Duizenden emigranten meer dan in 1950 Zuid-Afrika zoekt geschoolde arbeiders Goede oogstverwachtingen doen juteprijzen dalen F Electriscli licht op het altaar Open Raam Duiken vrouwen naar Lutine-schat? KOELKASTEN Atoom-romantiek „Tot u zal spreken Het geheim Tijdelijke strubbeling met Australië Meer niet-landbouwers naar Canada Toch wetensivaardig Kamer ingenomen met pensioenverhoging Maar vele wensen blijven Leerlingen99 naar de Kaap Nog schaarsteverschijnselen in V.K. Herrie om een nood woning Rijksvergunning en bouivstop Sluiting Scapulier-feest „Luchtbrug' -monu ment onthuld De symboliek van was en olie DONDERDAG 12 JULI 1951 PAGINA 5 Nieuw-Zeeland Emigratiebestuur VERHOGING BUITEN GEWONE PENSIOENEN voor zeelieden-oorlogsslachtoffers door een auto gegrepen Als V voelt dat 't zuur in Uw maag op ontbranden staat Positie in Ver. Koninkrijk Minimumprijzen VOORBEREIDING TWEEDE TECHNISCHE HOGESCHOOL Pontificale H. Mis in de Haarlemse basiliek EEN KOE OP ZOLDER Geen economische redenen AMERIK. GRAANOOGST DE BRAND IN EEN WOL OPSLAGPLAATS TE TILBURG GOUDSE MARKTEN Krampachtige poging van Hollywood tot originaliteit van het In het eerste halfjaar van 1951 hebben reeds meer dan 21.000 emigranten Neder land verlaten. Dat is evenveel als in het gehele Jaar 1950 en wellicht zullen dit jaar in totaal 35.000 Nederlanders naar het bui tenland vertrekken. Van die 21.000 emigranten begaven zich ongeveer 13.000 naar Canada, in welke trek de agrarische beroepen nog steeds verre overwegen, ofschoon een kentering >s waar te nemen. In het genoemde aantal xjjn ongeveer 2.000 beoefenaren van niet- agrarische beroepen begrepen. Gezien de toenemende mogelijkheden, welke Canada voor deze groepen biedt, wordt verwacht, dat zU een toenemend aandeel in de trek naar dit land zullen hebben. Dit deelde de commissaris voor de emi gratie, mr ir B. W. Haveman, Woensdag morgen mee in een inleiding, welke hij hield ter gelegenheid van de landbouw- week in Wageningen. Over een mogelijke verdere ontwikke ling van de emigratie naar Zuid-Afrika, naar welk land thans ongeveer 2.000 emi granten per jaar vertrekken, worden deze week besprekingen gevoerd met de thans in ons land vertoevende Zuidafrikaan,se minister van arbeid, de heer Schoeman. De trekkracht van Nieuw-Zeeland neemt nog steeds toe. Onder de met dit land afgesloten emigratie-overeenkomst kunnen in verband met de zeer grote woning- schaarste uitsluitend ongehuwden van 1835 jaar vertrekken. Voor de gehuwde emigranten, met of zonder kinderen, ëemi in het algemeen een leeftijdsgrens van a jaar, doch zij kunnen slechts toelating ver krijgen, indien zij in het bezit zijn van een aanvaardbare hulsvestingsverklarina. Ter tegemoetkoming jan dezj groep ^er- leent de Nieuwzeelandse regering fldliteUen o.a. credieten voor de opbouw van hun woning aan gezinshoofden, die met een montagewoning ^Tmiwatie n^ aantal aanmeldingen voor emigratienaar Nieuw-Zeeland bedraagt op het °§5?b''k gemiddeld 200 Nederlanders near S iS «>'»*- ken. A IIP neen- de Ten aanzien van Australië heeft zjh na de feitelijke inwerkingtreding van emigratie-overeenkomst op - - geen duidelijke ontwikkeling afg Met de Australische regering werd over eengekomen dat in de perode:1 Juni-Ji December van dit jaar 12.000 Ne s zouden kunnen emigreren onder .00 gezinnen met ten hoogste vier kinderen jonger dan 16 jaar. Deze regeling houdt verband met de woningschaarstó en de verantwoordelijkheid van de -Australische regering voor de huisvesting van hen, die onder de overeenkomst emigreren. Het heeft evenwel de schijn, dat van Australische zijde de selectie anders ge richt is dan voorheen. Van de bijna 7.000 aanmeldingen, welke bij de inwerking treding van de overeenkomst in behande ling waren en waarvan onder de voordien geldende regeling zeker 80 pet. aanvaard zouden zijn, werden in de afgelopen weken niet meer dan 700 geaccepteerd en de ove rigen voorlopig afgewezen. Er zijn echter informele besprekingen gaande en er zijn tekenen, die er op wijzen, dat van Austra lische zjjde de toelatingsmogelijkheden wederom ruimer beoordeeld zullen wor den. Ook voor Australië geldt, dat degenen, die niet onder de overeenkomst kunnen emigreren, in het bezit moeten zijn van een huisvestingsverklaring, tenzij het op eigen risico vooruitreizende gezinshoofden betreft De Nederlandse emigratie-attaché in Melbourne zal met zijn medewerkers, wier aantal enige uitbreiding ondergaat, bijzondere aandacht beste^"d®r£ndsela!?e~ singsmogelijkiheden van Nederlandse ge- ^N^dit algemene overzicht besprak de heer Haveman enkele van de organisatorische aspecten van het e tievraagstuk. De Nederlandse e™£rat mag nimmer een verschijnsel wordei ontaardt in een beweging van een mei te benamen massa. De eigen aard en de eigen verantwoordelijkheid van de individuele emigrant doen hem recht hebben op een persoonlijke behandeling, ongeacht hoe- velen zich voor emigratie melden. De al gehele inschakeling van de maatschappe lijke emigratie-organisaties in het kader van de te vormen Nederlandse emigratie- dienst noemde de heer Haveman dan ook 1 Juli j.l. nog Communistisch blad te Hamburg ver boden. De westelijke geallieerden in W. Duitsland