Voorvechter Jinnah krooo *Hn Mohammedaanse staat „Goud- en zilverdraden" zijn hoofdbronnen van inkomen INTERN. HOF BEHANDELT DE OLIEKWESTIE Kard. De Jong verlaat Utrecht UDEN EN MIERLO VIEREN KERSENFEEST Argentinië koopt Ned. cyclotron Zaterdagse mijmeringen Mooie order voor Philips Derde groep Neder landers uit Rusland? Perzische regering acht het onbevoegd in deze zaak Het Huis met de blauwe ruitjes99 te Amersfoort Betuwe kent zorgen Pokken in Z.-Limburg ZATERDAG 30 JUNI 1951 PAGINA 3 In India en Pakistan wonen ongeveer 550 millioen mensen. Men kijkt meestal tegen China op, omdat daar een dergelijk aantal woont. Maar dat het voormalige Brits-Indië een zowat even grote bevolking heeft, realiseert men zich nauwelijks. Evenmin, dat er in dit enorme land even grote mogelijkheden schuilen als in China, het een bijna even oude beschaving heeft en in menig opzicht nauwer aan het Westen verwant is. Er volgt inmiddels uit, welk een belangrijke rol India en Pakistan in de wereld zullen kunnen spelen, indien ze een moderne staat geworden zijn en zich, volkomen op eigen kracht drijvend, in de rij der Verenigde Naties zullen kunnen scharen. Reeds thans is de strijd ingezet, VADER DES VADERLANDS waardoor die geweldige, toekomstige macht in een bepaalde richting zal worden gedreven. Wanneer men zich er rekenschap van geeft, dat in China een gevecht op leven en dood tegen het communisme wordt ge voerd, dan moet men tegelijkertijd erkennen, hoezeer pok in India en Pakistan het Westen de allergrootste belangen op het spel heeft staan. Vijf honderd millioen communis tische Chinezen vormen een groot gevaar voor de democratie, maar ze kunnen geneutraliseerd worden door Je vijf honderd millioen en meer van India en Pakistan. I.C.S.... ERETITEL. ZEVENTIG PROCENT VOOR DE BEWAPENING Observator Naar wij vernemen is bij Philips een order binnengekomen van de Argentijnse regering voor de leve ring van een cyclotron. Zoals wij destijds reeds meldden lieeft prof. Bakker, die onlangs een studiereis naar Argentinië maakte, van de te Amsterdam aanwezige cyclotron een model meegenomen, waarin men in Argentinië zeer geïnteres seerd bleek te zijn. De levertijd is gesteld op 2Vz jaar. LAHORE. OUDE CULTUUR STAD Andere repatriandi reeds in West-Duitsland „Britten weg, Russen hier MISSIEBISSCHOP JUBILEERDE Harrv Prikker PAKISTAN, het land der zuiveren Het is daarom, dat we, na een vorige maal India wat nader beschouwd hebben, thans onze ogen richten naar 't alleszins merkwaardige Pakistan. Alleszins merk waardig. Want dit nieuwe, eveneens pa3 in 1947 gestichte land bestaat uit twee gedeelten, die 1800 kilometer uit elkaar liggen. Het ene gedeelte strekt zich langs de Golf van Bengalen uit. Het wordt ge heel door India omsloten, behalve dan aan de kust. Maar de grote haven daar, Cal cutta, behoort tot India. Het andere ge deelte heeft zijn kust aan de Arabische Zee en tot buren India, Iran (Perzië) Afghanistan en het semi-onafhankelijke Kasjmir en niet ver van zijn Noordelijke grens strekt zich Sovjet-Rusland uit. Volgens menselijke berekening zullen de mensen in wat we Oost-Pakistan zouden kunnen noemen, die van West-Pakistan nooit tegenkomen. Wanneer ze van het ene gedeelte naar het andere willen, moe ten ze een lange zeereis rond heel het reusachtige schiereiland maken. Of acht tienhonderd kilometer over het gebied van India vliegen, door een luchtcorridor, wel ke op de reclamebiljetten van de lucht vaartmaatschappijen als een grote, azuren- baan staat aangegeven In West-Pakistan wonen ongeveer 35 millioen mensen, in Oost-Pakistan zijn het er ongeveer 45 millioen, in meerderheid Mohammedanen. Juist vanwege hun Mo