Gezinsreductie op schoolgeld ook voor Lager Onderwijs Weer groenten naar Duitsland Rumoerige rechtszaak in Malang Acheson: „De deur staat wijd open voor Moskou Vijfmogendhedenpact echter overbodig geacht LAFFE ROOFOVERVAL IN DE PURMER --liSi syrawJS? JEUGDIGE COMMUNISTEN IN OOSTENRIJK GESTRAND Haagse speelgelegenheden duiken onder Goed nieuws uit Bonnj de Kamer en van het weerfront .Voorlopig alleen voorbereidingen voor oprichting tweede T. H. ANGSTIGE OGENBLIKKEN VOOR NEDERLANDSE TOERISTEN r m „Auster"-vliegtuig boven Vlieland verongelukt Donderdag 9 Augustus 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Enige vorderingen" te Teheran Tijdens grondverschuivingen in Zwitserland Politie mishandelde arrestant Dertig mensen verdronken Organisatie der V.N. biedt alle mogelijkheden Na zeven jaren zoeken... Drie oude mensen zwaar gewond tr Moordaanslag op 68-jarige vrouw Zij zullen met alle geweld naar Berlijn Vertrouwensvotum voor De Gasperi Grote brand te San Salvador Clandestiene exploitatie van rouletteclubs WEERBERICHT Delft hoeft niet te wachten DUITSE KOLENUITVOER WORDT NIET VERLAAGD Hele gebieden geisoleerd „De deur staat wijd open TWEE VAN HEN IN LEVENSGEVAAR Geen wijziging in Moskou's politiek REEDS GENOEG! Bestuursleden in vrijheid De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Overwegend matige wind tussen Noord en West. Gematigde temperaturen. Vrijdag 10 Augustus: Zon op 5.14 uur, onder 20.18 uur: Maan op 14.27 uur, onder 22.26 uur. IEDAMSCHE COURANT 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus 1951. Na een tweetal redevoeringen, een van minister Rutten en van de staats secretaris mr Cals, is de begroting van Onderwijs in de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De voornaamste mededeling uit de redevoering van minister Rutten was wel die aangaande de gezinsreductie voor het Lager Onderwijs. Zoals bekend, heeft minister Rutten reeds enige maanden geleden een verlaging aangekondigd van het tarief voor het M. 0. en aanbevolen voor het L. O. de vermenigvuldigingsfactor terug te brengen tot 0.8, welke verlaging het Rijk dan aan de gemeenten zou vergoeden. In het onuitgevoerde Wetsbesluit 1945 was wel de gezinsreductie opgenomen voor het M. O., maar niet voor het L. O. Minister Rutten deelde nu in zijn antwoord mede, dat er een ministerieel besluit in voorbereiding was om ook de gezinsreductie voor het L. O. in het etsbesluit 1945 in te voegen. Als dit werkelijkheid is geworden zal deze reductie voor de gezinnen be dragen 25 pet voor 't tweede schoolgaande kind en 50 pet voor 't derde en Volgende schoolgaande kinderen. De gezinsreductie zal allereerst worden toegepast voor het M. O. en het V. H. O. en als bedoeld wetsontwerp is aangenomen ook voor het L. O. Aan deze reductie zal dan een terug werkende kracht worden verleend tot 1 September 1949. Ben andere belangrijke mededeling, af komstig van de staatssecretaris was, dat er besprekingen plaats vinden over het Concertgebouworkest en dat de regering wil medewerken aan een nieuwe beheers vorm wegens „de onsterfelijke diensten, welke de N.V. Concertgebouworkest aan het muziekleven heeft bewezen Minister Rutten ging ook m op de be merkingen, die de heer Van Walsum had gemaakt naar aanleiding van de tweede T.H. te Eindhoven en de beloofde vooraf gaande vergroting van de T.H. te Delft tot een capaciteit van 3500 studenten. De minister zelde alleen te hebben aan gekondigd het treffen van voorbereidingen tot oprichting van