ra De Britse kruiser ..Mauritius' naar Ahadan Gong Eis in het proces tegen „De zwaarste straf, welke kan worden opgelegd mgr Grösz: BLINDEN geven voorlichting WESTELIJKEN willen MALIK OPHELDERING VRAGEN 't Ging allemaal zo gemakkelijk Gegoede landgenoten werden door oplichters uitgebuit Bedri jfspensioen voor de bouw nijverheid Q H Oosterhuis trok van leer maar 7 probleem dercredieten is moeilijk Maar hij is niet te spreken Woensdag 27 Juni 1951 DAGBLAD VOOR SCHiEDAM EN OMSTREKEN Tankschepen kregen bevel de haven te verlaten Man viel slapend uit raam Onbewaakte eiste weer een dode LAGEN Krachtig protest tegen de regering die haar ogen dicht houdt Zware straffen geëist tegen negen verdachten Eu ze betaalden maar Navordering gedistilleerd-accijns WEERBERICHT Gevaren voor de Britse staf het Trein greep auto Acheson bevreesd voor een ramp Standpunt huidige regering Gefingeerd telefoongesprek „Toverlantaarn" NAAR DE 400.000 Zijn been moest worden geamputeerd Gevaarlijke misdadiger Op voorraden van meer dan 25 liter Oii weer verwachting, geldig van heden- tot morgenavond luidt: Veel bewolking met enkele verspreid voorko mende buien, maar hier en daar ook met op klaringen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord-West. Dezelfde of Iets hogere temperaturen dan vandaag. Donderdag 28 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur. Maan op 0.40 uur, onder 15.43 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT, Crisis in Perzië nadert haar hoogtepunt De Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, beeft Dinsdag middag in het Lagerhuis medegedeeld, dat alle tankschepen in de haven van Abadan instructie hebben gekregen, onmiddellijk te vertrekken. Zo nodig moeten zij de olie, die zij hadden geladen, weer lossen. Morrison noemde de toestand in Abadan „zeer ernstig" en onthulde, dat de kruiser „Mauritius" opdracht had gekregen naar het centrale punt van de Perzi sche olie-industrie op te stomen. punten in de oliekwestie, aldus verklaar de hy. Gevraagd of het waar was, dat vier Amerikaanse torpedobootjagers Singa pore hadden verlaten op weg naar de Perzische wateren, antwoordde hij, dat hij niets over de beweerde bewegingen van de schepen had vernomen. De Amerikaanse regering en de voor naamste Amerikaanse oliemaatschappijen zijn tot overeenstemming gekomen over maatregelen, die verlichting kunnen brengen in geval er een olietekort in de vrije wereld zou ontstaan, doordat ae aanvoer van Perzische olie zou worden onderbroken. Er zal een commissie worden gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van de Morrison zeide, dat de Perzen moesten begrijpen, dat zij volgens het volken recht verantwoordelijk zijn voor de be scherming van Britse onderdanen in Perzië- Zouden zij niet in staat blijken hieraan te voldoen, dan zou de Britse regering gedwongen zijn zelf die taak ter hand te nemen onder gebruik van de middelen, die daartoe nodig zouden zijn. Voorts waarschuwde de minister, dat als de Perzische regering voort zou gaan met het eisen van de nieuwe ontvangst bewijzen en met de nieuwe anti-sabotage wet. de Anglo-Iraanse Oliemaatschappij geen andere keus zou hebben dan de werkzaamheden in Abadan binnen enkele dagen stil te leggen. Als het anti-sabotage-wetsvoorstel wei zou worden, zouden de Perzen de Britse blijven stellen van de óliepositie in de staf voor ieder ongeval verantwoordelijk A kunnen stellen en voor een militair ge rechtshof brengen. Herhaaldelijk is de Perzische regering ervoor gewaarschuwd, dat het gevaarlijk zou zijn als ondeskun- digen zich zouden bemoeien met de inge wikkelde oliemachinerie en dat de raffi naderij niet zou kunnen werken zonder tankers om de olie te halen. Voor de mogelijke gevolgen zouden Britten aansprakelijk kunnen worden ge