Zes man levend begraven V ergeelde tekening leidde tot ontdekking Ver. Staten annuleren handels verdragen met sovjet-blok Vergroting van onze afzet weer mogelijk r D ROMANTIEK" ROND DOZIJNEN PLAATSBEWIJZEN m Nog geen zomer weer Kabelbaan naar de Matterhom ^Een wonderlijke verschijning kwam^ uit de bunker Villi Handel met Duitsland Met als gevolg verbetering van de E.B.U.-positie Driehoekjerondjesterretje J- „Mag ik even de plaatsbewijzen(II) ZATERDAG 7 JULI 1951 PAGINA 6 RUMOER IN DE PASTORIE BONTINVOER ZAL VERBODEN WORDEN ZALIGVERKLARING PATER BERTHIER H.H. WIJDINGEN LAAT FISCALE OPSPORINGS- AMBTENAREN DOORSLAPEN A. U. B. Alles over de gaatjes Raadsel van het spoorboekje „Ik heb U nooit ontmoet Spoorbloed en romantiek Juni was reeds gunstiger Contingenten op basis van Januari verdrag DE AALMOEZENIER KWAM PER HELICOPTèRE kunnen verschaffen. Ze zouden hiertoe, zo meenden ze. methodisch te werk kun nen gaan, zulks vooral, omdat één hun ner, de genoemde Lafeki, tot de genie troepen behoorde. Ondanks de onploffing bleek de ver lichting nog te werken. De dynamo, waarmede de electrisdhe stroom werd opgewekt, bleef nog veertien dagen func- tionneren. En toen kon een enorme voor raad kaarsen worden aangesproken. Eten was er genoeg. Te drinken eveneens. De bunker was in vier grote voorraadkamers verdeeld. Van de zoldering van een dier kamers hingen honderden hammen en zijden spek, in een andere lagen dui zenden flessen wijn opgetast. Maar helaas, het kwam spoedig vast te staan, dat het opblazen van de toegang, de bunker tot een graf had gemaakt. Met de hun ter beschikking staande mid delen zouden de mannen noodt door de nauwe, met ettelijke meters ipui|n ge vulde trechter, naar de oppervlakte kun nen komen. Hun enige hoop was hulp van buiten.. Misschien zou iemand ter achter komen, wat daar onder de grond aan levensmiddelen lag en pogingen doen, ze te bereiken. Hoe mn tekenaar zich voorstelde, dat de twee mannen na zes jaar uit de opgeblazen bunker te voorschijn kwamen Zes mannen zes jaar lang in een donkere, van de wereld afgesloten bunkerEn slechts één hunner slaagde er in, de verschrikkingen van het duistere graf te overleven, om echter geestelijk ontwricht en blind te voor schijn te komen Levend begraven. Dit'was een sensationeel bericht,,dat de vorige maand door heel de wereldpers de ronde deed. Ergens bij Gdynia, de grote Poolse haven in de voormalige z.g. corridor, hadden de Polen de moeite genomen, een tunnel te breken in de twintig meter dikke betonnen muren van een Duitse bunker, een machtig gebouw, dat echter niet op de grond stond, maar in de grond lag, met slechts een betrekkelijk kleine, bijna onaanzien lijke toegang. samenhangend verhaal samen te stellen van de lotgevallen van de zes, die In April 1945 de grote bunker bij Gdynia binnendrongen, om daarin zich van ta bak en sigaretten meester te maken. Het hoofdkwartier had bevel tot de terug tocht gegeven en tevens .bepaald, dat de bunker met voorraad en al vernietigd moest worden. Een peloton mannen van de genie on der leiding van een korporaal ging hier toe met de bekende „Gründüchkeit" over. Het was onwetend van het feit, dat zes Duitse soldaten, die er de brui aan gegeven hadden, zich nog onder de grond bevonden. Zo de bevelvoerende korporaal het geweten had, zou hij zich er hoogstwaarschijnlijk weinig om be kommerd hebben. Befehl was immers Befehl Hij plaatste zijn lading springstof in de enige toegang tot de bunker, die er aan de oppervlakte als een bakstenen bruggetje over een drooggelopen sloot uitzag. Dit was de oorzaak, dat zelfs de bewoners van de onmiddellijke omgeving van de bunker nooit een nader onderzoek hebben ingesteld. Ze wisten bovendien niet, dat daar onder de grond een voor raad lag. groo tgenoeg voor een heel wa renhuis: de provisikast voor de officiers keukens De zes ingeslotenen hoorden tot hun ontzetting de ontploffing, maar hoopten aanvankelijk nog. zich een uitweg te Op een Duitse krijgsgevangen gemaak te kwartiermeester was indertijd een te kening van een grote, onderaardse bun ker gevonden, die kennelijk een soort voorraadschuur moest zijn geweest, want op de tekening stonden cijfers, welke niet anders dan op voorraden betrekking konden hebben en enkele bijgevoegde notities bewezen dat het hier niet om een opslagplaats