Fransen zagen opnieuw instorten 1 Prachtige solo-ren van Ruiz Franse teleurstelling over het ver loop van de Tour J OAALMEYER's Camera k"J[ Mysterie Tour de Frame 1951 Korte blik op Koblet' s maandrekening Kamp iöën -z\v artkii ker Luxemburg uit het pïoegenklassement (P sementen Tour-traject 28 en 29 Juli Quick N. speelt mee om de Zilveren Bal Toch wetenswaardig I IWiewwe Bessen Jenever VRUDAG 27 JULI 1951 PAGINA Algemeen Franse publiek teleurgesteld Pilletje bekwam niet goed Koblet kon lachen POLO-SCHEIDSRECHTER WERD GEMOLESTEERD De etappe Bcrgklassenient Bartali grijnsde wtSe&M. KRIJT SPEELT NIET IN BELGIE—NEDERUAND ASSISTENT-ACCOUNTANT VERDUISTERDE 1250 LENING 1926 VAN ZUSTERS CARMELITESSEN DAMES ZOMEBJAPOmCEK DAMES ZOMERMANTELS MEISJES ZOMERJURKEN HERENCOSTUUMS Kamgaren van &L5Ü voor 59.95 Cheviot van 93r- voor 49,95 HEREN SPORTCOLBERTS HEREN PANTALONS van 37.50 voor 19.95 JONGENS MATROZENPAKKEN van voor 15.95 HEREN OVERHEMDEN HERENSOKKEN DAMESSCHOENEN RUBBERSANDALEN STATENWEG 184 Het door PERCY KING FRANKR'JK ttamasm. G€N Laatste wanhopige Italiaanse Diederich (Lux.) en Meunier (Fr.) allen in i dezelfde tijd als Ockers. aanval op Koblet Door MARTIN W. DUYZJNGS AIX-LES-BAINS, Donderdagavond. Sombere Donderdag Er viel, uit een stapel donkere, dreigende wolken, nog één enkele, bleke zonnestraal over het Circuit de la Plage, waar zeven schoonheidskoningin nen en 30.000 minder belangrijke schepséls op de ontknoping van deze laatste bergetappe in de Tour de France 1951 stonden te wachten. Er wapperden, feestelijk, wat vlaggen aan de rand van het beroemde meer, waarin driftig en met wit-schuimende koppen het groene water tegen de kaden klotste. Dat was dan die éne, bleke zonnestraal, de feestelijke vlaggen en een j beleefd doch allerakeligst applaus dat was dan alles wat men de Span- j jaard Bernardo Ruiz te bieden had, nadat hij voor de tweede maal in deze j Tour zegevierend over de eindstreep ging. De Spanjaard glimlachte wat zuur. Dertig kilometer voor de eindstreep had hij, in een wilde klim tegen de hellingen van de Col du Granier niet alleen de Franse regionalen Dotto, Robic, Goasmat en Gogan, doch óók de eens zo befaamde nationale Franse crack, Bernard Gauthier, van zich afgeschud, om. niet te zeggen vergruizeld, en vervolgens had de man uit Valencia zich dan omlaag laten duikelen door de hoge, donkere kloof, waar elk geluid in duizend echo's weer kaatste van de rotswanden, door de nauwe tunnel, waar kil en treiterend bet dooiwater drupte, over het snelle macadam tenslotte dat, na een over- daad van serpentines, omlaag voert naar het meer. Het was van de Spanjaard een moedig stukje geweest, deze brillante soloren over de Col du Granier; de Fransen, die op voorbeeldige wijze eikaars belangen behartigden en die stuk voor stuik de over winning al roken, had de Spanjaard met vinnige, krachten-slopende demarrages tot puin gehakt en stellig had hij de man, die deze etappe in ieder geval een boeiend slot bezorgde hier in Aix-les- Bains wel wat méér verdiend dan dat magere gelegenheidsapplaus van een pu bliek. dat langzamerhand in het stadium gekomen is, waarin het vreemdelingen in het algemeen en fietsende vreemdelingen in hét bijzonder niet zo best meer verdra gen kani Ge moet dat dit publiek maar niet kwalijk nemen. Het heeft in deze Tour te veel teleurstellingen moeten slikken. Het heeft ademloos moeten toezien hoe een eenzame, jónge Zwitser het gele lei dersshirt veroverde en hoe hij het zowaar! in de grote Alpen-etappe be hield. Het heeft moeten toezien, hoe de franse nationale equipe er de laatste dagen een tactiek op na hield, als ver tegenwoordigde zij een complete farm vol onthoofde hoenderen. En tenslotte moest het vandaag toezien, hoe zijn fa- voriet-der-favorieten, Louison Bobet, met zoveel gekraak van zijn toch al wankele troon tuimelde, dat het zich langzamerhand hegint af te vragen of de nationale Franse sportpers misschien tóch niet een tikje overdreef, toen zU het hooggeachte publiek de avond vóór de start in Metz niets dan zegepralen beloofde. De Franse tactiek? Men bracht