Nieuws uit STAD en OMTREK Sociaal Economische School besloot succesvol jaar Duitslandweek der Katholieke Jongeren Bioscopen deze week HOUTHANDEL ALBERTS Reclame De herbouw van stadskernen 7 Open Raam Maakt voor Uw zaak Het geheim Beneluxconferentie te Goes Groothandelsprijzen in Mei Zo maar terloops VL AARDINGEN Employe's gaan Perzië verlaten NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT V DINSDAG 10 JULI 1951 PAGINA 2 BURGERLIJKE STAND LANDBOUWEEK TE WAGENINGEN Indexcijfer gestegen tot 146 (v.m. 145) TELEVISIE UIT DE LUCHT MONUMENT VOOR GEVAL LEN ARTILLERISTEN Z.-AFRIKAANSÉ MINISTER VAN ARBEID IN NEDERLAND DODELIJKE ONGEVALLEN IN HET NOORDEN DR MARGA KLOMPé OVER EUROPEES FEDERALISME De dank van de gasten Het vonnis is geveld (Passage) UITBREIDINGSPLAN „HAVENDIJK" DAMCLUB SCHIEDAM STEUN AAN FAZENDIA RIBEIRAO CLINISCH STUDENTEN. CONGRES 1951 LAATSTE BERICHTEN Engels vliegtuig vermist PRINSES MARGARET ZIEK DUITSE HANDELSBETREK KINGEN MET ARGENTINA ONDERSCHEIDINGEN Emissie 630.000 aandelen ned. vrachtenmarkt IN HET NAJAAR GOED KEURINGEN OP RUIMER SCHAAL van het Bedrijfspanden Veertig avonden per jaar wordt er ge werkt op de Gewestelijke 3-jarige Sociaal- Economische School en dam zit het er op. De een en veertigste avond, en dat was gis teren, is de avond van de resultaten. Naar die resultaten te oordelen hadden de cur sisten, en met hen hun vrouwen en ver loofden, het zeker verdiend de gezellig heid het program te laten afwisselen. Want slechts twee van hen worden in September nader aam de tand gevoeld, de overigen zijn zonder meer naar de tweede klasse bevorderd. Het overgangsexamen, dat aam deze bevordering voorafging, was overi gens geen sinecure geweest. Pater Emgel- bertus O.M.Cap., die gisterenavond m de Volksbond de diocesane leiding vertegen woordigde, wees hierop uitdrukkelijk. Maar dat de cursisten aam een streng examen wel gewaagd moesten zijn, bewees de heer Hölseher, een der cursisten, die voor het forum een duidelijke en verantwoorde in leiding hield over een vam de eerste emaix- cipatoren, Anitonius vam Gilst. Er werd op deze avond uiteraard het een en amder gezegd. En men is gauw ge neigd, zonder noohtams de ogen te sluiten, een tukje te doen, omdat het toch weer een gelegenheidsspeeoh is. Wat er gisterenavond in de Volksbond echter gezegd is, diende gezegd. De cur sisten mogen dan vam het nut niet alleen, maar ook van de noodzaak van de Sociaal- Economische School overtuigd zijn, er zijn altijd nog de echtgenoten of verloofden, die de mamnen regelmatig moeten mis sen en die dit zacht gezegd soms misschien wel eens minder prettig zouden kunnen vinden. Maar het doel, dat de cursisten zich heb ben gesteld om straks als zij, hetzij mid dels de P.B.O., hetzij in een afdelings bestuur of elders, tot welke functie ook ge roepen worden, qua kennis en karakter minstens de gelijkwaardige te zijn vam hun medebestuurders. En dit doel is een tijdelijk ongemak ten volle waard. Pater J. A. Ro-gihmams O.P., de leider van de school, wees hierop en pater Engelbertus in zijn openingswoord, de heer H. P. H. Geurts, docent, liet niet na in zijn vlotte en toch zo briljante rede voering er nog eens met nadruk op te wij zen. Het woord werd verder nog gevoerd door K.A.B.-voorzitter Meijer, die vroe ger ook een dergelijke cursus doorlopen heeft, zij heit dam, zoals hij zich uitdrukte, dat de cursus toen nog niet zo'n mooie naam had. Hert gedicht „Het zaad kiemt" werd door cursist Theo Hengst niet zon der vuur gedeclameerd en een groepje jongelui zorgden met een serie vlotte schetsen voor de zeer gewaardeerde vrolijke noot. Hoe nauw overigens het contact is tus sen de gewestelijke scholen en de centrale leiding bewees, behalve de aanwezigheid van pater Engelbertus, de komst van de leider van het Doom's vormingscentrum, dr Mulder. Cursist J. Hölseher sprak tenslotte een woord vam dank aan de docenten, pater Roghmans, kapelaan H. Beek uit Vlaar- dingen, die door een elders te geven cur sus verhinderd was de avond bij te wo nen, en de heer Geurts. De heer Hölseher overhandigde hierbij enkele kleinigheden, die letterlijk waar maken wat pater Rogh mans in zijn openingswoord zei, toen hij, onder het uitroepen vam clementie, de toe schouwers „wolken van genot" beloofde bij de op te voeren schetsen. De realisering van deze wolken door middel van de ge schenken van de cursisten behoeft meer genoemde clementie uiteraard niet. De vooruitzichten voor de Sociaal-Eco nomische School zijn gunstig. In Septem ber gaat het tweede leerjaar draaien. Een nieuwe eerste klasse is al gevormd, Vlaar- dingen leverde er onder meer dertig can- didaten voor. Niettemin blijven nieuwe cursisten niet alleen vam harte welkom, men zou ze er zelfs met geweld bij wil len slepen. Om het belang van de ge meenschap en van het individu tevens. En hoezeer dit individuele belang gevoeld wordt, met hoeveel enthousiasme men dat belang gaait dienen, doordat men zichzelf rijker voelt worden, moge blijken uit de woorden van verschillende der cursisten: „Aanvankelijk ben je wat huiverig, maar na een paar maanden wil je niet meer weg". De bijeenkomst van enige ministers der Beneluxlanden op 14 Juli te Goes wordt volgens een mededeling van de secretaris generaal van de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse Douane Overeenkomst op uitnodiging van deze gehouden. Een com muniqué van de secretaris-generaal