voor munitie ging, maar om één van levensmiddelen, wijn, tabak, sigaretten etc. etc. In de wirwar na de oorlog raakte de tekening zoek en te vens de kwartiermeester. ,Op een goede dag vond iemand op een militair bureau de tekening. Ze intrigeer de hem. Na Icing zoeken en speuren vond hij bij in beslag genomen Duitse beschei den een ander document, dat op de be wuste bunker betrekking had. En hieruit kon hij de juiste plaats van de bunker concluderen: in de omgeving van Gdy nia. Na langdurig praten ging men er van officiële zijde toe over, een onder zoek naar de bunker in te stellen. Met een reeks ontploffingen wend de toe- bang geforceerd en een kleine tunnel maakte het toen mogelijk, de bunker te betreden. Waarop men gespeculeerd had, bleek inderdaad het geval te zijn: de bunker zat nog vol met levensmiddelen. Een wonderlijk wezen Maar opeens kwam uit het duister van een trappenhuis een wonderlijk wezen te voorschijn, een man met weelderig, grijs hoofdhaar en een lange, grijze baard en 'n op perkament lijkende huid. 't Wezen kon nog nauwelijks menselijke klanken stamelen- Toen het naar de oppervlakte werd gebracht, bedekte het zijn gezicht met zijn handen. Desondanks bleek het plotselinge contact met het cfeglicht fa taal. de man werd blind. Hij werd tefael Waar een ziekenhuis overgebracht. Daar klopten journalisten tevergeefs om nadere inlichtingen aan. De Poolse kranten, die aanvankelijk het bericht van de man in de bunker gepu bliceerd hadden, gaven geen nadere bij zonderheden meer en van officiële zijde hulde men zich in een diep stilzwijgen. Dit was aanleiding, dat sommigen aan de waarheid omtrent het bericht van die man uit de bunker begonnen te twijfe len. Men meende, dat het bericht berust te op een dergelijk voorval, dat inder daad een twintigtal jaren tevoren in deze omgeving had plaats gevonden, toen een Russische soldaat uit de puinhopen van een fort te voorschijn was gekomen, waarin hij negen jaar in volkomen af zondering had vertoefd, levend van de er in aanwezige voorraad levensmiddelen. De man was, toen het fort zou worden opgeblazen, met vijf kameraden de pro visiekamers binnengedrongen en, onwe tend wat de bestemming van de verster king was, had hij er zich heerlijk te goed gedaan en nog het een en ander klaar gezet, om mede te nemen. De ontploffing sloot zijn terugweg naar de buitenwe reld af Ondertussen zijn ondernemende repor ters op nadere inlichtingen uitgegaan en toen ze hun bijzonderheden niet aan de Poolse bladen konden kwijtraken, smok kelden ze het nieuws naar het buitenland. Met het resultaat, dat thans o.a. te Ber lijn een moeder er van overtuigd is, dat haar zoon, Werner Lafeld. tot de zes mannen behoorde, die in de bunker van Gdynia levend begraven werden. De man, die na zes jaér levend, maar in deerniswekkende toestan(d te voor schijn kwam, is één meter tachtig lang an twee en dertig jaar oud. Meer is men rr et van hem te weten gekomen. Maar wel is men in staat geweest, een tamelijk Pastoor A. v. Teefelen te Helvoirt werd Donderdagnacht opgeschrikt door ge stommel in de gelijkvloers gelegen ver trekken. Eerst denkend het zich verbeeld te hebben, legde hij zich opnieuw ter ruste, doch enige ogenblikken later be merkte hij, dat iemand zijn slaapvertrek was binnengeslopen. Op de vraag: „Wie is daar?" zette de indringer het op een lopen, door de pastoor actttervolgd en door nog andere inmiddels gealarmeerde personen. De inbreker wist echter te ontkomen na gelijk la .er bleek overal in huis kasten en bergruimten te hebben overhoop gehaaid en een be- 500 te hebben ontvreemd, (Van onze weerkundige medewerker) Tot nu toe ln deze zomer zün wij maar karig bedeeld met warm zomerweer. De Bilt heeft tot vandaag slechts twee zomerse dagen gehad, terwijl het er nor maliter al 10 hadden moeten zijn. Er kan dus niet worden gejubeld over de zomer, maar misschien dat wij ln de komende weken mogen inhalen, wat wij tot nu toe tekort gekomen zijn. Die inhalerij is echter voorlopig niet te verwachten, want de situatie is op het ogenblik heel erg ongunstig voor stabiel zomerweer. Ten Noorden van de Azoren is de lucht druk hoog en bü IJsland laag, zodat de Westenwinden de overhand hebben. Deze voeren gelukkig betrekkelijk zachte lucht met zich mee, maar die lucht is zeer voch tig, zodat