vanmorgen in Briangon een Bobet aan de start, wiens gelaats kleur véél meer om een eerste-rangs sa natorium en een stel wijze medicijnman nen dan om een Alpen-etappe smeekte, bij wijze van spreken. Men behoefde waarachtig geen expert te zijn om te zien, dat de maag van de grote Franse favoriet (zoals destijds na de eerste tijd- race) het stimulerende pilletje, dat Zon dag j.l. voor een overwinning op de Mont Ventoux had gezorgd, niet al te best verdragen had. Men behoefde even min een expert te zijn om de Franse ploegleider, Jean Bidot, te adviseren de heer Bobet verder maar af te schrijven als zijnde zeker vandóag niet in staat, welk tempo dan ook, op eigen kracht te volgen. Doch Jean Bidot heeft geen adviezen nodig. Jean Bidot wordt eenvoudig voortgedreven door de publieke opinie en zo Monsieur Bidot een schrap zet door het probleem-Bobet, zo pleegt hij iets dat dicht in de buurt van land verraad moet liggen. Weshalve Bidot vanmorgen de hele equipe de krankzinnige opdracht gaf alles in het werk te stellen om de etappe van vandaag zo doods en zo saai mogelijk te houden!.... het was zijn enige kans om Bobet zonder veel kleerscheuren in Aix-les-Bains af te leveren. Het was inderdaad een krankzinnige tactiek. Terwijl vriend, en vijand het er over eens was. dat de enige kans op de duizend, die er nog over gebleven is om Hugo. Koblet in de laatste etappes toch nog uit het gele leidersshirt te peute ren. hieruit bestaat, dat men de Zwitser met aanvallen overlaadt; terwijl de Ita lianen tegen beter weten in van morgen uit Briangon vertrokken met de opdracht om, onder aanvoering van Gino burger Kass, die later uitviel, waarmee voor het eerst sedert jaren, het Groot- Hertogdom als Tourequipe ophield te be staan. Het was dan bij de' beklimming van de Col du Granier, dat Frankrijk ook de laat ste glimp van een magere victorie ver loor, toen Bernard Gauthier zoals des tijds op weg naar Brive. waar de Span jaard met dezelfde Gauthier had geduel leerd door Rerbardo Ruiz werd inge- lopen, waarna de Spanjaard hem meteen üet staan. Van dèt ogenblik af was Ruiz opper- i.macktig. De Spanjaard sloeg zonder I moeite nog wat aanvallen van Dotto, Robic, Cogan en Goasmat af en ging dan j voorgoed aan de haal, op weg naar een welverdiende overwinning. Bijna twee minuten later pas won het münnetje-Robic 'met een ouderwetse vin nige eindsprint de strijd om de tweede plaats vóór Cogan, Dotto en Gauthier, waarna Goasmat (met ruim zes minuten achterstand) de zesde plaats voor zich opeiste, slechts enkele seconden vóór Ockers de eindsprint van het peloton op zijn naam'schreef voor een wild protes terende Bartali,' die de kleine- man uit Antwerpen op een onregelmatigheid be trapt scheen te hebben. Doch de wed- ètrïjdco.mmissarissen hadden er slechts weinigbelangstelling voor. Met de chronometer in de bevende hand wachtte z\j 40 ellendige minuten tang op de aankomst van Bobet, Zelfs Abdelkader Zaaf was twen al lang in Aix- les-Bains gearriveerd en op de tribunes j telde men niet meer dan een paar hon- derd dappere toeschouwers, die het dra- ma-Bobet van nabij wensten gade te HMPHi slaan. Gino Bartali'kan moeilijk lachen. Ziè- De rest had blijkbaar aan Hugo Robiet Na de waterpolo-wedstrijd tussen de herenteams van Triton en Flevo, welke wedstrijd te Weesp werd gespeeld, werd j de scheidsrechter, de heer D. Planjes een bekende persoonlijkheid in de zwem- i wereld door leden van Triton gemoles teerd en aan het hoofd verwond. Zowel de bestuursleden van Triton als de spelers waren het oneens met de door de heer Planjer tijdens de wedstrijd, welke in een 41 zege voor Flevo eindigde, genomen beslissingen. Spelers van Flevo namen de Het algemeen klassement luidt na de 1 heer Planjer in bescherming en brachten 21e étappe: j hem naar zijn woning. 1. Koblet .(Zwits.) 123.24.06; 2. Geminiani i (Fr.) 123.33.08; 3. Lucien Lazarides (Fr.) Een landenwedstrijd waterpolo tussen 123.36.49; 4. Bartali (It.) 123.44.10; 5. ploegen 'van Spanje en Duitsland te Ockers (B.) 123.40.34; 6. Barbotin (Fr.) j Madrid eindigde in een 106 overwinning 123.54.47; 7. B. Ruiz (Sp.) 123.55 54; 8-.?;oor de Spajaarden Bauvin, (Oost-Zuid-Oost) 123.56.49 9.! Magni (It.) 123.58.47; 10. Coppi (It.)' cr iriipfiETPl? \KiTilR 124.02.29; 11. Diederich (Lux.) 124.10.38: 12. DL. AL-11J UI r Ll\ iVlU lUn.