Nieuws uit STAD en OMTREK Historische raadszitting alledaagse punten met De volkstuinen hadden aller hart Apsa KREUGER Excelsiors tweede thuisbeurt in de promotie-competitie Open Raam INNAAKFLESSEN Heeft U die koopjes al gezien bij Ga ook eens kijken I pikJeJeurfflfa, Het geheim Perzië verwerpt de uitspraak In onze ogen f/i ft0 Cr0P HET OVERHEMD Zaterdag tegen Woerden op Hermes-veld T H. Schoenmakers mocht toch weer starten PAGINA 2 Voor iedereen in elk eeisoen SCHIEDAM t KINDEREN MOGEN GEEN OUDE KRANTEN OF FLESSEN OPHALEN Opkoperij door volwassenen verboden RAD VAN AVONTUUR met de DUBBELE LEVENSDUUR GEEN H. L. O.-EXAMENS Cosiuums Sportcolberts Sporfpantalons Regenjassen Demi's AMSTERDAM. NIEUWENDIJK 114-118. SCHIEDAM. HOOGSTRAAT 41-43 WATERPOLO S. Z. C. VACANTIE BURGEMEESTER UITVOERING STEDELIJK MUZIEKKORPS EXCELSIOR I—ROOD EN WIT 1 MELDINGSPLICHT LAATSTE BERICHTEN van het TOUR DE FRANCE BURGERLIJKE STAND Fa. S. P. ADAMS Hoogstraat 101-103-105 Tel. 67660 NED. VRACHTEN MAR KT T)/M.Kn Het was in meer dan een opzicht een historische zitting, welke de Schiedamse Raad gisteravond hield. Niet alleen werd het feit herdacht, dat 100 jaar geleden de Gemeentewet tot stand kwam, maar voor het eerst in de geschiedenis begon men op tijd. Dit was overigens te danken aan het feit, dat men bij de radio op de seconde nauwkeurig werkt, terwijl het Schiedamse toren-uurwerk blijkbaar minder stipt is, want de aanvangs woorden van de Minister van Binnenl. Zaken waren al door de Raadzaal geklonken, toen de torenklok het halfachtelijk uur sloeg. Men kon van de heren Raadsleden niet verwachten, dat zij zouden gaan zoeken uit welke onbekende verten de stemmen van de beide sprekers tot hen doordrongen, want nergens was een luidspreker te bekennen, noch ontdekte men ergens draden. De oplossing was, dat de bode Bos, die het diploma radio-technicus bezit, de installatie zo had gelegd, dat het toestel boven de rookgaten in de Raadzaal op de zolder stond. Het was een fraaie oplossing. Terwijl de beide sprekers hun herinneringswoorden spraken, kringelde het vuur van de sigaren hen als een dankoffer tegen. Om 8 uur kon de voorzitter de gewone vooral om een zeer abstract doel. Men vergadering beginnen. Deze verliep, on- kon in die tyd niet zo maar doorgaan met danks het grote aantal agendapunten, het grote aantal verzoeken dat in steeds zeer voorspoedig. groter getale binnenkwam. Hij acht dit De heer Bosch (VVD) had een protest i voorstel van buitengewone betekenis, tegen de verdere nivelleringen van de De heer Hoek is-niet voldaan. In de no- salarissen in verband met de vacantie- tulen leest hij: „In de gegeven omstan- toeslag wel op zijn plaats gevonden. Er is digheden is uitbreiding van de subsidies nagegaan, dat in de periode 1936-1950 het niet gewenst". Dit stelt het College niet veröruiksbedrag van de hogere ambte naren in enkele grote steden l,4°/o is ge stegen, terwijl dat van de laagste groe pen met 40°/o omhoog ging. Dit acht spr. buiten elke verhouding en hij betreurt het dat deze toestand blijvend in het loon- reglement zal worden vastgelegd. Dit is averechtse bezuinigingspolitiek. Wethouder v. Bochove verwijst naar de onzichtbare spreker, die iets gezegd heelt over noodzakelijke centralisatie. De heer Dominicus uit zijn bezwaren tegen het nieuwe V.V.V.-huisje in ver band met de verkeersmoeilijkheden die kunnen ontstaan door het wegnemen van het uitzicht naar de kant van ie West- vest. Kan het huisje niet wat achteruit geplaatst worden7 Wethouder v. Kinderen kan deze me ning niet delen. Het uitzicht wordt in geen enkel opzicht zoveel slechter, dat verkeerde situaties kunnen ontstaan. Bo vendien is er haast bij, want morgen om 8 uur zal men gaan beginnen, als het voorstel wordt goedgekeurd. Men kan dus vanmorgen begonnen zijn. Red. NSC) De heer Hoek (AR) vraagt in verband van de subsidie-aanvraag van de Stich ting Zonnebloem in hoeverre deze te rij men is met het principe-besluit van het College, dat twee vergaderingen geleden viel en volgens hetwelk geen nieuwe sub sidies in de eerstkomende tijd verleend zouden worden. Dit is immers geen direct gemeentebelang, hetgeen volgens B. en W. zo verstaan moest worden, daar het niet de huishoudelijke dienst van de ge meente raakt. De heer Bosch (WD) sluit zich hierbij aan. Wethouder Sabel ziet deze hele sub sidie toch