Toekomst voor televisie-film ZWARTKOP |NAC slachtoffer van nieuwste amateuristische K.N.V.B.-stunt Hoe wij ontspoorden bij ons eerste „spoorexamen" Internationale samenwerking op de Belangrijk initiatief van de Centr. Commissie voor de Rijnvaart SEBOREX r Eigen Ned. maatschappij opgericht Speelclubs willen klaarheid Is de geest van de wet niet primair Geen annulering van gehele R.T.C.- overeenkomst" blijft Commandant Eekliout in Korea looddiefstallen per Driehoekje, rondjesterretje (Slot) Beleefde maaglijders Mag ik even de plaatsbewijzen" V. De nieuwe bisschop van Berlijn geinstalleerd Petsche Donderdag voor Nat. Vergadering WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1951 PAGINA 8 INDONESISCHE PROPAGANDA IN AMERIKA N oor hun „recht" op Nieuw-Guinea Onderzoek naar wettigheid van ingrijpen Het „geleerde voorhoofd SEBOREX WERKT W ER K EL IJ K! VICE-ADMIRAAL VAN HÖLTHE SUKARNO: Moeilijkheden met opvolger BROMFIETS Vier broers in arrest DE STAATSMIJNEN VIJFTIG JAAR Geeltje wegnemen De noodrem en kwartjes vinders DE WEG UIT DE RIJN- VAARTMISERE Verschil tussen 2e en 3e Beroepsziektenen grafieken Het rekensommetje Tot slot moesten wij dan nog een klein.... proefexamentje afleggen. (Van onze Amsterdamse redactie). Bijna heel Nederland kent wel van eigen aanschouwing één of meer van de hekende Cefima-filmpes, die in het bvJ- programma van tal van bioscopen op vaak smaakvolle en geestige wijze ons proberen bij te brengen, dat een bepaald product toch wel het beste van het beste is. Allemaal reclame;, jawel, maar vaak Heus de slechtste niet en diezelfde Cefima- actlviteit is de springplank geworden voor een zeer belangrijk Nederlands initiatief: Men wil n.I. trachten te komen tot een eigen Nederlandse telcvisie-film-indus- trie. De heer W. A. Crollenberg, één der directeuren van het publiciteitsconcern A. de la Mar Azn. en van de Cefirna- filmmaatschappij heeft beide maatschap pijen weten te interesseren voor een Ne derlandse onderneming welke zich spe ciaal met de vervaardiging van televisie films gaat bezighouden en die met een beginkapitaal van vijftigduizend gulden •is gestart. Deze nieuwe N.V. de ..Integrex staan voor haar werkzaamheden boven dien nog belangrijke credieten ter be schikking. In Nederland en hetzelfde geldt voor da meeste West-Europese landen, waar televisie nog geen al te stevige voet *an de grond heeft zal grote behoefte komen aan aanvullingsprogramma's voor televisie-uitzendingen, daar het nu een maal niet mogelijk is steeds „levende programma's" te brengen, vooral omdat deze ook zeer kostbaar zijn. In deze vraag naar televisie-films wil de Integrex nu gaan voorzien door het zelf laten ver vaardigen er van en door het uitwisselen met buitenlandse maatschappijen, die zich ook op het vervaardigen van deze speciale films gaan toeleggen. Juist door dit internationale uitwisse- lings- en coötdinatiesysteem zal het mo gelijk zijn zich in Nederland met het vervaardigen van deze films te gaan be zighouden. Door de grote kosten zou een eigen productie uitsluitend voor de Ne derlandse televisie onmogelijk rendabel zijn te maken. Het speciale doel, waarvoor deze filmpjes, moeten dienen, stelt ook zijn speciale eisen. De filmpjes mogen niet al 1e lang duren ongeveer tien minuten schijnt volgens deskundigen de beste tijdsduur te zijn r en moeten geschikt zijn voor reproductie op het nogal kleine televisiescherm, terwijl het betrekkelijk kleine afzetgebied ook een niet te ver waarlozen factor vormt. Bijzonder via de Cefima beschikt de Integrex over vele buitenlandse relaties met wie zij nu contact heeft opgenomen. Het is de bedoeling tot een zekere ver deling in het werkprogramma te komen, waarbij de speciale kwaliteiten waarover men in bepaalde landen beschikt, zoveel mogelijk tot hun recht komen. Nederland staat n.I. bekend om zijn voortreffelijke poppen- en sprookjesfilms, SerwijJ men bij het woord paedagogie al gauv» aan Zweden en Zwitserland denkt en waar kan men voor een pittig brokje show beter terecht dan in Frankrijk? De Integrex ia dan ook begonnen met een enquête te houden in andere West- Europese landen zoals Frankrijk, Zwitserland, Duitsland en Scandinavië om te weten aan welk soort televisie filmpjes men daar het meeste behoefte heeft. Men heeft zeker niet de uitgesproken i bedoeling ook voor de Engelse en Ameri kaanse televisie filmpjes te gaan vervaar digen, daar men in die landen al zoveel verder is dan op het vasteland van West- Europa. Toch heeft men de stille hoop, dat er na verloop van de bewuste aan loop-tijd uit deze internationale samen werking films te voorschijn zullen komen die ook daar de belangstelling zullen trekken. Do samenwerking tussen de Integrex en de maatschappijen in andere landen be oogt ook niet zoveel mogelijk filmpjes op de televisiemarkt te bréngen. In het begin zal men zeker de grootste sober heid moeten betrachten; op de allereer ste p;aats