hammedanisme hebben ze een eigen staat gesticht, teneinde niet onder de ettelijke honderden millioenen Hindoes een min derheid te vormen. Na de onafhankelijkheidsverklaring wer den uit India de Mohammedanen en uit Pa kistan de Hindoes verdreven. Ruim acht tien millioen mensen begonnen toen de grootste volksverhuizing, welke de ge schiedenis vermoedelijk ooit gekend heeft. Tevoren waren honderdduizenden in ver bitterde gevechten om het leven gekomen. En millioenen zijn van ontbering en uit putting gestorven. En toch leven er in India nog millioenen Mohammedanen en wonen er in de twee Pakistans nog mil lioenen Hindoes. De gemoederen zijn thans enigszins gekalmeerd. EnPakistan probeert, met India in goede nabuurschap te leven. Er zijn evenwel tal van moeilijk heden te overwinnen. Zo kunnen de twee staten het niet eens worden over de vraag, wie het idyllische Kasjmir onder zijn be heer zal krijgen. Evenals India had Pakistan inmiddels het voordeel, bij zijn onafhankelijkheid 'n goed georganiseerd burgerlijk bestuur te bezitten. Het kon eveneens de zg. Indian Civil Service gewoon door laten function- neren. De inheemse beambten daarvan waren door de Engelsen opgeleid en nog tijdens het Engelse koloniale bestuur bv zetten ze de hoogste posten, naast de „overheersende" Engelsen. Heden ten da ge vervullen ze de belangrijkse functies ondanks hun vroegere samenwerking met de Engelsen en ze zetten vol trots achter hun naam het I.C.S., dat ze als een ere titel beschouwen. De Indian Civil Service is intussen reeds lang opgeheven. Stichter van Pakistan is de grote Mo hammedaanse leider Jinnah geweest. Hij heeft jarenlang samen met Ghandi en diens medestanders, o.a. Nehroe, geijverd voor de onafhankelijkheid van wat vroe ger Brits-Indië was. Maar toen Engeland zich bereid verklaarde, uit het land weg te trekken, eiste hij opeens een onafhan kelijke Mohammedaanse staat. De naam is even jong als de staat. Het woord Paki werdvolgens sommigen ge vormd door de stichter Rhamat Ali, die de eerste letters van de voornaamste pro- vincies samenvoegde, te beginnen met die van de Poendjab. Maar anderen beweren weer, dat hij het moet omstreeks 1935 zijn geweest een oud Indisch woord, nl. pag, dat zuiver betekent, uitverkoos om het land aan te duiden, waarvan hij toen droomde en hetwelk hij in zijn liederen bezong. Pakistan zou dus het land der zuiveren betekenen. Jinnah, de man, die aan Pakistan het aanzien gaf. stierf in 1948, een'jaar, nadal Pakistan zich in de rij der vrije volken had geschaard. Hij was een lange, magere verschijning met het gezicht van een as ceet. hoewel hij nooit de allures van een Ghandi heeft aangenomen. Hij kleedde zich vaak Europees. Nog steeds dra gen vele mannen in Pakistan de zg. Jinnah-muts, een soort politiemuts van astrakan, welke door hem werd ingevoerd. Hij was, alvorens hij zich in de politiek begaf, een vooraanstaand advocaat en be hoorde tot de gematigde Muzelmannen. Evenals in Turkije Khemal Pasja, ijverde hij voor de afschaffing van vele verouder de gewoonten, zoals bv. het dragen van de sluier door de vrouwen. Vooraan in de strijd voor de moderni sering van Pakistan stond en staat nog steeds zijn zuster Fatimah, leidster van de zg. Vrouwelijke Nationale Garde, wier leden zich in de wapenhandel oefenen, doch zich tevens met liefdadige werken en sociale taken bezighouden. De vrouwen van het jonge Pakistan menen inmiddels, dat de tijden dusdanig zijn, er goed aan te doen zichzelf te kunnen verdedigen. Pakistan behoort tot de grootste naties van de wereld. In deze jonge staat heerst een merkwaardig en uiterst militant nationalisme. En nog steeds komen uit alle delen van