K.L.M. OP VIJFDE PLAATS in N. ATLANTISCH VERKEER Binnenkort dividendstop in Engeland NIEUWE BOEKEN Welke realiseerbare middelen biedt Nieuw-Guinea? Goede productie- en export mogelijkheden TITO onder druk Bijzonder gunstige chartermarkt Ir F. Besangqn Eindhovense recherche achtervolgdelooddieven Geen handelsverdrag tussen West- en Oost- Berlijn V.S. blijven pogen Mgr. Stepinac vrij te krijgen Jutlandia" naar Rotterdam Beperking invoerprogramma Uitbreiding prijs beheers ing Pakistan nodigt Nehroe uit Wereld-katoen productie Twee baggerzuigers voor Pakistan A'damse speelclubs moeten sluiten Handelsbesprekingen tussen West- eh Oost- Europa Auriol zoekt compromis Duitser vermoordde drie Nederlanders VRIJDAG 27 JULI 1951 PAGINA 5 Omzetstijging Directeur K. L. M. Jaarcijfers Vijf jongens vormden „bende" in Roosendaal GOUD- EN DOLLARRESER VES VAN ENGELAND Kans op inflatie Als Russische vervoersbelemme- ring niet wordt opgeheven BRABANTS ORKEST TE HlL VARENBEEK CONCOURS VAN BLAAS- INSTRUMENTENMAKERS BESLOTEN F ranse inzenders behaalden meeste prijzen POSITIES SCHEPEN MET REPATRIëRENDEN EN EMIGRANTEN Ook Ned. gewonden uit Korea aan boord BOSSCHENAAR IN EINDHOVEN VERONGELUKT Politieke maatregel Stijging met ongeveer 8 millioen balen verwacht Men verwacht dat de wereld-katoen productie in het seizoen 1951-52 zal stij gen met ongeveer 8 millioen balen, aldus deelt de internationale katoen-advies commissie mede. Volgens de commissie variëren de ramingen voor het seizoen (hans van 35 tot 36 millioen balen verge leken met 27.500.000 balen voor het voor afgaande seizoen. Mooie order van 11 millioen Waarschuwing van de officier van Justitie PRINS EN PRINSESSEN WEER THUIS GEEN NATIONALISATIE OLIEBEDR1JVEN IN NOORD-SUMATRA Zoals reeds gisteren in deze editie werd uiteengezet zag de K.L.M. zica in 1950 voor de taak gesteld om de in 1949 sterk teruggelopen omzet weer op peil te brengen en zo mogelijk verder te ver groten. J>e omstandigheden, waarin de maatschappij verkeerde waren hiertoe gunstig, zo lezen wij voorts in het ver slag over 1950. Het luchtnet was in voor. gaande jaren tot ontwikkeling gebracht, een moderne vloot stond ter beschikking en de organisatie was belangrijk ver beterd. Daarbij komt, dat de situatie voor de luchtvaart in het algemeen gun stig was. Aangenomen mag worden, dat de toeneming van het internationale ver voer aanzienlijk werd gestimuleerd door de grotere economische bedrijvigheid tengevolge van nauwere internationale economische en militaire'samenwerking. De productie werd in het verslagjaar opgevoerd tot 189.653.000 ton/km (1948: 161.107.000 en 1949: 146.517.000 tkm) door het openen van nieuwe lijnen voorname lijk op Duitsland en het Nabije Oosten, varhoging van frequentie op andere lijnen en de uitbreiding van het bijzon dere vervoer, w.o. dat van emigranten naar Australië (van de gecontracteerde 5000 emigranten zijn er in 1951 reeds 3000 vervoerd). Zodoende steeg de omzet in 1959 tot 188 millioen. Gezien de bijzondere om standigheden in 1949 is dit cijfer zonder meer niet vergelijkbaar met de omzet in dat jaar van 130 millioen. Beter is een vergelijking in ton/km en dan met 1943, zoals hierboven geschiedt. De groei heelt zich niet bij alle categorieën van het ver voer gelijkelijk voorgedaan. T.o.v. 19-48 nam het pasagiersvervoer toe met 8 pet het vrachtvervoer 'met 70 pet en het ehartervervoer met 300 pet. Het post vervoer daalde om genoemde reden met 31 pet. Het passagiersvervoer op de geregelde lijnen, uitgezonderd Amsterdam—-Dja karta steeg in 1950 t.o.v'. 1948 met 19 pet I Op de lyn Amsterdam—Djakarta daalde het ervoer als gevolg van lagere (re 1 quentie. Tegenover 1949 toont deze lij a I echter een vooruitgang van 57 pet. Ér. wordt nu weer zesmaal .per week ge vlogen en soms moet er nog wei eer.s een extra dienst ingelast worden. Het vervoer van. en naar 'tussenstations kon geheel worden teruggewonnen en het ▼ervoer tussen de eindstations toonde een onder de gegevèn omstandigheden bevredigende ontwikkeling. Op het vervoer over de N. Atlantische Oceaan nam de fc.L.M; wat het passa giersvervoer betreft in 1950 de vijfde plaats in na de PANAM. de TWA, de AOA (inmiddels overgenomen door de PANAM) en de BOAC. Wat het postvervoer betreft kan nog worden gemeld, dat dit afgezien van Öe lijn Amsterdam—Djakarta steeg met 57 pet. t.o.v. 1948. De Internationale charter- markt was voor-de K.L.M. in vele opzicht ten gunstig. De vraag naar vervoer was aanzienlijk groter, dan in 1949 en de con currentie verminderde o.a. doordat a's gevolg van het Korea-conflict een aantal Amerikaanse mijen. hun activiteit naar het Paciflc-gebied verplaatsten. begrepen afschrijvingen tot een bedrag van 30.557.161 (22.963.871) Van de exploi tatie-uitgaven werd uitgegeven aan sa a- rissen. lonen en sociale lasten 43 pet. De rentelast daalde belangrijk als gevolg van de