wil men verantwoord werk af leveren. Als er meer televisie-..viewers'' komen kan men ook tot de productie van kostbaarder filmpjes overgaan. Het is allerminst de bedoeling, dat voor de Nederlandse productie de 'inte grex zich uitsluitend bedient van de Cefima-filmers. Voor elke cineast wil men de mogelijkheid openstellen zich met televisie-films te gaan bezighou den. Ieder naar zijn aard wil men in deze productie zijn kans geven. Er zullen immers heel veel programma's nodig zijn die zoveel mogelijk moe ten bestaan uit series van 13-26 filmpjes elke van tien minuten. de mogelijkheid dat deze cineasten door middel van de Integrex hier financieel voordeel van ondervinden. Tot slot mag nog worden beklemtoond, dat deze internationale uitwisseling van j de filmband-televisieprogramma's voor a! de betrokken landen een enorm devieze/- voordeel betekent, daar men bij deze uit wisseling de beurzen zoveel mogelijk ge sloten wil houden Mochten bepaalde fijntjes van Neder landse cineasten ook in buitenlandse te levisie-kringen furore maken -dan bestaal (Van onze correspondent) Zestien roulette-clubs. o-a. uit Loo drecht, Amsterdam en Noordwijk, heb ben in. een vergadering besloten 'na te gaan, m hoeverre de overheid gerechtigd is op de bestaande wetsgronden tegen het roulettespel ingrijpende maatregelen te nemen. Dit onderzoek zal worden gehou den met. medewerking van de Amster- ™r Bottenheim en in overleg met de officier van Justitie mr Hart" suyker die te Laren de-inval in de al daar gevestigde speelclub leidde de procureur-generaal en de minister. De speelclubs voelen zich door de waar- waardoor zij gedwongen werden te sluiten, ernstig benadeeld. Zii wijzen in dit verband o.a.. op de hoge kosten o.a. de zaalbuur en de uitbeta ling der croupiers, die zij ondanks net si uiten der speelclubs moeten dragen Zolang niet is aangetoond op welke gron den de wetgever het exploiteren van speelclubs verbiedt, zien zij de waarschu wingen als een intimidatie. Verschillende clubs zijn opgebleven. Een Amsterdamse speelclub laat de roulette zelfs bij ge opende ramen en deuren draaien. Het Tweede-Kamerlid Weiter heeft aan de minister van buitenlandse zaken de volgende vragen schriftelijk gesteld: Is het de minister bekend, dat. vanwege ■de Republiek Indonesia op ruime schaal in Amerika verspreid wordt een gelllus- treerde brochure onder de titel„Charter of transfer of sovereignty", waarin op i zeer eenzijdige wijze en in vaak voor j Nederland krenkende bewoordingen pro- paganda wordt gemaakt voor de beweer- j de aanspraken van de R. I. op het Wes- i lelijk deel van Nieuw-Guinea? Is van de zijde der Nederlandse rege- j ring in Amerika propaganda gemaakt i voor de verdediging van het Nederlandse standpunt, volgens hetwelk het westelijk deel van Nieuw-Guinea onbetwistbaar behoort tot het. Koninkrijk der Nederlan- j den -1 Zo neen, is de minister dan niet van oordeel, in verband met de ervaringen, die in het verleden zjjn opgedaan met betrekking tot de politieke gevolgen van I I het gemis van goed gevoerde propaganda j in Amerika, dat zo spoedig mogelyk op objectieve en waardige wijze, met ver- mijding van krenkende bewoordingen, j voor het Nederlandse standpunt, in de vorige vraag genoemd, propaganda dient te worden gemaakt door de uitgifte van een brochure of op andere, door de mi nister geschikt geoordeelde wijze? is niet steeds het ge volg van ingespannen geestesarbeid. Dikwijls kondigt het kaalhoofdigheid aan of ts het een aanwij zing, dat het haar ge brek lijdt aan de be langrijkste opbouw stoffen. Vult dit tekort aan door gebruik van Zwartkop SEBOREX. SEBOREX bevat als belangrijkste bestanddeel „Thiohorn", dat de vor ming van de haarbouwstof „keratine" bevordert. De toepassing van SEBOREX is eenvoudig: 's morgens en 's avonds licht masseren met de vingertoppen. Het verfrist en geeft het haar nieuwe levenskracht. Door regelmatige toepassing verdrijft U zodoende roos en jeuken der hoofdhuid, terwijl U de haargroei stimuleert. MET „THIOHORN" De Commissie voor Amateurisme van de. Dit mogen dan naar de letter inderdaad KNVB is weer eens op oorlogspad ge- overtredingen zijn van de amateursbepa- weest. Maar zij heeft, naar ons voorkomt, lingen. naar de geest zijn deze met naml naar wapens niet bijster elegant gehan- de onder b. en d. genoemde overrredingefl teerd. Genoemde commissie is al eerder; wel zo klein, dat een aanmerking hierofS verweten, dat zij zich maar ai te ver"; een bestraffing ervan ons wel zeei- houdt van de grote en flagrante zaken. vreemd voorkomen. Het bestuur ,-an NAC' j ÏSXi? v°etballers het amateurisme in de j schijnt hier gehandeld te hebben zoals KNVB met voeten treden. Liever gaat. zij j elke mens rnet een hart in zijn ribbenka ;t in, zo is bij velen de indruk, op affaires ui; bezorgdheid voor de aan hem toev?