Tegenover tactiek van Kremlin „Waakzaam blijven', waarschuwt Acheson ten tweede male Wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong begonnen Legercomplot te Praag VREDESGELUIDin LOURDES India strijdt tegen de hongersnood Den Haag bracht in drie weken tien mille bijeen Om de vorming van het leger in ons Europa Soldaat moet weten voor goede zaak te strijden Jongeman stak fabriek en eigen huis in brand Met pijn naar nieuwe situatieFrede met vijandig Duitsland r KOLENPRIJZEN OMHOOG Koersbepaling in Jordanië De camera op 't buitenland Eens* maar nooit weer Vrijdag 27 Juli 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K.. Hij vraagt acht en half milliard voor militaire hulpverlening De Tour gaat naar Zwitserland J Britse vlooteeiiheden naar de Perzische Golf Generaals zouden zelfmoord hebben gepleegd Inspiratie op de universele liefde ran Christus Emir Talal nog in Zwitserland Eind 1952 niet langer afhankelijk van het wisselvallige weer Voor hongerend India Maar de Lransen staan nog niet gaarne schouder aan schouder met Duitsers Vreemde manipulaties van inwoner van Enschede WEERBERICHT V.. BERNARDO RUIZ BRITS—NEDERLANDSE EXPOSITIE Korte-termijnpolitiek STOUTSTE VERWACH TINGEN OVERTROFFEN Weerverwachting, geldig van heden- tot Zater dagavond Droog en vrij warm weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Zuid-Weste lijke tot Zuidelijke wind. Zaterdag 28 Juli: Zon op 4.54 uur, onder 20.38 uur; Maan op 0.09 uur. onder 17.14 uur. E SCHIEDAMSCHE COURANT Voor de tweede maal in één week heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, er op gewezen, dat een wapenstilstand ln Korea geen reden tot verslapping van de waakzaam heid mag en kan geven. Op zulk een wapenstilstand, aldus Acheson, zal moge lijk een periode van betrekkelijke rust Volgen", evenals het geval was na het Russische succes in Tsjechoslowakjje, het m'slukken van de Russische poging (in 1946) om Perzië te overheersen, de com munistische nederlaag in Griekenland en het opheffen van de blokkade van Ber lijn". Met nadruk voegde hij hier aan toe: „Doch daé betekent geen verande ring in de feitelijke toestand. Hei gevaar Is niet kleiner geworden en de tactiek van het Kremlin niet veranderd". „Mochten de wapenstilstandsbesprekin gen mislukken, dan moeten wij klaar staan om een grote communistische aan val op de verhonden strijdkrachten af te slaan. De vijand heeft gebruik gemaakt van de rust aan het front om zijn strijd krachten te reorganiseren, doch generaal RM<?way is op zijn hoede", zo verzekerde Acheson. De minister legde zijn verklaringen af voor de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de senaat, in verband met het door de Amerikaanse regering ver zochte bedrag van 8500 millioen dollar voor het eerste jaar van het programma voor wederzijdse hulpverlening aan het buitenland. Hij betoogde, dat de Ver. Sta ten de bestaande bolwerken langs de Zuidoostelijke grens van Europa en in het nabije Oosten nog sterker willen ma ken dan zfj reeds zijn; ook willen zij de andere landen helpen zich te versterken, met het oog op de hen bedreigende ge varen. „Hiervoor zullen' verscheidene jaren van hard werken en opofferingen nodig zjjn. Doch indien de opbouw der Noord- atlantische strijdkrachten is voltooid, kan de hulp aan de Europese landen sterk worden verminderd, daar zij van mening zijn, dat de Europeanen verre weg het xrootste gedeelte behoren te dragen van de kosten voor de instand houding hunner verdediging. Om hen echter op weg te helpen is voor de ko mende drie jaar een bedrag van ruim 25 milliard dollar nodig". In totaal zul len drie programma's van elk 8.500 mil lioen dollar uitgevoerd moeten worden. Volgens Acheson is Amerika in staat deze verplichtingen na te komen, omdat het een veel ruimere economische marge heeft dan de Europese landen. Tenslotte deelde Acheson mede, dat het rapport van wijlen admiraal Sherman over