m SPORT-SPEL- Von Cramm verloof in Wimbledon Van Swol en Rinkel in tweede ronde Inter" in raadsels om Wilkes KrujfcfTsss?' «wsrss Voorzitter Jaarbeurs trad af Rotterdam keek „naar het vogeltje i Open Raam sS port-S patten Nieuwe pogingen voor Proteus De oom uit Engeland E SÏÏÏSn-ÏÏSr Het geheim r HOOFDPIJN! Geruchten over terugkeer naar huis S'KSri "»"V~ftraSTSffl.Si' Slechts aclit Zwitsers in de Tour de France Dr F. H. Fentener van Vlissingen nam vele belangrijke beslissingen De eerste uit de lucht gefotografeerde stad van Nederland Vakopleiding van volwassenen Mgr N. van der Vliet 50 jaar priester Toch wetenswaardig PAGINA 4 NSDAG 26 JUNI 1951 Leeuwenmoed Yanks wonnen NED. ZWEMSTERS WONNEN IN FRANKRIJK Trekt ook Koblet zich terug? C. A. W. HIRSCHMANN t Een der grootste sportpioniers van ons land r r. "STiame, Gape voelde zich even al. GROTE DEFENSIE-OPDRACHT VOOR METAALW ARENF AB RIEK ff Dertig jaar Foto-tech nische dienst der K. L. M. LAND- EN TUINBOUW IN OOGSTJAAR 1949-'50 Productie ter waarde van f 3 milliard CATALOGUS VOOR DE BOUWWERELD 1951 van het Door Patriarch van Jerusalem tot Exarch benoemd VOORVERKOPEN SUMATRA- TABAK (Van onze sportcorrespondent) LONDEN, Maandag. Het Wimbledon-tournooi lieeft, het sombere weer ten spijt, een uiterst boeiende inzet gehad en het is de Duitse veteraan Gotfried on Cramm geweest reeds eenmaal finalist in Wimbledon, zij het: in de goede dagen van weleer die tot deze boeiende inzet het meest heeft hijgedragen. Hij trof het eigenlijk niet, deze veteraan die op 42-jarige leeftijd nog steeds opmerkelijke successen boekt. De eerste ronde plaatste hem onmiddellijk tegen de Egyptische Tsjech Drohny, die door niet de eerste de beste experts voor de grote favoriet van het Wimbledon-tournooi 1951 gehouden wordt. tot groot spel te komen, versloeg hij de ex-Tsjech Hyks met 62, 61, 60. Hij zal het in de tweede ronde moeten opnemen tegen de Zuid-Afrikaan Norgarb. De voornaamste uitslagen: Savitt (V.S.) sl. Cockburn (Z.A.) 6—2, 6—2, 6—2. Ampon (Phil.) sl. Guise (Gr. Br.) 61, 60, 61. Malloy (V.S.) sl. Washer (Belg.) 13—15, 46 63, 64, 61. Sturgess (Z.A.) sl. Carter (Gr. Br.) 6—1, 6—0, 6—3. Sedgman (Austr.) sl. Deyro (Phil.) 64, 64, 64. Doch de Duitser had zijn enorme rou tine mee. Bovendien kende hij stellig Drobnv's zwakke zijde. Men zegt niet ten onreclile, dat de ex-Tsjech in dit tournooi slechts één werkelijk, gevaarlijk tegen stander heeftDrobny zelf! Het is meer dan eens gebleken, dat de man die nu de Egyptische kleuren verdedigt, in critieke situaties zijn zenuwen niet ge heel en al meester kan en het was duide lijk Von Cramm's opzet, zijn tegenstan der reeds in de eerste de beste set voor dergelijke critieke situaties te plaatsen, in de hoop Drobny's tegenstand reeds on middellijk te breken. De Duitser begon overweldigend, hjj kwam in de vierde game door Drobny's service, leidde toen 31 en scheen de eerste set tegen een weifelende Drobny reeds in handen te hebben toen hij, tot verrassing van elkeen, miste op een zeer gemakkelijke smash. Dat deed iets aan zijn zelfvertrouwen. Het deed hem zijn vastheid verliezen; het deed ook iets aan zijn maatgevoel. Doch hij bleef met leeu wenmoed doorvechten en pas in de vijf tiende game verloor hij zijn service aan Drobny, die daarmee (87) de leiding overnam. Zestien games voor de eerste set! In theorie was er in deze partij nog al les mogelijk doch de practijk leerde an ders. De practijk leerde, dat deze zestien games teveel hadden gekost van het uit houdingsvermogen van de Duitser, die vooral op de listige dropvolleys van de Egyptenaar veel energie had verspeeld. Drobny schreef dan ook zonder moeite de beide volgende sets <6—4, 6-^5) op zijn naam, zodat Von Cramm (evenals C n g S T G C A 1 A f 1) k a b 5 K U o A g' •1 lij tl zijn landgenoot Bucholtz, die in vier sets van de Hongaar Asboth verloor) in de eerste ronde reeds werd uitgeschakeld. Intussen zijn, na deze eerste ronde, Drobny's kansen wel wat gedaald. Men heeft immers vandaag de Wimbledon- kampioen-1950, de Amerikaan Budge Patty zonder moeite en met veel vertoon van overmacht de, overigens zwak spelende, Zuid-Afrikaan Lurie met 61, 6—1, 64 zien verpletteren; men heetf daarnaast de Amerikaanse kampioen Larsen de Austra liër Rose met evenveel gemak zien ver slaan (de Amerikaan deed er vier sets over, doch dat kwam uitsluitend omdat hij de derde onbewogen en volledig aan de Australiër cadeau gaf!) en men helt langzamerhand weer over naar de me ning, dat het toch weer de Amerikanen zullen zijn die straks met de Wimbledon- titels naar huis zullen gaan. Onze landgenoot Dehnert overleefde, zo als verwacht, de eerste ronde niet. Hij werd door de Amerikaan Richardson