r Rusland wenst bijeenkomst van (vier) bevelhebbers Chinees standpunt is Gromyko onbekend Olie-raffinaderij niet stilgelegd Goed stuk werk werd volbracht Werkzaamheden van Nationale Demobilisatie Raad ten einde Middengroepen in de K.V.P. Gong Trein greep auto: twee doden, drie zwaar gewonden Massale aanval op Lieftinck- Vandaag zijn tegenoffensief Truman ziet nog „volop" kans voor vergelijk iTzi™"ekenl",i- "D« Di»—. Vrijdag 29 Juni 1951 fc** DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zeer verdeelde reacties op Malik's aanbod J Doodstraf voor Sweerts Tragische gevolgen van gasvergiftiging Pokkengeval in Geleen 10 ton suiker weg Meer dan 99 van de militairen bereikten hun bestemming Contact met partijbestuur en Kamerfractie Een sympathieke geste LAGEN -J Arbeider stootte op onontplofte bom Verschrikkelijk, ongeluk op onbewaakte Rotterdamse en W een se familie zwaar getroffen Trein derailleerde WEERBERICHT V. TWEE GEPATENTEERDE NEIGSTOELEN VOOR DE NEGUS 1 Twee oudjes overleden Personeel wist er raad mee VORMING VAN JUÏST BELEID f f» I HOE VULT U HET BELASTINGBILJET IN? fT HIJ, HIJ WIL NIET MISS TRUMAN BIJ DE PAUS De weersverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zaterdag 39 Juni: Zon op 4.23 uur, onder 21.04 uur. Maan op 1.11 uur, onder 18.13 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANlj Zoals gisteren reeds officieus werd gemeld, heeft, naar het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Donderdag in Washington officieel bekend maakte, de Sovjet-Unie medegedeeld, dat haar voorstel voor een wapenstilstand in Korea beperkt zou dienen te zijn tot strikte militaire vraagstukken en dat een staakt-liet-vuren door de beide militaire bevel hebbers zou dienen te worden geregeld, en wel door de opperbevelhebber der V. N. en de Zuidkoreaanse opperbevelhebber ener-, en de NoorcT- koreaanse opperbevelhebber en de vertegenwoordiger der Chinese „vrijwilligers" anderzijds. Dit is. zo zei het ministerie, de uitleg, welke de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Kirk, Woensdag bij diens onder houd met de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken van de Sovjet- Unie Gromyko had'gekregen. De heer White, een woordvoerder van het State Department, deelde mee, dat de sovjet-regering behalve het sluiten van een wapenstilstand geen bijzondere stap pen voor een vreedzame regeling op het oog had. Gromyko had er op gewezen, dat de militaire bevelhebbers in Korea zouden moeten beslissen welke speciale regelingen later zouden moeten worden getroffen om tot een politieke en territo riale overeenkomst te komen. Ook had Gromyko gezegd, dat de Rus sische regering niet op de hoogte was van het standpunt, dat de Chinese com munisten ten aanzien van de verklaring van Malik innamen. Acheson's ministerie, vertegenwoordigd door onderminister Hickerson, pleegt thans overleg met de vertegenwoordigers van de landen, die eveneens troepen in Korea hebben. Het valt buiten de rechts macht van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken uit te maken wel ke instructies aan generaal Ridgway moe ten worden gezonden. Afwachten is de boodschap Amerikaanse functionarissen zeiden, dat zij persoonlijk „noch opgetogen, noch ont moedigd" waren door de opheldering van Gromyko. Gewoonlijk welingelichte kringen te Washington waren van mening, dat er wellicht langdurige en gedetailleerde besprekingen nodig zullen zijn, voordat men kan zeggen, of er een werkelijke grond bestaat voor hoop op een spoedig einde van de Koreaanse oorlog. Een geheel ander geluid vernam Reu ter echter uit de mond van hoge V.N.