wel in een ander licht. Het 'vging bij de vorige subsidie-verzoeken Zo heel ongemerkt is gisteravond voor de zoveelste maal een portret-trek toe- gïvoegd aan de schets, die men zien nu viel van het college en zijn leden kan maken. Men zal zich herinneren, hoe twee raadsvergaderingen geleden de subsidie voor de Bond tegen het gebruik van God's Heilige Naam werd afgewezen op voorstel van het college. De heer Hoek drong de voorzitter toen wel bijzonder in de verdediging, toen deze zijn heul ge zocht had in de opmerking, dat men elke subsidie, ongeacht voor welk doel deze gevraagd werd, als het een nieuwe subsidie betrof, zou afwijzen. Gisteravond is dit op wel zeer onver wachte wijze voor 't college zeer onaan genaam geworden. Reeds meermalen hebben wij erop gewezen, dat op de voor zitter van toepassing is Chesterton's woord: „Hij zal minder geneigd zijn om de dingen te hervormen; er meer voor voelen een soort officieel antwoord vanaf de ministertafel tegenover alle aanvallen te plaatsen, daarbij iedereen sussend met verzekeringen'(He will be less inclined to the reform of things, more inclined to a sort of frontbench official answer to all attacks, soothing everyone with assuran ces. Orthodoxy Hoofdstuk V). Met deze beperking, dat de sussende verzekeringen over het algemeen een te stellig karakter dragen om haar diploma tieke dienst te doen, zodat consequenties als die van gisteravond niet uitblijven en in het college voor de zoveelste maal naai buiten meer-stemmigheid heerst. Dit wordt des te navranter, als de heer Hoek zijn citaat nog even vervolgd had Immers een regel verder staat letterlijk: „Het college is tegen elk nieuw subsidie. In het midden latend de vraag in welk vlak dit ligt". Dit is niet langer een uit het verband gerukt citaat. Dit is een categorische uit spraak, waarvan de raad mag verwachten, dat zij bedoeld is, zoals zij geuit is nl. niet een voorbijgaande snelle verzekering, die momenteel de behoefte aan een argu ment dekt, maar een doordachte beslis sing, waarvan de inhoud door de ge bruikte woorden gedekt wordt. Het had dan ook zeker gisteravond op de weg van de voorzitter gelegen om de verdediging op dit punt van de heer Sabel over te nemen, die zich overigens op bijzonder fraaie wijze uit dit voor het college zo zeer moeilijke parket heeft gered. Waarom moet dit toch steeds gebeuren" Men zit hier toch met raadsleden, die het heus niet nodig hebben, dat zij vandaag tevreden gesteld worden met een ant woord, dat zij morgen vergeten zullen zijn. Er zijn twee oplossingen: volkomen recht uit zijn beste overtuiging naar voren brengen, of zo diplomatiek zijn, dat men in ieder geval later niet op eigen woor den gevangen wordt. De heer Dominicus was tegen de plaats van het V.V.V.-paviljoen in verband mei het verkeers-uitzicht. Wij vonden die op merking niet verstandig. Immers, als bij het bepalen van de plaats of de aan wezigheid van het gebouw het verkeer eerste en laatste norm is, dan kunnen we voorlopig nog wel even wachten om te kijken hoe dit verkeer zich verder zal ontwikkelen. In alle redelijkheid kan men en zeker op dit punt niet meer eisen stellen, dan nu al vervuld zijn. Temeer, daar hier toch op den duur een bebouwing van huizen komt. De oplossing voor de heer Dominicus is wel te vinden. We gaan dan naar het tijdperk van de plastic paal woningen, waarbij het verkeer naar alle zijden vrij uitzicht heeft. Dat zal dan de tijd zijn, waarop de eerste vraag aan een stadsplanner gesteld, zal zijn: „Voelt gij het verkeer aan als eerste en laatste norm van uw projecten?" PERSOOG. vrij van zijn uitspraken. Vastheid van beleid is er dan niet te vinden. Spr. be strijdt niet de subsidie, maar de houding van het College. Enkele maanden gele den was er zelfs geen plaats voor f 10. extra; nu wordt er f 818.gevraagd. Het College kan alleen uit deze impasse ko men door op de eerstvolgende raadsver gadering de destijds geweigerde subsidie voor de Bond tegen het schenden van Gods' Heilige naam alsnog voor te dra gen ter goedkeuring. Wethouder Sabel ontkent in zijn du pliek dat hier sprake zou zijn van een nieuwe subsidie. Destijds werden door de raad toestemmingen gegeven om het mo gelijk te maken dat in de lokalen van de huishoud- en industrieschool lessen wer den gegeven aan de door de Stichting aangetrokken meisjes. Het lag voor