met 62, 6—3, 62 uitgeschakeld. Van Swol en Rinkel zorgden voor de Nederlandse successen op deze eerste dag. Vooral Van Swol maakte op de kenners een uitstekende indruk. Hij won de beide eerste sets tegen de Engelsman Snaks met respectievelijk 60, 61 (de Engelsman kwam er eenvoudig niet aan te pas), doch ontmoette dan in de derde set meer te genstand. Onze landgenoot sloeg zich ten slotte na 18 games (108) door de moeilijk heden heen en komt nu in de tweede ron de tegen de Egyptenaar Shafei. Rinkel had het al heel gemakkelijk. Zonder bepaald De Nederlandse weltergewichtbokser Giel de Roode behaalde te Bristol een fraaie puntenzege in acht ronden op de Engelsman Ratcliffe. De voetballen- V. uit Voorst werd door de Zutphense rechtbank tot 1 week gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij op 11 Maart de keeper N. uit Zutphen met een stomp een bloedende hoofdwond zou heb ben toegebracht. Te Hoogezand is gearresteerd de speler H. van H. S. C., die uerleden week aan H.S.C. een telegram had verzonden, waar in hij zich voorgaf als burgemeester van Zuidhorn en wegens een sterfgeval de wedstrijd Zuidhorn-HSC verzocht af te gelasten. Het Ned. Politie-elftal dat op 30 Juni in het Groningse Sport-Festival tegen één Belgische politieploeg zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Kok (ADO), Huy- bregts ((BW). Mol (Gooi), Kammeyer GVAVGilissen (RBC) Remmers (BW) Tits (Zeeburgia), Van der Eist (Theole), Van Onselen (Stormvogels) Van der Meulen (Den Helder), Koole (Vlaardingen). Een Groningse ploeg amateurboksers behaalde in het „Festival" een ruime overwinning op een Antwerpse ploeg. Mijnhardt's Hoofdpiinpoeder». Doos 45c«ot (Van onze roei-medewerker) Dat het bestuur van de Ned. Roeibond jtiah niet neerlegt bij de onlangs (met één stem meerderheid, dus een minder heid van 1'3 plus 1 stem!) genomen be slissing waarbij de Virgilius Roeivereni ging Proteus" te Delft afgewezen werd als lid, bewijst dat het bondsbestuur thans opnieuw op deze aangelegenheid terugkomt. Het heeft zijn verontrusting geuit over de deballotage en -hans per circulaire uiteengezet wat zijn bedoeling is. Het vraagt de aangesloten clubs, onder büvoeging van twee verschillende biljet ten en couverts, zich uit te sprencen per referendum over het al of niet toestaan dat opnieuw gestemd wordt en dan tevens een stem uit te brengen over het opnieuw ingediende voorstel van Phocus en R.S.C. tot toelating. Wordt geen 2/3 meerderheid verkregen voor het voorstel om opnieuw te stem men, dan wordt ook de stemming en wor den de biljetten ongeopend vernietigd. Het feit, dat het bestuur van de Roei bond deze weg volgt, bewijst, dat het dit bestuur ernst wordt met zijn streven de Ned. Roeibond de bond te laten zijn voor en van roeiclubs van alle gezindten. (Van onze sport-correspondent). MILAAN, Maandagavond. Terwijl men bij „Inter" altijd nog iri de put zit over het teleurstellende slot van de voetbalcompetitie toen men ver zuimde alsnog de door het falen van „Milan" geboden kans te grijpen op de Italiaanse titel, en terwijl men bij „Inter" ook nog altijd niet weet of Faas Wilkes in het volgend seizoen de zwartblauwe kleuren wederom zal ver- mi die vacantie tóch wel weer in Italië terug zal keren.... In de De zwemweek van Tourcoing in Frank rijk is geopend met internationale wed strijden waaraan Belgische, Nederlandse en Franse zwemsters deelnamen. Ars Massaar won de 100 meter vnje slag, Greet Galliard de 100 meter rugslag en Riek Bruins de 200 meter schoolslag. Uitslagen: 100 meter vrije slag, dames. 1, Ans Massaar (Ned.) 1.10.2; 2 Delmas (Fr.) 1.11.2; 3. Elsje v. d Ploeg (Ned.) 1.14.2; 4. Mej. Possimers (B.) 1.15.0 5. Mej. Verckis (B.) 1.16.5. 100 meter rugslag, dames: 1. Greet Gal- JiarH (Ned.) 1.18.4; 2. Dicky v, Ekris (N.) 1 22 2- 3 Mej. Bossier (B.) 1.26.7; 4. Mej. Matis'sens <B.); 5. Mej. v Goethen (Bj. 200 meter schoolslag, dames: 1. Rick Bruins (Ned.) 3.00.9; 2. Tonny Hom (Ned.) 3 05.4; 3. Raymonde Vergauwen (Bh 3.07.2 4 Lilly Peil (B.) 3.13.3; 5. Mej. .Guyard (Fr.). Noot van de sportredactie* Deze informaties won onze Milanes sportcorrespondent op ons verroek naar aanleiding van de opnieuw in Nederlandse pers opgedoken geruchten als zou Faas Wilkes voor goed naa: Nederland zijn vertrokken om als am# teur weer voor een Nederlandse club te gaan spelen. De mogelijkheid van dit laatste sluiten'wij niet uit, maar onge- twijfeld zal de K. N. V. B.. naar wij ver namen, dan vasthouden aan de bepaling dat Wilkes dan toch een jaar met voet ballen zal moeten wachten. En voor het overige mogen wij er op wijzen, dat „In- ter" met het grootste deel van zijn spe- iers reeds het contract heeft verlengd en dat men ook voor Wil'kes altijd nog zo'n .verlenging" in het vat heeft. WOENSDAG 27 JUNI HILVERSUM I (402 M.) 