V ennootschapsbelastin compensatie geven Geen verhoging van Successie belasting in rechte lijn moet Heiligschennende diefstal in de abdij van Ossendrecht Mossadeq tracht geld te krijgen Conflict kan nog maanden duren Ridgway verzocht hervatting der ivapenstilstandsbesprekingen In absoluut neutrale atmosfeer Twee hoge ambtenaren van t State Department geschorst Vrijlating van mgr Stepinac Spanningen in Kamer KoreaGriekenland Iran en in de lucht PETSCHE FORMATEUR? Vrijdag 13 Juli 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K.. „Onaannemelijk Rust voor de Tour J LAGEN Twee daders in Rotterdam gearresteerd Korea-detachement naar huis Aflossing vertrekt op 21 Juli Is Thorez dood? Prinses Elisabeth en prins Philip naar V. S. Chantage-poging van Belgrado? Nederlaag voor Truman WEERBERICHT V Ook bromfietsen V ermogensbelasting Sucessiebelasting Na beraad Aftrek meerdere vermogens belasting Interpellatie Perzië zal, wanneer Engeland het oliegeschil voor de Y. N. brengt, antwoorden door inheslaggenoinen documenten van de Anglo-Iranian te publiceren. Daaruit zou de Britse inmenging in Perzische binnen landse aangelegenheden duidelijk blijken, zo verklaarde premier Mossadeq Donderdag in de Perzische volksvertegenwoordiging. Mossadeq; die ruim een uur lang sprak, zij het tussenbeide met een fluisterende stem, verklaarde verder, dat hij niet zou aftreden voor dat zijn „taak, het nationaliseren van de Perzische olie" voltooid ZOU zijn- Harriman s reis heeft niet veel zin Generaal Ridgway heeft een poging gedaan om de besprekingen te Kaesong, welke gisteren in een impasse zijn geraakt, weer aan de gang te krijgen. Hij heeft de Noordelijken per radio voorgesteld, de wapenstilstandsbesprekingen in een „absoluut neutrale zone" met een radius van acht kilometer rond Kaesong „of een andere gewenste plaats'' te hervatten, „op basis van wederzijdse vrijheid van beweging en vrijheid van keuze van het personeel van beide partijen", die zich dienen te beperken tot een delegatie van 150 man, alle categorieën inbegrepen. Gaat Grady heen BUITEN DE BESTELLING Gevraagde bevoegdheden geweigerd 4 J De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Tamelijk heldere en koele nacht met weinig wind. Morgen in de loop van de dag toenemeiide bewolking, maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Warmer dan vandaag. Zaterdag 14 Juli: Zon op 4.35 uur, onder 20.55 uur; Maan op 16.47 uur, onder 0.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Harde strijd om 250 millioen 's-GRAVENHAGE. 12 Juli 1951. De Tweede Kamer begon vandaag aan de artikelsgewijze behandeling van de Motorrijtuigenbelasting, nadat gisteren op de eindstemming na, de Inkomstenbelasting en de Omzetbelasting waren afgedaan, diet kwam daarbij al direct tot een botsing lussen de minister en de Kamer bij de behandeling van het amendement-A erkerk (A.R.l, dat het beroeps- goederenvervoer van deze verhoging wilde uitsluiten. Het bleek al spoedig, dat er in de Kamer hiervoor een meerderheid te vinden was. De heren au de Wetering (C.H.), Hooy (K.V.P.), Aan Dis' (S.G.P.) en Hoogcarspel (C.P.N.) verklaarden zich voor dit amendement, dat door minister Lieftinck werd bestreden. De lieer Verkerk had uit gerekend, dat dit de schatkist 3.8 millioen minder zou opbrengen, maar minister Lieftinck zeide, dat dit zeker 4V2 millioen zou bedragen. Overigens maakte hij er bezwaar tegen op grond van de discriminatie, die dan zou ontstaan tussen het beroepsvervoer en de gemengde bedrijven en ook tussen bet vervoer van eigen personeel en dat van toeristen. Zoals altijd had minister Lieftinck nog iets in petto voor zijn antwoord in twee de termijn. Maar de voorzitter, wie het lang niet snel genoeg gaat, liet deze keer geen tweede termijn toe en ging plotse ling tot stemming over. Toen kon minis ter Lieftinck niet