zijn Ibezoek aan Madrid nog niet tot in bijzonderheden bestudeerd is. Er zijn echter voorzieningen in het ontwerp hulpprogram, die steun voor Spanje mo gelijk maken. Hij besloot zijn rede met de woorden: „Laten wij er aan denken, dat de vrije wereld over veel meer po tentiële kracht beschikt dan de Sovjet- Unie en haar vazalstaten". Tweede zege voor Spanje Het was Bernardo Ruiz, uit Valencia, ons reeds van een andere etappe-overwinning bekend, die ook in Aix-les-Bains de zege be haalde. Hij verdiende het, deze Spanjaard, want hij sloeg zijn slag op het juiste ogenblik en wist daarna door te zetten. De dag van gisteren heeft zich gekenmerkt door een uitvoerige „wandeling". Bobet die tenslotte veertig(l) minuten na de winnaar in Aix aankwam kon namelijk niet goed meer vooruit en de tac tiek van de Franse equipe scheen er op gericht te zijn deze favoriet in ieder geval nog op zijn fiets Over de finish te brengen. Daérom mocht het niet te hard gaan en Hugo Koblet had er alle vrede mee. Bar- tali uiteraard niet, maar Bartali móest na enkele verwoede po gingen wel. En daarmee was deze etappe aan gauw bekeken. Maar niet genoeg kan men krijgen van Hugo en de Zwitsers kwamen al met drom men opzetten naar het niet zo ver van hun grens afliggende Aix-les- Bains. En vandaag nu. de tijdrace de Tour naar Genève op Zwitsers grondgebied voert zal het wel een daverende zegetocht voor de man uit Zürich worden. Op pag. 4 vertelt Martin Duy- zings van de etappe, laat U een (onbescheiden) blik slaan op de bankrekening van Herr Koblet en peilt hij de stemming van het zo teleurgestelde Franse puloliek. Te Kaesong zijn hedenmorgen, na het gisteren bereikte accoord over de agenda, te 10 uur (plaatselijke tjjd) de besprekin gen over de wapenstilstand definitief be gonnen. Te 11.15 uur werden zij tot 10 uur Zaterdag verdaagd. De onderhande laars zijn thans 11 keer bijeen geweest. Van het hoofdkwartier der V. N. kwam de mededeling, dat tijdens de hedenmor gen gehouden bijeenkomst in principe overeenstemming is bereikt over „admini stratieve kwesties en over de procedure", betrekking hebbend op het bespoedigen van het militair bestand". Generaal Ridgway waarschuwde giste ren in een communiqué nadrukkelijk, na het tot stand komen van het accoord over de agenda voor overdreven optimisme. Na deze overeenkomst, aldus het com muniqué, is de weg geëffend voor een werkelijk substantiële conferentie over de voorwaarden van een militaire wapen stilstand. Het is thans nog te vroeg om succes te kunnen voorspellen. Voorbereidende besprekingen voor deze conferentie zijn onmiddellijk na de agenda-overeenkomst begonnen, vervolgt het communiqué, om nutteloos bloedver gieten te voorkomen: „Men moet zich goed realiseren, dat het wederzijds aanvaarden van de agenda, louter en alleen een inleidende stap vormt, naar bet uiteindelijke doel: de wapenstil stand, die tot stand moet komen onder voorwaarden, die een afdoende verzeke ring geven, dat de vijandelijkheden niet herhaald zullen worden", zegt het com muniqué, dat besluit met de waarschu- Strijd laait op Aan het front in Korea is de strijd op beperkte schaal met groter kracht voort gezet In kringen van het achtste leger werd verklaard, dat de gevechten op de Oostelijke flank van het centrale front de hevigste waren van de laatste weken. Aan de Noordelijke zijde waren hierbij bijna 2000 man betrokken. Infanterie van de verbondenen moest Donderdag in deze sector voor herhaalde Noordelijke tegen aanvallen wij'ken. Ondanks de steun die de geallieerden van de luchtmacht ont vingen, waren de Noordelijken vanmor gen nog steeds in het bezit van drie stra tegisch belangrijke heuvels, die zij had den veroverd. Geallieerde vliegtuigen bombardeer den Donderdag vliegvelden in Noord- Korea. Het vliegveld van Kangdong werd evenmaal aangevallen. Vliegende vestin gen bombardeerden de vliegvelden van Pjongjang, Soentsjon en