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muz. 7.46 Een woord voor de dag 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken.'9.35 Kon. Mil. kapel. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 1110 .Vijfduizend gulden" (hoorspel). 12.00 Cello en piano. 12.33 Salonork. 13.00 Nieuws. 13.15 Mil. reportage of gram. 13.20 Banjo-ork. 13,50 Gram. 14.00 Bondsdag Geref. Mannenver 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Lichte muz. 15.30 Gram 15.45 Cello en piano. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo 17 45 Regeringsuitz.prof. dr G. F. Pijper; ..Snouck Hurgronje, kenner van dé Islam". 18.00 Gemengd koor 18.30 RVU.: mevr. mr L. Eversdijk-Smulders: „Mijnwoes- tilnreis naar de gesluierde mannen: De Touareg". 19.00 Nieuws. 19.15 ..25 jaar N C.S.V kampwerk onder de Jongens van het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort" (raus.). 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20 00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Residentie-oik. 21.10 Gram. 21.15 ,.In de voetsporen van Pau- h'S" (reportage). 21.35 Mannenkoor, Kon. M'1 Kapel en solisten 22.05 Amusementsmuz. 22 30 Cello en orgel 22.45 Avondoverdenking. 23 00 Nieuws. 23,15 Gram. 23.4024.00 Idem. HILVERSUM II (298 M.). 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7,00 Nieuws. 7 15 Ochtendgymn. 7.30 Cram. 8.00 Nieuws. 3.18 Orgel. 8.50 Voor de huis vrouw 9 00 Gram. 10.00 Schoolradio. 10 20 Gram 10 35 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U drs W A Neil: .Dromen en hun betekenis" 11.30 Gram 12.00' Accordeonerk. 12.33 Voor het platteland 12.38 Gram. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws 13 15 Omroepork. 1400 Gesproken voor de lèugd 17.30 Lichte muz 18.00 Nieuws. IR 15 VARA-Varia. 18.20 Actual. 18.30 Dans- .om T prinsen wekken, voorbeelden Trekken'aezinlL foAS Gram. 19.30 Voor de - 90 00 Nieuws. 20.05 Pol. comment 20-15 rT Tra1 lata" (opera). 21.20 „Gevleugelde 'L,y. (hoorspel). 22.30 VUegenlanork M0° o- 15 Intern sportfestlval Gronin- R-11 1991. 23.30 24.00 Dansmug, dedigen, is de Rotterdammer zélf uit Milaan vertrokken. Waarheen, weet men niet. Het was' alleen opgevallen, aldus Carlo Kinaldo Masseroni, „In- ter"^ voorzitter tijdens een gesprek ln het clubhuis aan de Via Comlzl di Llone, dat Wilkes opmerkelijk veel bagage bij zich had. „Maar om daar uit nu te concluderen, dat Faas voor goed uit Milaan is weggegaan, lijkt ons wat voorbarig", aldus de heer Masseroni. Feit is in ieder geval, dat Wilkes zijn contract met „Inter" nog niet heeft ver lengd. Feit is ook, dat hij nog steeds in onderhandeling is met enige Italiaanse clubs, o.a. met „Torino" en „Juventus", terwijl hij ook nog in contact staat met Franse verenigingen waarvan „Lille en „Nimes" op het ogenblik het meest begerig naar hem schijnen te zijn. En feit nummer drie is, dat Wilkes op het o-genblik net als iedere andeie Italiaan se voetbalprof vacantie heeft en dat het de normaalste zaak van de wereld is dat hij zijn verlofmaanden niet ir. Italië maar in zijn vaderland Nederland gaat doorbrengen. En voor het overige is de heer Masseroni van mening, dat Faas Zoals wU Maandag uit ParUs reeds kon den melden, wordt door het zich niet be schikbaar stellen van Kubler de Zwit serse ploeg voor de Tour de France In derdaad tot 8 man ingekrompen. Aldus heeft Goddet thans definitief besloten. De, achtmansploeg ziet er als volgt uit: Koblet, Metzger, Huber, Geo en Leo Wei- lenmann, Sommer, Giovanni Rossi, Geo Aeschlimann en Reiser. WU herinneren eraan, dat wU Maandag uit ParUs eveneens berichtten, dat er grote kans bestaat dat Koblet met een achtmansploeg geen genoegen zal nemen en hij zich wellicht ook uit de Tour^de France zal terug trekken. (Van onze Amsterdamse redactie) Hedenochtend is in zUn woning aan de Nicolaas Maesstraat 114 te Amsterdam Reeds in de negentiger jaren was de heer Hirschmann speler en later ook bestuurs lid van H.V.V. in Den Haag en spoedig benoemde men hem ook in een bestuurs functie van de Haagse Voetbalbond. Het vele en belangrijke werk als zodanig ver richt werd zowel door H.V.V. als door de H.V.B. met het erelidmaatschap gehono reerd. In 1900 werd de heer Hirschmann be stuurslid van de Kon. Ned. Voetbal Bond en in 1906 vice-voorzitter daarvan. Vele jaren heeft hij voor deze Bond ontzaglijk veel en belangrijk werk verricht, en ook hier werd hij, toen hij zich terugtrok, met het erelidmaatschap onderscheiden. De heer Hirschmann was oprichter van de Zwaluwen en ook tot de oprich ting van het Ned. Olympisch Comité alsmede van de internationale voetbal federatie