er uitgestrekte wolkenvelden ln worden' aangetroffen. Gisteren is boven dien een front ons land genaderd en tot over de Noordelijke provincies door gedrongen. Dit had tot gevolg, dat de be wolking daar zwaarder en de temperatuur lager was dan in het Zuiden. Bovendien kwamen daar enkele buien voor, die over het algemeen weinig regen brachten, maar die op het vliegveld te Leeuwarden toch nog 3 m.m. lieten vallen. Nu naderde vanmorgen over de Britse eilanden op nieuw een kou-front, dat er voor zal zor gen, dat de bewolking aan de zware kant blijft. Tevens is de kans groot, dat er Zondag wat regen zal vallen Tijdelijk zal het weer van de eerstkomende dagen wel eens mooi zijn, zelfs is een mooie dag niet geheel uitgesloten, maar over het alge meen Is de rozegeur en de maneschijn toch nog zoek bij het weer en schijnt deze voorlopig niet te zullen komen. Daar kan zelfs het op 't ogenblik wassende maantje niets aan veranderen. Ergens lag een tekening.. Maar.... de tekening lag ergens te vergelen, terwijl de zes mannen met de dood en de wanhoop worstelen. De jongste, <ïie dagen en nachten achtereen poogde, met zijn bajonet het beton stuk te krabben, verdween ten slotte met een fles wijn naar de onderste voorraadka mer en kort daarna hoorden de vijf an deren een schot. Ze keken elkander veel betekenend aan.... Een hunner wist, dat de Russische boe ren hun doden des winters in het meel bewaren, als het te koud ia om ze te begraven en dat ze dan volkomen mummificeerden. Ze begroeven de dode toen in het meel. Ze trachtten elkander op te monteren zeggend, dat ze toch wel ontdekt zouden worden. Maar toen de dynamo stil kwam te staan, probeerde een ander, een eind aan zijn leven te maken, door zijn hoofd in een vat olie te steken. Hij werd ten slotte krankzinnig en weigerde te eten. ofschoon hij temidden van een overvloed leefde. Hij stierf, volkomen uitgeput De vier overlevenden bleven er nog van overtuigd, dat men de bunker zou vinden, aangezien ze wisten, dat bij het oppercommando al deze voorraadkamers bekend waren. Maar er ging een heel jaar voorbij. En hunner liep een infectie aanbeen been op. Hij stak het in een zak met meel, om het te desinfecteren. De lucht was eenvoudig verpestend. Slechts door wijn te drinken hield hij zich in het leven. Hij lag daar, steeds naar de foto van zijn verloofde starend. Te langen leste gaf ook hij de geest. De jaren 1946 en 1947 gingen voorbij. De opgeslotenen trchtten uit onderdelen een radio te constuëren. Het lukte hun niet. De kaarsen begonnen op te raken. En zo gingen de jaren voorbij, tot er nog twee mannen over waren. Die hoor den soms flauwe geluiden. Ze werden veroorzaakt door weitklieden, tdie een boven de bunker staand huis sloop ten. Toen kwamen de bevrijders, Echter slechts voor twee van de zes. De vijfde kreeg, toen hij naar buiten waggelde, een hartaanval en stierf.... Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft er de Sovjet-Unie Roemenië en Bulgarije van in kennis gesteld, dat hun handelsverdragen met de Ver. Staten geannuleerd zullen worden. De Ver Staten deelden aan Hongarije en Polen mede, dat zij de „meest begunstigde natie" bepalingen in de verdragen betreffende handel en consulaire rechten willen annuleren. Wemneer deze landen weigeren, zijn de Ver. Staten bereid het gehele verdrag te annuleren, zo werd medegedeeld. Het ministerie van buitenlandse zaken maakte verder bekend, dat het verwacht, dat president Truman de volgende week een proclamatie zal afkondigen, waarin tariefconcessies aan andere communisti sche gebieden verloochend worden De maatregel betekent, dat de invoerrechten op goederen uit communistische landen weer gelijk zullen worden aan die van 1930, vóór de Ver. S. de tarieven op grond van de overeenkomsten op basis van we derkerigheid verlaagden. Hest ministerie van buitenlandse zaken maakte tevens bekendi, dat president Truman binnenkort gevolg zou geven aan een andere richtlijn van het Congres en de bontinvoer uit de Sovjet-Unie en com munistisch China grotendeels zou verbie den. Ambtenaren raamden, dat door het intrekken van tariefconcessies commu nistische zendingen tot een totaal bedrag van 81.908.086 dollars getroffen zouden worden. Volgens handelaren behoefde de maatregel niet noodzakelijk te betekenen, dat er een