omzetting van leningen in kapitaal en wel van 2.761.718 tot 1.329.934. De gang van zaken bij de Garuda Indo nesian Airways is bevredigend. Momen teel werkt men er met een beladingsgraad van ca. 80 pet. vergeleken met 73 pet. in 1950, ondanks de tariefverhogingen. Bij de K.L.M. zelf was de beladingsgraad in 1950 65 pot. (v. j. 60.3 en in 1948 62.0 pct.l In de gisteren te 's-Gravenhage ge houden algemene vergadering van aan deelhouders van de K.L.M., is de heer ir F. Besancon. tot dusver onder-directeur en belast met de leiding van het direc toraat productie, benoemd tot directeur der vennootschap. De nieuwe directeur, de heer Frits Besangon, werd op 21 November 1903 te Den Helder geboren. Na de H.B.S. te Amsterdam en Den Haag afgelopen te heibben, ging hij aan de Technische Ho geschool te Delft studeren. In 1931 be haalde hij het, diploma werktuigkundig ingenieur en werd hij assistent van prof. Andriessen te Delft. Na een korte pe riode verbonden te zijn geweest aan bet efficiency bureau van de Octrooiraad te Den Haag, trad hij in December 1934 in dienst van de K.L.M. te Den Haag bij de afdeling statistiek. In 1936 werd hij assistent van d-e heer Guilotiard op Schiphol en in Maart 1938 werd hij naar Hollywood overgeplaatst als assistent van de heer Veenendaal, die hij in 1939 als technisch vertegenwoordiger in Ame rika opvolgde. Tijdens de oorlog nam hij gedurende de jaren 1942-1946 dienst Volgens de winst- en -verliesrekening beliepen de totale inkomsten 197.781 000. (v.. j. 137.123.000), waarvan uit' paslage én bagage 133.145.Ö00 (93.905.000), uit goede ren 22.356.000 (10 991.000), uit post 20.591.000 (19.249.000) en uit bijz. vlucn- ten 12.383.000 (5.867.000). Diverse inkom sten beliepen 9.306.000 (7.111.000). Daar tegenover stonden exploitatiekosten ad 197.725.000 (176.811 00m, zodat er egp winstsaldo van 56.000 resteert. In bovengenoemde exploitatiekosten zijn De Eindhovense recherche heeft de hand weten te leggen op drie mannen, Inwoners van Tilburg die in Eindhoven 300 kilogram lood te gelde trachtten te maken bt) een opkoper. Toen de politie tot arrestatie wilde overgaan wisten twee hunner te ontsnappen. Het werd een verwoede jacht. Reeds wm de politie het spoor grotendeels bijster toen plotseling een agent zag, dat van het dak van een pakhuis een pan verwijderd werd. Daarna verscheen het hoofd van een der Tilburgers, die eens wilde kijken of de kust weer veilig was. Even later werden de twee mannen op de zolder van het pakhuis gegrepen. Het drietal is aan de Tilburgse politie over gegeven. Een vijftal knapen van tussen de 15 en 16 jaar uit Roosendaal, die tezamen een ..bende" vormden, zijn ook door de poli tie gearresteerd wegens het stelen van enige tientallen kilo's lood en andere bouwmaterialen, welke zjj gedurende de laatste maanden wisten buit te maken en die zij verkochten aan de opkoper Van B Deze werd eveneens gearresteerd erv te Breda voorgeleid. De Engelse minister van handel, Shaw- cross. heeft tijdens een luinöh ter gele genheid van het Festival of Britain ver klaard. dat de goud- en dollar-reserves van Engeland weliswaar het vorige jaar tot een 'behoorlijke omvang zijn geste- gen, maar dat de verhouding van de re serves tot de invoerverplichtingen siecn-. ter begon te worden. Afgezien van die binnenlandse toestand ziet Engeland zich op het ogenblik, naar hij zeide, geplaatst tegenover twee ern stige vraagstukken: dat van de betalings balans en dat vain de kans op inflatie. „Wij moeten meer produceren en ver dienen, en dat kunnen we alleen doen door meer te exporteren", aldus Shaiw- cross Naar Shawcross mededeelde overweegt de Engelse regering om de huidige moei lijkheden te overwinnen o.m. de volgen de maatregelen: 1. beperking van het eivlele verbruik ten behoeve van de uit voer; 2. normalisatie van winsten en lonen en 3. verscherping van de pr(js- beheersing. Voorts zal afgezien moeten worden van alle overeenkomsten tussen werkgevers en vakbonden, die belemme rend kunnen werken op verhoging van de productie. De Britse, Franse en Amerikaanse hoge commissarissen in West-Duitsland, heb ben verklaard, dat de door de Russische controle-commissie uitgevaardigde nieu we beperkende bepalingen voor het ver voer van goederen uit West-Berlijn naar West-Duitsland (waarbij de Russische zóne moet worden gepasseerd) ernstige gevolgen hebben voor de Westberlijnse economie en dat hierdoor een toestand Is geschapen waarin de hoge commis sarissen niet kunnen berusten". Sinds medio Mei j.l. eisen de Russen, dat op de vrachtbrieven wordt vermeld waar vandaan de grondstoffen, die erin zijn verwerkt, werden betrekken. Dit heeft geleid tot een vertraging in het handelsverkeer, waardoor sindsdien goe deren ter waarde van zeventig millioen mark in Westberlijnse pakhuizen zijn opgestapeld. De hoge commissarissen verklaren, dat zij bun besprekingen met