J Engelands streven ongewijzigd vrede, maar niet tot elke prijs Morrison blijft varen op door Bevin uitgezette koers Staat van beleg Guatemala m Sobere, doch verantwoorde voeding F00IENSTELSELe,,PU8LIEK „Bedevaart is geen toerisme Om het VERZET TE BREKEN SENSATIES OP ILSY III Arbeiders worden aandeelhouders „Réunie van oude vrienden" te Kaesong r r In Frankrijk is de zoveelste formateur wederom gestruikeld Donderdag 26 Juli 1951 v.. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v.. DE VOGELPEST - - Jt jl A Er worden meer vettenmaar minder dierlijke eiwitten genuttigd Oud papier wordt goed bewaard Ontslag van Zusters van Liefde leidde tot felle demonstraties Ook Bidault ziet geen Het bediéningsgeld in de Horeca-bedrijven Blinde oorlogsinvalide kreeg gezichts vermogen terug Nieuw Hongaars mon sterproces voorbereid? Ypenburg hoopt op mooi weer Emir Talal naar Jordanië? V.S.-regering steunt door faciliteiten in de belastingen Communisten wijzigden hun eisen De Tour leefde op Iioge voet fausto corn Jf WEERBERICHT Spanje gevaar voor scheuring In 1950 teerden 60.000 kippen afgemaakt -- TRAINEN 99 Inzamelingsactie blijft succei Percentages Communisme infiltreert s. p. i- v 5 DEPORTATIES IN HONGARIJE Weerverwachting, geldig van heden- tot Vrij dagavond Droog weer met enkele overdrijvende wol kenvelden. Morgen overdag hogere temperatu ren dan vandaag. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tuisen West en Zuid. Vrijdag 27 Juli: Zon op 4.52 uur, ondep 20.40 uur: Maan op 23.37 uur, onder 16.02 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Herbert Morrison, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft fristermiddag in het lagerhuis het eerste belangrijke debat, dat hij sinds hij Ernest Bevin opvolgde, te leiden krijgt met een rede ingezet. De voor naamste onderwerpen, die hij aansneed waren de Duitse herbewapening, het ontwerp-vredesverdrag met Japan en de Spaanse kwestie. De toestand in Perzië en in het Midden-Oosten zal tijdens de zitting van Maandag a.s. worden behandeld. Wel verklaarde Morrison terloops, dat hij van Harri- man had vernomen op welke hasis de Perzen „klaarblijkelijk bereid" zou den zijn besprekingen met Londen te beginnen. „Hun standpunt is in sommige opzichten echter niet duidelijk en wij hebben om verduidelijking verzocht", aldus de minister. beeld. Ik hoop, dat de Koreaanse les nim mer zal worden vergeten. Indien de hui dige wapenstilstandsonderhandelingen succes opleveren, zullen de Ver. Naties iets zeer waardevols hebben bereikt: haar opofferingen hebben er veel toe bijge dragen,. een derde wereldoorlog te voor komen en zij een les geweest voor moge lijke aanvallers". De. minister gaf toe, dat het vredesver- Morrison begon zijn eigenlijke rede over de Britse buitenlandse politiek, die volkomen voortbouwt op de door wijlen minister Bevin gelegde grondslagen, met het afleggen van de verklaring: „Ons eerste doel is vrede, vrede voor de gehele wereld, doch niet tot elke prijs. Wij wil len een vrede, die ons in staat stelt voort te gaan met ons werk van maatschappe lijke en economische vooruitgang. Wij streven na: vrijheid en veiligheid aan de ene en economische welvaart en maat schappelijke rechtvaardigheid aan de an dere kant. Het ene doel kan niet worden bereikt zonder verwezenlijking van het andere". Evenais Acheson eergisteren, wees Morrison er op, dat de vrije landen alleen agressie kunnen verhinderen, indien zij tonen vastbesloten te zijn. gemeenschap pelijk hun verdedigingen op te bouwen en schouder-aan-schouder te staan, indien dit nodig zou blijken. Over de Duitse herbewapening zei.de Morrison o.m.: ..Het is redelijk en nood zakelijk. dat een Duitsland, dat is opge nomen in de vrije gemeenschap der an dere democratieën, over