wachten met hetgeen hjj nog te zeggen had en hij zei: „Nu uw be leid, meneer de voorzitter, het mij on mogelijk maakt te zeggen, wat ik zo nodig ln tweede termijn bij mijn antwoord had willen zeggen, moet ik nu verklaren, dat de regering dit amendement onaanneme lijk acht". Hierop ontstond natuurlijk enige con sternatie, het was uit de reacties op dit amendement immers duidelijk geworden, dat dit amendement een royale kans had om te worden aangenomen. En men kan dan ook weinig bewondering koestelen voor dit optreden van minister Lieftinck. die aldivs de Kamer dwong te retireren op een onderdeel, dat geen regerings crisis rechtvaardigde. Men moet toch tót de conclusie komen, dat hiermee het recht van amendement, dat de Kamer heeft, op deze wijze gefrustreerd wordt. Zo dwingt' men de Kamer 'naar het pijpen van de regering te dansen. Het resultaat was dan ook, dat de KVP voor het 'grootste deel schoorvoetend dit amendement afwees. Nu was de situatie zo ddt de heer Hooy, die zich voor dit amendement had.verklaard, niet namens de fractie Nad gesproken. Men had in de ï-vp fractie de leden namelijk vrij. ge iten En het zal wel zo zijn geweest, dat een aantal leden, die van jftan waren vóór te stemmen, nu tégen stemden wanweg. de consequenties, die minister Lieftinck aan dit amendement verbond. De uitslag werd dus, dat het amende- ment werd verworpen met 33 tegen 5 Géén etappe-overwinning giste ren, géén uitvallen in welke ploeg dan ook, géén bittere teleurstellin gen, géén mateloze triomf.... niets van dat alles. De Tour verkeerde in een vredige rust en had de rustdag, die ze gisteren in Limoges genoot, dan ook wel broodnodig. Maar die rust was toch maar be trekkelijk. Rust 'was er, om te be ginnen, zeker niet voor de journalis ten. Want die wilden eigenlijk wel naar alle ploegen tegelijk hollen, om eens haarfijn te weten hoe het met. hen gesteld is. En daarom ondanks de rustdag van gisteren heeft Martin Duyzings voor U gis teren toch nog naarstig enkele ko lommen nieuws bijeengegaard om U vooral maar niets te laten mis sen van de sfeer rond zo'n dag-van- zahg-mets-doen. Op pagina 5 leest U van de Italianen, de Belgen, de Spanjaar den. de Fransen van al die anderen en natuurlijk ook van de Nederlan ders, die vandaag moedig een nieuwe reeks van acht etappes ziim ingegaan, een reeks, die - door de bergen van het Massif-Central en de Pyreneeën wel een definitieve scheiding zal brengen tussen de sterken en de zwakken. stemmen. Vóór stemden A.R., V.V.D., C.H. zonder de heer Tilanus, C.P.N.. S.G-P. en de katholieken Groen, Hooy en Van der Wejjden. Enige amendem en ten-Hoogcarspel (C.P. N.\ waarin werd voorgesteld de brom fietsen van de verhoogde belasting, die voor deze apparaten van tien op veertien gulden werd gebracht, uit te sluiten, wer den verworpen met alleen de stemmen van de communisten en de heer Weiter (K.N.P.) vóór. Toen de heer Weiter zijn stem uitbracht, als de enige medestander van de commu nisten, ging er een gelach op. Volkomen ongemotiveerd, wat de heer Weiter dan ook terecht de opmerking ontlokte: „Mag iemand hier geen zelfstandig oordeel heb ben?" Twee amendementen, één van de heer Hoogcarspel (CPN) en één van de heer Vam de Wetering (C.H.), welke beide de bedoeling hadden, dat invaliden, die geen belasting zouden behoeven te betalen, ook iemand op hun motorrijwiel zouden mo gen meenemen, werden door minister Lieftinck bestreden niet het argument, dat hij niet voor één geval vrijstelling kon verlenen bij de wet en voor andere geval len niet. Hij had toegezegd, dat hij op dracht zou geven in deze gévlallen voor een soepele toepassing te zullen zorgen. Beide amendementen werden dan ook ingetrokken. Bij de artikelsgewijze behandeling van de vermogensbelasting kwam er via een amendement-Hofstra (P.v.d.A.) een verbe tering voor de lijfrentetrekkers