Amerika tegen communisten Hooggerechtshof baant weg voor vervolging Onder meisjesstudenten in Amerika Oplichter verkocht IN.V. voor andere bul nog geen twee mille Anjerdag 1951 Susteren gaat zijn Heiligdoms vaart vieren Zonde van hoogmoed viert nog hoogtij <r J I Vice-adniiraal v. Holthe met pensioen Baas boven Baas" Doch de democratie stoot ook hier döör Let op de echte (in de RODE pakken) FLEUR en INTERIEUR Walgelijk misdrijf te Putten Op een kanotocht verdronken arbeidsonrust in de VER. STATEN Luistervolle plechtigheden in het oude stadje van Midden-Limburg Kath. Ned. Dagbladpers mmm V P AGES A S «WSDAG 26 JUNI 1951 Een mach tig wapen Maandblad voor leidinggevend personeel ORANJE WERF Ieder iaar mart in de Verenigde Staten honderdduizenden meisjes vernedering beschouwd. van de middelbare scholen naar college ofwel naar ae univermeer stemmen op, om deze „sororities' af siteit. Tegelijkertijd verlaten er tienduizenden de hogescholenal dri?de^rS-iS:- 1\T*1T 1 °f niet verrijkt met het een of andere diploma of de een of ER WAS ECHTER OBLIGATIE SCHULD VAN f 10.000 PRINSENHOF - DELFT VERLENGD TOT 5 AUG. Kind gedwongen alcohol te drinken L. 4> HET MYSTERIE OM DE „ITALIAANSE" ZWERFSTER Alle inlichtingen bleken onjuist „VLEUGELS VOOR JAN EN INEKE" j Rijkspostspaarbank wekt de jeugd e- o ,n ,ot 8Paren °P Als 't knaagt in üw spieren, HONGAREN IN NOOD ii 'tJ 'C Reliekenschat Voorbereiding geg Onheuse uitlating van voorzitter Kath. Grafische Hond OOK ..LOSSE FLODDERS" ZIJN GEVAARLIJK V/ t althans de officiële, heeft, vernietigd er De strijd tegen het communisme is in de Verenigde Staten een geheel nieuwe faze ingegaan en wel door een uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat de drie jaar geleden tegen elf communistische leiders uitgesproken vonnissen bevestigde. In zijn overwegingen kwam het Hof tot enkele belangrijke conclusies, welke het thans mogelijk maken, de Amerikaanse communisten als staats gevaarlijk te vervolgen. De zaak, waarom het hier gaat en welke het Hooggerechtshof tot. zijn uiterst belangrijke uitspraak heeft gebracht, begon in Juli 1948, toen een federale jury in New-York de elf kopstukken van het partijbureau te New-York schuldig bevond aan vergrijpen tegen de z.g. Smith-Act van 1940. Deze wet maakt het strafbaar: „welbewust of uit vrije wil te propa geren of er toe aan te zetten of te verkondigen de plicht, de noodzakelijk heid, wenselijkheid etc. van het omverwerpen of het verwoesten van welke regering der Verenigde Staten ook en zulks met kracht en geweld. De jury kwam t.ot de conclusie. dat; de betrokkenen zich al samenzwerend gezet hadden aan de organisatie van de communistische partij der Verenigde Staten, met de hierboven gewraakte doeleinden. Na een proces van negen maanden zagen de communistische lei ders zich tot uiteenlopende gevangenis straffen veroordeeld. De zaak tegen de nationale voorzitter, William Z. Forster, de twaalfde beklaagde, werd aangehou den, omdat deze wegens een hartkwaal niet in staat was, voor de rechtbank t.e verschijnen. Het vonnis werd in hoger beroem be vestigd, waarna de zaak bij het Hoog gerechtshof, de hoogste instantie aan hangig werd gemaakt. Chief Justice Vinson had het zich niet gemakkeiyk gemaakt en de mening van hetHoogge- rechtshof in een betoog van 10.000 woor den neergelegd. Het bleek, dat twee leden zich fel tegen de veroordeling der communistische leiders gekeerd hadden, maar zes onder wie Vinson concludeer- j den tot bevestiging. Deze uitspraak zal belangrijke gevolgen hebben. Volgens ,.The New York Times" is de beslissing van het Hooggerechtshof een der belangrijkste in de recente geschie denis van dit. tribunaal. Men kan er de stelling in vinden, dat de communistische partij onwettig is en dat zij, die er pro paganda voor maken en haar doeleinden ten uitvoer proberen te brengen, in strijd met de wet handelen. Voor de eerste maal in de historie der Verenigde Staten is een politieke partij buiten de wet ge steld. Dit moet de burgers van 's werelds meest vrije democratie tot nadenken stemmen....:," Intussen, de Amerikaanse regering heeft een machtig wapen in handen gekregen, waarmede ze de communis tische activiteit effectief bestrijden kan. Het Departement van Justitie kan te langen leste optreden tegen groepen en individuen, welke het, zolang