hebben Dinsdag het commu nistische Hamfourgse blad „Norddeutsehe Volksstimme" voor de duur van 90 dagen verboden wegens „het aanvallen van het prestige der westelijke geallieerde bezet- tingsstrijdkraOhten" Dit is het derti'-nde communistische blad in West-Duitsiand dat met mag versahij nen. VVeidadigheidszegels Suriname. De verkooptermijn van de door Suriname uitgegeven weldadigheidspostzegels ten bate van het radio-therapeutisch insti tuut (kankerbestrijding) is opnieuw ver lengd, thans tot 31 December 1951. Verdronken. Gistermiddag is te Alphen a.d. Rijn de 21 jarige H,ee B. van een vlet achterover in de Rijn gevallen en verdronken. De jongeman was kort ge leden uit Indonesië gerepatrieerd. Zware smokkelwaar. Douanebeambten hebben nabij Nispen twee vrachtwagens aangehouden, die elk een vracht van vüt ton oud ijzer op ongeoorloofde wijze vervoerden. Auto s en lading werden in beslag genomen. Drie mannen, die de wagens bemanden, zekere J., T. en S. allen uit St. Willebrord, werden als ver dacht van smokkel gearresteerd. Meubel- en woning-textielbeurs. Op verzoek van de Centrale Bond van Meu belfabrikanten zal door de Jaarbeurs te Uirecht in het voorjaar van 1952 een beurs voor meubelen en woningtextiel worden georganiseerd. Deze beurs zal worden gehouden van 4 tot en met. 8 Fe bruari in de Jaarbeursgebouwen. 102 Jarige. De heer Piet Bartelen te Roosendaal hoopt 28 Juli 102 jaar te wor den. Kath. Drogistonbond. De Ned. Kath. Drogistenbond zal op Zondag 29 Juli zijn 25-jarig bestaan vieren. Ter gelegenheid hiervan houdt het hoofdbestuur die dag van 13—14 uur een receptie in de Re doute-zalen van de Stadsschouwburg te Maastricht. Vijftig doden bij ongein!, met autobus. Bij een autobusongevai. dat in de nacht van Maandag op Dinsdag nabij Mexico- City plaats vond. zijn 59 personen on het leven gekomen. Toen de bestuurder, on danks de waarschuwing van de GO pns- s:de rivier de Atovas bij een door- wdb- - plrats pro-beerde over te ste ken. raakte de bus in een twee nieter diepe kuil en verdween in de stroom. Tien inzittenden konden door de ramen ontsnappen Prinses Elisabeth naar Canada. Prinses Elizabeth van Engeland en haar echtge noot de hertog van Edinburgh zullen op 25 September a.s. uit Liverpool vertrek ken voor een bezoek aan Canada. niet meer dan een erkenning van het per soonlijk karakter, dat de emigratie voor de emigrant heeft. De grote wisselwerking, welke er moet bestaan tussen de ervaringen van de emi granten, die vertrokken en het onderzoek naar verantwoorde vestigingsmogelijk heden in den Yrsemde en de voorlichting en de voorbereiding van aspirant-emigran ten hier te lande, maken het noodzakelijk, dat de emigratiedienst in binnen- en bui tenland een homogeen geheel vormt. Ook de verschillende overheidsorganen en de Ned. Bank, die dagelijks met een of meer aspecten van de emigratie in aanraking komen, dienen een centraal ontmoetings punt te hebben, teneinde tot eenheid van uitvoering van het emigratiebeleid te ko- men. Hetzelfde geldt voor de samenwer king tussen overheidsorganen en maat schappelijke organisaties, welke van een centraal punt uit, met erkenning van ieders eigen taak, geleid dient te worden. Dit ontmoetingspunt in de top van de te vormen Nederlandse emigratiedienst zal gevormd worden door het emigratie- bestuur, waarvan de instelling voorzien is in het ontwerp van wet, dat de organi satie van de emigratiedienst regelt en de zer dagen aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een Grp tot tijdelijke verhoging van de buitengewone pensioenen krachtens de wet buitengewoon pensioen zeelieden oorlogsslachtoffers. Ook voor de buitengewone pensioenen tua6?-'"'eden-oorlogsslachtoffers wordt een tijdelijke verhoging overeenkomstig shms de inwerkingtreding van de wet j December 1947) plaats gehad hebben de loonstijgingen noodzakelijk geacht. He!i Jvets°htwerp wijkt in zoverre af van dat voor de verzetsslachtoffers, dat daarin mede een bepaling is opgenomen, waarmede een verdere aanpassing wordt beoogd van de buitengewone pensioenen aan de met ingang van 16 Maart 1951 voor de maandlonen voorgeschreven derde loonsverhoging, Ten aanzien van de bui tengewone pensioenen voor de verzet- slachtoffers zal voor deze verdere aan passing een nieuw wetsontwerp aanhan gig worden gemaakt. Gistermiddag omstreeks drie uur is te «ageningen een wielrijdster door een vrachtauto gegrepen en tegen de weg ge slingerd. In zorgwekkende toestand is het slachtoffer, een ongeveer 60-jarige dame, wier identiteit niet bekend was, naar het Advertentie dadelijk één of twee Rennies en 't vuur is bij voorbaat geblust. Hoewel Rennies de hevigste aanval van brandend maag zuur dadelijk bezweren, is 't beter ze bij voorbaat te nemen. Talloze lijders aan zuurbranden, nemen, als vaste gewoonte, hun Rennies dadelijk na tafel, 't Is ook zo gemakkelijk: een stuk of wat Rennies in handtas of vestzak. Ze zijn één voor één verpakt, handig en hygiënisch. Vraag een doos Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. (Advertentie) De beroemde Lutine goud- en zilver- schat komt opnieuw in de belangstelling! Er zullen misschien weer pogingen wor den gedaan, deze legendarische