Minister Lieftinck wijzigt zijn belastingvoorstellen aaOJMUfg Nog twee jaar intensief werk voor Amerika op volle kracht is MORGEN Goede vooruitzichten voor de fruitoogst GEEN BEGRIP VOOR DE MASSAJEUGD CONTACT MET DE MELKWEG COMMUNISTISCH VOOR STEL AANVAARD "ss sst? srtüssss ft "«SI Oud worden aan een stationsuitgangPleeg geen fraude reiziger Tegemoetkomingen inzake omzet- vermogens- en inkomstenbelasting Onveranderde stuwkracht nodig volgens Charles Wilson Donderdag 5 juli 1951 v. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Christus hoeksteen van het gezin A mat or. r~ Helpt hongerend India Productie van 560 millioen kg verwacht Industrialisatie roept verschrikkelijke problemen op Branden in Mei De ontdekking van liet radio-oog Ridgway antwoordt met spoed: De Tour draait J WEERBERICHT JANSSEN EN TILANUS Nota's van wijzigingen jaarprogram van K.A., stands organisaties, vrouwen en jeugd Eerste Vrijdag fj) OP DE ERETRIBUNE Iraanse olie HOGE PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING voor de heer Serrarens ONGEZOND! Door niemand bereikt Middelen ter verbetering Tivee doden, 21 gewonden V) S)1 d' eeme bloemknop*Sg3&i&ï2r<£SSSi S&2 ^Vl GIOVANNI ROSSI Veel francs voor de eerste klap De weerverwactoting, geldig tot Vrijdagavond, luidt: Vanavond en vannacht flinke opklaringen, weinig wind en tamelijk koud. Morgen overdag weer toenemende bewolking maar nog overwe gend droog weer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Iets hogere temperaturen. Vrijdag 6 Juli: Zon op 4.27 uur. onder 21.01 uur; Maan op 6.11 uur, onder 22.33 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VGRAVENHAGE, 4 Juli 1951 De Tweede Kamer kou vanmiddag niet verder met de behandeling der belastingontwerpen. En het was toch zo hoopvol begonnen. Hoopvol in zoverre de voorzitter van start was gegaan niet de behande ling van de motie-van den Heuvel (A.R.), die daarin tot uitdrukking had gebracht, dat de regering in plaats van het huidige stelsel van omzetbelas tingen zou overgaan tot heffing van één omzetbelasting hij de fabrikant. De heer van den Heuvel liclitte deze motie nog eens toe en de minister van Financiën bestreed haar met zeer behoorlijke argumenten. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat er alles voor pleit, het hele stelsel van heffingen te vervangen door één heffing hij de bron, daar men dan van alle administratieve rompslomp verlost is en de opbrengst toch het zelfde kan blijven, terwijl deze vereenvoudigde wijze van heffing straks hij de verwezenlijking van de Benelux toch tol stand zal moeten worden ge bracht. gezinssamenstelling de heer Lucas had immers gepleit voor differentiatie hij deze belasting stelde minister Lieftinck nu voor de aanvankelijke af trek van f 8000 te vervangen door een aftrek, welke verband houdt met de persoonlijke omstandigheden van de be lastingplichtige. Deze wijziging rou in het algemeen betekenen een verhoging van het vrijgstelde bedrag. Bij vluchtige berekening zou deze wijziging voor een belastingplichtige met aftrek voor drie kinderen het vrijgstelde bedrag brengen van 8000 op f 10.000. Minister Lieftinck toonde echter aan, dat de heffing van een aparte weelde belasting meer direct ingrijpt in de consumptie, waaraan de regering uit een oogpunt van bezuiniging op dit ogenblik alles gelegen is. Vervolgens, dat door een heffing bij de bron het karakter van een weeldeheffing zou teloor gaan en men moet wel bedenken, dat hjj nadrukkelijk erop had gestaan de normale consumptie goederen niet zwaarder te belasten, ten nadele van de iagerc inkomens. Hier zou immers sprake zijn van een uitstrijken der omzetbelasting