de onwettigheid van de communistiche party niet vaststond, niet kon aanpak ken. De Smith-Act bevat vele moge lijkheden tot ingrijpen, waarvan nu, na de uitspraak van het Hooggerechts hof gebruik kan worden gemaakt. ..Men heeft er op zitten wachten", al dus „The New York Times". En de eerste arrestaties zfln inmid dels dan ook reeds verricht. Merkwaardig genoeg zou, oppervlak kig gezien, de Verenigde Staten het laatste land moeten zijn, om zich druk te maken over een binnenlands com munistisch gevaar. Volgens het Federal Bureau of Investigation, waarvan de bekende J. Edgar Hoover de leiding leiding heeft, bedraagt het aantal in geschreven partijleden momenteel ongeveer 43.000 (10.000 minder dan verleden jaar). Maar daarachter staat een leger van z.g. meelopers en het aantal daarvan wordt op 450.000 tot 500.000 geschat. Meelopers en sympa thisanten variëren van onnozele hal zen. die zich onwetend voor commu nistische doeleinden laten gebruiken tot organisators van comnnin istisch© cellen. De verhouding van „zichtbare' tot „onzichtbare" communisten is 1 tot 10. New York is de grote centrale der communisten. Het telt er 22.575, het grootste aantal in heei het land. Dan volgt de Westkust (met Californie als centrum), dat 4550 communisten heeft, voorts Illinois met 3105 en 1 ennsyl- vanië met 2322. De staat Mississippi komt helemaal achteraan, met een partijlid. Geen geweldige getallen dus. Het grootste deel hiervan bevindt zich in de industrie-centra. Hierin schuilt een gevaar, omdat, ze de industrie en het transportwezen direct kunnen bedreigen. In de vakverenigingen zelf spelen ze geen belangrijke rol meer, zelfs niet m t C.I.O.. het Comittee for Industria Organi sation, dat linkser georiënteerd is dan de American Federation of Labor. Enkele jaren geleden hebben zich in de bondsbesturen van beide organisaties, die elk een groot aantal vakverenigingen overkoepelen, heftige tonelen afgespeeld. Het was de communisten of met de communisten svmpathiserenden reeds gelukt, hier en daar sleutelposities te bezetten. Ze werden er stuk voor stuk weer uitgewerkt en-heden ten dage mag gezegd worden, dat de Amerikaanse vak bonden vrjj zijn van communistische smetten. Doch de mogelijkheid bluft bestaan, dat niet geregistreerde partijleden achter de schermen actief blijven. Dit kwaad kan verergeren, omdat blijkens door het FBI ontvangen inlichtingen na de uit spraak van het Hooggerechtshof de communistische party zyn ledeniysten, althans de officiële, heeft vernietigd en heeft afgezien van lidmaatschapskaarten en dergeiyke identiteitsbewüzen. Van communistische zijde is aangekón- i digd, dat wanneer de elf veroordeelden de gevangenis ingaan ze vormden het „politburo" van de Verenigde Staten i ze hun functie van de gevangenis uit zullen blijven vervullen. Eventueel zuilen er tüdeiyke plaatsvervangers worden aangesteld. Ze werden op één na, een oorlogsveteraan, die drie jaar kreeg, tot vüf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hun veroordeling vormt een precedent voor de vervolging van communistische leiders, waar ze ook zullen optreden. Doch, zoals rechter Jackson betoogde, met, de veroordeelde leiders zal men niet tegeiyk het communisme zelf in de ge vangenis kunnen opsluiten. Naar alle waarschijnlijkheid zal de strüd tegen 't communisme nu moeilijker worden dan ooit en zal de communistische party nog dieper ondergronds gaan werken. Men meent echter, dat het aanwerven van nieuwe leden heel wat lastiger zal wor den terwül tevens vele leden zich ver moedelijk zullen gaan afvragen, of ze wel kunnen blüven behoren tot een par tij wier programma onwettig verklaard is.' En ten slotte, de honderdduizenden meelopers en sympathiserenden, waar onder zich heel wat intelectuelen bevin den, kunnen voortaan niet meer bewe ren, niet geweten te hebben, hoe staats gevaarlijk het communisme is en hoe on-Amerikaans een partü is, die haar richtlijnen direct uit het buitenland ont-' vangt. De uitspraak van het Hooggerechtshof heeft heel wat deining in den lande ver oorzaakt. De openbaarheid, welke ze ver kregen heeft, zal ook communistische propagandisten, wanneer ze zich te ver antwoorden zullen hebben, een tot nu toe veel gebruikt argument uit de handen slaan. nl. dat ze niet wisten, hoe gevaar- ïyk hun activiteit was. Elke Amerikaanse