een tweede T.H. e over de oprichting zelf, zodat, zo g tweede T.H. urgent zouwordenergeen tijd verloren behoefde te ®j£ breiden van de capaciteit van Delft he hoefde daarom nog niet op de oprichting van een tweede T.H. te wachten. Deze twee zaken hielden geen verband met elkaar en moest men los van elkaar zien. In de verlaging van de vermenigvuldi gingsfactor voor het L.O. door gemeenten tot 0.8 waarover de heer Van Velthoven had gesproken, had de minister alle ver trouwen,- daar de gemeentenaren zelf vol doende invloed hadden op het bestuur der gemeenten en het Rijk hier suppleerde. Aan het bouwvolume voor de scholen zou de minister ondanks de financieringsmoei- lijkheden met de inzet van zijn persoon alle aandacht schenken om de meest nood zakelijke bouw doorgang te doen vinden. De minister was van plan een deel van de kosten van het kleuteronderwijs voor rekening van het Rijk te laten» De ver laging van de toelatingsleeftijd voor de Lagere School, waarover de heer Woltjer bezwaren had gemaakt, verdedigde minis- ter Rutten met het argument, dat de ouders waarlijk niet gedwongen werden hun kinderen vroeger naar de lagere school te zenden. Het was de minister met mogelijk de renteloze voorschotten voor studiedoeleinden om te zetten in beurzen. Hij raadde slechts aan deze voorschotten zo klein mogelijk te houden en zeide daarbij, dat de regeling der terugbetaling veel soepeler was dan voorheen. Staatssecretaris Cals vertelde in ant woord op verschillende sprekers de regio nale cultuur een goed hart toe te dragen, hij streefde dienaangaande naar inniger contact met de provinciale overheden Wat de monumentenzorg betreft moest men nog maar even geduld hebben; bij de komende begroting zou men zien, dat er voor oude kerkgebouwen groter bedra gen waren uitgetrokken, voorlopig voor een viertal van deze belangrijke cultuur monumenten. Voor de Wereldomroep kon men niet meer geven dan een zendappa raat, dat financieel mogelijk was, maar hij beloofde oen spoedige beslissing op de plannen, die thans werden uitgewerkt. Bij de behandeling van het omroepbestel zou men hierover uitvoeriger van gedachten kunnen wisselen. Over de schilderijen, die niet in het Rijksmuseum tentoon waren gesteld, zeide hij, dat dit een tijdelijke toestand was, welke verband hield met het inge- bruik nemen van het gehele musum, wat nu nog niet mogelijk was. De geluiden over de radio, de kwaliteit van de muziek en de wijze van polemiseren, vond de staatssecretaris te somber. De begroting werd tenslotte z.h.st. aan genomen met de bekende aantekening der communisten. Door de heer Brandenburg (CPN) werd aan de Kamer verlof gevraagd om aan de minister van Economische Zaken vragen te mogen stellen over de verhoging der kolenprijzen. Hierover zou heden bij de aanvang der vergadering worden beslist. F. S. Het Internationale Gezagsorgaan voor het Ruhrgebled heeft het verzoek van de Westduitse regering, om het Wcst- dnltse kolenexportcontingent voor het derde kwartaal van dit jaar met een tnil- Iioen ton te verlagen tot 5.200.300 ton afgewezen. Nadat de Britse en Perzische delegaties gisteren voor de tweede keer te Teheran bijeen waren geweest om het oliegeschil te bespreken, werd in een korte verkla ring gezegd, dat er „enige vorderingen" waren gemaakt. De conferentie wordt hedenavond voortgezet. Dan zullen tech nische kwesties besproken worden. Bij de gisteren te Bonn gehouden besprekingen over de Nederlandse groentenexport naar Duitsland tus sen