over alle goederen. Het argument van de Benelux verwierp de minister met te wijzen op het verschil in belastingverhouding tussen geïntegreer de en niet geïntegreerde bedrijven en in het kader van de Benelux was men juist druk doende naar een oplossing op dit Punt te zoeken. En tenslotte was er dan nog het practischc bezwaar, dat in het geval van heffing bjj de bron de omzet belasting daar met een fractie van een Percentage zou moeten worden verhoogd, wat in de practjjk grote bezwaren zou opleveren. De motie Van den Heuvel werd dan ook met een grote meerderheid afgewezen wat ?elfs nog met enige hilariteit vergezeld 5»ng, toen de heren Janssen en Tilanus, öe, eerste van de f*-de tweede L.H. achter elkaar werden opgeroepen om hun stem ujt brengen- Janssen tegen en Tilanus voor De motie werd namelijk verworpen mét 54 tegen 2o stemmen. Te gen stemden alleen de K.V.P. en de P.v.d.A. Maar toen kwam de minister van Fi nanciën met een nota ^"Wijzigingen '"zake de omzetbelasting, zoals «ij zeide. aan de voornaamste bezwaren der Kamer tegemoet wer^,,?H7»,®en- Te~ yens waren er nota's van op komst zij moesten nog 1?n ver menigvuldigd -inzake AeZ{S*™ de vermogensbelasting e" e,|st}ng i9e41het Besluit op de Inkomstenbei® g 41 De voorzitter, dr Korten d e'de daarop, dat door deze wijz'ë1 onmosebfj handeling van de artikelen °"™Selijk Was geworden en hij stelde schorsen beraadslagingen tot morgen te resul n Deze wijzigingen waren het sie van het overleg tussen de c°" amen_ rapporteurs, de indieners van nachts dementen en de minister, dat tot twee uur had geduurd. „nt'a's van Wat was er nu bij deze minis- wijzigingen veranderd en wat ter Lieftinck toegegeven? Kamer De grootste bezwaren van de ftyp en vooral van de zijde van de ^ej_ Waren gekomen tegen de verhooghet fing van de Vermogensbelasting argument van de heer Lucas, dat esj belasting uit het vermogen zeil ujt_ Worden geput en dat hier van een holling van het vermogen sprake was. Hij had daarbij geëist, dat het belasting bedrag voor inkomsten- en vermogens belasting tezamen een bepaald percentage van het inkomen niet mocht overschrij den en de minister uitgenodigd dit per centage vast te stellen. Bij deze nota van wijziging nu werd dit percentage vastgesteld op negentig procent door toevoeging van een nieuw lid, dat op verzoek van de belasting plichtige deze vermogensbelasting gehe ven zou worden naar een tarief van 2.50 voor elke 500 van het zuiver vermogen, indien inkomsten- en vermo gensbelasting samen zouden uitgaan bo ven dit percentage van 90 Het bezwaar, dat gemaakt was tegen de gewijzigde kinderaftrek en tegen de ex tra-winstbelasting, was in een nota van wijzigingen op de volgende wüze onder vangen: de bestaande regeling voor de kinderaftrek ten aanzien van een kina boven zestien jaar gehandhaafd, indien dit kind deel uitmaakt van een gezin met drie of meer voor kinderaftrek in aan" merking komende kinderen. Gelet op het feit, dat de verhoging van f 300 °P "et inkomen van inwonende kinderen ook zal komen te vervallen, zou over het alSa- meen genomen de fiscale positie van de grote gezinnen bij aanvaarding van deze wijziging gelijk blijven. Ten einde tegemoet te komen aan de verlangens van de Kamer om ook bij de extra belasting van de bedrijfswinsten enigermate rekening te houden met d® Tevens werd hier een nieuw artikel voorgesteld, dat tot strekking had de tantiemes, voorzover uitgaande boven de bedragen, welke van de extra belasting op bedrijfswinsten zijn vrijgesteld, onder die extra belasting te brengen. Dit was een wens van'de heer Hofstra (P.v.d.A.1. Bij de wijziging, welke de minister voor stelde inzake