100.000 kinderen zwerven door Venezuela Koffiemarkt op een lager niveau? APOSTELEN IN FRIESLAND Stabielere wolprijzen op de wereldmarkten verwacht Sint Lauren m Brabantse Beurs in Eindhoven ScKrijnende toestand in land, dat geen vaderplicht kent Een halve eeuw Augustijnenactiviteit in Witmarsum HEDEN IS HET Gezinsreductie op gas- en electriciteitstarieven Onafhankelijkheidsdag in Indonesië Aku's vordering op de staat Het Ideaal der Vrouw99 Mooie meevaller voor Huizen -J De Brusselse St Laurens- boom als oogstboom gouden klooster jubileum ^rtlJDAG 10 AUGUSTUS 1951 PAGINA 4 Roosendaalse raad nam belangrijke besluiten CORPS DIPLOMATIQUE WAS EEN DAGJE UIT GELEGENHEIDSSTEMPELS Ernstige autobotsing te Groningen KON. MILITAIRE KAPEL VERTROK NAAR GENèVE Extreme groeperingen willen komen tot links „eenheidsfront" PRODUCTIECIJFERS VAN DUSSELDORP Co. V. S. NEMEN AFWACHTENDE HOUDING AAN GEEN ERKENNING MEER VEREIST VOOR TENTOON STELLING GRAANUITVOER DER V. S. W. BRANDS EN ZONEN WORDT N.V. DE WIJNGAARD EN DE OOGST Apostolaatswerk ligt de Friezen Witmarsummer gesprekken De jubileumfeesten U moest u zélf NOORD-OOSTPOLDER KRIJGT KATH. SCHOLEN VRAAG EN AANBOD VIJF PAVILJOENS PAUSELIJKE ONDER SCHEIDINGEN PROF. KLOPPER VOOR N.I.S.M. NAAR INDONESIë ROER-GEZAGSORGAAN NIET IN DIRECT GEVAAR HELLINGMAN Nog geen nieuwbouwplannen AMERIKAANSE DIVIDENDEN KOERSWAARDE VAN AANDELEN TEN WOLDE-FABRIEK in DE CONGO SUIKERFABRIEK krian Venezuela telt 100.000 verlaten kinderen, die door het land rondzwerven en aan zichzelf zijn overgelaten. Aldus deelt de Consejo der Nino, de Venezolaanse com missie voor het kind, in een rapport mede. Deze commissie draagt zorg voor 30.000 van deze hulpbehoevende kinderen, doch zij heeft noch voldoende middelen, noch voldoende personeel om alle kinderen, die haar hulp behoeven, onderdak te ge ven, te kleden en te voeden. Ofschoon deze 100.000 kinderen 2°/» vormen van de totale bevolking van Venezuela en bij deze 100.000 nog niet de kinderen zijn inbegre pen die, ofschoon nog niet door hun ouders verlaten, toch hulp behoeven, krijgt de Consejo del Nino een subsidie, die slechts een li0/» bedraagt van de totale Venezo laanse begroting van meer dan 2 milliard gulden. De verlaten kinderen, van wie er alleen In Caracas reeds 4000 leven, hebben geen vaste woonplaats. Zij slapen en eten, waar zij daartoe gelegenheid vinden. De geluk kigen onder hen hebben een baantje als ichoenpoetser of als courantenverkoper. Volgens de Consejo del Nino is het lot van deze kinderen op het platteland nog •rger dan in de steden. Het probleem van deze verlaten kinde ren wordt mede in de hand gewerkt door het feit, dat de Venezolaanse wetgeving geen vaderplicht kent. Daardoor is het mogelijk, dat voor het onderhoud van onechte kinderen niemand aansprakelijk kan worden gesteld. De vader van een onecht kind kan het erkennen of niet, al naar gelieven. Er is wel het een en ander ln deze richting gepoogd te bereiken, maar tot een wet is het nimmer gekomen. Deze tekortkoming In de Venezolaanse wet geving heeft tot gevolg, dat wanneer de vader zich van het kind niets aantrekt, de moeder dikwijls genoodzaakt is het kind aan zijn lot over te laten, omdat zij niet ln staat is het wegens de hoge kosten van levensonderhoud nergens ter we reld zijn de kosten voor het levensonder houd zo hoog als In Venezuela groot te brengen. De 70.000 kinderen, die niet door de Consejo del Nino worden verzorgd, lopen zeer groot gevaar zedelijk en lichamelijk Sen onder te gaan. In een radiolezing schreef de voorzitter Van onze correspondent). De Roosendaalse gemeenteraad gaf gis teren zijn fiat aan een rekening courant overeenkomst van twee jaar met een maximum credlet van 2 millioen voor woningbouw, terwijl tevens een geheel uitgewerkt nieuw kortingstarief voor de grote gezinnen bij de berekening van de prijzen van gas en electriciteit werd goed gekeurd. Deze regeling gaat in bij het derde ldnd en stelt voor dit en elk vol gend kind een reductie op de tarieven voor van 3 pet. tot een maximum van 12 pet. bij zes van 16 pet. bij zeven en 20 pet. bij acht en meer kinderen. De nieuwe regeling die alleen van toe passing is op tarieven voor huishoudelijk gebruik, waarbij de volgende jaarmaxi ma gelden voor gas 1800 kubieke meter en voor electriciteit 600 k.w.u. bij ver bruik over de lichtmeter en 3600 kwu bij verbruik over de ..kookmeter", zal op 1 October ingaan. De jaarlijkse subsidie aan Roosendaals muziekschool, groot 3.679, werd voorts door de raad verhoogd met 2034, waar door het behoud van deze eind vorig jaar opgerichte school gewaarborgd is. In October of November zullen de leerlin gen van deze school, ruim tweehonderd in getal, een eerste gezamenlijke uitvoe ring voor het publiek geven. van de Consejo, dr Gustavo Machado, deze bedroevende toestand toe aan het gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel bij de vaders en aan het onvermogen van de moeders om voldoende voor het levens onderhoud van de kinderen te verdienen. Volgens dr Machado zijn het buitenge woon slechte onderwijs en de gebrekkige volksopvoeding in Venezuela in de meeste gevallen de oorzaak van het ontstellende gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel bij vele vaders. Ieder jaar organiseert het ministerie van Buitenlandse Zaken een uitstapje voor de leden van het corps diplomatiue in ons land. Gisteren voerde dit uitstap je naar het Nederlandse Openluchtmu seum in Arnhem. Daar hebben verschei dene leden van het corps met grote be langstelling kennis genomen van de wij ze, waarop hier de folklore en volkscul tuur tot uitdrukking wordt gebracht. Men gebruikte de lunch in het Zaanse se restaurant. Des middags was er een demonstratie vendelzwaaien van het Sint Sebastianusgilde in Gendt (Betuwe). In de namiddag vertrok men naar 's-Hee- renberg, waar men ging dineren in kas teel Bergh. Ter gelegenheid van het negende inter nationale congres voor entomologie te Amsterdam op 1724 Augustus 1951, zal in het Koninklijk Instituut voor de Tro pen een tijdelijk bijkantoor der P. T. T. worden gevestigd, waar ter post bezorg de correspondentie van een afdruk van een bijzonder stempel wordt voorzien. Dit geschiedt ook op de nationale post zegeltentoonstelling van 24 t.m. 26 Aug. a.s. en op het jaarlijkse congres van de Nederlandse Vereniging van Postzegel verzamelaars ap 24 en 25 Augustus in de Houtrusthallen. In de drukke Heerestraat in de Gro ningse hoofdstad ontstond gisteren een ernstige autobotsing, doordat een perso nenwagen slipte en tegen een autobus van de G.D.S. botste. De personenwagen werd grotendeels vernield. De chauffeur de 37-jarige S. de H. werd ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Ook de autobus werd beschadigd. Door glasscherven werden enkele passagiers verwond. Zij konden evenwel ter plaatse worden geholpen. Uitgeleide gedaan door zeer vele fami lieleden en vrienden is de Koninklijke Militaire Kapel gisteravond van het Staatsspoor in Den Haag naar Genève vertrokken. De kapel zal onder leiding van de di recteur, kapitein R. van Yperen, ap 11, 12 en 13 Augustus te Genève concerten geven als een onderdeel van de feestelijk heden, welke dan in deze stad worden gegeven. Extreme groeperingen o.a. in Djakarta en op Sumatra's Oostkust weigeren zitting te nemen in de overal gevormde comité's ter viering van de 17e Augustus. Zij vor men hier en daar eigen comité's, waar door zij hopen te komen tot een „anti- Imperialistisch nationaal eenheidsfront", waarvoor dan op 17 Augustus de grond slag moet worden gelegd. Officiële kringen hebben aan Aneta ver klaard, dat in verband hiermede de regering iedere viering van de onafhanke lijkheidsdag, georganiseerd door welke groepering ook, die geen rekening houdt met de geest van de viering van de natio nale dag, of die deze gebruikt voor pro paganda van politieke acties, zal verbieden. Vice-premier Suwirjo verklaarde, dat de regering slechts één commissie erkent, ml. de centrale commissie voor de viering van de onafhankelijkheidsdag onder lei ding van Abdulkarim Pringgodigdo, be nevens de daaronder ressorterende regio nale comité's. „17 Augustus is een dag voor het gehele volk, te heilig en te groot om bij de viering ervan over partij- of groepsbelangen te discussiëren". Op een vraag of de regering maatregelen neemt tegen de eventuele ordeverstoringen op de 17e Augustus, zei de heer Suwirjo: „Ik neem aan, dat alle gezagsapparaten op iedere eventualiteit zijn voorbereid". De firma J. M. W. van Dusseldorp Co bericht, dat onderstaande ondernemin gen hebben geproduceerd, resp. in het eerste halfjaar 1951 en in Juli 1951: Thee (droog): Pasir Nangka 1.871.889 hkg., 285.198 hkg.; Pasir Malang 591.956 hkg., 82.774 hkg.; Soekawana 369.980 hkg-, 40.000 hkg.; Tjipetir/Mangala 376.368 hkg., 59.451 hkg. Thee (natblad): Lodaja 815.448 hkg., 100..273 hkg.; Balapoelang 829.275 hkg-, 110.216 hkg. Kinabast (droog): Lodaja 354.486 k.g., 7.839 kg.; Pasir Malang 77.547 kg., 14.174 kg-; Balapoelang 60.492 kg., 8.323 kg.; Soe kawana 5.010 kg., nihil. Rubber: Tjipetir/Mangala 81.246 kg., 9.021 kg. In deze cijfers is opkoop-thee begrepen. De Cultuur Mij „De Oostkust" N. V. heeft in Juli geoogst 407.394 kg. rubber tegen 430.897 kg. in Juni. Gedurende de maanden Januari t/m Juli is totaal ver kregen 2.386.268 kg. rubber tegen 2.532.186 kg. in dezelfde periode van 1950. Volgens berichten uit Zuid Amerika bestaat op de locale koffiemarkten van Columbia, Venezuela, Mexico, Midden Amerika en Brazilië reeds een teveel aan beschikbare voorraden door overschotten uit de oude oogst en de eerste aanvoer van de nieuwe oogst 1952/'52. De aangekondigde maatregelen