- functionarissen. Dezen lieten zich Don derdag optimistisch uit over de moge lijkheid van een Destand in Korea bin nen enkele dagen. Een woordvoerder van de V.N. zeide: „Tot dusver hebben wij het gevoel, dat het goed gaat". Hij bleef echter vaag en kon niet precies zeggen, wat de volgende stap zou zijn VN. De algemene verwachting is, dat de volgende stap door president bij de Truman, als opperbevelhebber van het verenigd commando, zal moeten worden gedaan, gezien de wens van de Sovjet' regering om de onderhandelingen over een wapenstilstand op militair niveau te laten voeren. De opdracht om dergelijke onderhandelingen te beginnen zou door president Truman aan generaal Ridgway gegeven moeten worden. (Van onze correspondent) Keizer Hailie Selassie van Abes- Sinië heeft aan Gispen's Fabriek VoOr Metaalbewerking in Culem- borg opdracht gegeven tot het ver vaardigen van twee gepatenteerde draaiende armstoelen met neigcon- strufitie. De Negus werd geanimeerd door een advertentie in het Neder landse voor het buitenland bestem de advertentieblad „The Way- Ahead". Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N.. heeft Donderdag besprekingen ge voerd met Amerikaanse, Turkse en ande re gedelegeerden. Hij stond ook indirect in verbinding met de Russische dele ca tie via zijn Russische assistent Konstantin Zintsjenko. Malik, de leider van de Russi sche delegatie, was nog steeds niet te he reiken, ook niet voor de leiders van de Amerikaanse en Britse delegaties. Geen concessies aan China! De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft Don derdag nogmaals duidelijk gemaakt, dat de mogelijkheid van een wapenstilstand op Korea de afwijzende houding van de V.S. tegenover toelating van de Chinese communisten tot de V.N. niet heeft ge wijzigd Desgevraagd antwoordde Ache son, dat de V.S. nog steeds op het stand punt staan, ddt de regering van Tsjang Kai Sjek China in de V.N. vertegenwoor digde. Ook de Amerikaanse politiek t.a.v Formosa is dezelfde als die welke pre sident Truman op 27 Juni. van het vorig jaar uiteenzette. De kwestie-Formosa moet niet met ge weld worden opgelost meende Acheson. Indien een poging gedaan zou worden om dit wel te doen, zullen de V.S. niet aarze len hun eigen macht in het geding te brengen Acheson bracht opnieuw de wens der V.S. tot uitdrukking om Chinese kwesties uitsluitend binnen de V.N. te regelen. Dit betekende evenwel niet, dat de V.S. hun standpunt zouden opgeven, volgens hetwelk Formosa niet onder een regiem gesteld zou moeten worden, dat het niet wenste Acheron legde gisteren deze verklaring af, toen hij ten derden male voor de com missie van buitenlandse zaken van het Huis van afgevaardigden verscheen ter verdediging van het regeringsprogram voor buitenlandse steun ten bedrage van 8,5 milliard dollar. In tegenwoordigheUl van het hoofdbestuur van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond zet de Maastrichtse cineast P. Pans geheel rechtszijn handtekening nnder het contract, dat hem de eervolle opdracht verleent om een film met een speelduur van anderhalf uur te maken over het Limburgse boeren- en tuindersleven. De Krijgsraad te Luik heeft gisteren uitspraak gedaan inzake de ontvankelijk heid van het verzet van de oud-S.S.-er Sweerts, bekend uit de zaak-Westerling, tegen het vonnis van de Belgische krijgs raad te Tongeren van 1946, waarbij Sweerts bij verstek wegens oorlogsmisda den ter dood werd veroordeeld. Zoals gemeld, verklaart Sweerts geen kennis te hebben gehad van dit vonnis, daar hij in het buitenland verbleef. In zijn uitspraak betoogde de Luikse krijgsraad, dat het argument van „force majeure" slechts aannemelijk is voor de periode tot 1948, het jaar. waarin Sweerts in Nederland werd vrijgelaten, dooh dat hij na dit jaar zonder twijfel kennis heeft kunnen nemen van de uitspraak van de krijgsraad. De Luikse krijgsraad verklaarde het verzet van Sweerts bijgevolge niet ont vankelijk. Het resultaat hiervan is, dat de veroordeling tot de doodstraf van Sweerts thans definitief is. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat in het afgelo pen jaar aan geen enkele Belgische oorlogsmisdadiger, die ter dood werd veroordeeld, het doodvonnis werd vol trokken. Vorige week werd in een pand aan ue Zuiderstraat te Delft het bejaarde echt paar S.