Langs uitgedoofde vulkanen en schilderachtige kraters Fietsen behangen als een Kerstboom Vlaamse kunst in Fries milieu DE OERMUZIEK VAN AIX Over hoge snelheden en wat daarmede samenhangt Speciale koelinstallaties zullen noodzakelijk zijn Festival der rijke lieden Safari door Uganda's Merendistrict I Geen premielening van het Rijk? Tentoonstelling in BolswarcTs unieke raadhuis Beethoven en Bruckner in de Kurzaal llllllll: ANJERDAG U AUGUSTUS 19S1 PAGINA 6 NIEUWE POOLSE GEZANT Gedroomd COMEDIA BEGINT MET THURBER HET WELVERZORGDE BOEK ARTISTIEKE EVENEMENTEN IN BERLIJN Opera's van Bartok en Malipiero Wat is de hoofdzaak? Opera-buffa herleeft "7W.|i J, - Marktdag in Ankole. De inlanders kopen hier hun noodzakelijke behoeften zoals zout, thee en suiker; zij verkopen huiden, kippen en geiten. ♦Van een speciale medewerker) .Whaffg the road to Mbarara lake?" Het antwoord luidt: „Wellehyou know", gevolgd door een veelbetekenend hoofdschudden. Met andere woorden: Je kunt er komen, maar ook net zo goed niet. Onder dit motto beginnen hier vrijwel alle safari's na de regentijd. Er is dit jaar wel bijzonder veel regen gevallen. In het gebied rond het Victoriameer viel tijdens een donderbui meer dan 37 mm in ongeveer vijf en twintig minuten. Dat daarbij wegen en bruggen zwaar beschadigd worden, lijdt geen twijfel. De eerste reizigers, die na de regens op pad gaan. betalen vaak de tol van de verkenner door in de modder te blijven steken ofwel in moeras of greppel te belanden. Soms zakt plotseling de weg in onder de wagen ofwel de zijkant schiet weg in de greppel. Sneeuw, beter: modderkettingen zijn dan ook noodzakelijk benevens touwen, planken en een paar matten Is men hiermede uitgerust dan loopt het zo'n vaart niet, want met de hulp van een tiental neger jongens hikt het steeds een gestrande auto weer op de weg te krijgen. dezer vogels kwam met zulk een kracht tegen de bumper, dat er een verbuiging van ruim een cm ontstond. Het aantal termieten-heuvels is ontzet tend. Hier is geen katoen- of koffie-plant meer te bekennen. De bevolking leeft van veeteelt en deze enige bestaansmogelijk heid wordt maar al te vaak ernstig ge schaad door veepest, slaapziekte of wa tergebrek. Naast de welvaart in Buddu, (de streek rond Masaka) steekt de ar moede van Ankole wel erg af. De bevol king draagt meestal dierenhuiden als kleding. Het voornaamste voedsel bestaat uit posho of maismeel-pap. Ankole's hoofdplaats is Mbarara. Hoewel ook hier de regens zeer overvloedig vielen, heeft Ditmaal willen wij U iets vertellen over het meren-gebied, westelijk en noord westelijk van het Victoriameer. Begin nend bij Lake Edward, via Lake George naar Lake Albert. Al deze meren liggen in de slenk, welke, in Nijassaland begin nend, loopt tot In de Sudan. Zowel het Nijassameer als het Tanganjikameer lig gen in dit gebied, dat naast het Victoria meer wel tot de voornaamste bronnen van de Nijl behoort. Van Kampala in Z.W. richting rijdend, doorkruist ment een vruchtbaar en wel varend land. De hoofdplaats is Masaka. Evenals Lira en Soroti dankt ook dit stadje zijn snelle groei aan de katoen. Daarnaast wordt hier veel thee en koffie geplant. Alle inwoners gaan welgekleed en berijden prachtfietsen. Soms zijn deze vehikels letterlijk behangen als een Kerstboom met allerlei accessoires zoals vier lampen, voorop een toeter, een ratel, drie rode lichten achterop, plus een serie reflectors etc. Wij zagen o.a. een neger, die op zijn toeter een heel wijsje spelen kon. Twee jaren ge leden bestond Masaka uit een straat met tu-ee of drie grote en daarnaast wat kleine winkels, thans zijn er vier stra ten met minstens tien grote winkels, een