in Co lumbia en Brazilië tot bescherming van de koffieprijs moeten een grote misluk king genoemd worden. Op de voornaam ste markt van Brazilië te Santos heeft 't ingrijpen van de staat reeds tot scherp gecritiseerde speculatie geleid, zonder dat de door de prijsdaling in het nauw gedreven producenten, die hun koffie vasthouden, ook maar in het geringst ge holpen werden. Volgens enkele grote koffie-exporteurs zou binnenkort de prijs iets aantrekken en wel wanneer de Noord-Amerikaanse koffie-importeurs weer wat sterker in de markt komen. Op een onmiddellijk ;n de markt komen van de koffiebranderijen der Ver. Staten moet echter niet gerekend worden, want alhoewel de voorraden der branderijen van een grootte voldoende voor drie maanden aan het begin van het jaar gedaald zijn tot -nog slechts voor een maand, moet deze verschuiving op reke ning gesteld worden van een structuur verandering in de koffiehandel in de Ver. Staten. Omdat men namelijk in de V. S. weet dat de voorraden in ZuAd-Amerika voldoende zijn en er tevens goede ver- schepingsmogelij'kheden zijn door het in gebruik nemen van nieuwe vrachtsche pen op de Zuid-Atlantische diensten ko pen de branderijen in New York de daar aanwezige koffie in plaats dat zij zoals vroeger direct op de plaatselijke mark ten hun behoeften dekken. Zowel voor de termijnhandel als voor afroepcontracten bestaat in Brazilië een gelijke tendens nl. een geringe vraag, waardoor de prijzen de neiging hebben verder terug te lopen. Op de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelh. der Kunst zijde Unie N.V. werden de jaarstukken over 1950 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 9 pet. N.a.v. vragen van aandeelhouders o.a. nopens de vordering van de AKU op de staat ad ruim 31 millioen, werd meegedeeld, dat deze post in geen enkel verband staat tot de ont wikkeling van het bezit aan aandelen Vereinigte Glanzstoff maar, zoals overi gens in het jaarverslag al is vermeld, be trekking heeft op de in Amerika in beslag genomen activa der AKU, waarvoor de staat zich bereid heeft verklaard, om dit bedrag te vergoeden. Voorts werd nog opgemerkt dat het product van de Mij. tot stroveredeling (Sove) in tegenstelling met de aanvanke lijke opzet niet als grondstof voor de rayonproductie zal worden aangewend, maar gebruikt zal worden voor de ver vaardiging van papiercellulose. Desgevraagd deelde de directie ons voorts i.v.m. de stand van zaken nopens het Binghamproces nog mede, dat men de uitspraak van de rechter nog wacii- tende is. Nadere mededeiingen hierover zijn dan ook op zijn minst genomen prae- matuur. De vergadering ging voorts nog accoord met een herbenoeming van co-m- mxsarissen resp. met uitbreiding van het college, in verband waarmede mr H. Alibarda, drs J. H. Gispen en ir A. H, Ingenhousz het bestuur der AKU komen versterken. In 1948 heeft de minister van Econo mische Zaken in het leven geroepen de centrale commissie voor het tentoonstel- lingswezen. Haar taak werd: eventueel een praedicaat van erkenning te geven aan bepaalde te houden -tentoonstellin gen. Werd dit praedicaat niet verleend, dan ontbrak iedere medewerking van overheidswege aan zulk een beurs of tentoonstelling. In de practijk bleek deze regeling niet te voldoen, omdat velerlei tentoonstellingen georganiseerd werden buiten de overheid om. Thans is bepaald dat voor het houden van een beurs of tentoonstelling geen erkenning meer vereist is. Waarschijnlijk zal de commissie echter in gewijzigde samensteling blijven be staan. In dat geval zal zij een nieuwe taak krijgen. Het Amerikaanse departement van land bouw deelt mede, dat de Amerikaanse uit voer van graan in het jaar eindigende per 30 Juni 607.520.000 bushels heeft bedragen, hetgeen op een na de grootste uitvoer is, die ooit werd gemeld. Het record van 680 millioen bushels werd bereikt in het jaar 1948-49. De export omvatte 361.665.000 bushels tarwe en tarweproducten en 245.855.000 bushels andere granen, inol. mais, haver graansorghum, gerst en rogge, Ongeveer 56 pet van de uitvoer ging naar landen, die economische hulp van de Ver. Staten ontvangen, 11 pet naar de door de Ver. Stateh bezette gebieden in de Pa cific en ongeveer 25 pet naar Brazilië, Ca nada, Egypte, India, Israël, Mexico en Joego-Slavië. Als voortzetting van het bedrijf der fa W. Brands en Zonen, ten doel hebbende het vervaardigen van en de handel in wol len en halfwollen en katoenen manufactu ren en andere weefsels en het verrichten van alles, wat in de ruimste zin met een en ander in verband staat, is opgericht de W. Brands en Zonen N.V., te Tilburg. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 1.000.000, verdeeld in 12 prioriteitsaan delen en 988 gewone aandelen, elk van 1000, waarvan geplaatst alle prioriteits- en 588 gewone aandelen, die worden vol gestort door inbreng van bovengenoemde firma. (Van onze redacteur) Op iedere honderd Friezen zijn er zeven katholiek. Dat is niet veel, maar dat mag geen reden zijn om de levenskracht van het katholicisme in Friesland te onderschatten. Och, men houdt zich daar niet op met vlagvertoon. Grootse manifestaties, opgeluisterd door pontificaal bezoek moet men in het hoge Noorden niet zoeken. Maar als het aankomt op strijdbaarheid, op rusteloos werken voor de verbreiding van het geloof, ja, dan toont dat handjevol Friese katholieken wat het waard is. Vraag dat aan de paters Augustijnen, die morgen het feit herdenken dat hun klooster te Witmarsum bij Bolsward 50 jaar geleden, als eerste klooster stichting na de hervorming, in het „heitelan" terugkeerde. Dat klooster heet sinds enige jaren „Vinea Domini", dat wil zeggen de wijn gaard des Heren. Een schone naam, ont leend aan een vroeger Norbertijnen klooster, maar op de Augustijnen-neder zetting te Witmarsum evenzeer toepasse lijk. Want deze wijngaard belooft een rijke oogst. Het is eigenlijk geen wonder dat de paters Augustijnen zich in dit land, waar 93 pet van de bevolking een andere levensbeschouwing huldigt, met hart en ziel geworpen hebben op het aposto- laatswerk onder andersdenkenden. De pionier was de even originele als vrome Augustijnen pater Thomas van der Vloodt op 60-jarige leeftijd nog vitaal genoeg om als missionaris naar Bolivia te vertrekken die in 1903 op eigen gelegenheid begon contact te zoeken met andersdenkenden. Kisten vol corres pondentie met niet-katholieken getuigen nog van de fantastische arbeid, door deze strijder voor Gods zaak verricht. Na zijn vertrek in 1915 werd zijn werk voortgezet maar eerst in 1940 pakte men. gestimuleerd door de activiteit der Min derbroeders te Drachten, het weer met begeestering aan. Het doel, dat pater Van der Vloodt als een toekomstvisioen voor ogen stond en dat hij op zijn sterfbed in Bolivia nog eens formuleerde „in Witmar sum een centrum waar katholiek en niet- katholiek religieuze en culturele vorming kunnen opdoen", ging gaandeweg ver wezenlijkt worden. Op 25 Maart 1947 werd 't vormingscentrum „Vinea Domini" plechtig geopend. Het is geen volkshogeschool en geen retraitehuls, maar wil in oecumenische geest een oefenplaats zijn voor sociaal- economische, culturele en geestelijke ont wikkeling. Een moedige opzet die wonderwel slaagde. Het apostolaatswerk ligt de Friese katholieken, hetzij tengevolge van hun minderheidspositie, hetzij door hun vasthoudende natuur, na aan het hart Anderzijds blijkt in het niet-katholieke kamp een gezindheid tot toenadering te bestaan, die in andere streken zeker niet in die mate te bespeuren valt. Met het gevolg dat Witmarsum haar tweeledig doel: contact met andersden kenden en vorming van katholieke leken met succes kan nastreven. Het saam horigheidsgevoel van het Friese volk helpt de tegengestelde levensvisie overbruggen en de aard van de vormingsbfleenkomsten, steeds aangepast aan de speciale noden van het Noorden, geeft dit nog jonge centrum voor de bevolking van Friesland een geheel eigen betekenis. De resultaten? Veel van deze resultaten zullen nooit in de openbaarheid komen, maar als men weet dat het interkerkelijk gesprek in Friesland bloeit als nooit tevoren „Witmarsummer gesprekken" is een begrip geworden en dat met 30 a40 Friese predikanten geregeld contact wordt gehouden, dan is er alle reden om de paters Augustijnen bij hun gouden feest geluk te wensen. Dat zal dan in de komende weken op grootse wijze geschieden. En het tekent de populariteit der Augustijnen dat d« bevolking van het hoge Noorden dit feest gaat meevieren.Het komend weekend zal het parochiefeest worden herdacht met een triduum van 1213 Augustus en een plechtige H. Mis op 12 Augustus. De eigenlijke feestdag waar de minis ters Teulings en Rutten aanwezig zullen zijn wordt op 30 Augustus te Bolsward gevierd. Mgr Van Lierde voor het eerst als Sacrista van het Vaticaan weer in het vaderland zal de pontificale H. Mis opdragen in de parochiekerk van de H. Franciscus, des middags zal te 3 uur een receptie worden gehouden in het St Jozefsgebouw, waar het geschenk van de Friese katholieken, een bijdrage voor het apostolaatswerk wordt aangeboden en waar het eerste exemplaar zal worden overhandigd van het Gedenkboek. Des avonds zal op ,,'t Kloosterhof" het feest worden besloten met een groots geënsceneerd openluchtspel „Uw schuld, monnik", geschreven door André Rutten. Op het gedenkboek, dat een voorlopige Kerkgeschiedenis van Friesland bevat eu het openluchtspel komen wij nog terug. Maar één ding willen we er van te voren al van zeggen, omdat het zo karakteristiek is voor de positie der Augustijnen in Friesland. Beide zijn gedragen door de oecumenische gedachte: het gedenkboek telt onder zijn 13 medewerkers 'n dominee en het