Onze fractie kinderaftrek acht vervroegde onaanvaardbaar Belastingdebatten voorlopig gestaakt Gong Laatste tankboot gevaren Buitenlandse personeel wil Perzië verlaten weg- BEWAPENINGS-PLANNEN MOETEN DOORGAAN j OEFENING „GEUS" IN GANG We leven op de lijn van de dood, ónze 38ste breedtegraad Morgen wordt dr Drees 65 jaarh Gebed voor die man zo volop mem F.D. antwoordtniet Woensdag 4 Juli 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eerst overleg over de amendementen, dan verder praten Botsingen? Oppositie tegen Mossadeq? Harriman waarschuwt tegen verslapping Uitslagen Finse verkiezingen Papieren oorlog in Groningen ontbrand Van pesthongersnood en oorlog „Slapen? Nee, dat is maffen LAGEN WEERRERICH1 iÜÏMtofcf» Minister geeft weinig toe Truman vraagt 4.5 milliard Standbeeld voor Mossadeq Nog dit jaar drie divisies mobilisabel Gisternacht is er tussen twee (nog denkbeeldige) groepen langs de IJssel een oorlog uitgebroken. De operaties hiervoor worden van Groningen uit geregeld. Veer tien dagen geleden zijn officieren en onderofficieren, die bij deze staf zijn in gedeeld onder de wapenen geroepen en dagenlang hebben zij getraind voor de komende strijd. DAT IS OORLOG! Negentien bleven achter Tussen schemer en donker NYLONS ZUINIGE DRACHT? 'jr De weerverwachting, geldig tot Donderdag avond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enkele buien, later verspreide opklaringen en overwegend droog weer. Overwegend matige wind uit Noor delijke richtingen. Koel weer. Donderdag 5 Juli: Zon op 4.26 uur, onder 20.12 uur. Maan op 4.57 uur, onder 22.14 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Lief li nek eist 245 millioen 's-GRAVENHAGE, 3 Juli 1951. Het heeft amendementen geregend. Meer dan veertig amendementen waren er ingediend en ongeveer de helft daarvan was afkomstig van de katholieke afgevaardigde Lucas. Zo had hij er een ingediend op het ontwerp tot wijziging van het besluit Inkomsten belasting 5941, dat beoogde verzwaring van druk, welke voortvloeit uit de verhoging van het tarief van de vermogensbelasting te matigen door het bedrag van die verzwaring als persoonlijke verplichting op het zuiver inkomen in mindering toe te laten. Voorts een amendement van de heer Jansen (K.V.P.), om het bedrag, waarboven de bedrijfswinst extra zal worden belast, te verhogen van 8000 tot 12000 en een om de bestand delen van de winst, waarvoor een bijzonder tarief is voorzien, buiten het extra tarief van art. 48a te honden. Dan was er nog een amendement van de heer Lucas om een aftrek voor de echtgenote en kinderen van de ondernemer, die onder de extra inkomsteijbelasting valt, in te voeren. Voorts een om de geldigheidsduur van de extra inkomstenbelasting, geheven van bedrijfswinsten terug te brengen van vijf jaar tot drie jaar en amendementen van gelijke strekking ten aanzien van de vennootschapsbelasting, de vermogensbelasting en de successiebelasting. Wat de laatste belasting betreft wilde dr Lucas ook de verkrijging door kinderen of door de echtgenoot van de verhoging van het tarief uitschakelen. ren van de directe naar de indirecte belastingen. Dit betekende echter niet. dat zijn fractie tegen compensatie zou zijn. Het beroep van de minister op mgr Nolens bestrijdend, die in 1921 ook voor een verhoging van de successiebelasting had gestemd, zeide de heer Lucas, dat het een open deur intrappen was, indien de minister mgr Nolens nodig had om te betogen, dat een belasting op het vermogen niet altijd in strijd behoefde te zijn met de rechtvaardigheid. Het ging hem namelijk