schat te bergen en er gaan zelfs geruchten, dat enige vrouwelijke schatgravers moeite willen doen om iets van het Lutine-goud aan de zee te ontrukken. Dit is niet zo verwonderlijk, want een vrouw houdt nu eenmaal van mooie din gen! Neem bijv. eens het prachtige „Safira" tafelbestek, wat geheel gratis verkrijgbaar is op de waardepunten van de pakjes Niemeijer's Koffie en Thee! Dit kostbare tafelgerei (vlekvrij door en door) is een blijvend bezit waar iedere huisvrouw verrukt over is, terwijl zij bovendien nog dagelijks geniet van de uitmuntende kwaliteit van Niemeijer's Paarsmerk-Koffie en Princess of Gala- Thee. Wanneer U nog geen geïllustreerde ge- schenkenliist mocht hebben, vraag dan even een exemplaar aan bij Niemeijer - Groningen (dat adres is voldoende). U krijgt het dan gratis toegezonden. Het wetsvoorstel tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag en van de kindertoelage voor gepen sionneerden heeft tijdens het afdelings- onderzoek bij alle leden der Tweede Kamer warme instemming gevonden. Zeer vele leden betreurden intussen, dat het voorstel zolang op zich heeft laten wachten. In brede kringen der ge- pensionneerden heerst toch al een grote ontstemming, zo niet verbittering. Het kan bezwaarlijk worden ontkend, dat de wijze, waarop de regering sedert 1946 aan de gerechtvaardigde verlangens de zer groepen tegemoet is gekomen, grote teleurstelling heeft gewekt. Algemeen werd er op gewezen, dat, hoezeer door dit voorstel in de finan ciële positie van de gepensionneerden verbetering zal worden gebracht, het wetsontwerp geen algehele bevrediging zal kunnen schenken: terwijl de actief dienende ambtenaren sedert 1 Januari 1950 in drie loonronden een salarisver hoging van ruim 15 pet. nebben ontvan gen, komen de oud-ambtenaren in aan merking voor een bijslag, welke vaak aanzienlijk beneden 15 pet. van hun pen sioen zal liggen. Zij ontvangen immers 160, 200, of 250. Intussen waren zeer vele leden van oordeel, dat, gegeven de financiële toe stand des rijks de voorgestelde regeling niet onaannemelijk is te achten, al meen den zij tevens, dat het redelijk zou zijn, indien de door de regering voorgestelde bijsl.gen voor de vóór 1 Januari 1947 gepensionneerden nog iets zouden wor den verhoogd. Dit klemt in het bijzon der met betrekking tot de weduwenpen- sioenen dezer categorie. Gaarne zouden deze leden van de regering vernemen, of zij bereid is de positie van deze laatste categorie van gepensionneerden te ver beteren, b.v. door het toekennen van een extra-pensioenbijslag van 50 per jaar.. Zeer vele leden verklaarden zich ern stig teleurgesteld over het feit, dat met betrekking tot de gepensionneerde on derwijzers geen bijzondere maatregelen wórden voorgesteld, hoewel de Kamer daarop bij herhaling heeft aangedron gen. Algemeen werd voorts aangedron gen op een aanzienlijke verruiming van de cumulatie-beperkende bepalingen. Vrijwel algemeen bepleitte men met betrekking tot dit voorstel een terug werkende kracht tot 1 September 195C. in verband met de gestegen kosten van levensonderhoud en met de vertraagde indiening van dit voorstel werd dit alleszins redelijk geacht. Sommige leden zouden de wet willen zien terugwerken tot 1 Januari 1950. ??j De minister van arbeid van de unie van Zuid-Afrika, de heer B. J. Schoeman, is Dinsdagavond voor een kort bezoek aan ons land in Den Haag aangekomen. In een bijeenkomst gistermorgen deelde hij mee, dat hij zich in de eerste plaats een beeld wil vormen van de op leiding der arbeidskrachten in ons land. Hij wil zien in hoeverre hier een gedeel telijke opleiding mogelijk is, welke aan sluit op een voltooing van de opleiding bij. de werkgever in Zuid-Afrika. De mogelijkheid zou dan worden be zien jonge Nederlanders na deze ge deeltelijke opleiding als „leerlingen" in Zuid-Afrika op te nemen. Zij zouden dan daar trwee jaar als leerling in een be drijf werkzaam zijn, om na een examen als volledig geschoolde arbeiders In het productieproces te worden opgenomen. Minister Schoeman deelde mede, dat op het ogenblik een nieuwe organisatie voor de emigratie in voorbereiding is. Deze zal de thans bestaande procedure vereenvoudigen en bespoedigen. Daar over kunnen zeer binnenkort mededelin gen worden verwacht. Zuid-Afrika heeft op het ogenblik een tekort aan 8 tot 10.000 geschoolde arbei ders. Voor de volgende 3 jaar zal men er nog 12 tot 15.000 nodig hebben. Zij zullen moeten komen uit de stamlanden ter versterking van de banden. Voor eerst uit Nederland en Engeland, voorts uit België, West-Duitsland en de Scan dinavische landen. Ook in de Zuidafrikaanse regerings diensten heeft men een tekort aan ge schoolde krachten, zoals architecten en ingenieurs. Zo zal het mogelijk zijn, jon ge architecten in staatsdienst op te ne men, waarvoor alle kosten door de Zuid afrikaanse regering worden gedragen. In de eerste zes maanden van dit jaar hebben 1368 Nederlanders een verzoek ingediend te emigreren naar de unie van Zuid-Afrika. Daarvan werden 1273 verzoeken goedgekeurd. Dat betekent meer dan een verdub- ictfe vanen,JIawlChl!nlijk. dat de pro ductie van ruwe into -ju kelijk zal toenemen, vooralen" PakSan ling voorgedaan. Werd voor Min Firsts jn thans is de prijs gedabd tot ca ioc vnnr Augustus-September levering en igo voor September-October. g en 180 Maar met ajleen de ?