-- die naar de dode letter van de amateurs- trouwde jongens zou gedaan hebben. D-- bepalingen wel inderdaad fout zijn maar die door de betrokken clubs zo eerlijk en onomwonden en vooral geheel te goeder i !rou?y.., worcJen geregistreerd, dat hier moeihjk van schending kan worden ge- sproken. Een bepaalde lijn kan men dan ook in de campagne van genoemde com- missie niet ontdekken; zo nu en dan wordt er een geval uitgepikt en het geva) van vandaag is dat van N.A.C. Van deze Bredase eerste klasser is het bestuur geschorst omdat het: a. een cadeau heeft aangeboden aan enige niet meer actief spelende leden wegens hun bijzondere verdiensten voor de vereni ging; b. aan de ouders van twee junior spelers twintig procent loonderving heeft betaald, toen deze twee jongens na een in een wedstrijd opgeiopen blessure enige dagen arbeidsongeschikt waren geweest; c. de kosten had betaald van een bezoek dat met de spelers van het eerste elftal aan een interland-wedstrijd'in Amster dam was gebracht; d. gedeeltelijk de kos. ten had betaald van een specialistische behandeling van een speler -wiens been I in een wedstrijd gebroken was en die i door een aanvankelijk verkeerde behan- i deling ernstig ziek was geworden. Commissie voor Amateurisme van cie K.N.V.B. daarentegen handelt alsof -o zouden wij bijna geloven, elke menselijk heid haar vreemd zou zijn. Dit is onze visie op deze affaire. Be stuursleden van NAC gaven er de voor keur aan, nog geen standpunt of na;;, e details mede te delen. Men wacht daar mee liever tot enige in het buitenland vertoevende bestuurders terug zijn en een volledige bestuursvergadering over deze zaak gehouden is kunnen worden. He minister van Oorlog en Marine ir C. Staf heeft gisteren in het ministerie van Marine afscheid genomen van de aftre dende chef Marinestaf en bevelhebber der zeestrijdkrachten,vace-admiraal jhr E. J. van Holthe. Minister Statdeelde, .mede.dat het H. M. de Koningin had behaagd de af tredende chef marinestaf te benoemen tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau. Lt.-kolonel Eekhout, do commandant van de Nederlandse vrijwilligers m Korea, blijft daar voorlopig nog, zoals wij met een enkel woord hebben gemeld...Hij komt dus niet met het oorspronkelijke Korea-detachement naar het vaderland terug, aldus bericht onze oorlogscorres pondent Alfred van Sprang uit Toldo. De militaire autoriteiten in Nederland hadden aan de commandant verzocht nog zes maanden langer dan oorspronkelijk rte bedoeling was, het bevel over de Nederlandse troepen te blijven voeren. Dit plotselinge verzoek schijnt voort te zijn gekomen uit moeilijkheden met de nieuwe commandant, majoor A. C. van der Meyde, die was voorbestemd om mettertijd het commando over te nemen. Om zich alvast in te werken, bevond hij zich sinds enkele maanden bij het batal jon. In die tijd waren allerlei punten onder zijn aandacht, gekomen, waarover hij dringend met. de autoriteiten in Ne derland wenste te spreken voor hij de verantwoordelijkheid van de leiding op zich wenste te nemen. Nederland wei gerde echter hem te laten overkomen. Daarop wendde majoor Van der Meyde zich telefonisch rechtstreeks tot luit.- generaal Hasselman. De kwestie liep nógal hoog en het resultaat was, dat, men majoor Van der Meyde niet langer voor bataljonscommandant in aanmerking liet, komen. Daarop vroeg men luit.-kot Eekhout nog zes maanden als comman dant aan te blijven. President Sukarno beëindigde Ubindsg zijn bezoek aan Sumatra's Oostkust met ce.n toespraak tot een menigte van onge veer 150.000 mensen te Medan, waarin hjj op scherpe wijze reageerde op leuzen op spandoeken, waarop werd beweerd, ten eerste dat Sukarno een -werktuig is van Amerika, voorts dat Indonesië een „R.T. C.-republiek" is en tenslotte, „dat hard werken uitsluitend zou geschieden ten voordele van het buitenlandse kapitaal". De president zeide dat lieden, die zo spreken, praten als „kippen zonder kop" en hij herinnerde er aan, dat hij altijd een „werktuig" is genoemd, vroeger door de Nederlanders eerst van Moskou en later van Japan, nu van Amerika. Hij riep uit; ..Bung Karno is inderdaad altijd een werktuig geweest, maar louter en alleen van het Indonesische volk", De president zette uiteen, dat Indonesië het buitenland nodig heeft voor de im port van kapitaalsgoederen, die Rusland niet en Amerika en andere landen we! kunnen leveren. Hjj wees er verder op, dat het onzin zou zijn de gehele R.T.C.