openluchtspel geeft in een histo rische visie ook aaai niet-katholieken alle eer. Zo belijden de Augustijnen zelfs op hun feest een apostolische geest. Amerika leent aan Perzlë. Het Perzi sche parlement heeft goedgekeurd, dat Perzië een Amerikaanse lening van 25 millioen dollar aanvaardt voor het aan kopen van landbouwmachines en machi nes voor wegenaanleg. Bisschop dwangarbeider. De commu nistische Roemeense regering heeft mgr Agostino Pacha, de 80-jarige bisschop van Timisoara, naar een kamp voor dwangarbeiders gezonden, waar de ge detineerden worden gebruikt om een kanaal te graven tussen de Donau en de Zwarte Zee, zo wordt uit Vaticaanse bron gemeld. De moeder-overste van het klooster van Dioba is naar hetzelfde kamp gede porteerd. eens kunnen zien rijden U zoudt er misschien van schrikken (want de meeste menschen dinken wei, dat ze zoo voorbeeldig rijden, maar in werkelijk heid Er gebeuren zóó al ongelukken genoeg heipt mee, de veiligheid verhoo- gen houdt u aan de regels van den weg I Als U rijdt Als U drinkt drinkt dan niet rijdt dan niet (Van onze oorrespondent). Het kleine vissersdorp Huizen in het Gooi heeft een aardige meeval ler. Deze gemeente sukkelt zoals vele gemeenten met de financiën en het raamde op de begroting voor 1950 een tekort van 30.000, wat voor een dorp van ongeveer 12.000 zielen nogal veel is- Thans heeft het de gemeenterekening voor 1950 afgesloten en thans blijkt het tekort door meevallers, zoals verhoogde uitkering ondernemingsbelasting, nabetaling gemeentefonds, afreke ning personele belasting en vergoe ding Rijk Blindeninstituut, omge zet te zijn in een overschot van ruim 1% ton, n.l. 163.613.39. Sedert in 1942 de Noord-Oostpolder is drooggevallen, heeft zich geleidelijk aan in deze nieuwe Nederlandse provincie een bevolking gevormd, die, komend uit alle delen van het land, zeer verscheiden is in opvatting en geloofsovertuiging. De katho lieken hebben de nadelen hiervan terdege ondervonden. De ouders van katholieke gezinnen immers moesten hun kinderen noodgedwongen naar de openbare scholen sturen. Aan deze moeilijkheid zal echter binnen afzienbare tijd een einde komen door de opening van twee katholieke scholen, een te Emmeloord en een in Kraggenburg. In Emmeloord zal in September de houten noodkerk als school in gebruik worden genomen. Dit kerkje is vrij gekomen door de bouw van een stenen noodkerk. Het gebouwtje biedt echter slechts plaats aan twee klassen, zo dat de ruimte voor de overige klassen elders gezocht moeten worden. In Krag genburg is een stenen school voor vier schoolklassen in aanbouw, die waarschijn lijk in Januari 1952 gereed zal zijn. 1UFFR FVFNWTfHT TTTSSFN I mening zal het evenwicht tussen vraag v Xiit w 1V.X1 i Auoo-cuy i aanbod zich op de Jange duur stabi. In kringen van de wolhandel te Lon den is men van mening, dat vraag en aanbod van wol op de wereldmarkten in de komende handels-periode waarschijn lijk ongeveer in evenwicht zullen zijn. Men kan daarom, aldus deze kringen, voor de naaste toekomst op een zekere stabiliteit van de wolprijzen op de wereldmarkten rekenen. Men raamt, dat het aanbod van wol 2.535 millioen lbs zal bedragen of 10 meer dan in het jaar 1950-51. De vraag die een jaar geleden 10 groter was dan het aanbod, is sedert begin 1951 in verband met het dalende verbruik aanzienlijk kleiner geworden. Bij het begin van de veilingen tegen het einde van deze maand zullen de prijzen daarom misschien iets lager liggen dan in Juli doch over het algemeen zullen de note ringen zich naar verwacht wordt hand haven. Volgens de te Londen heersende liseren, doch hierbij moet rekening wor den gehouden met de volgende factoren. De particuliere Amerikaanse kopers, die de laatste tijd ver van de wereld markten werden gehouden zullen spoedig weer aan de markt verschijnen ter ver vanging van de voorraden en een zakere vanging van de voorraden en een zekere zal echter geen grote omvang aannemen. De Amerikaanse behoefte aan wol op militair gebied kan en moet zodanig worden gedekt, dat geen aanzienlijke verstoring van de markt veroorzaakt wordt. Wat tenslotte de vorming van wol- voorraden door de Amerikaanse autori teiten betreft, wordt medegedeeld dat de Ver. Staten de voorraadvorming zouden stopzetten wanneer zij de ver zekering zouden krijgen, dat zij ook in oorlogstijd wol uit Australië, Nieuw- Zeeland, Zuid-Afrika en Zuid-Amerika zouden kunnen verkrijgen. Het gemeentewapen van De Bilt vertoont een Sint Lauren6- rooeter. Ook het Blitse kerk- zegel voert een Sint Laurensrooster. Vandaag 10 Augustus is het Sint Laurensdag, maar van een Sint Laurensviering in de boerenkalender a.h.w. de overgang bemerkt men weinig of niets, al moeten koks en herbergiers Sint Laurens, die de fixeert van zomer naar herfst. Talrijke marteldood onderging op een rooster, ook eren als