de omzetbelasting, wordt een aantal artikelen als: kleinmeubelen, versierd glaswerk, verzilverde voorwer pen, handschoenen, luxe postpapier, sier- aardewerk en antiquiteiten uit de voor gestelde heffing van 30% teruggebracht tot de thans bestaande heffing van 15 De compensatie van 3% millioen zou daar bij worden verkregen door het tussenta- rief der omzetbelasting te verhogen van 6 op .7 procent, wat de schatkist zes mil lioen zou opbrengen, dus met 2% millioen winst voor Lieftinck. Over deze nieuwe voorstellen nu moest de Kamer zich beraden. Het gaat er eigenlijk alleen maar om of de minister de K.V.P. met deze wijzigingen ook op de andere onderdelen van deze belasting herziening mee zal krijgen. Daarover nu moest deze middag worden beraadslaagd. De vergadering werd dus om twee uur al weer geschorst om de fracties gelegen heid te geven deze wijzigingen te bestu deren. Als deze een nieuw overleg met de mi nister noodzakelijk zouden maken, zal men misschien morgen nóg niet verder kunnen gaan met de artikelsgewijze be handeling van de ontwerpen. Maar de verwachting is, dat hiermee morgen om één uur kan worden begonnen. F. S. In gezamenlijk o-ve.-leg hebben de Ka tholieke Actie, de Katholieke standsor ganisaties, vrouwen- er, jeugdbeweging, als jaarprogramma 19511952 voor geheel Katholiek Nederland vastgesteld het her stel in Christelijke geest van huwelijks- en gezinsleven. Onder het motto: „Christus, hoeksteen van het gezin", zullen al deze Katholieke organisaties en bewegingen in aansluiting aan de Vastenbrief van het Episcopaat dit herstel van huwelijks- en gezinsleven tot hun voornaamste actiepunt nemen. Het orgaan van de Katholieke Actie in Nederland, Actio Caiholica, dat begin Juni ais afzonderlijk nummer de belang rijke publicatie heeft uitgegeven: „Expc. rimenten in de zielzorg'publiceert thans in een nummer van 250 pagina's een ver antwoording en Uiteenzetting van dit jaarprogramma, wakrin leidinggevende artikelen zijn opgenomen van dr A. H. Maltha O. P., mgr A. M. Jansen en Her man Divendal. Ouden van dagen uit Pijnacker brachten gisteren een bezoek aan li. M. e Koningin op Soestdijk. Natuurlijk werd een geweldige mand met voortreffelijke Westlandse producten aangeboden. Honderdjarige overleden. Op 100-jarige leeftijd is te Woudenberg overleden de heer Aart de Kruif, oud-landbouwer te Woudenberg. De heer De Kruif is korte tijd ziek geweest. Op 8 Januari 1.1. vierde hij zijn eeuwfeest. Charles Wilson, directeur voor de defensie-organisatie, heeft in zijn tweede kwartaalrapportaan liet Congres verklaard, dat Amerika met een sterkte der strijdkrachten van 3.500.000 man bijna het eerste doel van de militaire opbouw heeft bereikt. De leveringen aan hei leger, met inbe-1 agressieve acties zou tot een wereld grip van uitrustingen, overschreden in de oorlog kunnen leiden. „Wij mogen niet afgelopen drie maanden de S 4.000.000.000 wagen de snelheid van onze defensie- en waren driemaal zo groot als een jaar mobilisatie te verminderen, voordat de gedwongen zijn tot een drastische herzie ning der verdeling. Wilson zeide echter niet van oordeel te zijn, dat Amerika ben zine zou moeten rantsoeneren. Met liet oog op het mogelijke achteruit lopen van de levering uit het Midden Oosten treft men reeds maatregelen voor de uitbrei ding van eigen productie en reserves. We komen zonder iets en we gaan zon der iets. Tussen aankomst en vertrek nBi een leven van 2, 3, 30, 50 misschien jaar Wat de levensgang worden zal is ou geen enkele geboorte te zeggen. Er kan zoveel gebeuren eer men met zijn levens- kralen tot de glorierijke geheimen is ge naderd Hoevelen toeven niet