steld. „In Zuid-Perzie kan daardoor een zeer ernstige en moeilijke toestand ontstaan", zo voegde Morrison hieraan toe: waar de Perzische regering ten volle verantwoor delijk voor zou zijn". Op de vraag, of het zenden van de kruiser .Mauritius" het gevaar voor Brit se levens zou vergroten, antwoordde Mor. rison, dat hij dit ten zeerste betwijfelde. Hij wees er op, dat als de regering geen voorzorgsmaatregelen had genomen en er iets ernstigs gebeurde, zij te recht de af keuring van het volk zou krijgen. De kruiser „Mauritius" is een schip van 8000 ton met een bemanning in vredestijd van 730 koppen. Het schip behoort tot de Britse vloot in Zuid-Oost- Azië. Aan het slot van zijn rede herhaalde Morrison de verzekering, dat Engeland bereid blijft met de Perzische regering over het oliegeschil te praten.. De conservatieve leider, Winston Clinr- ehill, zeide, dat de oppositie er genoegen mee nam de zaken te laten zoals zij wa ren. vertrouwend, dat de minister het de zone van het Suez-kanaal binnen kort naar Basra in Irak zullen ver trekken Het Brits-Iraakse verdrag staat Engeland toe s trijdkirachten naar Irak te zenden. Bovendien zou den, krachtens de met Londen geslo ten verdragen, Irak en Egypte de Engelse troepen alle mogelijke facili teiten moeten verlenen. De Egyptische minister van buiten landse zaken zou een nota voorbereiden met het verzoek aan Engeland, de Suez-Kanaalzóne niet te gebruiken als aanvalsbasis tegen „een bevriend Mo hammedaans land". De Britse kruiser „Mauritius" bevond zich Dinsdagavond aan de monding van de rivier de Sjatt Al Arab, 40 mijl ten Zuiden van dc olieraffinaderij te Aha dan. Het Britse landingsvaartuig „Mes sina" is Dinsdagavond in Basra (Irak) gearriveerd en werd met tanks en manschappen geladen Tot nog toe zjjn noch in Irak, noch in Perzië Britse troepenbewegingen uitgevoerd Eric Drake, de directeur van de Anglo- Iraanse te Abadan. die Maandag van de Perzische regering het bevel kreeg binnen 72 uur aan haar bevelen te voldoen, zou te Basra, waar hij na het ultimatum was heengegaan, passage heblben besproken in een Brits vliegtuig, dat Donderdag naar Londen vertrekt. In de nacht van Maandag op Dinsdag J.I. omstreeks één uur viel de 47-jarigc F. F. uit het raam van de slaapkamer in zijn kosthuis aan de Steegstraat te Heer (bij Maastricht! De man werd in zorgwekkende toestand naar het zieken. olieindustrie, die zich op de hoogte zal „ver."' kiuven in de u,s bt. Annadal te Maastricht overge- wereld en aanbevelingen aan de Ameri kaanse regering zal doen. De Iraakse minister van binnenlandse zaken heeft belangrijke beperkingen °P het vreemdelingenverkeer op Iraaks grondgebied uitgevaardigd. Reizen via de internationale verkeerswegen te land blijft echter toegestaan. Ook het over vliegen van Iraaks grondgeb.ed binnen bracht. Gisteravond was hij nog steeds bewusteloos. Het slachtoffer is woonachtig te Nij megen en werkzaam bij de Holiandse Beton Mij. aan de Nieuwe ENOI-fabrier. te Maastricht. Met een collega was hij in pension te Heer. Beiden waren Maan dagavond tegen elf uur naar bed gegaan. Midden in de nacht bemerkte ziin kamer genoot. dat F. was opgestaan en ineens bepaalde gebieden is, behoudens toe- in het donker door het open -aam naar u 3 „-,4 fjD ii. „v - mm stemming van de militaire autoriteiten, verboden, behalve wat betreft de gere gelde internationale luchtlijnen In diplomatieke kringen *e Caïro wordt verwacht, dat Britse troepen uit buiten viel. Vermoedelijk heeft de man in slaapdronken toestand het slechts tot kniehoogte openstaand raam voor een deur aangezien en heeft toen al struike lend het evenwicht verloren Mgr Joseph Grösz met twee van zijn medebeklangden Volksgerechtshof te Boedapest. voor Op de onbewaakte overweg nabij de Onderste Molen bij Venlo is gistermiddag een personen-auto, bestuurd door de heer G G. uit Venlo, gegrepen door de snel trein uit Roermond. De trein, die hier zoals gebruikelijk met volle snelheid (80 km. per uur) reed, sleurde de wagen 300 meter mee. De bestuurder, die ernstig ge wond uit de wrakstukken werd bevrijd, overleed vrijwel ter plaatse. G. was ge huwd en vader van vijf kinderen. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor drie De trein was om 14.26 uit Roermond vertrokken en taakte bij de bewuste onbewaakte overweg de auto in de flank. De spoorbaan lag over een grote afstand bezaaid met brok stukken van de auto en van rijwielon derdelen, die zich in de auto bevonden hadden. De machinist had de klap van de aanrijding wei gehoord en remde ook onmiddellijk, maar door de grote snelheid reed de trein nog een flink stok door. De lijn was gedurende drie kwartier versperd. s De openbare aanklager heeft gisteren de „zwaarste straf" geëist tegen de Hongaarse aartsbisschop van Kalosca, mgr Grösz, die thans, tezamen met acht anderen, te Boedapest terecht staat wegens „samenzweren tegen de Hongaarse staat" De eis betekent, dat mgr Grösz tot de doodstraf kan worden veroordeeld. „be- parlement op de hoogte zou houden van de dagelijkse ontwikkeling. ""Morrison's Amerikaanse collega. Dear. Acheson, heeft gistermiddag voor het Amerikaanse congres verklaard, dat alles er op wees, dat de critieke toestand in Perzië „zich ontwikkelde in de richting van een ramp". Acheson zag geen licht- -f Dinsdagmiddag werd in „Concordia" te Bussum een complete modeshow gehou den, waarop meisjes van de Prinses Irene-MULO de door haar zelf gemaakte kledingstukken aan haar ouders mochten tonen. Fleurige zomerjurkjes, aardige avondtoiletjes en wandelcostuump]es> maar ook degelijke werkkleding pas seerden de revue. (Van onze Amsterdamse redactie) De Ned. ït.K. Blindenbond „St. Odilia" heeft gisteren in Amsterdam de jaarlijkse bondsvergadering gehouden. Er waren 34 afgevaardigden met hun geleiders aan wezig en in een opgewekte, allergenoe- gelijkste stemming is deze dag verlopen. Wjj kunnen respect hebben voor de wijze waarop de voorzitter, de heer Coppes, de vergadering leidde en voor dc verbeten heid waarmede de blinden vechten voor verbetering van hun sociale voorzienin gen. Al was de stemming goed, er werden ook teleurstellende mededelingen ge daan, Het is nog steeds zo gesteld, dat de regering de sociale voorzieningen voor de blinden van de hand heeft gewezen. Een schrale subsidie in het enige dat zij krijgen en nu vechten de blindenhanden ervoor om aan deze ondragelijke toe standen. waarbij de blinde tot een bede laar wordt gedegradeerd, een einde te maken. Nederland heeft het kleinste aantal blinden, maar daarbij ook de slechtste blindenzorg. Onder applaus deelde de voorzitter mede, dat het in een dictato riaal land als Spanje anders gesteld is; daar staat de blindenzorg op de eerste plaats. Zonder deze staatsvorm over te nemen, kan Nederland van Spanje op dit gebied nog veel leren. De meeste gemeenten kunnen een goe de blindenzorg niet financieren, maar wat daarentegen in Amsterdam, Den Haag en Leiden gebeurt, dwingt alle bewonde ring af. De blindenzorg komt in zijn geheel niet op de begroting voor en de staats secretaris van Sociale Zaken, mr Van Rlhijn, die de blindenzorg au geheel onder eigen hoede heeft genomen en het niet meer aan zijn beambten over laat. heeft meegedeeld dat het niet te verwachten is, dat deze zprg een post zal uitmaken op de volgende begro ting. De financiële middelen ontbreken. Dit is echter alleen maar het stand punt van de huidige regering. Wellicht dat een andere regering er anders over denikt. In de Tweede Kamer hebben de blin den hun voorvechters reeds en met name dr Mol van de K.V.P. heeft