bank. katoenbeurs en enkele han delsgebouwen, vanwaar koffie, thee en katoen verzonden worden en andere goederen geïmporteerd. Achter Masaka verandert het landschap van aanblik. Het vulkanische origine wordt duidelijk zichtbaar. Elke tien tot vijftien mijl duikt een missiepost met kerk en school op. In feite zijn dit geen missieposten, doch parochies, want wij bevinden ons in het gebied van mgr Ki- wanuka, wiens vicariaat geheel door in landse priesters en zusters wordt bediend. Hoewel ook hier met een voortdurend gebrek aan geld wordt geworsteld, neemt het aantal katholieken zeer snel toe en daarmede het aantal scholen en kerken. Verreweg het merendeel van de kinderen langs de weg draagt een scapuliermedail le om de hals, terwijl vele volwassenen een kruis of katholiek insigne dragen. Hoewel de wegen zeer bochtig zijn en voortdurend stijgen of dalen kan een be hoorlijke uursnelheid bereikt worden. Veel hinder wordt echter ondervonden van de vogels, die bij honderden op de weg zitten. Papegaaien, toekans, parkie ten en guinea-fowl, een soort fazant, zwaar en log. Zij kunnen niet ineens op vliegen, doch nemen net als onze fa zanten een aanloop. Vaak Is de tijd te kort en eindigt hun leven ontijdig. Een de bevolking thans met watergebrek te kampen. Het hotel kon slechts een bodem water in de badkuipen verstrekken. Dit is na een lange rit over de stoffige wegen niet heel prettig. Zoals op vele plaatsen in Afrika liggen de hotelkamers niet in het hoofdgebouw, doch in de vorm van kleine paviljoens links en rechts verspreid. Hier waren het een soort inlandse hutten met grasdaken. Er was echter electrisch licht, opgewekt door een dieselmotor met ge nerator. Vlak bij Mbarara bevinden zich de vindplaatsen van tin. Enkele tinmij nen worden reeds geëxploiteerd en het is te voorzien, dat de komende jaren een aanmerkelijke uitbreiding zullen brengen. In vrijwel het gehele gebied tussen hiel en Congo wordt de bodem thans naarstig geëxploreerd en er wordt zelfs naar olie geboord. Veel goederenvervoer, bestemd voor Belgisch Congo loopt thans van Europa via Kenya en Uganda. Op de weg van Kampala via Mbarara naar Kabale ont moet men dan ook voortdurend enorme vrachtwagens met aanhanger; zij dra gen een lading tot een totaal van 25 ton. Hoe deze chauffeurs het op de smalle, bochtige wegen klaarspelen mag een wonder heten. Zeer vaak gebeurt dit wonder dan ook niet en eindigt de reis in een moeras. Het gehele benzinever- voar voor Oost-Congo geschiedt op deze wijze. Boven op de lading zit een neger jongen, de z.g. turn-boy. Hij houdt het achterop komende verkeer in het oog en geeft tekens voor het inhalen door derden. Dit systeem werkt zeer goed en het komt maar zelden voor, dat men lang in de stofwolk van een vooroprij- dende wagen behoeft te hangen. Is de weg te smal of te bochtig, dan kan men beter stoppen en wachten, want afge zien van de onaangename zijde is het rijden in zo'n stofwolk zeer gevaarlijk daar men hoegenaamd niet zien kan. Na ongeveer vijftig mijlen draait de weg naar het noorden en slingert zich tussen uitgedoofde vulkanen en om schilderachtige kratermeren in de rich ting van het Ruwenzori-gebergte. De panorama's zijn prachtig, vaak oneindig ver. Veel wild leeft in deze bergen. Voor al apen zijn talrijk. Chimpansees er. ba vianen zitten op de weg, doch verdwij nen -bij het naderen in het struikgewas. Het is onmogelijk om er een behoorlijke foto van te nemen. Een blanke of een neger schuwen zij zeer, doch voor een negervrouw gaan zij niet uit de weg, doch blijven rustig zitten. Zij weten, dat een vrouw nimmer gewapend is en dus ongevaarlijk. Hun grote vijand is de luipaard. Ook deze