Beginselenwet Gevangenis wezen aanvaard „KORTZICHTIGE POLITIEK in Suriname's aangelegenheden' Subsidie van 2.5 millioen voor Ned, kolonie in Brazilië /Donderdag 28 juni 1951 Duitse plannen inzake Lastenausgleich Eén Gooise tapijtf abriek werkt door Nederlandlet op uw saeck! Jongste oorlog maakte de West wakker Na maandenlang beraad Kamerleden vragen opheldering Friese problemen PAGINA Inkomstenbelasting Vrijstelling voor voormalig vijandelijk bezit Ook slapte in Deventer Economische toestand INSTITUUT VOOR GRAFISCHE TECHNIEK derd millioen meer voor de ondernemers tegelijk met de belastingverhoging en niet een jaar eerder. Wat de wetsontwerpen zelf betreft, had den beide heren bezwaar tegen de pro gressie in de Vennootschapsbelasting. Zij hadden het tarief graag anders gezien, alsmede tegen de omzetbelasting en voor al tegen de lijst van weelde-artikelen daarin, die nu roet dertig procent zullen worden belast. Gevoerde handschoenen en wasmachines en kerkboeken noemde de heer Van den Heuvel als afschrikwek kende voorbeelden daarvan, scheerkwas ten en postpapier vond de heer Hofstra. Tegen de inkomstenbelasting had de de heer Van den Heuvel erg gefulmi neerd. vooral tegen de extra belasting op de bedrijfswinst van de natuurlijke personen. Dat was in wezen hetzelfde als de pas afgeschafte ondernemersbe lasting en zijn bezwaar was dit, dat deze belasting inging tegen het meest fundamentele recht van gelijkheid. „Gelijkheid", verzuchtte daarop de heer Hofstra, de heer Van den Heuvel ziet over het hoofd de coördjnatie van de fiscale politiek met het algemeen sociaal beleid. Het is onder deze omstandig heden de taak van de regering gewor den in te grijpen in de vrije inkomens vorming. De extra-heffing cp de win sten was nu noodzakelijk geworden. Voor de motorrijtuigenbelasting vroeg de heer Van den Heuvel liever een rij verbod op Zondag, de minister moest in ieder geval het beroepsvervoer niet nóg zwaarder belasten. Dat waren zo de voornaamste bemer kingen van deze twee heren, die tezamen zo goed als de hele middag nodig hadden om het hunne over deze nieuwe belastin gen te zeggen. Morgenmiddag komt allereerst de heer Lucas van de K.V.P. aan het woord, ge volgd door de heren Van de Wetering (C.H.), Welter (K.N.P.) en Hoogcarspel (Comm.). Met een spreker van de V.V.D., waarschijnlijk de heer Ritmeester, en mis schien nog een /an de S.G P. en dan nog wel enkele andere, die nog iets op hun lever hebben, zal het wel Vrijdag worden op zijn vroegst, voordat de minister van Financiën aan het woord zal komen. F. S. soulaas brengen en volgens de heer Hof stra kon er zelfs geen dag en geen uur meer worden gewacht. De regering had volgens hem al veel eerder moeten in grijpen, maar zij had de goede tijd voor bij laten gaan. Zij had bijvoorbeeld kun nen consolideren tegen een veel lager rentetype en moest nu voor nieuwe leningen 4 pCt. betalen. Maar dat kwam dan ook, omdat andere partijen dan de socialistische minister Lieftinck steeds weer hadden geremd door hun optimis tische zienswijze en steeds meer geld van minister Lieftinck hadden gevraagd. Die boze K.V.P. tocht Want de heer Hofstra zei het tuel niet, maar het was duidelijk, dat die de schuldige was. En dan die ramingen voor deze belas- tingontwerpen, die dan 275 millioen moesten opbrengen. Die ramingen konden wel eens worden overtroffen en dan zou er dus en voordeeltje zijn, bijeergebracht door de niet-loor,trekkenden, die deze belastingverzwaring voor het leeuwen deel hebben te dragen dat erkende de heer Hofstra hoffelijk maa<- dan moest drt voordeeltje niet alleen aan die groep ten goede komen, die nu voor de centen had gezorgd, neen, dan moesten de drie groepen, dus ook de arbeiders daarvan profiteren. Overigens was die hele