magistraal bet blindieiivraagstuk ter tafel gebracht. Evenals de kunstenaars moeten ook wij origineel zijn, zei de voorzitter. Wij moe ten steeds op middelen blijven zinnen ons standpunt te verdedigen. Een vesting wordt niet bij een eerste storm aanval genomen. De blinden zullen blij ven doorzetten om de negatieve houding van de regering te doorbreken. Vandaar dat ook de motie van de afde ling Limburg bij acclamatie »verd aan genomen. Deze motie is gericht tot de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. en zij wraakt het regeringsbeleid inzake de blnidenzorg. De motie dringt er op aan, dat in het verkiezingsprogramma van de K.V.P. wordt opgenomen een wettelijke regeling voor de blinden bij de paragraaf van de sociale voorziening. Het bestuursbeleid werd goedgekeurd door de vergadering en vele huishoude lijke punten werden afgehandeld voordat de afgevaardigden naar het Centraal Sta tion werden geleid om zidh over Neder land te verspreiden. De aanklager, die ook in het proces tegen kardinaal Mindszenty was opgetre den, wees op de betekenis van het proces als waarschuwing voor „alle vijanden van het Hongaarse volk in het buitenland". Hij noemde de „samenzwering" de er fenis „van het verraad van kardinaal Mindszenty", Zij was (volgens hem) mg gevaarlijker en maakte deel uit van een imperialistische poging om een derde we reldoorlog te ontketenen en de wereld onder het juk van Amerika te brengen De samenzweerders hadden rechtstreekse verbindingen met de diplomatieke ver tegenwoordigers van Amerika. Belgie en Italië, aldus de aanklager. De verdediger van mgr Grosz zag in hem niet de hoofdschuldige, maar noemde in dit verband de namen Boszik en Far kas. Zij hadden volgens hem de bijzon derheden van de „tegenrevolutie" uitge werkt Hij verzocht het bof, jegens mgr Grösz verzachtende omstandigheden in aanmerking te nemen. Uit het verslag van de jongste rechts zittingen blijkt, dat mgr Grösz en zijn medebeklaagde, mgr Farkas, die door de rechtbank wordt betiteld als de procura tor van de H. Stoel, voortdurend geneigd waren tot praten, met elkaar wedijverden in „bekentenissen" en zelfs meer „beken den" dan aanvankelijk tegen hen was ingebracht. Mgr Grösz „bekende" op een vraag van rechter Olty, dat hij betrekkingen had onderhouden met kardinaal Mindszenty, dat hij diens testamentair-executeur was en dat hij dus beschikte over bedra gen, die deze van Amerika ontvangen had', te weten 270 millioen dollar. Dit geld had mgr Grösz, volgens zijn z.g. beken tenissen. beschikbaar gesteld om de te genstanders van het regiem om te kopen Voorts gaf de aartsbisschop bijzonderhe den over de „staatsgreep", die hij zou heb ben voorbereid. Volgens Hongaarse vluchtelingen, die mgr Grösz van nabij kennen, zijn de te gen hem ingebrachte beschuldigingen vol komen belachelijk. De prelaat staat be kend als iemand, die zich volkomen af zijdig houdt van de politiek en zich er bewijs hoe het het gewicht van deze kentenis" apprecieerde. Na hem verscheen een vroeger depar tementshoofd als beklaagde en „bekende" spion van Horthy te zijn geweest; een pastoor beweerde van de Amerikanen opdracht gekregen te hebben om een nieuwe regering te vormen en een voor malige beambte van de Amerikaanse le gatie te Boedapest zeide, dat „alle pun ten van de beschuldiging" tegen hem juist waren. De abt Werdel Endredy verklaarde volop buitenlands geld op illegale wijze te hebben ontvangen. Tot zover enkele „be kentenissen". Toen mgr Grösz voor het laatst het woord kreeg, zei hij, dat hij het betreur de tegen de Hongaarse republiek geïn trigeerd te hebben. Ook vijf andere be klaagden zeiden, dat zij hun daden be treurden. De vroegere senator Hagyo- Kovacs en pater Vezer, die wegens het vermoorden van een Sovjetrussische sol daat zijn