India Mohammedanen, om zich in hun „vaderland" te vestigen, al heb ben ze hun hele leven in India ge woond. Aldus heeft Pakistan met 'n enorm vluchtelingenprobleem te kampen. Het moet momenteel onge veer negen millioen van alles be roofden onderhouden, die vaak dui zenden en meer kilometers hebben afgelegd, om er heen te komen. Economisch staat Pakistan echter sterk. In tegenstelling met India heeft het zijn valuta, de roepee, niet behoeven te deva lueren. Het verbouwt katoen (de zilveren draad) en jute (de gouden draad), zoals men in Pakistan zegt. Ook graan heeft het voldoende. Zijn export is dusdanig dat het een der weinige landen ter wereld is met een actieve handelsbalans en het gaat zelfs zo goed, dat men er kort ge leden de belastingen heeft kunnen verla gen. Jonge vrouw uit Pakistan, de Koran lezend. Deze foto werd evenals de andere, bij dit artikel behorende, door een Pakistaans fotograaf gemaakt. brandstof verkocht, na ook weer met de hand tot briketten te zijn samengeknepen. KARACHI In menig opzicht maakte het een Ameri kaanse ontwikkeling door. Karachi, de hoofdstad, vóór de oorlog een provincie plaats met enkele honderdduizenden in woners en voornamelijk om zijn vliegveld bij ons door de K.L.M. bekend, is heden ten dage een metropool met meer dan een millioen inwoners, welk aantal, mede door de vluchtelingen, met de dag stijgt. Karachi begint als haven- en handelsstad een Bombay, een Madras en een Calcutta naar de kroon te steken. Maar in Karachi kan men nog steeds langs hypermoderne gebouwen door een kameel of dromeda ris voortgetrokken sleperswagen aanschou wen. De ambtenaren werken er in be scheiden barakken en* tienduizenden vluchtelingen huizen er in krotten. Bijna de helft der bevolking van Ka rachi bestaat uit vluchtelingen, voor wie nog steeds geen huizen konden worden gebouwd. Men ziet er de grootste rijkdom naast onbeschrijfe lijke ellende. Tegenover "t luxueuze, mondaine Metropol llotcl vegen vluchtelingenkinderen met hun blote handen de kamelenuitwerpselen hij elkaar. Gedroogd worden die als ls. Mur ja, dat zou telkens weer aan de Engelse overheersing doen denken. In Lahore wonen geen vluchtelingen ofschoon er millioenen doorgetrokken zijn. Ze konden worden ondergebracht in land streken, welke door de Sikhs en de Hin does ontruimd waren, terwijl de Poendjab, rijk als dit gebied is, honderdduizenden kon opnemen. In de wijken, waar in La hore de Sikhs woonden, staat geen huis meer overeind. Ze werden, omdat ze door Hindoes bewoond waren geweest, door de Mohammedanen platgebrand. Al heeft Pakistan bijna een wereldmono polie, wat de jute betreft en al kan het groot gaan op een voordelige handels balans, het heeft ook zijn moeilijkheden. In de laatste twee jaren is niet minder dan zeventig procent der staatsinkomsten voor de bewapening uitgegeven. De oorlog in Korea heeft de juteprijzen en die van katoen nog doen stijgen, maar desondanks zijn er toch niet voldoende middelen aan wezig, om het in hoofdzaak agrarische land te industrialiseren. Er is voorts een groot gebrek aan technisch geschoolden, dusdanig, dat op tal van belangrijke func ties Engelsen moesten worden aangesteld. Toen hierover in het parlement door. een afgevaardigde geklaagd werd, antwoord de de minister-president, dat de Engel sen slechte meesters geweest waren, maar uitstekende dienaren bleken In tegenstelling met India heeft Pa kistan niet de meeste Engelse officieren in zijn leger ontslagen en dit is nu het leger van India verre de baas. Het omvat 200.000 beroepssoldaten. De bevelen wor den er nog steeds in het Engels gegeven. Dit is trouwens ook bij de luchtmacht van Pakistan en bij de