jarenlang hij het' vierde der droevige reeks: de kruisdraging. Al zat de mens van deze tijd wellicht direct klaar staan met de woorden: Mate rieel gesproken staat de nieuwe wereld burger er niet kwaad voor. U houdt er natuurlijk wel rekening mee, dat materiële welstand voor boven §een maatstaf is. Alleen de geestelijke welvaart der ziel vormt een onderwerp Van rijp beraad bij het oordeel. In eigentijdse stijl zouden we nog hoog- stens kunnen schrijven: komen we op de eretribune te zitten in het hemelse sta dion, zulien we genoegen moeten nemen met een staanplaats, of komen we hele- maal niet binnen. Een eretribune-plaats zal afhangen van Ce omvang onzer daadkrachtige liefde tot God en de naaste Persoonlijk werk dus buiten eremedailles en lidmaatschappen van welke geroemd# of gehoonde stands organisatie ook 't Is eigenlijk 'vreemd hoe weinigen da gelijks diep op deze eeuwigheidskwestie peinzen en er naar handelen. Vreemd is ook. dat rijken dikwijls denken: Ik deed toch genoeg en dat „economisch-zwakke- ren" hun situatie niet accepteren. In de «oede J!" van het woord dan. De H. Hartdevotie is een sterk middel voor iedereen, om de juiste levens- v>midin£ aan nemen Vast staat, dat ondanks alle kogels door de kerk er nog zeer vele vruchtbare^ le vins van priesters en leken zijn, die staan geboekt vo0rKKe ert;:tribune. Waarde hebben alleen liefde, eenvoud en slachtoffermg. -De rest is poppenkast der iidclheid. Een voorbeeld uit deze eeuw en wel,fren hyzonder exempel van ctezè eeuw? We hopen ln de volgende bene inzing een illuster voorbeeld te geven aan de hand van het leven van Pater Dehon, de Stichter van de Congregatie j„_ priesters van het Hart. Rijk, ge lord nïaar de eenvoud en nederigheid telf en tenslotte een grote vlam der •lachtoffering. Op de receptie, ivelke de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin gisteren in Park Zorgvliet te Den Haag gaf ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag verscheen ook Ronald irwin Metz uit Lincoln, die des morgens per vliegtuig uit Amerika was overgekomen. Op 14 dezer zal hij in het huwelijk treden met Helen Chapin, de dochter van de ambassadeur. geleden. Het militaire productieprogram be vindt zich nog steeds in het stadium van het aanschaffen der productiemiddelen, hoewel de nationale productie reeds het hoge peil van de productie in de vorige oorlog heeft bereikt. Weliswaar onder vindt het program op bepaalde punten vertraging doch zulks acht Wilson niet van ernstige aard. Twee Jaar van Intens'ef werk zijn vol gens Wilsons rapport nog nodig, voordat Amerika de heden gestelde doelen van militaire kracht en productiecapaciteit kan bereiken. De opbouw van sommige verbondenen van Amerika zou mogelijk zelfs nog lan ger duren. Men diende met onveranderde stuwkracht aan het program te werken „wat er ook in Korea gebeurt". De aan val van het Sovjet-communisme in die buurt van de wereldbol was slechts een episode in de worsteling op lange termijn waarin wij betrokken zijn. Indien men tot een wapenstilstand in Korea geraakt en zelfs als de vrede in het land volledig hersteld is, zijn altijd nieuwe agressieve acties mogelijk, overal langs de randen van het Sovjet-imperium. Iedere van deze sterkte van de vrije wereld voldoende is om het hoofd aan iedere aanval te bie den". Wat betreft de Perzische oliekwestie merkt Wilson in zijn rapport op, dat Amerika zich bij verlies van de Iraanse olie voor een zeer moeilijke situatie ge plaatst zou zien. Mogelijk zou men dan Z. H. de Paus heeft de heer P- J. S. Serrarens. secretaris-generaal van het In ternationaal Christelijk Vakverbond en lid van de Tweede Kamer, benoemd