de hand, dat te eniger tijd een subsidieaan vraag zou volgen. Het is slechts in naam een nieuwe subsidie. Bovendien heeft het college zich geruime tijd geleden vastge legd op een principe steun aan een aan vraag om subsidie. Overigens wil ik verklaren, dat als de voorzitter een motivering geeft van een besluit, dit nog niet behoeft te betekenen, dat iedere wethouder afzonderlijk de woorden, waarin deze motivering is ver vat, onderschrijft. Zo deel ik niet de be woordingen, waarin de voorzitter de vorige maal de afwijzing heeft gedaan. De heer Hoek had het netter gevonden als men vorige keer gezegd had. dat geen subsidie meer zou verleend worden, uit gezonderd enkele genoemden, die nog op indiening wachtten. In verband met het intrekken van het goedgekeurde voorstel tot vernieuwing van de kademuur langs de Lange Haven, vraagt de heer Mak (AR): Het rapport, dat Gemeente Werken hadden opgemaakt, sprak van beslist noodzakelijke vernieu wingen. Hoe kan men dan nu de zaak af wijzen? Wil de burgemeester uitzien naar een oplossing voor het verkeersvraagstuk hier, vooral tijdens de middaguren, als de Hoogstraat is afgesloten en men hier veel wagens heeft, die staan te laden en te lossen terwijl het verkeer, dat 's mor gens de Hoogstraat neemt dan de Lange Haven moet oprijden? Kan door het op metselen van een rand stenen op de be staande kademuur de rijbaan recht ge maakt worden, zodat in de winter niet weer wagens gaan glijden met de kans in het water terecht te komen. Wethouder v. d. Kraan antwoordt, dat twee deskundigen over de toestand van de Lange Havenmuur verschillend dach ten. Hij zal bekijken of de glooiende kade-straat rechter gemaakt kan worden. De burgemeester zal een oplossing voor het verkeersvraagstuk zoeken. Op een desbetreffende vraag van de heer Dominicus (AR) deelt de voorzittei mee, dat in September begonnen zal wor den met het sociografisch onderzoek naai de omvang van de woningbehoefte en een gedetailleerde bepaling van de structuur der nieuw te bouwen woningen in het bij zonder de samenstelling der woningen volgens de grootte met prioriteitsschema Dit rapport zal in Januari 1952 klaar zijn. Hetzelfde raadslid krijgt toezegging van toezicht op de inachtneming van de maxi mum gewichtsbepaling voor de rolbrug bij Overschie door de politie. De volkstuinen De heer Dominicus (AR) kan de prijs van de volkstuinen, 10 ct per m2, niet onredelijk noemen, omdat elders door particulieren percelen beschikbaar wor den gesteld zonder paden, afscherming of stromend water tegen 6 ct. Toch zijn er ook mensen die van een volkstuin willen genieten, maar die deze prijs niet kunnen betalen. Er zijn niet alleen handarbei ders die graag aan het volkstunieren slaan, maar ook hoofdarbeiders en zonder nu te willen zeggen, dat de hoofdarbeiders er tegenwoordig beter aan toe zijn dan de handarbeiders, zou het spr. welkom zijn als nagegaan werd in hoeverre in verenigingsverband door de heffing van contributie kon worden opgelost, dat de krachtigen het mede voor de zwakkeren opnemen. Bovendien wil spr. weten, hoe de exploitatie zal zijn. Als er een derde vereniging zou komen, zou die dan wor den geweigerd en hoe staat het met de ongeorganiseerde volkstuinders? Zal men komen tot organisatiedwang? Als de tui nen uitgegeven worden, hebben dan de beide genoemde verenigingen het laatste woord of de gemeente. Laat men de wel- standseisen niet te uitvoerig maken en niet te hoog stellen. Weest lankmoedig, aldus spr. Tenslotte wil hij dat de Raad nog de uitgewerkte exploitatie-plannen krijgt voorgelegd, als deze in kannen en krui ken zijn. De heer Kedde (Comm.) is op een ver gadering van volkstulnders geschrokken van de hoge kosten, welke de inrichting van een volkstuin voor de mensen mee brengt. Bedragen werden genoemd van ettelijke honderden guldens. De inrich ting van dit complex is toch ook een ge meentelijk belang, waarbij een verschui ving van de belangstelling voor de tuinen van mensen met een smalle beurs, naar mensen met een ietwat ruimer inkomen, ongewenst moet worden geacht. Hier moet men toch allereerst denken aan die men sen, die hun ontspanning in eigen stad moeten zoeken daar zij niet naar buiten kunnen gaan. Een huurprijs van 7 ct per m2 lijkt billijk. De heer Hoek (AR) komt op voor de veehouder Dijkshoorn, die 23 ha van het door hem voor zy'n kinderen opgebouwde bedrijf ziet verloren gaan zonder dat hij een mogelijkheid ziet om elders zelfstan dig te kunnen beginnen. Er zit een tra gische kant aan dat hij, die zich zelfstan dig wist te houden, nu als ondergeschikte zou moeten gaan werken op andermans boerderij. Spr. zou graag zien, dat ge tracht werd de man steun te geven bij de verwerving van een boerderij in dé N.O.