patroon. In ons land bleef de Sint Laurensrijmpjes in Vlaanderen her- Iterinnering aan zijn naam buiten de kerk slechts bewaard in Gelders Hengelo, inneren daaraan: waar de boeren algemeen de grote paardenmarkt Sint Laurensmarkt noemen, en in De Bilt bij Utrecht, waar zowel het kerkzegel als het gemeentewapen een Sint Laurensrooster vertonen. Dit houdt verband met het beschermheerschap dat St Laurentius voerde over het vrouwenklooster Coelenberg, waarheen in de lide eeuw de nonnen trokken uit de naburige abdij van Oostbroek. Het Sint Laurensrooster vormde ook de grondslag van het machtige bouwwerk, dat Philips II als Escuriaal stichtte in dank. voor de grote overwinning, welke hij bij St Quentin op 10 Augustus 1557 op de Fransen behaalde. Sint Laurentius is ook als peet opgetreden van het Zeeuwse dorp Sint Laurens, gelijk hij in meer dan 20 Vlaamse plaatsen wordt vereerd. Nu begint de spin haar web Overal te weven. Kort wordt de zomerdag, Kort wordt het leven. Ook zijn nog algemeen verbreid: Op Sint Laureyns dage Hangt de regen op de hage. Als de zon op Sint Laureyns en Barthel verblijdt. Voorspelt zij een goede herfsttijd. Onze boer in de Gelderse Achterhoek weet er ook van mee te praten in: Die op zijn tijd rapen wil eten, Moet Sint Laurens niet .vergeten ook niet in de Sint Laurensboom van Brussel een oorspronkelijke oogstmei te herkennen en in de leutige „braderij" der „gezellen van Sint Laurentius", waarbij zelfs ook de reuskes Peke, Meke, Mieke en Nergens echter wordt de naamdag van Janneke hun dansen uitvoeren op de deze roosterheilige ook thans nog zo melodie van het feestlied Waar kan men joyeus gevierd als in de Pacheco-wijk van heter zljn .een oorspronkelijk oogstfestijn. terwijj in Limburg algemeen de aansporing Brussel, waar gisteren, 9 Augustus, vóór Dit maakt het eveneens meer verklaar- gei<}t om op 10 Augustus de knollen te - - baar, dat door de eeuwen heen Leuven en Brussel elkaar strijd geleverd hebben om het bezit van deze verlate Augustus- Meiboom. Een analogie daarvan heeft jarenlang Valkenburg geleverd in de strijd tussen „de Jonkheid van Sint Pieter" en 5 uur weer op de hoek van de Savel- en de Broekstraat de Sint Laurensboom moet zijn geplant, kwistig versierd met kransen en festoenen, lantaarns en papieren Sint Laurensvaantjes. De boom dient uit Die- gem te worden gehaald en wanneer deze niet vóór 5 uur gericht staat hebben de Leuvenaren het recht de St Laurensboom in hun stad op te richten. Volgens de overlevering moet dit festijn teruggaan tot het jaar 1143, toen een Leuvens edelman met een volksmeisje uit deze Brusselse wijk trouwde. Deze edel man, die Laurentius heette, moet toen zaaien in: Wèè op zienen tied reube wiltj ète, Mot Sint Lerins neet vergète. Aan die dag is ook een interessant nach- die van' „boeten de póórt" om het bezit £Ujk verschijnsel^ verbonden,dat_de aan- van de gestolen Meidèn. Nu ontstond te Brussel in 1939 plotse ling bij het trekken van de optocht tumult door een gefingeerde vechtpartij van Leuvenaren aan de overzijde van de straat. Hierdoor werd de aandacht van de Brus selse Laurentiusmannen afgeleid en in een een som gelds hebben geschonken om op minimum van tijd met een maximum aan zijn naamdag feest te vieren en de Mei boom te planten. Maar het bleef niet alles pais en vree in de echtelijke staat, waarbij de Brusselaars de partij van het meisje en de Leuvenaren die van de edelman kozen. Er kwam een verzoening tot stand en als symbool werd met meer luister dan ooit de Sint Laurensboom weer opgericht, maar de Leuvenaren bleven door de eeuwen heen wraakzuchtig en houden ook thans nog aan hun vermeend recht vast om de populier binnen hun muren te plan ten, wanneer dit op de 9de Augustus vóór vijf uur te Brussel niet is geschied. Volgens een ander verhaal zou hertog Jan III aan de Brusselaars het voorrecht van de Sint Laurensboomplanting hebben geschonken ter herinnering aan een over winning, die zij op de Leuvenaren behaal den en dit maakt ook de wrokkige naijver van de Leuvenaren meer aanvaardbaar. Hoe taai Leuvenaren en Brusselaars aan snelheid wisten de Leuvenaren de Mei boom op een autocamion te sjorren en, begeleid door de vechtersbazen op motor dacht van het eenvoudige landvolk trok en, in gedachten-associaties met de legen de van de geroosterde vuurheilige. Sint Laurenstranen werd genoemd. In de periode 'tussen 8 en U Augustus, evenals reeds omstreeks half J1"1 en later nog tussen 15 en 21 Augustus, valt er gloeiend kometengruis als afval van de komeet 1862 III neer op de aarde. Door de wrijving van deze kosmische lichaamp jes, welke, naar het sterrebeeld Perseus, oegeieiu uuui ue up muwar- - fietsen, bliksemsnel langs de Haachtsen Perseiden heten, gaan zussen en vallen steenweg de stad uit te rijden. De politie z« de duistere zomernachten als ver heeft