tot Commandeur in de Orde van de H. Gre- gorius de Grote. Gistermorgen heeft mgr Paolo Giobbe op de Apostolische Internuntiatuur te Den Haag deze hoge pauselijke onder scheiding aan de nieuwe commandeur overhandigd. MENIGEEN heeft bij de huidige prij zenslag zijn slag geslagen in de vorm van een voor-oorloos koopje. Enkele bedrijven hebben de uitverkoop- datum, welke toch zeer nabij is, niet kun nen afwachten en op voorbeeld van Ame. rika brak deze week plotseling iv ver schillende steden een prijzenoorlog utt. Het begon zo zonder een „oorlogs verk Ui ring", zoals de gewapende conflicten ae laatste jaren o.m. ook de grote wereld oorlog. Er was z.g. „agressie"; een maga zijn-greep naar een ongebruikelijke re clame-stunt. Dat. sloeg in als een bom en andere ondernemingen grepen toen ook naar het afweerwapen van opzienbarenae aanbiedingen en zo werden steeds nieuwe projectielen voor de prijzenoorlog aange dragen, terwijl de strijd zich niet localt- ij i seerde, doch uitbreidde. Deze gebeurtenis heeft wel bewezen, dat de maatregelen inzake opruiming, welke wettelijk zijn vastgelegd, weivip doeltreffend zijn, want de variaties van titels, waaronder men kan opruimen, zijn legio. De winkelruiten bieden daarvan een heel woordenboek vol van. Intussen kunnen wij deze situatie met gezond vinden. Een flinke concurrentie valt niet af te keuren; deze behoort bij een vrij bepalen van de prijzen en zorgt voor levering tegen billijke prijzen aan de consument. Echter moet er voor de middenstand een winstje op overschieten en nu vrezen wij, dat de middenstand het loodje zal moeten leggen bij deze prijzen- kamp. welke voor een goed deel door de grote bedrijven gevoerd wordt en waarin de kleine dreigen meegesleurd te worden. Wanneer men de welvaart van de maat schappij in het oog houdt, dient men niet op de eerste plaats te zien naar het voor deel van het individu, noch naar de be- langen van één stand, doch naar de on derlinge samenhang van het geheel, welke gezond en juist moet zijn, opdat het alge meen belang gediend worde. Om die reden betwijfelen wij het sterk, of wij bij deze prijzenoorlog kunnen jui chen. De dalende tendenz der laatste du pe» in de prijzen stemde tot verheugenis, mede daar de spanning door de kans op beëindiging van het Korea-conflict iets minder werd. Ma ar nogeens, hopelijk heeft het alge meen vmlvaartspeil met alle goedkope pakke'.4*rd- geen jasje uitgedaan. ANALYST Artikel 25 van de „Universele Verklaring van de Rechten van de Mens" zegt o.m.: „Een ieder heeft recht op een levensstandaard, die hoog genoeg is voor de gezondheid en het welzijn van zichzelf en zijn gezin, waar onder begrepen voeding, kleding, huisvesting en geneeskundige ver zorging". De bevolking van India heeft ge brek aan voedsel. Dagelijks sterven mannen, vrouwen en kinderen de hongerdood. Steunt de actie: „Helpt hongerend India". jjet Provinciaal Opbouworgaan in Noord-Brabant heeft in Tilburg zijn jaar vergadering gehouden. Het probleem van de jeugd en de industrialisatie was daar een belangrijk punt van bespreking. De Bossche wethouder van sociale zaken, de heer N Schuurmans, heeft er een diep gaande beschouwing aan gewijd, welke wij hieronder in grote trekken weerge ven. Brabant en de industrialisatie, dit on derwerp is, aldus de heer Schuurmans, uiterst actueel, veel besproken en aan alle zijden doordacht. En zeker is men zich bewust van de grote gevaren, die een intensieve industrialisatie van dit in zijn aard zo landelijke gewest tengevolge kan hebben. Het is honderden malen ge zegd, dat de mentaliteit van de Brabant se jeugd zal .veranderen door de over schakeling van landbouwwerk