Nederlandse vertegenwoordigers onder leiding van mr. S. T. J. Tippe- ma en Duitse vertegenwoordigers is een regeling getroffen op grond waarvan de uitvoer van groenten met ingang van 9 Augustus 1951 kan wor den hervat. Voor de eerst komende t(jd is voor dit doel een bedrag van 2,9 millioen be schikbaar. Eten deel van dit bedrag zal eventueel moeten worden benut om reeds geleverde hoeveelheden te betalen. Zware regenval boven Oost- en Zuid- Zwitserland heeft grote overstromingen veroorzaakt, die spoorwegbruggen weg spoelden en aardverschuivingen veroor zaakten, waardoor wegen en spoorlijnen werden versperd. Dicht bü het Italiaanse plaatsje Ciavenna kwam hierdoor een autobus van de Ned. Reisvereniging in moeilijkheden. Op de Malojapas geraakte de bus in een grondverschuiving, werd ee.n eind meegesleurd en kwam op een lager liggend voetpad terecht. De bus werd beschadigd, doch niemand van de inzittenden werd gewond. Met een Italiaanse bus is het gezelschap doorge reisd naar Lugano, waar allen in goede gezondheid zijn aangekomen. Enkele reizi gers zijn bagagestukken kwijtgeraakt. In de bus zaten 28 toeristen, een leider en een chauffeur. Veertien personen kon den de bus verlaten, voordat het ongeval geschiedde. De overigen moesten in de bus blijven, doch kwamen met de schrik vrij. Ook twee personenauto's een Franse en een Italiaanse zijn in hetzelfde gebied door een stroom van water, mod der en losgeraakt gesteente gegrepen. Alle inzittenden van de Franse auto konden zich redden. Twee inzittenden van de Italiaanse auto wisten eveneens te ont komen, doch een reiswieg met een zuige ling konden zij niet meenemen. De wieg is later gevonden, maar was leeg. Lugano werd Woensdagmiddag door een hevig onweer zo goed als afgesloten van de rest van Zwitserland. De water-, gas- en stroomvoorziening is gerantsoeneerd. Alle verbindingen zjjn nagenoeg geheel verbroken, daar vele telefoonlijnen zijn vernield en een aantal treinen niet rijden door gebrek aan stroom. Ook in het kanton Tessino zijn vele telefoonverbindingen en hoogspannings kabels door grondverschuivingen en om gevallen bomen vernield. Er is vee] vee omgekomen. Een negentienjarige jongen, die in de buurt van Navaggio aan het vissen was. werd door het water van de overstroomde Magliasina meegesleurd en verdronk. De rivier de Inn Is op drie plaatsen buiten haar oevers getreden. Alle wegen naar Pontresina en Celerina, in de buurt van St Moritz. zijn versperd. Op sommige plaatsen staat het water ongeveer twee ü1 uÜr °£- Alle plaatselijke brandweren hebben opdracht, zich gereed te houden om personen te evacueren, die in hun door het water bedreigd worden Lit Chur wordt gemeld, dat een pijler van de houten brug over de Boven-Rijr is weggeslagen. Drie bruggen over de Capriasca zijn eveneens bezweken. Dertig personen, onder wie verscheidene vrouwen, zijn verdronken, toen door een storm op de rivier de Irrawaddy in Opper- Birma een boot omsloeg. Vijf personen konden zich redden. In Bad schl in Oostenrijk ziet men op de Jamboree allerlei nationaliteiten en het preekt vanzelfdat blank en zwart elkaar de hand schudden. Nederlandse klompen zijn een gewild ruilartikel. Dat ondervond Ben Smits uit Nijmegen, die van Louis Haye ga uit Kameroen in ruil voor zijn „wooden shoes" een tom-tom krijgt. De (Van onze correspondent). 