de F.I.F.A. nam hij het initia tief Van zijn hand verschenen talloze publi caties over de technische vraagstukken in de voetbalsport; als voorzitter van de Ned. Elftal Commissie later Technische Commissie heeft de heer Hirschmann de grondslag gelegd voor het meer technische en methodische voetbal. Voor de Nederlandse sportbeweging, R WAS EENS EEN TUDop een knie. En hij riep zijn vrouw kinderen, zeggend, eens goed. té Dat de rijke Oom uit Amerika op geld deed. Nu in het land der onbegrensde mo gelijkheden. de gevallen steeds zeldzamer worden, waarin een landverhuizer, op en slof er heen gekomen, als is schoen overleden de heer C. A. W. Hirschmann, vooral voor de voetbalsport, is de heer Hirschmann, zowel op technisch als op organisatorisch gebied, een figuur van grote betekenis geweest. die een der grootste figuren van het Ne derlandse voetbal in zUn ontwikkelings periode was. zijn luisteren. Er stond iets heel pleizierigs in- De weduwe van een neef van hem dus eigenlijk geen oom was overleden. Dit kan natuurlijk niet als heel Ple^7 zierig worden aangemerkt. Maar de rest wel. Ze had hem, mr Gape, tot erfge naam benoemd van een landgoed, dat zich sinds vijfhonderd jaar in het bezit van de familie bevond. Waarde: een flinke half millioen gulden. Dan waren er twee herenhuizen. Bij het ene be- ®ef Wereld6 zoÏÏs'bljwfThÏMry's.6 de^veTschillende huizingen was perso- ^D^veelnee! aanwezig, oude getrouwen van de een schatrijk man komt te sterven het wel prettig te lezen van de Oom uit Engeland ,die óók rijk was en even eens het een en ander naliet. Ten slotte, een mens begint het beu te worden, om voor arm Europeaan te fungeren. H'er en daar komt het nog (Van onze Utrechtse redacteur.) In de vergadering van de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht heeft vanmorgen dr F. H. Fentener van Vlissingen af scheid genomen als voorzitter. Enkele maanden geleden hebben wij onze lezers reeds mtödiegedeeld, dat zulks in het voornemen van de heer Fentener van Vlissingen lag. die wegens gezondheids redenen ook voor verschillende andere functies heeft bedankt en die op zijn buitenverblijf bij Boxtel gaan wonen. Dr Fentener van Vlissingen, die 4 October 1926 aangezocht werd het voor zitterschap van de Raad ven Beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te aanvaarden, wenste aanvankelijk aan zijn benoeming een voorlopig Karakter te geven, doch nadat hij een jaar de iaar* beurs had geleid, besloot hij definitief zijn krachten als voorzitter aan deze in stelling te wijden. Onder zijn voorzitter schap heeft de Raad van Beheer van de Jaarbeurs een groot aantal beslissingen genomen. Zo werd na de oorlog het be langrijke besluit genomen het Croese- laan-terrein aan de Jaarbeurscomplexen toe te voegen en hier de hoeksteen te leggen voor een belangrijke tecnnische afdeling welke zich, mede in verband met de toenemende industrialisatie van Nederland, in een steeds stijgende be langstelling mocht verheugen. Deze be slissing, evenals de grote toeloop welke na de oorlog uit binnen- en buitenland plaats vond droeg ei mede toe oij dat onder leiding van de heer Fentaner van Vlissingen een groots bouwplan werd ontwikkeld, teneinde aan de vi aag te kunnen tegemoetkomen en de organisatie der Jaarbeurs in verband daarmee op een nieuw niveau te brengen. De ontwikke ling van Nederland sinds het ogenblik waarop dit plan in 1946 werd gepuoli- ceerd, heeft meegebracht dat de verwe zenlijking daarvan nog niet tot stand is gekomen. i Niet alleen de omvang, maar oo^ ae betekenis van" de Jaarbeurs is sinds de 25 jaren van het beleid van de heer Fen tener van Vlissingen aanzienlijk toegeno men. Was de Utrechtse Jaarbeurs in de jaren twintig een betrekkelijk kleine stamboom aan vast en al is geld tuurlijk altijd gemakkelijk, een stelletje, liefst illustere voorvaders valt evenmin te versmaden. Die Oom uit Engeland lijkt enigszins een vergoeding voor het minderwaardig heidscomplex .dat ons, Europeanen in de loop der jaren van Amerika uit Is op- gedrongen. Ook wij hebben ooms. rijke ooms, kunnen we nu zeggen. De Ame rikanen hebben zo pas geleerd, dat een rijke oom in Engeland een arme Ame- rikaan het een en ander kan nalaten. O-a. een prachtig landgoed. Intussen, we mogen in onze voldaan heid over deze prettige situatie de din gen niet eenzijdig voorstellen, ofschoon we het ter wille van ons zelfrespect wel graag zouden willen. Het zit namelijk zó. Inderdaad heeft een zekere mr Gape een erfenis aan een rijke Oom beurs met een hoofdzakelijk nationaal karakter, thans is. zij een internationale organisatie geworden, die in de gehele wereld respect heeft afgedwongen. De N.V. Koninklijke Metaalwarenfabriek v/h