om de grenzen, die hieraan moesten worden gesteld. Zij mocht namelijk niet leiden tot uithol ling van het vermogen. Daar alleen ging het om en volgens de heer Lucas wa ren deze grenzen overschreden. Onaanvaardbaar Pertinent verklaarde de heer Lucas zich tegen de vervroegde kinderaftrek bij de inkomstenbelasting van 21 tot 16 jaar. Hij zei hiervan niets te willen weten en hij vroeg de minister dit artikel te willen terugnemen. Deed hji dat niet, dan zou zijn fractie tegen dit artikel stemmen. De minister had dit een „technische verbetering1' Deze amendementen waren voor een groot deel verleden week onmiddellijk na de langdurige rede van minister Lieftinck ingediend en het bleek nu bij de replieken, dat de verschillende spre kers nog niets van hun eisen hadden la ten vallen De behandeling van de amen dementen "zelf zou dus moeten uitwijzen in hoeverre botsingen zouden kunnen komen tussen de opvattingen van de minister en die van de Kamer. De heer Lucas (KVP) stelde daar tegenover, dat hij nog altijd, ook na de uiteenzetting van de minister, het bedrag bestreed van 245 millioen, wat ook de heer Welter (KNIP) deed. De heer Lucas preciseerde het meer, zeg gende, dat men in de berekening van minister Lieftinck, die ook het jaar 1952 in zijn berekeningen betrok, mocht aansturen op een hoger be drag dan de 109 millioen, die hij meen de dat nodig waren, maar een bedrag van 245 millioen achtte hij ongemo tiveerd. Dit voorop gesteld hebbend speet het de heer Lucas, dat de minister geen verschuiving wenste te accepte- genoemd, doordat dan de 300, waar mee het belastbaar inkomen voor niet- studerende kinderen werd verhoogd, zou komen te vervallen. Maar waar kwam dan, zo vroeg de heer Lucas, de 15 millioen opbrengst uit deze wij ziging vandaan? Des avonds had minister Lieftinck hierop te antwoorden. Hij had dein druk dat hij nog niet geheel was, waar hij wilde wezen. En het bleek al spoedig, dat ook hij voet bij stuk hield. Het nationaal economisch dekkingsplan aan de Kamer voor te leggen, zoals de heer Lucas wenste, kon de minister niet toezeggen: hij wilde wel met zijn ambt genoot van Econ. Zaken overleggen of hierop een weg kon worden gevonden. Overigens herhaalde de heer Lieftinck nog eens zijn argumenten, waarom er naar zijn mening 245 millioen nodig was. He't was duidelijk, dat hierin (le stand punten niet tot elkander konden komen omdat de heer Lucas c.s. van de ene en minister Lieftinck van de andere kant van een verschillend uitgangspunt uitgingen. Afgezien hiervan meende de heer Lief tinck toch, dat de eerstt jaren deze moei lijkheden zouden blijver bestaan. Het vraagstuk van de beleidsbezuinigin- gen was van politieke aard en een zaak van het parlement. Dat de Kamer het hiermee eens was. verheugde de minister. Hij zou na ruggespraak in het kabinet contact opnemen met de Kamer om aan deze gedachte van bezuiniging inhoud en uitvoering te geven. Over de petvijzigde kinderaftrek, welke de heer Lucas vierkant had af gewezen, zei de minister het overleg gaarne open te stellen. Een symptoom dus, dat de minister meer bereidheid begon te tonen voor onderhandelingen tussen de Kamer ie. de commissie van rapporteurs en hemzelf. Dat beloofde in ieder geval ook iets voor de rest. Het gerucht was reeds gegaan, dat na de antwoordrede van minister Lieftinck op de replieken de behandeling even zou worden geschorst om te trachten in een gesprek met de rapporteurs over de vele amendementen tot overeenstemming te geraken. Op alle onderdelen hield de minister intussen voet bij stuk. Zo bij de