zegt, dat de ministers van deze gelegenheid zoals vanzelf spreekt gebruik zullen ma ken verschillende problemen te bespre ken, welke met het tot stand komen van de Economische Unie samenhangen. Er wordt in het communiqué nog eens met nadruk op gewezen dat deze bijeenkomst geenszins het karakter heeft van een ministers-conferentie, hetgeen ook reeds hieruit blijkt,, dat geen enkele ambtenaar de ministers zal vergezellen. Volgens een bericht van bet Belgische persbureau Belga hoopt men nochtans, dat in een nabije toekomst een volledige tekst voor de Economische Unie'zal wor den getekend, waarbQ bijwmdere proto collen zullen worden gevoegd betreffende de voornaamste nog niet opgeloste ponten GEBOREN: Maria A. d. v. d. v. W. Th. J. Haak en H. C. Kleiss; Maartje d. v. K. Maltha en C. E. Gijsen; Elizabeth d. v. F. Schop en E. Kostense; Antonie z. v. D. van Dijk en A. Kerdel; Adrianus W. H. z. v. A. W. H. Haesakkers en G. G. Beke; Magdalena M. Th. d. v. H. J. Heesemans efi A. M. Vos; Franciscus z. v. A. J. Collé en C. G. M. Valck; Maria J d. v. B. ter Braak en A. D. Th. van Son; Helena J. d. v. J. Crama en M. C. Brugmans; Anna M. d. v. A. F. A. van Velzen en Th. L. Bielders. OVERLEDEN: N. Keesmaat, 51 jaar. Het door het C.B.S. samengestelde indexcijfer groothandelsprijzen op basis 1948 100 vertoonde van 30 April tot 31 Mei een stijging van 1 punt. Het indexcijfer voor de voedingsmidde len steeg «net 3 punten als gevolg van prijsstijgingen van aardappelen, vlees, eieren, kaas en industriemelk. De binnen landse granen daalden in prijs. De indexcijfers voor de grond- en hulp stoffen en de afgewerkte producten ste gen beide met 1 punt. Prijsstijgingen deden zich o.a. voorbij geïmporteerde metalen, cellulose ruwe phosphaat, gas, electricitelt. Importkolen, stenen, super- phosphaat, karton, zeep en waspoeder. Veekoeken waren per 31 Mei aanmerke lijk duurder dan per 30 April. Ruwe wol en katoen, wollen garens, wollen stoffen en dekens breigarens, huiden, leder, schoeisel en andere lederwaren vertoon den een prijsdaling. Onderstaand staatje geeft van het ver loop der verschillende Indexcijfers een overzicht: Voed.midd. Grond- en hul Afgew. prod. Algemeen Zaterdag heeft Schiedam een van die gebeurtenissen beleefd welke het zelden overkomt. Een landelijke Maatschappij had hier de jaarvergadering belegd, het geen betekende, dat uit Dokkum en Drach ten. uit Enschedé en Eindhoven, uit Hen gelo en Den Haag, uit Amsterdam en Almelo, uit Zaandam en Zutphen; kortom uit 44 grote plaatsen In Nederland vreem delingen naar een stad kwamen, die velen van hen voor het eerst zaken. Een kluifje voor de jonge V.V.V. om haar vingers naar af te bijten. Maar wat kan een V.V.V. doen zonder de begripvolle en actieve medewerking van alle betrokkenen; ja, juist van de direct-belanghebbenden. De plaats van samenkomst was Musis Sacrum. De voor zitter van de afdeling Schiedam, de heer Blaisse, gebruikte de gelegenheid om re clame voor de stad te maken. Heel in het kort, maar heel ter zake wees hij de indruk van de hand, dat we hier alleen jenever maken. Hij wees erop, hoe hier 2600 bedrijven aan 24.000 Inwo ners een bestaan verschaffen. Het ver heugde hem, dat deze jaarvergadering juist plaats had in een stad, waarvan de bur gers te veel waren Ingesteld op de be vrediging van de materiële noden van alledag. Toen kwam de koffie! Men moest lang zoeken om een schone plek aan de koppen te vinden, opdat men zonder al te grote tegenzin kon drinken. Er werd in het gebouw rustig gespijkerd en gehamerd. De losse draden van de elec- triciteit lagen over de grond. Dat was de eerste kennismaking met Schiedam. PERSOOG. Voor de eerste maal in le geschiedenis van de televisie is een opname uit een luchtballon gemaakt. De Henri Dunanl" van het echtpaar Boesman s *-eg Zater dagmiddag van het PSV-vatd te Eindho ven op voor een experimentele vlucht. Experimenteel, omdat zich aan boord een televisiecamera bevond, riie bediend door twee technici van Philips de tele visiekijkers een suggestief beeld gaf van „Eindhoven van de lucht uit". Op een hoogte van ongeveer 60 meter voer de ballon over de stad. De vrije ballonvaart onder leiding van mevr. Boesman en de heer De Vos, die daarna we o gemaakt, eindigde in Venray. Hedenxvo-nd om 20.15 uur zal Philips een vervolg geven over de televisie-reis van de „Henri Du- nant" Het echtpaar Boesman zal dan- een toelichting geven. In de hulpaula van de Landbouwhoge school te Wageningen is gisterochtend de zestiende Nederlandse landbouw, week door prof. dr ir J. F. Kools ge' opend. Deze landbouwweèk is georgam seerd door het Ned. Instituut van land bouwkundige ingenieurs en het Ned. Ge nootschap voor landbouwwetenschap, in samenwerking met vele organisaties op landbouwkundig gebied. Prof. Kools. de voorzitter van genoemd Instituut, gaf in zijn openingswoord als grondge dachte voor deze week aan de opvoe ring van de productie. Deze geschiede allereerst door het nemen van diverse landbouwtechnische maatregelen. Hier bij sta niet de mens doch grond, water en dier in het centrum der bespreking. Een ander deel van de week zal o.m. be steed worden aan de bespreking van de rationalisatie van de landbouw. Hiervoor zijn uitgekozen problemen van werk methoden en het gebruik van werktuigen in de zo arbeidsintensieve suikerbieten teelt. Bij dit alles dient men niet te vergeten, aldus spr., dat ons