in dier voege, dat tot 3000 een ingegane lijfrente plus het pensioen van Vermogensbelasting zou worden vrijgesteld. Minister Lieftinck nam dit amendement over, nadat hij de factor pensioen aan dit amendement had toegevoegd. Een amendement-Van de Wetering (C.H.) om bij een' inkomen van 4800 en minder èn een vermogen van100.0Q0 een. aftrek van 20.000 toe te staan de mi nister had voorgesteld dat dit bij een in komen van 3500 kon geschieden werd verworpen met 33 tegen 49 stemmen. Te gen stemden K.V.P. en P.v.d.A. In de avondvergadering, voorgezeten door mr Donker, werd begonnen met de Successiebelasting. De heer Lucas wilde voor kinderen en echtgenoot geen verho ging van successiebelasting toegestaan. Tn het wetsontwerp werd een verhoging voorgesteld van 3'/- pet. tot 20 pet. Het bestaande tarief liep van 3 tot 17 pet. Het amendement-Hoogcarspel, die de Successiebelasting in de eerste lijn wilde doen lopen van 2 tot 25 pet., werd ver worpen met 680 stemmen. Voor stemden allleen de communisten. Het amendement-Lucas om in de j rechte lijn de Successiebelasting niet te verhogen, werd aangenomen met 5630 i stemmen. Tegen stemden P.v.d.A. en j C.P.N, Daarop ging de minister met de com- missie van rapporteurs in beraad, dat ge ruime tijd duurde. Na heropening der vergadering deel- de minister Lieftinck mede, dat het beraad had uitgewezen, dat lijj een nota, van wijziging inzake de Suc cessie-belasting niet zou indienen en dat hij de compensatie voor het ver lies in de rechte lijn bij de Successie belasting zou vinden in de Vennoot schapsbelasting, waarvoor hij 'n nota van Wijzigingen aankondigde. Het totaal-bedrag aan compensatie, dat de minister voor bij vorige ontwerpen „geleden verliezen" zal moeten vinden in een nieuwe verhoging van de Ven nootschapsbelasting, bedraagt nu 16 mil lioen. De heer Lucas I.K.V.P.) had dus in zake de Successiebelasting gezegevierd. Wij moeten tenslotte nog even terug komen op het amendement van de heer Lucas, bij de Inkomstenbelasting, die had voorgesteld do verzwaring van het tarief der Vermogensbelasting als per soonlijke verplichting op het zuiver in komen in mindering toe te laten. Dit betrof niet de verlaging van de leeftijd in de kinderaftrek, zoals wij in eerste instantie schreven, maar de toen nog niet behandelde verhoging van de Ver mogensbelasting, van 0.5 pet tot 0.6 a 0.7 pet. Wordt deze verhoging dus door de Kamer aanvaard .dan zal men het be drag, dat men door deze verhoging van de Vermogensbelasting meer moet beta len, bij de belasting-aangifte van het zuiver inkomen mogen aftrekken. De opbrengst, die minister Lieftinck van deze verhoging had beraamd, bedroeg 15 millioen. Daar de door het amende ment-Lucas bereikte verlichting vooral de sterk progressieve top werkt. kost dit .zoals wij reeds schreven, de minister IV- millioen. De heer Goedhart (P.v.d.A.) kreeg nog verlof de minister te interpelleren, over de activiteit van de Stichting „Door de Eeuwen [Trouw" en van de bureaux der zogenaamde Republiek der Zuid-Moluk- ken. De voorzitter wil trachten deze inter pellatie nog vóór het reces' te doen hou den. maar dan zou zij slechts een ge deelte van de middag in beslag kunnen nemen F. S. Acht Italiaanse weesjes vlogen van Rome naar New \ork. Ze werden door Amerikaanse echtparen van Italiaanse afkomst als kind aangenomen en gaan in de V erenigde Staten een nieuw leven tegemoet. Men ziet se hier onder geleide van prinses Pacelli, een nicht van de Paus en de Amerikaanse priester Rev. Andrew Landi, die zich bezighouden met het weghalen van kinderen uit weeshuizen, om ze in gezinnen te plaatsen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is een inbraak gepleegd in de Abdij van Onze Lieve Vrouw ter Duinen te Ossen drecht, waarbij twee jongemannen uit een brandkast o.a. een kostbare mo|* strans gestolen