de middelen be schikt om zich te kunnen verdedigen". Onder toejuichingen der socialistische lagerhuisleden verklaarde Morrison voorts: „De Britse regering is niet van mening, dat het opnemen van Spanje in de Westeuropese verdediging een ver sterking zou betekenen voor de gemeen schap der vrijheidlievende landen. Wij hebben met de Amerikaanse regering op de meest openlijke eu vriendschappelijke wijze gesproken over haar te Madrid ge voerde onderhandelingen en er op gewe zen, da# o.i. de strategische voordelen van een inschakeling van Spanje zullen worden overtroffen door de politieke scheuring, die hierdoor onder de Wester se statengemeenschappen zou worden veroorzaakt. („Onzin", werd vanaf de banken der conservatieven geroepen). Morrison verzekerde, dat de V. S. er niet op aandringen, dat Spanje zal toetreden tot het Xoordatlantisch verdrag- Washing ton wil slechts een bilaterale overeen komst met Madrid sluiten. Over de Britse politiek t.a.v. de Sovjet unie zeide Morrison, dat Engeland „im mer een krachtige, doch nooit uitdagen de houding heeft aangenomen tegenover bedreigingen"- Hij .waarschuwde tegen de min of meer aantrekkelijke vormen, waarin de communistische vredescam pagnes zijn gekleed. „Indien het Ooste lijke bloc werkelijk vrede verlangt, kun nen wij ons slechts verheugen, want niets van hetgeen wij doen of zullen doen zal een dergelijk communistisch vredesver- langen in de weg staan. Ongelukkiger- wijs echter zijn de daden van Rusland en zijn bondgenoten zeer in strijd met hun van vredelievendheid overvloeiende woorden. Korea is hiervan een goed voor drag met Japan mild is, maar dat was gedaan omdat uit elk arlder besluit het Uit het Jaarverslag 1950 van de Neder landse Federatie van Verenigingen van Bedrijfspluimveehouders (N.P.F.) blijkt, dat in 1950 in totaal ongeveer 300 pluim- veestapels door pseudo-vogelpest werden aangetast. Ruim 60.000 kippen moesten zaad zou zijn voortgesproten voor toe-worden afgemaakt, of pet. van de Ne- komstige moeilijkheden. „Sommigen me- i derlandse pluimveestapel Verreweg het wnnJaliapan' indien h8t Weer ee" kans grootste gedeelte hiervan was afkomstig wordt gegeven, opnieuw een agressieve s mogendheid zou worden, die de vrije we- kleine oeurijven, stadskippenhouders en voorts van verschillende mesterüen. Onder de fok- en vermeerderingshedrij- ven zijn slechts heel weinig slachtoffers voorgekomen. reld zou. bedreigen. Maar hier staat tegenover, dat, indien Japan geheel weer loos blijft het een gemakkelijk slacht offer zal zijn voor een aanval door andere staten". Morrison besloot zijn rede met de woor den: „Wij zijn van mening, dat onze idealen gezond zijn. Er zijn echter rege ringen, die andere doeleinden schijnen na De pseudo-vogelpest in Oostzaan breidt zich nog steeds uit. Thans is bij de pluimveebouderxbedrijven van D. de B. en C. H., in de Rutgers van der Loeff- te streven. Indien ook zij voor 's werelds straat, deze ziekte bij de dieren gecon- welzijn willen werken, zullen zij het- over j stateerd. In totaal zijn 252 kuikens en 18 een geheel andere boeg moeten gooien. Wij staan immer gereed om een even tuele koerswijziging harerzijds In de goe de richting op te merken en van harte te verwelkomen. Wij zullen de dan geboden gelegenheid voor een nieuwe vooruitgang voor de gehele wereld met heide handen aangrijpen". De voornaamste critiek der conserva tieven werd geuit door Richard Butler en gold de houding van de regering t.a.v. Spanje. Wat de andere door Morrison be handelde punten betreft, konden de con servatieven het in grote lijnen wel met hem eens zijn. kippen in het destruetorbedrijf te Pur merend vernietigd. Op de beide bedrij ven heeft zich vorig jaar ook deze ziekte voorgedaan. De ravage op het baanvak