°ede productiera- ming, °°k Ver Staten gedurende enige maanden practisch uit de markt zijn gebleven, in hun streven de prijzen omlaag te brengen heeft tot de ontwikkeling bedragen. Het gemiddel de maandelijkse verbruik in de V.S., dgt tijdens de periode Juli 19501 tot Januari 1951 73 millioen yar^s - ls tijdens de drje maandspenode Februari-April gedaald tot 47 millioen yards. Ter ver vanging van jute is men nu in de V.s katoen en papier gaan gebruiken. Desondanks heerst er Koninkrijk een toestand van betrekkelij ke schaarste. Onlangs heeft de Board of Trade het systeem van toewijzing van ruwe jute aan de spinnerijen opgeheven Deze laatste zijn dus vrij te kopen. Hel ziet er echter naar uit, dat er maar wei nig zullen zijn, die nog meer jute zmlen kunnen gebruiken niet wegens gebrek aan productiecapaciteit, doch wegens ge brek aefi arbeidskrachten. Kopers van ..hessian" garens voor weefdoeleinden nebben de grootste moeilijkheid dit te krijgen, zelfs op levering tegen het einde van het jaar. Het grote verbruik van de laatste tijd, mogelijk gemaakt door over werk in de fabrieken, heeft tot deze krappe situatie geleid. Men heeft nu de omvang van de export van jute-producten voor de tweede helft van dit jaar iets lager gesteld, dan die van het eerste halfjaar, in de verwach ting. dat hierdoor enige verlichting zal komen in de krappe positie van jutegoe- deren in het eigen land. Onder deze omstandigheden heeft het bericht, dat Pakistan van plan is mini mumprijzen voor ruwe jute vast te stellen op basis van 200 per ton voor Mill Firsts c. i. t Europa onder de jutehan- delaren in Londen ontsteltenis gewekt. Dit betekent, dat indien deze prijs wer kelijk zou worden vastgesteld, er moei lijkheden zullen ontstaan voor die han delaren, die reeds tegen lagere prijzen op termijn hebben verkocht en wel tegen de prijzen, die de laatste tijd op de markt golden. Het is zelfs de vraag, of deze prij- zen nog wel gehandhaafd zouden kunnen worden, wanneer eenmaal de overvloe dige oogst op de markt komt. beling van de cijfers in de eerste 6 maan den van het vorig jaar. Toen meldden zich 525 personen aan. De emigratie van ongeveer 200 tech nici voor de post- telegraaf- en telefoon dienst in Zuid-Afrika uit ons land, be vindt zich in een vergevorderd stadium. Daarvoor werden in ons land ruim 1200 aanmeldingen ontvangen. Onlangs heeft de heer De G„ ambte naar bij de provinciale griffie van Utrecht, in Ameide een houten noodwo ning laten bouwen. Hij had hiervoor ver gunning gekregen vain de wethouders der gemeente Ameide. De burgemeester echter, die op dat tijdstip afwezig was. droeg het besluit van zijn wethouders ter vernietiging voor aan de Kroon. In afwachting van de te vallen beslissing moest de bouw worden opgeschort. De heer De G., wiens gezin zonder onder dak dreigde te komen, heeft de bouw echter toch doorgezet. Op een morgen, om 4 uur al, begonnen aannemers het huisje in elkaar te zetten op de reeds gelegde fundamenten. Om 9 uur zou het klaar zijn. Voor die tijd echter kwam een politieman verbieden het huisje vetrder af te maken. Er ontbraken toen nog enkele ruiten en een deur aan. De rechtbank te Dordrecht kreeg gis teren voorgelegd de vraag of en in hoe verre de heer De G. zich schuldig had gemaakt aan overtreding van de bepa lingen, die ten behoeve van de weder opbouw zijn gesteld. De heer De G. betoogde, dat hij geen rijksvergunning had nodig gehad, om dat tot Maart gemeentebesturen het recht hadden toestemming te verlenen voor het uitvoeren van bouwwerken be neden de 10.000. Na de bouwstop zou wel een rijksvergunning nodig zijn ge weest. maar de opdracht was gegeven voor de stop werd ingesteld. Bovendien was hij van mening, dat de bouwstop niet geldt voor bouwwerken beneden 2000. Twee ambtenaren van wederopbouw verklaarden dat de heer De G. wel de gelijk rijksgoedkeuring had moeten heb ben. Wanneer er geen bouwstop zou zijn geweest, zou de door de wethouders ge geven vergunning rijksgoedkeuring heb ben geïmpliceerd, wat nu echter niet het geval is geweest. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste tegen De G. 1 maand voorwaardelijke gevan genisstraf met 2 jaar proeftijd, een boete van 500 subs. 2 maanden en de ver plichting om het noodwoninkje af te breken. In de vergadering van de Tweede Kamer op 10 Mei 1951 heeft de minister van Onderwijs, K. en W. verklaard, dat het in zijn voornemen lag, de Kamer ten spoedigste een ontwerp suppletoire be grotingswet voor het dienstjaar 1951 te doen toekomen, waarin gelden zouden worden aangevraagd voor de voorberei ding van een tweede instituut voor tech nisch hoger onderwijs. In een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer heeft de minister thans medegedeeld, dat hij nog geen vrijheid vindt, aan dat voor nemen gevolg te geven in verband mei de omstandigheid, dat het in de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk VI der rijks begroting voor het dienstjaar 1951 nol niet tot wet is verheven. Zodra dit het geval zal zijn, hoopt de minister vorenbe doeld wetsontwerp voor een suppletoire begroting ten spoedigste bij de Tweede Kamer in te dienen. uitsluitend le klas fabrikaten. Frlgidalre - Kelvinator - Philips Electrolux enz. vanaf f 445.