Pakistaanse marine het geval. Alle recruten moeten daarom eerst wat Engels leren, om hun officieren te kunnen verstaan. Pakistan erkent ook nog steeds de Brit se kroon, wat India niet doet, ofschoon het eveneens nog steeds lid van de British Commonwealth is, in de status van do minion, zoals Canada en Australië. Bij officiële gelegenheden speelt de muziek het „God save the King". En overal staan standbeelden van. koningin Victoria en van bekende Engelse generaals. De Pa kistani denken er niet aan, ze weg te halen. Wel hebben - ze in Karachi het standbeeld van Ghandi van zijn voetstuk gehaald. Ook in Pakistan werken de communis ten. In de goedkope bioscopen draalen Sovjet-Russische films. En kort geleden is er een communistische samenzwering verijdeld. Maar Pakistan voelt veel voor samenwerking met het Westen. Een Mohammedaanse graftombe in Pakistan. De fotograaf noemde deze foto „Rouw". Het Nederlandse cyclotron weegt 200.000 kg. Het werd vervaardigd onder leiding van prof. dr C. J. Bakker en ir F. A. Heyn «n is het grootste cyclotron van Europa. Het werd in November 1949 in werking gesteld. Een heel andere sfeer ademt Lahore de oude, Indische cultuurstad. Ze is van oudsher de hoofdstad der Poendjab, het land der vijf rivieren. De prachtigste mos keeën verheffen zich er temidden van fraaie .tuinen, geflankeerd dopr indruk wekkende monuinertten. Eens heersten hier de Groot Mo'gols en zë hebben ovefal hun stempel opgedrukt. Lahore is de enige grote stad van Pa- kistan.' waar zich in allerlei vormen de Modamfnedaanse cultuur van het voor malige. Britsrlndië manifesteert En ook het enige Islamietische pelgrimsoord in heel het land. Alle andere Mohammedaan se centra bevinden zich op het grondge bied van India. In de wijk der bazars gaat het nog precies toe als honderd jaar ge leden. En in de regeringsbureaux laten de oudere ambtenaren zich door bedien den hun waterpijp aanreiken en zelfs de telefoon, aangezien het beneden hun waar digheid is, dit zelf te doen. Te Lahore studeert aan de beroemde universiteit de jeugd van Pakistan, die zich ook in het nieuwe gedeelte van de stad ophoudt, dat een volkomen Engels stempel draagt. Hier wordt in de moderne café's over de vraag gediscussieerd, wat nu eigenlijk de landstaal van Pakistan moet worden. Als voertaal wordt thans het zg. hoerdoe gebruikt, dat evenwel zeer veel overeenkomst met 't hindostani, de landstaal van India vertoont. En in Pakistan willen de mensen niet spreken als de mensen in India, welk een grote voordelen er ook aan verbonden zouden zijn, indien in heel het ontzaglijke ge bied en door die meer dan vijfhonderd millioen mensen één taal gesproken werd. Neen, zeggen de Mohammedanen, wij zijn nu eenmaal geen Hindoes en ook in taal moet er een duidelijk onderscheid zijn. Een groep wil 't nogal moeilijke Arabisch invoeren. Anderen voelen veel voor het Engels, omdat dit immers een wereldtaal Een ambtenaar van het Ned. Consulaat In West-Berltjn heeft Vrijdagavond mede gedeeld, dat binnenkort een derde groep Nederlandse krijgsgevangenen alt Rusland wordt terng verwacht. De tweede groep van 65 man, die thans onderweg ls naar ons land. is Donderdag Berlijn gepasseerd De ambtenaar verklaarde, dat de man nen in betere toestand verkeerden dan de vorigeu. die onlangs nit de Sovjet-linie repatrieerden. De mannen kwamen uit een kamp bij Kiew. Aan de PoolsDuitse grens werd de groep opgewacht door een speciale bus die de gevangenen onmiddellijk door Oost-Duitsland naar een kamp te Fried- land in West-Duitsland vervoerde. Hedenmorgen om half elf heeft het Internationale Hof van Justitie in het Vredespaleis te 's-Gravenhagre een begin gemaakt