Derde dag: kwik en stemming stegen waarbij men „proost" zegt Melk, NU DE OORLOGSTOESTAND TEN EINDE IS Bilthoven's „Zonnehuis" prijkt in het zilver GEVAERT 5 Nog geen besluit over nieuwe walvisvaarder Communisten bekijken de Westerse journalisten met haatdragende ogen „We not like..." klaagt sergeante. Pak ontstemd tcfifa^oiv SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL Ex -kroonprins Wilhelm ter aarde besteld NIJMEEGSE VIERDAAGSE Minister Stikker over betrekkingen tussen Nederland en Duitsland VACANTIE!... ORANJEBOOM BIER! Verdienstelijk apostolaatswerk Vele zoekenden vonden hier de waarheid „Dagjesmensen" naar Kaesong J Herinneringen aan Pétain op Yeu vernietigd Nog dit jaar R. T. C. met de West? VRIJDAG 27 JULI 1951 PAGINA 8 Vaderlijke raadgevingen Moordplannen en honger „Hoeveel zijn er hij U op de loop?" Willemsorde verloren Twee Vierdaagsen? Ként U ze nog? MEVR. KLOOS-REYNEKE VAN STUWE f ^1 Oost-Duitsland VAGE PLANNEN, ALLERLEI MOELIJKHEDEN Handel Reizigersverkeer Eerstè kennismaking We stoppen. 32T U."d vfn dit ^aar aa" te hou den, zo luidt het advies van de Staten. ALLEEN BANKJES VAN DUIZEND Brutale oplichter aan het werk srLfJBnVeéï f 1300 had Russischs jeeps Vervelend MOTORRIJTUIGENBELAS TING VOOR INVALIDEN (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN, Donderdagavond. Over op de Lente, dus De verzorgingswagen, die gisteren met Koeien van letters tiet koude weer te grazen nam en geheel in stijl annonceer de: „Hier worden uw schaatsen prima geslepen was kennelijk vandaag weer overgegaan tot de urde van de dag: koffie uitdelen, spijkers uit schoenen halen en boterhammen beleggen, kwistig de zuurtjes van de week wegschenken en riemen onder de harten steken. Geheel volgens de weerverwachting steeg de temperatuur namelijk na een tikkeltje ochtenddooi met rasse schreden. Om half negen werd aan de Molenhoek zelfs het zogenaamde „zonnetje" ontdekt Voor het eerst in drie dagen En met het kwik steeg ook de stem ming. De dertigers liepen van Nijmegen uit rechtstreeks op de Molenhoek aan; de an dere groepen hadden toen reeds een fik se omweg achter de hielen, met een boog, die resp. over Nederasselt, Diervoort of Hatert liep. Mondenvol ochtendstond goud, dat be grijpt u wel, en de allereersten al om negen uur in Groesbeek met pak-weg driekwart van hun 55 km. betippeld. Vakmensen hebben ons daar theorie zit ten geven over trainen; (vakmensen, van een Amsterdamse club, die hun midden voetsbeentjes eenvoudig niet omdraaien voor de fameuze AmsterdamLeeuwar den tocht (in één ruk: 150 km.!), waar men zo-iets van van 26 uur over loopt („alleen het stuk afsluitdijk is vreselijk taai, daar moet je je psychologisch öp voorbereiden, anders kom je er nooit Over heen!"), en die het nog altijd betreuren dat Enschede—Delft niet meer bestaat maar die met des te meer animo Brussel Rotterdam lopen.Reuzen van de weg en nooit geen lekke banden. „Wij zouden dat óók nog altijd eens doen", mijmerden we bescheiden terug, „maar wij kénnen niemand in Leeuwar den". „Geeft niets, meneer....1' zei de hoog leraar L. A. lange afstand), „U kunt zich niet half voorstellen hoe ontzaggelijk Pleizierig het is.... een pracht sport!' Nou zult u. die vanavond al uw dage- hJkse zorgen nog eens zit te herkauwen, mderdaad moeilijk kunnen geloven hoé 'brgenvrij de gemiddelde, goed getrainde vierdaagse loper ziin dagelijkse kilome- terrantsoen verslindt. „Nóóit lopen wij onder de zestig", be- ®°n de vakman weer, „maar zo'n vier daagse zou je voor geen geld willen mis sen. „Hoe kom ik nou het fitst in Leeuwaï- den?" vroegen w(j. „Begin dan met uw fiets, respectievelijk bromfiets aan de zol der te hangen en lóóp voortaan naar de brievenbus", zei hij. „Vergeet nooit uw diepe kniebuigingen na de ferme sprong uit de ochtendlijke veren. Wandel eerst een paar kilometer, doe dit net zolang tot u net zo fit thuiskomt als u vertrokken is, voer dan de afstand op; eerst onder- rT°ken met een rust, dan zonder rust: 4 ""ometer, 6-, dan 8-, en blijf dit zo, vol "Ouden tot u er 60 in een ruk loopt: geen jvfsluitdijk die u dan nog Iets doet. Snel heid? tegen de acht, acht en een half... "ogen Zondag aanstaande gaan er en kele deelnemers door naar Brussel voor een 34 km. snclwandelfeesteigen lijk zijn wij allemaal snelwandclaars, maar hier loop je gewoon natuurlijk „Ja, ja", zeiden wij en zagen ons al Sewoon met 9 km. per uur naar de brie venbus slenteren. „Eén rust, meneer tijdens die 55«n dat is altijd in Groesbeek. En tot een ne ringdoende juffrouw: „Juffrouw, breng; u "te nu eèn glas warme melk, klop er een dooi heen en doe er een glaasje cognac ln waarna hij zich andermaal tot ons Wendde en vertelde dat ie