Sandock. In totaal werden 835 aanvalsvluchten on dernomen. Naar wjj vernemen zullen de brand stoffen weer een flink stuk duurder wor den. Met ingang van 1 Augustus a.s zal deze prijsverhoging ingaan en zjj bedraagt, zo verzekerde men ons, gemiddeld circa 14 procent. Deze maatregel is een gevolg van het oplopen van de prijzen der ingevoerde kolen en hjj geldt voor alle soorten. Het Britse ministerie van marine heeft Donderdag bekend gemaakt, dat de Britse torpedobootjagers „Chequers", „Chief tain", „Chivalrous" en „Chrevron", die onlangs Aden aandeden, vandaag in de Perzische golf verwacht worden. In gezaghebbende kringen wees men er op, dat de komst van genoemde oorlogs schepen geenszins verband houdt me; de laatste politieke ontwikkelingen van hei Brits Perzische oliegeschil. De vier tor pedobootjagers hadden ln elk geval reeds lang voor het Perzische aanbod om de onderhandelingen met de Engelsen op re geringsniveau te hervatten opdracht tol deze reis gekregen, zo werd verklaard. Machtige kranen laden F 84 Thunder jet-vliegtuigen op het Amerikaanse vliegkampschip ,,Corregidor" in de haven van Port Newark. Deze jacht vliegtuigen zijn bestemd voor Noorwegen, Nederland, Denemarken, België Frankrijk en ze worden verstrekt in het kader van het Mutual Defence Assistence Programme van het Noordatlantisch verdrag. en v ie Sj?ef"corresponilent van de „New \ork linies" in Europa, L. Sulzberger, deelde Vrjjdag in een bericht uit Parijs meue, dat de communistische regering van Fsjechoslowaidje klaarblijkelijk een complot tegen de veiligheid van de staat heeft ontdekt. Tenminste vier generaals zouden hierbij zijn gearres teerd of zelfmoord hebben gepleegd, (Telefonisch van onze K.N.F.- verslaggever). Woensdagmorgen om negen uur is de trein met Nederlandse deelnemers aan het Internationale Pax Christi-Congres in Lourdes aangekomen. In de loop van de wing, aat er tussen de partijen nog „een I lag arriveerden verder 1500 deelnemers groot verschil van mening bestaat op tal van principiële punten". Het gerucht, dat Emir Talal van Jor danië, de oudste zoon van wijlen koning Abdoellah, er in geslaagd zou zijn, z'n medisch asyl in Zwitserland te verlaten, blijkt niet op waarheid te hebben be rust. Hij bevindt zich nog in een kliniek nabij Genève en een Britse diplomaat heeft hem daar gisteren gedurende en kele minuten gesproken. Van bevoegde zijde verklaart men, dat de berichten, als zou Emir Talal met ge weld in Zwitserland worden gehouden, „absoluut onjuist" zijn.. Zijn gezondheids toestand maakt het echter nodig, dat hij nog „zeer lang" onder medische behan deling moet blijven. Intussen is na de moord op koning Abdoellah een nieuw Jordaans kabinet gevormd. Dit heeft Donderdag een ver klaring uitgegeven, welke geen licht werpt op de richting van de toekomstige politiek, die de regering denkt te vol gen. Het is n.l. de vraag, of deze op En geland of meer op Egypte georiënteerd zal zijn. Gezegd wordt alleen dat „de tus sen Jordanië en verbonden en bevrien de landen bestaande verdragen zullen worden geëerbiedigd". De regering heeft besloten tot volledi ge samenwerking met de staten-leden der Arabische liga, waarin' Egypte een voorname rol speelt. Zij zal de rechten der Arabieren in Palestina verzekeren. uit Italië met de bisschoppen van Pisa, La Spezia, Ventemiglia en Brescia, 1000 deelnemers uit Nottingham en Liverpool, vergezeld van mgr Halsall, wijbisschop van Liverpool. Verder 500 Duitsers met aan het hoofd mgr J van der Velden bisschop van Aken en talloze deelnemers uit Frankrijk met verscheidene bisschop pen, onder wie die van Marseille en Ajaccio. Om zes uur 's avonds werd he; congres geopend met een begroetingsrede van mgr Théas, bisschop van Tarbes en Lour des, met het onderwerp: „En prijst de Heer aile geslachten" In Lourdes aldus de bisschop, zijn wij niet meer alleen Fransen of Italianen, Nederlanders of Duitsers, Engelsen ot Grieken