'Over (bet uitgestrekte Duiitse kerkhof bij IJsselstein, in de Peel. dwaalde dezer dagen een dame uit Duitsland, die op zoek was naar het graf van haar bij Arnhem gesneuvelde broer. Reeds gedurende zeven jaren had zü geheel West-Europa af gereisd en alle plaatsen bezocht, waar gesneuvelde Duitsers begra ven werden. Haar laatste hoop was nu, dit Duitse kerkhof in de peel In' de kartotheek werden de namen der aldaar begraven Duit se militairen nagegaan, met als resultaat, dat na enig zoeken de dame weldra aan het gra haar broer stond. Haar dankba heid was groot. Enkele maanden voor de souvereini- teitsoverdracht Is te Malang een arres tant, Effendi Hanafi, lid van een rampok- bende, gedurende een verhoor, waarbij dwangmiddelen werden gebruikt, over leden. Voor de rechtszaak tegen de be trokken politiefunctionarissen de Ne derlandse inspecteur E. de N. en acht Indonesiërs welke thans reeds enige weken duurt, bestaat in geheel Indonesië grote belangstelling. Van de zes zit tingen, die tot heden gehouden werden, is nog geen enkele in rustige sfeer ver lopen. De president van de rechtbank te Malang moet rechtspreken temidden van een wraakroepende menigte, die voort durend tracht tijdens, voor en na de rechtzittingen de beklaagden te moles teren. Op Last van de president is reeds bij een van de vorige zittingen het publiek uit de zaal verwijderd. Enige malen was het er m geslaagd de beklaagden vuist slagen toe te dienen. De zittingen zijn in feite nog slechts toegankelijk voor persvertegenwoordigers. Nochtans sla- f6,1 j ?s, °PSesohoten jongens er in tot de zaal door te dringen, waar zij zich dan te buiten gaan aan schelden. Een maal heeft de politie, toen de menigte by het wegvoeren van de beklaagden al te heftig opdrong, schoten met een sten- gun gelost waarbij twee personen ge wond raakten. Men eiste toen op net po litiebureau uitleg en genoegdoening voor die gewonden, de politie had de handen vol om de gemoederen wat te sussen. De nu bijna twee jaar slepende zaak w? als volgt samen te vatten. Effendi Hanafi, lid van een ram- pokbende, die bij de oud-regent van vo?r, f 200.000 roepiah aan ju- „v" Sesto,len had, is gedurende een ove5leden- Hij werd tijdens dit verhoor met een kistenlat geslagen en door middel van een oud telefoontoestel onder zwakstroom gezet. Alle beklaagden hebben toegegeven dwangmiddelen te hebben gebruikt. Zij verklaarden van hun korpschef, mr Apontoweil, uitdrukkelijk oevel te' hebben ontvangen dwangmiddelen te gebruiken, indien arrestanten in vuur wapen- en rampokzaken weigerachtig waren te bekennen. Zij zeiden, dat hun korpschef, die kort na de overdracht van de souvereiniteit naar Nederland vertrok, daartoe het voorbeeld had ge geven door eens een arrestant te schop pen. pen. Ook zou mr Apontoweil aan in specteur de Neve opdracht gegeven hebben zijn ondergeschikten in deze geest te instrueren. Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Acheson, heeft giste ren een verklaring voorgelezen, we ke was bedoeld als antwoord op het jongste Russische voorstel voor het sluiten van een vijf-mogendheden verdrag, dat was vervat in het schrijven van de president der Sovjet-Unie, Sjvernik, aan zijn Amerikaanse collega Truman. ..Sinds het einde van de tweede wereld oorlog", aldus Acheson, .hebben de Ver Naties" waar president Sjvernik niet over rept, gepoogd doeleinden als het hand haven van de vrede, het beperken der bewapening en het uitvaardigen van een verbod op het gebruik van atomische wapens, te verwezenlijken. Doch het was luist de Sovjetrussische regering, die on ophoudelijk heeft gemaakt dat dit wsrk geen vruchten kon dragen". ,,De