de Russen over het tegen gaan van smokkelarij niet zul len voortzetten en evenmin toestemming zullen geven voor het ondertekenen van de nieuwe handelsovereenkomst tussen Oost- en West-Duitsland, voordat de be lemmeringen zijn opgeheven. De Westberlijnse burgemeester, prof. Reuter, heeft gisteren wederom aange drongen op het instellen van een corri dor tussen West-Berlijn en West-Duits land, waardoor goederen vrij vervoerd zouden kunnen worden, zonder tussen komst van de Sovjetrussische ol Oost- duitse autoriteiten. Brien McMahon, de Amerikaanse sena tor, die op het ogenblik in Joegoslavië vertoeft, heeft tijdens een onderhoud van twee-en-een-half uur met maarschalk Tito de veroordeling van mgr Stepinac besproken. Hij bracht Tito onder ogen, dat de grootste eenheid noodzakelijk is tussen allen, die zich tegen agressie verzetten en dat het derhalve in de Ver. Staten een slechte indruk maakt, wanneer door de gevangenhouding van mgr Stepinac de verhouding tussen Joegoslavië en het Vaticaan niet wordt bevorderd. Wat het antwoord van Tito was, wilde McMahon niet zeggen. Hij weigerde eveneens be kend te maken welke voorstellen hij aan Tito in verband met mgr Stepinac had gedaan. bij( de t'eétïn-iBëh-e gronddienst van de Kon. Ne'd.4hdiSohe Luchtmacht in Australië. In Juni 1946 kwam hij weer in Ne derland terug, en in October. 1946 werd hij wederom- naar Hollywood uitgezon den. Op 1 October 1949 werd de heer Besancon benoemd tot hoofd-direetoraat productie op Schiphol, terwijl nu zijn be noeming volgdie tot directèur der ven nootschap. Ter gelegenheid van de Groot-Kempi- sohe cultuurdagen zal Het Brabants Or kest op Zondag 29 Juli, des middags om 3 uur in het Parochiehuis te Hilvaren- beek een concert geven Het. zal worden gedirigeerd door" "Hein"'Jofdans" en de Tilburgse pianist Géra-rd van Blerk zal als solist 'medewerken. Het 'eerste deel van dit concert bestaat uit twee werken, die representatief mogen heten voor de hedendaagse Belgische en Nederlandse 'toonkunst, 0.1. de vijfdelige Serenade voor uitgebreid kamerorkest (1940) van de Belg Jean Absil,.en het uit 1947-1948 daterende concert voor piano cn orkest van de Nederlander Herman Strategier. In de afgelopen weken Is in Den Haag het eerste internationale concours van blaasinstrumentenmakers gehouden. De instrumenten werden door deskundi gen bespeeld en beoordeeld. BU de uit slag, welke gisteravond in bet Haagse gemeentemuseum werd bekendgemaakt, bleek, dat Franse inzenders de meeste prijzen hebben behaald. De firma Gras frèires ontving de medailles, uitgeloofd door Koningin Juliana en door de Franse ambassadeur te 's-Gravenhage. De prijzen werden uitgereikt door de heer D. Balfoort. voorzitter van de jury, in tegenwoordigheid! van de burgemees ter van Den Haag, mr F. M. A. Schoik- king en zijn echtgenote, de wethouders mr J. van Aartsen, Th. M. Dresme en J. van Zwijndregt, voorts waren aanwezig de -gezanten van Italië, Duitsland en Tsjecho-slowakije en vertegenwoordigers van het ministerie van O. K. en W. De medaille, aangeboden door Prins Bernhard, ging naar de firma Mahillon te Brussel, die van het ministerie van O. K. en W. naar de firma Boosey en Hawkens te Loncten, en die van de bur gemeester van 's Gravenhage naar de heer H. Schenkelaars te Eindhoven.. Nadat deze uitslag bekend was ge maakt opende burgemeester Schok- 'kmg de tentoonstelling van blaasin strumenten, die in de zalen van het Gemeentemuseum gehouden wordt. De burgemeester prees het initiatief van <Je heer Balfoort. waardoor men in Den Haag een unieke verzameling van blaasinstrumenten kan .bewonde ren. Op 1 Augustus zal een concert worden gegeven, waarbij leden van de Kon. militaire kapel een aantal op het con cours bekroonde instrumenten zullen be spelen. Tijdens de tentoonstelling zal -het musici zijn toegestaan om onder deskun dig toezicht de tentoongestelde instru menten eens te proberen. G-roote Beer, Djakarta naar Amsterdam, 26 Juli bij ingang vam Bode Zee. Indrapoera, Djakarta rtaa-r Rotterdam, 26 Juli op 120 mijl- WN"W van het 1',4-graads- kanaal. Oranje, Djakarta naar Amsterdam, 26 Juli (7 uur) van Colombo. Sltoajak, Djakarta naar Botterdam, pas seerde 26 Juli Djeddah. Zuiderkruis, van Rotterdam naar Halifax, 26 Juli van Havre. Naar Reuter meldt, bevinden zich ook Nederlandse patiënten aan boord van 't Deense bospitaalschip „Jutlandia", nat zich thans uit Korea op weg naar Euro pa bevindt. Het schip zal aUe landen aandoen, waarvan zich patiënten aan boord be vinden, onder meer de Philippijnen, Tur kije, Griekenland en Frankrijk. Mocht een staken van het vuren in Korea af gekondigd worden, voordat heit schip Rotterdam bereikt, (verwacht wordt dat a y°?r October hét geval zaï zijn) vaartuig zijn weg naar Ko penhagen zo mo'geUjik voortzetten zon der Rotterdam aan te doen. In verscheidene kerken van Parijs zijn dezer dagen H. Missen