-Polder, aangezien hier in de omge ving geen bedrijf ter overname te vinden is. De heer v. d. Berg (CH) meent, dat een offer door de gemeente te brengen ge rechtvaardigd is, omdat het hier een open baar recreatie-oord ter vervanging van het verloren gegane Sterrebos betreft. Moet daarom deze gehele huur drukken op het budget van de arbeider, die bo vendien nog grote kosten heeft voor het onderhoud van de tuinen en het aanbren gen van de opstallen? De in het aanvul lend schrijven van de volkstuinders aan de raad genoemde cijfers zijn zeker aan de lage kant gehouden. De heer v. Lith (PvdA) is voor de ar gumentatie van de prijsvaststelling ge zwicht, vooral, toen hem bleek, dat de voorzitter van het hoofdbestuur van de Volkstuinverenigingen geen bezwaar had. Er is by de aanleg van het complex re kening gehouden met de verlangens van de volk:«tuinders en verlangens kosten geld Wat er aan offers door de gemeente gebracht wordt, is toch wel heel groot. De heer v. d. Toorn (KVP) kan zich aansluiten bij het voorstel, maar wil ook later de exploitatie-opzet graag ter tafel zien. Wethouder v d. Kraan deelt mede, dat als de gemeente niet het geld van de verkoop van de grond aan Wilton ten dele in dit complex had gestoken, de prijs Zoete most van appelen Goed, goedkoop, gezond zou zijn gekomen op 25 cent per m2. De gemeente legt dus 15 cent per m2 bij. De tuinhuisjes zullen worden gebouwd in drieërlei vorm, zodat geen vormloze bende ontstaat, als nu vaak het geval is. Geprobeerd zal worden het gezin Dijks hoorn onderdak te brengen, be raad zal de exploitatie-opzet voor het in werking treden nog ter beoordeling krijgen Verder kwam de raad tot de volgende stappen: de heer A. J. A. v. d. Water kan toegelaten worden tot de raad; de wet houders H Sabel, mr M. J. M. v. Kinde ren en de heer A. A. V. v. Oudenhoven werden benoem# tpt onbezoldigd ambte naar van de Burgerlijke Standi. Mr Engels man werd benoemd tot lid-voorzitter van de commissie, bedoeld bij art 22 4e lid van de Bouwverordening 1944, ir W. H. v. d. Toorn tot lid van de commissie voor Onderwijszaken, H. Willemse tot lid in de commissie voor Algemene Personeelsaan gelegenheden en G J. C. v. Oppen tot lid van de Commissie voor de Strafver ordeningen. Krachtens art. 3 van de Verordening tot regeling van de opkoperij is het ver boden op een openbare weg of langs de huizen, op, aan, of langs een water enig goed op te kopen tenzij gehandeld wordt krachtens een vergunning door B. en W te verlenen. Onder opkopen worden begrepen alle handelingen, hoe ook genaamd, waarmee kennelijk hetzelfde wordt beoogd". De laatste tijd komt 't herhaalde malen voor, dat men zich schuldig maakt aan overtreding van dit artikel van de ver ordening en zodoende kan vervolgd wor den wegens een strafbaar feit. De politie zal van nu af zonder aanzien des per- soons optreden. Er wordt een uitvoerige controle ingesteld, die op straat zal wor den uitgeoefend en onmiddellijk zal tegen overtreders proces-verbaal worden opge maakt. De krachtige hantering van dit artikel is om twee redenen noodzakelijk geworden. Het opkopen of ophalen langs de huizen ten einde voor het opgehaalde geld te maken, had ongekende omvang aange nomen en leidde zelfs tot diefstal. De kinderen bezorgden vaak overlast bij het ophalen van oude kranten door het veel vuldig bellen. Er moest een einde komen aan de lankmoedigheid. Voor tal van acties betekent dit een klap, aangezien er verscheidene jeugdver enigingen en ook muziekcorpsen waren, die oud-papier inzamelden of oude fles sen ophaalden. Hoe hier nog een oplossing voor te vinden zal zijn, is niet bekend. In ieder geval heeft de politie uitdrukkelijk willen laten weten, dat vele tot nu toe getolereerde ophalerijen in het vervolg taboe zullen moeten zijn. Mevr. B. uit Wassenaar zat gisteren op de Viaardingerdijk even voor Wilton achter een R.E.T.