Sovjets spreken opnieuw over een of ander vaag vijf-mogendhedenverdrag. Waarom slechts vijf? Wij bezitten reeds het handvest der Ver. Naties, dat voor ziet in een vredespact voor zestig en niet slechts voor vijf landen", aldus meende Acheson. ,,Ik nodig hierbij de Sovjet-regering op nieuw uit zich onverbloemd aan onze zijde te scharen. Het Kremlin kan zijn vredeswil daadwerkelijk tonen door zich zonder reserves eens te verklaren met drie resoluties, die de Algemene Vergade ring der Ver. Naties in 1949 en 1950 met grote meerderheid heeft goedgekeurd, doch waartegen de Sovjet-Unie en haar vazalstaten zich hebben verzet. In deze resoluties werd uiteengezet hetgeen de regeringen zouden moeten doen om de wereldvrede te verzekeren". „Laat het Kremlin zich bereid ver klaren deze resoluties ten uitvoer te leg gen, opdat niemand zjjn vredelievendheid in twijfel trekken kan. De denr staat wijd open voor de Sovjet-Unie om met de vrije wereld samen te werken bij de uitvoering dezer resoluties". Kort voordat Acheson zijn verklar;na aflegde, kwam het bericht uit Moskou, dat de Russische pers de vredesboodschap van president Truman en het voorstel van om te bewijzen dat het geen sprookje, is dat de bladeren van de Victoria Regio een kind kunnen dragen, heeft men gisteren in de Diergaarde Blij-dorp te Rotterdam een proef genomen in het bijzijn van publiek. Eik blad droeg met gemak een niet al te zwaar kind. In de nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks half één zijn in Se gemeente Monnikendam drie bejaarde mensen het slachtoffer geworden van een roofoverval. Aan de Oosterweg in de Pnrmer (gem. Monnikendam) wonen te zamen Jan van L„ oud 79 jaar, Suzanne van L oud 76 jaar en Neeltje van L., oud 74 jaar. De dader (s) heeft (hebben) deze oude men sen zwaar mishandeld en daarna alles wat zich in huis bevond, overhoop ge haald. Neeltje, de minst gewonde, is er op een wijze, die gezien de ernst van haar ver wondingen de politieautoriteiten nu nog verbaast, erin geslaagd de aandacht van de buren te trekken. Deze hebben ter stond alarm gemaakt. De drie slachtof fers zijn in het ziekenhuis te Purmerend opgenomen. De toestand van Jan is le vensgevaarlijk, die van Suzanne zeer ernstig, Neeltje's toestand baart geen directe zorg. De verwondingen moeten met een hard voorwerp zijn toegebracht. De rijkspolitie district Amsterdam stelt een onderzoek in, doch is er nog niet in geslaagd vast te stellen wat wordt ver mist. Evenmin kon zij tot heden een re constructie van de misdaad geven. De roofoverval heeft in de wijde omgeving maar vooral in de nabij heid van de Oosteiweg, grote ontstet'e- nis teweeg gebracht. Men heeft de oudjes nog steeds niet kunnen horen, zodat de politie er nog niet achter Is of de rover veel buit gemaakt heeft. De drie bejaarde mertsen hadden enige jaren geleden al hun bezittingen (lande rijen en woningen) verkocht en daarvoor, volgens onze zegslieden, zeker wel een bedrag van bijna een ton gekregen, doch men dacht niet dat zij dit geld in huis be waarden. De roi'er heeft alles overhoop gegooid; hy. is ook bezig geweest met de brandkast, want deze lag voorover op de grond- Mogelijk is de onverlaat de licht op de hoogte geweest van de trans actie uit vroegere jaren en waarschijnlijk hoopte hij, dit geld thuis bij de oudjes aan te treffen. Jan van Laan en zyn beide zusters, stonden bekend als eenzelvige mensen, die zich weinig of niet met de omwonenden bemoeiden. Gewoonlijk gingen zij des avonds tegen