naar fa briekswerk, maar het is te vrezen, zo vaak is dit onderwerp ter sprake gebracht en als een moeilijk oplosbaar vraagstuk weer voor later ter zijde gelegd, dat de nodige maatregelen achterwege blijven en het gevaar onbestreden kan uitgroeien. Immers, hét massificatie-probleem van de arbeidende jeugd in de industrie is voor Brabant geen toekomstig probleem meer, het is reeds tientallen jaren een bestaande werkelijkheid. De heer N. Schuurmans, voorzitter van de Stichting „Vrienden van de arbeiders jeugd", interesseert zich m het bijzonder voor deze zaak en bij zijn milieu-studies is hij tot resultaten gekomen, die, hoe wel misschien in andere industriecentra normale verschijnselen, toch een gruwel zijn in het oog van degene, die Brabant lief heeft. X>ê aaassajeuigd wordt eigenlijk, aldus zijn bevindingen, door niemand meer be reikt. door niemand ten gunste beïnvloed. Wèl 'ten ongunste door het genotskapita- lisme, dat op grove wijze de zinnen prik kelt door een overvloed van smakeloze, maar in 't ongecultiveerde gemoed van de massajeugd toch niet minder pakkende, reclame. Zonder enig sociaal verantwoor- delijkh>eidsgevoei exploiteert de amuse mentsindustrie de geest van de massa jeugd door een genot te bieden, dat het kind tot slaaf van dit genot tracht te ma ken, zonder te vragen wat goed is maar alleen wat er aan te verdienen valt. Het andere contact met de grote wereld ondergaat de massajeugd in de exploita- tiesohema/s van het bedrijf. Automatisch verschijnen de werkopdrachten, automa tisch de terechtwijzingen bij gepleegde fouten en automatisch wordt de prestatie gehonoreerd. Op een leeftijd, waarop de mens bijna schreeuwt om een warm, be grijpend persoonlijk contact, ziet de mas- sa-jeugd zich omgeven door een onbegrij pelijk, efficiënt werkend, maar onbe ïnvloedbaar net van machines, organisa tieschema's en bedrijfshiërarchieën. Het kind wordt na de schooltijd aan de ma chine opgevoed en ziet als enig reëel stre ven in de samenleving het winstbejag bij de hoger geplaatsten, de genotzucht bij zijns gelijken. Dit denkbeeld verdooft en verstompt de geest van het kind, dat zich tenslotte te vreden gaat stellen met dancing, bioscoop, café en ijscotent als middelen van ver maak, met de flirt als beoogde emotie en met een bijna dierlijk cynisme als levens wijsheid. Déze diagen zijn geen gruwelbeelden uit de toekomst, neen elke dag ziet de Brabantse mens dit aan, lijdt er door, doch vindt geen oplossing. D« grote reden daarvan is, dat nog steeds geen begrip bestaat voor de massajeugd. Wel is er veel activiteit tot verheffing, maar deze activiteit ontspringt eerder uit een lief dadigheid, die misschien meer uit orde- ningszucht wordt betoond, dan uit wer kelijke liefde voor de kinderen individueel, die ten gronde gaan. De activiteiten waren dan ook tot voor kort niet gecoördineerd, te veel concur rentie bestond tussen de verschillende jeugdverenigingen. Daarom bleef alle jeugdwerk snipperwerk. In het bisdom 's Bosch is men nu bezig een speciale dienst op te richten om te komen tot een krachtige samenwerking van werkgevers, arbeiders, arbeidersvrou wen, door de jeugd en door de andere standen. Maar voor dit alles kan slagen, moeten eerst de mogelijkheden geschapen worden om de kinderen te bereiken. De jeugd èn de sociale organisaties zullen een strijd moeten gaan leveren voor minstens een halve dag per week vormend onderwijs voor minderjarige jongens en meisjes. Dit zal een zware last zijn op het bedrijfsleven. En niet minder zwaar is een andere eis, die de heer Schuurmans meent te moeten stel len: het wettelijk verbieden van werk aan de lopende band voor