hebben, waarvan ze het bovenstuk van goud en zilver en met edelstenen versierd, hebben afgebroken. De daders werden gisteren door de Rot terdamse politie aangehouden. De hoofddader is de 20-jarige machine bankwerker W. H. uit Rotterdam. Hij was ontvlucht uit het rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort en had in Rotterdam-Zuid werk en een kosthuis gevpnden. Maar de 1 «4<trnnn Viii m O 4 rrnl/7 ito-. weggegooid en werden door de politie ge vonden. De inbrekers zijn daarop in de riohting van Bergen op Zoom en verder naar Rot terdam vertrokken. De rijkspolitie te Ossendrecht in samen werking met de recherche der rijkspolitie van Breda heeft een uitvoerig onderzoek ingesteld en verschillende vingerafdrukken gevonden. In Rotterdam hebben de inbrekers bij enige juweliers getracht de gestolen kost baarheden te verkopen, hetgeen echter met gelukte. De Rotterdamse politie van d J?.ureau Sandelingenplein heeft H. vnTtee~week verdween hij met geld van in de buurt van Oharlois in de 7iin patroon en van zijn kostbaas, totaal22®? Segrepen en achter slot en grendel f 420 Op straat was hij een vriend, de 20-iarige isoleerder J. R„ tegengekomen, wie hii het geld liet zien. Samen spraken ze tóen af naar Amsterdam te gaan om goéde sier te maken. U/ To.ec het geld opgemaakt was, besloot het tweetal op avontuur naar Brabant te vertrekken. Daar hebben ze ingebroken in de Abdij van Onze Lieve Vr°u>v ter Duinen, te Ossendrecht. Deze abdij is een internaat voor ambachtsonderwijs en voorbereiding voor de MTS. Via een W.C.-raampje hebben zij zich 1 toegang verschaft tot het gebouw. Ze hebben vervolgens de kantoren door snuffeld en de lessenaars opengebroken en vonden daarbij een sleutel van de brandkast. Nadat deze geopend was, maakten ze een monstrans en een twee tal hostie-doosjes, totaal voor een gel delijke waarde van 15.000 buit. Ze hebben het bovenstuk van de in goud en zilver gevatte en met kostbare edel stenen versierde monstrans afgebroken. Vérder hebben de onverlaten nog een verrekijker en een buks met patronen meegenomen. Deze hebben ze echter later Hij diende drie wetsontwerpen in ter voorzenihg in de financiële moeilijkhe den en 'Strekkende tot het opnemen van alle fondsen in het buitenland (hetgeen voornamelijk slaat op de zestien millioen pond sterling die op Britse banken ge deponeerd zijn), tot het aanvaarden van de door de bank voor in- en uitvoer aangeboden lening van 25 millioen dollar en tot het uitschrijven van een openbare lening van twee milliard rials (220 mil lioen guJden) met een looptijd van twee jaar en tegen zesprocent. Deze drie wets ontwerpen werden door de Madj lis naar de commissie verwezen. De premier zeide verder, dat de moge lijkheid bestond, dat de oliecrisis maan denlang zou duren en de regering zou nopen de verkiezingen, die in Februari aanstaande gehouden zouden worden, uit te stellen. Naar van de zijde van de Anglo Iranian te Londen verluidt, is de productie van de raffinaderij van Abadan tot een tiende van de normale hoeveelheid verminderd. Een van de laatste uit Abadan vertrok ken Britse tankschepen de „British Com merce" van zesduizend ton, is te Nicosia (Cyprus) aangekomen met een record lading olie. De kapitein, Fraser. zeide dat hij het gevordere ontvangstbewijs ten name van de Perzische oliemaatschappij had getekend, doch er doorheen had ge schreven; „Onder dwang". De Britse ambassadeur te Teheran, Sir Francis Shepherd, verklaarde Donderdag op een persconferentie, dat de reis van Averell Harriman, de adviseur van pre sident Truman, naar Perzië niet veel zin had, daar de Perzen Truman's advies om de aanbevelingen van het Internationale Hof te accepteren, reeds van de hand ge wezen hebben. De aanvaarding door Mos- L>» Arts Film Production, die een technicolor-film maakt over het leven van Johannes Vermeer is gisteren