Ambonezen terroriseerden bevolking en politie en in het Agenten trokken zich stadhuis terug Meeste roulettespelers weer op vrije voeten Jarige Prinses kreeg een taart met een kruiser Onderhandelingen te Kaesong gestaakt Ridgway: Schandelijke schending van neutraliteit mp mMmmm Verkeer en water eisten weer zeven doden K.A.B. wacht een grootse taak Vraagstukken van arbeid, mens en maatschappij J HEI Het rommelde in Middelburg, Kaesong en Emmercompascuum Twee meisjes beroofd Miniatuur-„invasie" bij Emmer compascuum Maandag O Augustus 1951 1 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Een slachtof fer onder het politiecorps Dreigementen met dolken en krissen „Ambonezen zouden beter terug kunnen Ambtenaar stal tien mille Vele tienduizenden guldens in beslag genomen gaan Thunder jets aangeko men in Glasgow Communisten willen besprekingen hervatten Luchtmachtofficieren geen spionnen W raakzuchtige Duitsers trokken Ned. grens over Vader reed zoontje aan Intern, secretariaat voor Katli. Onderwijs WEERBERICHT MINISTER JOEKES: „Er moet een einde aan komen"' De officier van Justitie in Amsterdam deelde mede dat op last van hogerhand ook in de komende dagen met de uiter ste gesli engheid tegen de nog opereren- de speeigclegenheden zal worden opge treden. Hij noemde het geven van ge legenheid tot spelen een enorm euvel, dat de moraal en de zeden sterk aantast en waaraan per sé een einde moet wor den gemaakt. Aanrander gearresteerd Ook voor Nederland Hartewens van Irene vervuld Voldoende excuus aan Ridgway? bied- Chinese opheldering Gelijke Ired? Les van pater Jacobs M.S.C. Tegen telefoonpaal Koe veroorzaakte ongeval De onbewaakte Levensgevaarlijk spel Vestiging in Nederland De weerverwachting, ge.ldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Vrij warm. Dinsdag 7 Augustus: Zon op 5.09 uur, onder 20.21 uur; Maan op 10.18 uur, onder 21.38 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT; HEVIGE RELinMIDDELBURG Een ruzie tussen een burger en vier Ambonezen heeft gisteravond op de kermis te Middelburg tot ernstige onlusten geleid tussen politie-agenten, de Middelburgse bevolking en een grote groep Ambonezen, welke laatsten zich niet ontzagen de agenten en burgers met dolken en krissen te bedreigen. De agenten die in groten getale tussenbeide kwamen, trokken hun revolvers, doch zij hadden consigne gekregen niet te schieten. Zij moesten voor de overmacht van de Ambonezen wijken en trokken zich op het stadhuis terug, doch niet nadat een van hun mannen, die stand hield, was neer geslagen. Dit duurde van ongeveer half negen tot elf uur; in die tijd bevond zicli niet één agent op straat. Leden van de Ambonese kampraad hadden voor het stadhuis post gevat om te zorgen dat geen der vechters bazen het stadhuis kon binnendringen. Kort na elf uur trad de politie regelend op. Zij joeg het publiek, dat nog op straat verzameld was, uiteen, terwijl ook de Ambonezen naar hun kamp terugkeerden. Het begin van deze betreurenswaar dige rel, die zeker nog ernstige gevol gen voor de betrokkenen zal hebben, was zoals gezegd, een vechtpartijtje. Een burger had ruzie gekregen met een Ambonees en al gauw bemoeiden drie kameraden van de laatste zich met het geval. De mannen geraakten erg opge wonden. er klonken scheldwoorden en al spoedig trok een der Ambonezen zijn dolk en bedreigde daar de burger mee. De scheldpartij had natuurlijk vrij spoe dig de belangstelling van het publiek op de kermis getrokken en agenten kwa men naderbij om de orde te handhaven. Doch de consternatie onder de kermis- gangers was groot toen ook de 11 re an dere Ambonezen niet dolken en krissen niet alleen naar de burgers maar