AmersfoortSoestduinen, waar gisteren de laatste vijf wagons van een goederentrein ontspoorden. Er deden zich bij dit ongeval geen persoonlijke ongelukken voor. De landelijke inzamelactie van oude materialen en afvalstoffen, welke be„in Maart van dit jaar is begonnen, level uitstekende resultaten op. Nadat in Maart een hoeveelheid van 18.000 ton oud papier was ingezameld ongeveer het dubbele van November j.L in April en Mei werd het telkens circa 20.000 ton. Dit resultaat is te danken aan de grote activiteit van de opkopers, van oude materialen, liefdadigheidsinstellin gen, vele gemeentebesturen en zeker niet in de iaatste plaats aan de grote mede werking die van de zijde van de Neder landse huisvrouw werd ondervonden. Hoewel de opbrengsten van lompen en oude metalen moeilijk, te becijferen .zijn, kan ook hier gesproken worden van een aanzienlijk toenemende „val". Het op halen van beenderen, waaraan de belang hebbende industrie medewerkte, leidae eveneens plaatselijk tot successen. In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid de heer Engelbartink (K. V. P.) betreffende de voeding van het Nederlandse volk. li-ebben de - ministers van Landbouw. V. en V. en van Sociale Zaken o.m. het volgende geantwoord: Een berekening van de gemiddelde voeding van het Nederlandse volk gedu rende het kalenderjaar 1950» (dat liet meest recente jaar is, waarvoor reeds voldoende vaststaande gegevens beschik baar zijn) toont aan, dat in vergelijking met 1936/1938 per hoofd der bevolking ongeveer 20 pet. meer aardappelen, 18 pet. meer suiker en naar vetwaarde gerekend 20 pet. meer voedingsvetten (spek inbegrepen) w-erdefi verbruikt; daartegenover 25 pet. minder kaas en ruim de helft minder eieren, terwijl de consumptie van groenten en vlees toonder spek) ongeveer op hetzelfde peil bleef. Het melkverlbrui'k is in vergelijking met 1936/1938 met ongeveer 30 pet. per hoofd der bevolking per jaar vermeer derd. Eveneens verdient vermelding, dat ook de na-oorlogse consumptie van fruit enigszins is toegenomen. Een goede toetsing van de gemiddeld in 1950 genoten voeding wordt verkre gen, indien men deze, omgerekend in calorieën en een aantal belangrijke nutriënten, zo goed mogelijk vergelijkt met wat naar moderne voedingsinzioh- teu gemiddeld wenselijk zou zijn. De totale indruk is dan bevredigend, met dien verstande, dat de vebvoeding enigs zins aan de hoge kant is en de gemid delde voorziening met dierlijk eiwit nauwelijks van het wenselijke afwijkt. Behalve tot intensivering van een huishoudelijke voorlichting, welke zich richt op een sobere, döch verantwoorde voeding ter bevordering van een juiste besteding van het gezinsinkomen op dit punt, zien de ministers in de gegevns omtrent de voedingstoestand, welke op lei-ding00tot 1es,ohi'k'baar zijn, geen aan- maatregelen. nem&n V£ul Andere Bij demonstraties van katholieke vrouwen voor het nationale weeshuis in Guatemala heeft de politie in vuurgevechten drie personen gedood en een aantal gewond. De staat van beleg is voor dertig dagen afgekondigd mede tengevolge, van het feit, dat de katholieke anti-communistische orga nisatie van studenten door de straten trok en afzetting van communisten in dc regering en verwijdering van communistische ambtenaren uit het overhei sapparaat eiste. Aanleiding tot deze demonstratie was het ontslag van drie Zusters van Liefdé uit het weeshuis, welke geschiedde op last van de communistisch georiënteerde directeur Gabriel Alvarado. Het ontslag van -de zusters dat enige dagen geleden een feit werd. leidde er in de ee.ste plaats toe,, dat de 600 we zen tot een sit-down.