acht uur naar bed. Ook Dinsdagavond schijnt dit gebeurd te zijn, zodat zij door de rover feitelijk in him slaap moeten zijn verrast. De dader heeft kans gezien door een raampje achter in de van Hogendoorn, van wie zij wist, dat hij telefoon had. Toen pas kon de politie ge waarschuwd worden, zodat de rover tij en gelegenheid heeft gehad het huis e doorzoeken en de vlucht te nemen. Sjvernik had gepubliceerd, zy het zonder enig commentaar. Acheson zeide verheugd te zijn dat de Russische regering het Soviet-'volk heeft toegestaan kennis te nemen van de tekst der door het Ameri kaanse congres goedgekeurde resolutie, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de vriendschap van het Amerikaanse volk voor de bevolking der Sovjet-Unie. „Ik hoop" voegde hij hieraan toe dat dit het eerste teken is van de bereidheid van •t Kremlin om voortaan de Sovjet-volken in staat te stellen op de hoogte te komen van de werkelijke toestand in de wereld, speciaal wat betreft de houding en de politiek van andere volken en hun rege- ringen". In antwoord op vragen zeide Acheson. in Sivernik's schrijven geen aanwijzingen te hebben bespeurd van enige verandering in de politiek van het Kremlin. De minis ter stemde in met journalisten, die de mening uitten dat de brief een onderdeel is van een propagandistisch bedoeld Russisch „vredes-offensief" en dat derge lijke politieke manoeuvres der Sovjets ook in September a.s. kunnen worden ver wacht, met het doel een verwarrende in vloed 'uit te oefenen op de in die maand te San Francisco te houden conferentie voor het opstellen van een vredesverdrag met Japan. In de Molenstraat, een zijstraat van de Radebinnensingel te Groningen heeft e bejaarde mande 68-jarige G H., aanslag gepleegd op zijn in bed liggende vrouw Hij sloeg haar enkele malen met een hamer op het hoofd, waardoor zyn echtgenote zodanig verwond werd dat zij direct door de GGD naar het zieken huis moest worden gebracht. Op het luide gegil van de vrouw kwa men direct buurtbewoners toegesneld, die de politie en de GGD waarschuwden. «xoaiö g-CAitUl ViUVJZ v-wx cUJULtrr ui UC La IC ut w.—_._ex stallen naar binnen te komen. Op zoek Uit het voorlopig onderzoek kwam vast naar buit schijnt hij terecht te zijn geko- j te staan, dat de man die oc en bedsteden sliepen. Waarschijnlijk is Neel- j Êen0men"~Hiermede heeft hij zijn tje wakker geworden, waarna de onver- vrou^ die nog in bed lag, verschillende laat haar waarschijnlijk met een ijzeren I maienop het hoofd geslagen. De dader staaf heeft neergeslagen. Pas ruim een I weT^ ter observatie in een inrichting op- half yur later kwam zij weer bij. Zij zag genomen Kort voor de aanslag had men tot haar grote schrik dat haar broer en zuster ernstig gewond te bed lagen en dat de gehele kamer overhoop was gehaald. Zij liep naar de dichtstbijzijnde boerderij gesproken over de mogelijkheid de man, die een zonderling was, te laten verhui zen. Vermoedelijk heeft de oude baas hiervan iets opgevangen. De ongeveer 1200 communistische jon geren, die op weg naar het „wereld- jeugdfestival" te Berlijn in Innsbruck ge strand zijn, hebben Woensdag geweigerd gebruik te maken van de twee speciale treinen, die de Franse en Oostenrijkse autoriteiten beschikbaar hebben gesteld om hen naar huis terug te vervoeren. De autoriteiten hadden hen by de grens van de Franse en de Amerikaanse zóne van Oostenrijk tegengehouden, omdat politie weet pok nog niet of het or mis- hun papieren niét voldoende in orde wa schien