-overeenkomst te annuleren, daar hiermede ook de souve- reiniteit zou worden geannuleerd. Een realistische politiek zal er op gericht zijn, slechts de voor Indonesië nadelige bepa lingen der overeenkomst te herzien, al dus besloot Sukarno. (Van onze correspondent). De -gemeente-politie te Winschoten is er in gellaagd een lange reeks looddief- stallen in Winschoten en omgeving tot oplossing te brengen. De daders waren vier broers uit een gezin. Zij zijn in ar rest -gesteld. De diefstallen -hadden de laaste tijd zo'n omvang aangenomen, dat bet letterlijk aangiften regende. Bij een opkoper in Groningen werd een partij van ongeveer 300 kg, lood in beslag ge nomen en hiervan „paste" een en ander in wat te Winschoten ontbrak. Hierop werd het spoor verder gevolgd en dit leidde tot de aanhouding van de vier ge- broers, de 20-jarige G. K., de 19-jarige J. K., de 22-jarige J. K. en de 29-jarige H. K„ allen uit Winschoten. Na aanvan kelijk ontkend te hebben, legde het vier tal tenslotte een volledige -bekentenis af Toen -kon de politie de hele waslijst oo maken. J K Zuidbroek, zwembad; 40 kg Veeler- veen, achter de kerk: 40 kgOude Pe- kela, school: 40 kg.; Nieuwe Pekela, drie scholen: 130 kg.; Muntendam, school en fabriek: 120 k-g.; Winschoten 120 kg. In twee nachten tijds werd al het lood van een fabrieksdag afgestolen, totaal 150 kg. De gebroeders trokken -op rooftocht per bromfiets. De daders zullen voor de Officier van Justitie worden geleid. (Van onze speciale verslaggever 16 -Cne f,aS knipten „wij" jn duizenden kaartjes het supercontróle- s erretje \au de controleur, naast het rondje van de conducteur, in de had'h^L I-Ct tlric,10ek]e' dat nle" cr rec(ls aan de toeSanS tot ,lct Perro]1 1 8 Post'electrisch closet nda «tgeknipt. „Laat veertien dagen de controle achterwege", zei de controleur, „en het is out.volkomen fout, geloof maar, dat dan de kachel aan zou zijn, i°w. eeincontróle werkt grotendeels preventief.. voor een volgende extra trein. Andere duistere mededelingen, welke i zo nu en dan onder een overkapping galmen: ..Trein 1213 voorof „H. C. i onder de kap komen" betekenen in ge- wone mensentaal respectievelijk: ,,bij de j dadelijk binnenkomende trein 1213 zit de bagagewagen vooraan" en: „de hoofd conducteur wordt verzocht op het per ronsseinhuis te komen" b.v. omdat het seinhuis weten wil, waarom de trein, die deze H. C. reed, te laat of te vroeg binnen is. „Voor alles hebben we afkortingen", j vertelde de controleur niet zonder trots, „hier.... weet U wat PEC op dit rij- j tuig betekent?" Wij schudden ontkennend het enigszins at wij 110ll fjje jag veel protesten hoorden van reizigers, die „wéér" hun aartje voor de dag moesten halen, kunnen we echt niet zeggen. en zei er beslist heel onvriendelijk: „Kunnen jullie ons nou nóóit eens met rust laten?" en ons van top tot teen bekijkend: „Wel ja, leid nog maar wat van die kerels op!" Enkele anderen maakten de opmerking: „Kaartje is a gecontroleerd'waarop liet lid van de „Zwarte Bende" eenvoudig geen antwoord gaf. Ben van Eysselsteijn is aangezocht om een openluchtspel te schrijven, dat onder regie van Johan de Meester in 1952 wordt opgevoerd ter gelegenheid van het gouden jubileum der Staatsmijnen. De kunstschilder H. Kooien kreeg opdracht de leden van de directie te schilderen De heer Bekman chef van de voor lichtingsdienst der Limburgse mimen schrijft een boek over de Staatsmijnen dat nllev 3D AAA J JCI' aan alle 30.000 niijnwerkers aangeboden. wordt Men zou verrassende antwoorden krij gen, wanneer men de mensen in de trein vroeg hóé de conducteur eruit zag, die zojuist bun kaartje had geknipt. De meeste reizigers letten eigenlijk niet op hem, zouden hem vijf minuten na de controle niet eens meer uit een groepje v-am tien zijner collega's halen. Voor het eerst die daig reisden wij ook zèif „-bewust", dank zij de contro leur, die ons met de neus op honder- ben interessante zaken duwde; Wij hoorden b.v. voor -het eerst va-n het „RIC-merk". dat vlakbij de wielen op elk rijtuig is geschilderd en dat in allerlei afkortingen een heleboel over het betrokken rijtuig vertelt: dubbel- omlijnd betekent het; stalen rijtuig, en kel- duidt het een houten rijtuig aan. De afkortingen binnen die omlijning ver tellen voor ingewijden bovendien onmid dellijk op welke trajecten een bepaald rijtuig gebruikt mag worden: een rijtuig met gasverlichting b.v. mag niet naar Zwitserland (met zijn tunnels); een rijtuig met slappe remmen is niet geschikt voor bergterrein en op één RIC-merk treffen wij een afkorting aan voor Denemarken, maar dat rijtuig was dan ook voorzien van stevi-ge haken voor de verankering op veerboten. Nooit ook hadden wij de „dodemans- kruk" gezien, welke elke wagenbestuur der naast zich heeft: hjj moet deze steeds ingedrukt houden, daar anders onmiddellijk de snelrcm in werking komt. Zodoende „gebeurt er zelfs niets", wanneer een wagenbestuurder tijdens de rit, (met meer dan 100 km. per uur) plotseling onwel zou worden. De gestreepte borden langs het spoor zijn mist-bakens, xrtaar bij -de verder schrijdende automatisering van het sei- nenstelsel zullen ook deze verdwijnen; momenteel zijn er echter nog slechts een paar trajecten die over volledig auto matische seinen beschikken. Elke trein heeft ook een aantal knal- seinen aan boord, welke een bepaald spoor moeten „dekken" bij onraad. De wagenbestuurder of machinist van een naderende trein wordt daardoor met een hevige knal attent gemaakt op eventuele onregelmatigheden verderop. Pekfakkels zijn verouderd. Voor het eerst viel het ons op, dat alle D.E.