* taking overgingen. Daarop trokken de E atholieke vrouwen van Guatemala, ondsuks de stromende regen, naar het weeshuis en eisten daar onder luid gejoel het aftreden van Ga- De katholieke leider en oud-premier Georges Bidault heeft president Auriol laten weten, dat hjj de opdracht om een Franse regering te vormen, niet kan aanvaarden. Bidault'»; falen om overeen stemming te bewerkstelligen tussen de coalitie-partij, is de derde mislukking in twee weken. Na hem is de conservatieve ex-premier Reynaud aangezocht, doch men geeft hem niet veel kans. Reynaud is voorstander van drastische besparingen in de genationaliseerde in dustrie en nationale verzekering. Hij heeft matige steun van radicalen en ra dicaal-gezinden. Zijn tegenstanders zijn de katholieken cn nog sterker de socia listen. Hij is een uitgesproken tegen stander van de beweeglijke loonschaal, die de socialisten voorstaan. Het is de Federatie va» werkgevers organisaties in het Horeca-bedrtff en de Bedrijfsunie voor het hotel-, café- en res- tauranfr-personeel zo delen zij ons mede gebleken, dat er gegronde klach ten by het publiek bestaan over het vast stellen van het bedieningsgeld en het afrekenen. De Federatie heeft de Horeca-onderne- mers gewezen op de wettelijke verplich ting het bedieningsgeld vast te stellen en het 'bekend te maken. Het personeel is verplicht het bedieningsgeld afzonderlijk in rekening te brengen. De zgn. „inclu- sief-rekening" is alleen geoorloofd, wan neer de prijzen van logies en verteringen verhoogd zijn met hèt bedieningsgeld en. aan de gasten bekend is gemaakt, dat het bedieningsgeld in de prijzen is begrepen. Slechts in dit geval is het toegestaan, dat liet totaalbedrag der verteringen wordt genoemd inclusief het bedieningsgeld. De Federatie heeft de Horeca-werkge- vers geadviseerd de volgende percentages aan te houden bij de vaststelling van het bedieningsgeld: café, café-restaurant en restaurant 15 pet., cafetaria 10 pet., hotel (logies al dan niet met ontbijt) bij een verblijf van 1 t.m. 4 nachten 15 pet., 'bij een verblijf van.langer dan 4 nachten ten minste 10 pet.; partijen (afhankelijk van de prijs) 10—15 pet. Voor de zgn. pensionovereenkomsten in hotels wordt geadviseerd het bedie- ningsgeldpercentage vast te stellen op tenminste 10 pet met dien verstande, dat over de café- en restaurantverteringen, die niet tot het „pension" behoren, 15 pet bedieningsgeld worden berekend- Deze zijn hoger dan de minimum percentages volgens de loonregeling en naar de me ning van de Federatie en de Bedrijfsunie voor het hotel-, café- en restaisrantper- soneel een behoorlijke beloning voor de bediening. briëi Alvarado als directeur van het weeshuis. Bovendien eisten zij, dat de in specteurs van het onderwijs, die in dienst van het Rijk staan, zouden aftre den. daar allen ervan verdacht werden met het communisme te heulen De aartsbisschop van Guatemala, de 67-jari- ge Mgr Rossell y Arellano, die tussen beiden kwam en groter onheilen wist te voorkomen, werd de toegang tot het weeshuis geweigerd. Onder Voorwend sel, dat de demonstraties een poging van hét volk waren om de regering omver te werpen, kondigde de regering onmiddel lijk de staat van beleg voor 30 dagen af, waarop de politie de mensen te lijf ging met traangasbommen en later met vuur wapenen. tengevolge waarvan drie doden en vele gewonden te betreuren zijn. De demonstraties voor het weeshuis zijn aanleiding geworden tot verdere be togingen en wel tegen vier onderwijzers aan het weeshuis verbonden en tegen Fernando Vallo, de directeur van het communistische weekblad „October". Het zijn vooral de studenten geweest, die jlaarop in grote optochten door de straten van Guatemala trokken met de leuzen: „Weg met de communisten. Wij zijn geen communisten. Het communisme erkent geen godsdienst". Daarop trokken zij naar het paleis van de president, Jacobo Arbenz, om het ontslag van de