met de behandeling van het Perzische ollegeschil. Omdat in een van de vacatures nog niet is voorzien en de Mexicaanse rechter wegens ziekte ver hinderd is, bestaat het hof thans nit de president, de vice-president en elf rech ters. Gistermiddag zijn zij bijeen geweest om voorbereidende besprekingen te hou den. Zoals bekend, is het verzoek om be handeling van het oliegeschil uitgegaan van de Britse regering, die vroeg voor lopige maatregelen te willen aangeven om een catastrophe in Perzië te voor komen- De Britse delegatie is gisteren te Den Haag aangekomen en was vandaag vol tallig in de grote zaaL Hedenochtend om kwart voor vijf, bijna 25 uren nadat zij met een charter-vliegtuig van de „Iranian Airways" uit Teheran was vertrokken, arriveerde op het vliegveld Schiphol de Iraanse delegatie, die echter naar haar leider, het parlementslid dr Chayegan, bij aankomst verzekerde, niet als officiële delegatie de zitting van het internatio nale gerechtshof over de oliekwestie zal bijwonen. De Perzische regering ontzegt het hof alle competentie in dit geschil. Zij voert aan, dat het alleen kan optreden in ge schillen tussen staten, terwijl het hier een geschil tussen een regering (de Per zische) en een maatschappij (de „voor malige" Anglo-Iraanse) betreft. De Per zisch regering meent daarom, dat, al vorens het enigerlei interim-maatregelen zou kunnen vaststellen, het hof op de eerste plaats zal moeten bepalen of het ter zake competent is. Daarom heeft de Perzische regering een document opgesteld, waarin haar standpunt wordt toegelicht. Naast een uitvoerig historisch overzicht van de ont wikkeling van de olie-industrie in Perzië, worden de gronden, waarop de jurisdictie van het hof in dit geschil wordt bestre den, uiteengezet. Het document is he denmorgen aan alle leden van het hof en van de Britse delegatie ter hand ge steld. Drake, die uit Basra (Irak) naar Lon den is vertrokken om daar besprekingen te voeren, verklaarde voorts, dat hij or ders had gegeven, dat de onderhouds werkzaamheden niet onderbroken mossten worden. Later op de dag deelde hij Reu ter mede, dat „mogelijk afdelingen van de raffinaderij gesloten moesten worden" en dat men hier mogelijk reeds mee is begonnen. Als de raffinaderij geheel wordt gesloten, zou het enige tijd duren voor de werkzaamheden weer kunnen worden hervat. Indien zij geheel afge koeld zou raken, zou het misschien een volle maand duren, voor zij weer vol ledig in bedrijf zou kunnen zijn, aldus Drake. Te Teheran is Vrijdag een grote anti- Britse demonstratie gehouden. Een me nigte van naar schatting 10.000 personen drong aan op vervanging van Britse olie- technici door Sovjetrussische. Sterke politieafdelingen bewaakten de Britse en Amerikaanse ambassades. De demonstranten gingen, zonder dat inci denten waren voorgevallen, uiteen, nadat verscheidene sprekers er op aan hadden gedrongen, dat de Britten ogenblikkelijk uit Perzië zouden worden verwijderd. Naar wjj vernemen, zal Z. Em Johannes Kardinaal De Jong, reeds binnen enkele dagen metterwoon Utrecht verlaten. Dc Aartsbisschop, die op het ogenblik op vacantie bij familie in Friesland verblijft, zal in het midden van dc volgende week zich naar Amersfoort begeven, waar hij, zoals bekend zijn intrek zal nemen in het Moederhuis van de Zusters van O. L. Vrouw aan de Zuidsingel. Het is geen vreemde omgeving, waar Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong zijn intrek neemt, om bidden wij tot God een lange vredige levensavond door te brengen. Dit geldt zowel voor de stad Amersfoort, waar de Kardinaal de eer ste jaren van zijn priesterschap assistent was van de kerk van St. Franciscus Xave- rius op 