ook naar de agenten, begonnen te zwaaien. Heel gauw kwam toen versterking van de zijde der politie opdagen en vijftien politiemannen trachtten de burger, met wie de ruzie ontstaan was, uit de greep der Ambonezen te ontzetten. Doch ook deze groep was intussen zeer groot ge worden en met zijn allen richtten de Ambonezen zich tot de agenten, tegen wie dreigend de steekwapens werden opgeheven. Hoe gaarne de politie ook had willen ingrijpen, zij mocht niet, daar zij het uitdrukkelijk bevel gekregen had niet met wapenen op te treden. De politie agenten trokken wel hun revolvers, maar zij maakten er geen gebruik van. Om zich niet aan al te grote gevaren bloot te stellen bij tegenstand zou den de Ambonezen zeker niet voor ge welddaden zijn teruggeschrokken re tireerden zij naar het stadhuis. Een politie-agent hield echter stand, doch de Ambonezen grepen hem beet en sloegen hem zonder pardon neer. Voor het stadhuis verzamelden de man nen zich en schreeuwden dreigende taal. Zij konden echter niets meer uitrichten daar er geen agent meer te zien was en leden van de Ambonese kampraad ben beletten het stadhuis binnen te gaan. Het publiek dat van dit alles getuige was ook van de aftocht van het gezag dromde in groten getale, hoewel op enige eerbie dige afstand, om het stadhuis. De politie bleef op het raadhuis, ook de overige leden van het politiecorps mochten hun bureaux niet verlaten. On dertussen pleegden de burgemeester van Middelburg en de commissaris van poli tie overleg over de te nemen maatrege len. De burgemeester van Middelburg, die zeer ontstemd over het gebeurde was, zeide ons dat de maatregelen, die hij van plan was te nemen tegen de Am bonezen, die hü de veroorzakers van de onlusten noemde, zeer ernstig zouden zijn, Hedenmorgen in de vroegte hebben een afdeling marechaussee uit Breda en een detachement rijkspolitie, samen een 200 man sterk, het kamp van de Ambo nezen bezet. Wat de Indonesische kwestie betreft deed de minister mededeling, dat bin nenkort weer besprekingen tussen de beide regeringen zullen worden geopend en dat de toespraak van Sukarno aan de Oostkust van Sumatra gehouden over de annulering van de R.C.T.-overeen-komst gunstige perspectievenbiedt. De minister was de overtuiging toege daan, dat de in het Indonesische conflict gevolgde weg nog altijd de beste was; een doorzetting van het gewapende con flict had onherroepelijk tot een breuk geleid. Deze breuk is er thans niet. (Van onze correspondent). De Apcldoornse recherche heeft in samenwerking met de gemeentelijke accountantsdienst de ambtenaar W. B„ secretaris van de Sociale Raad der ge meente Apeldoorn, gearresteerd wegens verduistering Van gelden. Het betreft hier de opbrengst van kinder postzegels ten bedrage van ruim 6009. welke B. nog moest afdragen, doch ver loren zeide te hebben, alsmede een klein kapitaaltje van iemand die in een ge sticht was opgenomen en waarover B. het beheer voerde Van het verlies van de zes mille werd nimmer aangifte bij de politie gedaan. B. is naar Zutphen overgebracht, waar hij in het Huis van Bewaring in afwach ting van zijn berechting is opgesloten. i°°fAIHadU1Zenden guldens zijn in beide speel,gelegenheden aan fi ches in beslag genomen. Tijdens een zgn. voorzitteirsfor i im", dat ter gelegenheid van een conferen tie-kamp van de d.emocratisch-soeialis- tische jongerenbeweging ..De Nieuwe Koers" de afgelopen week op de Veluwe werd gehouden, gaf de minister van Sociale Zaken, mr A. M. Joekes, zijn per soonlijke visie op liet „probleem der Am bonezen". „Deze mensen", zo zei hij o.a.. ..zijn door verkeerde voorlichting naar Neder land gekomen. Er is hier echter geeu enikele