directeur van het weeshuis te eisen. Een delegatie werd ontvangen, doch in plaats dat de ontslagen zusters in haar functie werden hersteld, werden ock de priesters, die aan het weeshuis waren verbonden, ontsla gen. Dit voerde tot verdere betogingen, waarbij de studenten oo nog naar de marxistische school trokken. Tenslotte heeft president Arbenz toch de directeur Alvarado ontslagen en de zusters en priesters in hun functies hersteld. Hoewel de bevolking van Guatemala voor het grootste deel Katholiek is, moet inderdaad worden vastgesteld, dat zekere communistische infiltratie heeft plaats gehad. De aanhangers van het commu nisme worden voornamelijk gevonden in de kringen van onderwijzers en andere leerkrachten, die met de opvoeding be last zijn. Zij hebben hun grote kans om in de regeringskringen door te dringen voornamelijk gehad onder de vorige pre- j sident, Juan Jose Arevalo. De vierdaagse had, de eerste dagen althans, een natte entourage in tegenstel ling met het veelal zonnige weer in an dere jaren. Maar het kan ook niet altijd TTtSddopP 7L« Er lopen er anders genoeg mede. Bet is zeljs een recordjaar'. Een symbolisch teken des tijds, welke zo „rijk'' is aan meelopers Vreemd eigenlijk, dat. terwijl het aantal voertuigen in soort en aantal toeneemt hoeveel nieuwe fietsen, bromfietsen en „volkswagens" ziet men niet het getal wandelaars ook stijgt. Of eigenlijk is het zo gek niet; de mens wil immers steeds iets anders en is daardoor nooit voldaan. Men houdt van afwisseling en verande ring van verkeer doet alzo lopen. En wanneer men eenmaal loopt, tippelt men al gauw een wandelsportvereniging binnen en dan is Nijmegen natuurlijk het wandel-paradijs! _Nu speelt die zucht naar verandering niet bij alle mensen een rol. Er zijn jon- gemensen, die enthousiaste wandelsport- beoefenaars zijn en toch lelijk kijken, als zij voor de baas een boodschap moeten doen per pedes apostolorum, omdat de fiets stuk is. Doch er is ook een post bode, die zijn vrije dagen gebruikt om het wandelevenement van Nijmegen mede te maken, terwijl hij in de tredmolen van het bestaan toch ook wel wat pleegt af te tippelen. Maar in ernst, die wandelsport is o.i. een buitengewone training voor jongelui, die alvast leren om fit te blijven, als zij later^met hun kinderen „een dagje uit gaan want daar is een vierdaagse nog maar kinderspel bij, al kan men hier ook niet „de kantjes aflopen". Wij hebben grote bewondering mede b.v. voor de Tourrijders op hun tweewielige karretjes, doch wanneer wij des Zondags en op vacantiedagen vaders en moeders zien trappen met op de fiets nog twee kinde ren iedernu dan hebben wij ook eerbied voor het uithoudingsvermogen van de groten en niet minder van de.... kleinen. Ja, het is allemaal erg vermoeiend, TïldCLT TTXBTl XDXl TVIL CSTlTTlCLCLl QTGLCLQ €STlS XCtS- anders. Terislotte is het slechts èèn keer vacantia in het jaar. De rest van de 52 weken kan men dan weer gewoontjes- aan doen ANALYST (die maar niet in de lijntjes kan lopen.) In verband met de 51ste Nationale Bede vaart naar Lourdes is een bijeenkomst ge houden van alle Nederlandse priesters, die aan deze bedevaart deelnemen. Hierbij heeft mgr Huibers een toespraak gehou den, waarin hij er op wees, dat men zich voor begripsverwarring moet hoeden en niet tot bedevaart moet gaan verklaren wat in feite een vorm van toerisme is. Dit is ook de betekenis van de richt lijnen van het Episcopaat, die de^ Ver eniging tot Samenstelling van Neder landse Bedevaarten aansprakelijk heeft gemaakt voor het toezicht op de goede geest bij deze bedevaarten. Wanneer reisbureaux in hun reis per toeringcar door Frankrijk ook b.v. Lour des opnemen, mag men dat geen bede- Genoemde organisaties adviseren het publiek steeds een nota te verlangen; in