-bus, die moest stoppen bij de halte. Met een vaart van 50 km. schoot zij achter de bus vandaan, maar kwam tot de conclusie, dat van de andere kant een huurauto, bestuurd door Van O., die juist van de Werf kwam, haar de weg versperde. Zij haalde naar rechts uit, maar greep de wagen van Van O. nog even, schoot door naar het rijwielpad en pikte de fiets van de daar wachtende D. mee, schoot het rijwielpad verder op en reed reclhts van een lichtmast in de rich ting Vlaa.-dingen, waarbij zij de lichtmast niet helemaal miste, zodat deze schuin kwam te «taan om tenslotte met een forse bocht var .links 10 graden gedraaid op het voetpad aan de andere kant terecht ie komen. De afstand, die zij avontuurlijk aflegde bedroeg 68 meter. De auto moest per kraanwagen worden weggesleept. Er was verder schade aan rijwielen en huur auto. Geen persoonlijke ongevallen. Advertentie Alleenverkoop voor SCHIEDAM BROERSVEST 6 Het mooiste moment van de C.A.B.- tocht, welke gisteren werd gereden en waarover wij U morgen meer hopen te vertellen, was de overreiking van een bedrag van 241.82, bijeen gebracht door de C.A.B.-pupillen zelf aan de secr.-penningmeester, de heer K. J. Heijboer, die ontroerd de heer Visser dankte voor dit mooie gebaar. zeer POSTDUIVENSPORT Op Zondag a.s. organiseert de S.C.V. de Postduif een vrachtvlucht voor jonge dui ven van Barendrech't, voor iedere geor ganiseerde liefhebber. De kosten zijn 7 cent per duif, inkorven van 89.30 uur. De H.L.O.-examens. welke de volgende week gehouden zouden worden, gaan wegens gebrek aan belangstelling niet door. De 2 candidaten. welke zich opgaven kunnen in September bij de tweede poging deelnemen. In ieder geval zal voor allen, die zich opgegeven hebben of alsnog op geven een mogelijkheid geschapen worden om het diploma te behalen. Het wordt morgen(Zaterdag) avond een belangrijke wedstrijd voor Excelsior '20 in de promotie-competitie om een plaats in de derde klas. De return-wedstrijd tegen Woerden, waarvan twee weken geleden met 01 werd gewonnen. Aangezien bet S.V.V.-veld ingezaaid moet worden, vindt deze tweede thuiswedstrijd plaats op het hoofdveld van Hermes-D.V.S. aan de Damlaan oni 7 uur. Bij een tweede overwinning staan Excelsior's promotie-kansen vrij gunstig; maar een nederlaag kan men zich niet permitteren Woerden verkeert in hetzelfde geval als Excelsior. Want ook de mannen uit de kaasstad degradeerden twee jaar geleden uit de derde klas, toevallig in precies dezelfde groep als onze stadgenoten, die toen voor de gewone competitie tweemaal verloren, maar de beide degradatie-wed strijden wonnen zonder dat dit overigens mocht baten. Ook Woerden komt nu na twee jaar terug, bekocht zich eerst aan een Engelsman die voor goed geld de ploeg zou trainen, maar achteraf een cricket-trainer bleek te zijn, maar is dan dit jaar onweerstaanbaar op de titel af gestevend. Zoals WÜ dij Excelsior's thuis wedstrijd tegen Spoorwijk deden, geven wij ook bij dit treffen de verhouding tus sen de in de gewone competitie behaalde resultaten. Excelsio's kampioenschap werd behaald met 33 punten uit'-22 wed strijden en doelcijfers 6123, Woerden behaalde de titel met 35 uit 22 en doel cijfers 6221. Dat hier dus gelijkwaardige krachten tegen elkaar in het geweer komen, bleek reeds uit de uitwedstrijd, die Excelsior slechts met 01 won. Doordat Woerden verleden week met 0-1 won van Spoorwijk (dat met 1-2 Ex celsior had verslagen) staan na de eerste helft van deze promotie-competitie alle drie ploegen precies gelijk met ieder 2 punten. De tweéde helft moet dus beslis sen en daarin kan men zich geen neder laag meer permitteren. Want het zou tè sterk zijn als ook in deze tweede helft alle drie ploegen weer gelijk zouden ein- •digen. Wil Excelsior promoveren, dan moet dus (weer) gewonnen worden! Het wordt dus zonder twijfel Zaterdag avond 7 uur een spannende en ener verende strijd op het Hermes-veld, waar bij de verwachting gewettigd is, dat ook nu weer, evenals drie weken geleden op het S.V.V.