— Middellandstraat 72, Tel. 30340—37434, R'dain Op Zondag 15 Juli wordt het zevende eeuwfeest van het H. Scapulier, dat op 16 Juli 1950 in verschillende plaatsen met grote luister en onder aanmoediging van Paus en bisschoppen is begonnen, gesloten. Officieel worden in ons land de slui tingsplechtigheden verricht door de bis schop van Haarlem, Mgr J. P. Huibers, die Zondag in de kathedrale basiliek van Haarlem een Pontificale H. Mis zal op dragen. De hogere assistenties in deze H. Mis worden waargenomen door func tionarissen uit de Orde van O.L. Vrouw van de Berg Carmel. De Schola van de kathedraal zal onder leiding van dr A. I. M. Kat de dubbel-korige Mis van H. Andriessen uitvooeren. Katholiek Nederland zal in de feest viering kunnen delen door de medewer king van de K.R.O., die op 15 Juli uit Groenlo een Pontificale Hoogmis uit zendt, waarbij de musicus Ed. Stam zijn speciaal voor dit eeuwfeest gecompo neerde Mis zal uitvoeren. Dit is een verhaal, waarbij U kunt kijken of U het in Keulen hoort donde ren, maar het is een feit, dat een koe, dievreedzaam in een buitenwijk van deze stad stond te herkauwen, zodanig van een blaffende hond schrok, dat het dier van pure ontzetting een huis bin nen holde en in haar overgrote angst het staaltje uithaalde om een trap van negentien treden in recordtijd (voor de koeiengemeenschap althans) te nemen. Toen ze boven stond, kon ze natuurlijk geen kant meer heen en aangezien de bewoner van het huis het onsterfelijke lied „We hebben een koe op zolder" niet scheen te kennen, werd de brandweer gealarmeerd en die takelde de melk fabriek weer naar beneden. WAT ZOUDEN ZE ER OVER HON DERD jaar wel van zeggen? Geleerden, die wij als onwennige, verstrooide personages hebben leren be schouwen ,in de goede, oude tijd, ont poppen zich als handige spionnen. Atoomspecialisten verdwijnen achter het IJzeren Gordijn of worden achter de tralies gezet. Het legertje van zeven duizend man. dat aan de atoom-experimenten op Eni- wetok heeft medegewerkt, is meer dan zes maanden achtereen volkomen van de buitenwereld afgesloten gehouden, opdat er maar niets zou uitlekken. Als het nieuws van het nieuws wordt een foto gepubliceerd, waarop een atoombom-explosie niet meer te zien i.; als een, op een hoed, helm of padde stoel lijkende formatie, maar als een dui velse parapluie. En zo pas is uit de Sovjet-Russische zone van Duitsland een atoomgeleerde ontvoerd Ten slotte, Argentime bestelt m Ne derland een cyclotron en prof. Donald Richter is bij dictator Peron niet in on genade gevallen ,maar juist bezig met de sensationeelste experimenten, die. naar zijn zeggen, over een maand of zes de wereld overeind zullen zetten. .Ta wat zouden we er over honderd laar wel van zeggen? Zal men er dan om lachen .om al die herrie en al dat kabaal rond de atoom-energie? Misschien zullen ze een beetje neer buigend glimlachen. Of uit ons gedoe de nodige stof putten voor spannende ver halen uit de prille jeugd van t atoom- energie tijdperk. Trouwens ,wij zijn druk bezig, die stof opeen te stapelen. Want alleen al zo n geval als dat van prof. Donald Richter zou een Wells van het atoom-energie tijdperk de intriges voor een hele reeks verhalen kunnen verschaffen. Immers, deze geleerde werkt in dienst van een dictator en heeft zijn labora torium diep in een geweldige rots op een verafgelegen eiland Huemul, bijna duizend kilometer ten Zuiden van Bue nos Aires. Er wordt daar dag en nacht gewerkt. Onze landgenoot. Cornelis Jan Bak ker. heeft er opeens een wereldver maardheid door gekregen en komt naar het vaderland terug, gehuld in een stil zwijgen ,dat van alles en nog wat doet vermoeden. Amerika en Engeland en Sovjet-Rus land, zo prefereert dictator Peron, zul len straks bij me kunnen komen, om te leren, hoe ze op heel eenvoudige ma nier het atoom kunnen splitsen, zonder de enorme installaties .waaraan ze tot dusver milliarden hebben besteed. En in Wenen, waar die Prof. Donald lichter vandaan moet zijn gekomen, men zich opeens iets over hem gaan herinneren. Het gevolg is een roman tisch verhaal, passend in de hedendaagse atoom-romantiek. Ja, zegt Prof. Thirring, directeur \ian het instituut voor theoretische phy- sica, ja, nu begint me iets voor de ogen te schemeren. Het was in Juli ongeveer van het jaar 1950. We waren met een aantal geleerden bezig, diverse proble men te bespreken. Prof. Lisa Meitner uit Stockholm was er oa. bij. Opeens kwam een assistente bezig met de me dedeling ,dat een onbekende ons drin gend zijn nieuwe ontdekking wilde laten zien. Nu. zoiets komt wel meer voor. Er zijn zoveel half-gekke uitvinders in de wereldMaar ja, Prof. Lisa en ik namen toch de moeite, hem te aanho ren en zijn demonstratie in ons labo ratorium bij te wonen. Hij veroorzaakte met een tweehonderdmillioenste, van een gram een atoomkernsplitsing, maar wil de ons de aard van het materiaal, dat hij hiertoe gebruikte, niet onthullen. Enfin, hij vertrok en wij vergaten de hele geschiedenis. Maar nu u het zegt en ik die foto