land niet gelegen is op een „self-supporting" eiland. De problemen, waarmee Nederland te kampen heeft, doen zich ook in vrijwel alle andere landen voor. Samenwerking, op zijn minst in West-Europees verband schijnt ons daarom een dwingende eis om niet tenonder te gaan, aldus prof. Kools. Deze eerste dag was verder geheel ge wijd aan de zuivel en was georganiseerd door de bond van oud-leerlingen der rijkszuivelschool te Bolsward in samen werking met de F. N. Z.. de V. V. Z. M en de Bond van Kaasproducenten, Be sproken werden onderwerpen als ,pasteu- risatie van consumptiemelk 'en van room". Er bestaan plannen om !n de leger plaats bij Oldebroek een monument voor de gevallen artilleristen op te richten. Het monument zal bestaan uit een monu- mentaal voetstuk waarop een vooroor logse vuurmond van 7 veld wordt ge plaatst- Op he,t voetstuk worden plaquet tes aangebracht van de artillerie-emble men van de episoden waarin artilleristen zijn gevallen. De minister van Arbeid van de Unie van Zuid-Afrika, de heer 3 J. Schoeman, komt heden uit Brussel naaf Nederland, waar hij op uitnodiging van de Neder landse regering tot Zondag zal blijven. De heer Schoeman deelde mede, dat zijn bezoek aan Nederland past ir het kadei van een réeks bezoeken, die hij in de afgelopen Weken aan verscmUende Euro pese landen heeft gebraent. Het doel daarbij was voornamelijk contacten op te nemen, die de emigratie van geschool de arbeiders naar Zuid-Afrika zouden kunnen bevorderen. Zuid-Afrika heeft op het ogenblik behoefte aan acht tot tien- duizend geschoolde arbeiders. 1950 1951 Mei 31 30 31 Maart April Mei 109 122 120 123 120 170 174 175 112 145 146 147 113 144 145 146 In het Noorden van het land hebben zich weer verschillende ongelukken voor gedaan, waardoor enkele personen op vaak tragische wijze om het leven kwa men, terwijl anderen ernstig werden ver wond. De 27-jarige W. O. uit Nieuw-Buinen, die voor zijn woning aan het zwemmen was, "verdween plotseling in de diepte. Omstanders die dit zagen gebeuren, zijn _r eerst na 10 minuten in geslaagd de drenkeling op het droge te brengen, doch kunstmatige ademhaling mocht toen al niet meer baten. Tijdens het repareren van een schuurtje viel de 67-jarige O. v. d M. gisteren achter zijn woning aan het Schuitendiep te Groningen van een twee meter hoog muurtje. Toen hulp toeschoot, bleek dat het slachtoffer reeds was over leden. Te Ter Apel verloor een motorrijder in een bocht de macht over het stuur en kwam in een sloot terecht. De bestuurder S. uit Bellingwolde kreeg vrijwel geen verwondingen, doch zijn echtgenote die ip de duo zat. Werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Winschoten gebracht. Bij de brug in de Noorderhogeweg te Opeinde reed een vrachtauto van de fa Jansma te Drachten in het Opemder kanaal. Hoewel de auto van vrij grote hoogte in het water stortte en tn het midden van het kanaal kantelde, wist de chauffeur J. P. uit Drachten zich te be vrijden. Hij werd op het droge gebracht zonder veel letsel. Tenslotte kreeg een motorrijder te Jubhega een vlieg in het oog, waardoor hij tegen een tegemoetkomende auto botste. De motorrijder werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis te Heererr.een gebracht. Auto en motor waren ernstig beschadigd. Gisteravond vond in hotel „Wilhelmina de officiële opening plaats van de 2de Duitsland-week der KV P-jongeren uit de kring Dordrecht. Behalve de Duitse gas ten en leden der KVP-Jongeren waren mede aanwezig weth. Sipman en leden van het dagelijks bestuur der KVP afd. Delft. De voorzitter mr v. Wessum uit Wate ringen sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, bijzonder tot de Duitse gas ten en de spreekster van de avond mej. dr Marga Klompé, lid van de Tweede Kamer. Het verheugde hem, dat tevens verschillende senioren aanwezig waren. Rede dr Marga Klompé Mej dr Marga Klompé sprak hierna over „Het Europees Federalisme". Hier onder'wordt verstaan het samenwerken van de volkeren van Europa. Spr. behandelde de vragen waarom wij een verenigd Europa wensen en waarom het zo lang duurt, voordat het komt om dan enkele problemeq, welke hiermede verband houden, te bespreken, speciaal de taak van de Christenen bij het streven naar het Ver. Europa en hun roeping daarin. Wij willen een verenigd Europa omdat één staat niet meer onafhankelijk van de ander kan bestaan maar tevens, omdat de landen in Europa een taak hebben om gezamenlijk te bewaren en bereiken, wat dit streven waard is. In zeker opzicht kan men niet meer zuiver nationaal den ken en handelen, omdat zeer veel bezien en behandeld moet worden op internatio naal niveau. Spr. wees hier o.m. op het Marshall-plan en het Schumanplan In dit verband belichtte spr. de ontwik keling in het verleden van de staatin- richting der staten, van stad tot provincie en vervolgens tot staat. Dit is zeer lang zaam gegaan; men had toen alle tijd, doch thans hebben wij geen 100 jaar tot onze beschikking doch hoogstens slechts een paar jaar: Het mag daarom niet lang zaam gaan, doch zo snel mogelijk. De ervaring heeft intussen geleerd, dat het bereiken van dit doel niet zo een voudig is; het bleek te Stratsburg. een Europees Federalisme uit welk stre ven b.v. het Schuman-plan geboren is. Spr. zette dan de werkwijze van de Europese Assemblee met 't internationale parlement uiteen en betoogde, dat hier- mede ook belangrijke resultaten te be- reiken