nivellering door de socialistische politiek, waarover de laatste tijd zo werd gesproker., maar een sprookje. Men moest maar eens zien waar de deviezen heengingen: naar de winter sport en naar de Rivièra en dividendver hogingen waren maar een flauwe afspie geling van de Egyptische vetpotten der ondernemers. Die heren hadden bij mon de van het Sociaal Werkgeversverbond wel beweerd, dat zij ook graag een steen tje zouden bijdragen tot 't gezond maken van 's lands financiën en dat zij ook offers moesten en wilden brengen, maar dat was alleen maar theorie, als zij zelf werden aangesproken, gaven zij niet thuis. Wat moest er "us gebeuren? Dividend- beperking. Extra belasting op tantièmes. Het invoeren van de gewijzigde winst- berekening een voordeeltje van hon- later bij wijziging in de begroting van Sociale Zaken kon worden opgenomen. Aldus geschiedde en het amendement werd aangenomen. De Kamer besloot nog de interpellatie van de heer Wagenaar (C.P.N.) over de huidige regeringspolitiek ten aanzien van het Verre Oosten te doen houden op Donderdag 5 Juli te één uur. De speciale commissie van het West- dnltse parlement, die belast is met het uitwerken van een wet tot egalisatie van lasten, heeft de geallieerde Hoge Com missie aangeboden de kapitaalheffing, die op grond van deze wet wordt over wogen, niet van toepassing te maken op de geallieerde bezittingen in Duitsland, welke tijdens de oorlog door de Duitsers als vijandelijk eigendom werden be schouwd. De commissie heeft echter geweigerd het verzoek der geallieerden in te willi gen om een algemene uitzondering te ma ken voor de bezittingen van a'Je onder danen der lande, die bij de Ver. Natie» zjjn aangesloten. Zoals bekend ls, beoogt de wet tot egalisatie van lasten, die '.hans in voor- beeiding is, hun die in de oorlog, door bombardementen, als vluchtelingen of bij de geldhervorming van 1948 bezit hebben verloren schadeloos te stellen door mid del van een algemene kapitaainëffing. De commissie heeft doen weten, dat zij de kwestie van het uitzonderen van bui tenlands eigendom liever zal lateen regelen bij het vredesverdrag voor Duitsland, wanneer haar aanbod door de geallieer den wordt afgewezen. Een and *r voorstel van de commissie, volgens hetwelk de be lastingen onder de nieuwe wet voor bui tenland eigendom met 20 pet zoudei. kun nen worden verlaagd, is reeds door de geallieerden verworpen. De „Triofaforiek" te Huizen is de enige Gooise tapijtfalbriek, welke niet voorne mens is haar personeel op wachtgeld te plaatsen. Alleen deze Gooise tapijtfabriek werkt nog op volle toeren. Dit bedrijf, dat circa 400 werknemers heeft, werkt namelijk reeds geruime tijd hoofdzake lijk voor de export. De bij de „Trio- fabriek" geplaatste exportorders zijn niet geannuleerd, zoals dit bij andere bedrij ven het geval is. De kleinere handweve rijen zijn reeds overgegaan tot het ont slaan van personeelsleden. Ook voor de in Deventer gevestigde ta pijtindustrie de Kon. Ver. Tapijt'abrie- ken en de Tapijtweverij H. J. Peters is een wachtgeldregeling voor het perso neel aangevraagd bij het Wachtgeldfonds voor Textiel te Tilburg, welke aanvrage inmiddels is Ingewilligd. Bij de Kon. Ver. Tapijtfabrieken is thans 15 pet. van het personeel op wachtgeld ge steld. Bij de Tapijtweverij van H. J. Pe ters schommelt het op wachtgeld gestelde personeel van 25 tot 30 pet. naar gelang de omstandigheden. In beide fabrieken is een ploegenstelsel ingevoerd. Bij deze wachtregeling wordt 80 pet. van het mini mumloon gegarandeerd. De bekende Amerikaanse schrijver Paul Blanshard, die van 1942 tot 1946 verbonden was aan het Amerikaanse State Department, zegt in z\jn boek „Democracy and empire in the Carib bean" van Suriname o.m. het volgende: „Geographlsch behoort