bekijk, moet het Prof. Donald Richter zijn gewsest. een leer ling van de atoomdeskundige Rausch von Traubenberg te Praag .nogal een zon derling. Maar het is best mogelijk. Ik geef hem één proeent kans Dat is één procent meer dan enkele maanden geleden, toen prof. Thirring verklaarde, nooit van de man gehoo-rd te hebben 1 In aanwezigheid van ongeveer twee honderdduizend Berlijners is Dinsdag op het „Luchtbrugplein" van het vliegveld Tempelhof in de Amerikaanse sector van Berlijn een monument onthuld, ter ge dachtenis van de Operatie-„Luchtbrug van 26 Juni 1948 tot 30 September 1949, welke diende om de Russische blokkade van Berlijn te breken. Burgemeester Ernst Reuter verrichte de onthulling. Het monument vermeldt de namen van 31 Amerikanen, 39 Britten en 5 Duitsers, die in dienst van de „Luchtbrug" het leven hebben verloren. De „Osservatore Romano" wijdde dezer dagen een uitvoerig artikel aan de kwes tie van het gebruik van electrisch licht in de kerken en speciaal op het altaar. Het Pauselijke blad begon met er de aan dacht op te vestigen, dat vooral de af gelopen ivereldoorlog 'en de daaruit voort gevloeide bijzondere verhoudingen aan leiding zijn geweest tot abnormale toe standen. Reeds herhaaldelijk is er de aan dacht op gevestigd, dat het gebruik van electriciteit niet in overeenstemming is met de traditie en de liturgie. Het bran den van kaarsen uit bijenwas en dat van olie heeft een symbolische betekenis, die in de loop der eeuwen algemeen erkend is. Ten bewijze hiervan worden tal van uitspraken van autoriteiten te dezer zake aangehaald. Na gewezen te hebben op het prachtige en weldadige effect, dat een met kaarsen en olielampen verlichte Sint Pieter tel kens weer oplevert, ging de schrijver na, welke redenen telkens weer worden aan gevoerd, om het gebruik van electrische lampen te rechtvaardigen. Er wordt, zo schrijft hij, gewezen op de voordelen van het gemakkelijk aansteken, op het veel zuiverder branden en in het algemeen op de economische voordelen. Zuinigheid is thans in de kerken meer dan ooit ge boden. Hiertegenover voert de schrijver aan, dat wat de verlichting van het altaar be treft, economische redenen geen rol mogen spelen en het zelfs de armste pas toor mogelijk zal zijn, zich de nodige mid delen voor waskaarsen aan te schaffen of vooral ten plattelande van zijn parochia nen het nodige materiaal te verkrijgen. Met een verwijzing naar de H. Schrift en uitspraken van Kerkvaders licht de schrijver vervolgens de symboliek van waskaars en olielamp toe, concluderend, dat het electrische licht in dit verband niet aan de te stellen eisen voldoet. Was en olie, twee nobele en zuivere elemen ten, branden zichtbaar op. aldus een mooi voorbeeld van opoffering gevend. Deze gedachte vindt men terug in het decreet van de H. Congregatie der Riten van 13 Maart 1942, waarin o.a. gezégd wordt: „ut nostrae fidei et caritatis sym- bolica significatio servetur et, iuxta in- dolem cultus, visibilis materiiae destruc tion Intussen had, een vijftiental jaren na de uitvinding van de gloeilamp, de Congre gatie reeds een dergelijke uitspraak ge daan, zulks op verzoek van enkele bis schoppen en wel op 4 Juni 1895. Voor de verlichting van de kerken werd toen elec trisch licht toegestaan, echter met voor de eigenlijke godsdienstoefeningen. Blij kens de uitspraak, op 18 Augustus 1949 gedaan, is de H. Stoel deze opvatting tot op heden toegedaan gebleven Het Pause_ lijk blad verkondigt de opvatting, dat nu wel de tijd gekomen is, waarin ëezegi kan worden, dat voor de meeste kerken zuinigheid en bijzondere omstandigheden niet meer als redenen kunnen worden aangevoerd, om op het altaar de kaarsen door electrische gloeilampen te ver vangen. Het Oogstrapportbureau van het Ameri kaanse departement van landbouw publi ceerde de volgende oogstramingen (in mil- lioenen bushels): 1 Juli Totaal Totaal Gem. 1951 1950 1949 1939/48 Alle tarwe 1070.1 1026.8 1141.2 1031.3 Wintertarwe 706.7 750.7 895.1 758.8 Alle voorj.tarwe 363.4 276.1 246.1 272.5 Durum 40.9 36.1 38.8 36.8 Over. voorj.tarwe 322.5 240.0 207.3 235.7 Mals 3295.1 3131.0 3379.4 2900.9 Haver 1368.0 1465.1 1329.0 1274.5 Gerst 262.6 301.0 236.7 310.7 Rogge 25.8 23.0 18.7 32.2 Lijnzaad 38.0 39.3 43.9 34.8 Sojabonen voor bonen 287.0 230.9 164.5 Naar aanleiding van het bericht, dat wij Maandag j.l. pubiceerden ove» een brand, die Zondagmorgen heeft gewoed in een wolopslagplaats te Tilburg, worden wij er op attent gemaakt, dat deze brand niet heeft plaats gehad in het fabriekscomplex van de N. V. Wollenflanel Fabriek Beka, doch in een gebouw van de N. V. Wollen- stoffenfabrieken v/h F. A. Swagemakers Zn, en wel in het gedeelte, dat als op slagplaats voor wol verhüurd was aan de Firma Swagemakers Caesar. Op de Goudse veemarkt kwamen heden de volgende noteringen tot stand: 4-0 slaeht- varken 2.242.28 slachtgew., 496 r. lagere varkens 1.80—1.95, 048 biggen 35—46 ct 27 nuchtere kalveren 4454 ct. per kg., 6 bokken en geiten geen notering Handel matig. Op de kaasmarkt werden 327 partijen aan gevoerd. Prijzen le kwal. met rijksmerk 2.182.22, 2e kwal. 2.02—2.12, extra kwal. tot 2.40 per kg. Handel flauw. Het verhaal, dat aan de film „The next voice