—S. bedwelmd door gas aange troffen. Met behulp van een zuurstof ap paraat konden de levensgeesten worden opgewekt, doch de beide oudjes moesten in het gemeenteziekenhuis worden opge nomen. Dinsdag jl. overleed echter de vrouw; de toestand van de man was toen j bevredigend. Donderdagmorgen mocht hij 1 het bed verlaten om een laatste hltk te slaan op zijn vrouw, die vandaag is b;- i graven. De man was nog maar kort op de ziekenzaal terug, toen ook hij overleed. In de gemeente Geleen is een geval van pokken geconstateerd. Alle maatre gelen zijn genomen, zodat men hoopt uit breiding der, ziekte te kunnen voorko men. Het is nog niet duidelijk waar de patient de infectie heeft opgedaan. Het onderzoek daarnaar is in voile gang. Namens H. M. de Koningin reikte minister Staf gistermiddag in de Rol zaal te Den Haag onderscheidingen j uit aan de nabestaanden van 271 burgers en militairen, die zich door hun dapperheid hadden onder- i scheiden. Een beetje verlegen neemt j Wimke Ver hoeks uit Tiel van „die voorname mijnheer" het Bronzen Kruis aan, dat haar door de Duitsers gefusilleerde moeder posthuum is verleend. Uit de grote suikerpot van een suiker- werkenfabriek in de Residentie is ruin) tien ton suiker verdwenen. De directie kwam tot het inzicht, dat de daders geen zoete jongens waren, weshalve gen onderzoek werd ingesteld. Bij controle werd een Chauffeur ge_ grepen, die een paar dozen suiker te veel op zijn auto had. Een magazijnmeester liet zich suikerwerken zonder betaling thuis bezorgen. De portier blee.k^ voor enkele personeelsleden wel erg tolerant bij controle te zijn. Hij kreeg ook snoep goed thuisbezorgd. Een suikerwerker van de fabriek copieerde het bedr'jf op zijn zolder. Hij maakte op rekening, maar niet ten profijte van zijn baas. sui kerwerk thuis. Deze opvoering van pro ductiviteit wordt door de directie aller minst gewaardeerd. De politie is in de zaak gemengd. (Van onze Utrechtse redacteur) drie maanden werkloos zijn. Meer dan i_.li 199 net van alle militairen bereikten De Nationale Demoblhsatleraad stond reeds hun bestemming. Toegegeven moet voor een omvangrijke taak. het opvangen worden> dat het reSultaat van de arbeids- maeht!dte0hun mUiteire diensten de tro-bemitIdeling Wel uitzonderli->k g0ed is ge pen hadden verricht. Het was een taak, (of de oplossing waarvan de maatschappij in al haar schakeringen had hij te dragen, Het was ook een taak, die een actie op lange termijn vergde. Deze drie. dingen hadden Prins Bernhard als voorzitter van de Nationale Demobi lisatie Raad bijzonder getroffen, zoals Z.K.H. gisteren getuigde in de bijeenkomst te Utrecht, waarbij voor het laatst tal van medewerkers te zamen .varen. Deze bijeenkomst sloot officieel het be staan van de Nationale Demobilisatie- raad af, doch het zou onjuist zijn, aldus de koninklijke voorzitter, daaruit de con clusie te trekken, dat het demobilisatie- werk overal in den lande hiermede be ëindigd is.°f dat alle doeleinden verwe zenlijkt zijn- Volgens het verslag, dat de algemeen secretaris, luitenant-kolonel der mari niers W. J. van Rijn, uitbracht, zouden er hog slechts 1069 gedemobiliseerden inge schreven staan voor arbeidsbemiddeling, terwijl daarvan slechts 334 langer dan Na een leeds gehouden inleidende be spreking is op 25 Juni j.l. door de voor zitter van de Katholieke Volkspartij in het Vormingsinstituut te Baarn een vaste commissie geïnstalleerd, waarin naast ver tegenwoordigers van het Partijbestuur en de Katholieke Tweede Kamerfractie zit ting hebben representanten van die digers dus uit de Adelbertkving en uit de kring van de werknemende middenstand. De bedoeling dezer commissie is een nauwer contact tot stand te brengen tus sen Partijbestuur en fracties enerzijds en de genoemde volksgroepen anderzijds en, door het uitbrengen van adviezen, steun te verlenen aan de vorming van een juist partij- en fractiebeleid. Een soortgelijke commissie is reeds eer der in het leven geroepen, voor wat betreft de middenstand (ambacht en handeldrij- groepen van het Katholieke volksdeel, die ./ende middenstand, terwijl het in de in de laatste tijd wel zijn aangeduid met j bedoeling ligt ook voor andere groepen de naam „middengroepen". In dit verband zijn betrokken; ambtena ren, leraren, onderwijzers, vertegenwoor digers der vrije beroepen (artsen, advoca ten. kunstenaars, journalisten en anderen) cn het overheidspersoneel. Vcrtegenwoor- een dergelijk verband te scheppen. Reeds tijdens de installatievergadering beraadde de commissie zich op haar pro gram en werden in verband daarmede op drachten verstrekt aan een tweetal sub commissies. Het Secretariaat is gevestigd aan de Kontoginnegrachit.40 te 's Graven- hage, weest. Huisvesting baart nog zorgen Ten aanzien van de huisvesting zijn dergelijke resultaten op korte termijn niet te verwachten. Maar het is toch al verheugend te kun nen zeggen, dat het aantal gedemobili seerden, dat in de afgelopen twee drie jaar aan huisvesting geholpen werd, groter is, dan het aantal, dat nog voor huisvesting ingeschreven staat. Prins Bernhard, die in zijn slotwoord er nog op wees, dat het goed everloop van de demobilisatie naast het milde con- junctuurvverloop te danken is aan de karaktereigenschappen van de demobili serende militairen zelf en aan het feit, dat het Nederlandse volk metterdaad be- De gisteren door een woordvoerder der „Anglo-Iranian" gedane mede deling, volgens welke de grote olieraffinaderij te Abadan binnen twee dagen zou worden stopgezet, werd gisteren door Erik Drake, de algemene leider van de raffinaderij, die thans te Basra in Irak vertoeft, met de grootste nadruk tegengesproken. De mededeling is „volkomen onjuist", zo zeide hij. In Washington heeft president Truman op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hoewel de toestand in Perzië ernstig is, er toch nog „volop gelegenheid" bestaat voor een oplossing van het olieconflict. Hij sprak de berichten, als zou door Mossadeq om zijn bemiddeling verzocht zijn, tegen. De Amerikanen bleven echter hun uiterste best doen, om een vergelijk te bevorderen. De boodschap aan Truman werd opge steld op een kabinetsvergadering, welke eergisteren aan het ziekbed van Mos sadeq werd gehouden. Opheffing anti-sabotagewet Inmiddels heeft de Perzische rege- rin. pogende om een einde te maken aan het massa-ontslag van het perso neel van de Anglo-Iraanse Oliemaat schappij te Abadan Donderdagavond een verklaring uitgegeven, waarin wordt aangeboden de antd-sabotage- wet in te trekken, indien de Britse staf er in toestemd aan te blijven. Zoals wij gisteren reeds meldden, zijn de Perzen overgegaan tot het in bezit nemen van de burelen der bedrijfslei ding van de „Anglo-Iranian". Een de legatie vervoegde zich bij de plaatsver vangende bedrijfsleider, Mason, die sinds het vertrek van Drake, de leiding heeft, en verklaarde, dat zijn diensten niet langer nodig waren. Mason verliet toen met zijn naaste medewerkers on der protest het gebouw. „Anglo-Iranian" geeft bevelen aan de tankvloot Donderdag heeft de Anglo-Iraanse Oliemaatschappij te Londen medegedeeld, flat al haar tankschepen met bestem ming Abadan naar andere plaatsen zijn gedirigeerd, Andere belangrijke olie maatschappijen zijn eveneens bezig haar schepen naar andere plaatsen te dirige- hen. Op het ogenblik liggen veertig tank schepen in of bij de monding van de Sjat el Arab waaraan Abadan is gele gen, en te Masjoer. Alle schepen in de toegangen tot de laadplaatsen, behalve twaalf die in lading liggen aan de steigers, hebben order gekregen de Sjat-el-Arab af te varen tot beneden de „drempel" (een zandbank, die de haven afsluit) om daar te wachten op nadere bevelen Reeds geladen schepen hebben in structie gekregen hun lading te lossen en zo spoedig mogelijk tot achter de drempel op te stomen. De oliemaatschappij heeft honderd- veertig eigen tankschepen en ongeveer evenzovele gecharterde. De tonnage van de gehele vloot ligt tussen 3.500.000 en 4.000.000 ton. Aanleiding tot geruchten over het in roepen van Truman's bemiddeling was gelegen