maar slechts kinderen van één Kerk en van één Moeder. Daarom moet het Pax Christi- congres bewerken, dat het woord van Christus: ,Dit is Mijn bevel, dat gij el kander liefhebt". verwezenlijkt worde. Pax Christi wil zeggen vriendschap voor de vijanden en vergeving van het kwaad. opda; de Christelijke eenheid, waarvoor Christus geleden heeft* ca gestorven is, vervuld worde. Donderdagmorgen om tien uur hield de bekende kanselredenaar van de Notre Dame te Parijs pater Riquet S.J., in de Rozenkranskerk een rede over de vrede aller volkeren in de eenheid- van Christus Hier in Lourdes aldus pater Riquet. waar twintig verschillende naties bijeen zijn. in eenheid en verscheidenheid, is het Mystieke Lichaam van Christus werke - üjkheid. Onder alle volkeren leeft de begeerte naar eensgezindheid en vrede. Dit kwam tot uiting na de eerste werel 1- oorlog in de Volkerenbond en thans weer in de organisatie der Ver. Naties. De hou ding van de Christen dient geïnspireerd je worden door de universele liefde van Christus. Deze moet zich tot alle mensen uitstrekken, over de grenzen heen en moet ook de verplichting beseffen Jat men door middel van hei eigen karakter van 'ijn volk helpt mede te bouwen aan bet algemeen welzijn der gehele mensheid. Iedere politiek moet er daarom naa- streven, de aardse goederen voor al'en oeschikbaar te stellen en zo de volkeren te bevrijden van de drievoudige obsessie. voordat zij door de veiligheidspolitie konden worden aangehouden. Dit complot zou al in Januari ontdekt zijn. Volgens Sulzberger deed de regering te Praag alles om de bijzonderheden van de samenzwering in de doofpot te stoppen, maar niettemin, oordeelde zo het toch nodig de volgende vertrouwe lijke mededeling aan de belangrijkste le gercommandanten te zenden: „De hogere officieren van de strijd krachten waren er tot 19 Februari 1948 (toen de communisten het bewind over namen) tegen gekant de sovjet-methoden in de legerorganisatie in te voeren". „Sinds deze reactionnaire elementen echter aan het licht zijn gebracht, hebben voorbeeld is, doen zij ondertussen echter alles om te voorkomen, dat dit voorbeeld het werk in ons volksleger zal inspireren' aldus het ministerie van Oorlog. Sulzberger noemt in verband met dit complot het hoofd van de veiligheids politie te Praag, generaal Jindrich Vesely, die in Januari van dit jaar op beschuldi ging van verraad zou z(jn gearresteerd en later in de gevangenis zelfmoord zou heb ben gepleegd. Verder diens opvolger, gene raal Josef Pavel, en diens voornaamste medewerker, Pokorny, die ln Maart in hechtenis zijn genomen. Tevens heeft het hoofd van de wapenproductie, generaal Zadina, op 22 Maart zelfmoord gepleegd, toen hij vernam, dat h(j zou worden ge arresteerd. Sulzberger noemt tenslotte nog de naam van het hoofd van de mi litaire inlichtingen- en contra-spionnage- diensl, generaal Kien. Deze zou een po ging tot zelfmoord hebben gedaan, toen hy van een op handen zijnde arrestatie had gehoord. Hq zou enige weken geleden in een gevangenishospitaal zijn gestorven. Van 27 Juli tot 17 Augustus wordt in ohet Museum Fodor te Amsterdam, onder imperialistische agenten verzet in de ran- auspiciën van de Nationale Vrouwenraad gen van het leger gezaaid tegen dezeeen tentoonstelling gehouden van wer- sovjet-methoden". „Terwijl zij voorwen- ken van Britse en Nederlandse kunste den, dat het Russische leger hun grote naressen. Tengevolge van de maatregelen dei regering van India en de autoriteiten van- de staat Bihar en eveneens ten gevo.ge van de hulp van verschillende landen in het bijzonder van de Ver. Staten - kon in Bihar grote hongersnood worden voorkomen. De toestand is sinds beg'n April, toen 335.000 ton voedsel werd om vangen (tegen 125.000 ton gedurende de eerste drie maanden van dit jaar) aan zienlijk verbeterd. Het aantal winkeis. welke onder regeringstoezicht staan en voedsel kunnen kopen waar de armen