rechercheurs daarheen. Hij belde emplooi voor hen. Uitdrukkelijk is door aan en meldde zich als iemand die graag de Indonesische regering gezegd, dat zij 1 J in Indonesië geen gevaar lopen. Deze bewering wordt bevestigd door degenen, die in hun geboorteland bleven en daar rustig kunnen wonen. Eeli enkele per soon uitgezonderd, zouden deze gerepa- trieerden in de toekomst beter doen naar Indonesië terug te keren. De invallen welke de politie in de nacht van Vrijdag op Zaterdag deed in talrijke speelgelegenheden in Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Laren heeft de meeste arrestanten voorlopig slechts één nacht gratis logies op het po litiebureau gekost. Zaterdagmorgen nog werden op last van de officier van Jus titie 235 van de 269 spelers, die in de Haagse en Scheveningse club waren ge arresteerd vrijgelaten. De zgn. „werkende leden" van „Aristo en „Mondial" bestuursleden, bank- leden, bankhouders, spelleiders en crou piers, 34 in getal werden naar het Huis van Bewaring overgebracht. Aan kasgeld werd in de twee clubs voor on geveer achttien mille in beslag geno men. Ook het bedrag aan fiches loopt in de duizenden guldens. In de loop van de ochtend werd ook het bestuur van de speelclub te Laren (N.-H.) op vrije voeten gesteld, nadat de arrestanten aan een uitvoerig verhoor onderworpen waren. Van de tien spelers, diie in „Eureka" te Amsterdam werden aangetroffen, werden slechts de bestuursleden en een beroepsspeler vastgehouden. Zij waren gisteren nog niet in vrijheid gesteld. De club op de Prinsengracht bleek de naam „Derby-club" te dragen en is ver moedelijk een voortzetting van de .Der by-club" die oorspronkelijk in Den Haag was gevestigd en d e bekendheid heeft verworven, doordat daar vele maanden geleden een overval is gepleegd waarbij do gehele kas werd geroofd. Toen de politie door de gevonden in vitatie met het adres op de Prinsen gracht bekend was geworden, begaf in specteur Molenkamp zich tertond met (Van onze correspondent). Twee veertienjarige meisjes uit Rhoon bij Rotterdam, die by een Bussumse familie logeren, hebben het Gooi van een minder prettige kant leren kennen. Zij waren Vrijdagochtend de heide tussen Hilversum j en Bussum opgegaan om het opkomen der zon te bewonderen. Een 31-jarige Bussum se chauffeur, die bij de politie bekend staat als een onguur individu, kwam op zijn fiets langs en poogde de kinderen aan te randen. De meisjes verweerden zich dap per en hielpen elkaar de overlaat van het lijf te houden. Zij liepen daarbij verwon dingen aan het hoofd op en een der meis jes kreeg zelfs een kapotte neus. Door het hulpgeroep van de aangevallenen werd de man angstig en verdween op zijn fiets nadat hij echter eerst het tasje van een der meisjes had geroofd. Toen de man 's avonds thuis kwam ar resteerde de Hilversums recherche hem. Hij had het gestolentasje nog bij zich en legde een volledige bekentenis af waarna hij werd opgesloten. wilde meespelen. Zonder enige formaÏN telt werd hij in de speelzaal toegelaten. Het was een grote verrassing voor de ca' 15 aanwezigen toen deze speler een politieman bleek te zijn. De politie trof op de speeltafel een grote hoeveelheid fiches aan, waarvan de waarden vari eerden tussen 50 cent en 250 gulden. Zondag zijn te Glasgow 37 Amerikaanse F-84 Thunderjets ontscheept. Deze vlieg tuigen zijn bestemd voor de landen van het Atlantische pact. Zij kwamen uit Amerika aan op een vliegkampschip van 10.000 ton. Veertien van deze Thunderjets de eerste, die per vliegkampschip wor den geleverd zijn bestemd voor België, Noorwegen en Denemarken krijgen er elk vijf en de rest gaan naar Nederland. Thunderjets zijn in het raam van het