het tot Zuid- Amerika; politiek behoort het tot Neder land; economisch werd het gedurende de tweede wereldoorlog een aanhangsel van de Verenigde Staten". „Hoewel Suriname een deel ls van Zuid-Ameriika heeft men in de koloniale tijd steeds moeite gedaan om ons dit zo weinig mogelijk te doen beseffen. Het onderwijs was volledig gericht op Nederland en Europa. Op school leerden de kinderen alles van de graven uit het Hollandse en Henegouwse huis, maar van figuren als Bolivar, Sucre, e.a. zo goed als niets. Bij het verlaten van de Mulo- scholen wisten de leerlingen alle bijzon derheden van de hunnebedbouwers en de koepelgrafbouwers, doch van de ge weldige prestaties van de Inca's slechts bitter weinig. Onze jongens en meisjes kenden de kleinste riviertjes en kanalen in Nederland; zij konden een interessant opstel schrijven over de loop van de Rijn en de vele namen, welke deze rivier ver kreeg. Men behoefde hun echter niet veel te vragen over de Amazone of de Orinoco. Hetgeen zij daarvan wisten, was zeer minimaal. Van overig Amerika leerden zij ook weinig of niets. Van de prestaties van Washington onderwees men op onze scholen niet veel. Het behoeft dan ook geen verwonde ring te baren, dat hier over het algemeen niets bekend is van de grote cultuur werken van Mexico en Midden-Ainerika. Pas tijdens de tweede wereldoorlog be gon men hier te beseffen, dat Suriname een Amerikaans land is. Toen wij geen boter en kaas uit Nederland konden krijgen, verleende Argentinië hulp. Uit Venezuela importeerde men conserven en andere goederen. Brazilië leverde tex- nan ïsie 11a- ■ge- ge- gen laar ade nis- en In het in Paramaribo verschij nende blad „De West" van 21 Juni j.l. komt het volgende artikel voor, dat ons zo belangrijk schijnt, dat wij het onze lezers niet willen onthouden. tiel. De Verenigde Staten zorgden voor tal van producten, die hier nodig wa ren. Onze defensie was grotendeeis in handen der Noord-Amerikanen. Plotse ling begreep men hier, dat een goede buur veel beter is dan een verre vriend. Suriname werd als Amerikaans land ge holpen door andere Amerikaanse landen. Wij zijn het eens met Paul Blanshard, dat Suriname in economisch opzicht afhankelijk is van Noord-Amerika. Zonder de bauxiettoedrijven zou de toe stand hier ontzettend moeilijk zijn. Hoewel de Billiton Mij met Nederlands kapitaal werkt, is dit bedrijf volkomen afhankelijk van de Amerikanen. Van Nederlandse zijde is in het ver leden wel- eens moeite gedaan om hen fHVEHU BRENGT U IET HAAR 8ACACEWACENS AAR UW VACANTIE O ORD voor hele iszin ziet Zo nu en dan komt in de Friese raadzalen het taalprobleem om de hoek kijken. Toen Dinsdag avond de vroede vaderen van Bolsward bijeen kwamen, ver zocht een der leden, die altijd in het Fries spreekt, de heer Es de Jong (C.H.) zijn betogen ook 'n het Fries te notuleren, zoals dit b v. ook in de gemeente Leeuwar den de gewoonte is. Het verschil in de gevoelswaarde van Friese uitdrukkingen cn hun Hollandse equivalenten, is soms zo groot, dat notulering in het Hollands soms lachwekkend is. De voorzitter had tegen notulering in het Fries van het in het Fries uitgesprokene geen bezwaar. Het A.R.-lid J. Praamsma. hoewel voorstander van het Fries, achtte notulering van het Fries niet wenselijk: cWij zijn vóór al'es Nederlanders", al dus spr. De herr P. Ensingh (P. v. d. A.), zelf Gronirger van af komst, zeide, dat bij notulering in het Fries zijn Friese vrouw hem de notulen moet voorlezen, daar hij deze taal wel vlot kan ver staan, maar niet lezen^ De voorzit ter zegde toe deze zaak door on derling overleg zo te regelen, dat eenieder tevreden zou zijn. 10.00 ARA, ff am., huis- men- !*ram, 11.15 Dans- ïnose, 14.00 Von - 10 00

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5