burger mag voor taan geacht worden, de uitspraak van het Hooggerechtshof te kennen. Zoals onlangs is gemeld, kon worden verwacht dat vlce-admiraal jhr E. J. van Holthe in zijn marine-functies zou wor den opgevolgd door schout-bij-nacht A. de Booy. Thans deelt men ons van de zijde van het ministerie van Marine mede, dat schout-bij-nacht A. de Booy op 1 Augus tus vlce-admiraal Van Holthe in al zijn marinefuncties (bevelhebber der zec- strydkrachten en chef van de marinestaf) i zal opvolgen. In het kader van het streven naar op voering van de productiviteit wordt de laatste jaren in ons land meer en meer aandacht besteed aan het lagere leiding gevende personeel, de „bazen". Men be seft, dat bij de productiviteit veel afhangt van de ijver en kunde van het personeel en van een goede organisatie en dat voor al de bazen hierop een grote invloed heb ben In verband hiermee is er thans een apart maandblad verschenen voor dit leidinggevende personeel onder de titel: „Baas boven Baas". Het wordt uitgegeven door het Nederlandse Instituut voor Ef ficiency, dat met dit blad zijn bijdrage wil leverenvoor de oplossing van de moeilijkheden van de bazen op technisch, organisatorisch en menskundig gebied. De inhoud zal niet alleen gewijd .zijn aan vraagstukken der moderne bedrijfsorga nisatie doch ook het maatschappelijke leven zal in zijn samenhang met het be drijf worden besproken. Daarnaast bemoeit zich ook het Neder lands Instituut voor Bedrijfspaedagogie met het probleem, zy het dan van een andere zijde, n.l. als adviseur van de be drijfsleiding met betrekking tot verbe tering van de interne organisatie en van de menselijke verhoudingen binnen het bedrijf. Ondanks de grote moeilijkheden is het gelukt de onderbouw van de helling voor het einde van het jaaf 1950 te voltooien, aldus het verslag van de N.V. Oranje Werf te Amsterdam. Aangezien de vennootschap per 31 Dec. 1950 nog niet in bedrijfsuit oefening was getreden, vonden nog geen afschrijvingen plaats. De oprichtings- en aanloopkosten werden voor 50.945 ge- activeerd, waarin begrepen het saldo op richtingskosten per 31 Dec. 1949 ad. 23.923. Een uitkering aan aandeelhouders kan uiteraardnog niet plaats vinden. Op II April 1951 werd,het eerste schip op de helling geplaatst. Nadien werden reeds meerdere opdrachten -voor reparaties uit gevoerd. Bij het ontgroenen worden de enndidantdrden van een „sorority gedwongen, in de onmogelijkste kledij door de straten te paraderen j een betere plaat* op de sociale ladder, is ook in liet democratische Amerika 1 zeer sterk. Bovendien, voor vele ineis- I jes is het uiterst verlokkelijk, tot de so ciaal „uitverkorenen" te behoren en hler- voor hebben ze graag veel over. En daarom bluffen ze menigmaal, geven ze meer geld uit, dan wel goed is en doen ze al haar best, voor „vol" te worden aangezien. Ze beschouwen het fcls een maatschappelijke mislukking, niel in d» een of andere „soririty" van de univer- siteit. waaraan ze studeren, te worden opgenomen. Het niet mee te kunnen doen j I wordt door velen als een onoverkomelijk» - j ,Er gaan in de Verenigde Staten steeds *11 Men zal wel De afdeling zwendel van de Amster damse politic heeft enkele dagen geleden een zekere H. v. d. B. gearresteerd en voor de officier van Justitie geleid onder verdenking van oplichting en flessen trekkerij. Deze van der B. is een oude bekende van de Amsterdamse politie, hij heeft zich al talrijke malen aan louche practijken schuldig gemaakt. Ditmaal had hij een zg. „lege N.V. waarvan hij zelf directeur en enig aan deelhouder was, verkocht. Bij de voor besprekingen met de nieuwe eigenaren had hij steeds volgehouden, dat de N.V onbelast was, behoudens een geringe be- lastïngschuld en enkele handelsvorderin gen. Op de vergadering van aandeel houders bleek echter uit de balans, dat op de creditzijde een post van 10.000 aan obligaties stond. Van der B. gaf aan de kopers de verklaring, dat hij destyds een obligatielening had uitgeschreven en van deze obligatielening een bedrag van 10.000 nominaal door een goede vriend was gekocht om hem uit de moeilijkheden te helpen. Later had deze vriend voor zijn ogen de obligaties verscheurd. 