J. N. Daalderop en Zonen te Tie! heeft een belangrijke militaire opdracht ontvangen. De fabriek zal uitsluitend voor de Nederlandse strijdkrachten jerrycans gaan maken. Mede in verband met deze opdracht worden de fabrieksgebouwen met een fabriekshal, 1000 M2 groot, uitgebreid Met de bouw hiervan is men bereids be gonnen. een volwassen Little Lord Fauntlero/. Hij zag zich reeds op het Lndgoed, ge nietend van een zalig dolce far niente- Hij kreeg zes maanden, om de voorwaar den te overwegen. Eén ervan was. dat hij zich in Engelaind moest vestigen. Het zou zoiets zijn als de terugkeer van de Verloren Zoon. Mr James Gape ging zich eens nader op de hoogte stellen .Hij had het een en ander gehoord over hoge belastin gen en nog hogere successierechten in zijn toekomstig vaderland. Deskundigen rekenden hem voor, wat hij in de palm van zijn hand zqu krijgenenkele hon derdduizenden guldens contant en vijf duizend dollar per jaar. Van dit inko men zou ongeveer de helft aan belas tingen weggaan. In Engeland, zei mr Gape tegen zijn zoontje, krijgt een mens maar één fnbEngelandkMr8Gape^oTnt 'ergens in et" in de week en een paar onsjes vlees, de staat Ohio en is handelsreiziger van - Dan blijven we in Cuyahoga FalhK beroep. Hij zit in het autovak en heeft vond de kleme Amerikaan. Moeder de een vrouw en twee kinderen. Volledig- vrouw Gape vroeg zich af. hoe ze de heidshalveeen jongen en een meisje, vier bedienden zou moeten onderhouden. Toen hij totaal onverwacht een brief En James' jongere broer, Kenneth, be- uit Engeland kreeg, die openmaakte en dankte al bij voorbaat voor de eer Hij hem las, sloeg hij zich van blijdschaP behoefde er niet eens over na te denken. De minister van Sociale Zaken heeft mede namens de minister van Buiten landse Zaken aan de voorzitter Jet Tweede Kamer doen toekomen een nota betreffende het standpunt van de Neder landse regering ten aanzien van de aan beveling betreffende de vakopleiding van volwassenen, minder validen daaronder begrepen, aangenomen door de Internatio nale Arbeidsconferentie. Hieraan ontlenen wij: De wijze, waarop in ons land de vakopleiding wordt ver wezenlijkt loopt voor het overgrote deel parallel met deze aanbeveling. Op enkele punten kan de gedragslijn nog niet of niel goheel worden gevolgd. Ten aanzien daar van merken de ministers op, dat: De vakopleiding van minder validen zich op het ogenblik ln ons land nog in een aanloopstadium bevindt; De vakopleiding van emigranten be studeerd wordt, doch nog niet in hel stadium van uitvoering is gekomen; De gelegenheid voor vakopleiding van vrouwen nog zeer beperkt is. Zodra daar aan meer behoefte gevoeld wordt, zal overwogen worden om, in overeenstem ming met de beginselen van de aan beveling vakopleiding van vrouwen te bevorderen; Aan de vakopleiding van toezichthoudend personeel onder de huidige omstandig heden nog geen duidelijke behoefte is aangezien in dit opzicht geen dringende tekorten kunnen worden geconstateerd. We schrijven 1858. Boven Parijs zweeft geruisloos een jotoeraaj. Hü zit in een luchtballon en doet iets, wat nog nooit een fotograaf had gedaan: hij neemt een lucht foto van Parijs. De Lichtstad in de lens, maar zonder Eiffeltoren, want die werd enkele tièntallen jaren later pas gebouwd. De eerste luchtfoto was genomen, zij het dan van een ballonmand uit. Er gaan 51 jaar voorbij, in welke tijd wel meer j'oto's uit ballons zullen zijn ge maakt, maar dan in 1909 verschijnt er een Joiograaf, die de eerste foto neemt uit een vliegtuig. Het is geen spectaculaire prent geworden de vliegtuigen gingen nog niet zo hoog in die dagen. Vandaar dan ook, dat liet plaatje de indruk maakt, evengoed uit het raam van een landhuis genomen te kunnen zijn: een stuk vlak land, een bosje, een plek hemel, dat is alles. Ook deze fotograaf was een Fransman en ook zijn foto werd in Frankrijk gemaakt. Om in stijl te blijven: wij richten de lens op Nederland waar in 1919 de K.L.M, was opgericht. Daar was een tentoonstelling aan vooraf gegaan, ELTA genaamd en op deze tentoonstelling had den de Avro-fabrieken een inzending onder de vele andere. Een vlieger uit de oorlog van 1914-1918 was uitgekozen om deze stand met zijn aanwezigheid op te luisteren. Zijn naam was Hinchliffe en hij had slechts één oog. hetgeen toch niet kon verhinderen, dat hij na de tentoonstelling (die zo'n groot succes werd, dat men het verantwoord achtte over te gaan tot oprichting van een luchtvaartmaatschappij, de K.L.M.) niet meer naar Engeland terug ging, maar gevolg gaf aan het verzoek van de heer Plesman om vliegtuigbestuurder te wor den bij de jonge maatschap- Pij. Waalhaven was de voor naamste nederzetting van de K.L.M. en van de Technische Dienst