over winstbelasting, de vennootschapsbelas ting, de vermogensbelasting en de motor rijtuigenbelasting. Voor dit laatste wees hij de suggestie van de heer Lucas af om deze belasting om te zetten in een ver hoogde omzetbelasting op de vervoers diensten, maar dan ook op die van de Ned Spoorwegen. De motie-Van dejr Heuvel om een be paald deel van de omzetbelasting bij de bron te heffen, wees hij eveneens af, daar bij deze wijze van belastingheffen dit ten laste zou komen van bet arbeidersbudget en een verzwaring daarvan had minister Lieftinck èn met hem de P.v.d.A. van den beginne afgewezen. De minister was bereid uit het weel- detarief een aantal artikelen terug te nemen en het tussentarief te verhogen. Maar deze allerbescheidenste toezegging was dan ook zo ongeveer het enige. Het geheel van de voorstellen had minister Lieftinck volkomen gehandhaafd. Hij had er na zijn rede van vier uur nu nog eens twee uur voor nodig gehad. Hij gaf alleen nu reeds aan, waar de Kamer event compensaties zou kunnen vinden. Wat de directe belasting betreft in het betrekken van de tantièmes in de exti'a- winstbelasting en in een lichte ver hoging van de vennootschapsbelasting, wat de indirecte belastingen betreft in de verhoging van het tussentarief der omzetbelasting. Daarna deelde de yoorzitter mee, dat er eerst door de coxnmissie van rappor teurs en de voorstellers der amendemen ten met de minister zou worden overlegd over de ingediende amendementen. s De Nederlandse Tour de France-ploeg in haar hotel te Metz, geduldig handtekeningen uitdelend aan de Franse jongetjes. Staande v.l.n.r. Faanhof, Eerst daarna zal de artikelsgewijze be-1 Voorting, Dielissen, Dekkers en Schoenmakers; zittend v.l.n.r. Van Est, S I Peters, de soigneur Sonnet en Wagtmans. Vanochtend gingen zij van start handeling plaats hebben. Het Perzische parlement heeft Dinsdag geen gevolg gegeven aan het verzoek van minister-president Mossadeq. om twee maatregelen in verband met de oliecrisis „met drievoudige spoed" te behandelen. Het parlement ging uiteen zonder gestemd te hebben over een wet, volgens welke Perzen gestraft zullen worden, die „een verbintenis" hebben gehad met de Anglo-Iraanse oliemaatschappij. Evenmin werd een voorstel in behandeling genomen tot vorming van een speciale parlementaire en juridische commissie tot onderzoek van de documenten, die onlangs in kantoren van de maatschappij te Teheran in beslag werden genomen. Enkele parlementsleden verklaarden na de verdaging, dat let parlement van zijn quorujn beroofd werd, doordat an dere leden „met opzet'" de vergadering verlieten. Deze leden zouden verdere publiciteit over de in beslag genomen documenten willèn vermijden. De laatste Britse tanLboot te Abadan is inmiddels vertrokken na haar oliela ding naar de kade te hebben terugge.- pompt. Verder hebben de ongeveer achthon derd Indische en Pakistaanse employé's van de Brits-Iraanse oliemaatschappij het voorbeeld van hun Britse collega's ge volgd en de Perzische autoriteiten in een Averell Hamman, Truman's adviseur voor buitenlandse aangelegenheden, heeft voor de commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die Truman's pro- gi-amma voor militaire en economische hulp aan het buitenland bespreekt, ver klaard, dat naar zijn mening de Sovjet- Unie 'de communistische aanval op Zuid- Korea als ,,'n grote blunder" beschouwt. Het besluit om tegen deze aanvalsdaad in Korea op te ti'eden noemde Harriman „een belangrijke stap" in het voorkomen van een wereldoorlog. Volgens Harriman zou het kunnen zijn. dat de Russen