aangeklaagd, dedeen afstand van het recht voor he laatst het woord te voeren. Donderdagmiddag zal uitspraak wor den gedaan. Geen enkele verslaggever uit het Wes ten werd tot het proces toegelaten. Mgr Grösz, die thans op het punt staat tot de zwaarste straf veroordeeld te wor- geheel toe beperkt een goed herder en bestuurder van zijn bisdom te zijn. Een brief van Z.H. de Paus aan het Hoogwaardig episcopaat werd ook door de aanklager in het geding gebracht. De „Osservatore" heeft er intussen op gewezen, dat deze brief in dat blad werd gepubliceerd in Februari 1949 naar aan leiding van de arrestatie van kardinaal Mindszenty; de H. Vader releveerde in dit schrijven het feit, dat de vrijheid van de Kerk steeds meer beperkt werd en dat Z.H. de bisschoppen aanspoorde om met onverminderde ijver hun herderlijk ambt te vervullen. Verder hield de pauselijke brief niets bijzonders in, zoals iedereen kan constateren. Mgr Farkas „bekende" er zeker van te - zijn geweest, dat „wij de steun van Tito den, zal op 14 Juli a.s. in de gevangeniscel zouden genieten", waarop het publiek van de dag herdenken, waarop hij 40 jaar ge- 150 man oorverdovend applaudisseerde als I leden priester werd gewijd. redevoering, waarin hij o.m. zeide, dat het ogenblik is aangebroken, een nieuwe en ernstige poging te doen om aan het conflict in Korea een eind te maken vol gens de richtlijnen, aangegeven door de Sovjet-gedelegeerde Jakob Malik en secretaris-generaal Trygve Lie. Het doel van zulk een poging moest zijn, een rus tige atmosfeer te scheppen, waarin het mogelijk zou zijn, de vraagstukken te be oordelen en een definitieve oplossing te bereiken. Sinds Jakob Malik Zaterdag zijn voor stel voor een bestand in Korea voor de radio der V N. heeft uiteengezet, is hij nog niet beschikbaar geweest voor Wes terse afgevaardigden, die het voorstel uit voeriger met hem willen bespreken Hij moet, aldus wordt verklaard, het bed houden omdat hij zich niet goed voelt. Ook de vergadering van de assemblée, gisteren belegd ter ere van de president van Ecuador, Galo Plaza, die een officieel bezoek aan de V. N. bracht, woonde Malik niet bij. De president hield een toepasselijke De Haagse Rechtbank heeft zich gisteren, zoals wij in een deel van onze vorige editie reeds konden berichten, bezig gehouden met een uiterst ingewikkelde oplichtingsaffaire, waarvan talrijke gegoede Nederlanders het slachtoffer geworden zijn. Niet minder dan 14 zware jongens uit de onder wereld wisten samen met enkele andere lieden, die nog niet gearresterd of voortvluchtig zijn, deze landgenoten, o.w. bankdirecteuren, notarissen en 'n Haagse freule, door hun gladde tongen 'n millioen gulden afhandig te maken. Negen van de 14 verdachten stonden gisteren terecht en uit de behandeling van hun zaken bleek met welk een geraffineerdheid zij hun slachtoffers hadden bedot. De straffen, die zij tegen zich hoorden eisen, varieerden van vier jaar gevangenisstraf zonder aftrek tot een jaar met aftrek. De organisaties van werkgevers en werknemers in de bouwvakken hebben een bedrijfspensioenfonds in het leven geroepen. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft de deelneming in dit fonds voor de werknemers en een deel der werkgevers met ingang van 2 Juli ver plicht gesteld op grond van de wet be treffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds. Op 26 Maart 1949 is deze wet in werking getreden en sinds dien is de deelneming in een zevental bedrijfspensioenfondsen verplichi gesteld en wel in de landbouw de textielnijver heid, de klein textielnijverheid, de wijk verpleging en t.b.c.