- Lauredi (Fr.) 124.12.18; 13. Van Ende (B.) ANGFVAT OVF1ÏT FT1FN 124.12.20; 14. Demulder (B.) 124.13.39; 13. K 7 V, Biagioni (It.) 124.20.00; 16. Verschueren 1 Gisteren u in het ziekenhuis te Roosen-1 (B.) 124.23.10; 17. Meunier (West-Zuid- i d?aI overleden dommee A S. uit Honte- West) 124.23.24; 18. Cogan 1 West-Zuid- 1 nlsse' dle aldaav vorl§e v'eek Vrijaag werd West) 124.25.40; 19. Decock (B.) 124.32.47; opgenomen na een motorongeval. De do-! >0 Bobet (Fr 124 34 27 uiinee was met zijn motor op die dag te-j T 1 8en een zandauto opgereden en met ern- IJe ploegen stige verwondingen opgenomen. De over- Het algemeen pïoegenklassement lu'dt j ledene bereikte de leeftijd van 36 jaar. na de 21ste étappe: i 1. Frankrijk 369.38.55; 2. België 370.29.24; 3. Italië 370.59.14; 4. Oost-Zuid-Oost 371.29.44 5. West-Zuid-West 371.39.48 6. Zwitserland 372.20.39; 7. Spanje 373.52.26; 8. Ile de France 374.31.07; 9. Parijs 375.01.45. Frankrijk (Gauthier, Lucien Lazarides, Barbotin) was eerste in het pïoegen klassement van de 21e étappe.in 20.30.34; laats'te Ile de Trance in 21.23.14. hiér, hoe de Italiaan aan de ereropde be- genoeg gehad, gint, toen hij,tweede werd in de étappe' MarseilleGap: een nijdig kijkende, bok kige renner, immuun voor het applaus, ontevreden met alles en iedereen en mo- gelijk ook met zich zelf. Het bergkiassement ziet er na de 21e étappe als volgt uit: 1. Geminiani (Fr.) 60 pot.;" 2. Bartali (It.) 56 pnt.; 3. Coppi.'(It.) en Kobxet (Zwits.) 41 pnt.; 5. B. Ruiz (Spanje) 39 pnt.; 6. Lucien Lazarides (Fr.) 37 pnt.; 7. Robic (Parijs) 23 pnt.; 8. Gauthier (Fr.) en Dotto (Oost-Zuid-Oost) 22 pnt.; 10. Buchonnet (Oost-Züul-Oost) 18 pnt, r- JPP')£ Oriecomlv-ftoóïrt Haag is Panitaj Haring Rout? Bero Bartali, nog éénmaal een wanhopig offen sief te ontketenen; terwijl van de Franse nationalen vooral Rafaël Geminiani geen andere belangen had dan die van een attaque, legde Jean Bidot terwille van Bobet de strijd zo lang mogelijk stil en spaarde daarmee niet alléén Bobet, doch óók de man met de gele trui, die zich vandaag tussen Briangon en Aix-les- Bains wel ongemeen kostelijk geamuseerd moet hebben. Er ontstond uit deze merkwaardige Franse tactiek een even merkwaardige situatie. Dertig kilometer na de start in Briangon ging de karavaan al omhoog naar de vrieskou rond de top van de 2000 meter hoge Lautaret. Daér, op de Lautaret, had Bidot verleden jaar zijn laatste, grote offensief tegen Ferdinand Kübler gelanceerd en het scheelde toen slechts een haar, of de Zwitser had die dag zijn gele trui nog verspeeld. Koblet was dus vandaag een gewaar schuwd man.' Men vond hem, direct al bij het begin van de klim, vooraan in het peleton, argwanend speurend naar iedere schijn van een komende aanval. Doch de Fransen deden alsof hun neuzen overvloedig bloedden en de enige, die zoals vanzelf spreekt! wèl aanviel, was Gino Bartali. De Italiaan probeerde het met twee demarrages. Hij werd telkens weer terug gehaald, niet door Koblet, maardoor Fransen. Bartali begreep dat kenne lijk niet zo goed. Terwijl hij zich liet terugzakken in het peleton, overlaadde hij vooral de brave Rafaël Geminiani met verwijten, doch de brave Rafaël haalde moedeloos zijn schouders op: hij had zijn orders! En als gevolg van deze orders gebeurde er dan op de Col du Lautaret niets, maar dan ook niets. De regionaal Sciardis nam vlak voor de top nog gauw een paar lengten en won daardoor een premie var, frs. 30.000, doch in de afdaling, die overi gens bijna 50 kilometer lang aanhoudt, liet hij zich haastig weer inlopen en ging hij met de rest van de menigte wachten op de kleine, doch uiterst venijnige Col Laffrey. Het was daar, op een smal en slin gerend pad, dat met venijnig-sterke percentages tot hoog boven Grenoble klimt, alwaar de vreemdeling een ver rukkelijk panorama geboden wordt het was daar, dat