gelezen voor de zielerust van maarschalk Pétain. De gemoederen van de Parij- zenaars waren echter nogal verhit, zodat agenten moesten assisteren om de gelovigen rustig hun weg naar de kerk te kunnen laten gaan. (Van onze correspondent) Donderdagmiddag is de 53-jarige mon teur A. W., wonende in 's-Hertogenbosch, maar werkzaam bij het krachtstation van de P.N.E.M. in Eindhoven, van een zes en een halve meter hoge stellage gevallen en op slag gedood. Het slachtoffer was ge huwd. ®nfeI,e regering heeft besloten als tot bestrijding van de In- a.AV" fet komende najaar een divi- dendstop in te stellen. Alle maatschap pijen, die per jaar meer dan 10.000 brutowinst te verdelen hebben, zullen ",,.mc,er d»n het gemiddelde van hun dividenden in 1949 en J959 mogen uitke ren. Hierdoor zal een stijging van de di videnden in de drie Jaren van het her bewapeningsprogramma voorkomen wor den. Hugh Gaitskell, de minister van finan ciën, die deze maatregel in het parlement aankondigde, verklaarde te hopen, dat de dividendstop de arbeiders er toe brengen zal „redelijke beperking"'te =tbhen bij het eisen van loonsverhoging. Hy waar schuwde, dat de Engelse economie ern- stig schade zal kunnen lijden, wanneer de lonen .in hetzelfde tempo als verleden jaar blijven stijgen Volgens Gaitskell zullen de kosten van levensonderhoud in Engeland wel blijVen stijgen, "doch niet In zo scherpe mate als in dé afgelopen maanden het geval is geweest. Naar de mening van waarnemers heeft het instellen van de dividendstop meer politieke dan fiflanciële betekenis en moet deze maatfegel beschouwd worden als een tegemoetkoming aan de 8.000.000 georganiseerde arbeiders in Engeland, die volgens hun leiders geen beperking van hun looneisen kunnen aanvaarden, wanneer de arbeidsloze inkomens niet worden beperkt. Minister Gaitskell deelde verder mede, dat Engeland in de eerste helft van dit Jaar een invoeroverschot had van 554 millioen en dat de betalingsbalans in de eerstkomende maanden waarschijnlijk een tekort zal vertonen, dat vermoedelijk een vrij aanzienlijke vermindering van de goud- en dollarreserves van het sterling- gebied tengevolge zal hebben. het dollargebied uitzonderlijk groot zijn, namelijk 100 millioen hoger dan in een normaal kwartaal. In het vierde kwartaal zal de betalingsbalans -niet zo ongunstig zijn, doch de minister acht het niet waarschijnlijk, dat er in die periode een dollaroverschot zal zijn. De regering zal het programma voor de invoer uit het dollargebied herzien en haar uitgaven beperken, waar dit kan geschieden zonder dat de belangen van het land op lange termijn worden ge schaad. Minister Gaitskell kondigde voorts aan, dat de regering overweegt de prysbeheer- sing uit te breiden tot een gróter aantal goederen, waaronder een aantal levens middelen. Zonodig zal in het najaar een prijscontrole voor vis worden ingesteld De bankeh hebben erin toegestemd de verstrekking van crediet voor alle doel einden, behalve de meest noodzakelijke, te beperken. Gaitskell deed op de mijnwerkers een beroep om de kolenproductie op te voe ren, daar Engeland kolen moet uitvoeren om onontbeerlijke grondstoffen, zoals hout, houtpulp, pyriet en ijzererts te kun nen invoeren. De premier van Pakistan heeft de Indische premier Nehroe, uitgenodigd naar Karatsji te komen ter bespreking van de kwestie-Kasjmir- Pakistan heeft een „vredesplan" van vijf punten opge steld „tot herstel van een vreedzame atmosfeer en de vestiging van vriend schappelijke betrekkingen op permanente basis". Nehroe kan een eventueel bezoek pas brengen, zodra de eerste essentiële stap naar herstel van een vredige atmosfeer, n.l. terugtrekking van de Indische troepen uit het grensgebied, is Zelfs indien het wereldverbruik ge handhaafd blijft op het recordniveau van dit seizoen van 33 millioen balen, zou dit toch nog kleiner z(jn dan de ver wachte wereldproductie. De carryover zal gedeeltelijk dienen ter aanvulling van de wereldvoorraden, welke thans ge- raamd wonden op minder dan 11 millioen 1 balen, het laagste cijfer sedert 1929. De commissie verklaarde, dat de moeilijk heid thans niet meer is ruwe kantoen te verkrijgen, doch dat deze thans wordt ge vormd voor de verkoop van katoenen textielgoederen. welke vervaardigd zijn uit dure grondstoffen. Naar w(j vernemen, heeft de „Indu striële Handelscombinatie Holland" in Den Haag, welke Mij. een export-combi natie ls van een zestal Nederlandse scheepswerven en welke gespecialiseerd is in de fabricage van baggermateriaal, van de regering van Pakistan opdiacht gekregen voor de levering van twee bag gerzuigers, tezamen ter waarde van om streeks 11 millioen gulden. Hieronder is begrepen het b(j te leveren drijvend ma teriaal. Verleden jaar heeft dezelfde combina tie een dergelijke order voor India ge had. Een der te leveren baggerzuigers is verleden week in Calcutta aangekomen. De