dieren.leven hier in groten getale doch zij zijn slechts zeer zeldzaam zicht baar, zeker niet overdag. Nabij een plaatsje, Kichwamiba genaamd, daalt de weg met vele haarspeldbochten af in de slenk of rift. Lake Edward en Lake George liggen te trillen in de thans het is even na de middag zeer hete ludht. Logeerkamers van het Ankole-liotel te Mbarara Het wetsvoorstel tot wijziging der lo- terijwet heeft ten doel de minimumper centages, waartegen publiekrechtelijke lichamen en met toestemming van de kroon andere rechtspersonen premie leningen kunnen uitgeven, voortaan bij Algemeene Maatregel van Bestuur vast te stellen, aldus de minister van Finan ciën en Justitie in hun Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer naar aanlei ding van het betrokken wetsontwerp. ..Het is nog een open vraag of het rijk zich zal scharen onder de publiekrechte lijke lichamen, die na vaststelling van het minimumpercentage eventueel tot uit gifte van. een premielening zullen beslui ten. De regering heeft een beslissing daartoe niet genomen", aldus de ministers. Reuter bericht, dat volgens een Vrij dagavond te Londen ontvangen bericht van het Poolse persbureau tot buiten gewoon gevolmachtigd gezant en minis ter van Polen te Den Haag benoemd is de heer Tadeusz Findzinski. In Friesland zijn de weilanden omringd door kreupelhout. De boerderijen, haast tot de grond verscholen onder de puntmuts van het dak, staan beschermd in een carré van bomen. Verschillende oude stadjes hebben er hun wallen nog. Friesland houdt van beslotenheid. Het land, de gebouwen en de mensen leggen er getuigenis van af. Wie de charme van Friesland en van de Friezeti wil leren kennen moet er moeite voor doen. De Friezen zelf lopen er niet mee te koop. Twee graveurs uit Bolstvard Vandaar dat men. In het hoge Noorden dingen kan zien, die uniek zijn in Neder land, maar die door weinigen worden ge kend. We kent bijvoorbeeld in Bolsward die in haar torenloze eenvoud zo prach tige 12e-eeuwse Broerekerk? Of de St. Maartenskerk met haar zadeldak? En dat wondermooie raadhuis, pronkend met een der rijkste Rénaissancegevels die ons land bezit, hoevelen kennen dat uit eigen aanschouwing? Achter die gevel met zijn barokke in gangspoort en zijn aan de Duitse Renais sance verwante zwierige statigheid, schuilt een interieur, waar het maatge voel van de bouwmeester, de lichtval als van een kathedraal en de geur van hou ten antiquiteiten de atmosfeer scheppen van een gedroomd oud-Hollands sche penenhuis. Het is een binnenhuis dat te gelijk statig is en vriendelijk, tegelijk intiem en ruim, en dat zo een architec tonische verbeelding schijnt te willen zijn van de Friese aard. In dit raadhuis zwaait burgemeester Bruinsma de scepter. Hij is niet weinig trots op Bolswards pronkstuk. „Alleen jammer", zegt hij „dat zo weinig mensen hier komen kijken. En dat terwijl we toch ieder jaar, nu al vijf jaar lang extra de aandacht op ons stadhuis vestigen door een tentoonstelling die er wezen mag". Links: Hoofdweg tussen Kabala en Port-Portal. Onder in het dal een moeras geheel met papyrus-planten begroeid. Er is hier in het geheel geen landbouw, slechts veeteelt is mogelijk; rechts: Parochiekerk met parochie en scholen in Ankole. Deze parochies bestrijken vaak een gebied van meer dan 200 vierkante km. Alle parochies in dit vicariaat worden door inlandse geestelijkheid bediend. Slechts het seminarie is nog aan de zorgen der Witte Paters toevertrouwd. Die tentoonstelling Is dit jaar gewijd aan Vlaamse kunst uit de 17e eeuw, met name uit de tijd toen twee Bols- warder graveurs, Boëtius en Schelde- rie a Bolswert in het milieu van Rubens' school kopergravures