elke dag z'n 55 km. liep op een ontbijt van vijf eieren. „Anders niks", verduidelijke hij, „rus- "g aan, meneerheel rustigwij staan daar ook niet als apen 's morgens °m half drie al met twee handen hoog om het gesloten hek voor de Vereniging.... Die zijn d'r ookZiet u daar die Fries? Die heeft LeeuwardenAmsterdam al vijf keer gelopen.... de langste man van de vierdaagseals je op die Afsluit dijk naast 'm loopt, blijf je wakker van de nekkramp. Vol eerbied maten wij de Fries: zijn adamsappel zou zelfs in neer- geslikte toestand gemakkelijk onze eer ste etage-vensterbank hebben beroerd. „Proost!" zei de lange afstanderd, en begon aan zijn beker melkdingus. Tafeltje verder zat een deelnemer z'n Roeten te inspecteren; toen men hem z'n l&nge witte sportkousen (keurige sport kousen) weer aan zag trekken, kwam êr dwars door de zaal een stem: ,,Heeej, hei )e de sokke fan je suster geleend?", waar- °P prompt iemand echode: „Nee, hij wordt zo dadelijk geopereerd!" „Kom", likte de L- A. hoogleraar zijn »hielk"-lippen af. „ik ga weer eens op happen; es kijken of ze hier met de con sumptie ook zo duur zijn als in Nijmegen: rilet fooi betaalde ik daar gister 80 cent Voor een glaasje bier.... je zou ze toch (evend uit hun boordje trekken!" En weg was ie: de eieren gaven hem beugelen! Levensgroot stond er vanmorgen in de buurt van Heumen dwars over het asfalt geschreven: „Wij hebben hon ger! Waar blijft onze verzorgingswa gen?" Er is namelijk wat trouble geweest met de tros van de vierdagenaars- die wordt jaarlijks groter en gemechani- seeider. een karavaan van volgauto's verzorgingswagens, ordonnansen, bere- den agenten en bromfietsen en om deze rallye in te dammen, werd gisteroch tend een groot stuk van het parcours eenvoudig voor alle verkeer gesloten. ?ar. dle hongerlijders hebben pech u j,en. Pikeren nou over een hef- schroervliegtuig (het was vanochtend overigens razend druk in de lucht bo ven Groesbeek). Tot de piloot: „Gooi me nog es een stukkie kauwgummie!" Groesbeek had vorige week nog ijlings de opengebroken dorpsstraat moeten dichtgooien en de draineringswerkzaam- heden moeten uitstellen, doch na het vrij moeilijke, maar mooie terreingedeelte bij de Plasmolfen, ging het dan ook gesmeerd de enigszins hellende hoofdstraat af. Tegen half elf begon de grote drukte. Misschien was de stemming nog niet zo laaiend als op die hoogzomerdagen, maar andermaal gooide de roekeloze tamboer- maitre van de Luchtmachtkapel (die thans dagelijks ongeveer 50 kilometer noten balk wegblaast) zijn blinkende meester- staf naar een stukje blauw in het lichte lijk betrokken zwerk en de pittige mars muziek trok onweerstaanbaar alle ver moeide spieren op hun oude soepele span ning en toen de eerste grotere groepen doorkwamen, stond het in Groesbeek zwart van de mensen. Een onzer vlijtigste collega's (die het overigens óók nog niet kiaar gespeeld heeft' om alle negenduizend deelnemers te interviewen), wilde een gesprek be ginnen met een aantrekkelijke jonge dame en meende dit niet beter te kunnen inleiden dan met de vraag: „Hoeveel loopt U er?" Hij vergiste zich en vroeg: „Hoe veel zijn er bij TJ op de loop?" Het liep bjjna uit op een primeur, de onze collega ons bits uit onze schotes geruite droom; desondanks geef óns maar de doedelzakken in plaats van die schriele mondharmonica's, die alsmaar spelen van „vandaddeme toffe jonges sijn". Geen sjeu aan, as U 't ons vraagt. Nee, dan de huzaren, die een veertig man sterk plotseling allemaal het be kende kinderkoorliedje inzetten (twee octaven boven het bereik hunner stem banden, annex baard in de keel): „Wij zijn.... de Vara-muzikantjes.troe- laiatroelala (of zoiets). Het was geen gehoor! Het liedje van de vier taaie, oudere jongedames (een gebruinde afdeling van de plaatselijke afdeling van plattelands vrouwen) die in feestrok (uit eigen atelier): „Dzjieng boem, dzjieng boem" probeerden te zingen, werd door de in ge sloten formatie vliegende Beechcrafts en Harvards in gruzelementen gevlogen, maar deze vier kranige joffren hadden geen volume en de dikke trom van de LSK scheurde bijna van het hoongelach. Ja, het was een goede dag en men zette niet alleen de zorgen aan de kant, maar iemand verloor onderweg ook zijn Mili taire Willemsorde in brons, volgens het grote schoolbord op de verbindingswagen, die de vinder probeerde op te sporen. En naarmate men Nijmegen naderde, werd de drukte zo mogelijk nog groter. Wat gaat er nu gebeuren, wanneer er volgend jaar nog meer deelnemers zouden komen?" vroeg men majoor Breunese. „Inderdaad is 10.000 voor deze organi satie wel de uiterste grens", antwoordde de Vierdaagse leider, „en wanneer we daar boven komen, wat helemaal