thans voor Palustan te vervaardigen machines zullen dienen voor het uitdie pen van de rivieren in Oost-Paxistan. Het wordt zeer verblijdend geacht, dat de eerste Nederlandse sdheepubouw- order voor Pakistan thans gegeven is. Vóór de oorlog kon Nederland o-p dit ge bied in dat land niet terecht. Namens de officier van Justitie te Amsterdam is aan besturen van alle speel clubs te Amsterdam dus alle besloten clubs de z.g. cercles privés een waar schuwing uitgereikt door de politie, waar in wordt gezegd, dat deze clubs haar activiteit op zeer korte termijn moeten staken, daar anders zal worden ingegre pen. Naar schatting ls er te Amsterdam een 20-tal van deze inrichtingen. Het schijnt de bedoeling van de officier van Justitie te zijn definitief een einde t« maken aan deze speelclubs. Uit Parijs wordt gemeld dat 20 Augus. tus te Genève handelsbesprekingen van een beperkte omvang tussen West- en Oost-Europa een aanvang zullen nemen. Van de Oostelijke landen zullen Rusland, Polen en Hongarije aanwezig zijnVer wacht wordt dat de conferentie een voor bereiding zal. vormen-voor de eigenlijke handelsbesprekingen die later zullen volgen. Het doel van de voorbereidende bespre kingen, is het eens te worden cryer de goederen welke West-Europa bereid zou zijn te ruilen voor hout en granen. Uit de Oostelijke landen. Ook Paul Reynaud heeft zijn pogingen om een Franse regering te vormen, opge geven. President Auriol heeft thans voor gesteld, dat de niet-Gaullistische en niet- communistiscbe partijen drie commissie» zullen vormen, die moeten trachten over eenstemming te bereiken over een ge meenschappelijke politiek t.a.v de drie omstreden problemen: de staatssubsidie aan Katholieke scholen, de politiek t.a.v. de lonen en een wijziging van de grond wet. Dit als een poging om uit de iirnasae te komen. De grondwetswijziging zou inhouden, dat een premier door de nationale verga dering kan worden benoemd bij een ge wone meerderheid, dus dat geen absolute meerderheid imeer nodig zal zijn. Na jaren in Duitsland gepakt Het Landesgericht te Hannover heeft de 24-jarige Duitser Karl Heinz Kiy al daar wegens een groot aantal diefstallen tQt vier jaar tuchthuisstraf veroordeeld, Kiy heeft tijdens de oorlog by ds weer* macht in Nederland gediénd. Tegen het einde van de bezetting heeft hij in Bra bant een notaris, een advocaat en een vrouw van het leven beroofd. De Duitse Feldgendarmerie heeft hem destijds voor deze niet-politieke moorden gearresteerd en naar Duitsland overgebracht, waar Kiy in de op de capitulatie volgende chaos wist onder te duiken. In de daarop volgende jaren heeft hij met een bende de steden Hannover, Hil- aesheim, Hameln en Göttingen onveili» gemaakt, zonder dat men hem heeft kun nen arresteren. Dit is eerst onlangs ge lukt. Na zün arrestatie heeft de Du'ts» politie de Nederlandse gewaarschuwd. Het is niet zeker,- zo vernemen wij, of K:y wegens de door hem in Nederland gepleegde moorden, - aan ons land zal worden uitgeleverd. De mogelijkheid >5 namelijk groot, dat hij deswege in Duits land terecht zal staan. Gistermiddag zyn Z.K.H. Prins Bern hard en de Prinsessen Beatrix en Irene van hun particulier bezoek aan Londen weer op paleis Soestdijk terug gekeerd. Om circa half drie landde de Dakota, die H.H. K.K.H.H. naar ons land bracht, op Soesterberg. In het derde kwartaal zal de invoer uit gedaan", aldus de Pakistanse premier. „De Papoea cuituurimprovisator", door dr. G. J. Held. Uitg.. W. van Hoeve, 's-Gravenhage. Het is een aangename verrassing Nieuw- Guinea weer eens belicht te zien. niet als object van conflicten tussen Nederland en Indonesië, maar als cultuurfactor. En dan vindt men in dit terzake zeer kundig en wetenschappelijk bewerkt boek een schat van bijzonderheden over het zo weinig be kende cultuurleven van de Papoeas, dat zich met de naar streek en aard wisselen de mogelijkheden in telkens andere vor men, welke als het ware improviserender- wijze geschapen zijn, voordoet. De schrijver bespreekt de cultuurpro vincies, de economie, dé persoonlijkheid, de sociale groepering, de godsdienstige feestkernen, handelingen en voorstellin gen en tenslotte de veranderingen, welke zich door bestuur, missionering, zending en onderneming in het gehele leven der Papoeas voltrekken. Een zeer interessant boek, dat ons Nieuw-Guinea onder een zeer speciaal aspect doet kennen. Door J. P. K. VAN EECHOUD Nieuw-Guinea is, als men de uitdrukking niet te letterlijk opvat, inder daad een verzameling van bossen en moerassen. Aan de ontwikkeling is nog weinig gedaan en het land ligt er grotendeels, zoals zo ongeveer het land der Batavieren er vóór 2000 jaren ook uitgezien moet hebben. De gang van zaken heeft er toe geleid, dat dit volmaakt achterlijke gebied een autonoom rijksdeel is geworden en daardoor belast weïjd met een regeringsapparaat ver boven zijn stand.. Het spreekt