Bartali nog éénmaal zijn tanden liet zien. Het was daar ook, dat Koblet Héél even in moeilijkheden verkeerde. De Italiaan nam vier, vijf lengten, zonder dat Koblet deze attaque tenvolle kon beantwoorden- Er lag een duivelse grijns op het gelaat van de oude eampionissimo, toen hü omkeek en daarbij ontdekte, dat Koblet, dan send in de pedalen, niet volgen kon- Want de Italiaan wist voorbij de top een uiterst gemene afdaling en daar ver moedde hü zijn kansen. Doch de brave Rafaël Geminiani was cr óók nog! Wat Koblet op dat ogen blik niet kon, dat kon Geminiani met Ockers, Ruiz, Robic, Lucien Lazarides en Hugo Koblet aan zü'n viel en zo vernietigde Geminiani Bartali's voor sprong en toen de eampionissimo ten slotte de top bereikte moest hü zich tevreden stellen met een schamele wiel- j lengte af daaromtrent. Toén gaf ook Bartali deze Tour de i France gewonnen en als in deze klim niet Louison Bobet aan zijn lijdensweg begonnen was die krankzinnig Franse ten spijt dan zou men de rest van deze etappe vermoedelük morgenochtend al gladweg vergeten zUn. Want de rest was niet zo daverend. De j rest was met de meeste hoogachting van de zijde van de heer Koblet! voor de kleintjes! De eerste, die daarvan met dankbaar- j heid profiteerde was de Fransman Gau- thier. Zijn huiselijke haard bevindt zich in Grenoble en de wetenschap, dat heel de stad juichend langs de straten zou j staan stimuleerde de Fransman tot een uitlooppoging. Hij vluchtte tijdeus een afdaling en hij kreeg gezelschap van de I lange Italiaan, Pezzi, die direct al de j grootste moeite had het wiel van de als een dolleman rijdende Fransman te hou den. Op de tob van de Col de Porte, 20 kilometer voorbij Grenoble, begon Gau thier te ontdekken, dat Hij nogal boven zijn krachten was gegaan. Doch niette min had hij Pezzi toen al op een minuut, volgden op twee minuten pas Gogan, Robic, Ruiz en Goasmat en zat het pelo ton toen met 5.30 achterstand de vrede van Aix-les-Bains te vieren. De uitslag van de 21e étappe Briangon- Aix les-Bains (201 km.) luidt: 1. B. Ruiz (Spanje) 6.45.24 (met bonifi catie 6.44.24): 2. Robic (Parijs) 6.47.10 (met bonificatie 6.46.40); 3. Cogan (West-Zuid- West) Z.4.; 4. Dotto. (Oost-Zuid-Oost) z t 5. Gauthier (Frankr.) z.t.; 6. Goasmat (West-Zuid-West) 6.51.57; 7. Ockers (Belg.) 6.52.02; 8. Bartali (It.) z.t.; 9 Deledda (Oost-Zuid-Oost) z-t.; 10. Coppi (It.) z.t.; 11. Een groep van 18 renners met Magni (It.), Verschueren (Belg.), R.osseel (Belg.), Lucien Lazarides (Fr.): Koblet (Zwits.), Geminiani (Fr.), Biagioni (It.), Barbotin (Fr.), Decock (Belg.), riAPS Aangezien Willem (Tilburg) te elfder ure aan de Z.V.C. heeft bericht, dat zij njet zal kunnen deelnemen aan het tour- nooi. wijl ze in België moet spelen, het geen de Z.V.C. verbaasd en teleurgesteld j heeft, zal Quick (Nijmegen) op uitnodi- j ging van de Z.V.C. de plaats van de Til- burgers innemen. De Oostelijke lste-klasser, pas gepro moveerd, na één seizoen in de 2de klas te hebben gespeeld, is' eon graag geziene tegenstander. De Nederlandse ploeg, die morgen en Zondag te Kortrijk tegen België speelt, zal zonder haar no. 1, Krijt, moeten uit komen. Deze heeft bericht gezonden dat hij verhinderd is te spelen. Daardoor wor den niet alleen de enkels-pelen beïnvloed, doch ook de dubbels, daar Krijt in drie nummers zou uitkomen. In de enkelspelen schuiven nu alle spelers een plaats naar boven, komen dus tegen hoger geplaatste Belgen. Taminiau, de invaller, zal de achtste plaats innemen. Voor het herendubbelspel heeft men Dick Rinkel, die in de competitie -geregeld met Wilton gespeeld heeft,, de plaats van Krijt naast Wilton gegeven. Daardoor kupnen de andere dubbels gehandhaafd worden. Voor het -gemengd dubbelspel is nog -geen oplossing gevonden; in overleg met de speelsters en spelers zal aanvoer der mr Marinkelle dit te Kortrijk nader beslissen. Op 13 Juli j.l. werd doop de politie te Harderwijk de aanhouding en voor geleiding verzocht van de 30-jar'ge assistent-accountant M. de W., die ver dacht werd van verduistering van 1250. Deze jongeman was werkzaam bij