niet onmogelijk is, zullen er veranderingen moeten komen. Er zijn veel mogelijk heden, maar over geen enkele „oplossing" is nog een beslissing genomen: men zou twee Vierdaagsen kunnen organiseren, vlak achter elkaar; men zou ook de vier parcoursen over telkens twee dagen kun nen verdelen, waardoor men dus twee dagen Eist, twee Wychen, twee Groesbeek en twee dagen Cuyk krijgen zou; men zou ook de respectievelijke groepen kunnen splitsen, maar al deze oplossingen hebben vele „maars". Er wordt echter niet aan een limitering van het aantal deelnemers gedacht, evenmin aan het scheiden van burgers en militairen (welke juist hier zoveel waardering voor elkaar krijgen). De majoor greep andermaal de gelegen heid aan om de opvoedende waarde van de wandelsport te benadrukken: de ver hoging der volkskracht, het bevorderen der volksgezondheid en het naar elkander brengen der volkeren, al deze factoren krijgen in de Vierdaagse volop kans. Min of meer bijzaak is de prestatie, vor ming staat voorop: waar het op aan komt, is dat men in deze week elkaar leert ken nen en waarderen, dat vele barrières onder de Vierdaagse voet gelopen worden en dat de gewone arbeider rustig naast een chef tippelt, de scholier naast zijn leraar, de Belgen naast Nederlanders en Fransen, de TNI zelfs op hetzelfde par cours als de Ambonezenen de duizen den vriendschapsbanden tussen kwartier gever en Vierdaagse-gast. „Ik ben gek op de Vierdaagse", zei Breunese bijna pathetisch, „ik kom nu al 32 jaar en elke keer weer zie ik nieuwe dingen word ik geïnspireerd, juist door de veie geestelijke factoren, waarmee deze Vierdaagse het menselijk leven hier op aarde dragelijker, en beter helpt maken, zijhet °P hf>g 20 bescheiden schaal Zei iemand die enigszins moeilijk het afmeldingsburèau haalde, maar nog vol goede moed was: „Morgen zit de vacantie er alweer op!" En de weemoed in zijn stem kwam met uit dat vrij pijnlijke blaartje. In cijfers: Donderdagochtend ver schenen slechts 50 tippelaars niet aan de start. De dag van Groesbeek eiste bovendien 32 slachtoffers, zodat het aan tal uitvallers in de eerste drie dagen 267 bedraagt, onder wie slechts enige bui tenlanders. Het aantal deelnemers stond Donderdagavond op 8837. Belangstelling geeft overigens telkens een extra injeetie: de ruggen rechten zich. de militairen zwaaien weer die „armpjes" door, zetten de „beentjes" nog ééns zo stoer neer. en elke wandelgroep grabfoelt haastig in haar zangrepertoire, zodra een burgervader aan het hoofd van zijn bur gerij ergens het parcours stoffeert, of de dames van de commissie met kenners blikken schatten hoeveel applaus een bepaalde groep waard is. ja. die liedjes. Er komt meestal niet veel nieuws by. en deskundigen beweren dot je op ..Good Night Irene" en „Oh my darling" alleen maar „smeltend zou kun nen marcheren". Dus bezong een andere groep de ongetwijfeld reeds gerimpelde liedjes-keizer van Japan, op de voet ge volgd door het altijd jonge nachtegaaltje in het malse korenveld. De Belgische Montagnards gaven een Nederlandse yell weg met een Waals accent, die ongeveer zó luidde: „Riek tiek rieketieketiek, eep- sa. oepsa eeij!", waarop gelukkig Ma- rietje „het sonnestraaltje fan me lee-efe" doorbrak, ditmaal in de gelederen van de „maaaaresjoosee". „En daarom kome wij", met een paar doedelzakken, dacht de Heerlense politie. Uw verslaggever is eenvoudig stapelgek op doedelzakken, werkelijk waar. Wij zouden op een doedelzak best over de Afsluitdijk kunnen lopen. „Echte Maandagmorgen-muziek", haal- Gisteren is op de begraafplaats Nieuw Eyk en Duynen te 's-Gravenhage. het stoffelijk overschot van de schrijfster Jeanne KloosReyneke van Stuwe bij dat van haar echtgenoot, Willem Kloos, te ruste gelegd. De begrafenis van deze enkele dagen geleden overleden schrijf ster is op haar eigen verzoek in alle stilte geschied. Jeanne Kloos is 78 jaar oud geworden. Zij. schreef o.m. de ro mancyclus „Zijden en Keerzijden" (zes tien delen), novellen en gedichten. In 1947 publiceerde zij herinneringen aan Willem Kloos. Het Duitse persbureau D. P. A. heeft over de beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland een interview ge had met minister Stikker. In de practijk, zo antwoordde de minister op een desbetreffende vraag, be tekent de beëindiging van de staat van oorlog, dat Duitse onderdanen in de be trokken landen ook formeel niet langer als vijandelijk onderdaan zullen worden beschouwd en behandeld. Nederland heeft hiertoe bij de wet van 20 Juli j.l. alle nog bestaande discriminerende be palingen in de Nederlandse wetgeving t. o. v. Duitsland en Duitse onderdanen op geheven. uiteraard geen verandering (Van onze Utrechtse redacteur) j