aldaar was de heer G, Spit chef. Hij had veel aan fotografie gedaan in zijn vrije tijd en was sinds 1920 bij de K.L.M. Hij is er trouwens nog). Hij was dan ook de man aan wie de heer Plesman vroeg of hij in staat zou zijn luchtfoto's te maken Of hij er toe in staat zou zijn Dat kon de heer .Spit onmogelijk zeggen, want hij had het nog nooit gedaan, al moet worden gezegd, dat hij zich bij zijn opnamen op de grond wel veel moeite had gegeven om snelbewegende voorwerpen vast te leggen. Maar hij ging het proberen. Hij stapte in een van de twee DH-9 vliegtuigen (be manning: 1 persoon, passa gierscapaciteit: 1 persoon en koos het luchtruim, met Hinchliffe aan het stuur. Zij zetten koers naar Rot terdam, toen nog ongeschon den. In het hartje van de stad rijst hoog hoven alles uit het toenmaals hoogste kantoorgebouw van Europa het Witte Huis, in het centrum van de bedrijvig heid, vlak bij de Maasoever. Enkele trams rijden door de straten, maar die vormen dan ook het enige snelver keer. Enigszins gespannen tuurt de fotograaf naar de nietsvermoedende stad, naar dat gedeelte, dat zo dadelijk, voor 't eerst in de geschie denis van Nederland, „naar 't vogeltje zal kijken". Hij heft zijn toestel op (een Zeiss camera, met een beeldgrootte van 13x18, brandpuntsafstand 30 cm.)het Witte Huis is op de voorgrondde zon in de rug1190 sec. belichten.het is gebeurd: de eerste luchtfoto is ge maakt. Juni 1921 - 30 jaar geleden. De opdrachtgever is tevre den, het is een Rotterdamse verzekeringsmaatschappij „Laat ik de eerste maar zijn" had de directeur gezegd. En hij was de eerste. De eerste luchtfoto van de K.L.M., de eerste luchtopname van de heer Spit. Nu zegt hij: „-N^ls is mij meer meegevallen Het was erg gemakkelijk, alleen moest tijdens de opname, door de vlieger gas terugge nomen worden, omdat de camera, die op de rand van het vliegtuig steunde, anders zou trillen". Hij heeft het niet bij die ene foto gelaten, en nog menige stad kwam in ae daarop volgende maanden in 1921 voor zijn lens. Twee Uit de zojuist verschenen publicatie „Statistiek van de Land- en Tuinbouw 1950" van het C. B. S. blijkt dat in 1950 2.338.00 ha cultuurgrond geïnventari seerd werd (1949; 2.331.000 ha.) Het aan tal stuks rundvee steeg van 2.540.000 in Mei 1949 tot 2-723.000 in Mei 1950, terwijl het aantal varkens in dze periode toe nam van 1.298.000 tot 1.860.000. Het aan tal medewerknde landbouw,paarden daal de van 215.000 tot 200.000 stuks, De waarde van de productie in land- en tuinbouw bedroeg in het oogstjaar 1949- 1950 ruim 3 milliard (v.j. 2.5 milliard) terwijl voor een waarde van ruim 2.4 milliard werd uitgevoerd. Enige tijd geleden is verschenen de Ca talogus voor de Bouwwereld 1951. De albums met vogelvluchtop- uitgevers hebben het niet tot een adver- tentieboek gemaakt. Hieraan zou Iron- wens geen enkele behoefte bestaan. Met de catalogus wordt bedoeld de in het bouwvak werkende architecten, opzich ters tekenaars, aannemers e.d. een in structieve lijst te verstrekken tav. aan geboden producten voor het bouwvak Niet alleen de adressen waar materialen verkrijgbaar zijn worden gegeven, maar ook technische gegevens omtrent de eigenschappen. namen vormden niet alleen de buit in die periode, doch vertegenwoordigden tevens een grote dosis ervaring, waarvan een dankbaar ge bruik kon worden gemaakt, toen in November van dat zelfde jaar de K.L.M. besloot tot definitieve oprichting van een Fototechnische Dienst in haar organisatie. door Anthony Gilbert 64). Ik kan u de verzekering geven miss Marlowe, zei hij met een schalkse buk naar Rosemary, dat mijn vrouw niets liever zou doen, dab mij juist van du voornemen af te brengen. Ze hee.t ----n grotere angst, dan dat de vader van rn.ar zoon opnieuw genoemd zal worden m ae kranten, niet in zijn kwaliteit van Ka- merredenaar, maar in die van zijn per soonlijke ambitie: particuher detective. Toch is uw naam nog kort geleden genoemd, zeide Ruth. U hebt liik het onderzoek helpen openen, net is niet meer dan billijk, dat u nogmaals uw aandacht aan deze kwestie schenkt Juist, billijk en waarschijnlijk. Maar waarin bestaat eigenlijk mijn taak? Stelt miss Parkton zich tevreden, indien ik mr Newriham uit de klauwen van het gerecht weet te verlossen? Niets minder dan dat. Er viel met de minste verandering op Ruth Mar lowe's gezicht te bespeuren. Parkton herinnert zich nog zeer goed, dat u er in geslaagd is, om Sir DennU Brinsley vrij te spreken, toen men, prac- tisch gesproken, de galg reeda voor hem had opgericht. Ik geef toe, dat de zaak er toen minder moeilijk voorstond dan nu. Ach, ik vind het juist heerlijk ge compliceerd. merkte Egerton droogjes op, Waar beginnen hier eigenlijk de