tegen één-derde van de vrije-markt-prils Pest hongersnood en oorlog zodat voor I is sinds April verhoogd van 2500 tot 7500 allen de vooruitgang van de geest en de Deze winkels verkopen per maand 100 000 rust der orde gewaarborgd is. ton voedsel aan 15 millioen mensen. Niet zonder trots reikte gistermiddag ds 1>. Veldkamp, de voorzitter van do Haagse Jeugd Actie aan de algemeen se cretaris van de Nederlandse Jeugd Ge meenschap de tiende duizend gulden over die door de Haagse bevolking ten bate van hongerend India bijeen is gebracht. ..Tien mille in drie weken tijd", ds Veld kamp geide dat zijn stoutste verwachtin gen in deze overtroffen zyn geworden. „Wij dachten dat India voor menig Ne derlands burger zo ver van zijn bed was, da! hij zich niet kon bepalen tot het leed dat daar geleden wordt, maar de feiten wijze anders uit. Een kleine stad als P.rielie bracht in de afgelopen drie weken bijvoorbeeld reeds 2000 gulden ten bate van India bijeen, en wij hopen dat vele steden het goede voorbeeld dat Den Haag heeft gegeven, zal navolgen". De heer Peters, die voor het bijeenge brachte geld de eerste levensmiddelen zal inkopen die per schip naar India ver voerd zullen worden, toonde zich niet minder verheugd over dit eerste resul taat. Hij deelde mede dat hij met zijn actie van verschillende kanten veel me dewerking ondervindt. De K. L- M. bijvoorbeeld bood aan om de eerste ton levensmiddelen gratis naar India te vervoeren. Het ligt in de be doeling dat een Nederlander, die zich geruime tijd met researchwerk in India heeft beziggehouden, mede zal gaan boet deze eerste voedselzending, welke zal be staan uit plantaardige vetten, melkproduc ten, soeppastei, vitaminen en geneesmidde len. „Het is hoog tijd dat er geholpen wordt", zei'de de heer Peters, „het mislukken van de laatste oogst, het droogteseizoen, de hongersnood en de heersende epidemieën maken de situatie bijna onhoudbaar". Vindt de actie, die in Nederland is ont ketend, ook navolging in andere landen?" Inderdaad, zo deelde de heer Peters mede. Uit Suriname kwam bericht dat men ook daar naar Nederlands voorbeeld een inzameling voor hongerend India wil houden. Voorts heeft de Nederlandse Jeugd Gemeenschap contact gezocht met de World Assembly of Youth, opdat ook de jeugd van andere West-Europese lan den opgewekt zal worden om ten bate van hongerend India inzamelingen te houden, De idee van een Europees leger is in diepste wezen een product van de Franse angst voor een herbewapend West- Duitsland. Het plan-Pleven droeg er alle kenmerken van; en het tussentijdse rap port, dat de Parij se conferentie over het Europese leger na vijf maanden van hard nekkig delibereren heeft opgesteld en waarvan Maandag enkele bijzonderheden aan de pers zijn medegedeeld, blijft dat zelfde karakter dragen. Als men de tamelijk ingewikkelde ge schiedenis van „het Europese leger" waarvan de volkomen integratie naar Franse opvatting ongeveer een halve eeuw in beslag zal nemen tot tamelijk eenvoudige formules wil terugbrengen, heeft men als eerste gegeven, dat de Ver enigde Staten de deelneming van West- Duitsland aan de verdediging van het Westen onontbeerlijk achten voor een werkelijk doeltreffende defensie; als tweede, dat Frankrijk een herleving van het Duitse militarisme als een groot en dreigend gevaar beschouwt en vreest; en als derde, dat. zoals een vooraanstaand Duitser zich uitdrukte, een geketend Duitsland niet van plan is zijn ketenen te verdedigen. Onlangs heeft de opperbevelhebber van de Atlantische verdediging, waarin het Europese leger tenslotte toch moet op- aan, tijdens een persconferentie te Frankfurt verklaard, dat er geen plaats is voor neutraliteit, als twee typen van be schavingen, twee tegengestelde ideolo gieën met elkaar in botsing komen. Toen in dit verband een Duitse journalist de vraag stelde, of generaal Eisenhower dan meende, dat er Duitse troepen moesten worden