60.000 bezoekers gingen U voor! (Van onze correspondent.) De Zutphense rechtbank heeft een zeer onsmakelijke strafzaak te behandelen ge kregen tegen twee Puttcnaren, B. en D„ die een veertienjarige jongen hadden ge dwongen alcohol te drinken. Zy hadden de knaap vastgegrepen, zün neus dicht- gedrukt en hem vervolgens een hoeveel heid jenever in de keel gegoten. De knaap raakte zo bedwelmd, dat hy ander halve dag bewusteloos bleef en men zelfs voor zyn leven vreesde. De beide verdachten ontkenden het ten laste gelegd. De verbalisant vertelde hoe een der verdachten aanvankelijk heeft bekend, doch later op deze verklaring is teruggekomen. De knaap zelf heeft ge zegd, dat men hem gedwongen heeft de alcohol te drinken. Voorts heeft nog een derde getuige gezien hoe de verdachten de jongen vasthielden. De officier van justitie sprak van een walgelijk misdrijf. Spr. zei zich te kunnen voorstellen dat wie nog een greintje eer gevoel heeft een dergelijk feit niet durft te bekennen. Ondanks de jeugdige leef tijd van de verdachten 19 en 20 jaar vordere spr. twee maanden gevange nisstraf tegen ieder. Evenals de vorige jaren zal ook -.hans weer op of omstreeks de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard een Anjer col- lecte worden gehouden. De opbi*mgst van deze collecte komt ten goede aan het Prins Bernhardfonds en zijn regionale afdelingen, de Anjerfondsen. Het doel van deze fondsen, het verlenen vaa rman. ciële hulp aan instellingen en verenigin gen welke zich op cultureel terrein be- wegen, zal U allen bekend zijn. In de voorgaande jaren mochtenreeas vele organisaties op het gebied vsm de volksontwikkeling, jeugdzorg, muz1'ex beoefening e. d. voor de voortoe. uitbreiding van hun werk bijdrage, deze fondsen ontvangen. „.„aak Tn 'déze tijd, waarin de realiteit ons dwingt onze aandacht te bepalen °P' dere zaken dan culturele, moge een ex. beroep op U worden gedaan. °Pda" zegenrijke arbeid van het Prins Bernha Fonds met kracht kan worden voor.geze In 1950 bracht de Anjerdag m AUia- Holland (buiten Rotterdam en 's-Graven- hoge) rond 23.700 op. waarvan^ pc. aan het Anjerfonds Zuid-HolLnd ten goede kwam, het overig'e aan het Frms Bernhard Fonds voor arbeid in groter verband. In dat jaar mocht Zuid Holiana zich beroemen op de hoogste op wngst het land. Laten wij trachten in een edeie weduver met de overige provincies ook dit jaar weer een dergelijk prachtig re sultaat' te bereiken. Het culturele leven doet aanstonds een beroep opf: laat eenieder tonen, dat rtp onerfelijke waarden van ons vader landhem ter harte gaan. Geeft, wat ge kim tv) *rin! p. Commissaris der Koningin (je provincie Zuid-Holland. Vvorzittc" van het Anjerfonds Zuid-Holland Zondagmorgen om 9 uur zijn de neer N van G. van de waterpolitie te Haraei- w'ijk en zijn vriend, de heer F. B. met een kano het IJsselmeer opgevaren. Toen zy •s avonds om 7 uur nog niet terug waren, maakte men zich ongerust en derhalve werd de waterpolitie te Kampen, Elbui-, en Urk gewaarschuwd. Men stelde e-in onderzoek in, evenwel zonder resultaat. Gisteren kreeg men echter bericht van een familielid van een der vermisten, dat de kano met de kiel naar boven drijven de was gevonden bij het gemaal van Oos- terwolde, ongeveer 100 meter uit de wal. Aangenomen wordt thans, dat beide ver misten. resp. 29 en 26 jaar oud, in het IJsselmeer zijn verdronken. De Rotterdamse politie is tot de ontdek king gekomen, dat het adres, dat een be woner van Amsterdam-Zuid de Amster damse vreemdelingenpolitie gaf als zijnde het adres van het „Italiaanse" meisje dat thans in het huis van bewaring vertoeft, niet bestaat. Ook de naam, die werd op gegeven, zegt de Rotterdamse politie niets Het telefoonnummer, dat deze tipgever de politie gaf en waarop hij te bereiken zou zyn, is niet juist. De man zou gistermorgen om negen uur voor nadere inlichtingen op het hoofdbureau komen en is niet ver schenen. Ook de man uit Zandvoort, die in de omgeving van het C.S, met 't meisje zou hebben gesproken op de avond, toen zij zich bij de politie meldde, en die haar van de foto in de krant had herkend, is (gistermorgen niet verschenen om zijn me dedeling toe te lichten. De politie is dos practisch net zo ver als zij was, al zou men uit het feit, dat een inwoner van Zandvoort met haar heeft gesproken, wel de conclusie kunnen trekken, dat zij geen Italiaanse maar een Hollandse moet zijn. Sinds 1949 is de Rijkspostspaarbank be- PBwrieht«n allnen n0£ zig jeugdige