begonnen met buitenopnamen in Delft, waarbij de mooie grac Urn en karakteristieke bruggen een dankbaar onderwerp vormden. Zodra een communistisch antwoord, dat de vereiste garanties inhoudt, wordt ont vangen zullen de besprekingen zonder dralen hervat kunnen worden -.me' e|9J§e verwachtingen op voortgang aldus Ridgway. Hij voegde hieraan echter toe, dat sinds het begin der conferenties de gelijkheid van behandeling op de confe rentie, ,van zo essentiële waarde bij der gelijke besprekingen", had ontbroken. Bovendien meende hij. dat de wegen naar de conferentieplaats voortaan geheel vrij dienden te zijn van gewapend per soneel. De impasse is ontstaan, doordat de Noor delijken weigerden de journalisten, die de V.N.-delegatie vergezelden, doorgang tc verlenen. Een sectie van de westerse pers te Tokio heeft thans aangeboden af te zien van aanspraken op persvertegen woordiging te Kaesong, teneinde de im passe in de wapenstilstandsbesprekingen te doen eindigen. Radio-Peking heeft gisteravond een verklaring uitgezonden, waarin het V.N.- protest tegen de weigering van de Noor- lelijken om journalisten toe te laten tot het gebied van Kaesong, van de hand wordt gewezen. De radio beweerde, dat de Amerikaanse delegatie de totstandko ming van een staking, van het vuren wil vertragen en nu de verantwoordelijkheid daarvoor op de Noordelijken wil schui ven. In V.N.-kringen is men yan mening, dat de besprekingen in een geheel neutrale atmosfeer hervat dienen te' worden. Béi de partijen moeten vrije toegang tot de conferentieplaats hebben, „met inbesr p van persvertegenwoordigers". De geallieerde wapenstilstands-com- mlssie wacht nog steeds te Moensan op bericht of zjj te Kaesong of elders de be sprekingen kan hervatten. Inmiddels gaat de oorlog verder. Beide partijen doen langs het gehele front proefaanvallen. Aan het centrale front, ten Zuid-Oosten van Koemsong, rukten de verbonden troe pen drie tot vijf kilometer op. De geal lieerde vliegtuigen bleven de Noordelij ken bestoken. Een nieuw Nederlands aflossingsdeta chement voor Korea, ter sterkte van on geveer 250 man, onder wie 22 officieren, zal Zaterdag 21 Juli met het Amerikaanse troepenschip „General Mac Rae" van Rotterdam vertrekken. Ook een Belgisch detachement zal die dag te Rotterdam worden ingescheept. Met dit zelfde schip zal eind Augustus het oorspronkelijk Nederlandse detache ment onder commando van luit. kolonel W. D. H. Eekhout uit Korea naar Neder land terugkeren. Onvoorziene vertraging voorbehouden wordt het begin October in Nederland verwacht. sadeq van Harriman's bezoek was geba seerd op andere praemissen dan de door Truman voorgestelde. Op zijn wekelijkse persconferentie liet president Truman zich gisteren iets opti mistischer uit, dan Shepherd. Hij ver klaarde te hopen, dat de zending van Har riman naar Perzië succes zou hebben. Vroeger op de dag voerde Harriman met Truman en de minister van buiten landse zaken Achesor besprekingen- Hij zai heden naar Perzië vertrekken om de oliekwestie met de betrokken partijen te be-preken. Op een vraag of Harriman ge machtigd is met de Britten, zowel als met de Perzen over de kwestie te spreken, antwoordde Truman, dat Harriman geen bemiddelaar kon zijn, als hij niet met beide partijen contact zou kunnen heb ben. Het' is niet uitgesloten dat Harriman ook naar Londen zal gaan, aldus Truman. Volgen® waarnemers moet achter het recente besluit van Britse zijde om de olie-technici niet uit Abadan terug te halen en sluiting van de raffinaderij te vermijden, Amerikaanse invloed gezien worden. Te Washington is men van me ning, dat een regeringwisselinig te Tehe ran thans de kwestie voor het Westen slechts ongunstig zou kunnen beïnvloe den, aldus seint A.F.P., daar de invloed van de communistische Toedeh-partij er door vergroot zou worden. Washington en Londen zouden daarom tot een accoord met Mossadeq willen geraken en dit zou. de zin zijn van Harriman's reis. In betrouwbare kringen te Washington werd vernomen, dat de Amerikaanse ambassadeur in Perzië, dr Henry Grady, binnen zes of acht weken zal worden op gevolgd door Loy Henderson, op het ogenblik ambassadeur in India, aldus meldden Donderdag Amerikaanse pers berichten. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zouden hebben ontkend, dat Engeland het aftre den van Grady wenste, wegens de door hem gevoerde Amerikaanse politiek in Teheran. Volgens de persberichten ging Grady een jaar geleden naar Perzië met de be doeling. dat hij daar slechts een jaar zou blijven. Enige maanden geleden schreef hij een brief aan president Truman waar in hij herhaalde, dat hij in Juni van zijn plichten ontheven zou willen worden, al dus de berichten. Na. de ontwikkeling van de oliekwestie had Grady er in toegestemd tot Septem ber te blijven. Vooruit, vooruit. Snel, opschieten, pro ductiviteit. We kennen dat ook uit ons zenuwenbedrijf: de krant, waar drie mi nuten te laat fataal kan zijn voor een hele editie of streek van het koninkrijk. Er moet hard gewerkt worden. Om verscheidene motieven ten bate van land en gemeenschap. Bij alle sociale wetten inclusief democratie en vrijheid zou ge vangenisstraf moeten 'bestaan voor be roepsluiaards. Harde werkers houden het lang vol, en verdwijnen ook niet na twee niesjes onder de dekens. Maar de leiding ïhoge en lagel in de bedrijven en ondernemingen dient bij al het gejacht op hoog niveau te leven wanneer het de geestelijke en lichame lijke noden betreft van de werknemers. In dit opzicht zijn er gevallen van lichte aard en spoedig te verhelpen, er zijn ook ernstige feiten, die tijd en overleg vorde ren. Gaat het om mensenlevens, dan moet serieus gedacht en gehandeld wor den. Naar aanleiding van onze publicaties in deze hoek krijgen we nog al eens mede- de 'ingen en bezoeken, die nu niet direct wijzen op een fijne mentaliteit en vol doende sociaal .bewustzijn. De sfeer van mens tot mens is nog te vaak zoek tot grote schade van het noodzakelijke ver trouwen, van het moreel van het „slacht offer" en met hem van een heel gezir.- Natuurlijk kan het gemakkelijker zijn en glorierijker schijnen aan vijf armen een gulden te geven dan een volle das te sjouwen om een medemens ook als be- drijfsgenoot uit de nood te helpen. We schreven reeds meer. dat er be kwame. vakkundige chefs zijn in het prc- ducKeproces, maar als mens staan ze vele trappen lager. De economische bezeten heid heeft nog altijd meer waardering voor oen geschoolde jager in het bedrijf dan voor een geschoolde mens. Nog deze week heeft een postambtenaar met meer d,an 30 dienstjaren ons van zij- nood verteld. Ruim drie uur heeft de man zijn overkropt gemoed uitgestort. Zleven jaar tobt hij nu al om zijn zaken recht te krijgen. Er zijn verwachtingen gewekt en da bodem ingeslagen. Er zijn beloften gedaan en niet nagekomen. Er is een jaar en nog langer gezwegen. Na al die jaren heen en weer slingeren van d« ene desillusie in de andere, loopt de affaire nu ten einde. Hoe? Ontslag en vervroegd pensioen. Het bedrijf is dan zogenaamd van de man af. Maar deze man en zijn gezin? Er lopen weer meer mensen met geschokt vertrou wen in liefde en recht. Vooruit, vooruit. Snel. opschieten. Pro ductiviteit. We kennen dat Wat een rijkdom van techniek. Wat een schitterende vindingen. Wat een bewon derenswaardige ontwikkeling. Fenome naal. Maar wat een arme. arme wereéd.