slagboom zal worden gezet voor de handel met de communistische landen. In doffe wanhoop stak hij zijn hoofd in een vat die In verband met hetMnleidend proces voor de Zaligverklaring van Pater Jean- Baptiste Berthier, stichter der Congre gatie van de Missionarissen van de H. Familie, heeft mgr Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, een herderlijk schrijven uitgevaardigd met betrekking tot het onderzoek van de geschriften van deze Dienaar Gods. In dit schrijven be veelt de bisschop van Den Bosch alle priesters en gelovigen van het bisdom, die öf zelf geschriften van genoemde Dienaar Gods hebben, of weten, dat an deren er bezitten, deze geschriften vóór de eerste Januari 1952, hetzij recht streeks, hetzij door bemiddeling van hun pastoor, aan de bisschop te doen toeko men en dienaangaande de nodige inlioh- tingen te verschaffen. (Advertentie) Mijnhardt's Zenuwtabletten stemmee rustig en stalen de zenuwen. E MATTERHORN, WIENS MAS SIEF zo maühtig omhoog torent boven Zermatt, is de Alpentop, welke het langst weerstand heeft gebo den aan de Alpinisten van allerlei naties. Die met sneeuw bedekte piek lokte als een versteende Lorelei de dapperen, voor wie de Mont Blanc 't doelwit van 'n moeilijke, maar tooh mogelijke bestijging was geweest. verenigingen 'n protest-motie doen aan nemen. De voorzitter van de glorieuze, En gelse „Alpine Club" diende eveneens 'n. protest in, waarbij de Italiaanse Alpen club ziöh aansloot. Men was er diep verontwaardigd over, dat met een kabelbaan van twaalf hon derd meter zo een stuk bergmassief, vol kloven en spleten, zou worden over- Pas negentig jaar geleden geluste het wonnen, ja, eigenlijk belachelijk ge- w, n n Irt r» C\a niTAn a vi rivrd mai-i^av, 4 a de Engelsman Whymper, de hoogste top te beklimmen en de tragedie rond deze Alpinistische overwinning, welke aan verschillende personen het leven kostte, is in en om Zermatt nog steeds een veel verteld verhaal. Een verhaal met talrijke geheimzinnige aspecten, welke zelfs niet door een proces konden worden opge helderd. Nadien zijn steeds weer pogingen tot beklimming ondernomen, zowel van de Zwitserse als van de Italiaanse kant. maakt. Vrouwen en kinderen zouden de Matterhorn kunnen bestijgen. Op het nauwe plekje, waar de eerste bestijgers van de Matterhorn, amechtig en dood moe waren neergezonken, om de ijzig ste sneeuwstormen te trotseren, zou een café-restaurant worden gebouwd, op welk terras Jan en Alleman rustig zou kunnen genieten, na geen voet of hand uitgestoken te hebben, van een uitzicht, dat tot dusver aan enkele waaghalzige uitverkorenen voorbehouden was geble- De ongenaakbaarheid van de Matterhorn e.?' werd overwonnen, al blijft het bestij- 'n0, <Jle meer kabelbanen gen van de hoogste piek een uniek feit gebouwd en aldus voor de gewone voor elke Alpinist. Is er indertijd in verband met de mysterieuze dood van enkele van Whym- per's metgezellen een klein schandaal om de Matterhorn ontstaan, thans heerst er een groot schandaal, dat de ware Al pinisten het schaamrood naar de wan gen heeft doen stijgen. Er is n.l. een plan gepubliceerd, om naar de top van de bergreus een kabel toeristen voorheen ontoegankelijke berg toppen bereikbaar maakte, verdedigde zijn plan o.a. met de opmerking, dat ia het café-restaurant een observatie-post ten dienste van het luchitvaartverkeer zou kunnen worden ondergebracht. Dan zouden in de toekomst vliegongevallen in het steeds toenemende luchtverkeer over de Alpen, zo goed als geheel voor komen kunnen worden Hij verdedigde voorts het recht van de baan aan te leggen. Aanvankelijk leek kleine man, om ook in de Alpen van de dit plan een hersenschim, maar dezer mooiste en uniekste vergezichten te ge- dagen is wel duidelijk komen vast te nieten. staan, dat een zekere ir Tutino uit Tu- Hierop antwoordden de Alpinisten, rijn al ver gevorderd is met de techni- dat men van de piek van de Matterhorn sche uitwerking van zijn project. Dit tengevolge van de nevels, die er meestal moet aansluiten op een kabelbaan, wel- hangen, slechts zelden een mooi uitzicht ke ski-enthousiasten in staat moet stel- heeft en dit, indien het er is, niet mooier jen, de enorme gletsoher langs de hel- 0f indrukwekkender is dan de uitzichten ling van de Matterhorn te overwinnen, elders. ~J5r„iZ'jn v"Vr protesten