meisjes van vijftien tot zeventien jaar. Het is een vloek voor Brabant, dat de toekomstige moeders door dit geestdodende werk haar toekomstideaal zouden moeten be reiken. Stuk- en tariefloon moest voor haar bij de wet verboden zijn, omdat zij daar te goed voor moeten zijn. Het bedrijfsleven, dat, alleen zin heeft, als het de mensen die er in werken wer kelijk gelukkiger maakt, moet begrijpen, dat deze maatregelen nodig zijn, dat het funest is voor de gemeenschap, wanneer het overgrote deel van de mensheid alleen en uitsluitend waarde heeft om zijn tech nische capaciteiten. En Brabant moet strijden om deze ge dachten te doen veld winnen, opdat de bloem van dit land. de jeugd gered kan worden uit de vernietiging, uit de morele ondergang, die haar elke dag meei be laagt. Opdat ook in de toekomst de Brabantse mensen werkelijke mensen zullen blijven en geen civilisatie-slaven worden. Op grond van de stand, welke de ge wassen omstreeks 20 Juni j.1. vertoon den, wordt de totale fruitoogst düt jaar op ruim 560 millioen kg geraamd. Hetgeen betekent, dat de productie van het vorige jaar met ruim 15 procent kan worden overtroffen, waarbij men er rekening mee moet houden, dat deze cijfers alleen betrekking hebben op voor de handel geteelde gewassen, dus niet op de oogst voor eigen ge bruik in particuliere tuinen. Wat de afzonderlijke fruitsoorten be tref: de appelproductie zal vermoedelijk slechts weinig afwijken van die van het vorige jaar, terwijl van peren slechts een matige oogst wordt verwacht. De prui men zullen, tegen de aanvankelijke ver wachtingen in, slechts een vrij goede opbrengst te zien geven. Ook kersen val len enigszins tegen. Als voornaamste oorzaak van deze teruggang moet de min der goede vruchtzetting worden genoemd waardoor de vruchtval vooral bij prui men aanzienlijk is geweest. Behalve in Limburg, waar de stand van appelen matig tot goed is, is deze in de overige fruitcentra goed tot zeer goed. Een in verhouding tot ande re rassen bepaald slechte stand vertonen de sterappelen, hetgeen ver moedelijk is te wijten aan het zeer voch tige weer. Peren geven ra de meeste ge bieden een matige stand te zien; een uit- zondering vormen de Bommeler- en Tie- lerwaard en Zeeland, waar deze vrij goed is. Pruimen vertonen een goede stand ln Utrecht en op de Zuidhollandse eilanden; in de overige gebieden loopt deze uiteen van matig tot vrij goed. Kersen staan er in alle gebieden goed voor, behalve in Limburg, waar de stand matig is. Over het algemeen zijn de vruchten kleiner en later dan normaal. Door de regenval van de laatste dagen zullen bovendien Gedurende de maand Mei van dit jaar verloren tengevolge van brand twee per sonen het leven en werden 21 personen door brand gewond, waarvan vijf leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op f l#StG-805 (vorige maand 2.704.500, Met 1S50 2.466.650'. 25 Branden hadden elk een schade van 20.000 of meer. Hierbij waren ze ven boerderijen, die geheel of gedeelte lijk vernield werden en waarvan de to tale directe schade wordt geraamd op 328.000; vorige maand 13 boerderijen met een totale schade van 517.800 (Mei 1950: 8 boerderijen, sthaöe 260.150). Handel en industrie leden met 18 bran den een schade van 1.002.515 'vorige maand 10 branden met een schade van 1.276.000; Mei 1950: 3 branden, schade 1.724.000). vermoedelijk vele vruchten zijn gespron gen. Zwarte bessen zullen slechts een zeer matige opbrengst leveren terwijl "-ode en witte bessen hoogstens een matige tot goede opbrengst beloven. De stand van kruisbessen is Bevredigend. Frambozen staan er goed voor. Van de onder glas - 6 worden aangepast aan de nieuwe situatie. De A.N.W.B. in Dezer dagen zal de de N.O.