-electrisehe treinen ook overdag met brandende koplampen rijden. Deze frontseincn waarschuwen speciaal bij slecht zicht de iijnwerkers. Normaal be staat het achterlicht (sluitsein) van een trein uit twee rode lampen, bij stoom treinen zijn het twee rood-wit gekleur de hoekborden. Een geel sein of een -geel licht op een bepaalde trein duidt aan dat deze nog door een extra trein gevolgd za] worden. Het linkerbord van een dergelijke extra trein is dan wit of bestaat uit een wit licht. Met deze .we tenschap verliest ook het omroepberichf, dat men soms op stations hoort: „Van trein zo of zoveel kan het geeltje wor den weggenomen" alle geheimzinnigheid, aangezien trein zo of zoveel dan alleen maar ophoudt waarschuwingstrein te zijn antwoordde de man triomfantelijk. ,,U ziet: dit is een postrijtuig, -het is bestemd voor een elec- trische trein, èn het heeft een closet". „Hoe staat het nou met de noodrem?" wilden wij al de hele dag weten. „Er wordt heel weinig meer aan de noodrem getrokken". Vroeger vergiste men zich in de W.C. nog wel eens en meende met de waterspoeling te doen te hebben. U weet natuurlijk dat wettelijke voor schriften in deze bepalen, dat treinen, welke een snelheid bóven de 59 km. be reiken, door de reizigers buiten de wil van de machinist tot stilstand moeten leven met onregelmatige maaltijden is er overigens juist als bjj journalisten schuld aan. Desondanks mag geen en kele reiziger merken dat een conducteur „iets heeft", dat hij slecht geslapen heeft, omdat zijn zoon de hele nacht luidruch tig bezig was met tanden krijgen, of dat hij pijn heeft in zija „haar", -omdat z'n bovenburen juist zilveren bruiloft vier den en het daardoor nogal laat werd. Onbeleefde conducteurs hebben wij eigenlijk nooit mee meegemaakt. „Altijd wijs ik er m'n mensen op, dat ze in de restauratiewagens niet boven de borden mogen knippen, en dat ze nóóit hei kaartje met de linkerhand mogen te rug-geven.overigens mogen conduc teurs weer niet al te voorkomend zijn ook, volgens de voorschriften: oudere da-mes en moeders met kleine kinderen zullen ze graag een handje helpen, maar nie.t zond-er dat dezen dat kennelijk zelf op prijs stellen. Sommigen schijnen het namelijk -helemaal niet prettig te vinden reeds voor oudere dame of heer versle ten te worden. Een van de moest verbijsterende din gen naar onze smaak was het gemak, waarmee onze controleur de hele dienst regeling in zijn hoofd had: route, num mer, tijd van vertrek op elk willekeurig tussenstation etc. etc. „Daar kan ik U wel andere staaltjes van laten zien", zei hij en nam ons, toen we voor de vijfde keer (als we ons nog goed herinneren) weer eens D.P. waren binnengestoomd, mee naar het TLR-bureau. Men régelt daar 's zomers in de verstik- kunnen worden gebracht. Dat zijn de ^encje hitte van dit onconïfortabele nood De nieuwe bisschop van Berlijn mgr Wilhelm Weskamm. die door Paus Plus xn is benoemd na het overlijden van zijn voorganger. Konrad kardinaal von Prcysing, heeft Dinsdag to de kerk van St Scbastiaan. in de 1 ranse sector der stad, bezit genomen van de aartsbis schoppelijke zetel. De kerk van v. - bastiaan is de oudste na de bombarde menten overgebleven katholieke kerk in Berlijn. De plechtigheid werd door woordigers der Oost- en Westduitse re»®" vingen bijgewoond. De kerk was overvum. terwijl buiten duizenden Berlijners net verloop der plechtigheden, zoals dat via luidsprekers werd weergegeven, volgden. Onder de aanwezigen bevond zich onder meer professor Reuter, de burgemeester van West-Berlijn. Ook de Duitse Evan gelische kerk en de Joodse gemeenschap waren vertegenwoordigd. Na het opdragen van de H. Mis hield de nieuwe bisschop een korte toespraak tot. de priesters en de R.K. inwoners van Berlijn, waarin hij onder meer zeide, dat hetgeen de huidige generatie het meest nodig heeft „broederlijke liefde is, die de Kerk ondanks alle heersende geweld, haat en onrechtvaardigheid, niet zal nalaten telkens weer te verkondigen". De minister van financiën ih hét af getreden Franse kabinet, de onafhankelijk conservatief Maurice Petsche, heeft Woensdagochtend vroeg de president van de republiek. Vincent Aurioi, medege deeld. dat hij bereid is aan de nationale vergadering zijn program voor te leggen. Hij deelde Aurioi mede, dat hij de Na tionale Vergadering Donderdagochtend zou .verzoeken hem roet het BQSBuerschap te bekleden. De Centrale Commissie voor de Rijn vaart is een van de oudste internationale Europese commissies, die op een lange ervaring kunnen bogen. Algemeen wordt erkend, dat zij een belangrijke taak ver vult op wetgevend en op technisch ge bied. Kunstwerken op de Rijn worden vóór hun uitvoering in haar technisch Comité besproken en zo daaromtrent op merkingen gemaakt worden, wordt hiermede doorgaans door de betrokken staten rekening gehouden. Onder de lei ding