in een brief. Welke Mossadeq aan de Amerikaanse president gericht heeft. In deze brief heeft de Perzische pre mier Trnman de verzekering gegeven, dat Perzië al het mogelijke zal doen om té voorkomen, dal de oliestroom naar de Westelijke wereld wordt onderbroken, of dat de installaties te Abüdan tot stil staan komen. Mossadeq zeide voorts in zijn brief, dat aan de Britse employé's verzekerd was. dat als zy voor Perzië zouden werken, dezelfde voorwaarden als die van de „Anglo Iranian" op hen toege past zouden worden. Tengevolge van „de aansporingen" van de „Araglo Ira nian" zouden vele technici echter mo gelijk vertrekken. Indien de Perzische olie zou ophouden te stromen, zou zulks niet de schuld van Perzië zijn, aldus de brief. grip heeft getoond voor hrq belangen, riep ten aanzien van de huisvesting voor de toekomst de uiterste clementie in. Luitenant-kolonel Van Rhijn wilde, toen hij een terugblik wierp op de voorgeschiedenis van de Nationale Demobilisatie Raad één naam noemen van iemand, die zich bijzonder heeft ingespannen voor de concentratie van krachten in één landelijk orgaan. En wel die van Pater Goossens, die ge durende lange tjjd ook lid is geweest van de Nationale Demobilisatie Raad. Drees: „Regering is dankbaar" De minister-president dr W. Drees gaf uiting aan de grote dankbaarheid der regering over de wijze, waarop de Neder landse gemeenschap in al haar geledin gen haar verplichtingen tegenover onze militairen uit Indonesië heeft gehono reerd. De regering prijst zich gelukkig, dat al deze arbeid is geweest de gezamenlijke arbeid van overheid en particulier initia tief. Een bijzonder woord van dank richt te Z. Exc. tot Prins Bernhard, die met grote tact en wijsheid zijn taak heeft ver vuld. De minister-president sprak tenslotte de hoop uit, dat onze vrijwilligers na hun terugkeer in het vaderland een even groot medeleven ondervinden als onze militairen uit Indonesië kregen. Na de officiële bijeenkomst onderhield Prins Bernlhard zich met vele genodig den. de oud-minister van Oorlog, mr Schokking, verscheidene Commissarissen der Koningin, vele burgemeesters, mevr. Den Ouden en mevr. Spoor. Zoals bekend is, zullen de aangiftebil jetten over 1950 vóór 15 Juli a.s. inge vuld naar de Inspecteur der belastingen moeten worden teruggezonden. In ver band hiermede zal in de regeringsuitzen ding „Verklaring en Toelichting" van he denavond te 19.15 uur over Hilversum I (402) een radio-vraaggesprek over het invullen van het aangiftebiljet worden uitgezonden Handlangers van Manns Oly. De Alk- in aar se rechtbank heeft hedenmorgen 2Ms jaar gevangenisstraf opgelegd aan H. J. te P. en Ch. K„ belden uit Amsterdam, die zich in December en Januari jl in gezelschap van Manus Oly op verschillen de plaatsen aan diefstallen hebben schul dig gemaakt. (Van onze correspondent) Zo men weet zijn de vele touring cars die in deze maanden ons land doorkruisen, onderworpen aan spe ciale bepalingen van de Rijksver keersinspectie. In 't Gooi, in het bijzonder in Huizen, is deze instel ling, in samenwerking met de Hui- zer politie, tot controle overgegaan en twee touringcarsondernemers kregen reeds proces-verbaal wegen3 het niet voorhanden hebben van 'n vervoersvergunning van de Rijks inspectie. Het resultaat van deze processen-verbaal is dat de touring cars rechtsomkeert naar huis moe ten maken. En om nu de touristen die hier de dupe van zijn de vreug de van een dagje-uit niet te ver gallen, verricht men in Huizen de aanhoudingen in de namiddaguren, zo tegen de avond. Een sympathieke geste van de verkeersinspectie en de Huizer politie. Tegelijk wordt ge controleerd of de chauffeurs in het bezit zijn van een zg. gezondheids verklaring, niet ouder dan vijf jaar. Dit is eveneens een voorschrift om de veiligheid van de passagiers zo goed mogelijk te verzekeren. s We hebben allemaal onze onsterfelijke ziel zalig te maken. Voor de rest is eigen lijk alles bijzaak. Nuchter misschien en wat Thomas-a- Kempen-achtlg uitgedrukt, maar