- HENK VAN DER MAZE Volgens berichten uit Warschau deed op de jongste bijeenkomst van het cen trale comité van de Poolse communisti sche partij het gerucht de ronde, dat de leider van de Franse communisten, Tho rez, tijdens een, operatic iji een hospitaal in de Krim zou zijn overleden. President Truman heeft Donderdag bekend gemaakt, dat hy de Britse kroonprinses Elizabeth en haar echtge- noot, prins Philip een uitnodiging heeft doen toekomen voor een bezoek aan de Verenigde Staten. De laatste hand wordt gelegd aan de bruidstaart voor het huwelijk van Helen Chapin, de dochter van de Amerik. ambassadeur in Den Haag. De president van de Franse republiek, Vincent Auriol, heeft Donderdag de oud minister van financiën, Maurice Petscbc (onafhankelijk) gevraagd, of hij onder de huidige omstandigheden bereid is een nieuwe regering te vormen. Petsche antwoordde, dat hij pas Dins dag antwoord zal kunnen geven. Henri Queuille, de demissionnaire Franse minister-president, had tevoren om gezondheidsredenen het verzoek van de president om een nieuwe regering te vormen van de hand gewezen. De Franse socialistische leiders stelden president Auriol tev argeefs in kennis van hun aanspraken op het recht om een nieuwe regering te vormen, gebaseerd op het feit dat de socialisten de grootste fractie van het centrum vormen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft twee hoge Ameri kaanse ambtenaren geschorst, namelijk de 43-jarige John Paton Davies, een lid van het personeel voor het ontwerpen der politieke plannen van de minister van buitenlandse zaken, Acheson, die jaren lang in China gewerkt heeft, en de 50-jarige Oliver Edmund Clubb. di recteur van het bureau voor Chinese aangelegenheden. Beiden zullen in Juli voor de Raad van betrouwbaarheid en veiligheid van het ministerie van bui tenlandse zaken moeten verschijnen. Het is niet bekend gemaakt, van welke aard de beschuldigingen op het gebied van de veiligheid zijn, die men tegen deze twee personen heeft ingebracht. De schorsing was bij <Je wet vereist, doch betekent niet, dat de betrokken perso nen zióh hebben misdragen of de veilig heid in gevaar hebben gebracht, aldus de perschef van het ministerie, McDer- mott. Volgens McDermott had het mi nisterie de schorsing stil willen houden, doch was publicatie noodzakelijk gewor den, omdat het gerucht in Washington de ronde deed. „Wakneer het Vaticaan het aanbod van de Joegoslavische regering om mgr Stepinac vrij te laten en naar het bui tenland te laten vertrekken, niet aan neemt, dan zou de regering van Bel grado compromitterend materiaal kun nen publiceren, dat tot dusver niet is gebruikt". Aldus heeft de Joegoslavi sche minister van buitenlandse zaken verklaard. Hy voegde er echter niet aan toe, wie of welke instantie daardoor gecompromit teerd zou worden. Tijdens een bezoek van Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties. aan Tito in April zou hij ook het geval van mgr Stepinac te berde hebben gebracht en er op gewezen hebben, dat de vrijlating van mgr Stepinac zeer veel zou kunnen bijdragen tot een prestigeverho- ging van Joegoslavië en tot een vermin dering van het wantrouwen, dat ten op zichte van dit land bestaat Tito zou hierop echter zeer koel hebben gereageerd met de opmerking, dat de aartsbisschop een uitzonderlijk goede be handeling geniet en zelfs buitenlandse journalisten mag ontvangen. Aldus be richt de correspondent te Belgrado van de „Neue Zürcher Zeitung". Het Amerikaanse Huis van afgevaardig den heeft een regeringsvoorstel, waarbij president Truman ruime bevoegdheden worden gegeven om voor verdedigings doeleinden fabrieken te verwerven en te drijven, verworpen. Doordat republikeinen en zuidelijke democraten samen gingen werd het voor stel met 159 tegen 139 stemmen afgewezen. De tegenstanders verklaarden, dat de machtiging president Truman de madht over „leven en dood" van particuliere industrie zou geven. De uitslag van de stemming betekent een nieuwe ernstige tegenslag voor de aan hangers van de regering in de voortdu rende strijd in het Huis van afgevaardig den om nieuwe controle maatregelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1