los- Het gaat om de zuivere sport, zeggen gebroken. Voorzitter dArcy van de de Alpinisten; Tutino speculeert op de „Union Internationale des Associations sensatielust van de massa, honen ze. Al- a Alpinisme had reeds het vorig jaar pensensatie komt alleen een Alpinist toe, m een bijeenkomst van de aangesloten is blijkbaar hun stelling. NIJMEGEN Z.H. Exc. mgr W. Mut saerts, bisschop van 's Hertogenbosch, zal Zondag 15 Juli a.s. in de kapel van het Studiehuis St Joseph te Hees-Nijmegen de navolgende H.H. Wijdingen toedienen: H Subdiaconaat aan de eerw. fraters M. W. Lankveld, A. J. E. Vervaat, J. Chr. M. van der Seijs, J. J. M. Reckman, Chr. G. Anderson, J. M. Bongers, E. J. Marij- nissen P. L. J. Struik S. J. M. Braham, B. M.Mulder. A. A. Willems, A. W. D. Diephuis, W. J. M. van Haaren en J. Chr. C. Peters, van de Orde der Paters Domi nicanen. H. Priesterschap aan de eerw. fraters Ph. J. Heitzman, Alb. V. Thijssing, H. N. Oudejans, J A. van Kaam, J. J. Tegels, E. W. van Gisbergen, A. J. Boelrijk van de Congregatie der Priesters van het H. Hart van Jezus; de eerw. fraters L. Ver meer en Corn. Jansen van de Orde der Bernardijned te Nieuwkuik; de eerw. fra ters H. W. Dijkman, Nic. Out, E. J. H. Preusting, Nic. D. van den Idsert, L. J- M. Oeverhaus en P. C. M. M. Copray, van de Orde der paters Dominicanen en de eerw. fraters B. Erkens, J. Jorna, J. Ponten, G. van Daelen en Êgb. Kraaykamg van de Congregatie van het Onbevlekt Hart van Maria (Scheut). TILBURG Z.H. Exc. mgr J. Klemann O.S.F.S. zal op 18 Juli a.s. in de kapel van het Missiehuis „Ave Maria" te Til burg het H. Subdiaconaat toedienen aan de eerw. frater N. van Mechelen, monnik van de Cisterciënserabdij „Koningshoe ven" te Tilburg en het H. Priesterschap aan de eerw. fraters N. Bergkamp. J. van den Broek, Q. Groenendijk en W. Tim mermans van de Congregatie der Paters Oblaten van de H. Franciscus van Sales. Van een aanlegsteiger bij de jachtclub in het Noorderbuitenspaarne te Haar lem zijn gistermiddag twee kinderen van drie jaar, een jongen en een meisje, bij het spel te water geraakt. Het meisje slaagde erin weer op de kant te kruipen en waarschuwde een voorbijganger, doch toen waren al meer dan tien minuten verlopen. Het jongetje kon niet meer levend uit het water worden gehaald. Als gevolg van de besprekingen ln O.E.E.C.-verband, welke te Parijs zijit ge voerd over de invoer in Duitsland, werd op 15 Juni de totale invoer in Duitsland uiit de E.B.U. landen en landen, waarvan het betalingsverkeer via de E.B.U. wordt afgewikkeld, voorlopig op 170 millioen per maand vastgesteld. Voor Nederland is de uitvoer naar Duitsland, zoals reeds eerder werd gemeld, vastgesteld op 20,5 millioen per maand. Bij onderhandelingen, welke daarna tussen Nederland en Duits land werden gevoerd, zijn concrete af spraken vastgelegd t.a.v. het goederenver keer tussen beide landen. Indien men bedenkt, dat bij het han delsverdrag, dat in het begin van dit jaar voor de periode 1 November 1950 tot 1 November 1951 werd afgesloten, het totaal van onze uitvoer werd vastgesteld op circa 1 milliard, evenals dat van onze invoer uit Duitsland, dan is het cijfer van 20,5 millioen per maand niet ongunstig te noe men. Maar tot dusverre is dit slechts een afspraak op papier, het zal nog moeten blijken wat er in de praktijk van terecht komt. i Geconstateerd kan worden, dat het accoord van Januari practisch een conso lidatie was van het handelsverkeer over 1950, zodat thans in feite ons handelsver keer weer bijna wordt geconsolideerd op het waardecijfer van 1950. Aangezien echter intussen vergeleken met 1950 een prijsstijging is ingetreden, zal de omvang niet overal geconsolideerd kunnen wor den op het niveau van 1950, doch daar waar de prijzen zijn gestegen een dien overeenkomstige vermindering moeten ondergaan. Voor groenten echter is de prijs slechts weinig veranderd in verge lijking met het vorige jaar. Kwart vóór zeven 's ochtends Het schichtige mannetje bereikte, na enkele onzachte caramboles met de humeurige stroom van vroege och tendreizigers, eindelijk met iets van een kreet, de spoorwegautoriteit, die hij hebben moest. De ene punt van zijn verse boord reeds half gekreukeld boven zijn slecht gestrikte das, een plukje wat ten op zijn „geschoren" rechterwang en nerveus zwaaiend