van deze Commissie komen gemeen schappelijke Rijnvaartpolitiereglemen- ten en reglementen van onderzoek tot stand, terwijl nog in 1937 onder haar aegide een conferentie over 't vervoer van brandbare vloeistoffen werd gehou den, die tot, de toepassing van een eens luidend reglement op de Rijn leidde. Sinds de oorlog heeft de Centrale Commissie zich intussen vernieuwd, wijl zij als hoedster voor de beginselen van vrijheid en gelijkheid, als het ware ge dwongen was zich eveneens met de ont wikkeling van economische vraagstukken bezig te houden. Op dit gebied heeft de Centrale Com missie een delicate taak. Immers aan de ene zijde kan het beginsel van de gelijkheid van behandeling als een vrij vast omlijnd begrip worden beschouwd, zodat inbreuk daarop zonder veel moeite kan worden geconstateerd. Aan de an dere kant is het beginsel van de vrijheid een meer philosophise!) begrip, een pos tulaat, waarnaar steeds moet worden gestreefd en waarvan moet worden uit gegaan bij het nemeji van maatregelen digheden van het ogenblik wordt bepaald De Centrale Commissie begrijpt ten vol le, dat, de verschillende, staten na de oor log nog steeds met abnormale omstan digheden té kampen hebben. In het pro tocol 3 van de April-zitting van 1946 heeft zij echter reeds een waarschuwing in verband met de mogelijke aanranding van het beginsel van de vrijheid doen horen. Zij behield zich toen het recht voor, om, indien de ogenblikkelijke om standigheden, die tot maatregelen noop ten, die deze vryheid in gevaar zouden kunnen brengen, mochten zijn geëindigd, de staten aan te bevelen de vrijheid op de Rijn volledig te herstellen. Blijkens de resolutie no. X van de No- vemberzitting 1949 nodigde de Centrale Commissie de bevoegde autoriteiten uit: a) om het nodige te doen om zo spoe dig mogelijk de'op -grond'van de bijzon dere omstandigheden genomen maatre gelen. die het begrip van de vrijheid mochten aantasten, in overeenstemming met dit begrip te brengen; b) om in de toekomst aan de Centrale Commissie de gelegenheid te geven om vóór de afkondiging van maatregelen, die het beginsel van vrijheid in het ge ding zouden kunnen brengen, de aan dacht te kunnen vestigen op de gevol gen, die zodanige maatregelen zouden kunnen hebben met het oog op de toe passing van dit beginsel. Dit laatste punt is vooral zeer belang rijk. Wij hebben er reeds herhaaldelijk op gewezen, dat een dergelijke practjjk reeds geldt bjj de uitvoering van kunst werken op de Rijn, die vóór hun uitvoe ring steeds aan het technisch comité worden voorgelegd. Indien deze heilzame praotijk vóór de .afkondiging van econo mische maatregelen zou kunnen worden doch waarvan de irilioud door omstan-1 toegepast, zou veel onheil kunnen wor den voorkomen. Wij krijgen echter niet de indruk, dat. hiermede reeds een begin van uitvoering is gemaakt. Blijkens de resolutie no. 9 van de Aprilzitting 1950 van de Centrale Com missie leidden de economische omstan digheden ertoe, dat de Centrale Com missie zich reeds bezig hield met. de vor ming van een economisch Comjté om alle omstandigheden te. bestuderen, die zouden kunnen leiden tot maatregelen, die de vrijheid van de vaart en de ge lijkheid van behandeling zouden kunnen bedreigen. De resolutie no. 2 van de Juiizitting 1950 leidde tot de' instelling van een zo danig comité, hetwelk tot opdracht had een algemeen beeld van de situatie en van de economische problemen betref fende de Rijnvaart te geven en de ver schillende maatregelen te onderzoeken, die zouden kunnen leiden tot een aantas ting van de beginselen van vrijheid can vaart en van gelijkheid van behandeling. Verder zou het comité voorstellen en suggesties doen aan de Centrale Commis sie om op deze wijze aan de Centrale Commissie gelegenheid te geven aanbe velingen tot herstel van dc vrijheid en gelijkheid op de R'jn aan de regeringen te doen. Uit protocol 2 van de October-zitting 1950 van de Centrale Commissie voor de Rijnvaart valt op te maken, dat het economisch Comité, zonder enige be paalde maatregel, die door enige staat mocht zijn genomen, met zoveel woorden te veroordelen, heeft, vastgesteld, dat deze maatregelen hun oorsprong vonden in de noodzaak om de scheepvaart van de particuliere schippers te organiseren en de buitengewone omstandigheden, waarin de verschillende staten zich ten gevolge van de oorlog bevonden. Men zou zich op het standpunt kunnen stellen, dat, indien men de noodzakelijkheid erkent van de organi satie van de particuliere schippers, zulks impliceert de noodzakelijkheid van het nemen van sancties om zodanige organi satie te verzekeren. Intussen heeft ook de Centrale Commissie rekening te houden met de bepalingen van de Akte van Mannheim, waarvan uiteindelijk de strekking naar het vrije inzicht van de onafhankelijke rechterlijke macht wordt bepaald. Deze uitspraak van de Centrale Com missie blijft nochtans, wjjl zjj ook voor de rechter als richtlijn