niet genegen waren materiaal te blijven leveren voor het voortzetten van de Koreaanse oorlog en er de voorkeur aan gaven dit materieel voor zichzelf te houden. Het was zijn vaste overtuiging, dat het een schok voor de Russen was geweest, dat de V. S. aan hun reusachtig bewapenings program begonnen pn dat. de bondgeno ten der V. S. hun militaire verdediging versterken. Op de vraag of hij dacht, dat het be stand alleen een „strategische terug tocht" van de communisten zou zijn, antwoordde Harriman, het volkomen denkbaar te achten, dat de communis ten na een eventuele wapenstilstand hun vredespogingen zouden intensiveren ten einde de andere landen tot grotere ver slapping te verleiden. Naar aanleiding van de door soin- rn'ge personen geuite vraag, of de V. S. hun defensie-inspanningen niet kunnen verminderen, nu een wapenstilstand in Korea verwacht kan worden, zei Harri man: „Misschien is verslapping het aller grootste gevaar, dat ons bedreigt. Ver slapping kan alleen leiden tot, een ramp". De leider van de mobilisatie der defen sieproductie. Charles Wilson, verklaarde in dit verband, dat een wapenstilstand in Korea geen invloed zal hebben op het Amerikaanse wapenprogramma. \V ilson verzocht de, commissie drin gend haar goedkeuring te hechten aan de door Truman voorgestelde belasting verhoging van tien milliard dollar. A olgens Harriman kunnen, wanneer zich inmiddels geen grote oorlog voor doet, de bondgenoten van de V. S. in drie a vier jaar hun verdediging zodanig opgebouwd hebben, dat de militaire hulp "cr S. verminderd, zo niet volkomen gestaakt zou kunnen Worden. Naar de heer F. D. in „De Maasbode" mededeelt, zal hij de heer De Bruijn niet meer antwoorden. Volgens F. D. is voort zetting van de discussie onmogelijk ge worden. De tegenstellingen zouden nog weer verder worden toegespitst en de dis cussie zou meer en meer het karakter aannemen van een hoogst gevaarlijke en ónwaardige rel. In antwoord op andere vragen ver klaarde Harriman, Griekenland, Turkije en Spanje te beschouwen als mogelijke versterkingen van de Noordatlantische verdragsorganisatie en van de Ameri kaanse veiligheid. Het vraagstuk, of deze landen in het Noordatlantisch pact. be trokken zullen worden, wordt thans be sproken. President Truman heeft Dinsdag het Congres om aanvullende credieten ten bedrage van meer dan 4,5 milliard voor de militaire belangen der V. S. ver zocht. Deze credieten, waarvan het totaalbedrag 4.535.112.308 beloopt, zijn als volgt verdeeld: leger: <S 1.237.069.698, vloot: 894.242.610, luchtmacht: 5 2.403.800.000. gemeenschappelijk schrijven meegedeeld, dat zij niet voor de nieuwe Perzische olie maatschappij willen werken en Perzië willen verlaten. Zoals bekend deelden de Britse em ployé's op 27 Juni hetzelfde mede. Thans hebben dns alle buitenlandse employé's geweigerd voor de nieuwe maatschappij te werken. Naar van officiële zijde is vernomen, is de olieproductie in Aghadjari, ten Noorden van Abadan, gestaakt. De „pro ductie" staat thans onder Perzische lei ding. Verder heeft het Perzische ministerie van oorlog bekend gemaakt, dat de Per zische autoriteiten benoten hebben, de garnizoenen in Zuid-Pe -ziè te versterken. Binnenkort zal een artillerie-regiment de haven van Abadan bezetten, „om even tuele incidenten en sabotagedaden te ver hinderen". Het Perzische blad „Bachtar Emroos" meldde Dinsdagavond, dat het bureau, van de openbare aank'sger te Teheran op het ogenblik bezig is een voorlopige acte van beschuldiging tegen dc Anglo- Iranian voor te bereiden. Het blad, dat het