van het christendom, telkens ter inleiding Zonder luidruchtigheid Van ho°gfee^en in het Kerkelijk jaar. Resultaten „Zonnehuis" te Bilthoven. waar sedert Augustus 1940 de Catechisten van Be thanië. gelijk in haar vele andere hui zen de bij uitstek christelijke deugd van blijde gastvrijheid uitoefenen, het licht in het hart van talloze zoekers naar de Waarheid doen stralen. In de heuvelende bossen van Bilthoven, op een wel bijzonder stil plekje staat dit gezellig ingerichte landhuis, dat de heer Th. Trip 25 jaar geleden open stelde voor niet-katholieken, die zonder direct de bedoeling te hebben katholiek te worden, gaarne iets meer omtrent ons H. Geloof willen weten. Na de heer Trip is pastoor H. Th. Mets uit Utrecht, toen nog professor aan het groot-seminarie „Rijsenburg" de geeste lijke leider geworden en in 1940 dan werden de Vrouwen van Bethanië, voor dit werk ingeschakeld. voor wie dit apostolaatswerk wel by zonder geëigend is, omdat he.t zich geheel wij den aan de bekering tot haar doelstelling behoort. Na de oorlog zijn de werkzaamheden, dank zij ook de spontane hulp van de katholieke ingezetenen van Bilthoven eigenlijk eerst op ruime schaal voortge zet nadat in de oorlogsjaren een begin was gemaakt en in 1945 werd het naast gelegen huis „Casa Blanca", de nog steeds bestaande dépendance aangekocht om de gasten ook voor de nacht onder dak te kunnen verschaffen. Juist het op ongedwongen wijze voor enkele dagen met elkaar zijn in een huiselijke omge ving die niet het strenge karakter van een klooster heeft, is van onnoemelijk veel waarde om elkaar goed te leren begrijpen. Zo zijn telkens groepjes mèt katholieken, zowel uit gelovig protestantse aio meer vrijzinnige kring of wel ongelovi gen bijeen, hetzij vöor hét bijwonen van lezingen op verschillend gebied, waar dóór zij met de katholieke cultuur in aan raking komen, hetzy voor het volgen van conferenties over de grote Mysterieën dat zodra men daar een passend pand heeft het „Zonnehuis" naar Hilversum verplaatst zal worden, omdat dit van het gehele land uit beter te bereiken is, terwijl de vrouwen van Bethanië weten, dat zij daar in het Gooi ongetwijfeld een ruimer arbeidsveld vinden. Bij het zilveren jubileum, dat Zondag 19 Augustus met een plechtige H. Mis in de parochiekerk te Bilthoven gevierd wordt en een feestelijke vergadering in 't „Zonnehuis", waar drs J. A. M. Weter- man pr- zal spreken, mag zeker wel eens op byzóndere wijze de aandacht van Ne. derlands katholieken voor dit mooie apos tolaat gevraagd worden. Zo zal bijvoorbeeld een Duitser in de toekomst niet langer vallen onder de bepalingen van het besluit vyandelijk ver mogen. Dit bracht echter met zich mede, dat voordien een streep diende te worden gezet onder het verleden en dat definitief zou worden vastgesteld, wat met het ver mogen diende te geschieden, dat op grond van evengenoemd besluit en overeenkom stig de Paryse herstelbetalingsovereen komst van 1946 in eigendom op de staat was overgegaan. Zoals u weet heeft de wet van 20 Juli de opbrengst van dit vermogen bestemd tot bestrijding van de uitgaven, verbonden aan de vergoeding van de oorlogsschade. Ik meen er goed aan te doen erop te wijzen, dat bovengenoem de herstelbetalingsovereenkomst door een 20-tal landen ondertekend ls. zodat de maatregelen t. a. v. het vijandelyk vermo gen geenszins een specifiek Nederlandse aangelegenheid vormen. De reparatie-reke ning van de betrokken landen wordt met de opbrengst van het in beslag genomen vermogen belast en uit deze rekening blijkt wel, dat die opbrengst, voor wat Nederland betreft, slechts een fractie be draagt van de aan ons land toegebrachte schade. Op de vraag of beëindiging van de oorlogstoestand tot een verandering zal leiden in de officiële betrekkingen van Ne derland met Oost-Duitsland, zeide mr Stikker, dat de opheffing van de staat van oorlog geldt voor geheel Duitsland en voor alle Duitsers, en dus ook voor de Duitsers in de Oostelyke zóne. Met de zgn. Duitse democratische re publiek onderhoudt Nederland zoals bekend evenmin als andere westelijke mogendheden betrekkingen en hierin wordt door de beëindiging van de staat Een grote animo bestaat ook reeds voor de retraites, die voor niet-katho lieken gegeven worden en waarmee deze gelegenheid kregen echt tot zich zelf in te keren. De ervaring heèft geleerd, dat juist bij deze gelegenheid Gods genade rijke lijk werkt. Zo mochten reeds velen, die in het ..Zonnehuis" voor het eerst met het Katholieke Geloof in aanraking kwamen, het H. Doopsel ontvangen, in de parochiekerk van Bilthoven of elders, waarna zij in de kapel van het huis voor het eerst ter H. Tafel nader den. De resultaten van dit