DE GRUYTER'S STERK VERLAAGDE THEE PRUZEHl Factotum" zal Nederlands „straatje" schoonvegen Marine-oefening, die mijnen in één klap EN TOCH 10% KORTING Reis van prof. Bakker was officieel N.R.U. heeft een „dode" meetruimte Toezicht Credietwezen NEDERLAND BOFT Acheson vraagt opnieuw milliarden Leopolds positie geregeld Besprekingen over de Duitse schulden GOU D MERK BLAUW ZILVER MERK ROOD GROEN ORANJE MERK MERK PAGINA S WOENSDAG 27 JUNI 1951 Gemeenschappelijk atoom onderzoek met Argentinië Primeur voor Europa Voor bestrijding van communistische expansie y. L De Nederlandse atoomdeskundige en kernphysicus prof. dr C. J. Bakker heeft ztfn reis naar Argentinië, waar bij een onderhoud had met de bekende prof Eichter en voor wie hij ook een model meebracht van het Nederlandse door Phi lips gebouwde cyclotron, inderdaad in opdracht van de Nederlandse rege ring gemaakt. Tijdens rijn besprekin gen in Argentinië heeft prof. Bakker de mogelijkheid besproken van even tuele zuiver wetenschappelijke samen werking tussen Nederland en Argen tinië op het gebied van het atoomon derzoek, waarbij bet militaire aspect buiten beschouwing zou blijven. Dit heeft de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk geantwoord naar aan leiding van vragen van de net Tweede Kamerlid de heer Goedhart (PvdA) over deze kwestie. De minister verklaart verder, dat ge detailleerde gegevens niet zijn uitgewis seld en dat het ook niet in de bedoeling ligt, dat dit voorshands geschiedt Prof. Bakker heeft wel van deze gelegenheid gebruik gemaakt om voorstellen te doen over eventueel door de Nederlandse in dustrie te leveren apparaten en machi nes, welke benut kunnen worden voor onderzoekingen, welke in Argentinië worden verricht. De houding van Argentinië ten aan zien van politiek-militaire samenwerking met de mogendheden van Noord-Amerika en West-Europa speelt hier dus geen rol. Mijnenvegers in de Scheveningse haven (Van onze correspondent) Bij de Technische Dienst van de Neder landse Radio Unie, gevestigd aan de Am pèrestraat te Hilversum, is een merkwaar dige kamer gereed gekomen, welke voor Europa een primeur vertegenwoordigt. Deze kamer, die door de technici de „dode" meetruimte wordt genoemd, is be kleed met 4200 wiggen, welke practisch alle geluid absorberen. Deze wiggen, die zowel de vloer, ais de wanden en het pla fond van de kamer beslaan, zijn vervaar digd uit het zogenaamde estanisol, een tinslagproduct. Doordat de wiggen het geluid absorberen is er in deze „dode meetruimte" zo goed als geen nagalm deze galm is ni. prac tisch nul waardoor men de indruk krijgt in het vrije veld te staan. De kamer wordt gebruikt voor noodzakelijke metin gen van microfoons en luidsprekers. Het ontwerp werd gemaakt door het acoustisch laboratorium van de N.R.U. Ook de uitvoering was in handen van N.R.U.-diensten. Om de wiggen voor be schadiging te vrijwaren heeft men in de kamer een verend rooster gebouwd, dat uit dertien ramen is samengesteld, welke ramen naar believen kunnen worden ver wijderd. In het buitenland bestaat voor deze dode meetruimte zeer grote belang stelling. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft is gis teren bij het congres op aangedrongen het nieuwe plan om „de geleidelijke uit breiding van de Sovjet-Unie" te bestrijden, goed te keuren. De kosten van het plan zullen acht en een half milliard dollar bedragen, nl. 6.300 millioen dollar voor militaire en 2.200 millioen voor economi sche hulp. Acheson zei de o.m.: „Het zou een ver gissing zijn, het door Malik gedane voor stel als een wijziging van de Sovjet-poli tiek of doelstellingen te beschouwen. Wij trachten van de Sovjet-regering te weten te komen, wat haar bedoeling is. Ook al wordt overeenkomst in Korea bereikt, toch zullen de Ver. Staten en hun bondge noten altijd voorbereid moeten zijn op andere aanvallen of binnenlandse opstan den". In politieke kringen te Brussel wordt verklaard, dat de drie politieke partijen thans vrijwel tot een volledig accoord zijn gekomen over de problemen, die ver band houden met de troonsafstand door koning Leopold. De koning zou een jaar lijkse dotatie krijgen van 6 milioen fran ken en zal bovendien nog aanspraak kun nen maken op bepaalde credieten van de begroting. De koning zal zelf een ver blijfplaats mogen aanduiden, die hem bij wijze van gift geschonken zal worden. De status van de uit het tweede huwelijk van koning Leopold met de prinses van Retie gesproten kinderen blijkt nog enkele moei lijkheden op te leveren. Sir George Rendel, de Britse vertegen woordiger in de drie-landencommissie, die gisteren het voorzitterschap waar nam. bij de besprekingen over de Duitse schulden, zeide, dat de Franse, Brifce en Amerikaanse regeringen ten aanzien van de na-ooriogse economische hulp aan Duitsland voorrangscrediteuren zijn en dat, alvorens er regelingen getroffen zul len kunnen worden voor andere credi teurenvorderingen, hun goedkeuring ver eist zal zijn. Te Bonn is bekend gemaakt, dat aan de West'duitse regering verzocht is een delegatie te zenden naar de voorlopige besprekingen te Londen over de Duitse vooroorlogse schulden. Deze delegatie zal op 5 Juli a.s. aan de besprekingen gaan deelnemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3