spaarders op te wekken on- gewricnieil aueen nug onderbroken te sparen. Tengevolge van 013ar pijnlijk bOWOgOn de eerste actie van de R. P. S. kwamen en venijnige scheuten door Uw 220.000 jeugdige spaarders zich aanmel- t-j-- schieten den. De tweede actie in 1950 leverde' „os 000 SDaardei-s nn -Mn de oprrtp actie dan 1S t meer dan tijd om Rruschen Salts 285.UW spaaiaers op. JNa de eeiste du.t nemen. Duizenden liiriers aan Rheumati- De kopers hadden het verhaal geloofd en voor een bedrag van 1800 de N.V gekocht. Dat was in 1946. Eerst in 1950 bleek dat de obligaties helemaal met waren verscheurd en dat de N.V. verant woordelijk was voor de aflossing en rente van het totale bedrag van 10.000. Van der B. ontkende hardnekkig tegen over de politie ooit gezegd te hebben dai de N.V. onbelast was of dat de obligaties verscheurd waren. De obligaties waren in 1949 ter registratie aangeboden door een mevr Van D. Bovendien kwam de politie er achter, dat Van der B. nadat de ver koop was geschied, via een stroman ge tracht had de obligaties aan de nieuwe directie voor 3000 te verkopen. Door het onderzoek in deze zaak kwam bovendien aan het licht, dat Van der B in zfln functie van directeur ener andere N.V. in December 1950 talrijke zaken,, banketbakkers, wijnhandelaren e.d. op het briefpapier van de N.V, bestellingen had gedaan, die ook waren afgeleverd maar nooit zyn betaald. De stichting Hulpactie voor Hongarije schrijft ons: Wie de dagbladen leest van de laatste dagen kan weten, dat de nood in Honga rije hoog is. Met de dag neemt de ellende toe en hulp is er heel weinig. Wij kunnen en willen nog helpen, maar dan moeten wij ook steun krijgen. Goederen verza melen is moeilijk, maar niet onmogelijk. De zaken te verzenden baart veel zorg; daarvoor is geld en veel geld nodig: Wel nu wij rekenen en hopen op U allen. Vergeet nu onze giro niet, maar gedenkt ons mild dan kunnen wij nog heel veel doen. Het nummer is Nederl. Credietbank Postgiro 14378 ten behoeve van de Stich ting Hulpactie voor Hongarije. Voorzitter mgr G. P. J. v. d. Burg, deken van Am sterdam. eens fotö's gezien' hebben van de plechtigheden, waarmede vooral het afscheid van de universiteit verge zeld gaat. En foto's van Amerikaans meisjes-studentenleven zullen velen er een idee van hebben gegeven als van één lange opeenvolging van allerlei pret tige gebeurlykheden, van gezellige fuif jes, van sportfestynen, kortom van al lerlei dingen, die het leven van een stu derend meisje kunnen veraangenamen. Maar ook het leven van een Ameri kaans meisjesstudente gaat niet over rozen, evenmin als dat van elk ander sterveling. Er komen in de Amerikaanse studentenwereld toestanden voor, die wy ons nauwelyks kunnen voorstellen. En nu bedoelen we niet eens het feit, dat een beiangryk percentage mannelyke en vrouwelyke studenten hard moeten wer ken voor de kost en voor de collegegel den. Hiervan gaat ongetwyfeld een op voedende en stalende werkzaamheid uit. Maar een schaduwzüde is, dat vele stu denten hun onderhoud verdienen, door voor hun mede-studenten te werken, b.v. als bedienend personeel in de stu dentencafetaria's, in bibliotheken en de bureaux van de universiteit. Er ontstaat hierdoor een soort ver houding van arme drommel en rijkaard en ofschoon beiden naast elkander in de collegebanken kunnen zitten en ogen- schynlyk goed met elkander omgaan, komen menigmaal de schrilste tegen stellingen tot uiting. Dit manifesteert zich vooral in de z.g. fraternities en sororities, de broeder schappen en zusterschappen der studen ten. Aan menige universiteit nemen die de positie van exclusiviteit in, welke vroeger ten onzent rond het „corps" zweefde, waartoe ook alleen studenten uit de hogere standen toegang hadden, terwül de leden van het corps meestal met grote laatdunkendheid neerzagen op spoorstudenten en dergelüke. Dat wa ren immers geen echte studenten Momenteel wordt in de Verenigde Sta ten het euvel der „sororities", de Vereni gingen of elubs der meisjesstudenten druk besproken. Er kleven daaraan zulke nadelen, dat Hollywood, mede specule rend op de er voor bestaande belangstel ling, er een grote film aan heeft gewijd. In deze film, welke de ironische titel draagt „Take care of my little girl" (zorg voor mijn kleine meisje) wordt dui delijk aangetoond hoe meisjes in die „so rorities" vaak