-bestrijding, t slagers bedrijf, de lederindustrie en het schilders bedrijf. In het thans verplicht gestelde bedrijfs pensioenfonds voor de bouwnijverheio zullen in het algemeen verzekerd zfjn de arbeiders in bouw- en aanverwante be drijven met uitzondering van die in het schildersbedrijf voor wie een afzonder lijk pensioenfonds bestaat. Voorts zullen deelnemen de uitvoerders en het tecb nisch personeel in deze bedrijfstakken in loondienst werkzaam. Ten slotte is de verzekering verplicht gesteld voor de patroons in het steenhouwersbedrijf he1 steen- hout-graniet en kunststeen bedrijf het stucadoorsbedrijf en de timmerfabrie ken. Naar schatting zullen in totaal onge veer 170.000 werknemers, werkgevers en zelfstandigen in dit fonds worden ver zekerd. Een Rotterdamse zakenman .verd door drie van de zwendelaars als „bron van bestaan" gebruikt. Eerst wisten zij licm ƒ3000 lichter te maken voor een zgn. smokkelhandel in Belgische tapijten, een andere maal voor de oprichting van een schenkkurkcnfahriek en een leesporte feuille-onderneming. Op het gezegde van de president, dat het toch eigenlijk wel minderwaardig was om zulke hulp vaardige mensen zo te bedriegen, ant woordde een der verdachten: „Och, het ging allemaal zo gemakkelijk". De Haagse freule R. v. D. was het voornaamste slachtoffer van 'n 64-jartge tolk uit de residentie. In nog geen twee jaar bestal hij haar voor tien mille en een aantal juwelen. Een handel in kantoorbenodigdheden was het smoesje, waarmee een 40-jarige radiotelegrafist en oud-politiek delin quent uit Den Haag freule R. van D. geld wist af te zetten. Hij kreeg 1800. Voor de politie, de officier van Justitie en de j reohter-commissaris had hij verklaard, dat hij het gevraagde geld gebruikt had voor zijn gezin. Voor de rechtbank her riep hij de-ze verklaring. Hij zeide thans, dat hij van het geleende geld een deel voor de handel in kantoorbenodigdheden had gebruikt, een: ander deel. voor zijn gezin en de -rest aap een van zijn maats had gegeven. Wél had hij andere léden van de ben-de op de' „Mogelijkheden" van de freule attent -gemaakt ,..U bent due ds eerste den" die de freule heeft .aangesne- constateerde de president. Vergeleken bij de volgende verdach te, een 33-jarige grossier uit de resi dentie, waren de vorige verdachten nog maar kinderen in de opliohtings- business. Hij had een goedgelovige Rotterdamse zakenman warm gemaakt voor zijn „Euro-Service", een onder neming, die, naar hij vertelde, toeris ten-kaarten voor buitenlandse toeristen zou gaan uitgeven. De Rotterdammer liet zich voor de zoveelste maal bedot ten en betaalde in totaal 7000 gulden. De oplichter deed erg gewichtig over zijn „Euro-Service", maar toen hij een gefingeerd telefoongesprek van het „bijkantoor'' Stockholm uitvoerde, kreeg de Rotterdammer argwaan. Hij liet door een recherchebureau een on derzoek instellen, waarna hem duide lijk werd. dat men met de heren be ter geen zaken kon doen. Desondanks leende hij aan de ..grossier" enkele maanden later toch nog 19.000 voor een reclamecampagne voor sigaretten aanstekers. Dat geld was hij ook kwijt. „Een lichtvaardige houding", vond de president. Deze verdachte had ook freule R. van D. opgelicht. Met een. compagnon kwam hij bij haar met een plan voor het ver vaardigen van projectie-apparaten. Da Het dondert en bliksemt vrij sterk in de politieke, sociale en godsdienstige sectoren. Men spreekt over genadeslagen, durft elkaar zelfs met kwajongen te be titelen, terwijl de „kogel door de kerk" vliegt. Die buien zijn niet zo erg, want ze zijn het kenmerk van de zomer, dus ook van opgewekt en bloeiend leven. De meeste medespelers bedoelen het goed. Zij willen een maatschappij, die na 2000 jaren Christendom nu. eindelijk eens een perfecte maatschappij zal zijn. Het is alleen jammer, uitermate jam mer, dat wanneer 't over materiële maat staven gaat O. L. Heer en de Pausen zo wel door de ene als door de andere kant er tot vervelens en