-terrein, enige duizenden Schie dammers hun stadgenoten zullen aan moedigen. Excelsior speelt in dezelfde opstelling als in de uitwedstrijd tegen Woerden, behoudens dat op de midden voorplaats Martin v. d. Ven vervangen is door de centervoor van het tweede elf tal Piet Goddijn, die het voordeel heeft van zijn sterkere physiek. De samenstelling van het Excelsior- elftal is dus: Kerklaan; Vlugman en Van der Linden; Bosman, Dulfer en Bierhuy- zen; Broeren, Dries, Goddijn, Van Huet en Boon. De zomercompetities van de KNZB en de Zwemkring Rotterdam zijn ongeveer half beëindigd. De Schiedamse Zwem- club heeft reden om zeer tevreden te zijn over de resultaten van de opgemaakte tussentijdse balans De dames vap SZC staan op de derde plaats. Het eerste He renzevental staat als tweede op de rang lijst, het tweede en derde staan beiden bovenaan. De zwemactiviteit heerste niet alleen bij waterpolo doch ook bij zwem wedstrijden. Rink Zijlstra en Nico Kol- meijer boekten als SZC-leden successen in Den Haag op de stedenontmoeting Den Haag—Rotterdam. Het eerste zevental bracht Zondag de Bruinvis uit Sas van Gent een 50 neder laag toe. Het damesteam ging met dezelf de cijfers ten onder tegen RZPC uit Rot terdam De herenreserves zegenvierden over Rotterdam 3 met 31. Voor de ko mende week staan er weer verscheidene uitwedstrijden op het probramma, o.a. Eindhoven, Zwijndrecht en Breda. Maan dag a.s spelen het 2e en 3e heren zeven tal tegen de Waterweg uit Maassluis en ZPB uit Barendrecht. Om 8 uur vangen deze wedstrijden aan in het Gemeente Herenbad aan de West Frankenlandsedyk. Heden gaat de burgemeester, mr J. W. Pe,ek, op reis om zijn vacantie in Oosten rijk door te brengen Op 4 Augustus a.s. hoopt hij in onze gemeente terug te ke ren. Zijn ambtsbezigheden worden waar genomen door de wnd burgemeester wet houder H. Sabel. Op Zondag 8 Juli des namiddags 8 uur zal het Stedelijk Muziekkorps In de Plan tage concerteren. Programma: 1. Landstormmars, H. H. van Vleuten: 2. Ouverture „Als ik koning was", A. Adam; 3. Margaretha „Wals uit de Opéra" Faust, C. Gounod; 4. Suite Oriëntale (4 delen), F. Popy; 5. Panis An- gelicus, C. Franck; 6. Parade in het sprook jeswoud, K. Noach; 7. Fanfareklanken, Mars, J. Fucik. Zondag a.s. ontvangt Exccelsior op haar eigen terrein Rood en Wit uit Haar lem. Slechts eenmaal hebben wij Excel sior dit seizoen op eigen terrein aan het werk gezien. Het elftal heeft de laatste weken aardige fuccessen geboekt en vol belangstelling zien we dan ook de ont moeting tegen de A-klasser Rood en Wit tegemoet. Eigenlijk durven wij ons niet aan een voorspellirig wagen, na de ver rassende resultaten van de laatste weken. Captain Hoenderop heeft misschien a.s. Zondag weer een „wonderbowler" in petto. In ieder geval rekenen wij op een aardige wedstrijd waar het, aan publieke belangstelling zeker niet zal ontbreken. Door het niet beschikbaar zijn van bowler Dries, die wegens studie verhinderd is, ziet het team er voor a.s. Zondag als volgt uit A Hoenderop Captain, P. Mid dendorp L. Brounts, F. Bakker, A. en J. Oosterholt C. Lakwijk, C. Vollebregt, A Schoof, J.'v. d. Water en J. Kreischer. De comim'ssaris van politie vestigt nog maals de aandacht op het navolgende: Art. 27 van het Vreemdelingenreglement bepaalt, dat leder die aan een vreemde ling nachtverblijf verschaft, verplicht is daarvan kennis te geven aan de afdeling vreemdelingendienst van de plaatselijke politie. Deze kennisgeving moet plaats vinden binnen 24 uur. Bij niet nakoming van deze verplichting zal proces-verbaal worden opgemaakt. Dit feit kan gestraft worden met een geld boete van 5000. door Anthony Gilbert 73) Natuurlek, zei Ruth, terwijl ze pa pier en enveloppen voor de dag haalde. Het was een erg kort briefja Er stonden enkele aantekeningen in oveT de hut, die zij die morgen hadden bezocht. Dank u wel, miss Marlowe, zei Eger- ton, terwijl hij opstond Ik vrees, dat wij u niet veel verteld hebben, dat u.... Hij hield plotseling op en stond strak gespannen te luisteren. Toen deed hij heel vreemd Hij trok heel voorzientig de top pen van zijn vingers over de vloeimap, waarop zijn oriefje met het schrift naar beneden lag, zoals hij hei har. afgevloeid Toen keek hij vlug van de dame naar zijn metgezel. Hoort u niets? Ja? Heeft men u nooit verteld dat u. magnetische kracht bezit. Nou mij wel. Dat komt omdat lk een Schot ben denk ik. Wij hebben op dat gebied een voorsprong op alle naties. Luister nog eens. Ditmaal streek hij met alle kracht over het papier. Beaumont sprong naar voren. Daar zit iets onder het vloeiblad! riep hij uit. Juisrt, stemde Egerton kalm in. Hij stak twee vingers onder het bovenste vloeiblad, lichtte het toen even op en zei tot Ruth: Gebruikte ook iemand bulten sir Hec tor dit vloeiblad. Neen. Hij