meer dan één zijn geweest wel-j ren. Daar hun Oostenrijkse doorreisvi- J dag wa». dat zij verzorgd zouden worden. J laten, 1* de Justitie er gisteren ook toe De Gasperi heeft Woensdag In de Ita liaanse senaat het vertrouwensvotum ge kregen. De stemverhouding was 151 te gen 101 (communisten en Nenni-socialis- ten). De liberalen en sociaal-democraten onthielden zich van de stemming, daar zjj besloten hebben een politiek van afwach ten te volgen. De regering blijkt toch werkelijk van plan om bij de komende Gondwetswij- ziging te gaan voorstellen om het aantal Kamerleden te vergroten, terwijl de revolutionvaire volksvertegenwoordigers niet geweerd zullen worden. Over dit laatste willen wij het niet hebben; deze zaak ligt niet zo eenvoudig. want, het is een grote, vraag,, of men met het weren zijn doel zou bereiken of voorbijschieten. Doch het uitbreiden van het getal „ge achte afgevaardigden" komt ons mede niet onbedenkelijk voor. al is het reeds slechts om practische redenen. Immers, over gebrek aan welsprekendheid heb ben onze Kamelrs nu niet. bepaald te kla- gen. Er zijn altijd meer dan genoeg leden. die hun licht over een of ander vraag- stuk willen laten schijnen. En. het is o.i. zo onpractischdat zulks blijkbaar nis regel niet kort en zakelijk kan geschie den. Het zijn veelal ellen-lange redevoe ringen. Terwijl het slot meestal Is. dat. de partijen geen stap elkander genaderd zijn, zodat, de stemming precies uitvalt, als zij zou zijn geweest, wanneer men niets gezegd had. Door die uren-durende parlementaire zittingen worden de leden dagen lang aan hun Kamerzetel gebonden, terwijl zij wel licht. beter werk hebben te doen. En de Ministers zijn er toch niet alleen noch in hoofdzaak om, in de Kamers te bivak keren. Wij gelov.en inh et spreekwoord, dat twee meer weten dan èèn. Doch ander zijds geloven wij ook. dat b.v. de hon derd Tweede Kamerleden genoeg weten, om niet te zeggen: alles te weten. Er wordt naar ons gevoelen al meer dan genoeg gezegd: wij zouden er eerder meer voor voelen, als het aantal Minis ters uitgebreid werd. opdat er wat meer gedaan zal worden ANALYST Piloot, en inzittende dame gedood Een tragisch vliegtuigongeval heeft gisteren het leven gekost aan de 25-jarige lste luit.-vlieger W. A. M. Jansen uit Eindhoven en de 22-jarige mej. S, Fiedeldij, dochter van de commandant van het vliegveld Leeuwarden. Beiden stortten met een Auster-vliegtuig van de lucht macht, welke omstreeks één uur des middags van de vlieghaven Leeuwar den opsteeg, neer in de buurt van de airstrip op het eiland Vlieland. Het toestel geraakte bij de landing in een opwaartse luchtstroming op het moment van het ongeval hingen boven 't eiland zware regen buien en woedde er een onweer - die go sterk was, dat een vleugel van het vliegtuig afknapte. De auster viel daarop naar beneden en beide in zittenden kwamen om het leven. Lt. „Bil!" Jansen kwam in 1945 als oor logsvrijwilliger bij de luchtmacht Hij kreeg zijn vliegopleiding in Engeland en vertrok daarna als militair naar In donesië, waar hij een voortgezette trai ning op Mitchells op hef eiland Eiak kreeg. Na zijn terugkeer in Nederland kreeg hij een opleiding op straaljagers en werd daarna gestationneerd op het vliegveld Leeuwarden. Hij stond bekend als een bekwaam jachtvlieger. Te San Salvador de hoofdstad van de gelijknamige staat, neeft een zware brand gewoed. Het gebouw van de opera, een kathedraal, magazijnen, clubs en hotels, alle aan het hoofdplein der stad