een groot-handelaar te Harderwijk, in op dracht van een accountantsbureau. Onder voorwendsel, dat zijn werkgever een be drag van 1250 voor zijn diensten wenste te ontvangen, wist hij dit van de groothandelaar los te krijgen. W wend de dit bedrag echter te eigen bate aan. j Gisteren is de jongeman te 'Amsterdam aangehouden; hij had van de „buit" nog slechts zes cent op zak. j De Holiandsche Garantie Trust Com pagnie roept obligatiehouders van de 3% (5) pet lening 1926 groot 350.000 van de Zusters Carmelitessen (Stichting voor verlaten kinderen) tot een vergadering bijeen, welke zal worden gehouden op Donderdag 9 Augustus a.s. ten kantore van de Holl. Garantie Trust 'Cie. Als i enig punt staat op de agenda verlenging voor de tijd van vyf jaar van de op j 1 Sept. a.s. eindigende regeling inzake j rentebetaling en aflossing, op dezelfde voorwaarden. Slapte in Maastrichtse rubberindustrie.- Tengevolge van slapte werden in de Maastrichtse rubberindustrieën ruim 390 personen ontslagen. Hieronder bevind- a zich circa een 1.00 tal vrouwen. Ir. ver band met de prijsdalingen op de wereld markt werden verschillende grote orders geannuleerd. Steun aan menselijke ..proefkonijnen". De Westduitsef regering zal de nog leven de menselijke „proefkonijnen", op wie in de Duitse concentratiekampen vivisectie is verricht, financiële hulp verlenen. Dit geldt voor alle slachtfoffers. ook indien zij thans niet in Duitsland wonen of niet op tijd een verzoek hebben ingediend. Amerikaanse communistische leiders gearresteerd. Het Amerikaanse departe ment van justitie heeft Donderdag een nieuwe opsporingsactie ingezet tegen communistische partijleiders te Los Ange les, San FranCisco én N. York. Er zijn elf arrestaties verricht. TCoTilot'* pn OVERAL VERKRIJGBAAR Behalve uiteraard Louison Bobet. Op de top van de Col de Porte bedroeg de achterstand van wijlen de favoriet-der favorieten al royaal tien minuten; en vermoedelijk zou hij de finish hier in Aix-les-Bains nooit hebben gehaald, als Bidot hem niet zowel Apo Lazarides als Rémy als trekpaarden ter beschikking had gesteld. Dit tweetal heeft, vandaag Bobet assisterend in zijn ellende, stellig het Legioen van Eer verdiend. Lazarides e._ Rémy hebben op de twee cols, die ons na de Porte nog restten, de Breton van de eerste tot de laatste meter practisch naar l'ooven geduwd; en als er toevallig een wedstrijd-commissaris in de buurt ware geweest, dan zou het gezelschap vanavond naar ruwe schatting wel frs. 20-000 boete hebben moeten offeren. Doch het toeval wil, dat bij dergelijke gelegen heden de anders zo nijvere wedstrijdcom missarissen slechts door afwezigheid schitteren. De enigen, die men nu bij Bobet had achtergelaten, waren zijn twee ploegmaten en de doodzieke Luxem- AIX-LES-BAINS, Donderdagavond. De Tour de France 1951 is bezig een uitvoerig kerkhof van Franse favo rieten te worden. Gisteren verdween beroemdheid Diot zonder gerucht uit de karavaan, vanmorgen bleef het mannetje-Marinelli in Briangon achter, vanavond kan men Bobet tot aan de overkant van het meer horen weeklagen. Er dreigt deze Tour de France een ramp. j Men ziet het nu al aankomen: het Franse publiek is allesbehalve tevre- Lijdensweg jgu over f]e manier, waarop de buitenlandse concurrentie nu al jaren j achtereen met de Franse favorieten omspringt.. Men kan dat begrijpen. Het Franse publiek en dus: de organisatie van de Tour, die hij de gratie "van dit publiek leeft had een Franse overwinning hard nodig. i hard gejuicht, toen Bartali voor de twee de maal de Tour won. Want men had een excuus. De Italiaanse squadra stak zó uitstekend in elkaar en Bartali's knech ten waren zó gedwee en zó gedienstig, dat men er met. een stel eigenwijze lieden van het genre-Robic en Vietto niet te genop kon- Men heeft nóg harder gejuicht, toen Fausto Coppi in 1949 de Tour opnieuw voor Italië veroverde. Want men had een nóg beter excuus: Coppi was een feno meen, zei iedereen tegen iedereen en te gen Coppi viel nu eenmaal niet met suc ces te strijden. Doch toen, verleden jaar, de eenzame Zwitser Ferdinand Kübler met het