zouden zijn. Op de Assemblee moet dan de idee van het Ver. Europa verder worden uitgebouwd. Over Straats burg bleek spr. niet zo pessimistisch, al werd er niet zoveel bereikt. De crisis al daar vond haar oorzaak in de ogenblik kelijke tegenstellingen. Het bleek, dat de opzet niet geheel juist was en daarom moest de crisis komen en kan zij gunstig werken. De algemene tendenz hing on danks alle tegenstellingen over naar het federalisme en dat was ongetwijfeld winst. Spr. benadrukte, dat Europese samen werking mede gewenst is, omdat Ameri ka, dat ons helpen en steunen moet, zeer geporteerd Is voor een Atlantische Union, De Amerikanen wensen te doen hebben met een Verenigd Europa en niet met aparte staten, die los of tegenstrijdig van elkander staan. Daarbij komt, dat in het koor der volkeren de steun van Euro pa slechts van invloed kan zijn, als deze krachtig kan klinken namens alle Euro pese staten. Mej Klompé besprak vervolgens de taak van Duitsland in het Ver. Europa en zette uiteen, dat de Duitsers zich met overtuiging dienen te scharen in de rij van de Europese volkeren. Dit geldt ook waf de verdediging betreft. Voor de mili taire- paraatheid van Europa moeten zwa re offers gebracht worden, financiële en persoonlijke en hieraan mogen de Duit sers niet onttrekken. Tenslotte belichtte spr. de geestesge steldheid van de moderne mens en be sprak de taak van de Christenen in deze moderne tijd bij het streven naar federa lisme. Onze roeping ligt niet alleen op materieel terrein, maar meer nog op religieus gebied. Wij moeten als Chris tenen onze tijd begrijpen en liefde bren gen onder de volkeren, omdat het m het Europese huis voor allen goed is te leven. Na deze met applaus beloonde rede volgde "een geanimeerde discussie, waar aan vooral de Duitse gasten deelname;) en waarbij speciaal de kwestie van de Duitse herbewapening onder de loupe werd genomen. Waardering voor óhtvae - t Daarna heeft de leider der Dvii'-e delegatie, de heer Rott dank gebr; t voor de ontvangst van en de gastvrij h l voor de Duitse gasten. Hij bood x bronzen plaquette aan van kard. G von Galen, die als onvermoeid strijd- r voor de vrijheid der Kerk en dé réchten van de mensen een symbool en voorbeeid tevens is voor de Katholieke Jongeren. Mr v Wessum dankte voor dit fraaie ge schenk en betuigde dank aan de spreek ster mej. dr Klompé, aan de organisatoren van de Duitsland-week de heren Groffen. Pannebakker en v. d. Burg en betrok in zijn dankwoord ook mevr. Meyer, die de avond met pianomuziek opluisterde. Ten slotte deelde hij mede, dat de Duitse gasten heden door de Duitse ambassadeur in Den Haag ontvangen zouden worden. Verder zou de dag worden besteed aan het bezichtigen van Delft. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 37 der Woningwet bekend, dat ingevolge bovengenoemd wetsartikel 11 Juni a.s. voor de tijd van veertien dagen ter gemeente-secretarie (Afd. Algemene Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter inzage zal worden nedergelegd het door de Gemeenteraad op 5 Juli 1951 vastgestelde uitbreidingsplan in onderde len „Havendijk", met een op 5 Juli 1951 vastgestelde Verordening, houdende voor schriften als bedoeld In artikel 39 van d« Woningwet, behorende bij het uitbreidings plan „Havendijk". De uitslagen van de borden en beker wedstrijden luiden: M. VoorwaldM. Coté 02 A. Verberk—P. Slieker 0—2 J. VersnelC. v. d. Wilt 02 B. v. d. Hul—J. Levering 0—2 A. v. d. Moer—M. v. Noordennen 0—2 D. MastJ. de Wilde 20 Met Ingang van 19 Juli a.s. wordt de clubavond van Vrijdag op Donderdag ver zet en wordt voortaan gespeeld in de bo venzaal van Het Volksgebouw. Op de in Schiedam verkochte loten van de Kon. Ned. Dambond zijn geen prijzen gevallen. Elsa Lun-denstein, assistente van dr Vaudrémont, heeft deze laatste een te grote dosis morfine gegeven, waardoor hu gestorven is. Volgens haar zeggen heeft Vaudrémont haar verzocht als de pijnen ten gevolge van de keelkanker, waaraan hij leed, te hevig werden, hem ongemerkt een zachte dood te geven. Hij laat haar 35 millioen na. Door de familie van dr Vaudrémont wordt een vervolging tegen Elsa inge steld wegens moord. Over haar schuld zullen zeven jury-leden moeten beslissen. De film houdt zich bezig met de objec tiviteit van de jury-leden. Het blijkt nl„ dat terwijl geen het zich bewust is het oordeel van ieder beïnvloed wordt door datgene wat hij persoonlijk ervaart In zijn leven, geheel buiten het proces om. Voor ieder van de jury-leden zien wu een beslissing tot stand komen, die niet gevormd is aan de hand van de feiten, welke in de rechtszaal naar voren zijn gekomen maar ten gevolge van gebeurte nissen in hun leven, die er volkomen buiten staan. Het sterkste voorbeeld Is wel dat van de kellner Noblet. Doordat hij jury-Iid is «n niet eens het onverstandigste ziet hij kans de ouders van zijn meisje een plaats in de rechtszaal te bezorgen. Hier door overwint hij hun afwijzing van haar omgang met hem. Zij ziet nu in Elsa Lun- denstein de figuur, die hen tot elkaar ge bracht heeft en weet Noblet zo te over tuigen van dit gelukkige teken, dat hij haar onschuldig verklaart. Met een bijna Brits gevoel voor de gegeven. Het proces Elsa Lundenstein is echter misleidend. Niet ontkend mag wor- ?dn, dat de moderne rechtspraak gevaar lijk de weg van deze film opgaat waar de o-bjectleve beoordeling van de feiten vervangen °f vertroebeld wordt door