grondig bedorven worden. Ouders, die hun meisjes naar de univer siteit sturen, hopend, dat daar ook hun persoonlijkheid tot volledige ontwikke ling zal komen, hun karakter zal wor den gevormd, krijgen hen terug als vaak onuitstaanbare snobs, die zich over de oude omgeving schamen. Op sommige universiteiten oefenen de „sororities" een waar schrikbewind uit. Toekomstige leden moeten zich aan al lerlei vernederingen blootstellen. Menig maal is bluffen en liegen het enige mid del, om het zozeer begeerde lidmaat- sehapsbewys te verkrijgen. De „sorori ties" nemen slechts uitverkorenen op. Zogenaamd küken ze in de eerste plaats naar de persoonlijke kwaliteiten van een candidate. In werkeiykheid echter viert het snobisme hoogty. Menigmaal spelen eerzuchtige moe ders de „sororities" nog in de kaart, door aan dit snobisme mee te doen. Er zün gevallen bekend, waarin een moeder voor haar dochter gedurende de weken, dat het meisje zich voor het lidmaatschap van een „sorority" candidaat had ge steld, een prachtige Cadillac huurde, waarmee het kind dan naar de univer siteit reed. Een ander verzamelde van te voren etiketjes van dure modezaken, die ze in de kleren van haar dochter naaide, om de indruk te wekken, dat ze slechts de duurste dingen droeg. In de film wordt geschilderd, op welke vernederende manieren meisjes, die niet uit gegoede milieu's komen, uit een „so rority" werden geweerd en welk een stil leed hieruit ontstaat. Talrijke meis jes dragen de herinnering er aan als een geestelijk litteken heel hun leven met zich mede. De film moet het natuurlyk in sterke accenten zoeken. Een zekere overdrij ving is er niet vreemd aan. Men zal onwillekeurig dè opmerking maken, dat een meisje dan maar verre van die sno bistische verenigingen moet blijven. Maar het streven naar hoger op, naar (Advertentie) bleek dat een buiten verhouding groot aantal der nieuwe spaarders in de loo,p van het spaarjaax afviel. De R. P. S. trok hieruit lering en richtte zich tot de scho len met het verzoek of zij zich actief met de jeugdspaaractie wilden bezig houden. Het verloop van de schoolspaarders is vrijwel nihil. Scherp steekt daarbij af de teruggang van het aantal der individuele jonge spaarders- Bijna tienduizend leer krachten hebben bij het sparen in scnool- verband hun medewerking verleend. Na ,De reddingboot komt", de voor de actie 1950/51 door de Nationale Spaarraad aan de jeugdige spaarders beschikbaar ge stelde attractie, zal voor de actie 1951/52 een boekje ter beschikking worden ge steld waarva» commodore A. Virulv de auteur is .Vleugels voor Jan en Ineke", zoals het heet, zal door de jeugdige spaar ders kunnen worden bljeengespaard. Van 1 September af is het omslag Verkrijg baar en van 1 October af zal halfmaande- lijks een hoofdstuk van het boekje kun nen worden verzameld. Gisteren zijn in het uiterste Westen en Oosten van de V S. opnieuw stakingen uitgebroken. In New York legden 8000 bontwerkers het werk neer en in Cali fornie z;ijn arbeiders van de „Pacific Tele phone and Telegraph Company" in staking gegaan. De actie van zeelieden aan de Oostkust en de Golf van Mexico gaat ver der. ondanks de bereikte overeenkomsten Ook dé staking van vliegend personeel van de „United Airlines" is nog niet ten einde. Voorts is tegen 2 Juli een alge mene staking afgekondigd voor telegrafis ten bij de „Western Union Telegraph te nemen. Duizenden lijders aan Rheumati- sche" pijnen gingen U daarin voor. En met wonderbaarlijk gevolg. Toch is Kruschen geen tovermiddel, 't Is alleen maar de na tuurlijke stimulerende werking van Kruschens zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende oi-ganen, die deze verlichting te weeg bren gen. Wacht er toch niet mee! Neem Kruschen Salts. Ter wille van Uw hele gestel. Uw humeur, dat keert gelijk een blad aan een boom, als die pijnen van U afvallen en ge U weer vief en fit en monter voelt worden. Twee massieve torens, die toelopen in een pyramidaal gevormd dak, geven aan de gevel van de St. Salvatorkërk te Susteren een fors eu robust karakter. De geledingen, waaruil ze bestaan, worden door lijsten van blauw arduin van elkander gescheiden en wijken bij iedere hogere verdieping een bandbreedte terug. In de brede muurvlakken zijn niet alleen boogvensters al dan niet door zuiltjes in tweeën gedeeld aangebracht, doch ook scliietsleuven, welk merkwaardig verschijnsel er op wijst, dat de zware S facade in de middeleeuwen tevens tot verdedigingsmuur moest dienen. Zo goed als zeker dateert het hoofdportaal, dat in bét midden van de voorgevel is aangebracht en op de getrouwe afbeelding der kerk op het i St. Amelberga-schrijn ontbreekt, uit later lijd. Als algemene régel bevinden de toegangsportalen van Romaanse kerken zich immers aan de zijkanten, Het muurvlak van de gevel wordt meestal niet gebroken. Een zuiver en typerend voorbeeld daarvan is de O. L. Vronwe-Basiliek te Maastricht. 