moderne aposto laat laten zich moeilijk in cijfers vangen, maar met grote dankbaarheid en voldoe ning verneemt men toch. dat een zeer hoog percentage van de gasten tot het katholieke geloof overgaat. Daarbij zegt het wel iets, dat vorig jaar omstreeks 500 personen als gasten geboekt stonden en een vrijwel gelijk aantal lezingen van deskundige leken en priesters kwam bij wonen. De gasten betalen alleen een zeer lage vergoeding voor logies en eten en al het In Amsterdam deden geruchien de ronde, mede n.a.v. berichten, die elders waren gepubliceerd, dat de Neder landse Mij voor de Walvisvaart voorne. mens zou zijn om over te gaan tot het laten bouwen van een nieuwe walvis vaarder ter vervanging van het thans bestaande moederschip, de Willem Barendsz. Daarbij werd tevens gesproken over een eventuele opdracht aan een Nederlandse werf tot het bouwen van een schip, dat ca. 44.000 ton zou meten. T.a.v. deze berichten hebben wij ons met de directie in verbinding gesteld, die ons mededeelde, dat berichten in deze vorm als zeer prematuur moeten worden beschouwd- Er bestaan inderdaad plan nen, zoals trouwens elke scheepvaartmij plannen heeft, om t.z.t. tot vervanging wni^iL6 moet bekosti§d worden van vrij- over te gaan, maar déze'zijn nog zo vaag willige gaven en giften. Op initiatief van een bekeerling werkt nu een comité om ..Steunpilaren" te verwerven, waardoor het „Zonnehuis" op vaste bijdragen kan rekenen. Naar Hilversum Katholiek Bilthoven zal het betreuren. en hangen met de oplossing van diverse moeilijkheden samen, dat het met een eventueel besluit nog wel eens zeer ge ruime tijd zou kunnen aanlopen. Bovendien klopt de opgegeven tonne- maat niet met de plannen, want voor de böuw van een dergelijk schip, dat bijna viermaal zo groot zou worden als de I gestuit. Willem Barendsz., die 10.635 brt. meet, is zelfs geen enkele Ned- werf in staat. Als men tot de bouw van een vervan gend moederschip zou overgaan, dan zou dit weliswaar groter zijn dan de Willem Barendsz. maar toch weer niet zodanig, dat het laadvermogen hiervan zo groot zou worden, dat deze het in het midden van het vangstseizoen gebruikelijke uit zenden van een tankschip, om een deel van de lading over te nemen van het moederschip, zou komen te vervallen. Integendeel, ook straks zal het zenden van een dergelijke tanker nog noodzake lijk biyken. Maar nogmaals, zo verzekerde ons de directie, deze plannen zijn nog uiterst vaag. vooral ook omdat de kwestie van de financiering hierbij een zeer belang rijke rol speelt. Er zijn trouwens al meer soortgelijke berichten gelanceerd, o.a. dat naast de Willem Barendsz 'n tweede ex peditie zou worden uitgerust, waarbij een te' verwerven Argentijnse walvisvaarder als moederschip zou fungeren, maar ook hiervan is niets gekomen, omdat behalve de aankoop van het moederschip, ook de vêrwervingen van de daarby behorende vangstsehepen zou moeten worden gefi nancierd. En alleen reeds uit financie ringsoverwegingen zou een dergelyk plan op onoverkomelijke bezwaren hebben van oorlog gebracht. Ten aanzien van de mogelijkheden voor het handelsverkeer tussen Nederland en Duitsland verklaarde Exc.: Reeds geruime tyd vóór het aanknopen der diplomatieke betrekkingen voerde Ne derland rechtstreeks handelsbesprekingen met de Duitse autoriteiten, zij het dat de resultaten van deze besprekingen uiteraard de goedkeuring van de hoge co m - missie behoefden. Van welk gering be lang de beëindiging van de staat van ov - log voor de commerciële betrekkin nog kan zijn. moge blijken uit het ié dat reeds in September 1949 een handel - overeenkomst met West-Duitsland kon worden afgesloten, die aan de wederzijd se historische economische betrekkingen recht deed wedervaren. De hierin ver vatte. en later in aansluiting hierop tot stand gekomen, vérgaande liberalisatie bepalingen hebben in zekere zin de pas aangegeven voor de verruiming van het -'U''!0" 5~- en dienstenverkeer, welke na dit tijdstip in Europa plaats vond. Als gevolg van deze liberalisatie heeft de bondsrepu bliek reeds sinds geruime tijd haar be langrijke positie als markt van en voor de Benelux-land en herkregen. Zoals be kend, kon deze liberalisatie geruime tijd S aafd worden, totdat de betalings moeilijkheden, waarin de Duitse bonds republiek door omstandigheden geraakte het noodzakelijk maakten om enkele schreden terug te doen. Uiteraard wordt in Nederland de gerede hoop gekoesterd dat genoemde moeilykheden zo ver zullen worden opgelost, dat met het herstel van de liberalisatie waarmede in de laatste maanden alweer voortgang kon worden gemaakt verder wordt voortgeschre- den. Voor het reisverkeer tussen Nederland en Duitsland zal de nieuwe toestand