we derzijdse defensieprogramma reeds gele verd aan de Belgische en Nederlandse luchtmacht, maar de thans voor Noorwe gen en Denemarken aangekomen toestel len zijn de eerste, die naar deze landen gaan. In Engeland gestationneerde piloten zul len de toestellen naar de landen van be stemming vliegen. Daar zullen zij gevlo gen worden door piloten van bovenge noemde landen zelf, die in de Verenigde Staten hun opleiding hebben gehad. Moeder en de zusjes waren al even blij met de grote taart waarop een klein model lichte kruiser stond, die Próises Irene Zaterdag voor haar twaalfde verjaardag van de Nederlandse strijdkrachten in ontvangst mocht nemen, (Van onze correspondent). Irene de Nederlandse Strijdkrachten te vertegenwoordigen. De leider van de de putatie, Luitenant ter Zee eerste klasse E Een deputatie van Marine-mannen droeg £eeg de eerrte hap taart Zaterdagmorgen, een dag voor de verjaar dag van Prinses Irene, een taart van ko lossale afmetingen in het Paleis Soestdijk binnen. Midden op de taart, omgeven door een marsepeinen bloemenweelde, „steven de" een kruiser en mét de taart werd een cassette tafelzilver de vijfde, die prin ses Irene van de Nederlandse strijdkrach- ten ontving: aangeboden. Dit jaar waren de Marinemannen uitver koren om op de verjaardag van Prinses - li - mwwj'v, V ait II CI1C hadden de Marinemannen dozen bonbons meegebracht, hetgeen Marijke inspireerde tot een uitdeelpartij op grote schaal- zij rustte met eerder eer alle deputatieleden n bonbon hadden ontvangen. Het garde-re giment Prinses Irene vervulde een der hartewensen van Prinses Irene door haar een bijzettafeltje met smeedijzeren poten aan te bieden. Ook Overste Van Embden de leider van de deputatie van het <*arde- regiment, kreeg een stuk taart van de ja rige, die er angstvallig zorg voor droes dat de kruiser bij het taart aansnijden zijn on beschadigde staat behield hij in een jeep naar de zitting der onder handelaars terugkeerde- Zes uur na het verzenden van de bood- In een om 7 u. 30 Maandagmorgen (plaatselijke tijd) te Tokio opgevangen radiobericht uit Peking hebben de noor delijke generaals Peng Te Hoeai en Nam 11 aan generaal Ridgway de volgende boodschap gezondgn: „Wij hebben onze JB LJ ca H --- H ondergeschikten opdracht gegeven, de schap van generaal Ridgway hadden de nodige maatregelen te treffen, opdat zich Noordelijken nJ geen antwoord gezon- n.et nog eens een incident over het trek- -len zij •bevestrtden echter de ontvangst ken van patrouilles door de zone, waar de rl hta waarin de aandacht conferentie wordt gehouden, kan voor- In aansluiting op het bericht omtrent de arrestatie van twee officieren van de luchtmacht kan nader worden medege deeld, dat deze arrestatie is uitgevoerd wegens het vermoeden van onregelmatig heden van administratief karakter. In het huidige stadium van het onderzoek is er geen enkele aanwijzing welke erop duidt dat hier behalve van fraude-zaken ook nog sprake zou z(jn van spionnage- activlteit. Bovenstaand bericht ontvingen wij van het Bureau Voorlichting van de Lucht machtstaf uit Den Haag. Zoals wij Zater dag j.l. reeds meldden ontkende dit bureau ook dat er verband zou bestaan tussen de arrestaties en een betreurenswaardig ongeval, waarbij de kapitein Van L. van de Luchtmachtstaf het leven verloor. (Van onze correspondent) Een dezer dagen is een groep jonge Duitsers de Nederlandse grens nabij Em mercompascuum overgetrokken en heeft daar verschillende vernielingen aange richt. Het schijnt hier om een wraakne ming te gaan. Een groot aantal Duitse boeren uit Swartenberg en Lindloh had n.l. voor de oorlog landerijen op Nederlands gebied liggen, welke gronden