de subjectieve beoordeling van de instelling van de mens die ze pleegde; tenminste, waar de scheiding hiertussen onvoldoende scherp Is. Het is natuurlijk „Quatsch" om te zeg gen met de boekdrukker Flavier: Om haar daad te beoordelen, moeten wij ons afvragen: wat zouden wij in dit geval gedaan hebben?". De vraag, die primair gesteld diende te worden, was: beging Elsa Lundenstein door de euthanasie dit is toediening van de schone dood doodslag? Volgens de objectieve wet moest dit bevestigend worden beantwoord. Het lijdt geen twijfel ook niet voor de Franse rechtspraak dat Elsa Lunden stein doodslag heeft gepleegd. Daarom kan aan het eind van de film hoogstens gevraagd worden: „Was de strafmaat juist?". Niet: „Was Elsa Lundenstein schuldig?". Dat er twijfel wordt uitgespro ken over haar schuld, omdat een van de jury-leden 'n persoonlijke levenservaring heeft die hem nu anders over haar doet denken, is een sophisme. Een waan-wljs- heid is ook de opmerking van de kellner, dat schuldig-veroordeling voor haar de doodstraf betekent en dat zij daarom on schuldig is. Het „Vonnis Is geveld" is een interes sante, maar ook een gevaarlijke film, onx- dat de probleemstelling het karakter heeft van objectiviteit wat geenszins het ge val Is terwijl de oplossing, die ge De commissie va» rapporteurs uit de Eerste Kamer heeft in haar eindverslag over het ontwerp van wet tot net brengen van verlichting in de geldelijke moeilijk heden van de in Brazilië gevestigde kolo nie van Nederlandse landbouwers de be kende Fazenda Ribeirao enige inlichtin gen gevraagd. Sommige leden wezen er namelijk op, dat hier sprake is van een in haar conse quenties belangrijke regeling. Zij vroegen of het in het voornemen van de minister ligt, in andere gevallen op gelijke wijze tot hulpverlening te komen. Het antwoord op deze vraag achtten zij van te meer belang, omdat zij de indruk hadden, dat de kolonisatie, in het ontwerp bedoeld, niet voldoende was voorbereid, o.a. in deze zin, dat men bij de opzet er van zich niet heeft gerealiseerd, dat landbouwko lonies, als waar het hier om gaat, in ver band met de sterke schommelingen en risico's betreffende oogst, markt, mone taire voorzieningen, enz, alleen verant woord zijn, wanneer de kolonisten over stevige reserves beschikken. Spr. wees hier op de taak ten deze van de Jongeren van alle landen; deze moeten zich de idee van 'n Verenigd Europa eigen maken en de weg daarvoor effenen door de geesten voor deze idee ontvankelijk te maken. Zij gaf hier een karakteristiek van de verschillende wijzen van handelen en denken der diverse volken, welke samen werking vaak bemoeilijken. Evenzo op het gebied van traditie, politieke opvat tingen, cultuur e.d. Het is natuurlijk niet mogelijk om aller opvattingen gelyk te schakelen; zulks is piet nodig en zelfs ongewenst, doch wel moeten allen steeds het goede voornemen maken om zich zo in te stellen, dat samenwerking mogelijk is In die geest is tenslotte het Schuman plan tot stand gekomen, over welke be tekenis spr. nader uitweidde. Mej. dr Marga Klompé wees dan verder op het belang, dat een Ver. Europa de verhoudingen en belangen met de volke ren buiten Europa kan regelen. Zulks is voor één land apart niet altijd meer zo effectief te doen. De volkeren en regeringen zijn helaas nog niet rijp voor de Europese gedachte. Het is jammer, maar men moet zulks voor het ogenblik aanvaarden, al dient gestreefd te worden naar het bereiken van die goede gesteldheid. Tot zolang wordt gezocht naar een compromis, nl. Het tweejaarlijkse „Students internatio nal clinical congress" (S.I.C.C.) dat dit jaar voor het eerst in Nederland gehouden wordt, zal Woensdag 11 Juli 's morgens half elf in het groot auditorium van de Leidse universiteit worden geopend door de rector magnificus prof. dr S. T. Bok. Het congres 1951 wordt georganiseerd door het verbond van medische studentenfacul teiten In Nederland, dat grote medewer king ondervindt van de wereldgezond heidsorganisatie. BRANDWEERWEDSTRIJDEN Op 14 Juli a.s. zullen ongeveer 50 bi and- weren uit geheel Nederland naar Vlaar- dingen komen voor het h-iuden van -brand weer wedstrijdenDeze wedstrijden, welke worden georganiseerd door bet algemeen wedstrijdcomité van de ver schillende landelijke brandweerverenigin gen, worden gehouden aan de Koningin Wilhelminahaven. Reeds om 8.30 v.ur v.m. zullen de eer ste groepen elkaar gaan oekampen. Ook de Vlaardingse brandweer neemt met één groep dee! aan de wedstrijden in de 1ste klasse Vermoedelijk zal deze groep om streeks 10.30 uur uitkomen. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft de burge meester van Vlaardinigen bericht, dat hij een gedeelte van de weds-rijden hoopt bij te wonen en zich voorstelt omstreeks 4 uur in Vlaarding-en te arriveren- Hef ligt voorts in d-e bedoeling, dat verschillende andere autoriteiten, onder wie ook de hoofdinspecteur en de dis- trietsinsp-ecteu-r voor het orandwezen, de wedstrijden zullen bijwonen. Voor het publiek is eveneens gelegen heid de wedstrijden bij te wonen. Om 5 uur vertrekken van de Koningin Wilhelminahaven de groepen, voor zover deze alsdan met de wedstrijden gereed zijn, voorafgegaan door net Vlaardingse brandweerkorps, naar de brandweer kazerne aan dp Hoflaan, al-vaar een de- filé zal worden afgenomen. De route, welke gevolgd zal worden, is: Koningin Wilhelminahaven, Binnensingel, Ver- ploegh Chasséplein,. Julianasingol, Schie- damsedijk, Hoflaan. Onmiddellijk na het défilé zal de bur gemeester de nieuwe brandweerkazerne c. a. officieel openen. Na deze plechtig heid zal d.e burgemeester tenslotte aan de winnaars van de wedstrijden de prij zen uitreiken. Deze prijsuitreiking zal plaats vinden omstreeks 7 uur. POSTDUIVENVERENIGING „de LUCHTBODE" „De Luchtbode" hield een. wedvlucht van Orleans, afs-tand 480 k.m. De prijzen werden als volgt bethaald: 1 2 L de Clerck, 3 10 H- Jansen jr, 4 C M. Kijne, 5 22 A. v. d. Boeven. 