complicaties? Toen was het duidelijk, dat Sir Den nis of absoluut schuldig was of dat al de aangevoerde bezwaren opzettelijk waren uitgedacht om de verdenking op hem te schuiven. Hetzelfde was het je- vol met de moord op Charteris, toen ze Sir Carvase Blount te pakken hadden. Maar hier heeft men met zeer geheim zinnige bezwarende omstandigheden te doen. Je kunt in de getuigenbank dó zaak gewoonweg niet ontkennen, omdat, hoe vreemd de verschillende feiten ook mo gen samenvallen, alles voor het grootste gedeelte waór is. Er is niemand, die de brieven naar Hughenden heeft vervalst, niemard die de liefdesbetrekkingen tu«- -en Arthur Jdcwnham en miss P?ula Parkton heeft verzonnen, verder is het algemeen bekend geworden, dat zij eer. plan hadden gemaakt om er samen tus senuit te trekken, terwijl Sir Hector in Frankrijk was. Dat pleit natuurlijk alle- maal tegen hem. Zodra iemand lid van een jury is, wordt hij een ander mens. Hij kan in het gewone leven zijn wat hij wil, maar belast hem met de recht spraak over een van zijn medemensen en hij wordt onmiddellijk de meest smette loze puritein van allemaal. Zeer juist, gaf Egerton toe. Ik héb een paar keer zelf in de jury ge zeten. Maar ik geef u toe, dat bet oeue bezat eer en ziele niet altijd even gemakkelijk is om er in te komen. Dat hangt van iemands neigingen af. antwoordde Rutih kalm. Had de politie u uitgenodigd in een van uw voorgaande gevallen? Die zit, mompelde Egerton. On danks zijn klaarblijkelijke afzijdigheid en de kalmte, waarmede hij het voor stel had aanvaard, zag hij wel degelijK de mogelijkheden, die deze zaak voor hem opende. Onder de uiterlijke hou ding van deze vrouw, had hij de krach tige geest ontdekt, die naar in deze po sitie overeind had weten te houden, waar ieder ander, zoals o-a. Paula Parkton, bij de pakken was gaan neerzitten. De,.e schijnbaar nuchtere vrouw, bewonderenswaardige liefde grootheid. Een Parlementslid, klaagde Rose mary, is als de koster van een dorps- gemeente. Niemand betaalt ooit wat, maar iedereen denkt, dat ze hem tot boodschappenjongen mogen gebruiken. O, ik geef toe, dat het zeer onrede lijk is, antwoordde Ruth, en haar oger blonken van stille prei. Maar och, alle dingen in het leven zijn onredelijk als je ze goed beschouwt. Ook Rosemary had de vlammende liefde ontdekt, die deze vrouw verbor gen hield en op haar beurt voelde ze zich aangetrokken tot Ruth Marlowe. Indien er ook maar iets is, waarin ik zou kunnen helpen, zal ik dR natuur lijk gaarne doen, zei Egerton eenvou dig. Ik kan u alvast vertellen, dat u tenslotte nog het best bij een advocaat kunt aankloppen, want die hebben we toch nodig. Ik had gedacht Leonard Garmer te vragen, viel Ruth hem in de reden. Hij keek haar verbaasd aan. Kent u Garnier? O, hij was destijds eng bevriend met mijn vader, voordat deze uit de gratie geraakte. Mijn vader was professor Mar lowe. In Cambridge wordt nog wel eens over hem gesproken. Hij moet er vroe ger veel achting hebben genoten. Egerton knikte. Alles herinnerde aan Marlowe meende hij. Zijn vaste blik, zijn tamelijk plotselinge ineenstorting, die eindigde met een versohrikkelijke dood in uiterste armoede. En dit alles in aan merking genomen, verwonderde hij zich niet langer over Ruth Marlowe's door tastendheid en geestkracht. Zou hij het op zich nemen? vroeg hij. Ik weet het niet. Ik heb het hem nog niet gevraagd. Ik wilde eerst weten, of u ons wilde helpen. Ik vermoed, dat het voor hem een groot verschil zou maken, indien hij wist, dat u aan onze zijde stond. Daar kon Egerton niets tegen inbren gen. Hij kende Garnier vaag en dacht we)e dat Newinham geluk zou hebben indien deze slimme rechtsgeleerde hem zijn steun wilde verlenen. Laten we de zaak eens kalm be spreken, stelde hij voor. Rookt u ook, mis Marlowe? Heeft iemand mr Newn- ham al opgezocht tijdens zijn arrest? Ik ben er vanmorgen weer naar toe gegaan, telkens namens miss Parkton na' irlijk. Ditmaal 'klonk er een xwak- Op 29 Juni zal het 50 jaar geleden zijn dat Z. H. mgr Nicolaas van der Vliet te Carthago de H. priesterwijding ontving. De jubilaris, die thans verblijf houdt in het missiehuis St Charles der Witte Patera te Boxtel, werd in 1876 te Groningen ge boren. In 1897 trad hij bij de Witte Paters in, ontving de priesterwijding in 1901, waarna hij aanstonds zijn benoeming kreeg voor Jerusalem. Daar hebben do Witte Paters sedert 1878 de zorg over hei heiligdom van Ste Anne op de plaats zelf waar Maria geboren werd. Annex aan dit heiligdom staat het Grieks- Melkietisch klein- en groot-seminarie, dat zij er ree-ds in 1879 oprichtten om t® voorzien in de geestélijke behoëft"en1|vah de Oosterse katholieken in Palestina Syrië, Libanon, Transjordanië