hun na de oorlog zijn ontnomen en aan andere eigenaren werden toegewezen. Hierbij zijn ongeveer twintig Duitse boeren betrokken, die in totaal ca 100 ha grond op Nederlands ge bied bezaten. Door de onteigening hiervan worden deze boeren min of meer gedu peerd. Een en ander heeft aanleiding ge geven tot grote ontevredenheid, te meer daar deze boeren reeds enige malen heb ben getracht hun gronden terug te krij gen, hetgeen echter geen resultaat heeft opgeleverd. De Duitsers schijnen hierover zeer geprikkeld te zijn en dit vormde blijkbaar een aanleiding voor de verrichte vernielingen aan deze zijde van de grens. m&fN Een groep jonge Duitse boeren, die vol gens inlichtingen eerst een stevige borrel zouden hebben gedronken, hebben waar schijnlijk wraak willen nemen en zich toen op Nederlands gebied begeven. Naar men ons mededeelde, werden door deze Duitsers verschillende veldgewassen uit de grond getrokken en een kleine hooimijt in brand gestoken, terwijl ook enige krui wagens van DUW-arbeiders, die in deze omgeving werken, werden stukgeslagen. Nadat de Duitsers voorts nog een grens paal uit de grond hadden gehaald, verwij derden zij zich weer van Nederlands ge- Van Nederlandse zijde zijn deze vernie lingen gerapporteerd, terwijl door de Duit se zijde een onderzoek zal worden Inge steld. Het weekend heeft onverwacht enige sensatie gebracht, na de slepende wapenstilstandsbesprekingen, welke de laatste weken te Kaesong werden gehouden. Zaterdag werd namelijk door radiostations te New-York omge roepen, dat generaal Ridgway zich genoodzaakt had gezien, de besprekin gen te doen afbreken wegens schending door de communisten van de neutraliteit van Kaesong en dat geen hervatting der onderhandelingen zou plaats hebben, voordat van communistische zijde „een bevredigende ver klaring zou zijn gegeven voor dc schandelijke schending van de neutraliteit der onderhandelingsplaatj benevens waarborgen tegen herhaling daarvan. I e §ea beerde onderhandelaars zouden binnen de linies der verbondenen lijven, totdat de communisten bovengenoemde verklaring zouden hebben gegeven. De schending van de neutraliteit van Kaesong bestond hierin, dat gewapende troepen der communisten zich in de om geving van het door de geallieerde staf te Kaesong betrokken huis ophielden. In een desbetreffende boodschap aan de communistische bevelhebbers zeide generaal Ridgway, dat bevestigd werd, dat een gewapende compagnie infanterie der Noordelijken te Kaesong werd waar genomen op een afstand van ongeveer negentig meter van de woning, waarin de wederzijdse delegaties sinds bijna vier weken hebben vergaderd. Ridgway bracht in zijn boodschap in herinnering, dat hij reeds oip 13 Juli j.l, had voorgesteld een gebied rondom Kae song, met een straal van ongeveer acht kilometer, tot neutrale zone te verklaren Hij verklaarde, dat de berichten van oog van een mededeling, waarin de aandacht der Noordelijken op de verklaring van i Ridgway werd gevestigd. Intussen kwam Zondagavond radio- Peking met de verklaring, dat de aanwe- 1 zigheid van communistische soldaten in i Kaesong de dag tevoren (dus Zaterdag) toevallig was en vermoedelijk slechis he gevolg was van een vergissing. ;- De soldaten behoorden tot b?Nal"°fs' eenheden, aldus radio-Pekmg. De «roep was op weg naar een punt in de omig- ving van Kaesong, alwaar gesproken zou worden over de wijze, waarop het iPbiea van Kaesong zou kunnen worden be schermd. De Noordelijken hadden dit aan de de- legatie der verbondenen meenette - vendien had de Noordelijke beve^?