't Zand als voor het huis, het Moederhuis van de Zusters van Onze Lie ve Vrouw aan de Zuidsingel, dat Z. Em. opnieuw als woning zal dienen. Wanneer de Kardinaal daar straks op de tweede verdieping van het Huis met de blauwe ruitjes, onder welke naam het Mohammedaans priester op het balcon van een moskee, ergens in Pakistan. Uden wil zijn kersen- feest dit jaar als een groot eet- en vermaak- spel opvatten. Men wil het volk laten genieten van de „Udense zwarte." en het gelijktijdig amu seren door muziek en spel, goochelarij en dans poppenkast, klucht, ven delen of zang. En dit alles zal zich afspelen op en rondom het oude marktplein met zijn ge zellige lindebomen en zijn gemoedelijke win kels en cafeetjes. Dit plein wordt omgebouwd tot een ..kersenhof", waartoe stijlvolle poor ten toegang verschaffen terwijl al de boven op gesomde geneugten in deze hof te vinden zul len zijn. Boven 't gekrioel dei- feestelingen zal de fi guur van Pirke Ver schiet domineren, de schrik van de kersen dievende vogelenwereld, die met zijn stentor stem de feestelijkheden zal beheersen. Op Zondag, 8 Juli, des middags twee uur, trekken een aantal harmonieën op naar de kérsenhof en dan begint 't grote feest, dat laat in de avond besloten wordt door een groots vuurwerk. Kersenkoningin in Mierlo Mierlo treedt a.s. Zondag, 1 Juli, reeds voor het voetlicht. Hier zal de kersen koningin die dag de scepter zwaaien nadat de burgemeester haar het gezag heeft afgestaan. Maar tevoren zal een optocht door het dorp trekken. Wie eenmaal 'deze optocht Kersenkoningin Mierloiana III (rechts) deelt de sappige vruchten met haar voorgangster van 1950. heeft meegemaakt, wil hem terugzien. Fel vah kleur en soms grotesk van gebaar is het tentoongespreide maar zó dat buiten man en burger er van kunnen genieten. Na de ronde wordt de kersenkoningin, Mierloiana III, gehuldigd door zangkoren en dansgroepen terwijl de vorstin daarna haar „inaugurale" rede zal houden. Een heel program van operette-achtig karakter wordt afgewerkt, waarin o.a. het orkest „de Kersenlanders" een rol zal spelen. Tenslotte wordt de koningin, diep in de nacht, onder fakkellicht naar huis gebracht terwijl de volgende dag de Mier- loënaren onder elkaar nog eens zachtjes de zaak zullen overdoen, verkleed en wel. In de Betuwe In de Betuwe viert op het ogenblik de meikers hoogtij. Het is niet zó vreemd, dat de meikers in Juni geplukt wordt, omdat het woord Mei komt van maai. Het betekent dan, dat bij het maaien van het gras deze sappige zuur-zoete kers wordt geplukt. In Geldermalsen maakten wij dezer da gen het begin van de kersenpluk mee. Het is een kleurig tafereel. Mannen schreeu wen en joelen, kinderen trekken aan tou wen waardoor bellen gaan rinkelen, ge weerschoten knallen. Toch is dit geen inleidende kermis, maar doodgewoon al lerlei misbaar om de spreeuwen te ver jagen. De spreeuw is de grote vijand van de Betuwse kersenkweker. Want méér dan elders in ons land vallen hier de trek kende spreeuwen op de kersenboomgaar den aan. Hoog loon voor „keerder" Het is ook nog om andere redenen een prpbleem. Meer dan elders in den lande moeten er „keerders" zijn, mensen om deze vogels te verjagen.... en die kosten veel geld. Een „keerder" ver dient soms wel 20 per dag! Zulke dingen maken de productiekos ten hoog. Zo moeten de plukkers tegen woordig ook voortaan duur worden be taald. Lonen van f 15 per dag. De Be tuwse kersenkweker staat er dus heus niet zo goed voor. Dat in Brabant feesten worden gegeven rondoih de kers doet men natuurlijk ook niet op de eerste plaats voor zijn plezier, maar ter propagering van het product. Men kón het er echter in elk geval doen zonder