hotels en restaurant is men verplicht deze nota te verstrekken, doch ook in café restaurants cn café's doet men er in zijn eigen belang goed aan steeds een nota vrasen' Dlt voorkomt vergissingen. nieuw monsterproceS, dat echter niet ^5 de kerkvorst Men wende zich tot de ondernemer, j direct gericht zal zijn tegen de katho- indien men klachten heeft, en zo nodig Heke Kerk, maar, waarvan de rode tot de werkgeversorganisaties. regering verwacht, door de veroordeling van een groot aantal leken de laatste belangrijke kernen van een anti-coinmu- nistisch verzet te kunnen breken. Op het ogenblik, dat de burgera \_an Volgens inlichtingen, waarover het K. I Hongarije het vonnis tegen In officiële kringen in Damascus ge looft men* dat Emir Talal van Jordanië, de oudste wx>n van wijlen koning Ab- doellah, er in geslaagd is z\jn medisch asyl in Zwitserland te verlaten. Zijn Ilceft China vijf millioen soldaten? huidige verblijfplaats zou onbekend ztfn. Vol'iis radio-Peking zijn de Chinese joals men weet, eist prins Talal de Jor- strijdkrachten gegroeid tot een „onover- aaanse troon op, maar bestaat er in winnclijk leger van ruim 5 millioen mnnen- en buitenland oppositie tegen man". Dean Acheson schatte het aantal "e'n- ^(jn jongere broer prins Naif is op eergisteren op drie en half millioen. ogenblik regent van Jordanië. JN&SPi Wi i-Vi v.v.. .xriv. sO V tuigje, nodig. De Deen Sulvest Jenser zal er mee demonstreren om te bewij zen dat het museumstuk (80 pk., vleu gels van zeildoek en 70 km. snelheid) nog recht heeft op een normaal bewijs van luchtvaardigheid. „Wij hopen", zo vertelde ons de oud majoor-vlieger Jan Flinterman, die de vliegtechnische leiding heeft op deze Ilsy een zekere climax te bewerkstelligen. Wij hebben ons verzekerd van de medewer king van de „Skyblazers", de Amerikaan se straaljagerstuntformatie, van het Engelse „Aerobatic Team", van het 71e squadron, de Franse „Patrouille d'étam- pes", valschermspringers, Belgische Glos- j ter Meteor Straaljagers, helicoptère zweefvliegtuigen. Nederlandse Gloster- Meteors en Thunderjets". niet geëindigd zou zijn, doch dat dit rechtsgeding het fun dament en de inleiding van een volgend monsterproces was. Toen werd namenjk een zeer groot aantal getuigen verhoord, die geen getuigenis aflegden, niaar zich zelf beschuldigden van de zwaarste mis drijven. De zekerheid, waarmede de open/baremening in Boedapest het vol gende proces verwacht, wortelt bovenal in het .feit, dat deze getuigen, ondanks de zeer ernstige zelfbeschuldigingen, nog steeds niet gearresteerd zijn. Het bljjkt Uit betrouwbare rapporten te Wenen, dat nog steeds ongeveer 3.000 personen per week uit Budapest worden gedeporteerd. De laagste schatting van het aantal tot nu toe gedeporteerde personen is 24.000, maar een niet nader genoemde buiten landse ambassade te Boedapest verklaart dat dit cijfer eerder bjj de 40.000 moet liggen. Slechts een vierde gedeelte hier van wordt gevormd door aristocraten. vaart noemen. Mgr Huibers waarschuwde de priesters vooral te zorgen, dat iedere; begripsverwarring met toerisme word', vermeden en dat niet uit zakelijke mo tieven onder geestelijke leiding als bede vaart wordt aangekondigd, wat in feite een vorm van uitgaan of toerisme is. De bisschop van Tarbes en Lourdes, mgr Théas, heeft de Nederlandse pelgrims in een audiëntie ontvangen. Tijdens deze audiëntie heeft mgr Théas erop gewezen, dat de betekenis van Lourdes niet moet gezien worden als het oord van wonder bare genezingen, maar als het oord van zelfinkeer en boete. De genezingen blijven bijzaak. Wonderbaarlijke genezin g Kort voor de komst van de Nederlandse bedevaart in Lourdes is een blinde oor logsinvalide uit Duinkerken bij het bidden van de Kruisweg op de Calvarieberg