vanzelf, dat dit apparaat vooralsnog naar verhouding zwaar moet drukken op de begroting. Wil men die begroting binnen redelijke proporties houden, dan dient er op de eerste plaats voor gewaakt te worden, dat deze top niet zwaarder wordt dan strikt nodig is en verenigbaar met de nog geringe behoeften van dit gebied. Anderzijds moet er naar gestreefd worden zo spoedig mogelijk de reeds aanwezige economische mogelijkheden tenvolïe uit te buiten. Én tevens dient er voor gezorgd te worden, naast een, eigenlijk vanzelfspre kend efficiënt beheer, dat 't land niet meer importeert dan noodzakelijk is. Welke zijn nu de aanwezige of op korte termijn realiseerbare middelen in Nieuw-Guinea? „D-> Indonesische regering acht 't ogen blik om over te gaan tot nationalisatie van de oliebedrijven ln Noord-Suma ia nog niet gekomen", aldus verklaarde de secretaris-generaal van het Indonesisch? ministerie van voorlichting, Ruslan Ab- dulganl, in een toespraak tot de bevol king van het voormalige oliecentrum Pangkalan Brandan. Zü zal een com missie instellen die haar zal adviseren ten aanzien van de voorwaarden, waarop bef buitenlandse kapitaal weer aan de •riéaid zal gaan- Allereerst dienen we in het oog te hou den, dat momenteel rond 250.000 zielen onder bestuur zijn gebracht, waarvan omstreeks 50.000 werkbare mannen. Als gevolg, van het in het verleden gevoerde beleid, waarbij economische ontwikke ling niet, of althans niet systematisch werd betracht, is dit gehele arbeidsreser- voir in niet noemenswaardige mate in geschakeld in het Westerse productie proces. Er waren behaive de olie geen ondernemingen van betekenis en de schuchtere pogingen om bevolkings- cul'ures in te voeren kunnen hier ge voeglijk wordedverwaarloosd Toch zal. vooral wanneer ds Panoea vóór de voor zien'ng in eigen behoefen meer rationele landbouwmethoden zijn bijgebracht, een groot deel van dit arbeidsre^srvoir in het productieproces kunnen worden inge schakeld. De totale bevolking van Nieuw Guinea wordt echter geschat op 1.000.000 en het potentiële arbeidsreservoir is derhalve 200.000 werkbare mannen. Naargelang 't bestuur ook de overige bevolkingsgroe pen onder controle krijgt, zal ook dit re servoir geleidelijk productief kunnen worden. Weliswaar is een bevolking van 1 mil lioen op een oppervlakte als die van Nieuw Guinea niet veel circa 3 per km2 doch het accent wordt by deze bedenking meestal verkeerd gelegd. Er zijn verscheidene Afrikaanse koloniën die er wat dat betreft slechter aan toe zy'n dan Nieuw Guinea. Angola, Betchuanaland, Frans-Equatoriaal-Afrika, Fr. West-Afri- ka, Noord- en Zuid-Rhodesia en Zuid- west-Afrika hebben alle evenveel of min der bewoners per vierkante kilometer dan Nieuw-Guinea. In deze gebieden en b.v. ook in de Bel gische Congo en evenzeer in Nieuw- Guinea zyn grote oppervlakten leeg of bijna leeg en woont het merendeel der bevolking in grotere of kleinere concen traties bfj elkaar. Deze concentratie kan door een juist bestuursbeleid worden be vorderd. waardoor de bestuursvoering aanmerkelijk vereenvoudigd en goed koper wordt en de problemen ,die de gorte afstanden meebrengen, heel wat gemakkelijker op te lossen zyn. Men moet dan ook Nieuw-Guinea niet zien als een van verkeersstand- punt bekeken onverteerbare lap grond, doch, als een conglomeraat van min of meer op zich zelf staande streken, die elk naar de bij haar streekeigen pas sende vorm van welvaart streven. Won- neer men de streken, waar de bevolking en dus de productie is geconcentreerd, beschouwt als eilanden in de zee, dan wordt het transportprobleem heel wat gemakkelijker. „Feederlines" van klei ne boten, die de afscheephavens dezer „eilanden" verbinden met de stapelha ven, verzekeren dan een betrouwbare afscheep der exportproducten. Natuurproducten De export van Nieuw-Guinea had tot dusverre nog niet veel te betekenen en het vertoont daarby wel een groot verschil met het Australische gedeelte. Het Mandaatgebied bracht het vóór de oorlog to.t 70.000 ton copra per jaar, ter- wyi wij in ons beste jaar 4500 ton maak ten. Zélfs zonder uitbreiding der klapper arealen kan ook by ons die export aan- merkelijk opgevoerd worden, wanneer voor een behoorlijke kustvaart wordt gezorgd en het bestuur zijn gewicht in de schaal legt. De deskundigen te Me- rauke zyn er van overtuigd, dat de export dan 2000 ton, tot 6000 ton per jaar opgevoerd kan worden. Bij de thans bestaande aanplant kan op 10.000 ton voor geheel Nederlands Nieuw-Guinea zeker gerekend worden, op korte termijn te realiseren. Een, voor Nieuw-Guinea-maatstaven aanzienlyk exportproduct is ook de copal- hars. Ofschoon door gebrek aan toezicht door onoordeelkundige tapmethoden ver scheidene bostsen zijn doodgetapt, zyn er zovele grote arealen Agatkis, die nog nimmer in exploitatie waren, dat de vóóroorlogse hoeveelheden gemakkelijk overschreden kunnen worden; een