eèn onaangèname bijsmaak, omdat in Brabant het grote boerengezin er wel voor zorgt, dat het eigen werkkrachten bezit én voor plukken en voor „keren" én sorteren. Dat brengt dus de kostprijs veel lager. Met dat al hoopt men in de Betuwe dat het publiek nu eens gaat letten op de verschillende soorten in het kersen- assortiment. waardoor het ook eerder geneigd zal zijn fijnere kwaliteiten te pre fereren. De Betuwe, die op zich 58 procent van onze kersen levert, brengt gedurende Juni en Juli voortdurend verschillende soorten kersen ter tafel. Het begint met de „early river"; dan komt de meikers, gevolgd door de Varikse zwarte, om ten slotte te eindigen met de buitengewoon lekkere wijnkers en de zeer grote en sterke - hedelf ingerkers oude patriciërshuis op de schilderachtige gracht algemeen bekend is, in zijn kamers zal verblijven, zullen zijn gedachten on willekeurig wel eens teruggaan naar de jaren 1912 tot 1914, toen hij als jong pries ter en doctor conrector van de zusters was. Het huis, dat een fraai voorbeeld is van 18de eeuwse bouwkunst en in Franse stijl werd opgetrokken, is in 1842 door de Congregatie der Zusters van O. L. Vrouw, een stichting van pater Wolff S.J., aange kocht, nadat het aan een Joodse familie had toebehoord. Aan deze afkomst herin neren nog vele decoraties in de hal en de gesneden openingen bij de hoofdingang, die op het Joodse Godsteken wijzen. Merkwaardig is, dat eeuwen geleden op deze plek ook een klooster heeft gestaan, nl. het convent der Zusters van St. Bar bara, die in het begin van de 15e eeuw door de watervloed over Eemland uit Bunschoten zijn verdreven. Tot tweemaal toe heeft Maarten van Rossum deze Zusters uit haar klooster verjaagd en daar zelf zijn intrek genomen. Met de reformatie is het St. Barbarakloos ter voor goed verdwenen en raakten de gebouwen in verval. Eerst tegen het einde,van de 18e eeuw zou hier een nieuw en schoon huis ver rijzen, nadat de rijk geworden Joodse koopman Benjamin Cohen het gehele ter rein gekocht had en daar een woning voor zich liet zetten. Nog kan men de sierlijk gesmede medaillons ln de deuren bewon deren en ook de forse hardstenen gevel met het flinke bordes geeft nog steeds aan het gebouw een vorstelijke allure. In Sittard is een contactgeval van pok ken geconstateerd. Mede in verband met het geval van pokken te Geleen, waar een vrouw besmet is, is besloten in Sit tard over te gaan tot herinenting tegen pokken van alle inwoners. Van Zaterdag tot en met Woensdag zal op vijf plaatsen in de stad gelegenheid bestaan tot kos teloze revaccinatie. Het ligt voorts in de bedoeling, zo ver nemen wij verder, de bevolking van Ge leen (23.000 zielen groot) binnen vier dagen te vaccineren. In deze Zuid-Lim burgse stad zijn thans zeventien gevallen in hun huizen geïsoleerd. Een volksdans feest van de groep ,-Dansvreugde", dat Zondag gegeven zou worden, is in ver band met het pokkengevaar uitgesteld. De behandelende geneesheren hebben, zoals wij gisteren reeds meldden ge gronde verwachting dat de ziekte beperkt zal kunen blijven. Gisteren heeft mgr J. van Sambeek W.P-, Apostolisch Vicaris van Ktgoma in Afrika en titulair bisschop van Gergi, zijn 40-jarig priesterfeest herdacht. Ais geschenk zal deze uit Veldhoven geboor tige missiebisschop door zijn vrienden een. nieuwe auto worden geschonken. „DE AMERIKAANSE sociale politiek richt zich in hoge mate naar de grote pauselijke encyclieken „Rerum Novarum" en Quadragesimo Anno". Wat aan sociale wetgeving in de Verenigde Staten tot stand gekomen is, hebben wij in hoofd zaak te danken aan de Katholieken, die een buitengewoon intense activiteit ont wikkelen." Dit verklaarde de Amerikaan