niet te ontkennen. Bezien we de mensen in hun activiteit welke dan ook dan lijkt het erop dat de zielezaak slechts een onnozel deeltje is van onze enorme levenstaak waarover we dik plegen te doen. De zorg voor de ziel is vaak maar zielig. En toch is bij de dood boven de enige vraag: Hoe staat de ziel erbij? En niet: Hoeveel ton verdiend of op de bank, puik gegeten en gedronken, schoon gekleed en gefeest. En ook niet: Hebt ge u in de St Adeibert- vereniging gehandhaafd of tot midden stander opgewerkt? Men zal misschien met enige bevreem ding de schrijver van deze „gong" hebben gevolgd en zich hebben afgevraagd: Waai wil hij naar toe? De Gongslager wenst slechts te betogen dat we op het ogenblik bezig zijn, om ona onsterfelijk belachelijk te maken. Er deugt van alles vrijwel niets meer. Omdat we de vrijheid van godsdienst en sacramenten missen? Of zou dit toch niet zó erg wezen? Een eerlijk antwoord zou waarschijnlijk boekdelen spreken. Heel de herrie gaat om het bezit en nog eens om bezit. Van de ene kant om het behoud, van de andere kant om het te krijgen. We zitten er aan vastgekleefd. De oplossing is te vinden in het evangelie en niet bij de advocaten van de duivel. Of die nu van rechts of van links op ons afkomen. Bezit Is een natuurrecht Natuurlijk Eigendom is geoorloofd. En zo kunnen we nog een pagina citaten van theologen, economen en andere zeer geleerde heren aanhalen. We hebben alleen uit de geschiedenis van het verleden en het heden telkens die evangelische conclusie kunnen trekken dat het een toer is voor de rijke kameel om door het oog van de naald de hemel binnen te komen. Wat een berekening, wat een sluwheid, wat een hartstocht, wat een verdachtmaking, wat een moorden zelfs om bezit te verwerven. Men kan ons misschien bijzonder zwaai op de hand vinden, doch de mens is ook zo onwijs. Omdat hij (de rijke) niet wil, loopt de arme uit de kerk, omdat hij (de K.A.B.-er teveel wil) verdwijnt de bezitter uit de K.V.P., omdat hij (de onrechtvaardige) niet wil, heeft de benadeelde maling aan heel de Kerk, omdat hij (de liefdeloze) niet wil,, wordt de liefdeldós behandelde communist. Een paar conclusies moge hier nog vol gen: Een zeker bezit kan een hulpmiddel zijn, om het geestelijk leven gemakkelijker te kunnen opvoeren. Doch de zucht naar bezit of behoud breekt de meesten geeste lijk de nek. Komt geloofsafval in het ge ding, dan constateren we voornamelijk een schuldkwestie bij een ander. (Hij wi! niet Zie boven). We moeten onze eigen ziel zalig maken Dat eist persoonlijkheid, dat vraagt karak ter. De zaligmaking moet niet officieel steunen op het voorbeeld van een ander We moeten meer zelf doen, ruggegraat tonen. Van voorbeeld gerept. We hebben nog in geen enkel leven van heilig- of zalig- verklaarden hoofdstukken gelezen onder de kop: Hoe hij of zij rijk werd. Integen deel, of de heiligen waren arm en maal den niet om rijkdom, of zij waren rijk en gaven de zaak weg. We willen maar beklemtonen; Laai de zucht naar bezit u niet te zeer beheers-o Want die zucht geeft aanleiding tot vee) gezucht. Op aarde en hierboven. Weg met de zucht beneden, dan hebt ge er late: ook geen last van. Alles met mate. HENK VAN DER MAZE. De Nationale Demobilisatieraad heeft gisteren tijdens een officiële bijeen komst in „Esplanade" te Utrecht zijn werkzaamheden beëindigd. Z. K. H. Prins Bernhard. voorzitter van de Raad, hield een toespraak. Links van de Prins zit dr W'. Drees, minister-president, terivijl aan de rechterhand van Z. K. II. de heren WJ. van Rhijn, algemeen secretaris van de Raad en mr F. J. Kranenburg, staatssecretaris van Oorlog, gezeten zijn. (Van onze correspondent) Ik dacht al, wat klinkt dat gewapend beton toch vreemd", zo zei een xrbelder, die b(j het station Roosendaal Donderdag oude fundamenten van een postkantoor moest afbreken, „maar toen ik de baas erbij haalde, bleek het geval een onont plofte bom uit de oorlog te zijn". Even later gaven twee rode vlaggen de gevaarzóne aan en