toen natuurlijk de Sint Laurensboom schietende sterren op onze aarde neer. in beslag genomen, maar de Leuvense Dit heeft m Tirol en^elders aa*jktding Petermannen lieten zich daardoor niet gegeven tot het volksgeloof, dat de draak ontmoedigen en een andere boom werd Alber in de nacht van 10 Augustus met triomfantelijk op een afgesloten terrein ziim staart de dansplaats der hek van een herberg geplant en duchtig be- sen m ord® bracht en dat binnen deze goten met pinten geuzenlambiek en pharo. Maar ook de Brusselse Sint Laurens- lieden bleven niet bij de pakken neerzit ten, richtten een treurwilg op en verdron ken eveneens hun wrok bij menige pint schuimend gerstenat. Zo zag men het anno 1939 gebeuren, dat er in het geheel drie Sint Laurensbomen zijn geplant, waarvan twee valse en een echte. Maar de vreugde was er in beide rivaalsteden niet minder om op die vooravond van hun Sint Laurensviering vasthouden bleek Sint Laurensdag. Sindsdien wordt ondanks vooral in 1939, toen de eersten erin slaag den op een listige wijze de reeds uit Die- gem gehaalde boom te stelen en naar Leuven te vervoeren. Ha-ls over kop is er toen in Brussel een andere boom geplant; anders zou voor eeuwig het festijn tot het verleden zijn gaan behoren. We zien hier dus in deze Brusselse Sint Laurensboomviering analoge factoren een rol spelen als bij de Sint Brigidaboom- planting van Noorbeek. We aarzelen dan het protest van de Leuvenaren, die im mers in 1939 op sportieve wijze de echte boom op de Brusselaren veroverden, toch in Brussel met de planting van de thans onechte Sint Laurensboom doorgegaan. magische alberringen alle plantengroei verzengde. De mycologie heeft in de kring vormige groei van paddenstoelen de wetenschappelijke Verklaring gegeven voor de zichtbare tekens, die de St Laurentius- draak grifte in de groene Alpen-weiden. Voor Nederland kunnen we mogelijk in de Terborgse sage van „het gleuiende peerd" ook nog elementen signaleren, die met deze Sint Laurensfolklore in ver wijderd verband te brengen zijn. Wanneer ik nu nog heb herinnerd aan Guido Gezelle's woorden in „Rond de Heerd", „dat hij ook is patroon vam al die met de penne werken, zoals schrijvers, boekhouders, klerken, enzovoort; scholie ren en studenten, zo 't betaamt, ook mede- begrepen", neem ik thans afscheid van Sint Laurensrijmpjes en »dees goetheyligh Man" met een der eer- c. - ste sappige peren, welke Augustus-maand olHt Laurenstranen ons sohenkt en die in de volkssprake van Het karakter van oogstmei wordt nog menig gewest nog gewaardeerd worden als versterkt door het feit, dat de 10de Aug. Sint Laurensperen. (Van onze correspondent) Onder de naam „Het Ideaal der Vrouw" organiseert de R.K. Middenstandsbond, op initiatief van het R.K. Vrouwengilde in Eindhoven, een beurs, die gehouden zal worden van 14 tot en met 23 September en die vooral gericht zal zijn op de inte resse van de vrouw. Meer dan honderd standhouders zullen antwoord geven op alle mogelijke vragen van huishoudelijke aard; het jonge meisje zal er voorlichting ontvangen omtrent de samenstelling van haar uitzet; het jonge paar zal zijn budget op de meest efficiënte wijze kunnen om zetten in meubilering en stoffering. Kort om, het wordt een beurs met grote ver koopmogelijkheden. In het hartje van de stad, op het ter rein Volderstraat, hoek Vestdijk, zullen vijf tentoonstellingshallen worden opge richt, waarvan 1800 vierkante meter ge heel ingenomen zullen worden door stands. Daarnaast komt er nog een tent met ge legenheid voor een gezellig zitje, waar men kan genieten van een orkest en van een cabaretprogramma, gebracht door vier van de beste conferenciers. In deze tent zullen vijf dagen achtereen voordrachten gehouden worden over onderwerpen, die speciaal de dames zullen interesseren, zo als b.v. een voordracht over moderne tex- tielbehandeling met alkalivrije wasmid delen, de besteding van het huishoudbud get (voordracht door het Bureau van de Voedingsraad). De bekende literator Piet Oomes zal komen spreken over de vrouw en de literatuur, Cruys Voorbergh zal een voordracht houden over de mode door de eeuwen heen en er zal gesproken worden over breien, breipatronen en de behande ling van wollen goed. Weer 'n andere tent zal een doorlopend filmprogramma ver tonen: de Beurs Bios. Het geheel wordt opgeluisterd door een (Van onze correspondent). In het St. Antoniusgesticht te Den Bosch viert zuster Simplice Zaterdag haar gouden kloosterfeest. De jubilaresse zal dan, zeer zeker ongewild, in het middel punt der belangstelling van vrijwel de gehele parochie van St. Jacob en ver daarbuiten staan. Vele honderden immers leerden haar kennen en waarderen o.m. als hoofd der lagere meisjesschool, directrice dag- en avondhuishoudschool en als hoofd van het Weeshuis. Door haar tact, geduld en liefdevolle toewijding werd