7 L. Poldervaart, 8 28 M. Schepen, 9 16 30 Van Selm Co., 11 21 G. Roodenburg, 12 Adr. v. d. Have, 14 H. v. d. Valk, 13 P. Oilier. 15 27 A. van Toor, 17 G. Lagendijk, 18 I/. Moer man, 19 20 33 Am- v. d. Vak, 23 28 31 I Boum-an, 24 W. Bakker 1l-, 25 34 J. Kroos, 29 A. Lens. 32 W. Huizer. GESLAAGD Aan de Hogere Textielschool te En schedé slaagde onze stadgenoot de heer Hans Pe-terbroers als tricotage-fabrikant. Naar het A.N.P. verneemt, zijn alle schepen verzocht schérp uit te zien naar een vliegtuig, dat'tussen Noord-Ierland en het eiland Man vermist wordt. Het betreft hier een „Rapide", genaamd Galky. De Indische en Pakistaanse employé's van de „Anglo Iranian", ongeveer 800 man in getal, hebben in een gezamenlijk schrijven de voorstellen van de nieuwe Perzische maatschappij van de hand ge- wezen Zij wensen Perzië te verlaten. De Britse employé's hebben reeds eerder een dergelijk besluit genomen. Naar wordt vernomen, heeft prinses Margaret van Engeland rodehond, Voor lopig zal zij haar kamer in Buckingham Palace moeten houden. Di- Gunther Seeliger, het hoofd van de Westduitse handelsmissie in Argen tinië, heeft verklaard te verwachten, een veel belangrijker handelsovereen komst te tekenen dan het verdrag van 1950 met Argentinië, dat voorzag in een handelsverkeer van 8 248 millioen per Op een persconferentie -verkaarde dr Seeliger: de Marshall hulp aan Duitsland- - loopt ten einde. De handel, met net Oosten ondergaat grote- beperkingen, vvtj moeten nieuwe parners vinden-. Hjj voegde hieraan toe: -wij moeten enkele moeilijkheden uit de weg ruhnen, vvelke de goede betrekkingen met Argentinië nog steeds in de weg staan, zoals de Duitse handelsmerken. Hij zeide, dat Duitsland belangstelling had voor 'de aankoop van Argentiijns vlees, dooh hij weigerde te zeggen of meer zou worden afgenomen dan het vorige jaar. toen de invoer een waarde had van 30 million11- ,Met ff.w.Hsche z ide Van het geval l uggereeid wordt, volkomen ondeugdelijk /o het oroces Lu^n.Ve^p- en dit Met op morele maar op logische wordt zo het proces---. - SSSTÏn P"Ch«« "d?"™ waarin .11.. Sapr...n,,„d tekening van de levensomstandigheden OAGHIAO VOOSCHieOAM SM OMSTMtKFM /3ste Jaargang No 21587 De kantoren der Redactie en AdmV mstratie zijn tijdei Uk gevestigd tn ba' gebouw tt.K Volksbond, Lange Haven 71 Schiedam Telefoon Administratie 68152: Telefoon Redactie 87423. Giro-nummei 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprus t 495 per kwartaal 1 1.70 per maand, f 0 40 per week. Advertentie-pril» op gewone kolombreedte f 0 la oei miiiimetei noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele koloinoieedte l 41.30 per mtllimetet Hoogte Bu conlrari geiden lagere tarieven welke bt) de administratie ol ou de erkende advertentie buieaux verkrtignaai zön Kampioenen (kleine edvertentlén) tot U woorden 50 ct Elk woord meer S et. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. AUe advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpere Hoof; rwiacteur: Leo J. M. Hazeltet wordt, Is superieur. Benoemd is tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau jonkheer ir. O. C. A van Lidth de Jeude te 's-Gravenhage, oud-minister van Waterstaat en president van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs. Bij K. B is aan kapitein ter zee F. Th. Burghard de tijdelijke rang van comman deur toegekend met ingang van 6 Juli j.l. De heer E. W. de Jong, die Zaterdag afscheid nam als voorzitter van het Ned. Instituut van middelbare en hogere tech nici en bij die gelegenheid in het Kur- haus te Schevenmgen gehuldigd werd, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Benoemd is tot officier in de Orde van Oranje Nassau de heer P. W. van Rees, te Vught, districtsarts voor het district 's Hertogenbosch van de Prov. Noord brabantse vereniging tot bestrijding der t.b.c. en tot ridder in die orde de heer F. Pijnenburg te Breda, technisch hoofd ambtenaar le kl. bij de Prov, Waterstaat in Noord-Brabant. Kath. Ingenienrsvereniging. Het hoofd bestuur is thans als volgt samengesteld: prof. ir J. H Froger, Delft, algemeen voorzitter; ir F. J. M. Scatlte, 's-Herto- genbosch. vice-voorzittar; ir J. H. M. Latour, Voorburg, algemsen secretaris; ir J. C. M. van Winkel. 