export van vele duizenden tons per jaar is mo gelijk. Bovendien is in Nieuw-Guinea nog nimmer stelselmatig gezocht naar fossiele harsen, die daar toch evenzeer aanwezig moeten zijn als b.v. in Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland, waar elk jaar tiendui zenden tems van dit waardevolle ma'e daar staat tegenover dat Nieuw-Guinea lange kustlijnen heeft en grote rivieren, zodat seleotief gekapt kan worden zon der dat transport over land over grote afstanden nodig wordt. Zeer zeker geldt dat voor yzerhout, dat ongeveer 12 pet van het Nieuw- Guinea-bos uitmaakt en dat ook door geheel ongeschoolde bevolking kan wor den gekapt Met de toen wel byzonder beperkte hulpmiddelen werd in 1949 reeds op deze wyze 8000 ton yzerhout gekapt eri het is gemakkelijk mogelijk daarvan onmiddellijk verscheidene tien duizenden tons te maken. De toenmalige opperhoutvester nam zelfs aan om, wan neer hem enige sleepboten werden ge geven, 5000 kubiek per maand, derhalve 60.000 kubiek per jaar alleen in West- Nieuw-Guinea te maken. Dat het Nieuw- Guinea-hout allesbehalve waardeloos is, bewijst wel de grote activiteit op dit ge bied van onze Australische naburen. Nieuw-Guinea heeft honderdduizenden hectaren mangrove-bos van uitstekende kwaliteit, waarop een aanzienlijke cutch (looibast)-winning kan worden gebaseerd. De bossen leveren bovendien nog pala, foelie, massooi en dergelyke producten, terwijl er reeds lang een export bestaat van zeeproducten, als tripang en lola- schelpen. Ook daarin zyn onze naburen ons ver vooruit. Parelvissery is in West- Nieuw-Guinea eveneens mogelyk. Dit zyn alle produoten, wier waarde slechts met tienduizenden, hoogstens met honderdduizenden guldens wordt be- somd, doch die op vele plaatsen de loca le bevolking behoorlyke inkomsten kun nen verschaffen en aldus aan de algeme ne verhoging van het welvaartspeil en aan de landsinkomsten hun bydrage leveren. Wat de tonijnvissery zal opleveren, valt nog niet te bepalen. Gezien de Ja panse vangsten en het onderzoek van het Zeevissery-instituut van vóór de oorlog, schynen de vooruitzichten uitstekend te ZUzijn dit alle reeds in de natuur aan we- zige producten, die slechts» verzameld behoeven te worden, ook nu reeds staa*. vast dat er op agrarisch gebied evenzeer vele mogelijkheden zijn voor de be vol- kingslandbouw. Het onderzoek naar gro te arealen voor ondernemingslandbouw en eventuele kolonisatie op grote schaal mag dan no? niet verricht zyn, in de wel on- derzochte kleine stukken zyn reeds 30.000 HA grond van goede kwaliteit bevonden riaal op deze manier worden gewonnen. 1 u eeacht voor De verzameling bossen en moerassen j en onvoorwaardenjk pescbik blijk is zeker niet waardeloos. De moerassen permanente landbouw temyi mi) «ens bevatten millioenen tons aan sagomeel. de rapporten alsnog 50 000 HA onoer ze dat hf»t7ii al«* narelsago, hetzy als appre- kere voorwaarden geschikt te manen zyn feersago gewonnen kan worden,, vooral Ook hier liggen nu reeds, zomereerder ln die streken waaj de bevolking nog op laag peil staat en geen andere moge lijkheden voor een geldinkomen heeft. In dezelfde streken kunnen onafzienbare arealen nipahpalm dienen voor een goedkope alcoholfabricaBe- De bossen bevatten een onbeperkte hoeveelheid hout. Weliswaar zijn die bot sen heterogeen van samenstelling, doch onderzoek, op korte termijn realiseerbare mogelijkheden en de vroeger op kleine schaal verrichte proeven hebben reeds lang aangetoond, dat cacao, sisal, divers*? voedingsgewassen en dergelyke net in deze contreien goed doen. Grootscheeps of geleidelijk Ook de grootste der hierboven genoem de bedragen zyn geen van alle erg im ponerend tegenover een Nederlandse be groting, die met milliarden rekent. De begroting van Nieuw-Guinea is echter al evenmin imponerend en menige gemeente ln Nederland rekent met veel hogere be dragen. Men moe* wel onderscheiden tussen enerzijds een ontwikkeling, die geba seerd is op grootscheepse projecten, en anderzijds een regelmatige, geleideiyke ontwikkeling, gebaseerd op de huidige bekende hulpbronnen, met een successie velijk inschakelen van het arbeidspoten tieel in agrarische productie, in kleine be drijven, of in het verzamelen van bos- en zeevoortbrengselen. Met de entamering van grote projecten zullen inderdaad aanzienlyke bedragen zijn gemoeid. Men dient echter in het oog te houden, dat natuurlyk dergelyke objecten eerst aangevat worden, wanneer zij economisch verantwoord zijn en niet meer dan het normale bedrijft<rlsico dra gen. Zij zyn dan een normale geldbeleg ging, waarbij de gegronde verwachting bestaat, dat het geïnvesteerde kapitaal zyn rente opbrengt niet anders bv. dan wanneer Nederland een inpoldering entameert. Mogelijk zullen verdere onderzoekin gen uitwyzen, dat Nieuw-Guinea b.v. een nikkelertsreserve heeft, waarop een be hoorlyke nikkelwinning kan worden ge