you hear" ten grondslag ligt is, zacht uitgedrukt, een wonderlijk bedenk sel. Stel u zich voor: geheel onverwacht wordt op een avond om half negen het radioprogramma onderbroken en een stem klinkt in alle huiskamers van de hele wereld en voor iedereen verstaan baar en zegt iets vaags en algemeens over het wondere heelal en over de naasten liefde. Dit herhaalt zich zes achtereenvolgende avonden en waar de radiotechnici niet 'n staat zijn. de stem op een gramofoonplaat vast te leggen en ieder haar hoort in zijn eigen taal, neemt men aan, dat hier een wonder gebeurt en dat God zich via de radio wendt tot een verdwaasde en dwalende wereld. De film, die William Wellman gemaakt heeft voor Metro-Goldwyn, houdt zich nu bezig met de reacties van een „gemid deld" Amerikaans gezin: vader, moeder en zoon. op deze Goddelijke boodschap pen. Eerst is er vage angst, dan gaat er een nerveuze spanning heersen, waarbij de vader een hysterische nicht hardhan dig het zwijgen oplegt en zich vervolgens gaat bedrinken en tenslotte ontstaat er door Anthony Gilbert 78) Miss Trefusis was een flinke vrouw. In haar oren droeg ze ontzettend grote ringen met gekleurde stenen en een ket ting met valse parcls Jag driemaal om haar hals gewikkeld, en viel bijna tot op haar knieen, waardoor het bizarre effect van haar kleding nog meer uit kwam. De lichte zyden kousen staken in glimmende lakschoenen en ze droeg een grote bril van rood schildpad. Beaumont keek haar verbaasd aan Chaumier's goede Samaritaan mom pelde hij, terwijl hij Egerton aan zijn mouw trok. Egerton schudde hem, ongemerkt maar zeker, van zich af. Beaumont kreeg de indruk, dat zijn vriend om de een of andere reden geprikkeld was. Egerton zelf scheen niets bijzonders te hebben opgemerkt. Wel mrs Pope riep de verbaasde huurster, die ook geen onraad rook, wat betekent dat allemaal? Brengt u die heren niet in een verkeerde kamer? Toen wendde zjj zich tot de zwijgende Egerton en zei: Maakt u zich maar niet ongerust hoor zoiets kan de beste jongeman overkomen. Zij gaf hem een bemoedigend knipoogje. Toen zei mrs Pope: Deze mijnheer is een broer van de dame die de kamer vóór u had. Ze is in een inrichting en ze heeft zo'n idee dat ze millionaire was en hier zeer belang rijke papieren heeft achtergelaten. Mr Fletsch en zijn advocaat wilden nu graag even kijken of ze al of niet gelijk heeft. Als u daar natuurlijk geen bezwaar tegen hebt, miss Trefusis. Het arme mens is verbazend ziek en ze zullen u niet langer dan een minuut lastig val len. Miss Trefusis lachte, een heldere lach. Dat is in orde zei ze. Ik wou dit wel een uur eerder geweten hebben. Dan hadden ze vast geen kostbare juwelen gevonden, dat verzeker ik je. Egerton ging naar de haard. Welnu, zei miss Trefusis gastvrtf. Laten we dan eens gaan kijken, waar die begraven schat zich bevindt. Op dat ogenblik klonk de bel. Mrs Pope was on middellijk hep. slachtoffer van een twee strijd tussen haar nieuwsgierigheid en de niet minder hevige wens, om toch vooral geen huurster te verliezen. Ter wijl ze nog aarzelde, om zoveel moge lijk af te luisteren wat Egerton te ver tellen had, ging de bel opnieuw. Ik ben geen minuut weg, hoor, zei ze haas tig, lk kan zo met de mensen opschie ten... Toen zt) de kamer verlaten had, trad Egerton snel naar da deur, draalde de sleutel om, en bleef er toen met zijn rug tegen staan. Wat is hj) van plan, hi) is toch geen fumartist? vroeg miss Trefusis aan Beaumont. Ze zal binnen een ogenblik terug z(jn, legde Egerton uit. Ik geef er de voorkeur aan de zaak tussen ons te houden. Miss Ferris, ik heb u enkele dingen te vragen. Er volgde een ogenblik van een ver pletterende en gespannen stilte. Miss Ferris... stotterde Beaumont, als een verdwaasde. Egerton nam niet de minste notitie van hem en ging tamelijk afgemeten verder. Ik voel er niets voor om de politie In deze zaak te mengen, maar ik moei u toch vertellen dat zij u natuurlijk spoe dig genoeg zullen komen opzoeken. Bur- goyne bijvoorbeeld heeft er zijn halve fortuin voor over om de hand op u te leggen. Miss Trefusis merkte verveeld op: Ik weet niet, waar hü het over heeft. Ik heb nooit geweten, dat ik in een huis van krankzinnigen terecht zou komen, toen ik deze kamer huurde. Egerton haalde de sleutel uit het slot en legde die op de tafel voor haar. Dat is om lastige bezoekers buiten te houden, sprak hij kalm. Verspillen we geen tijd, door dit blijspel nog door te zetten? De beste plaats om iets te on derzoeken, ls de plaats waar dat ding zich bevindt. Toen de Saxham-diaman- ten vermist werden bij de Mayfairmoord deed de politie erg dom door niet de andere dag te kijken, op de enige plaats waar de hertog de juwelen had ver borgen, namelijk in de zak van zi)n rok. Indien je iets wenst te verstoppen moet je het steken waar niemand het zoeken zal De beste plaats waar miss Ferris zich schuil kan houden voor de politie, de enige plaats waar zij niet zullen ko men is haar eigen kamer. Dat is logisch en dat kan ik niet tegenspreken. Zodra ik in de gaten had met wie ik te doen zou krijgen besloot ik dus even slim te zijn als mijn tegenstandster. Ik wil hele maal geen dreigementen tegenover u uitspelen, maar ik moet u