was de mijnopruimings- dienst tsit de Veluwe al op weg naar Roo sendaal. Gedurende de dag hebben de ar beiders „rustig" doorgewerkt aan de ver dere fundering van een deel van hst nieu we stationspostkantoor. Men was er in de diepe betonnen gangen vrij veilig. Moge lijk liggen er echter nog meer gevaar lijke projectielen verborgen, want de bombardementen op het station waren tijdens de oorlog groot. Gisteravond kon nog niet worden vastgesteld of het een geallieerde dan wel Duitse bom was. Ar beiders vonden het wel vreemd dat de betonlaag op de plaats van de vondst vermorzeld was, maar vonden hier aan vankelijk geen juiste verklaring voor. Donderdagavond werd de bom gede monteerd. Alleen een gedeelte van de Stationsstraat werd even afgezet en om wonenden tot hun grote verbazing overigens! gewaarschuwd. Margaret Truman, de dochter van de Amerikaanse president, is gisteren door Z. H. de Paus ontvangen. De particuliere audiëntie duurde 20 minuten. De Paus heeft Margaret Truman een kostbaar miniatuur aangeboden, dat de Madonna voorstelt. Opnieuw heeft de onbewaakte overweg zijn tol geëist en ditmaal wel een zeer zware, nl. twee doden en drie zwaar gewonden. Het verschrik kelijk ongeluk hoe het precies is geschied wist gisteravond niemand nog zeker gebeurde Donderdagmiddag om kwart voor rijf op de weg Hel- lendoorn naar Holten in Overijssel een zijtak van de hoofdverkeersweg nar,, jver,dal "aar ecn luxe-auto uit Rotterdam, bestuurd door de Rot- !r rr ireClef f' C- Ridderi' °P dc onbewaakte overweg niet "l ran NlJVerdaI ve™.£erd gegrepen werd door de uit Zwolle afkomstige sneltrein naar Almelo. De gevolgen waren rampzalig. De 58-jariee echt"e- Weenllnl TZ' H' RidlWVan Eijk, en mej. F. Hofman,,. Weense pleegdochter van de heer en mevr. Ridders, werden op slag gedood. De heer Ridders, directeur van de N.V. Gecondenseerde Melk Mij ..Galak" e K dam en de ouders van mej. Hofmann, de heer en mevr. H. Hofmann— orsdorf, die uit Wenen overgekomen waren, werden zeer ernstig gewond De locomotief Hep tengevolge van de botsing met een der voorassen uit de rails en reed zo nog ongeveer 400 500 meter door. De rails werden over die af stand geheel ontzet en de biels werden versplinterd. Het treinverkeer op de Hjn Zwolle—Almelo was sinds het tijdstip van het ongeluk gestremd. Men verwachtte dat de dienst vanochtend weer normaal zou zijn. Het reizigersvervoer werd met bussen onderhouden. Passagiers uit de trein waren het eerst op de plaats van de ramp aanwezig: enkele E.H.B.O.-ers onder hen verleen den de eerste hulp. Zij troffen de inzit tenden van de auto in en nabij het wrak aan. De auto, een „Chevrolet" was, nadat de locomotief haar aan de achterzijde greep, zijdelings tegen een telegraafpaal gesmeten en totaal vernield. De telegraaf paal knapte. Onder de verwoeste auto troffen de hulp verlenenden een hondje aan, dat vermoedelijk aan een der families behoort. Het dier had geen schrammetje opgelopen. Hat uitzicht van <5* weg op d« C M-Mi baan wordt door inwoners van de ge meente Hellendoorn-Nij verdal „prima" genoemd. Men vraagt zich af. hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. Vermoed wordt dat de inzittenden van de auto eikaars aandacht hebben gevestigd op het natuurschoon van het zgn. „ravijn" bij de spoorlijn ZwolleAlmelo. De inzittenden zouden daardoor de van de andere zijde naderende trein niet hebben opgemerkt. A og een dodelijk verkeers ongeval Gistemiiddag omstreeks kwart over drie is een 14-jarige wielrijdster op de Cein tuurbaan te Amsterdam het slachtoffer geworden van een verkeersongeluk. Zij werd gepasseerd door een militaire pantserwagen. Vermoedelijk is zij iets naar lin-ks uitgeweken en gegrepen door het uitstekende reservewiel. Zij kwam te vallen en raakte onder het rechter-achter- wiel. Het meisje was op slag dood. Dit is het 34ste verkeersongeval met dodelijke afloop, dat In de eerste ze* maanden van 1951 In Amsterdam Is ge- bwi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1