gelegen stonden in vlammen. De brand begon in de opera, die volledig is uitgebrand. Het beschikbare blusmateriaal was ge ring en de waterdruk laag. Pas zeven uur na het uitbreken van de brand was men het vuur meester. De 100 jaar oude kathedraal brandde ook geheel uit. evenals verscheidene andere gebou wen en een aantal geparkeerde auto's. De brand zou zijn ontstaan door het wegwerpen van een sigaretteneindje in de opera, waardoor gordijnen vlam vatten en vervolgens een aantal daar opgeslagen films in brand vlogen. sum gisteren verlopen was, kan de Oos tenrijkse politie hen uit het land zetten. Strooibiljetten van de politie, waarin de Franse groep nogmaals werd verzocht terug te keren, staken de jongelui in brand onder de roep: „Onze weg gaat naar Berlijn en nergens elders". Aan het Britse contingent, dat nog over enig geld schijnt te bezitten, is Woens dag geen voedsel meer verstrekt. De Fran- Nadat gisteren in de voormiddag reeds sen hebben de waarschuwing gekregen, [de beide bestuursleden van de Amster- dat het gisteren waarschijnlijk de laatste j damse speetclub „Eureka" waren vrijge- Het schijnt, dat de speelclubeigenaren zich toch niet bij de verordeningen van de Justitie willen neerleggen. Gister avond bleek namelijk, dat sommige be trokkenen bU de exploitatie van roulette clubs in Den Haag hun bedrijf in een voudige vorm hebben hervat. De „clubs*: die doorgaans door een of twee man worden geëxploiteerd, huizen groten deels op nieuwe adressen. De exploitan ten letten zeer streng op degenen, die worden toegelaten en zorgen er wel voor. dat dit uitsluitend draagkraehti- gen zijn. Men spreekt in Den Haar over „ondergedoken speeiclubs". In sommige verenigingslokalen, waar tot aan de waarschuwing van Justitie en politie roulette en baccarat werd ge speeld, komen nog geregeld leden samen die zich thans bezig houden met scha ken, dammen, domino of bridge. De animo voor deze spelen vermindert ech ter, gezien het teruglopen van het aan tal bezoekers. Volgens niet-controleerbare bewerin gen zouden Woensdagavond echter een dozijn of meer „ondergedoken" roulette clubs, die haar adressen voor de politie verborgen houden, te Den Haag hebben geopereerd. overgegaan de bestuurs- en werkende leden van de Haagse clubs „Aristo" en ..Mondial" en van de Amsterriam=f Oer- by-club", welke leden zich sinds Vrijdag nacht (na de inval in de speelgelegen heden) in hechtenis bevonden, in vrij heid te stellen. De rechtercommissaris heeft geen he vel tegen de in totaal 40 personen uitge vaardigd. De Haagse arrestanten waren Dinsdag overgebracht naar het politie bureau aan het Alexanderplein en daar langdurig verhoord. Sommigen werden vier tot vijf uur „onder het mes geno men": Tijdens hun arrest hadden rij geen contact met hun advocaten mogen hebben. De justitite bestudeert thans de proces- sen-verbaal, waarop eventuele dagvaar dingen voor strafvervolgingen geba seerd moeten worden. Zoals reeds werd gemeld, wil de justitie thans de nadruk leggen op het „deeluitmaken ener ver boden vereniging". Een der bestuursle den van „Aristo" deelde mede, dat men er voorlopig, hangende de processen, niet aan denkt om het verenigingslokaal „Ca sino" te Scheveningen weer open te stellen. De Amsterdamse politie heeft gisteren zowel het bestuur van „Eureka" als dat van de „Derby club" ernstig gewaar schuwd, dat zodra geconstateerd zal worden dat er hazardspel wordt bedre ven, ingegrepen xal worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1