maak ten. Men ziet hele kamers vol van deze prenten en staat verbaasd over het technisch raffinement waarmee deze Noorderlingen de barokke kleuren- overdaad van Rubens in haast fotogra fische getrouwheid met de burijn in zwart en wit vertolkten. Vvrtoont „Bote", zoals Boëtius signeert, een gro tere artisticiteit en ook meer fantasie o.a. zich uitend in zijn geïllustreerde devotieboekjes die men religieuze beeldromans zou kunnen noemen, „Schelte" beheerst de burijn in die mate dat hij een lijn van diep donker naar fel licht kan doorhalen zonder tot stip jes of hakjes zijn toevlucht te moeten nemen. Rond het grafische werk van deze twee Friezen, dat grotendeels uit reproducties naar Rubens en andere Vlaamse schilders bestaat, vindt men in het Bolswardse stadhuis een reeks schilderstukken, waar onder heel belangwekkende zoals van David Vinckboons met het vinkje als onmiskenbare signatuur van Breughel, van Abram van Diepenbeeck, van Jor- daens, Jan Fijt en Jodocus de Momper. Verder heeft men hier wonderlijk mooie stukken edelsmeedkunst uit Vlaanderen geëxposeerd, o.a. op de burgemeesters kamer een rijk met beeldjes en ciseleer werk versierde monstrans van Antwerps zilver, voorts fraaie meubelen, zeer mooie specimina van Zuid-Nederlandse glas- en majolica-kunst en curiositeiten uit de Spaanse bezettingstijd. En in de raadzaal, die men door een pompeuze entrée, gesierd met 13e-eeuws tin binnengaat en die verder een eveneens 13e-eeuwse stoel bevat, waar die rest van het ameublement 'n imitatie van is, en vijf flonkerende koperen kro nen, ziet men naast enige schilderstukken een Vlaamse tapisserie uit de 16e eeuw. De tentoonstelling die tot 1 September geopend blijft, mag inderdaad gezien worden. Vacantiegangers van Nederland, zeilers, wandelaars, kampeerders en gij die liefde hebt voor een streek met ka rakter en met een verrassend culturele rijkdom, ga naar Friesland. En vergeet verr-al niet het stadhuis te Bolsward. Beethoven en Bruckner in de Kurzaal Zo stond het althans in het programma aangekondigd, maar de werkelijkheid was wel een andere. Want Stefan Askenase, die natuurlijk altijd een voortreffelijk pianist blijft, is toch zozeer onder de ban van zijn zeer frequente Chopin-vertolkin- gen geraakt, dat wij begonnen te twijfelen of hij nu aan het derde concert van Chopin bezig was dan wel aan het vierde van Beethoven. Pianistisch gezien was het spel zeer te loven, maar stylistisch was het lang niet ad reny ten opzichte van de echte Beethovenstijl. Intussen was die krachtige samenspraak tot het tweede deel tussen solist en orkest, zeer goed uitgewerkt, ook door dirigent Fzenkar. Deze dirigent besloot zijn Scheveningse concerten met de zevende symphonic van Bruckner; dat was jammer voor Bruckner en voor hem, want Fzenkar staat mentaal en deels ook muzikaal ver buiten de Bruck- ner-sfeer en -stijl. Noch de grote span ningen, noch de grootse deining van de harmonische golvingen waren wat zij be hoorden te zijn. Fzenkar stond hier als dirigent helaas ver beneden de maat die een Bruckner-dirigent vereist. Het heeft geen zin hieromtrent verder in details te treden, want het geldt de synthese van het geheel die thans verkeerd werd opgebouwd. Het spijt ons voor de heer Fzenkar, dat wij niet gunstiger over zijn werk konden schrijven, maar de waar heid is wel eens hard. J. K. Naar wij vernemen, zal het toneelge zelschap „Comedia" in tegenstelling tot wat wij eerst berichtten op 1 Sep tember in het Centraal Theater te Am sterdam de première geven van „The male animal" van de Amerikaan James Thurber. BoereverdrietEen kopergravure van Boëtius a Bolswert waarin de knechting van het platteland