was er altijd erg kieskeu rig op. Ik mocht er niet eens een enve loppe op afvloeien. Ik mocht alleen elke dag het vel verwisselen. Weet u, wanneer u dat voor het laatst gedaan hebt? Dat moet Vrijdag geweest zijn. Ja, want Zaterdagmorgen vond ik het zo vreemd, dat ik het niet meer hoefde te doen. Het was een gewoonte van me ge worden. Heeft de politie er nog naar "geke ken? Kunt u zich dat herinneren? Ik vrees dat ze erg boos geweest zijn, omdat ze een heel wit vel voor zich zagen. Zodra ik 's morgens was; gekomen had ik het vel verwisseld ziet u, omdat hier toen nog niemand iets van zijn dood afwist Ze dachten natuurlijk het een of ander op het vloeiblad te zullen vinden, maar ik geloof toch niet dat ze veel suc ces zouden hebben gehad. Zeer waarschijnlijk niet. Maar hun nalatigheid om heel de map te onder zoeken kan toch ver reikende gevolgen hebben. Hij lichtte het eerste vel uit de vier hoeken en daaronder zagen zij een opge vouwen papier van een heel dunne en vreemde soort. Beaumont leunde gespan nen over Egerton's schouder, toen deze da brief opende- Voordat Egerton eetster begon te lezen, wendde hij zich tot het meisje. Had u dit al eerder gezien? Ze kwam op hem af en nam de brief van hem over. Maar na het papier even bekeken te hebben, schudde ze haar hoofd. Nooit, nooit. Ah! Toen ving haar oog de handtekening op: Nora Ferris, las ze: en het is gedateerd de veertiende. Dat is vreemd. Dat is precies de dag, dat zij zelf hier geweest is. En Sir Hector beantwoordde deze brief op de vijftiende? Dat is verbazend correct. Ik houd er ook altijd die stel regel op na. Hebt u een copie van zijn brief? Zij haalde een doorslag te voorschijn, terwijl Egerton beide brieven doorlas. De eerste was geschreven in een vloeiend handschrift en verzonden van Charleston Row. Indien ik niets van u hoor, in ver band met ons gesprek van hedenmiddag, zal ik gedwongen zijn onderhandeling te openen met CDat zou natuurlijs al uw hoop vernietigen, dat ziet u zelf wel In. Laat mij alstublieft iets weten voordat u vertrekt naar Parijs. NORA FERRIS. Egerton nam het velletje uit Ruth's handen en toonde dit aan Beaumont, om- dart hij het zelf reeds eerder had gele zen. Er stond eenvoudig op: „Na de zaak overwogen te hebben, spijt het mij, dat ik niet In de gelegenheid ben, u de opdracht te geven, welke u mij verzoekt. Indien ik echter in de toekomst iets kan doen, om tl te helpen met andere opdrachten, zal ik mij gaar ne beschikbaar stellen. HECTOR ASCHER". Een vreemde brief, merkte Egerton op. Het was toch een zeer geslepen iemand. Zie je wel, dat hij met geen en kel woord refereer aan haar brief? Ik geloof niet, dat ze ooit veel aan hem ver diend zal hebben. We hebben dus helemaal niets aan die brief? vroeg Ruth, tamelijk teleur gesteld. Maar natuurlijk, riep Beaumont uit. Egerton, zie je dat zelf dan niet, „C." is waarschijnlijk Chaumier Hij kwam naar Calais, met het plan Atcher daar te ont moeten Heel zijn verhaal over die ster vende cliënt is louter verzinsel. Da' zul je te bewijzen nebben, ant woordde Egerton laconiek En dat zal ik ook Ik steek morgen ochtend al over Voor wie kan deze in formatie nog meer waarde hebben? Die Chdumier heeft Ascher natuurlijk een por met zijn mes gegeven. Bent u het tn zo ver met me eens, miss Marluwe? Ik geloof het wel, zei Ruth rustig. Gaat u dus van de veronderstelling uit dat deze vrouw haar bedreiging ten uit voer heeft gebracht? Zij kan nauwelijks de tijd daartoe gehad hebben. Of ze moest de kerel in de trein hebben opgepikt en naar Ascher's coupé hebben gebracht. Het is vreemd, dat zij na de moord niet mevr is komen opdagen. Natuurlijk zijn het allemaal 6lechts veronderstellingen, maar we moe ten bij dergelijke gelegenheden meer op veronderstellingen dan op for en bouwen. We moeten ons maar niet druk maken over de vraag of men ooit een paspoort aan haar heeft uitgereikt. Ze zal waar schijnlijk een andere naam hebben op gegeven. Hebt u al eens eerder een brief van haar gezien? vroeg Egerton. Nooit. Dat is jammer. Onze sceptische poli tie zal natuurlijk onmiddellijk het bewijs willen hebben dat dit werkelijk haar handschrift is. Ja? Zijn scherpe blik had een verandering in Ruth's gelaatsuitdrukking opgemerkt. Zij scheen zich iets te herineren. Ik geloof dat ik u toch kan helpen. Toen zij h'er kwam. heeft z'.t haar