's-Gravenhage, algemeen penningmeester; ir C. A. P Dellaert, 's-Gravenhage, lid; Ir F. C. de Nie, Utrecht, lid. De N.V. Houthandel v/h G- Alberts Lzn en Co., te Middelburg, gaat over tot de uitgifte van 630.000 gewone aan delen in stukken van 700 aan toonder, delende voor de helft in de resultaten van het boekjaar 1951 en ten volle de lende in de resultaten van de volgende boekjaren. De inschrijving staat Donder dag 19 Juliuitsluiten-d open voor houders van gewone aandelen, in de verhouding van een nieuw aandeel op twee oude, bij de Rottercfamsche Bank N.V.. tot de koers van 107% pet. De opbrengst van de aandelen-emis sie is bestemd ter voorziening in de ho gere eisen welke de financiering der vooorraden door de aanzienlijke prijs stijgingen van de diverse houtsoorten aan de liquide middelen stelt, welke mid delen daardoor ook niet toereikend zUn om de kosten van de verplaatsing van het bedrijf te Middelburg te bestrijden. De erfpacht van het grootste deel der terreinen te Middelburg is -afgelopen. Men wil nu een terrein kopen op het door de gemeente Ingerichte industrie terrein. De gemeente Middelburg Is be reid op dit terrein voor 100 pet. van de aankoopprijs tegen gunstige -voorwaar den hypotheek te verlenen. De gang van zaken kan tot nu toe zeer bevredigend worden genoemd, aldus ontlenen wij aan het prospectus, terwijl de vooruitzichten voor de tweede helft van 1951, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zich gunstig laen aanzien. In de jaren 1947 tot en met 1950 werd steeds een dividend van 9 pet, uitge keerd. Het boekjaar 1950 sloot (zoals wij 14 Juni reeds meldden) met 'n netto winst van 153.567 (144-062). na af trek van afschrijvingen op vaste goede ren van 100.000 (20.000). Het voorde lig saldo van de bedrijfsrekening beliep 253.567 (164.0662). De resultaten van de ondernemingen waari ndeelgenomen wordt, worden zeer gunstig genoemd. Op basis de laat-koers van 129 bere kenden wij de theoretische waarde va-n de claim <>P f 39.66. ROTTERDAM, S Juli USX. 40 ton mais Ravesteln; 79 ton kolen A.phen a. d. Rijn; ISO ton Mver Bergen op Zoom; 357 ton ïd Oud Beijerland; 130 ton kunstmest Winschoten; 1W ton id. Groningen; MO ton id Groningen; 300 ton tarwe l.-varen; MO ton haver Breda; 70 ton puin Willemstad; 1W ton haver Dedemsvaart; 202 ton gerst Delft; 70 ton hout Breda; 108 ton gerst Lisse: 220 ton kunstmest Applngedam; 421 ton tarwe Roermond* 175 ton hout Oosterhout.; 202 ton gerst Delft: vletreizen. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Ten Hagen over de redenen welke de minister genoopt hebben wijzi ging te brengen in de bepalingen betref fende de bevoegdheid der gemeentebestu ren tot goedkeuring van bouwwerken, in die zin, dat deze is Ingetrokken ten aan zien van goedkeuringen voor objecten van 10.000 en hoger voor nieuwbouw en het- bouw van gebouwen van handel en ver keer, deelt de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mede, dat hij tot die door Anthony Gilbert 76) Hij schoof een fooi in d-e handen van de ambtenaar en verdween. De twee mannen keken elkaar eens aan en knip oogden. Ik dacht daar net bij m'n eigen wat heb je aan zulke oude vrijsters, merkte de een op met een ruwe laeh. Maar nu mogen ze voortaan iedere dag komen, als ze maar zorgen, dat ze nog'n broer hebben, die zich arm betaalt aan fooien, om te weeten te komen waar zijn zuster uithangt Toen Beaumont naar het kantoor te rugkeerde. vond hij het antwoord op ziin telegram. Dit veroorzaakte groter verbazing dan zijn ontdekkingen van miss Ferris' gedragingen. Hij stond ver bluft naar het papier te kijken Het was getekend door een bediende uit de Rue Versailles en vertelde, dat monsieur Le grand in het begin van, de maand reeds uit Calais was vertrokken en niet voor verwacht werd een kruier naar Eaton Square met een brief ,waar hij het telegram insloot en nam zelf de laatste boottrein, waarmede hij de volgende morgen vroeg m Parijs hoopte aan te komen. Hij had nog een paar uur. voordat hij zijn bezoek zou brengen aan "de Rue Etranger en be sloot, zijn toestand eens kalm te over zien. Het was duidelijk, dat Ohaumier een speciale reden moest hebben, om hen om de tuin te leiden. Was hl] naar Calais gekomen om Ascher te ontmoe ten' Wilde hij hem daar opwachten, of was er een ander motief? Waarom zou iemand naar Calais reizen, -indien hij van plan was dezelfde avon-d reeds te- rug te komen? Toen herinnerde hij zich, dat Chaumier zich had voorgenomen om tot Donderdagmorgen te blijven. Dat klonk erg verdacht. Als hij de man on der vier ogen te spreken kon krijgen, zou hij niet rusten, voordat hij hem ae absolute waarheid had afgedwongen. Hu belde in de Rue Etranger aan. zo vroeg als maar mogelijk was en zag madame, die volkomen in deze omgeving paste- Haar voeten vielen hard op de parket vloer en ze had iets log-majestueus en berekends over zich. Hij stelde zich voor als klerk van monsieur Legrand. Monsieur Legrand ls toch niet er ger, hoop ik, zei ze. Maar hij zag uit het gemak, waarmee zij die vraag stel de, dat zij niet oprecht was. Die denkt zeker wat van die erfe nis binnen te scharrelen, dacht hij en hij antwoordde: Neen, madame, lk kan u tot mijn -begin Juni terug ra^^e^tgevonden,^stuurcfJ' Beaumont 1 vreugde" vertellen, dat hij heel wat be ter is. Hij wil zelfs voor een paar we ken vacantie nemen, maar hij heeft me verzocht, om vóór zijn vertrek enkele détails met monsieur Chaumier te re gelen. Ik zal mijnheer geen twee minu ten ophouden. Hij is erg ziek geweest, zei ma dame. De dokter wil nog niet, dat hij al uitgaat. Dat spijt me verschrikkelijk. Mon sieur Legrand vertelde me verleden week al, dat mijnheer verre van goed was. Hij heeft zich zeker overwerkt? Dat scheen ze met hem eens te zijn, maar erg hartelijk sprak de dame niet. Ik zal even tegen mijn man vertel len-, dat u hier bent, zei ze. Vijf minu ten later liet een bediende Beaumont in Chaumier's studeervertrek. De advocaat was ditmaal helemaal gekleed maar hij verwachtte blijkbaar slecht nieuws .want heel