eigendom is van en uitgegeven wordt door de Perzische plaatsvervangende pre mier, Hoesein Fatemi, voegde hieraan toe, dat de functionarissen van de maat schappij zouden worden beschuldigd van „onwettige handelingen". De aanklacht werd voorbereid na een onderzoek van de documenten, die de Perzische politie bij haar invallen in het kantoor van de voorlichtingsdienst van de maatschappij, de woning van de hoofdvertegenwoordigers te Teheran, Richard Seddon, had gevonden. Later op de avond werd bericht, dat de politie begonnen was alle safes in het huis van Seddon te onderzoeken. Perzische kringen zeiden, dat men in de dossiers aantekeningen had gevonden, volgens welke alle belmgrxjke documen ten zouden zijn verbrand De Perzische minister van justitie, Ali Hajat, beloofde Dinsdagavond, dat men niet met de documenten zou „knoeien". Hij deed deze mededeling naar aanleiding van onmiddellijk in omloop gekomen geruchten, dat de na men van enige vooraanstaande Perzen uit de dossiers zouden zijn verwijderd en de namen van anuere ingevoegd. Inmiddels heeft het Perzische ministerie van binnenlandse zaken een plan goedge- keuid om een standbeeld op te richten voor px-emier Mohammed Mossadeq als ,.de held van de nationalisatie der olie industrie". De opdracht voor dit stand beeld is gegeven door een gioep rijke Perzische zakenlieden, die het willen laten plaatsen op een der voornaamste pleinen van Teheran. Volgens de voorlopige volledige uitsla gen van de verkiezingen, die afgelopen Zondag en Maandag in Finland zijn gehou den, komt het nieuwe parlement er als volgt uit te zien (tussen haakjes oude sa menstelling): Socialisten 54 (54); Agrariërs 62 (56); Volksdemocraten (Comm.) 42 (38); Conservatieven 27 (33); Zweedse volkspar tij 15 (14); Finse volkspartij 10 (5) zetels. Deze uitslagen moeten nog nader on derzocht en mogelijk verbeterd worden. In elk geval staat het vast, dat de „bour- geois"-partijen (alle partijen, uitgezonderd de volksdemocraten en de socialisten hun kleine gecombineerde meerderheid m het parlement behouden. Dc. Belgische minister van landsverdediging, kolonel de Greeff, de gezant van Luxemburg, de heer A. Collaart en de Ned. minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, hebben Dinsdag een bezoek gebracht aan het Marine Opleidingskamp te Hilversum. Tijdens de rondgang bekijken de gasten een door een van de mannen van het opleidingskamp gedragen gasmasker V.l.n.r. de heren A. Collaart, kolonel de Greeff en ir C. Staf. KOREA, 18 Juni 1951. Op de plaats rust!.... De tong hangt ons op de schoenen, want die opmars naar het Noorden was niet alleen iets langer dan de „Vierdaagse", maar had ook plaats in het meest-ruwe berggebied van Korea, de regen plensde en er moest nog duchtig gevochten worden. We zullen het daar maar niet over hebben; langs de wegen lagen doodgeschoten mensen, verbrande mensen, de rook sloeg er nog uit en soms had de chauffeur moeite om niet over de benen te rijdenNiet piekeren, we moeten verder.Er wordt niet gesproken en we kijken alleen maar. Kijken is Tiet eigenlijk niet, we zien het met strakke gezichten; iedereen heeft dan zijn eigen gedachten; de wielen zagen door de modder, vóór ons wordt een heuvel volgepompt met projectielen.... wat moet daar allemaal niet liggen.... „Wat een rotzooi", zegt iemand. een sigaret??" Roken maar„Pas op die gesneuvelde daar. rijd er in Gods naam niet tegen opDat doen we niet, dood is dood en voor een dode heb je eerbied, ook al was hij een uur geleden je vijand, ja juist misschien daarom. Gek is dat.... je loopt en sjouwt uren lang om hem neer te leggen en als het gebeurd is. sta je voor het geheim van de dood, je respecteert hem en straks zullen we hem netjes begravenOver heel het gebied hangt een lijkenlucht. Van pest, hongersnood en oorlog, verlos ons, Heer!!.