ergernis toe worden bijgehaald, om hoger te komen of zich te handhaven, terwijl als het de maat schappelijke geestelijke kerstening be treft, bestaande in een vorming van men sen met eerlijke rechtvaardigheid en vooral een sterke liefde, de wereldmarkt met wezenlozen lij kt bevolkt. Het zou ideëel bekeken wenselijk zijn. dat op velerlei terrein weer distri butie bestond. Misschien zou de dan ge dwongen beperking vele bronnen van onrust en jaloezie wegnemen en tegelijk de kansen scheppen om op geestelijke waarden meer de aandacht te vestigen. D# materiële dorst is nu eenmaal toch onles baar. En economisch voor de deviezen een gevaar. Of het nu betreft auto's en benzineverbruik of het elke dag dragen van nylons door arbeidersvrouwen. Dat heeft met „je mag tegenwoordig niks meer" niets te maken. Zowel het ene als het andere is een zonde tegen de armoe der gemeenschap- Zijn we principieel, geestelijk goed ge schoold, dan zuilen we bij meningsver schillen over materiële aangelegenheden elkander zo moeilijk niet vinden. Maar men blijft bij de Heer d.wj. echt of z.g zwaar katholiek, zo lang het materieel in orde is. Is dit laatste niet het geval, dan begint de zwenking naar de liberale of rode kant. Met het gevaar voor een reeds meer aangeduide explosie in de ook poli tieke eenheid. Ten aanzien van deze laatste zaak 'be staat reeds een zekere beduchtheid Het jongste nummer van „De Opmars" doet evenwel een verblijdend geluid horen De K.V.P. werkt in 1250 afdelingen. Steeds duidelijker wordt het besef dat zij niet alleen apriaraten zijn voor de verkiezings dagen. Voorts lezen wij: „Nagenoeg alle afdelingen hebben het ledenverlies ten gevolge van ver huizing, overlijden e.d. en de bedankjes, waaraan een vereniging nu blijkbaar niet ontkomen kan, opgehangen docr ledenwinst. In 1950 telde de Partij pl.m- 340 009 leden, in "51 zal dit getal hopenlijk 360.000 bedragen. In 1952 zal dan mini maal de 400.000 bereikt moeten worden Al zeggen getallen niet alles, toch is het goed er op te wijzen, dat de tweede grote partij in Nederland de P v d. A. met haar ledental eerst rond de 100.000 zit. De K.V.P. gaat óók in leden tal ver aan de kop". Deze politieke boom is er dus nog ai een van omvang. Wat zouden vrijwel alle partijen die boom gaarne geveld zien. Zullen wij wie dan ook zo stom zijn, om de moeizaam bewerkte en vruchtbaar gemaakte grond uit persoon lijke of groepsredenen te vergiftigen? We mogen wel goed bezinnen eer we beginnen. HENK VAN DER MAZE. tenlastelegging spreekt van een „tover lantaarn". De freule haar vord een groot winstaandeel beloofd liet zich weer bepraten en betaalde aan de com pagnon 175.000 gulden voor het waarde loze projectie-apparatenplan. Toen de grond hem te heet werd onder de voeten, vluchtte hij naar Spanje. In plaats van alles te delen met zijn maat, sdhoof hij „slechts" 29.250 gulden aan deze af. De „grossier" kocht er o.m. een tien-mille „Buick" voor. Als laatste verdachte verscheen voor de rechtbank de 36-jarige Haagse koop man A., die volgens de tenlastelegging in binnen- en buitenland oplichtingen tot een totaal bedrag van 200.000 a 300.000 gulden zou hebben gepleegd. Van een provinciaal inspecteur der archieven uit Den Haag had deze koop man tien mille losgekregen, onder het voorwendsel, dat hij een verzekermgs- portefeuille wilde kopen. De directeur van het bijkantoor van de Ned. Handel Mij. te Rotterdam verklaarde, dat hij de man ƒ300 had gegeven om een bakfiets voor een fruithandel te kunnen kopen en later nog eens 950 gulden voo- de „amputatie" van een been van .de koop man. De man had hem namelijk wijs gemaakt, dat zijn rechterbeen door een verblijf in een Duits concentratiekamp niet goed meer functionneerde. De officier van Justitie oordeelde, dat de bankdirecteur