met een hand jevol wisselgeld e* zijn kaartje, hijg de h«: ,4>e trein naar Rotterdam, Meneer?" „Naar Rotterdam? U Is in. „Oh, ja natuurlijk, eh, eh Lèiden be doel ik. „Door de tunnel, tweede perron..." wees de treincontroieur terecht. Het mannetje was al weg. XQn trein moet nog binnenko men. zei de treincontroieur. In een tijdsgewricht, dat onze op groeiende jongemannen in ongeveer tien minuten van Gilze Rijen naar Gronin gen schijnen te reizen (per straaljager dan) lopen alle perrons in Nederland nog steeds vol lieden, die bibberen van de reiskoorts, zelfs op de perrons tussen, pakweg, Arnemuiden en Krabbendijke. Elke dag levert weeT opnieuw een vermakelijke bloemlezing op van ner veuze reizigers, die bang om in een verkeerde trein te stappen, zich vol vertrouwen tot de man met de rooie pet of de man met de rooie bande lier wenden. En telkens blijkt uit hun vragen, hoe weinig spoorwijs ze zijn. „Weet U nou precies hoe Uw kaar tje eruit ziet?" vroeg de treincontroieur. Wij hebben in ons leven al duizenden kaartjes gekocht, er honderdduizenden kilometers mee afgelegd, maar we moes ten het antwoord schuldig blijven: „Groen of bruin carton, er staat op, waar de reis heengaat, er zit een gaatje in „Twee gaatjes momenteel.Het ronde gaatjé in het midden dient om de kaartjes bij honderdtallen te 'bundelen, het kleine driehoekje beeft de iaganigs- contröle erin geknipt; wanneer U nou straks in de trein gecontroleerd wordt, knipt de conducteur er een gaatje bij, wèèr een rond gaatje, plüs de afdruk van zijn nummer.Wanneer ik dan nog eens nacontroleer, komt er een sterretje bij, ook met een nummer.In ons mo- dellenboek wij hebben twee modellen- boeken voor plaatskaarten, één voor die van het binnenlands en één voor kaar tjes buitenlands verkeer in ons mo- dellenboek heet zo'n plaatsbewijs als U nou hebt, een plaatsbewijs van carton, systeem Edmondson Ja, het beloofde een grondige instruc- tietocht te worden, en wij kregen zelfs gelegenheid de twee modellenboeken door te bladeren, waarin alle mogelijke plaatsbewijzen gereproduceerd en om schreven stonden: er waren er van car ton en van papier (met kinderbalken en volwassenenbalken), er was een vrij biljet Ie klasse met een gele R voor ministers en leden van Se Staten Gene raal, er waren speciale retourkaarten voor sportverenigingen en „bewijzen van vrij vervoer voor een geleider van een zending levende dieren, levende vis, Tollend spoorwegmaterieel of postdui ven (naar gelang doorhalen)". Er waren allerlei militaire vervoer- bewijzen, vervoerbewijzen van het Ne derlandse Oorlogsgravencomité en Ver voerbewijzen voor de fiscale-inlichtin- gen en opsporingsdiensten (wanneer wij deze hoogstachtenswaardige medeburgers als conducte r slapend aantroffen, zou den ze nóóit door ons gewekt worden!) Er waren vergunningen tot verblijf in een kermiswagen (woonwagen) tevens dienende tot bewijs van vrij vervoer over onze lijnen bij verblijf in de kermis wagen (woonwagen)". En verder „legi- timatiekaarten voor geleiders of behoor lijk afgerichte geleidehonden van blin den", en kaartjes op crediet (Paters Ca- pucijnen, die geen geld bij zich mogen dragen geven b.v. een bon af aan het loket). Er waren.... Het waren twee tamelijk lijvige volu mina, volgens een losbladig systeem, zo dat wijzigingsbladen steeds konden wor den bijgevoegd. „En moeten de conducteurs die alle maal kennen?" vroegen wij. „Onder andere, maar het knippen van al die kaartjes is eigenlijk 'maar een klein gedeelte van omse taak. U hoorde zojuist toevallig zelf. wit de mensen je allemaal vragen, hoe on gelooflijk ze vaak in de war zijn. Weet U, dat mensen van heel hoge ontwik keling vaak geen spoorboekje kunnen lezen? De conducteurs zijn niet alleen „vol wassen mannen, die gaatjes in een car- tonnetje knippen", zij zorgen voor de reizigers, zorgen voor de bagage en de goederen, zorgen voor zeer veel, dat verband houdt met de veilige loop van de treinen.Ik denk vast en zeker, dat U vandaag nog dingen tegen zult komen, waar U nooit van gehoord hebt...." „Te beginnen met Uw eigen functie ik heb U nog nooit op reis bezig gezien. „Natuurlijk wel, maar U had er geen erg in.... Er zijn in Nederland 31 trein- controleurs, de „zwarte bende", die da gelijks niets anders doen, dan maar kris kras het land doorkruisen om