gele leidersshirt aan de haal ging, werd het Men heeft in 1948 ook in Frankrijk Franse applaus al wat magerder; en het j begint thans van dag tot dag méér te verstommen, nu het Franse publiek be seft, dat opnieuw een eenzame Zwitser op weg Is om de zo befaamde Franse na tionale equipe te vermoorden. Voor liet eerst sedert jaren is op dit ogenblik, slechts drie dagen voor de finish, het Pare des Princes in Parijs nog niet tot de laatste plaats uitverkocht en men vreest zelfs, dat men ook Zondag nog tickets over zal hebben. Het is de verdienste van Hugo Koblet', dat hij precies doet alsof hij van dit alles niets merkt. Koblet gaat gewoon maar zijn eigen gang en voor de rest zorgen zijn landgenoten. Er stonden van daag zeker wel duizend Zwitsers aan de finish hier in Aix-les-Bains. Onder hen: Koblet's moeder en Miss Zwitserland, die er overigens niet naar uitzag of ze een derailleur bijzonder goed van een flesje massage-olie kon onderscheiden. Bovendien groeit het aantal Zwitserse reporters in de karavaan haast van "V tot uur en stond vanavond de Zwitser in vijf microfoons en in drie talen tegelijk te praten. En voor de rest vergaart dan de Zwitser een paar slordige francs op zijn zegetocht naar ParU*. Wat hem daar wacht zijn in ieder geval de vol gende prijzen: 1 mitlioen francs als winnaar van het j individueel klassement; 500.000 francs als vergoeding voor etappe-overwinningen; 160.000 francs als vergoeding voor verworven ereplaatsen; 310.000 francs aan premies. 490.000 francs aan dagpremies voor de drager van de gele trui (men moet hierbij bedenken, dat Van Est de laat- ste is geweest van de gele trui-dragers, die lOU.OOO francs hiervoor ontving: daarna werd het drie dagen lang 80.000 francs en vervolgens (dat is de grootste f()d, dat Koblet de gele trui droeg en draagt) 30.000 francs per dag. 200.000 francs (naar ruwe schatting) aan kleinere extra-verdiensten. Alles bij elkaar ruim SYa millioen francs, een kleine 30.000 Nederlandse guldens! De Zwitser heeft intussen al verklaard, J dat hij 50 pet. van de prijzen zal afstaan aan zijn ploegmaten. Hij kan dat zonder veel moeite doen, want men schat, dat Hugo. Koblet na afloop van de Tour voor ruim anderhalve ton (In guldens!) aan baan- en criterium-contracten zal wor den aangeboden. van 34,- voor 6.90 van 73. voor 19.95 van 14v95 voor S.9S van voor 29,95 Kamgaren van 9.95 voor 6.90 Ankiets van 2.75 voor 1.98 laatste restanten vanaf 7.95 in alle maten van 4 95 voor 2.98 WINKELSTAD - BLUDORP Thans ook: PLEINWEG hoek Wolphaertjboehi „Winkelcentrum Wereldhaven-Zuid1' Pseudo-vogelpest. Woensdagmiddag is ook op het bedrijf van de heer G. G. te Broek in Waterland pseudo-vogeipest geconstateerd. Vijf en veertig kippen werden door het destructiebedrijf te Purmerend vernietigd. O) 24e' •■LhafóV*is.-S»m» iP'JOU 10ct» l/ CUH4»Fa(rfN'»23a.t Wie had venvacht, dat Anthony Mon- crieff, die in Archibald zijn enig kind en opvolger verloor, onder de slag zou zijn bezweken, kwam bedrogen uit. Hij was een man van ijzeren zenuwen, van onver zettelijk wilskracht; hij kon worden ge bogen, maar brak niet. Met volle energie wijdde hij zich van de dag van Archi bald's begrafenis af, weer aan de zaak, zocht in hard werken verzet. De enige verandering, die opviel, was, dat hij nog zwijgzamer scheen geworden. Alles moest op de oude voet voortgaan, :had hij gedecreteerd. Anthony Mon- crieff's wil was wet. In de familiekring i zowel als onder het uitgebreid bankper- jsoneel, van hoog tot laag, had hij de naam, een despoot te zijn. De kwalifica tie was onverdiend. Hij mocht dan streng, veeleisend wezen en sedert Archi bald's tragische dood was hij het meer dan ooit niemand kon hem, zonder de waarheid geweld aan te doen, van on rechtvaardigheid beschuldigen. Alles moest op de oude voet voortgaan daaronder begreep Anthony ook zijn huiselijke gewoonten. Hij bezat patriar chale opvattingen. Aan zijn positie als hoofd van het huis Monerieff wenste hij niet getornd te zien. En de verjaardag van dat hoofd was een gebeurtenis, die op plechtige wijze in de familiekring behoorde te