baseerd. Wanneer daarvoor geïnvesteerd zouden moeten worden 200 millioen gul den ik noem een willekeurig bedrag dan kan men toch moeilijk in de gang bare betekenis zeggen, dat Nieu -Guinea ons nu weer 200 millioen kost daar deze investering, door overheid of parti culier, binnenlands of buitenlands, ons behoorlyke inkomsten en deviezen ver zekert. In het tweede geval kan men geen grote sprongen verwachten; de ontwik keling 2al betrekkelijk langzaam verlo pen, productie en export zullen geleide lijk stijgen. Daar staat echter tegenover, dat by een gezond beleid, dat met beide benen op de grond bUjft en zich aanpast bij het economisch niveau, de financie ring van deze ontwikkeling slechts be scheiden sommen vereist, die bovendien al spoedig voor een goed deel door Nieuw-Guinea zelf opgebracht kunnen worden. Het lijdt geen twijfel, dat een nor male ontwikkeling waarmee wij vol doen aan onze morele plicht tegenover dit land en zijn bewoners, Nederlandse onderdanen geen bedragen eist, die Nederland niet zou kunnen opbrengen; terwijl het evenzeer vaststaat, dat Nieuw-Guinea al spoedig een aanmer kelijk deel van deze kosten zelf zal kunnen dragen en binnen afzienbare tijd zich zelf zal kunnen bedruipen. Of Nieuw-Guinea voor Nederland een rijke bron van inkomsten zal zijn, ligt in de toekomst verborgen. De mogelijk heid is in het geheel niet uitgesloten, gunstige indieati sijn er «oMmimU. „De Bronnen van een Oecnme- nisch Ethos", door R. Schippers. Uitg. J. H. Kok, Kampen Prof. Schippers, van de Vrye Universi teit, leeft in zyn inaugurele rede ook in de oecumenische gedachtensfeer. Hij heeft echter in verband met zyn leer opdracht voor de homiletiek een vrywel onbesprokev onderwerp aangesneden het oecumenische ethos. Uit zijn rede biykt al, dat hier nog een aantal prin cipiële vragen grondig besproken moe ten worden, zoats over het ethos van de H. Schrift zelf. Het komt ons voor, dat zelfs het begrip „oecumenisch ethos" nog veel duidelyker omschreven zal moeten worden, eer er een vruchtbare gedach- tenwisseling mogelyk is. C. F. P. „Vraagbaak der Sociale Verzeke ringswetten" ,door W. F. Merk- Uitg. J. H. Gottmer, Haarlem. Het doel van de schryver met dit boek is, hun, die geroepen zyn anderen in te lichten over de sociale verzekerings wetten, een practische gids te verschaf fen. Tevens wil het zyn een leenboek voor studerenden, voor de hogere boek houdkundige examens, belastingconsu lenten .maatschappelijke werkers, enz. De schryver heeft het klaar gespeeld deze twee uiteenlopende doeleinden te- gelyk te verwezenlyken. „Spelen met getallen', door dr Fred Schuh. Uitg. W. J .Thieme en Cie-, Zutphen. Dat het getal van oudsher in het teken van de belangstelling heeft gestaan is een overbekend feit. De bedoeling 'van dit uitstekend verzorgde boekwerk, dat met een groot aantal illustraties is ver lucht, is. die belangstelling speciaal toy etc jongeren aan te wakkeren. In een negental hoofdstukken geeft de schryver, op deskundige maar tevens aantrekkelyk wyze college, die door jong en oud met plezier en interesse zal wor den gevolgd. „De Heilige Handelingen Mijn taak", door Hubert McEvoy S.J. (Ned. vert. C. Hilienaar S J.) Uitg. H. Nelissen. Bütnoven. Dit unieke misboekje, dat geïllqstreerd is met een 56-tal instructieve iotö's, be vat een beknopte, en toch duidelijke uit leg van het H. Misoffer, afgedrukt op de linkerpagina, terwyl rechts onder da foto's een keur van liturgische Misgebe- den is opgenomen- Moge dit misboekje, dat voor iedereen bedoeld is .maar meer speciaal voor con- vertieten en jonge mensen, bij de ge bruiker naast een klaar begrip ook een sterke liefde voor de Heilige Handelin gen doen opbloeien. „Heilige Slangen", door John Hagen beek: „De schatgravers van Troje", door C. W. Ceram; „Geblokkeerd in de ber gen". door A. B. Visser. Uitg. We reld-bibliotheek, Amsterdam. (Avontuur- en Tc»:hniek-reeks). „Huurling en Herder, door Jan Overduin. Uitg. J. H. Kok. Kam pen. Ben verhaal, dat zich in een Protes tants milieu afspeelt en de innerlyke tweestrijd behandelt van een predikant, die zich bewust wordt, meer huurling te zyn dan herder en geestelijk nog niet de kwaliteiten te bezitten, om als herder 00 te treden. Er doet zich hierbij nog een pynlyke verwikkeling voor. welke bui ten zijn herder; ;jke ambt staat, maar er toch direct invloed op heeft. Hy raakt in conflict met zijn gemeente, hierbij slechts steun viimend by een wereld- wyze ouderling. Het innerlyke conflict van de geestelijke leidsman en de ge spannen verhouding met zyn gemeent» worden o.i. niet helemaal overtuigend op gelost door een psychologisch weinig aan nemelijk gemaakte verzoening tussen de hoofdpersonen. Ben boek, dat voor het overige een in teressant beeld geeft van een Protes tants Christeiyk milieu en de daar heez- aend* opvattingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5