voor de toepas sing van de bepalingen van de Akte van Mannheim een zekere betekenis zal heb ben, van belang. De Aprilzitting 1951 van de Centrale Commissie vermeldt over het vraagstuk van de economische omstandigheden op de Rijn slechts, dat de economische rap porten, die door de verschillende Rijn- oeverstaten over de economische toestand zjjn uitgebracht, onder de verschillende delegaties gelijktijdig zullen worden ver spreid en dat het economisch Comité de verschillende rapporten in haar zitting van 29 Juni 1951 zal bestuderen. Deze bestudering heeft vermoedelijk in de Juiizitting 1951 van de Centrale Com missie plaats gevonden, die (ot een naar onze mening hoogst belangrijke resolutie heeft geleid, die naar de aard harer be woordingen duidelijk is én gelukkige elementen bevat. Daarin wordt in de eerste plaats ge constateerd, dat de rijnvaartcrisis van een latent-permanent karakter is. Ge steld, dat op het ogenblik tengevolge van bijzondere omstandigheden niet van een acute crisis kan worden gesproken, dan kan deze crisis nochtans onverhoeds weer aan het licht treden, omdat op de Rijn tengevolge van gebrek aan organisatie en coördinatie nu eenmaal omstandig heden heersen, die steeds een crisis in het leven kunnen roepen. Geconstateerd wordt, dat de oorzaken van deze crisis zowel nationaal als inter- nationaal zijn. Indien een bepaald land over een over- capaciteit beschikt of met een gebrek aan organisatie te kampen heeft., heb ben deze omstandigheden uiteraard zo wel een nationaal als een internationaal aspect. In de erkenning van de interna- tionaliteit van dit vraagstuk ligt opge sloten, dat men de zorg voor zulk een omstandigheid niet aan een bepaald land alleen kan overlaten. Verder is de Centrale Commissie van mening, dat haar werkzaamheden een punt bereikt hebben, waarop het voor haar van belang zou zjjn de mening van de rijnvaarders zelf te leren kennen en de gelegenheid te scheppen van een ge- dachtenwisseling van de rijnvaarders on derling en met de regeringsvertegenwoor digers, zulks onder de auspiciën van de Centrale Commissie. De Centrale Com missie nodigt mitsgaders de regeringen uit naar de rede van 6 personen per land hun eigen vertegenwoordigers aan te wijzen, alsmede de vertegenwoordigers van de particuliere schipperij en van de reders voor het houden van een conferentie. De uitnodigingen daar voor zullen worden verzonden door de Centrale Commissie, onder wier toezicht de conferentie zal worden gehouden. wettelijke voorschriften, ja Bij gegrond vermoeden van gevaar mag U aan de noodrem trekken, zoals U verder weet, maar er schijnen zich -practisch geen omstandigheden meer voor te doen, waarin een reiziger vermoedt ia gevaar te zijn. Vroeger met die afge sloten compartimenten was dat veel er ger en, zoals gezegd, per abuis op^ de toiletten. Er zijn echter thans zo weinig afgesloten compartimenten meer, dat men eventuele lastige medereizigers zonder enige moeite ontlopen kan.... Damescoupé's? Ach meneer, de dames roken tegenwoordig toch minstens zo hard als de heren.... zelfs Rooms Ka tholieke zusters hoeven daar niet meer in. Nee, dat is allemaal uit de tijd. Net als met de kwartjesvinders vroeger op marktdagen in Leiden. Een mannetje van buiten kreeg dan op de terugreis plotseling gezelschap in de coupé van een paar heren, die elkaar ogenschijnlijk niet kenden, paar toeval lig allemaal een kaartje wilden leggen: de vierde man was dan natuurlijk altijd het boertje. Of vlak voor een station wilde een van de heren plotseling 25 wisselen en sprong met wisselgeld en al de trein uit Vroeger riepen wij op dergelijke dagen langs de trein: „Dames en iheren, past op de kwartjesvinders!" Wij hadden ook fo to's van die heren.... J-e kende ze alle maal.... net als de treinmuzi-kanten en andere losse jongens.... Dat wordt al lemaal routine voelt U wel. Als beginnend conducteurdan ben je veel zenuwachtiger, vooral als je de eerste klas controleren moet.met knikkende knieën, hoor en maar ho pen, dat ze je niets zouden vragen. „Is er nou veel verschil tussen tweede en derde klas, wat reizigers betreft?" „Janaar mijn smaak is het groot ste versohil de rust. In een tweede klas kan er ik-weet-n-iet-wat gebeuren met iemand, maar er is geen mens, die er zich mee bemoeit. Moet je in de derde komen! Precies het tegenovergestelde.." „Zijn er ook nog lastige treinen?" „Nou, ze zijn niet allemaal eender. De ene streek is ook de andere niet en neem nu eens extra treinen. Een voetbal match-trein is beslist -niet leidzaam, hoor; die mensen zijn allemaal wat op gewonden, begrijpt U wel.'Een Stille- Omgangtrein daarentegen of laatst die KAB-demoiistratie in Rotterdam, dat zijn allemaal leidzame treinen, hoor.