toch zeer ern stig verzoeken, mij een paar vragen te beantwoorden, als u niet wil, dat ik be neden de politie laat opbellen, en zeg, dat miss Ferris zich op het ogenblik hier bevindt. Maar, waar bemoeit u...? begon de vrouw. U vergeet dat de kranten zich de laatste tijd zeer veel met u hebben bezig gehouden. Wij weten dat u een tamelijk bewogen leven achter de rug heeft, dat u onder andere een paar jaar met een toneelgroep door de provincie heeft ge reisd. U was ook niet altijd naaister, toen u Sir Hectorhielp. Toen ik hoorde dat u al uw bagage in Londen had ach tergelaten, was ik zekeT van mijn zaak. Ik heb u niets te vertellen, merkte de dame vastbésloten op. Dus u heeft liever dat mr Beau mont even de politie belt? Ik kan u de verzekering geven dat ik u tot haar komst gezelschap zal houden. U hebt niet het recht, om op een dergelijke manier in een gesloten huls binnen te dringen. Ik heb u gewaarschuwd merkte Egerton op, aonder op deze klacht in te gaan. Er kwam weer een stilte, die slechts verbroken werd door nirs Pope's stem aan de andere kant van de deur. Wilt u Jrbben, dat ik haar binnen laat? vroeg Egerton. En in antwoord daarop riep de zonder linge huurster: 't Is in orde mrs Pope. Wij hebben u niet meer nodig. Mr Fliich en rijn vriend zijn al ijverig aan het zoeken. Ik hoop dat ze zullen vinden, wat ze wen sen! Dank u wel hoor. Zij wachtte nog een tijdje totdat ze de teleurgestelde hospita weg hoorde gaan. Nu, best, antwoordde miss Trefusis, die nu eerst op doffe toon bekende, in derdaad miss Ferris te zijn. Wat wenst u te weten? Waar u monsieur Chaumier ont moette? Zij keek hem verbaasd aan. Wat bedoelt u daarmee? Monsieur André Chamnier, de man die Sir Hector in Parijs .».ou ontmoeten Daar was u toch van op ie hoogte niet waar? Miss Ferris sloeg haar ogsn neer Even scheen ze bezeten door een ongekende angsit. Daar wist ik niets van, zei ze som ber. Hoe zou ik dat ook? Denkt u> dat hij mij in vertrouwen bad genomen? (wordt vervolgd). mede dank zij de uitbreiding van het ge zin een milde stemming van vergeving en saamhorigheid, waarmee de film ein digt. De bezwaren tegen opzet en uitwerking van dit scenario liggen voor het grijpen. Hollywood krijgt altijd iets weeïgs over zich als het zich met godsdienstige zaken gaat bemoeien en ook nu weer. vooral in de tweede helft van „Tot u zal spreken", ontstaat een serie bijzonder gekunstelde en zoetelijk gefabriceerde scènes, waar van de onwaarachtigheid er nog al dik op ligt. Men is geneigd in het begin van de film aan een ongepaste grap te denken, maar als in het verdere verloop de vage radio-tekst over het schone leven en over de hartelijke gevoelens van naastenliefde serieus toegeschreven blijft aan God, dan kan men zich alleen maar verbazen over deze krampachtige poging van Hollywood om met iets origineels voor de dag te komen, waarbij het de wansmaak niet schuwt. C. B. VRIJDAG, 13 JULI. HILVERSUM II (298 M.) 7.90-24.00 NORV. 7.00 Nws.7.15 Ochtendgymn.: 7.30 Gram 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws 8.15 Gewijde muz.; 8.45 Gram. 9.15 Voor de zieken 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.01) Gram.; 11.39 Viool en piano; 12.00 Gram 12.15 Mari nierskapel; 13.00 Nws; 11 15 Vocano dubbel- kwartet; 13.46 Gram.; 14.00 „Nu komt de tijd om violen te zaaien" (caus.); 14 15 ram.; 113.00 Voordracht; 15.20 Pianokwartet; 1S.50 Gram.; 16.00 Angelsaksische muz.; :6 30 Gram.; 16.40 Voordracht: 17.00 Verzoekp;ogr. voor de Jeugd; 17.30 „Als niet-Fries temidden van de Friezen" (caus.); 17.45 Surinaamse volksmuz.; 18.00 Wervingspr. Konink.ijke Marine; 18.10 Bariton en plano; 18.30 „Nijvere handen bezig aan de nieuwe vertaling", (cauS.); 18.45 Kerkkoor; 13.00 Nws.; 18.15 Regeringsuitz.: „Verklaring en toelichting 19 35 Een goed woord voor een goede zaak: 19.40 Rad'okrant; 20.00 20 09 Nws.: 20.05 Om- roepork. sol.* 21.09 Csus.; 21.20 Klassiek© muz.- 22 00 Vocaal ensemble en solist; 22.30 „Langs wegen van kunst en schoonhe'd", 'caus.); 22 45 Avondoverd.; 23.00 Nws.; 23 16 24.00 Metropole-ork. en solist. HILVERSUM I (401 M.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO., 10 20 VARA, 12.00 AVRO. 16 00 VARA, 19.30 VPRO. 21.00 VARA, 22.40 VPEO 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nws.7.18 Gram a 00 Nws.: 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.. 10.00 „Kinderen en mensen', (:aos.); 10.03 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10 30 Voor de vrouw; 10.45 Pianorecital; 11 15 Rad.o- feullleton: 11 35 Tenor en orgel; 12.00 Musette ork.: 12.33 Gram.: 12 45 Sport en nro.mose; 13 00 Nws.: 13.15 Mededelingen: 13.20 ,'hea:er- ork.: 14.00 Kookpr.: 14.20 Kamerork 15.00 Voordracht: 15 20 Gram.. 16 00 Gram 18.00 Nws.; 18.15 Sport; 18.22 Felicitaties; 18 45 „Demk om de bocht"; 18.00 Gram 19.15 Frij- zenpraatje; 19.38 ,,Een 9terk volk (uaus.); 20.00 Nws.; 20.è05 Boekbespr.; 20.10 20.30 „Benelux" (cans.); 20.40 „De Godsdien- stige ontwikkeling in de Jeugdjaren (caus.) 21.00 Gram.; 21.45 Buiten!, weekoverz.; 22.00 Dansmuz.; 22.25 Gesproken potret; z2,40 „Vandaag" (caus.); 22.46 Avondwijding; 23.00 N»l.| 23-16—JH.00 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5