te zien of de controle op de treinen goed ge schiedt en of de dienst regelmatig ver loopt. Ons uniform is zwart met een zil veren uitmonstering, zilveren knopen en een zilveren ster op de pet; alle conduc teurs hebben gouden uitmonstering; hoofdconducteurs hebben dezelfde ster als wij, maar eveneens in het goud. Niet elke hoofdconducteur doet als zodanig dienst: U ziet soms op een trein een hoofdconducteur zónder die rode bande lier. Of dat ding onpractisch is? Elke stationschef ziet in ieder geval onmid dellijk waar ie de hoofdconducteur vin den kan. De opleiding tot conducteur duurt ge middeld drie jaar, dan ben je tenmin ste aanstelbaar en heb je twee kleinere gouden sterren op je pet; het eerste half jaar ga je met een hoofdconducteur mee; bovendien krijg je de stationsdienst om spoorwijs te worden; bij de goederen dienst maak je dat eerste jaar vol, waar na het examejn eerste gedeelte volgt. Daarna rijd je goederentreinen, loopt de cursus reizi'gersvervoer: na het tweede jaar doe je weer examende cursus theorie duurt tweemaal dertig weken met elke week een paar uur theorie: Voor schriften Reizigers- en Bagage, het Sein- reglement (waarin alles wat met de loop der treinen te maken heeft), de Spoor wegwet, van 1875, maar nog steeds van kracht, het Voorschrift Treinpersoneel, de Algemene Voorschriften betreffende DteMtuitvoaclng Maar al bén je dan geslaagd, dan be gin je hoogstwaarschijnlijk eerst weer op de goederentreinen. Naar gelang <Je behoefte, word je dan naar het reizi- gersvervoer overgeplaatst. Alleen in Rot terdam zijn er voor een normaal functio neren van de dienst in de inspectie niet minder dan honderd conducteurs nodig. Voor de controle zijn we hier met drie- en. Utrecht bepaalt, welke treinen er door 't Rotterdamse personeel moeten worden bediend en hier stellen ze daar een maandrooster voor op. Bovendien maakt elke conducteur voor zichzelf een staatje op met een aparte kolom voor het totaal aantal diensturen. Over 14 dagen of acht weken uitgesmeerd mag het totaal aan tal „klimuren" niet boven het wettelijk vastgestelde maximum komen. Er zijn natuurlijk wel dagen, dat een conducteur boven zijn maximum zit. In totaal zijn er tussen de 1700 en 1800 conducteurs in Nederland, als ik het goed heb." Onder de stationsoverkapping klonk 't vermanend „Allen instappen"; de por tieren van de glanzend blauwe, splinter nieuwe „Rheingold Express" klapten dicht, maar ide treincontroieur maakt nog steeds geen aanstalten om in te stap pen. „Je hebt spoorbloed of je hebt 't niet filosofeerde hy, „wie niet gegrepen wordt door de romantiek van ons bedryf, is niet geschikt voor zyn taak." Het was een aardige man, bijzonder goed op de hoogte, maar om heel eerlijk te zijn, lag ons de romantiek van die driehoekjes, rondjes en sterretjes niet en was ook onze verrukking om de ver over de honderd soorten plaatsbewijzen in de dikke modellenboeken maar zeer betrekkelijk,, hoewel wij nóóit vermoed hadden, dat er zóveel soorten kaartjes waren. We keken maar naar die „Rhein gold", een naam, die lang geleden, toen we nooit verder kwamen dan een retour tje derde noem-maar-wat-in-Nederland voor ons reeds alle onbereikbare roman tiek van verre avontuurlijke reizen sym boliseerde. Er stond toentertijd nog een kolos van een stoomlocomotief voor, en tel kens, wanneer de stoom sissend weg spoot van tussen de langzaam in -bewe ging komende re-uzenwielen, zuchtten wij en sjokten daarna gelaten naar ons lo kaaltje „Zullen we dan maar eens eerst met deze D: 164 meegaan?" nodigde onze gids. „Alle treinen zijn, zoals U weet, genummerd; alle door-gaande sneltrei nen zijn genummerd van 1 tot en met 399" „Waarom noemt U deze expres nou niet gewoon bij z'n naam; Rheingold Ex pres is toch veel mooier...." Mswr IjJj hoosde b«t Voorlopig zal de regeling gelden tot 31 December 1951 als minimum regeling. Dit natuurlijk onder het voorbehoud dat er intusseh geen verandering in de Duitse positie intreedt en er nieuwe bedragen voor de Duitse invoer door de O.E.E.C.