(mis schien dat dit „leidzaam" wel „lijd zaam" moet zijn). Over het algemeen waren de mensen vlak na de oorlog vrij lastig. Ik heb het toch meegemaakt, dat iemand het raampje aan de windzijde niet sluiten wilde en toen ik het zelf deed, slóeg ie het eenvoudig -kapot en betaalde contant de schade. Vernielzuchtig? Och U moet overigens eens kijken hoe sommige zittingen derde klas van de allernieuwste treinen cr alweer uit zien! Thuis zouden ze het wel uit d'r hart laten om met d'r lompe schoenen zo de zittingen te vernielen. Bjjna iedere conducteur vroegen wij, -hoe hij de mensen, die er „later bijge komen" waren er altijd weer uitpikte en zich zo zelden v<Vgiste ondanks de dui zenden mensen, die hij elke dag in „zijn" trein controleerde. „Och. kwestie van routine je kent je mensen aan allerlei kleinigheden: speldje op d'r revers; iemand die een donkere bril draagt, iemand die een raar jasje aan heeft of de krant zit te lezep of een boekNee, daar vergis je je niet vaak in.. gebouwtje, het treinverkeer en de lo- comotiefdienst voor de hele inspectie Rotterdam (ruw weg van Lage Zwaluwe tot Noordwijk-erhout, van Hoek van Hol land en Scheveningen tot Gouda en ds Betuwe) en houdt nauwkeurig de loop van elke trein bij, tekent hem in op de grafieken. Onder deze grafiek is een ideaal-grafiek getekend, zodat men op de daarboven liggende transparant meteen ziet, wanneer er met een bepaalde trein iets scheef gegaan is. Voor ons leken hadden deze enorme vellen vol schuine strepen nog het meest van raderpatronen, waarmee wij onze echtgenote wel eens aan het werk had den gezien bij het vervaardigen van een of ander kledingstuk. „Kunt U daar nou op zien. wanneer twee treinen met elkaar zullen gaan botsen?" was de enige „verstandige" vraag, welke wjj meenden te stellen. En tot onze en Uw geruststelling dat was inderdaad voor vakmensen met één oogopslag zichtbaar. Men was er thans al aan de winterdienst bezig. „En als nou werkelijk èlles in het hon derd loopt?" „Och, meestal i* er nog wel een gaatje De knoop kan niet zó ingewikkeld zjjn of .ie vindt het eindje wel om hem weer uit elkaar te halen. Er zijn „goede diensten" en minder gunstige da-gen voor conducteurs. Ook de treinen zijn n-iet allemaal even pret tig om in te werken. Een „werkzame" trein is niet erg, wanneer ie maar overzichtelijk is. Conducteurs, en trein personeel in het algemeen hebben ook een beroepskwaal: maagklachten. De verbandkist een kléin koffertje dat elke hoofdconducteur meesjouwt in zijn- trein en 's avonds weer inlevert, voorziet daar niet in. Het onregelmatige Ja, we hadden gedacht dat het zómaar ging, maar dan hadden we buiten onze ijverige hoofdcontroleur gerekend „Hoeveel moet iemand betalen, die in Vlaardlngen zonder kaartje instapt, der de klas naar Leiden moet, maar de con ducteur wèl gev aarschuwd heeft.II is de conducteur". We 'kregen het B. A. R. (beknopte af- standswijzer reizigersverkeer) en zochten daarin allereerst het betrokken spoor wegnet met de afstanden op: we transpi reerden en cijferden: 5 -km. naar Schie dam, plus 18 k.m. naar Den Haag, plus ló km. naar Leidensamen 48 km. telden wij. „Goed", zei de stren-ge examinandus. 48 Km., derde klas zochten wij vervol gens op in een tabel kost j,70 plus 0.25 toeslag 1,95. „Uitstekend", zei d'e controleur, ,.U hebt er inderdaadvandaag het een en ander van begrepen", en hij leek zelf plezier te hebben in zo'n vlijtige leer ling. Wij zuchtten verlicht maar thuisko mend werkten wij het boekwerk aan tekeningen van die dag nog eens uit. controleerden ook het rekensommetje. Net als Homerus vroeger, slapen ook d-e controleurs wel eens, wanthet waren maar 38 km En toen voelden wij, heel diep in ons, in de regionen van onze geest, welke wij practisch nooit exploreren. toen voelden wij daar iets kriebelen. Was het een soort nauwelijks als zo danig te herkennen leedvermaak, dat een controleur, die pak-weg 45 voor schriften in zijn -hoofd had, mét al'e wijzigingen, die zonder enige moeilijk heid de modellen van driehonderd zo veel verschillende spoorkaartjes her kende, en ëlle knip- en d3tumtekei-- cn alle stempels en alle afkortingen, -- dat deze aan zich heel menselijk met ons vergist had in een doodeenvouu rekensommetje? Ja, zelfs dit geraffineerde coatrö'e- apparaat doet zo nu en dan eens een ha zenslaapje; ook zij, die leven in het har de keurslijf van tabellen en tijdschema's, waarbij het op fracties van seconden aankomt, zijn zo menselijk om een font in een simpel rekensommetje over 't hoofd te zien. Het deed ons plezier, om dat het zo menselijk was; het was toch geen leedvermaak. Het is alleen te hopen, dat er geen super- zwarte bende komt om de controle van de controle te controleren nu de Presi dent der N. S. van dit voorval kennis neemt. Want het is welletjes met de con trole al zijn we voor al de mensen met de kniptang blij, dat ze niet alléén het kartonnetje knippen, maar eigenlijk nog zoveel ander en belangrijker werk daar naast doen. Het was van dit werk dat wij tevoren waarschijnlijk mét de meeste reizigers geeii idee hadden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3