worden gevierd; het zou bij niemand Opkomen, zich er aan te willen i onttrekken. I Zo werd ook aan Anthony's uitnodi- ging zijn Uitnodigingen hadden steeds veel weg van een bevel dat de familie leden de 14de Augustus op het Jarvice- Eiland bijeen zouden wezen ter voering van zijn zeventigste verjaardag, onvoor waardelijk gevolg gegeven. Alleen week hij in zover van liet traditionele pro gramma af, dat het hun ditmaal werd vergund, een intieme vriend of vriendin van de partij te doen zijn. Door slechts één was van het introductierecht gebruik gemaakt: Lawrence Monerieff had, op Isadora's aandringen, zij het met. tegen zin, Albert Soper meegenomen. Die 14de Augustus waren, behalve dit drietal, aan wezig Melchior Monerieff met zijn vrouw, Helen, en hun beide kinderen, Benny en Josine; Eleanor Mason, een achter nichtje; Marck Peckham, de zoon van Anthony's jeugdvriend; en Derrek Hen derson, een Londons advocaat, die met de verongelukte Archibald in Oxford had gestudeerd en ook na de studententijd vriendschappelijke betrekkingen met, hem had onderhouden. Derreck Henderson was bovendien een gunsteling van de oude Monerieff en had aan de jarige zelf de uitnodiging te danken. Voor het diner speelden Anthony en Mark Peckham op het terras een. partij schaak; Melchior, Lawrence en hun echt genoten waren aan het tennissen; Der- reek Henderson maakte met Eleanor Mason een wandeling over het eiland, 't Jarvioe-Eiland, midden in de ontzag lijke Clyde Baai gelegen en sinds men senheugenis het bezit van de familie Jarvice, was door het huwelijk van Ara bella, de laatste van het geslacht, in eigendom aan Anthony Monerieff over gegaan, doch de oude naam had deze in ere gehouden. De oppervakte van het eiland bedroeg ongeveer tien hectaren; door de dichte begroeiing, in hoofdzaak aangeplante dennen, leek' het terrein nog groter dan het in werkelijkheid was. Hoewel de advocaat elk bewijs voor zijn zienswijze ontbrak, had hij van be gin af geweigerd aan te nemen, dat Archi bald en Jerome tengevolge van een on" geluk om het leven waren gekomen. Anthony's uitnodiging was hem daarom bijzonder welkom geweest; Henderson gaf de hoop niet op, te eniger tijd aan wijzingen te zullen vinden, welke hem de oplossing van 't „Arabella"-probleem aan de hand zouden doen. Met Eleanor Mason liep hij naar het botenhuis, waar het jacht lag. Henderson bezichtigde het met een nauwkeurigheid, die liet meisje verbaasde; geen hoekje, geen gaatje ont ging zijn aandacht. Maar toen zij terug wandelden, was hij nog precies even wijs. Aan de ware feeststemming ontbrak veel. Niet alleen wierp de dood van Archibald zware schaduwen over 't bijeen zijn. Het was Anthony Monerieff aan te zien, dat hem iets dwars zat. Hij had de volle belangstelling niet bij zijn partij schaak en voor de eerste maal boekte Peckham een overwinning De oude heer lachte witjes, terwijl hij Mark op de schouder kiopte, en stapte naar de tennis baan, waar hij zijn neef Lawrence op wachtte. Hij wond er geen doekjes om en sprak zijn ontstemming uit over de in troductie van Albert Soper. Je weet, dat ik niet van bedillen houd. Dat ik jou en Melchior vrij laat in de keus van je vrienden. Mijn huis staat voor hen open. Maar dan mag ik op zijn minst verwachten, dat je enige selectie toepast en met iedereen er in brengt. Soper behoort niet tot de mensen, die ik graag in mijn huis ontvang. Wat weet u van hem? vroeg Law rence snel. Niet veel tot nog toe. Eerlijk gezegd, net interesseert me ook niet. Ik wil je alleen verzoeken, het bij deze ene keer te laten. Wel, als hij u hindert, breng het hem dan aan zijn verstand. Dat ligt niet op mijn weg Ik heb hem niet uitgenodigd. Mij lijkt het' minder gewenst, een ondergeschikte als Peckham op een fami liefeest te inviteren. Het bevordert het besef van afstand niet. Anthony zag zijn neef verstoord aan. Het is mijn huis. Wil je daar alsjeblieft aan denken? Natuurlijk, antwoordde Lawrence gebelgd. Eensklaps lachte hij en legde een hand op Anthony's arm. U hebt gelijk. Het spijt me, dat ik zo onheus uit de hoek kwam, en dat op uw verjaardag! Ile