- organisatie te Parijs zouden worden vast gesteld. Nu doen zich echter weer mogeiykheden van uitbreiding van onze uitvoer naar Duitsland voor. Dit betekent dus ook dat onze positie in de E.B.U. minder ongun stig zal worden dan de laatste maanden het geval was. Duideiyk blijkt zulks reeds uit de ontwikkeling van onze positie t.o.v. Duitsland in de beide laatste maanden. In Mei was ons deficit t.o.v. Duitsland nog 23 millioen, doch in Juni slechts S 6 millioen. Niet alleen onze directe uitvoer wordt gunstiger, wij zullen ook profiteren van inkomsten uit hoofde van transitoleverin- gen van Indonesische producten. In de overeenkomst van Parijs van 15 Jurn werd de totale invoer van voorlopig 170 millioen per maand over vier cate gorieën verdeeld. De invoer van de z.g. gecontingeerde sector werd op 50 mil lioen per maand vastgesteld. Hier werd het hardst touw getrokken door de O. E. E. C.-landen. Het gaat nier immers voor de exportlanden om -le minst sterke producten en voor Duitsland om de minst essentiële producten. De invoer van de ex-geliberaliseetde sector werd op 75 millioen vastgesteld. Hierin bevindt zich een belangrijk deel van de essentiële grondstoffen en voedingsmiddelen. Een bedrag van 27 millioen was beschikbaar voor invoer uit de monetaire zones, ge associeerd aan de E.B.U., zoals Indonesië en bepaalde landen van het sterlingge- bied. welke niet tot het U. K. zelf of do echte koloniën behoren. Het bedrag van de gecontingeerde sec tor is opgedeeld over de diverse landen. Men wenste Duitsland niet vrü te laten in de verdeling. In het laatste geval zou immers maar al te gemakkelijk een kop peling door de landen, welke belangrijke grondstoffen kunnen leveren, van leve ranties dezer grondstoffen aan levering van zwakke producten moge-ijk zijn ge weest. Voor Nederland bedraagt het to taal van de gecontingeerde sector 9,5 millioen en dat v.an de ex-ge.iberaliseerdo sector S 11.12 millioen. Voor de ex-gelibe raliseerde sector is n.l. ook een verde lingsstelsel ingevoerd. Wat onze contingenten betreft, kan ge zegd worden, dat de verdeling ongeveer overeenkomt met het schema van onze contingenten In het handelsverdag van Januari. Het patroon van onze uitvoer kan dus onveranderd blijven bestaan. Ook voor de ex-geliberaliseerde sector is bet patroon van onze leveringen over het algemeen hetzelfde gebleven. Men weet da.t Duitsland reeds het vorig najaar in moeilijkheden was gekomen met zijn betalingen in de E-B.U. als ge volg van de grote aankopen, welke het had verricht. Het kreeg in November een crediet van 120 millioen, maar dit mocht niet baten, want op 20 Februari werden de afgiften van invoervergunningen ge heel stopgezet. Indien men bedenkt, dat Duitsland op het contingent de belang rijkste handelspartner van de E.B.U - landen is, dan kan men ziet: indenken, wat dit betekende. De Parijse organisatie werd door de Duitse deconfiture dan ook op een krachtproef gesteld. Door de sa menwerking van de betreffende landen heeft zij deze echter met succes door staan. Vooral van Nederlandse zijde heeft men zich grote moeite getroost om in de critieke maanden toch -naar tot een op lossing van de moeilijkheden te komen. Het valt op, dat niettegenstaande na eind Febr. slechts zeer weinig invoerver gunningen werden afgegeven, op grond van incidentele regelingen te Parijs voor April en Mei, er in Duitsland op econo misch gebied en voorziening met levens middelen geen ongelukken zijn gebeurd en er zelfs geen sprake is geweest van spanningen. Dit is o.a. mogelijk geweest omdat Duitsland zo buitengewoon goed had gehamsterd, zowel t.a.v. grondstof fen als belangrijke levensmiddelen. De Katholieke leden van de bemanning van Hr Ms torpedobootjager „Van Galen" hebben onlangs op een Zondag gelegen heid gehad in volle zee de H. Mis bij te wonen. Het wel heel bijzondere daarbij was, dat de Amerikaanse geestelijke, die haar opdroeg, per helicoptère van schip naar schip werd overgebracht. Blijkens de reisverslagen heeft de Ne derlandse oorlogsbodem in de Koreaanse wateren gedurende Mei en begin Juni sa men met Amerikaanse en Australische schepen deelgenomen aan luchtdoelschiet oefeningen, seinoefeningen en onderzee- boorafweeroefeningen. Tevens heeft da „Van Galen" deel uitgemaakt van het ja- gersscherm van een Amerikaans vlieg kampschip. de 1? Es I er gelegenheid van de Amsterdamse sportweek tverd gisteren een wedloop gehouden voor kellners en serveersters van het Thorbeckeplein naar het Jvutelhptel terug. Marbotten; de serveersters in actie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 6