plot seling genezen. Toen deze 3S-jarige man. vader van zeven kinderen, vergezeld van zijn oudste dochter bij de negende steile neerknielde, verschenen plotseling voor zijn ogen alle kleuren van de regenboog. Bij deze plotselinge genezing toonde cleze man een bijna Nederlandse nuchterheid. In plaats van ogenblikkelijk rond te ba zuinen, dat hij was genezen, vervolgde hij rustig zijn Kruisweg en eerst toen hij deze beëindigd had, deelde hij de genezing aan de geneesheren in het bureau mede. Zeven landen zullen met in het geheel j voormalige officieren, bankiers of in- 200 medewerkers aan deze derde Ilsy dustrieën. De overigen zijn arbeiders, deelnemen. I winkeliers en lagere ambtenaren. Vaaneer het weer zich van zjjn beste j chute, zodat hij zijn val breekt, terwijl De verschillende systemen van deel-geleden genoten 6.868 ondernemingen der- zUde laat zien en er geen stormvlagen hij daarna al klapwiekend niet zijn vleu nenrng van het personeel in de bedrijfs- gelijke voordelen, thans zijn het er reeds over de omstreken van Den Haag gie- 1 Dit is „de enige vliegende mens", zoals hij zichzelf aankondigt; de Zwit serse luchtacrobaat Rudolf Boehlen, die op Ypenburg het komende weekeinde enige van zijn griezelige staaltjes zal weggeven. Gisteren zag I penburg een voorproef je en enkele schonen uit Staphorst interesseerden zich bijzonder voor de moderne learus. resultaten van handels- en industriële ondernemingen trekken steeds meer de aandacht in de Ver. Staten. Ui5 een on langs ingesteld onderzoek is gebleken, dat reeds meer dan 7 millioen Ioontrek- kenden financieel belang hebben bij de gang van zaken in de ondernemingen, waar zij werken, of twee maal zo veel als in het jaar 1946. In talrijke gevallen levert het feit, dat het personeel aandeel heeft in de winst van de onderneming, rechtstreekse finan ciële voordelen op. De Amerikaanse be lastingautoriteiten staan dergelijke bedrij ven belastingverlagingen toe, Vyf jaar meer dan 13.000. i ren, zal de derde internationale lucht- Zo kunnen de arbeiders en de employé's vaartshow Ilsy Hl, welke Vrjjdag, Za- van de Socony Vacuum Oil ca 5 pet van terdag en Zondag op het vliegveld Ypen- hun loon voor de aankoop van aandelen der maatschappij gebmiken, die van haar kant 50 pet van het bedrag bijbetaalt, dat de loontrekkenden hiervoor besteden. Bij de Bell Telefoon-Mij kan iedere loon trekkende voor elke 500 dollar aan jaar wedde een aandeel krijgen, dat de maat schappij ter beschikking stelt tegen 20 dollars beneden de dagkoers. Bij de vul- penfabriek Schaffer hebben de arbeiders thans 27 pet van de aandelen in handen, tegen 20 jaar geleden 4 pet. burg gehouden wordt, weer veel sensa tioneels op luchtvaartgebied aan de toe schouwers bieden. Zo zal dan de 53-jarige Zwitser Rudolf Boehlen, van beroep gemeenteschrijver, zijn stunts laten zien. Hij kondigt zichzelf aan als de „enige vliegende mens" en het lijkt daar ook wel op, want Boehlen maakt duizeling-wekkende sprongen van 2500 .meterhoogte. Eerst op 300 meter van. de grond af ontplooit hjj zijn paras. Het nieuwe voorstel, dat de com munistische onderhandelaars te Kaesong gisteren hebben gedaan, zou de eis Inhouden, dat de V.N.-delegatie belooft het vraagstuk van de terug trekking der buitenlandse troepen uit Korea „later" te zullen bespreken. Te Washington gelooft men dat dit bete kent, dat naast of buiten de wapen stilstandsbesprekingen om, door de betrokken regeringen onderhandelin gen gevoerd dienen te worden omtrent de politieke kwesties van een blyven- de regeling. Dit zou voor de geallieerden vermoe delijk niet onaanvaardbaar zijn. Tot nu toe eisten de communisten, dat de terug trekking van de buitenlandse troepen een der agenda-punten van de bespre- -tt TiT-i.: i king te