gemobiliseerd om hét Westen te helpen verdedigen was het onmiddellijke antwoord: „Ik zou graag zien dat het Duitse volk zij ara zij tnet de andere volkeren van het Westen zóu staan om ons type van beschaving te verdedigen. Maar het moet dit met volle bereidheid doen. Het is dwaas te veronderstellen, dat men met succes zou kunnen pogen net tegen zijn zin te doen deelnemen. Geen soldaat houdt van de voorste linies. Hij moet het gevoel hebben voor een goede zaak te strijden". De verdediging van het Westen is in derdaad een goede, eervolle, noodzake lijke zaak. Maar hij die „voor ons type van beschaving" vecht, moet meer dan louter het gevoel, hij moet het bewustzijn hebben, dat hij die strijd voert als vol waardig mens. En op dit punt lopen de Franse en Duitse opvattingen helaas! ver uiteen. De Fransen zien in (je Duitsers nog al te zeer potentiële vijanden. Men kan dit, na hetgeen in de twee wereld oorlogen is gebeurd, zeker begrijpen; maar anderzijds is het evident, dat de gehele wereldsituatie een volkomen nieuw aspect heeft gekregen. Dit is on getwijfeld ook voor de leidende kringen van Frankrijk wetenschap, maar nog lang niet dat diepere bewustzijn, waaruit de daad als het ware vanzelf voortkomt. Uit deze innerlijke tegenstelling is een op zich groots plan voortgekomen. De onontkoombare noodzakelijkheid om Duitsland militair in te schakelen leidde er toe, dat .parallel met het Schuman-plan een op soortgelijke basis gedacht Euro pees leger werd voorgesteld. Maar veel sterker dan in het steenkolen- en staal- project speelde daarin de Franse angst voor Duitsland een doorslaggevende rol. Er zouden op nationale basis geen divisies, doch slechts gevechtseenheden van onge veer zesduizend man worden gevormd; de divisies zouden in internationaal ver band tot stand komen. De algehele leiding zou in handen komen van een hoge com missaris (natuurlijk een Fransman), die verantwoordelijk zou zijn aan een minis terie en een parlement ad hoe. Bovendien moet dat Europese leger Europees ge financierd worden. In hoeverre de betrok ken landen naast dit Europese leger nog een eigen nationaal leger zouden mogen onderhouden; en hoe beide in de Atlanti sche defensie zouden worden ingescha keld is steeds ietwat in het duister ge bleven. Maar de Atlantische weermacht moet de hoofdzaak zijn; daarop leggen de Amerikanen alle nadruk, hoezeer zij waarschijnlijk meer pro forma, ter wille van de Fransen momenteel het Euro pese leger toejuichen. Bij de besprekingen op de Petersberg, due op ietwat hoger niveau dan de boven vermelde Parij se conferentie, is dan ook een der pijlers van het Fleven-plan aardig ondermijnd. Daar is gesproken over voor lopig niet minder dan twaalf volledig uitgeruste Duitse divisies met een tac tische luchtmacht en eenheden voor de kustverdediging. Hoe, volgens een uit lating van de Amerikaanse hoge commis saris McCloy „een huwelijk tussen de Petersberg en Pleven" kan worden ge sloten is een Europese aangelegenheid, welke ook in het tussentijdse rapport van de Parijse conferentie niet is opgelost. De aandrang van Amerikaanse zijde biedt de Duitsers een mogelijkheid om hun eis van gelijkberechtigdheid op mili tair, maar ook op politiek en economisch gebied te accentueren. Dat zij daarbij totaal schijnen te vergeten, wat zij van 1939 tot 1945 Europa en de wereld hebben aangedaan, is diep betreurenswaardig, en maakt het ongetwijfeld het Westen psy chologisch zeer moeilijk over het verleden heen te stappen. Maar uien moet erken nen, dat de Duitsers door de nood der tijden zeer sterk staan: hun slachtoffers hebben hen nodig. Als de Duitsers van deze wetenschap een bescheidener ge bruik zouden maken, zou het verleden eer op de'achtergrond geraken. Wat ook voor de Europese éénwording van hoog belang zou zijn, want deze vereist op de aller- e»wte nlaatK een wederzijds vertrouwen. In het kader van de korte-termijn politiek is in de