ook met zoveel verandering brengen. Verbetering van het reizigersverkeer werd reeds geruime tyd geleden bereikt Nog onlangs is ook een versnelde doua necontrole mogelijk geworden, welke het oponthoud van treinen aan de grens tot een minimum terugbrengt. Het weder- zydse reizigersverkeer is vooral dit Jaar aanzienlijk toegenomen, waarmede in be langrijke mate het persoonlyke contact tussen Nederlanders en Duitsers is her steld. Nu de afsluiting van een vredesverdrag niet op korte termyn te voorzien is ziin er uiteraard ettelijke vraagstukken' tus sen beide landen, die niet spoedig hun definitieve oplossing kunnen vinden. Van Nederlandse zijde wordt niettemin steeds gepoogd om voor die onderwerpen, waar voor nog geen definitieve regeling moge- lyk is, toch reeds een voor beide zijden bevredigende voorlopige oplossing te vin den. De textielvakman neemt geen risico met alkalivrij, dat geschiktis voor alles en nog ivat. Hij weet: het avervette en satijnzachte Echfalon-sop houdt de wol in staat van nieuw Set stoffelijk Vr°egere Duitse van Pruisen, is *ariJe besteld. overschot van de kroonprins, Wilhelm in Hec.hingen Ier Aanwezig waren vertegenwoordigers van de geal- 'eerde hoge commissie, leden van de estduitse regering en van de regering Va" de staat Wuerttembèrg-ftaden. „.®ij de plechtigheden zag men de tra- Aiönele parade-uniformen Van 't Oude uitse keizeriykê leger, de kleurige h»t S Va!i universiteitsfaculteitên ên van j. studentencorps. Leden van de hóf- droegen eén fluwelen kussen lort onderscheidingen van de over- jbene. De kist werd gedragen door acht "oswachters in uniform, van de köoink- vKe landgoederen. de?6 pl'aatselij'kê burgerwacht, in mid- eieeuws costuum, loste het ere-salvo, teen de kist in bet graf werd neergela- „_n- Kransen van alle regerende Euro- Van ónze oorlogscorrespondent) KAESONG, (COMMUNISTISCH KOREA), Juli 1951. Kaesong is ineens vól leven. Mannen, vrouwen en vooral kinderen stro men uit de hnizen en gaan langs de weg staan. Sommigen lachen en wuiven en roepen een groet. Anderen kijken stil en gtrak voor zich uit. Ze zijn blijkbaar bang om zich te uiten. Op één punt draaien de mensen zelfs op commando hun rug naar de wég. Uit de huizen aan weerskanten van de weg kómen steeds mèer nieuws gierige burgers naar buiten. „Dagroepen wij. Op velé gezichten verschijnt een lach. En als we rolletjes zuurtjes en repen chocolade gooien, vechten de kinderen èr op leven en doöd om. „Ze zien er niet ondervoed uit.merkt er een op. „Helemaal niet.beamen de anderen. „En geen communistische propaganda „Nee.... niets." Hobbelend rijden we door. Zo ls de éérste indruk van een commu- "x mfrt vorstenh"iz«n dekten de tombe, ols- solrt kran®en van de vereniging van °nd die in de eBrste wereldoorlog c°mmando van a®bben gevochten. prins Wilhelm nistisehe stad in Korea, als ons convóöi van witbèv-iaéde jeeps en drietonners langzaam tussen de schamele huizen en hutten söhuift óp Wêg naar het wat aan de buitenkant in de heuvels gelegen confèrentièhuis, Waar de vertegenwoor digers van dé democratische en de com munistische legérs beraadslagen óver het beëindigen van de oorlóg. „Iedereen kan ziin gang gaan......", kondigt de kapitein aan, dié als reislei der optreedt. Onmiddellijk springen alle correspondenten van de drietonner én zwermen uit over het terrein om het hoofdkwartier van de delegatie van de Verenigde Naties: een alleen op een heu vel staand stenen huis. In een houten gebouwtje aan de kant zetelt een com munistische commissie van ontvangst: een paar Chinezen en Noord-Koreanen .Bezoekt Kaesóng in Communis tisch Korea", kan men Zó langza merhand wel adverteren. Het is werkelijk net een gezélschap toe risten: de twintig met Camera's en verrekijkers omhangen ooriogs- córrèspondèntèn, dié elke morgén van de perstrein tèn noórdén valt Séoèl naar dé vergaderplaats v&n de wapenstilstartdscommissie rij- dên. Zoals het dagjesmensén be taamt, hebben ze volöp etèn en drinkèn bij Zich. In dit artikel wordt beschreven, hoe zo'n dag in communistisch gebied verloopt. Me willen maken, draaien ze zich om èn verdwijnen naar binnen. „We not .likèzégt het meisjè ontstemd. Ze draagt een keurig bruin uniform en een platte pet met eèn com munistische ster erop. Eén vérre van aantrekkelijke figuur is hét. Eén blik uit haar Ogen verraadt meer dan duizend aoordèn hoe Ze ons haat. Maar als dé drukte een beetje afgenomen is trekt ze wat bij. Ze spreekt êelfs Engels. „Wie ben je...?", probeer ik een ge sprek met haar aan te knopen. ..Als jy jouw naam zegt, vertel ik de myne antwoordt ze. Ik noem dé mijne. „Amerikaan Nederlander". Blijkbaar weet ze niet waar Holland ligt. Dat kan ik haar