se minister van Arbeid te Parijs op de internationale Arbeidsconferentie welke aldaar toordt gehouden. Hij prees vooral het werk van Senator Murray, een voor aanstaande Katholieke afgevaardigde, aan wie Amerika's sociale wetgeving ia het bijzonder veel te danken heeft. Taai vol houden in eendracht. Dan kunnen we het een eind brengen. .,WIJ MOETEN door een grote activi teit laten zien. dat wij in staat zijn om zelf onze boontjes te doppen. Het gevaar, dat men ons wil gaan bemoederen, dient te worden voorkomen." Aldus verklaarde de heer Th. Steinmetz, voorzitter van de Katholieke Bond voor Ouden van Dagen en Gepensionneerden in het diocees Breda tijdens de centrale raadsvergadering. De bond telt thans een dertigtal afdelingen en ongeveer 1500 leden. Na Breda hebben thans ook in het bisdom Den Bosch ouden van dagen en gepensionneerden zich in een bond verenigd. Men hoopt, dat de andere diocesen spoedig zullen volgen, zodat dan een landelijke bond werkelijk heid kan worden. Ook hier doen de oud jes het nog best. DE „OSSERVATORE" noemt het vonnis tegen mgr Grösz een onrecht, gepleegd met voorbedachte rade, waardoor niet alleen de Katholieke Kerk in Hongarije, maar de universele Kerk wordt getrof fen; en dat kort na het soortgelijke on recht, gepleegd aan Kardinaal Mindszen- ty. Het is de bedoeling de Kerk te treffen en te vernederen en Haar te dwingen onder de knoet van het atheïstisch mate rialisme. Het is een nieuwe misdaad, be gaan door de communistische machtheb bers, het is een schending van de waar heid, een zonde tegen de H. Geest, een aantasting van de rechtvaardigheid en een vernedering van de menselijke waar digheid. Wie oren heeft om te horen, hij hore. „De Waarheid" van gisteravond schrijft in een artikel: „Wij hebben niet zoveel verstand van de katholieke geloofsleer. Maar we menen toch zoveel er van be grepen te hebben....". We zouden in vierkant Nederlands willen opmerken: Houd dan je kop dicht. UIT DE KOREAANSE wateren keerde dezer dagen de Amerikaanse torpedoboot- jager „Borie" terug. De bemanning van dat schip wilde de terugkeer vieren met een groot gala-diner. Een groep Marva's werd uitgenodigd en afgesproken werd, dat die met een bus zouden worden ge haald. Op de afgesproken tijd kwam de bus inderdaad de meisjes halen en bracht hen naar een scheepsfuif. De bemanning van de „Borie" bleef echter eenzaam zit ten wachten. De meisjes waren verschalkt door de beminning van een ander schip, waar ook een feestje gegeven werd. DAT VERSCHALKEN lukt echter niet altijd want Ralph Corrazzo een 76-jarige Amerikaan uit Connecticut, ligt in het ziekenhuis er over na te denken hoe hij toch zo dom kon zijn een vogel uit zij kersebomen te verjagen met een staaf dynamiet. Hij was zo kwaad op die spreeuw, die maar niet weg wilde gaan. dat hij het beest met dynamiet te Wf wilde gaan. Maar het dynamiet ontplofte te vroeg en Corrazzo werd tamelijk ern stig gewond. De vogel keek heel verbaasd en vloog ongedeerd weg. MORGEN is het weer Zondag. En de eerste van de maand. Dus vanwege de ge vulde portemonnaie een heerlijke collecte voor de nieuwe kerken, 't Is kersentijd, maar met St. Paulus is het kwaad^ kersen eten. Hij verklaart in het epistel vierkant: En nou geen smoesjes meer, maar heilig worden. Het is mooi genoeg geweest. Heilig nu en tot slot het eeuwige leven. Al even actueel is het evangelie van St. Mattheus. Wees op uw hoede voor valse profeten. Voorts moeten we niet alleen Heer, Heer roepen, maar de wil doen van de Vader in de hemelStof genoeg voor een week! Voor de rest een fijne Zon dag met een gelaat als in de Juni-maand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3