-... We bidden dat in de Li- 1 tanie van Alle Heiligen. Ik heb nooit zo scherp begrepen, waarom de Kerk deze „ja, 1 drie dingen bij elkaar gezet heeft; het is volkomen juist. Ik heb het in Korea pas ontdekt. Een ridder te paard, met lans en zwaard die de slotpoort uitrent om op te komen voor zijn in benarde omstandigheden ver kerende geliefde en die spoorslags, ventre a terre, de gulden sporen drukt in het weke lijf van zijn daverend ros, wekt be wondering, spreekt tot de fantasie Wat een durf, wat een mannelijke fier heid en kracht.„Welaan dan snoo daard, trek uw wapen, als gij nog courage bezit, treed in het krijt, gij ontaarde! Nee, dat is er hier niet bij. Hier zit ergens een officier te rekenen met coör dinaten, met passer en kompas; één be richtje door de veldtelefoon en zes kilo meter verder scheuren de projectielen mensen aan flardenDat is oorlog en wie er nu in de kortst mogelijke tijd de meesten kan afslachten, heeft het gewon nen. We zijn de lijn uitgehaald, hef werd tijd. Ik heb ze gezien, onze jonge man nen met oude, vermoeide koppen, jonge mannen, waar je van houdt, omdat ze nog een toekomst hebben, die wonder schoon kan zijnWe hebben er ne gentien achter moeten latende dok ter constateerde de dood en vijf meter verder zit een kameraad een sigaret te roken, door de radio hoor ik dansmu ziek. Dat gaat hier allemaal samen, want we leven allen op dé witte lijn van de dooddat is ónze 38ste breedtegraad. Wat gebeurt er morgenDwaze vraag! Daar weet je toch niets van en je naam staal bovendien op een -kogel geschre ven. Makkers vaarwel, we hebben voor jul lie gebeden, toen je daar op de draagbaar lagnegentien paar schoenen staken onder de dekens uit.We hebben je schoenen maar uitgetrokken en morgen loopt er iemand anders mee en wat van jou persoonlijk was, hebben we netjes in gepakt en opgezonden aan je vrouw, je meisje, aan je moedereen rozenkrans, een ring, een foto, een kruisje, dat onder in je broekzak zaten wij gaan op rust. Op de plaats rust! Hebben we daar een pracht kamp in elkaar getimmerd, de tenten precies op een lijntje, richtingaanwijzers en nette paadjes, afgebakend met stenen. Best voor elkaar; maar we lopen nog met de zware Amerikaanse helm op en het wa pen geschouderd, dat hoort er nu eenmaal bij. doch het allervoornaamste is, dat we rustig kunnen slapen. Slapen? Nee, dat is maffen! Wat een weldaad, het is een I kostelijk geschenk! Ik heb hier zelfs een kerktent, 't kan niet missen; volg de pijl maar. Om half zeven in de avond lees ik daar de H. Mis en menigeen is daarbij tegenwoordig. Dit tot troost van hen, die nog altijd menen, dat die oorlogsvrijwilligers een stel ban dieten zijnBid zelf maar eens, zoals zij het doen en ge zult uw hooghartige mening, die tenslotte steunt op de uiter mate zwakke argumenten van „horen zeggen" opzij zetten. Straks zullen we wel weer naar voren moeten en onder de ver standige leiding van onze baas Eekhout zullen we het weer goed doen. En nu kan iedereen in Nederland afgeven op die gekken, die naar Korea gingen, wij, die hier zijn, en ik. die het als aalmoezenier mee mag maken, lachen daarom, omdat we weten dat er iets groots te doen valt voor Nederland. Als gij nu vanavond, tussen schemer en, donker, in uw tuintje zit, in een gemakke lijke stoel, de lichte slofjes