zij een op voedster der Bossche jeugd van de eer ste rang- De naam van „zuster Simplice" kreeg dan ook een gulden klank in Den Bosch. Met grote dankbaarheid zal men deze onvermoeide werkster huldigen tij dens de receptie, die Zaterdag van 11 tot 12.30 uur in het St. Antoniusgesticht der zusters van Liefde plaats vindt. Mgr P. Willekens, apostolisch vicaris van Djakarta heeft aan de heer H. A. E. Plas, lid van het hoofdbestuur van de ALMA en aan de heer mr W. Elias, die kortgeleden uit Indonesiië in Nederland is aangekomen, meegedeeld, dait Z. H. de Paus hun het gouden erekruis „Pro Eccle sia et Pontifice" heeft willen verlenen. Deze onderscheiding is hun toegekend we gens hun bijzondere verdiensten voor het herstel van het Canisiusziekenhuis te Ba tavia na de Japanse bezetting. Prof. J. Klopper, voorzitter van de raad van beheer der N.V. Nederlands-Indone sische Spoorweg Mij, zal op 23 Augustus met de „Oranje" van Amsterdam naar In donesië vertrekken voor een bezoek van ongeveer zes weken aan het bedrijf, ten einde zich in het algemeen te oriënteren. De Westduitse vice-kanselier, Franz Bluecher, heeft Donderdag de Westelijke Hoge Commissaris desgevraagd mede gedeeld, dat rijn dreigement om uit het internationale gezagsorgaan voor het Roergebied te treden alleen betrekking had op hemzelf en niet betekende, dat de Westduitse delegatie zich als geheel zou terugtrekken. Hij zou trouwens in geen geval aftreden vóór kanselier Adenauer, die zich op het ogenblik met vacantie in Zwitserland bevindt, te heb ben geraadpleegd. Van Westelijke geallieerde zijde werd gezegd, dat men met het oog op deze verklaring Bluecberig dreigement niet zo fraaie en kostbare fa?ade, ontwerp en uit voering van de Eindhovense reclame-ex pert Henk Kok, die ook het smakelijke af fiche heeft ontworpen. Een gelukkige bij komstigheid voor deze tentoonstelling is, dat de Brabantse Beurs gehouden wordt rond de bevrijdingsherdenking Eindhoven, tijdens welke periode vele vreemdelingen en inwoners van de omliggende dorpen de stad zullen bezoeken. In de heden gehouden algemene verga dering van aandeelhouders in Hellingman, Mij. voor Belegging in en Beheer van onroerende goederen N.V. te Amsterdam werden de jaarstukken, waarvan de V. en W.-rekening over 1950, na afschrijvin gen ad 14.000 (onv.) een nettowinst van 60.479 60.610) vermeldt, goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 5)4 pet. (onv.) In het verslag wordt meegedeeld, dat i.v.m. het ongewijzigd voortduren van de overheidsbepalingen inzake nieuwbouw de plannen voor investering in nieuw te bouwen woningen, geen vastere vorm hebben aangenomen. Wel is een andere investering via de oprichting van de Nederlandse Mij tot bevordering van het oprichten en instandhouden van moderne poliklieken N.V. definitief tot stand ge komen. United States Rubber heeft een onver anderd kwartaaldividend van 1.50 ge declareerd. Chrysler Corporation maakte een on veranderd kwartaaldividend van 2 be kend. In de eerste zes maanden van dit jaar boekte de onderneming een netto winst van $35.764.000 (39.543.000) of per aandeel $4.11 (4.54). Volgens mededeling van het C. B. S. bedroeg de totale nominale waarde van alle ter beurze van Amsterdam verhan delde aandelen per 31 Juli 3.330 mil lioen tegen 3.247 min. per 29 Juni. De koerswaarde steeg van 5.694 min. per 29 Juni tot 5.883 min. per 31 Juli. Bjj de Nederlandse aandelen was de stijging het sterkst, nl. nominaal 1.758 min- per 29 Juni en 1.835 min. per 31 Juli, in koerswaarde resp. 2.805 min. en 2.928 min. De Indonesische waarden stegen gedurende JiMi nominaal met 1 min. tot 625 min. en in koerswaarde met 3 min. tot 449 min. De petroleum- aandelen nominaal 865 min. in Juni en 870 min. in Juli, in koerswaarde resp. 2.443 min- en 2.506 min. De gemid delde koers van alle aandelen was 175 per 29 Juni en 177 per 31 Juli. De N. V. Handelmij Concern Ten Wolda te Surabaja heeft besloten binnenkort in de Belgische Congo een chocoladefabriek op te richten. De fabriek zal gevestigd worden in de buurt van Leopoldsville. De opzet van het nieuwe bedrijf is evenals in Indonesië chocolade voor de massa te produceren. Begonnen zal wor den met een betrekkelijk kleine fabriek, die geleidelijk aan uitgebreid zal kunnen worden. De N.V. Suikerfabriek „Krian" heeft per 31 dub 1 totaal vermalen 614 ha, waarbij een rietproductie is verkregen van 825 9umtalen per ha en aan kristal 82 quintalen per ha. richtingaanwijzer Is géén toovef»' hij vertelt alleen, wat graag wiit doen op den weg hij geeh u geen bijzonderen voorrangOok als u „het pijltje" hebt uitgestoken, moet n blijven opletten, of gij uw richtingverandering wel veilig kunt volvoeren (Enlaat het ding daarna niet noodeloos uitstaan,), dat ia onuitstaanbaar en geviirlijk I)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4