1 in gen, die feitelijk de „sororities" beheer sen, omdat ze meestal de nodige gelden voor clubhuizen etc. beschikbaar stellen, een veel te grote invloed op het studen tenleven uitoefenen. Ook in Amerika, waar de jeugd veel gemakkelijker naar da universiteit gaat dan elders, voltrekt zich een grote gelijkschakeling en daaraan ver bonden democratisering. De „sororities nu zijn er op uit, oude, toestaande exclusieve kringetjes te handhaven, en een soort geldélite aan de universiteiten te stichten, welke zich geheel buiten de gewone stu dentengemeenschap stelt. De „sororities" geven voor haar leden, de z.g. „sisters" grootse feestavonden, waar iedereen in gala moet verschijnen, bevor deren het opsluiten in cliques en drukken een stempel van minderwaardigheid op degenen, die er niet toe behoren. En zelfs tussen de ..sororities" bestaat 'n grote, on- derlinge naijver. Het zijn haarden van on rust, in zoverre er gekletst en geïntrigeerd wordt en de kliekgeest wordt bevorderd, doordat de leiding de omgang dier „sisters met niet-leden met lede ogen aanziet. Bij een recent? onderzoek is gebleken, dat ce „sororities", en masse genomen, anti- Katholiek zijn, in zoverre, dat bij vele er t van de regel bestaat, nooit meer dan tien procent der nieuwe leden uit Katholieken te doen bestaan. Ook bevorderen ze nog steeds de rassendiscriminatie en het in de Verenigde Staten nog steeds sterk achter uitstellen van de negers. Een negermeisje heeft geen kans, in een blanke „sorority" opgenomen te worden en de samenwerking der blanke „sororities" met die van de negeruniversiteiten of van een aan. een be paalde universiteit studerende groep negermeisjes laat alles te wensen over. Nog Joetrekkeiyk kort geleden werd nog alles in het werk gesteld, om te voorko- men, dat een „sorority" van negermeisjes in de algemene bond der „sororities" werd opgenomen. Men vreesde, dat dan op de duur wel eens een negermeisje presidente van die bond zou kunnen worden en dit mocht in geen geval Het ontgroenen in de „sororities" heeft reeds aanleiding tot tal van klachten van bezorgde ouders gegeven, die zich ook be klagen over het gebrek aan toezicht van ouderen op de gedragingen der .sisters" op feestavonden en bij uitstapjes. De groot ste grief is evenwel, dat in een „sorority" een „sister" zich geheel naar het inzient der z.g. „mothers" moet richten, waardoor haar geestelijke ontwikkeling ten zeerste bedreigd wordt. De „mothers" zijn de ouderen, die de „sisters" op allerlei wijzen ringeloren en menigmaal de dwaaste din gen van hen verlangen. Vandaar, dat er in de Verenigde Staten steeds meer stemmen opgaan, om de sno bistische „sororities" op te heffen. Er zijn reeds universiteiten, waar de studenten ze zelf boycotten, door zich niet als Candi da ad-lid aan te melden. Dit vermaarde Munster, dat met zijn indrukwekkend bogenspel in de muren 'van het middenschip en schone scha kering van zuilen en pilaren voor ons land enig in zijn soort is, zal van 722 Juli a.s. het middelpunt vormen van de zevenjarige Heiligdomsvaart, aie na een noodgedwongen onderbreking van 14 BjJJL X-f jri j" jaar in het oude stadje aan de Suestrs traditiegetrouw zal plaats hebben. De glorie van het roemrijk verleden keert gedurende de Heiligdomsvaart te Susteren nog eenmaal terug. Van beinde ei» verre komen gedurende deze genade volle dagen scharen van pelgrims de H.H. Overblijfselen vereren van de va derlandse Heiligen, die daar hebben ge leefd of in de krocht van de St. Sal vatorkërk na hun overlijden zyn bij gezet. In bovennatuurlijk gemeenschaps besef smeken zy hun hemelse bescher ming af. Als betere mensen, gegrepen door Gods Liefde en gesterkt in hun geloofsovertuiging, keren zjj naar huls terugi In roerige