en Egypte. Pater van der Vliet begon zijn loopbaan als professor aan het kiein-seminarie. Toen in 1914 de Fransen door de Turken werden geëvacueerd, kon hij als Neder lander te Jerusalem blijven en het is voornamelijk door zijn toedoen, dat Sta Anne, dat ondertussen als mohamme daanse school werd ingericht, behouden bleef voor de katholieken. In 1919 kon hit de poorten van het heiligdom en het seminarie weer voor de rechtmatige be zitters openen. In 1921 werd pater van der Vliet econoom van het klein- en groot seminarie en professor in de H. Schrift en de pastoraal-theologie en dit is hij gebleven tot 1950, toen hij naar Nederland terugkeerde. In 1932 werd pater van der Vliet om zijn uitzonderlijke verdiensten voor de Griekse Kerk en het Apostolaat der Her eniging benoemd tot Archimandriet. Bij gelegenheid van zijn gouden jubileum echter heeft Zijne Zaligheid de Patriarch van Jerusalem hem verheven tot de rang van Exarch. In de Grieks-Katholieke Kerk is „exarch" de titel van een ver tegenwoordiger van de patriarch of metropolitaan. Aan deze titel is verbon den het recht tot het dragen der bis schoppelijke distinctieven zoals borstkruis en ring. Het gouden jubileum zal intiem gevierd worden in het missiehuis St Charles te Boxtel. Op 29 Juni hopen eveneens hun gouden priesterfeest te vieren de paters dr H. Raëskin W.P. te Dar-Es-Salaam; A. van Aken W.P. te Ndala (Tabora) en P. Vekemans W.P. jn Tang. Terr. Hun zilve ren priesterfeest hopen op die dag te vieren de paters J. Huijbregts W.P. te St Charles, Boxtel en A. v. d. Aker W.P. te Malole (Tang. Terr.). Het 40-jarig priesterjubileum zullen die dag gedenken Z, H. Exc. mgr J. van Sambeek W.P. apost. vie. van Kigoma (Tang. Terr.), de pater P. Verdaasdonk W.P. te Bukoba (Tang. Terr.) en pater H. Zoetemelk W.P. te Kalonga (Nyasaland). ke, bijna onmerkbare bitterheid in haar stem. Ze vond, dat het onder geen enkele omstandigheid geiraden zou zijn, er zelf heen te gaan, ging Ruth verder, zelfs ir.dien ze er voldoende zeker van ge weest zou zijn, dat zij de sotiok zou kunnen doorstaan. Daar heeft ze natuurlijk gelijk in, merkte Egerton nuchter op. Ruth Marlowe viel plotseling heftig tegen hem uit: Zegt u dat ook al? En waarom? Omdat het veiliger is, ja. Daarom kan ik maar geen medelijden met hen hebben. Het gaat bij hen alle twee om de veilig heid, die zij zich tot elke prijs wensen te verzekeren. Ze zijn als burgermensen, d'e koopjes halen in de Kensington High Street en proberen voor twee guinjes een eerste 'klas costuum te krijgen en hoogst verontwaardigd zijn, als ze be drogen uitkomen. Ze moesten eerlijk te genover de mensen durven staan, maar dat durven ze niet. O, ik weet wel. Het was een politiek van wederzijdse be scherming. Hij kon niet dulden dat zij zou lijden en wenste haar tot alle prijs uit deze hel te verlossen. Om zo'n reden hebben ze heel de zaak naar beneden ge haald. Daarom ook heeft hij zich niet ontzien om, evenals de eerste de beste slagersjongen in het geheim te vrijen met de dochter van zijn patroon. Zij wer den hierin alleen gerechtvaardigd door hun wederzijdse gevoelens, maar als die niet sterk genoeg zijn om de woede van een voogd te trotseren, kan ik geen par don voor hen vinden Zij hield inaena op en een hoog rood kleurde hear gezicht. (Wordt vervolgd) Gisteren zijn te Amsterdam van de ter bezichtiging aangeboden 1829 pakken Sumatra-tabak de volgende partijen voor. verkocht aan de Nederlandse handel: 168 pakken Deli/Mij/D/Langkat/1, 240 pak ken idem/QM/1 en 137 pakken Deli Ba Mij/B/1. De prijs werd geheim genouden. Zoals bekend wordt Vrijdag wederom een inschrijving gehouden. Het aanbod omvat (incl. genoemde partijen) 5854 pakken totaal. De Haagse ballonvaarder J. Boesman zal Zaterdag a.s. met de Henri Dunani" in Kopenhagen opstijgen voor een avond vaart. Als passagiers gaan mee een re porter van de Deense radio-omroep en een journalist. Rekening wordt gehouden met een vaart over de Sont en een lan ding in Zweden. Gromyko naar Moskou vertrokken. An drei Gromyko, de Sovjetrussische afge vaardigde naar de conferentie van plaats vervangers te Parijs, is vanmiddag om half twee met de andere leden van de delegatie in een Dakota van de Russische luchtmacht van het vliegveld Orly (Parijs) naar Moskou vertrokken. Oorlogsvrees onder grensbewoners. Vol gens radio-Belgrado zijn de Roemeense autotriteiten begonnen mat°P grote schaal Serviërs te evacueren uit het ge bied van de grens tussen Roemenië en Joegoslavië. Zij zouden naar het binnen land van Roemenië worden gebracht. Volgens dit radiobericht heerst onder ds bétrokken plaatselijke bevolking deswege oorlogsvree*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4