vind er wel wat op, om Soper weg te krijgen. De oude heer fronste de wenkbrauwen. Hij begreep de plotselinge omkeer in zijn neef niet en vertrouwde die evenmin. Lawrence liep monter met zijn oom mee. Anthony had, zonder het te weten hem op een idee gebracht, een voortreffelijk idee, om de ongewenste gast het veld te doen ruimen Het was op Isadora's aan dringen geweestj dat hij Soper had ge ïntroduceerd; zij verwachtte nog altijd van die kant redding uit de moeilijk heden en geloofde niet, dat haar man in staat zou zijn zichzelf te helpen. Lawrence nam het Isa niet kwalijk. Hij had haar onkundig gelaten, welke wijde perspec tieven zich hadden geopend na Archi bald's dood. Eerst wanneer Soper van de baan was, werd zij ingelicht. Menige nacht had Lawrence wakker gelegen, zoe kend naar een weg, waarlangs hij dat doel kon bereiken. Nu wees de oude Anthony ongewild en onbewust hem die weg! Wanneer het handig werd aangelegd, bleef het niet bij een wegwerken van de parasiterende Soper. Lawrence schouwde in de toekomst, een zeer nabije toekomst en het beeld dat zich ontrolde, deed hem bijna duizelen. Het diner duurde lang. Er heerste een geforceerde opgewektheid, waarin tel kens hiaten vielen. Toch voelden de familieleden zich niet opgelucht, toen Anthony eindelijk het sein tot opstaan gaf. Zij wisten, wat nu volgde. De oude heer was hun al voorgegaan naar de huis kamer, waar het gezelschap zou worden onthaald op de vertoning van zijn films steevast het besluit van een door hem gegeven festijn. De laatste jaren waren er slechts enige opnamen bijgekomen; ieder van de familie kende het pro gramma. dat werd afgedraaid, evenals Anthony's inleidende verklaringen. Alleen de beide kinderen Benny en Josine waren vol verwachting Een filmvertoning, op zichzelf reeds attractie, had voor hen bovendien de bekoring, dat ze later naar bed werden gezonden. (Wor4t vervolgd) WH ZATERDAG 28 JULI. HILVERSUM II (298 M.) 7;00—24.00 KRO. 7.00 Nws.; 7.1:5 Ochtendgymn.: 7.30 Gewijd" muziek; 7,45 Morgengebed; 8.00 Xws.: »\:5 CJram.j 9.00 Voor üo huisvrouw: 9.33 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.16 Gram.: 11 00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; M.50 „Als de ziele luistert"; 112.00 Angelus; lfi.ra Gram.: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Kath. nws.: I3.ro Amusementsmuz.; 13.45 Gram.; 14.00 Piano- duo; 14.20 TOOcnkunstkoor en piano; 11 40 Lichte muziek; 1S.OO Kroniek van letteren en kunsten. 15.35 Fanfaremuziek. 16.00 Gram 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans" 17,00 V. d jeugd. 18.00 Pianorecital 18 13 Binnenlands overzicht. 18.25 Gram 13.40 Re- gèringsuitzendlng. 19.00 Nws. 19.15 .Dit is leven". 19.21 Ronde van Frankrijk' 19 27 Gram. 19.52 Journalistiek weekoverzicht 2o!oO Nws. 20.03 Gram 20.15 ..Lichtbaken".' 20.40 „Steek eens op. Heren!". 21.00 Anmsemc ts- muziek. 21,53 „Wat zou U doen?" 22 00 Ope rette progr. 22.30 ..Wij luiden de Zondag in" 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.23— 24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest HILVERSUM I (402 M.) 7.00 VARA. 10 00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20 00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 8.00 Nws. 8.13 Gram. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V d. arbeiders in de continubedrijven 11.30 pi®nor®cital- Gram. 12.30 Meded'elinge; 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Accordeonmu- zlek. 13.50 Gram. 14.00 V. d. jeugd 14 20 Har monie-orkest. 14.40 Koorzang. 13.00 Boekbe spreking. 15.15 Viool en piano. 15.45 Causerie 16.00 Gram. 16.30 Sportpraatje. 16 43 Con certgebouworkest. 17.30 V. d jeiigd. 18 00 Nws. 18.15 Varia. 18.20 Gram. 18140 Mannen koor. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Cause rie, 19.40 Causerie. 19.55 Causerie. 20.00 Nws- 20.05 Actual. 20.15 Gram. 20.55 ,De' onder gang van de Vrouwe Johanna'", hoorsoei- 21.15 Dansmuziek. 21.45 Soc. commentaar- 22.00 Roemeens orkest. 22.25 Voordrach'22 45 Gram. 23,00 Nws. 23.15—24.00 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4