perioden van hervorming en revolutie zyn tairyke Kostbare voorwerpen, die aan de schatkamer van de voormalige abdijkerk toebe hoorden, verloren gegaan. Maar het be- van de ondergang gered. Dit perkamen ten document, dat in een lederen kastje gebonden Is, bevat de latynse tekst van de H.IL Evangeliën, de canons va» Euse- bius en diverse eedsformules uit de 16e eeuw. Het boek, dat met Karolingische minuscules geschreven werd. is met zeldzaam mooie gothlscüe miniaturen verjuent. vvaarsrnijniyk dagtekent dit kunstwerk uit het midden der negende eeuw. De robuste voorgevel van de Romaanse St. Salvatorkërk te Susteren. H. Amelberga, Benedicts en Cecilia be vatten. Ook de H.H. Overbliifselen der H.H. Gregorius en Alberic worden door de pelgrims vereerd. Bovendien is de kerk in het bezit van een kostbaar schrijn, dat de Relie ken van de H: Amelberga, baar patro nes, bevat. Dit werd ruim zestig jaar geleden vervaardigd. De platen waar mede het bekleed is dateren uit de tweede helft der twaalfde eeuw en mo gen beschouwd worden als meesterstuk ken van Maaslandse goudsmeedkunst. Geheel de Sustersé gemeenschap maakt Zich op om de Heiligdomsvaart zo waar dig mogelijk te vieren. Ereboigen, span doeken vlaggen, bloembakken enz. zul len-aam de groots opgezette feestelijkhe den het nodige relief geven, 's Avonds roemde Evangeliarium werd gelukkig y°r.dt det stadje op feeërieke wijze ver rot _ilicht.-Vanaf de tribunes, waarmede het In de dezer dagen te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Katholieke Nderlandse Dagbladpers is ernstige ont- stemming tot niting gekomen over een rede van de voorzitter van de Nedcr- landse Katholieke Grafische Bond (de werknemersbond), de heer B- Leyn. In 1 deze rede heeft de heer Leyn naar de mening van dc Katholieke Nederlandse Dagbladpers volkomen in strijd met dn i waarheid beschuldigingen geuit aan het adres van de werkgeversorganisaties in het dagbladbedryf en de journaliste ;i- organisaties. De vergadering van de Katholieke Ne derlandse Dagbladpers toonde zich in het bijzonder gegriefd over de onheuse wijze, waarop de heer Leyn zich heeft uitge laten over de houding van de K.N.D P welke hij met de journalistenorganisaties vrees verweet voor de consequente door voering van de P.B-O. in het dagbladbe drijf en in verband daarmede afzijdig heid. De vergadering stelde vast, dat het tegenovergestelde het geval is en besloot zich met een protestschrijven te wenden tot het bestuur van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond en bovendien over te gaan tot publicatie in de pers, omdat men er prijs op stelde, dat de pu blieke opinie niet verkeerd zoo. blijven ingelicht over het oprechte streven van de K.N.D P. naar de verwezenhjking van de P.B.O. Kerkplein grotendeels wordt volge bouwd zullen duizenden „Het Spel der Heiligen" gadeslaan, dat door pater Jac. Schreurs M.S.C. werd geschreden en on der leiding van Jef Baarts wordt opge voerd. Allen, die - zich naar Susteren zullen begeven om de Overblijfselen der Hei ligen te vereren en hun hemelse voor spraak -in te roepen, zullen ontroerd worden door het verheven schone, dat dank zy eendrachtige samenwerking Gotln isch miniatuur in het beroemde Evangeliarium.te Susteren, dat dc H. Jomnas, de. Zieneg, mn -Potmos voorstel*» De H.IL Relieken, die bewaard zjjn gebleven, worden tydens de Heiligdoms- door een hechte gemeenschap van man vaart in het openbaar getoond. Dan nen en vrouwen, die eensgezind zijn in staan op het. priesterkoor de borstbeei- een en hetzelfde geloot, tot stand k«u 4n wswMd» éc scbodak mm A» l woeden getracht. Tijdens,een twee-daagse veldoefeming in Utrecht vond by een schijngevecht een vrij ernstig ongeluk plaats, waarbij de 20- jarige recruut Ph. D. uit Alphen aan den Rijn het slachtoffer werd en dat eens te meer bewyst, dat ook „losse flodders" ge- vaarlyk kunnen zijn. Er werden schijngevechten geleverd, waarbij de recruut D.. die struikelde, werd overmand. De overwinnaar zette, toen D. op de grond lag, de loop vain zyn geweer op de buiik van de overwonnene en voor de grap haalde hij de haan over. Hoewel het wapen slvchts met een losse patroon was geladen, waren de gevolgen. ,vo zo'i korte afstand, zc" ug, in het militair hospita;/ noest vorden op- M euak aanwezig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3