zijn manier van optreden was zenuwachtig en arro- 8Komt u van monsieur Legrand? Neen. mijnheer. Ik ben een Engelse detective. Ik kom het verhaal, dat u en kele dagen geleden aan monsieur Les- trange hebt gedaan, aan een nader on derzoek onderwerpen. U treft het niet erg ,dat monsieur Legrand helemaal met thuis geweest is. Chaumier vloekte. Beaumont schonk daar echter -geen aandacht aan. De ad vocaat maakte zijn droge lippen voch tig en zijn grote plompe handen rustten zwaar op zijn biireau. Eh bfen? Wat zou dat? Ik wilde u dit maar zeggen, mijn heer. Indien een onderdeel van een do cument vals is, bestaat de mogelijkheid, dat heel het document vals is. Tot nu toe hebben wij geen enkel onderdeel van uw verklaringen, betreffende uw ver blijf in Calais, aan de waarheid kunnen toetsen, wij zijn dus verplicht u te ver zoeken, ons mede te delen, om welke reden u daar heen ging. U moet toch een reden gehad hebben. Een man reist niet voor zijn genoegen vier uur in een trein? Chaumier bleef een hele tijd zwij gen en scheen met zijn positie geen raad te weten. Tenslotte vroeg Beaumont —Moest u er misschien een dame ont moeten? De man keek verschrikt op. Als hij de moordenaar van Sir Hector Ascher ge weest was. had hij moeilijker wilder uit zijn ogen kunnen zien. Bent u van plan om dat allemaal ln de kranten te zetten? vroeg hij Neen, mijnheer, als het voorkomen kan worden,- niet. Het hangt van u af. U ging dus, om daar een dame te ont moeten? Hoe lang bent u er nu gebleven? Ik heb haar helemaal niet gezien. Ik ging naar een hotel, waar ik altijd lo geer, als ik in Calais ben. Daar zou ze mij ontmoeten Maar in plaats daarvan, vond ik een briefje. Ik verbrandde dat briefje en kwam met de laatste trein te rug. Ik zei, dat ik ziek was en ik was ziek, ik brandde van koorts. Zijn bittere stemming deed hem voor een ogenblik vergeten, dat er iemand te genover hem zat. Maar toen Beaumont hem naar de naam en het adres van deze dame vroeg, veranderde zijn gezicht weer. nooit van Non, schreeuwde hl], mijn leven. Zou u dan liever gedwongen wor den, deze vraag openlijk voor de recht bank te beantwoorden, sprak Beaumont op grimmige toon. Cnaumier wierp hem een woedende blik toe. Mijnheer, zelfs dan zou mijn ant woord hetzelfde zijn. Zelfs madame Guil lotine zou het niet over mijn lippen kunnen krijgen. De Engelsman zag geen kans nog een lettergreep uit hem te halen Daar sta ik nu, dacht Beaumont, toen hij langzaam over het trottoir wandelde. Het beroerdste is, dat ik op geen stuk ken na kan zeggen of hij de waarheid spreekt of niet. Het enige wat ik weet, is. dat hij deze vrouw nooit zal verraden, indien zij werkelijk bestaat. Maar dat alles helpt ons niets voor de rechtbank. De rechter zou heel terecht opmerken, dat het met de moord niets heeft uit te Toen hij echter naar Engeland terug keerde, werd hij er telkens sterker van overtuigd, dat Chaumier niet naar Calais was gegaan om een dame te ontmoeten. Heel die verontwaardiging en pathetische verklaringen waren maar gefingeerd. Hij was uitsluitend naar Calais gegaan om daar Ascher te ontmoeten. Maar hoe was hij te weten gekomen, dat deze daar zou zijn? Door miss Ferris? Speelde zij dubbel spel? Hij pijnigde zijn hersens op nieuw. Beaumont was ervan overtuigd, dat er nog iemand bij de moord betrok ken wat» (wordt vervolgd). maatregel genoodzaakt was, aangezien bij onverkorte handhaving van de sedert 1 April 1951 geldende bepalingen een over schrijding van het bouwplan te verwach ten was. Bij de herziening van het "bouw- plan-1951 is het volumen voor de sector handel eh verkeer teruggebracht van 105 millioen tot 80 millioen. Door de produc tie, die thans reeds heeft plaats gehad en de verdere afbouw van de nog onderhan den zijnde werken zal het volumen van 80 millioen reeds voor een belangrijk deel verwerkt worden. De minister bevestigt dat hij te ken nen heeft gegeven, dat slechts die ge vallen voortgang kunnen vinden, waar bij van een onafwijsbare urgentie sprake is en waarbij zelfs uitstel van enkele maanden tot onaanvaardbare moeilijk heden aanleiding zou geven. De minister ls van mening, dat aan de herbouw van stadskernen een hoge ur gentie moet worden verleend. Het volu men, dat In het herziene bouwplan voor de sector handel en verkeer ls opgenomen, laat weinig ruimte meer vpor goedkeuring van werken. Het verlenen van goedkeu ringen op énigszins ruime schaal in deze sector zou derhalve betekenen, dat het uitgetrokken volumen werd overschreden, hetgeen een maatregel is, waartoe de mi nister alleen in geval van werkelijke ur gentie meent te mogen overgaan, Ten aanzien van de bouw en herbouw ln de stadskernen stelt de minister zich voor het verlenen van de vereiste goedkeurin gen als regel enige maanden te verschui ven. waardoor het volumen van deze sec tor voor 1951 nog slechts met een geringe productie wordt belast. In gevallen, waar- In zelfs een dergelijk uitstel tot onaan vaardbare moeilijkheden aanleiding zou geven, is hij bereid de goedkeuring ter stond te verlenen. HU Is van mening, dat Invoering van een regeling voor de z.g. kernfinancie- rlng In de loop van 1951 xln heeft; do huidige sterke beperking van de goed keuringen ls slechts tydeiyk en ver wacht mag worden, dat in het vierde kwartaal van 1951 en ln 1952 de goed keuringen weer op wat ruimer schaal verstrekt kunnen worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2