loop van 1950—1951 de Central Tractor Organisation er ln ge slaagd 280.000 acres droog te leggen Op he.t platteland werden ongeveer 800.000 acres braakliggend land weer in cultuur 'ebracht. Alle pogingen worden in het werk gesteld om in het Jaar 1951—1952 vijf millioen acres land intensief te be bouwen in het kader van de „verbouw meer voedser'-campagne en om de voor gestelde productie van 1.400.000 ton graan te bereiken Het korte-termijn programma voor de productie-verhoging, vandit jaar is aan gepast aan het grotere plan van het tien jaren programma. Dit programma heeft de landstransformatie als einddoel. Di verse irrigatie-ontwerpen voor verschil lende doeleinden worden reeds uitge voerd, zodat India aan het eind van 1952 hoopt niet langer afhankelijk te zijn van het wisselvallige weer voor haar land- bouw-productie. Het vijf-jarenplan voor de nationale ontwikkeling, hetwelk kort geleden werd gepubliceerd, legt de nadruk op land bouw en irrigatie. De totale kosten van de irrigatie- en kracht-projecten, welke in het plan zijn opgenomen, bedragen 7290 millioen rupees, waarvan reeds 1380 millioen rupees zijn uitgegeven. Deze projecten zijn bedoeld om in 1956 een oppervlakte van 8,7 millioen acres te be vloeien en om 1,1 millioen kilowatt elec- trische stroom te leveren. Het initiatief, door het Nederlandse volk genomen om hulp te verlenen door middel van het Nederlands Comité Hulp actie India, in samenwerking met de Ne derlandse regering en verschillende vrij willige organisaties in het land, wonlt door de regering van India als uitermate bemoedigend gekenschetst. In de nacht van de tiende Mei 3940 vielen de Duitse legers nog voordat de zgm opkwam, onverhoeds ons land bin nen; gisteren op de zes-en-twintigste I Juli des middags om twaalf uur, rum elf jaar later dus, werd zonder dat e- i nog van een vredesverdrag sprake is. de staat van oorlog met Duitsland beëindigd. Er zullen ongetwijfeld vele mensen zijn, vooral onder hen, die door deze Duitse overval het zwaarst werden ge troffen in het liefste namelijk wat zij bezaten, die dit bericht met gemengde gevoelens zullen hebben gelezen. Dit valt wel enigszins te begrijpen. Men moet het verlies van een man. een vader of van zonen hebben gevoelt en tevens geleden hebben onder de schrikwekkende wijze, waarop dit ver lies werd ingeleid, om te beseffen, dat er van een mens hoge deugd wordt gevraagd om dit te vergeven. Dit zijn tere gevoelens, die men alleen met zachtheid kan benaderen zelfs na elf jaren van de lange tijd, die alle wonden heelt. Maar de practijk van het leven is realiteit en in de realiteit kan men var: gevoelens alleen niet uitgaan zonder onherstelbare fouten te maken en in dit geval fouten, welke erger zouden zijn dan alles wat wij in die vijf nacht merries van jaren van de Duitsers ondervonden. De situatie is nu eenmaai zo, dat wij dat is de wereld ver zuimd hebben ons een ander totalita risme. dat veel gevaarlijker was, van het lijf te houden en dat dit' totalita risme alle middelen, welke de voorbij» oorlog het bood, heeft aangegrepen om zijn positie te versterken. Dezelfde be dreiging, welke in 1940 de Duitsers hier bracht, is er wéér. Toen hebben ce landen nagelaten zich bijtijds collectief te versterken tegen een overmacht, die gereed stond ons te bespringen, het zou toch wel van een grenzenloze nalatig heid getuigen, als wij deze fout op nieuw begingen. De Russen zouden niets liever willen en de tactiek en de propaganda dei- communisten in alle landen, ook hier, wijzen hier wel duidelijk op Zo hot gebeurde met Duitsland geen les voor ons zou zijn geweest dan moest het optreden der communisten tegenover het Atlantisch Pact alleen reeds vol doende zij» om alle gevoeligheden op zij te zetten, om te beseffen, dat ten minste nu de handen ineen dienen te worden geslagen om een herhaling en een tienvoudig erger herhaling van 1940 te voorkomen. Juist zij, die