moeilijk kwalijk nemen. Er zijn genoeg Amerikanen, dié "et evenmin weten. Maar als ik het om schrijf gaat haar een licht op. „En hoe heet jü noudring ik aan. „Miss Pak „En je rang Dat wil ze njèt zeggen. Verder hééft ze niet veel te vertellen. Het fort op het eiland Yeu. waar Pétain zes jaar in gevangenschap heeft ge leefd, zal door het Franse leger worden vernietigd, aldus verluidt ln goedinge- Uchte Franse kringen. Het meubilair, en andere voorwerpen, die herinneren aan het korte verblijf van Pétain in de villa, waar hij Maandag j.l. overleed, zullen' worden verbrand om te voorkomen, dat collaborateurs er een soort relieken van zouden maken. Mevrouw Pétain heeft het eiland nog niet verlaten. Onbevestigde berichten lui den, dat zij van plan is zich blijvend op Yeu te vestigen. Bij het graf van de onbekende soldaat onder de „Are de Triomph" is het Don derdagavond tot een treffen gekomen tus sen aanhangers van Pétain en vroegere verzetsstrijders, toen de laatsten trachtten een rouwdemonstratie te verstoren Drie personen zijn gearresteerd. in de tuin Op. Ze zjjn stuk voor stuk in legeruniform, merendeels Noord- Korèanen. Het verschil is gemakke lijk aan de uniformen te zien. De Nöórdkórèarteil dragen goedpas sende uniformen van bruine en zwarte stof met platte petten met sterren erop en brede, kleurige epauletten met ster ren en strepen. Ze lijken als twee drup pels water op de Russische uniformen. Sommlgê officieren bê'derven echter het hele effect door onder één wijduit, staande ry broek van blauw laken een paar gummie baseballschoenen met witte veters te dragen- By de Chinezen is het daarentegen eèn en al eenvoud: bfuinachtige broeken ên hooggesloten jassen Van inférieure stof ên slappe pet ten én geen enkele versiering of onder scheiding. Aan hun houding te oordelen, móéten het vuurvaste partijgenoten zyn mét êen ingeboren haat van de westerlingen. Ze kijken tenminste Uitgesproken vijandig vijandig als we ze naderen. Sómmigen hebben een rood of géèl lint öp hun borst met in het Engels en Chinees erop Ont vangst Commissie. Maar ze zijn er zeker niet om ons te ontvangen. Het zijn bijna uitsluitend leden van de legér film- en fotodienst te oordelen naar de grot camera's, die ze hebben. in uniform, inclusief een vrouwelijke mi- litaif. Alle aandacht concentreert zich op hen. Ze "fcijn er echter allerminst op ge steld. Met woedende blikken kijken ze ons aan. En als de fotografen een opna- Evenals de anderen ls ze érg gesloten. Vermoedelijk hebben ze opdrhcht om hiet vertrouwelijk met óns te worden. Fotofeesi Het confèrentièhuis ziet èt niet kwaad uit. Het móet vroeger aan een rijke Koreaanse familie behóórd hebben. Het hêeft iéts van een buiten met een Oprij laan en een póórt en een voortuin Mét een prieel erin. Verscholen achter de bonien staat dan hét eigenlijke huis mét dé bijgebouwen. Êr is een voórgalèry met allerlei spreuken zoals Ge kunt hier uw vermoeide lichaam ter ruste leggen op de pilaren. De voorgalerij staat wel vól met fautèüillés, waarvan er géén tivee gelijk zijn. Waarschijnlijk heèft men ze van overal bi) éikaar móétèn slepen óm een paar zitjes in te riehten. Van dé voorgalerij kijkt men op een bin nenplaats, waarin het huis zelf staat; het heiligdom van de onderhandelaars en streng verboden terrein voor leder ander. „Kijk daarwaarschuwt Iemand. Een hele batterij communistische fo tografen en filmoperateurs wacht ons Of ze gisteren ook al bij deze dienst waren, Valt ernstig te betwijfelen als men ziet, hoe Onhandig de meesten met hun toestellen omgaan, Eèn Chinees is bij voorbeeld druk bezig met een splinter nieuwe en kostbare filmcamera opnamen te makenmet de beschermingsdöppen voor alle drie zijn lenzen. Andéren komen zo dichtbij, dat het onmogelijk is om een scherpe foto te maken. Maar dat schijnt hen allemaal niet te hinderen. Ze knippen maar raak. Misschien is er ook geen film in de Camera's. In ieder geval zijn zé enorm actief. Ze rennen heen en weer Om iedereen te fotograferen en soms ls het net een dans als onzt fotografen hén wéér trachten té fotograferen. Wij lach ten er hartelijk ótn. Zij blijven echter doodernstig en begluren ons met venfj nige blikken. De Stoten van de Nederlandse Antil len hebben ln antwoord op een brief van de voorzitter van de Regeringsrad g antwoord er mede ln te stemmen, dat een werkcomité wordt gevormd, be- en ui aenkel* leden van de Staten V01 L regerin?' *er bestudering en voorbereiding van de vraagstukken torentfs de Ron<Ie-TafeI-Con- 4u 1 f/1! Nederland en de West. ware we6- rt Um VOor deze conferentie landbouwersfamilie O. te Lun- dageft een ffeS man aan' diê zich voor- vaft tv4n hÈt departement HÜ deed de hêuglyke Sr