naam en adres op een stukje papis- geschreven en dat heb ik bewaard Neer, ik geloof niet dat ik het weggeworp-r heb, of- tchoon ik het adres in de klapper heb gecopieerd- Ze trok een la open waar alle moge lijke papieren zeer methodisch waren gerangschikt. Een ogenblik later kwam het papiertje te voorschijn. Zonder bepaald expert ln hand schriften te zijn, merkte Egerton op, zou ik toch durven beweren dat we hier met hetzelfde schrift te doen hebben. Mag ik dit houden, miss Marlowe? De politie kan het misschien nodig hebben en de brief eveneens. (Wordt vervolgd) De Perzische minister-president, Mossadeq, heeft Vrijdag verklaard: „Perzië is niet bereid de jurisdictie van het Internationale gerechtshof t« erkennen ten aanzien van het doen van aanbevelingen in een kwestie, die buiten zijn competentie valt. Wij gaan voort met de nationalisatie. Het Hof te Den Haag heeft precies die aanbevelingen gedaan, waarom de Britten hebben verzocht. Het is jam. mer, dat machtige landen inter, nationale organisaties kunnen ge. bruiken om hun wil aan kleine, zwakke landen op te leggen". Mossadeq legde deze verklaring af te- genover studenten, die op ziekenbezoek kwamen. Verwacht wordt, dat het "er- zische kabinet tijdens een spoedbijeen. komst een officieel antwoord zal opstel len. Daarna zal het kabinet wellicht het parlement verzoeken te stemmen over de aanbeveling van de ministerraad om beslissing van het hof te VerwerPen- In diplomatieke kringen te Londen ge looft men, dat Engeland te zijner tijd een beroep zal doen op de Veiligheidsraad om het nakomen van de uitspraak van het Hof te bewerkstelligen, indien Perzië blijft volharden in zijn weigering orq zich aan de uitspraak te houden. Een woordvoerder van de Bri4*^ am bassade te Teheran heeft verklaag» lat evacuatie van de Britse staf uit "e Per zische olievelden thans zo goed als onver. müdelijk is. Hoewel aanvankelijk bekend was maakt dat de vier renners, die niet "U'er dan 10 pet van de tijd van de winnaar als achterstand te Gent binnenkwamen-, onze landgenoot Schoenmakers, de Span jaard E. Rodriguez en de Fransen Renauq en Chateau van de Parijse ploeg >n d« 2e etappe van de Tour de France uit de course waren genomen, hebben zij heden morgen toch toestemming gekregen voor de derde etappe naar Le lteport te star- ten- GEHUWD: W. Du ijs en E. P. Keylock; W. J. v. d. Berg 31 j- en D- Rodenberg 19 j.; A. van Asperen 26 j. en A. H. A. Sizoo 36 j.; A. M. Vermeulen 23 j. en M. L. Hoo- geveen 20 j.; E. A. P. Weijgertze 23 j. en G. v. Wingerden 18 j.; H. Dekker 29 j. en M. la Lau 26 j.; A. Verschoor 41 j. en A. G. v. Herwaarden 28 ,j.; J. C. van Ham 30 j. en G. P. v. Putten 27 j. ONDERTROUWD- J. J. v. Collenburg 25 j. en M. M. van Baarle 22 j.; A- F. J- Dries 33 j. en H. J. Leliveld 31 j.; C. den Haan 26 j. en C. A. Ringelberg 23 j.; S. v. q. Hoek 20 j. en B. v. d. Meijde 18 jJ G. B. Hoenderkamp 25 j. en A. Allewelt 25 j.: G. J. de Jong 27 j. en J. J. Hovenier 28 j,- J. W. Keemink 26 j. en H. Esbach 23 j.; J. Kunst 21 j. en M. G. Tiekstra 22 j,; G. Maltha 21 j. en G. A. C. Horstmann 23 j.; L. C. Schneider 25 j. en J. A. v- d. Linden 23 j.; J. W. Spitters 22 j. en S. M. C. Markus 21 j.; G. C. v. d. Ven 46 j. en A. C. M. Coster 37 j.; J. Vredenbregt 24 j. en M. de Ronde 24 j.; J. P. H. de Wit 33 j. en G. D. J. Verheul 31 j.; A. J. L. Uijtdewilligen 36 j. en C. de Visser 24 j. GEBOREN: Geertruida .1 M. d. v. A. J. Ouwerling en K. G. M. Hagendoorn; Jacobus z. v. W. H. van Ekris en G. C. Tettero: Rien z. v. A. van Oort en J. Bruin- jé; Marianne G. d. v. C. v. d. Ree en J. Eekebus; Cornelia L. d. v. C. L. v d. Broek en E. A. H. Leune; Renée C. E. H. d. v. Th. E. van Gent en J. J. de Ridder. Advertentie hhlve l 30 ct, i. 33 ct, 1 1. 42 ct, 1% I. 47 ct, 2 1. 52 ct. Losse deksels 12 ct. ISO ton petr. cokes Tilburg; 300 ton rijst Wormerveer; 501 ton petr. cokes den Haag; 100 ton haiver de Krim; 415 ton petr. cokes Leerdam; 274 ton stukg. Adaim; 925 ton mais 1.-varen; 12S ton ijzer IJmuiden: 60 ton gerst Beringen; 218 ton copra l.-varen; 3O0 ton super Puttersihoek; 250 ton veevoeder 's Bosch550 ton mals l.-varen; 575 ton id. l.-varen; 100 ton rogge l.-varen: S83 ton hout Leerdam; 58 ton boomstammen Dordt; 80 ton super Haagse Schouw; 680 ton kolen Utrecht vSetreizen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2