op een „onmogelijk lichtvaardige wijze had gehandeld". Hij vond het „verwonderlijk", dat getuige in zijn positie niet de consequenties van zijn optreden had ondervonden. „Het doet wonderlijk aan, dat een bankdirec teur zidh zo gemakkelijk laat bedriegen", zo vond de president De officier van Justitie achtte het ten- lastegelegde wettig en overtuigend be wezen. Hij schetste verdachte als een ..zeer gevaarlijk misdadiger", die voor de ergste practijken niet terugschrikt. Hij achtte in dit geval de zwaarste straf voor oplichting op zijn plaats en eiste een gevangenisstraf van vier iaar zon der aftrek. Op een vraag van de president ver telde de verdachte, dat hy een paar ton had „verdiend" aan een schilderijen- oplichting in het buitenland. „De officier heeft me gezegd, dat deze zaak hier niet behandeld zou worden", zo zei de koop- man. 1 De uitspraak in al deze zaken werd 1 ilk bepaald op 10 Juli a s. Volgens gewoonlijk welingelichte krin. gen heeft de Israëlische delegatie enkele andere gedelegeerden bij de V. N. ge polst over de suggestie om een bijzondere zitting van de algemene vergadering te beleggen ter bespreking van de Koreaan se kwestie- Tot dusver is hierover echter nog geen beslissing genomen. Een aama) belangrijke delegaties voelde er niet al te veel voor een dergelijke zitting. Malik's plaats op de vergadering van Dinsdag werd ingenomen door zyn plaats vervanger Semyon Tsarapkin. Naar men meent te weten, heeft Entezam de Per zische voorzitter van de Assembee ge tracht met Tsarapkin te spreken over de Koreaanse kwestie. Hij kreeg echter te horen, dat dit een zaak was, die Malik moest behandelen. Naar in Washington verluidt, zou hei State Department de uitslag van de bij eenkomst van Entezam en Malik afwach ten voordat het een definitief standpunt t.a.v. het Russische voorstel zou inne men. Men verwachtte niet, dat de V. S. de Sovjet-Unie rechtstreeks langs diplo matieke weg om opheldering van Malik's rede zouden vragen. Trygve Lie verklaarde Dinsdag ronduit er zeker van te zyn, dat het voorstel van Malik ernstig bedoeld was en als zodanig opgevat diende te worden. De verhoging van de gedistilleerd- accUns van ƒ320 per hl ad 50 pet. tot 475 per hl ad 50 pet., gaat, zoals bekend, in met ingang van Maandag 2 Juli a.s. Van het gedistilleerd, hetwelk in hoeveel heden van meer dan 25 liter, ongeacht de sterkte, by de aanvang van de 2e Juli in voorraad is, anders dan In een entrepot, branderq, distilleerder^ eerste klasse ol bergplaats voor gedistilleerd van een handelaar, die krediet voor de accijns geniet, wordt het verschil in accijns ad 155 per hl ad 50 pet. nagevorderd. Deze navordering geschiedt ook over voorraden van particulieren, terwijl onder de navordering tevens de hoeveel heden vallen, welke bij de aanving van de 2e Juli naar de belanghebbende onder weg zijn, zo vernemen wij van het mi nisterie van Financiën. Buiten de navordering hlijven reuk en toiletwaters, die zijn vervaardigd met gedistilleerd waarvoor gedeeltelijke vrij dom van accijns is genoten. Ook blijven buiten navordering de z.g. verlof likeuren zoals wijn. advocaat en wijnlikeuren en in het algemeen de dranken met een alco holgehalte beneden 15 pet. ■tfV'1.1 - Zoals onze correspondent uit Tokio Vrfjdag berichtte, vernam kapitein J. Ane- maet van het Ned. vrijwil- ligersdetachement in Ko rea, het grote nieuws van zijn benoeming tot ridder vierde klasse in de Mili taire Willems Orde uit een krant. Een zuster uit het militaire hospitaal in Tokio, waar kapitein Anemaet herstellende is van zijn aan het front in Korea opgelo pen verwondingen, had hem dit exemplaar gege ven. Hier ziet V de dap pere kapitein, zittend op zijn ziekbed met het knip sel i/» zyn handen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1