da; dê oen bidrag schade, die de veestapel tydens de oor- rt°5sJfrên bad geleden. Verder venklaar- d3t hij hêt ««ld ™êl ZOU meegebracht hebben, wanneer de boe- ïufw uf') .er PiaatSe. gemachtigd tot uitbetaling, niet te kampen had gehad met een tekort aan klein geld. Men had daar slechts biljetten van duizend gul den m kas. De tuin staat vól met jeeps. Limousines spélen in défte militaire Wereld geen röl, maar jeeps zoveel te meer. Ze zyn er in Soorten. In de eerste plaats de onze; keurig in die bruine verf, met een witte vredesvlag op het rechterspatbord. Maar ook de andere kant beschikt over jeeps. Het zijn meest jeeps van Russische makelij; zwartgespoten en lager en breder van constructie. Ze hetobén echter ook enkele op dé Amerikanen buitenge- maakte jeeps, waarin ze provocerend door Kaesong rijden met de oorspronke lijke registratietekens er nog op. Sóm mige van de chauffeurs zijn Chinezen, maar voornameUjk 2ljn er toch Noord- Korèanèn aanwezig. Een Amerikaanse tolk helpt me om een gesprek mêt een paar van die Korêanen aan te knopen. Ze komên óver dê luchtmacht te praten. Dat is een wapen waar de com munisten meer dan genoeg van hébben. „Waarom blijven jullie vliegtuigen ons bombarderenzegt de communist op scherpe toon. „Dat is oorlóg.geeft de ander hem lakoniek ten antwoord. „Maar wij hebben todh odk geen vlieg tuigen...." „Dan moet .ie ze maar aan jé Russische vrienden vragen Zo praten ze een beetje. Van onze kant proberen w« up alle mogelijke manieren toenadering. Som migen trachten eén gesprek aan te knopen. Anderen bieden sigaretten of een rol film aan. We stuiten steeds op een muur van antipathie en achterdocht. Er is absoluut geen geestelijk contact. Misschien zouden sommigen van de communisten zelf wel anders willen. Ze hebben echter kennelijk instructies ge kregen waar ze ntet van durven af te wijken. Een enkeling slechts beantwoordt onze tegemoetkomendheid met een glim lach of een verstaïldg Woord. Binnen vergadert men maar. Het is beginnen te regenen. Een trieste, trage motregen. Dat maakt alles nog kleurlozer dan het al is. We zoeken allemaal een Schuilplaats op (le voor galerij en onder hét afdak van dê bijge bouwen. Daar kunnen we nu en dan een zin uit de vergadering opvangen als een tolk met stemverheffing een vertaling voorleest. Wé vervélen ons Vfêsèlijk. Iedereen heeft iederéén bekeken ên gefotografeerd. We hebben hêt huis van alle kanten bestudeerd. Er valt verder niets anders te doen dan te wachten op het einde van dé bijeenkomst. „Eèn dooie boelmerkt een Franse correspondent op. „Hêt is nauwelijks ai hét stof en het hotsen waard.beamen anderen. De pérs heèft gévochtèn om in Kaesong te mogen. De Amerikanen hebben zélfs CC11 de Vrijheid van de pers erby gesleept, wisseltruc tracht te misleiden. Nu de journalisten er zijn, moeten ze eigenlijk toegeven, dat het allemaal Het verhaal Werd zo geloofwaardig voorgesteld, dat de landbouwersfamilie de afgezant van het ministerie grif een bedrag van f 750 ter hand steldé, waarna hij heenging om de ischadievengoeding tê incasseren. Tot op dit ogenblik is de onbekencfe nog niet teruggekeerd. OnmiddelUjk werd het politie apparaat in werking gesteld eil al spoedig kwam aan 't licht, dat deze pseurio-ambtenaar ook elders in dte gemeente Ede getracht had zyn slag te slaan, zy het dan ook zöndér succes. In de gemeente Barne- veld had een landbouwer zich echter laten verleiden op <?e aanbiedingen van deze oplichter in te gaan, hetgeen hem f 700 kostte. Verder blijkt de man ge opereerd te hebben in de provincie Utrecht en werd hij laatstelijk gesigna leerd in de Betuwe. De cómmissarig van politie té Ede waarschuwt het publiek tégen de prak- tyken van deze onbekende, die zich ook wel aandient als belastingambtenaar, vertegenwoordiger van verzekerings maatschappijen of inspecteur voor de Steun aan kleine boeren. By voorkeur vervoegt hij zich by bejaarde personen, die hij gewoonlyk door een of andere weinig opwindend is. Het is „een dagje uit" in communistisch gebied. Meer niet. En voor de rest is dat communis tisch Kaesong een even dode, trooste loze en onaanzienlyke Koreaanse stad als duizenden andere aan deze cn gene zijde van de veelomstreden 38ste breedtegraad. Maar het is een plaats om geweest te moeten zijn. Evenals Scheveningen, Knocke en Bali. Het Koninklijk Besluit van 22 Juni 1948, waarby onder bepaalde voorwaarden vrij stelling van motorrijtuigenbelasting aan invaliden wordt verleend, is met ingang van 1 Augustus 1951 gewijzigd in die zin, dat de eis. dat een invalide zyn motor rijtuig uitsluitend voor zyn persoonHjk vervoer moet gebruiken, is vervallen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3