in dia jaren van de Duitse bezetting de zwaar ste verliezen leden, hebben ook de zwaarste reden om nu te zeggen; eens maar nooit wéér. Juist dat is de reden van de be ëindiging van de staat van oorlog met Duitsland, wil dit land mét ras zijn bijdrage leveren aan de verdediging van West-Europa tegen het heilloze bolsjewisme. Die bijdrage kon het niet leveren zolang de staat van oorlog met de West-Europese landen bleef bestaan en omdat een vredesverdrag juist door de Russische tactiek van „Verdeel en Heers" nog altijd niet mogelijk bleek, was er geen andere oploissing dan deze: een beëindiging van de staat van oorlog zonder daarmee zijn aanspraken uit de oorlog met Duitsland voortvloeiende prijs te geven. Allerlei problemen blij ven er dus nog te regelen over en deze problemen kunnen eerst worden opge lost bij de onderhandelingen over het definitieve vredesverdrag. Daarop ko.i echter niet worden gewacht. Wie, om zich te redden, uit een brandend huis moet springen, vraagt niet of hij in het bloementuintje van zijn buurman terecht komt. Hij hoeft dit ook niet te vragen. Alleen een buurman, die een mensenleven niet telt, zal daarop aan merking maken. Juist zij, die het zwaarste offer brachten door Duitslands overval, moeten zich realiseren het feit, dat er een herhaling komen kari en dat Duitsland nu om dat te voor komen, niet alleen met ons en anderen kan samenwerken, maar zo tevens iets kan goed maken van hetgeen het aan ons en hen misdeed. Dat is een betere politiek dan wrok kend temeer zitten en slechts terugzien op een verleden, dat geen ander uit zicht biedt dan duisternis en leed. Er hangt wéér zulk een wolkendek boven Europa. Alleen als vriend er, vijand de handen ineen slaan om deze wolken te verdrijven, kan een her haling van 1940, welke niemand wenst, worden voorkomen. F. S Er werd echter eerst verdenking le gen N. gekoesterd, toen bleek, dat hij werkzaam was op de afdelingen van de N.V. Eehfa. waar een felle brand aan zienlijke gedeelten van de fabriek in de as had gelegd. Het is komen vast te staan, dat de jongeman des avonds na afloop van de werktijd ongemerkt naar binnen was geslopen en brand had ge sticht. De eerste keer ging de pakkerij- afdeling, diie in een nabij gelegen boer derij was gevestigd, omdat de nieuwe fabriek in aanbouw was, in vlammen op, waarbij voor een bedrag van 50.000 werd vernield. Ruim een maand later ontstond opnieuw brand in de pakker ij- afdeling, welke was ondergebracht in een pas gereeo gekomen vleugel van de nog niet geheel in bedrijf zijnde fabriek. Oqk deze brand was van ernstige aard. Er werd voor een bedrag van 175.000 schade berokkend. Ondanks een nauw keurig onderzoek van de recherche kon de oorzaak toen niet worden vastgesteld. N. is aangehouden en naar het huis van bewaring in Almelo overgebracht. Het motief van zijn vreemde daden „staat nog niet vast. De recherche te Enschede heeft de 21- jarige B. N. gearresteerd, die bekend heeft in de afgelopen maanden drie branden te hebben gesticht, n.l. twee in de fabriek van de N.V. v/h Enschedese Cheniotechnische Handelsonderneming ECHFA, respectievelijk op 9 Mei en 18 Juni. ten gevolge waarvan eigendommen ter waarde van 225.000 verloren gin gen, terwijl hij vorige week brand ver oorzaakte in zijn eigen woning aan de Frederikstraat, hetgeen de politie op zijn spoor bracht. Op de avond van de 17e Juli was N. naar de zolder van zijn woning in de Frederikstraat gegaan en had zijn bran dende sigaretten-aansteker bij een ma tras gehouden. Hij ging daarop rustig naar beneden en liet niets merken, toen men constateerde, dat er brand woedde op de zolder. De zolderverdieping brand de uit en een gedeelte van het dak werd door het vuur vernield, doch het overige deel van de woning, alsmede het aan grenzende huis kondien behouden blij ven, hoewel beide panden ernstige wa terschade hadden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1