Kaesong zou vormen, maar de De Zwitser Hans Walti zal op de ko- j gea]iieerden wezen dit af omdat zij deze mende Ilsy ook voor de nodige sensatie ^westje er een van politiejce aard acht- zorgen Reeds 375 parachutesprongen (.en ^]s ,je communisten inderdaad ge- heeft hij op zijn naam staan en naast dit j voegen nomen met de belofte, dat dit springen „uit liefhebberij" (want hij in pUnt iater besproken zal worden, nadert in het dagelijkse leven architect), is hij dit het standpunt der geallieerden, een luchtacrobaat die voor de komende Mocht men over deze kwestie overeen- gels zal trachten het luchtruim te door klieven. dagen twee nummers op zijn programma heeft staan, namelijk „de vliegende bom" en een „drievoudige parachutesprong". Goed weer heeft ook de uit 1909 da terende ;,Ellehammer"-eendekker, een op jpsa monsterlijke mug lijkend vlie*» stemming bereiken, dan resten er nog twee belangrijke punten: het vaststellen der demarcatielijn en de te treffen in spectiemaatregelen voor het nakomen van de bestandsovereenkomst. Diploma ten zijn van mening, dat het regelen vwi deze twee punten nog dagen en mis- vechten op kleine schMi feleverd. sehien wel weken in beslag kan nemen voordat men van een feitelijke wapen stilstand zal kunnen spreken. Router's correspondent zegt, dat gis teren te Kaesong een sfeer hing van een „reünie van oude vrienden". Twee com munistische journalisten een Engels man en een Australiër waren uit Peking gekomen. Zij zeiden, dat in China de mening heerste, dat de moeilijkheden te Kaesong overwonnen zouden worden. Ook hedenmorgen hebben de beide dele gaties eikaar weer te Kaesong ontmoet. De V.N.-delegatie begaf zich in vier hef- schroefvliegtuigen naar de conferentie- plaats. Over de heden gevoerde besprekin gen is nog niets bekend geworden. Zij duurden 70 minuten, waarna zij tot mor gen werden verdaagd. Strijd gaat door Volgens een communiqué van het aent- ste leger heef; een grote verkenningsgioep der verbondenen een uitval gedaan ten Noorden en Westen van Korangpori. in welk gebied zich een Noordelijke concen tratie schijnt te bevinden. Verder wordt verklaard, dat de verbondenen op mat ge tegenstand zijn gestuit. Ten Oosten van Koemhwa ondernam 'n Noordelijk bataljon een aanval, die r.a twee uur door artillerievuur afgeslagen werd. Elders aan het front werden ge- Verzette bergen enwon De strijd is gestreden. Tenmin ste de veldslag in de hoogste Al pen, de Vars en de Izoard. Maar deze vertwijfelde poging om de Zwitser Koblet nog te onttronen, vooral ondernomen door de Italia nen. is faliekant uitgelopen. Hugo staat vaster dan ooit op de leiders plaats, want zowel Bartali als Ge- miniani verloren verschillende mi nuten op hem. En daarmee is het pleit dan beslecht. De Zwitser gaat Zondag nóg meer' in de bloemen dan reeds nu na iedere etappe ge beurt eu hij zal in het Pare des Princes „Tout Paris" aan zijn voe ten vinden en zijn bankrekening stevig vetgemest Natuurlijk: ook Italië beleefde een schoon ogenblik, toen Coppi. die er alles op gezet heeft nog één maal als overwinnaar uit de strijd te komen, als eerste in Briangon aankwam. Maar de overwinning hing aan een zijden en vooral geen nylondraad; want had Koblet op het beslissende ogenblik geen lekke band opgelopen, dan zou Fausto zeer waarschijnlijk deze zege nog ontnomen zijn! Enfin, de dag van gisteren heeft spanning en sensaties genoeg opge bracht en Martin Duyzings stond dan ook gisterenavond in Brian gon, waar men het speciale Tour postkantoor had ondergebracht in het stadhuis, al te trappelen van on geduld om zijn kolommen via de dfaad aan ons en U door te geven. °P Pag. 74 vindt U het grote Al pen-festijn van deze Tour haarfijn beschreven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1