-j»older. A.N W.B. overgaan. minder werd gedacht. In het radiodorp Kootwijk heeft prof. J. H. Oort uit Leiden gisteren een voor dracht gehouden over de ontdekking van het radio-oog". Reeds jaren geleden dacht men aan de mogelijkheid de straling Om de straling te kunnen waarnemen werd te Kootwijk een zeer speciale ont vanger gebouwd. Het grote voordeel van de radiometidg boven de klassieke metingen met gewoon UctGilb liltjli aan -ow v.** te meten (d.i. ..zien" in de taal der radio- jicht is gelegen in de omstandigheid dat nrnrrH drxrtr j i:4-1r* rlonr rlrtntPTfl U'Ol" astronomie) die uitgezonden wordt door de ijle maar enorm uitgestrekte water stofwolken die in het Melkwegstelsel ronddrijven. Enkele maanden geleden is het lan twee natuurkundigen van de Harvai d- unlversiteit en dezer dagen onafhanke lijk van hen aan de Nederlandse inge nieur C. A. Muller gelukt het bestaan dezer Melkwegstraling aan te tonen en haar intensiteit te meten. Door deze ontdekking hebben de astro nomen een machtig nieuw middel in handen gekregen voor het onderzoek van het hen omringende sterrenstelsel. Onze kennis van bouw en beweging van het Melkwegstelsel zal zich door deze vondst met een sprong ontwikkelen. de radiostraling zelfs door donkere wol ken heendringt. Reeds enkele uren, nadat de communisten hem hadden voorgesteld om op Zondag 8 Juli te Kaesong voorbereidende besprekingen over een wapen stilstand te openen, heeft generaal Ridgway via de radio de volgende boodschap uitgezonden: „De datum acht Juli voor een inleidende ontmoeting is aanvaardbaar. Aan de drie verbindingsofficieren, die ik zal afvaardigen, zullen twee tolken worden toegevoegd. Positieve verzekering van vrijgeleide van dit personeel wordt gevraagd. Ik verzoek U om antwoord. Gisteren is een patrouille van de Ver. Naties Kaesong binnengetrokken zonder contact met de tegenstander te krijgen. De patrouille was snel opgerukt van het schiereiland Kimpo uit en vond de stad, waar Zondag voorbereidende wapen stilstandsbesprekingen zullen worden ge- nouden, verlaten. Na een kort onderzoek --k dc natrouille zich terug Terzelfdertijd rukte een verkennings- i.iheia op iangs de hoofdweg Moensan- laeson-g tot op drie km van de stad, onder contact te maken met de vijand, ndere patrouilles namen Noordelijke oenen 'n grootte variërend tot compag- ■j niesterkte, waar ten Oosten en Noord- oosten van de stad. r r.j Het schijnt, dat de Noordelijken zich In de Rotterdamse Diergaarde ging beperken tot het behouden van hun van de Victoria Regia openlijn zal hebben bepaald. Met kanongebulder vertr0:k,off'? de 38ste Tour de France gisteren uit Metz. Dit betekende echter met, dat er al onmiddellijk een ve.rn'®" tigend wieler-offensief werd inge zet. Het was de eerste tijd n^" sproken saai, zegt Martin Duyzmgs. onze sportredacteur, die de mon sterrit door Frankrijk weer mee maakt en u hiervan een maand lanB dagelijks gaat verhalen. De Zwitsers brachten echter leven in de brouwerij en ze kregen loon naar werken, de bergbewoners. Giovanni Rossi was het vlugst van allen in Reims, won dus de eerste etappe, kreeg meteen het gele lei- dersshirt en de Zwitserse ploeg maakte de overwinning compleet door ook in het landenklassement als winnaar te voorschijn te komen. En van de Nederlanders mets dan goeds. De hele equipe kwam wel gemoed in Reims aan en het was alleen een zeer ongelegen lek bandje, dat Gerrit Peters drie mi nuten achterstand bezorgde. Van de belevenissen tijdens deze eerste van vier-en-twintig etappe» kunt u uitvoerig lezen op pag. 5.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1