aan en een goed sigaartje bengelend tussen de lippen, terwijl de kleine mannen heerlijk slapen •na een dag ravotten en spelen en uw vrouw u een tasje thee serveert en gij samen daar zo gezellig zit te schemeren, dan kunt ge tevreden zijn. want vandaag deedt gij uw werk. deedt gij uw plicht. Maar dan ook respect voor onze mannen in Korea, die onder heel wat moeilijker omstandigheden óók hun plicht vandaag hebben gedaan. Als we nu thuiskomen, Is het best mo gelijk dat ge een Korea-vrijwilliger te genkomt, die een stuk in zijn kraag heeft. Ik zal de laatste zijn, het goed te keuren dat hij van de kaart is.... maar veel weten doet heel veel begrijpen en. doet zeer veel vergeven. Op de plaats rust!, wij tenminste, niet voor u, want gij moet maar eens aan het bidden slaan; wij zijn er nu te moe voor. L. VAN DE VRANDE M.S.C. aalmoezenier Neth. Det. TJ.N. 100.405.000 N.A.P.O. 5100 Amsterdam. Het is nu nog een oorlog binnenshuis doch de volgende week zal hij worden uit gevochten op de Veluwe. Deze „oorlog" is de laatste oefening van de le Divisie, de 7-Deeember-divisie. De afgelopen maanden hebben op de Veluwe reeds twee oefeningen plaats gevonden van Indonesië-veteranen die gezamenlijk de 7 December-divisie zullen gaan vor men. Momenteel is de laatste regiments gevechtsgroep van deze divisie in Oirschot voor herhalingsoefeningen onder de wape nen, waarbij zich dan de volgende week ook de divisie-staf onder commando van generaal-majoor H. Dürst Britt zal voegen. Tijdens een onderhoud met de bevel hebber deelde hij ons mede, dat de oefe ning „Geus", de laatste van de 7 Decem ber-divisie is. Op 20 Juli a.s. zwaaien de militairen af en dan heeft Nederland zün eerste mobili sabele divisie. Men rekent er op, aldus de generaal, dat dit jaar de drie divisies die Nederland heeft voorgesteld mobilisabel zul.cn zijn. Na de 20e Juli wordt direct een begin gemaakt met de tweede divisie en daarna ONZE opmerking in de „Gong"' van een week geleden over het elke dag dragen van nylons door arbeiders vrouwen heeft een dame naar de pen doen grijpen. Zij wenst toelichting op de vragen: Voor welke vrouwen is het dragen van nylons geen zonde? Waar ligt de grens tussen arbeidersvrouw en niet- arbeidersvrouw? De opmerking zou stof tot overdenken hebben gegeven als U geschreven had: Het elke dag dragen van nylons, die deviezen kosten, door de vrouwen. Ons antwoord. Persoonlijk vinden we het elke dag dragen van nylons dom vrouwen in het algemeen een zonde tegen de armoe der gemeenschap. Omdat zij zoveel deviezen vragen. Immers vlak voor de gesignaleerde opmerking schreven we: „De materiële dorst is toch eenmaal on lesbaar. En economisch voor de deviezen een gevaar". Om nu enkele zware zonden uit verschillende standen aan te duiden alle standen bezondigen zich noem den we voor een bepaalde stand het auto rijden en benzine-verbruik en voor een andere stand de nylons. De grens tussen arbeidersvrouw en nxet- arbeidersvrouw ligt in het vak van de mannen n.l. de handarbeiders. „Als vrouw van een ambtenaar zonder kapitaal be hoor ik tot de arbeidersvrouw", schrijft inzendster. Zij zal ons moeten excuseren, maar zij behoort er niet bij. Iets anders is of zij dat er-niet-bij-beho ren met blijheid of zelfs een zekere hoo- vaardigheid zou mogen beweren. Iets anders is. of men met een zekere hoon in stem of geschrift het woord ar beidersvrouw mag gebruiken ter aandui ding van een laagstaande soort vrouwe lijke wezens. Iets anders is het in dit verband, of niet juist de vrouwen alle mogelijke po gingen aanwenden om