®b^ order gegeven, dat gewapende soldaten voortaan niet meer langs die weg ten trekken. Ook had hij de verbondenen gegarandeerd, dat het g-etaeurde zich niet zou herhalen, aldus raaio-Pckni,- I getuigen, waarin melding werd gemaakt van de aanwezigheid in Kaesong van „niet onder het geallieerde opperbevel ressorterende strijdkrachten" waren be vestigd door foto's en filmopnamen. Deze communistische militairen waren bewa pend met geweren, revolvers, handgrana. ten, automatische vuurwapens en mortie ren. Volgens een verklaring van brigade generaal William Nuckols heeft vice-ad- miraal Turner Joy persoonlijk Noordelij ke troepen in de nabijheid van het huis, waar onderhandeld wordt, waargenomen. Een honderdtal militairen liepen achter elkaar op de weg, die de delegatie der Verenigde Naties steeds gebruikt om van haar basis te Moenson naar Kaesong te trekken. Joy had de mannen gezien, toen doen. „Wij hopen, dat a nw vertegenwoordi gers order zult geven de wapenstilstands besprekingen te hervatten en dat u zich niet door dergelijke onbeduidende dingen zult laten weerhouden". Het ligt voor de hand, dat gebeurtenis sen, als zich zojuist te Kaesong hebben afgespeeld, een gemakkelijke aanleiding vormen tot het uiten van pessimistische ontboezemingen. Zo leiddt men uit gesprekken met offi eieren der V. N. te Tokio af, da» de hoop op een wapenstilstand in Korea bijna tot nul is gedaald. De officieren wezen er op! dat sedert In Juni de besiprekiugen aanvingen de communisten tijd heb ben gehad om hun gehavende legers te vervangen en goed herbewapende Noord- Koreaanse eenheden in het veld te bren gen. De officieren achtten dit niet ge ruststellend en zagen weinig vooruitzicht op een snel accoord. Slechts de terug houdendheid van Washington zou heb ben voorkomen, dat Ridgway de bespre kingen definitief afbrak. Het verkeer heeft weer vele doden ge-] benoemd. Hij was afkomstig uit Hapert eist namelijk zes, terwijl in Zierikzee een j waar de begrafenis Dinsdag met militaire oude dame verdronk. Het meest tragischeeer zal geschieden. Dit is de Pauselijke trein welke in 1858 voor Z. H. Paus Pius IX werd gebouwd en welke gedurende negentien jaar in het Museum van Rome gestaan heeft. Voor de laatste maal reed de trein thans in gedeelten door Rome naar het museum van het Braschi Paleis. De Pauselijke trein heeft slechts eenmaal in 1870 gereden op de spoorweg Rome-Civita Frascuti. (Van onze Limburgse redacteur) Dc poorten van Rolduc Neerlands oudste cultuurcentrum sloegen Zon dagmiddag weer open om dc deelnemers aan de Sociale Studiedagen binnen te laten, om zich in de voormalige abdij, die met haar monumentale pandgangen, waar een serene en devote rust tol me ditatie dwingt, te gaan bezinnen op de vraagstukken van arbeid, mens en maat schappij. Traditiegetrouw worden deze studie dagen, die daar ditmaal voor de 20e keer plaats vinden, door vertegenwoordigers uit alle groeperingen onzer katholieke samenleving bijgewoond. Van do voor- 'name gasten, die op de eerste bijeen komst aanwezig waren, noemen wij o.m. Z.Exc. minister Van Maarseveen. senator jhr mr Gust. Ruijs de Becrenbrouck. Jos Maenen en mr Bagch, leden van de Tweede Kamer; prof. dr L. Beel, de heer Koops, voorzitter van de Ned. Kath. Mid denstandsbond; dr Verhagen, de trouwe veteraan; mr A. van Breukelen van de St Adelbertsvereniging en mr Becht, de pas geïnstalleerde burgemeester van Kerk- rade. Onder de ruim 400 deelnemers, die in de ruime aula hadden plaats genomen bevonden zich talrijke reguliere en secu liere geestelijken en een groot aantal leden van de K.A.B. Hoofdaalmoezenier Karei Roncken wees er in zijn openingswoord op, dat deze Studiedagen vallen in het jaar, waarin de uitvaardiging der voorname sociale ency clieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno op grootse wijze werden herdacht. De K.A.B. staat thans voor een zeer zware taak. Van deze standsorganisatie worden thSns inzicht kennis en deugd vereist; naast intellectuele ook morele kwaliteiten; behalve moed. standvastig heid. doorzettingsvermogen en opofferings gezindheid tevens voorzichtigheid, zelf beheersing en evenwichtigheid. Door de emancipatie der arbeiders werd in het verleden veel bereikt, doch achter de schijn van welvaart en orde dreigt maatschappelijk onzekerheid welke aan leiding kan geven tot fatalistische berus ting of revolutionnaire opstandigheid, ver vlakking en geestelijke en morele verwor ding bij de grote massa. De emancipatie der arbeiders is nog geenszins voltooid. Zij zijn immers opge groeid in 'n samenleving, die grotendeels op machtsvorming berust en zijn zonen van slaven, die zich met het zwaard in de vuist aan een zwaar drukkend juk hebben moeten ontrukken. De vraag is gewettigd of andere sociale groeperingen uit 'n oogpunt van sociale bewustwording bezien met de arbeiders beweging gelijke tred hebben gehouden Vindt de vrees voor verstoring van het juiste evenwicht daarin niet grotendeels haar aanleiding, verklaring en oorzaak? Onrust in de sociale verhoudingen is nochtans ernstiger en gevaarlijker dan onrust in de politiek. Door onderling overleg en liefde voor het gemeen schappelijk doel moet deze controverse worden opgelost. Deze studiebijeen komst moge daartoe bijdragen sloot spr. zijn inleiding. Het vraagstuk van de arbeiders, dat Paus Leo XIII z.g. aan de orde heeft ge steld, is de algemene belangstelling nog ten volle waard zo verklaarde pater Jac Jacobs M.S.C. die de eerste les gaf. Dit probleem is nog steeds niet opgelost. Hoe wel veel in de maatschappelijke toestand der arbeiders verbeterd is, werd de kern van het vraagstuk niet getroffen Voor verscheidene redelijke aspiraties welke zij koesteren vinden zij in de tegenwoor dige maatschappij geen bevrediging. Hun menselijke waardigheid wordt nog niet ten voile geëerbiedigd. Dit vormt de kern van het arbeidersvraagstuk. Als mens telt hij nog niet overal ten volle mee. Daar om gaan zijn aspiraties naar medezeg genschap in het bedrijfsleven uit. Hoe wel de arbeiders geen paupers meer zijn verklaarde de Paus Pius XI in de ency cliek Quadragesimo Anno, dat zij nog steeds bezitloze proletariërs zijn. Het recht op persoonlijk bezit, dat een natuur recht voor allen op. is een privilege voor enkelingen geworden. Tenslotte mogen de arbeiders een recht vaardige vergeiding voor de door hen ge presteerde arbeid eisen. Ondanks het feit dat de lonen gedurende de laatste 60 jaar aanmerkelijk gestegen zijn hebben zij nog steeds het gevoel uitgebuit te worden. Omdat het bedrijfsleven ondoorzichtiger I Ben°vergestelde richting een vrachtwagen geworden is en de financiële positie der I dc wegkant stond op die plaats^ een ongeval gebeurde wel te Kwadjjk waar de 12-jarige Piet Leegwater uit Ouddyk nabij Alkmaar het leven verloor. Hij werd door zjjn vader op de motor aangeieden en vr\j- wel op slag dood. De jongen logeerde bij familie in Kwa- dijk bij Purmerend. Zijn vader was hem Zondag per motor komen opzoeken en ging des middags een eindje toeren. De jongen was intussen met een vriendje gaan fietsen. Onderweg haalde de vader de beide knapen in en zijn zoon week naar links uit. Toen de motor dichter bij was, reed het knaapje plotseling weer naar de rechterkant van de weg, waarbij hij door de motor werd gegrepen en tegen de grond werd geslagen. De jongen had een schedelbasisfractuur en overleed voordat medische hulp aanwezig was. Op een recht weggedeelte even voor Bredenbroek bij Dinxperlo botste in de nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks het middernachtelijk uur een motorrijwiel met drie passagiers tegen een telefoon paal. Het motorrijwiel werd bestuurd door de 27-jarige ongehuwde W. L. uit Breden broek. Deze werd tegen de grond geslin gerd en overleed vrij spoedig. De beide duo-passagiers, B. ten B. en B. W„ beiden afkomstig uit Groenlo, werden eveneens van het motorrijwiel geslingerd. Ten B. brak een pols en kon ter plaatse worden verbonden. W. werd naar het ziekenhuis te Doetinchem overgebracht. De drie pas sagiers waren op weg naar Bredenbroek. V ermoedelijk is het motorrijwiel geslipt. In het ziekenhuis te Libramont in Bel- gie overleed Vrijdag de Nederlander P. S. cue Zaterdag voor een week bij een ver keersongeval tussen Herbeumont en Be- tri x ernstig werd gewond. S. was, samen met vier anderen per mo tor op weg van Herbeumont naar Bertrix. Op een gegeven ogenblik kwam uit de te- De 75-jarige F. v. M. uit Stein kwam tn botsing met een bestelwagen. De oude man kwam met zijn hoofd tegen het weg dek terecht en liep een schedelbasisfrac tuur op. Hij overleed spoedig. Op de onbewaakte overweg bij Echt is de 70-jarige landbouwer J. R. Zaterdag morgen door een uit de richting van Slt - tard komende sneltrein gegrepen. Hij werd op slag gedood. De 60-jarige mevrouw P. L. uit Zierik zee is door onbekende oorzaak in een gracht geraakt en verdronken. Zaterdag Is het stoffelijk overschot door de politie gevonden. Een levensgevaarlijk spel speelden de 43-jarige R. S. uit Doetinchem en de 35- jarige J. L. uit Hilversum. De twee man nen hadden van een vriend uit Utrecht een bestelauto te leen gekregen. Zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs of zelfs maar de stuurmanskunst voldoende machtig te zijn, ging het tweetal op avon tuur. Zij bereikten zo goed en zo kwaad als het ging Hilversum, waar zij de wagen tegen de muur van de R.K. Kerk aan de Naarderstraat dreven. Toen maakten de politie aan hun gevaarlijke tocht een einde. onderneming hun meestal onbekend is. kunnen zij bij benadering niet schatten hoeveel de geldswaarde van hun arbeids prestatie bedraagt. Door invoering van dc P.B.O. kan de oorzaak van dit uitbuitings- gevoel worden weggenomen. Herstel van het Christendom bij de ar beiders en in de maatschappij waarin zij leven kan de oplossing van het arbeiders vraagstuk geven. koe te grazen. De eerste vier motorrijders passeerden normaal de vrachtwagen, doch op het ogenblik dat S. die als laatste reed, langs de vrachtwagen reed, draaide de koe zich om. S. reed er tegen en werd tegen de vrachtwagen geslingerd. De reserve 2e luitenant H. A. M. van Hoof van de vliegbasis Twenthe veron gelukte bij een motorongeval dodelijk. De luitenant Van Hoof was 24 jaar oud en werd in 1949 bij de militaire luchtvaart Bi) schrijven van 19 Juli 1951, gericht aan Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong. heft de H. Stoel goedgunstig beschikt op een verzoek van het Hoogwaardige Episcopaat van 20 December 1950 en Zijn goedkeuring gehecht aan de oprichting van een „Secretariat International lEnseis-nement Catholique" (Internatio naal secretariaat van het Katholieke Onderwijs) I Dit secretariaat ts gevestigd op het Katholieke Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding te 's-Gravenhage. terwij] de directeur van dit bureau, mgr F. C. J. Op de Co-ul, met de leiding van het secretariaat is belast. Tot de oprich ting was besloten op een internationale bij-eenkomst te Den Haag, gehouden op 3 en 4 November 1950, waarbij België Frankrijk. Italië, Engeland en Neder land vertegenwoordigd waren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1