onder de „arbei dersgroep" uit te komen. Ook al ligt dan het loonplafond dikwijls stukken hoger dan het salaris van ambtenaren en kleine middenstanders. Wat zitten we overigens toch nog altijd krampachtig naar een voorname naam te zoeken om ons zelf met een aureool te omgeven. Veel voornamer zijn innerlijke en uiterlijke beschaving en gezonde mi lieu-vorming. Onbeschaafdheid is geen zaak per se aan arbeiders eigen, terwijl beschaafdheid evenmin een karakteristiek is van de „betere" standen. „Men" heeft daarmee ijzeren gordijnen willen zetten. Wat toch een belachelijke geestelijke ar moede. Doch we moeten verder. Want we zijn nog niet klaar met de nylons. Inzendster merkt nog o.a. het volgende op; Als moeder van een groot gezin vind ik nylons een pracht uitvinding. Zoveel werk aan kleertjes en kousen der kinderen dikwijls geen tijd voor eigen kousen. Met nylons is dit vraag stuk opgelost. Als katholieke vrouw vind ik het poa steeds een dc cadent gezicht om zonder kousen rond te lopen. Als zuinige huisvrouw heb ik ervaren, dat de gemiddelde le vensduur van een paar nylons a f ".50 tussen 9 maanden en een jaar ligt; als zij dagelijks gedragen worden. Deze kousen waarborgen een verzorgd uiter lijk en er is geen reparatie. De levens duur van „gewone kousen" bijv. a 2.9;> is 2 a 3 maanden met 14 dagen een verzorgd uiterlijk. Want dan komen de gaten. Dat betekent 5 a 6 paar goed kope kousen aanschaffen tegen één paar nylons. Dat betekent tien gulden bespa ren alleen op het artikel kousen. Uit de ervaring van onze kennissen en textielzaken voor kousenreparatie menen we te mogen opmaken, dat inzendster al zeer gelukkig is met haar nylons. Op details van dragen van nylons met gaatjes welk systeem met gewone kousen niet mogelijk is gaan we maar liever niet in. Misschien hebben nog andere dames on- dervinding of oordeel op kousengebieö. welke de moeite waard is gepubliceerd te worden. Tegenover de schrijvende dame zouden we kunnen verklaren: Uw zonde van n; - lons dragen is in uw omstandigheden een deugd. Maar we zijn van mening, dat niet alle vrouwen hetzelfde motief kunnen aanvoeren. Hoofdzaak Is, dat we allemaal een ze kere zuinigheid betrachten, om het va derland te redden. HENK VAN DER MAZE volgt de derde, die zal beslaan uit mili tairen van de jongste lichtingen en uit militairen, die in Duitsland zullen oefenen. Eind 1953 zal Nederland vijf mobilisabele divisies bezitten. De generaal achtte het materiaal van grote betekenis voor een leger en hiervoor zijn we afhankelijk van de leveringen van Amerika. De toezending hiervan is weer afhankelijk van de prestatie en dus van de herhalingsoefeningen. Dat deze som.? zeer goed zijn, bleek wei hieruit, dal b'j de oefeningen van de derde regiments gevechtsgroep in Oirschot korporaals en soldaten de volgende morgen reeds zódanig gekleed en gelegerd waren, dat direct met de oefening kon worden begonnen, to' algemene verbazing van de Amerikaanse en Engelse generaals van de Sectie 0;i leidingen van het Hoofdkwartier van generaal Eisenhower. De Engelse vierlingzusjes Good uit Westerleigh, Gloucestershire, willen alles graag zoveel mogelijk eender hebbenEen viervou ige jie nas natuurlijk een oplossing geweest voor het maken van een ge~amen ij fietstochtje, maar de jongedames gaven er de voorkeur aan er een eigen „karretje" te hebben en deze moesten natuurlijk gelijk zijn. M at het natuurlijk nog moeilijker maakt om de dreuntsen, <■-■' - 1,7 ruppe s tvater op elkaar lijken, uit elkaar te houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1