door de Spaanse bezetter wordt uitgebeeld Het is een in 1610 vervaardigde reproductie naar een werk van David V inckboons. Het Gerrit Jan Thlemefonds, dat zich ten doel stelt de kennis van en de schoon heid in de grafische vakken te bevorde ren, stelt voor een ieder de gelegenheid open om mede te dingen in een algrafi- sche prijsvraag, welke zal omvatten: Het schrijven van een manuscript over het onderwerp „Het welverzorgde boek". Datum van inzending, onder motto, uiterlijk 1 Januari 1952 aan; van Eeghen- straat 10, Amsterdam (Z). De auteursrechten van bekroonde in zendingen komen geheel aan het fonds. Beschikbaar gesteld worden drie prij zen, n.l. eerste prijs 500, tweede prijs 350 en derde prijs f 250. De jury is samengesteld uit de heren; L. J. C. Boucher, mr H. de la Fontaine Verwey, G. Groen, jhr dr M. R. Rader- macher Schorer en G. J. Scheepers. Aix en Provence is een luxe badplaats. „Reeds de Romeinen" zegt de oude Baedeker, zoals hij bij alle beschrijvin gen van bekende badplaatsen altijd zijn verhaaltje begint „kenden de genees kracht van het water te Aix". Vraag ons niet, waar dit water, uit diverse bronnen en met evenveel verschillende tempera turen, voor of tegen wordt gebruikt wij weten het niet. In het algemeen is het me,t zulke kuren van rijke lieden; baat het niet, dan schaadt het niet. Het Casino da,t ook dit festival financiert vaart er in ieder geval wel bij. Een feit is het dat het genees krachtige water uit een honderdtal bronnen en fonteinen, over de hele stad verspreid, spritst gn dat klaterige zilverige geluid is eigenlijk de oer-muziek van Ata:. Daarbij blijft het Tijdens de Berlijnse feestweken die van 5 tot 30 September zullen worden gehou den zal de première plaats hebben van de opera „Ridder Blauwbaard" van Bela Bar tok. Ook gaat de première van „De con sul" van Gian-Carlo Menotti. Werner Kelch zal de Duitse première van „Puck", een muzikale comedie naar Shakespeare's „Midzomernachtsdroom" door Marcel Delannoy regisseren. De mu zikale leiding van deze comedie, spelen de aan het hof van Lodewijk de veertien de heeft Arthur Rother. Van de opera „Fantasieën rondom Cal- lot" van Francesco Malipiero wordt de wereldpremière gegeven. Van Boris Bla- cher wordt in de Stadsopera het ballet „Lysistrata" in de choreographie var, Gusitav Blanck opgevoerd. Een noviteit is de concertopera „Romeo en Julia" geënsceneerd als pantomime. Sergiu Celibidache zai voorts met het Berlijns Philh. orkest Blachers composi tie „Paganini Variationen" uitvoeren. In het Schiller-theater speelt men So phocles' „Oedipus" in de bewerking van Von Hofmannsthal. (Van onze luchtvaartmedewerker) Het is al weer enige weken geleden, dat de Douglas-invlieger Bill Bridgeman zijn Skyrocket met een snelheid van ruim 2000 km. per uur door de lucht ranselde, voor zover er althans op 20 km. hoogte nog van lucht sprake is. Het was slechts een simpel bericht. Op de eerste plaats wordt hiermede weer even de rivaliteit tussen de beide luchtmachten van Amerika merkbaar, want de Skyrocket was een experimentele machine van de Navy en de Air Force moet nu maar zien een betere prestatie te leveren. De Skyrocket was geen nieuw vliegtuig. Het vliegt reeds van begin 1948 af en het was ook de eerste machine, die het klaar speelde om op slechts enkele tientallen meters hoogte een snelheid van 1200 km. per uur te halen. Stelt U zich eens even voor, dat U van zo'n vlucht getuige bent. U ziet het vliegtuig in volkomen ge ruisloosheid naderbij komen. Doch op het moment van passeren zult u dan één geweldige donderslag te horen krij gen van alle zich onderweg verzamelen de geluidsgolven, die gelijktijdig uw oor bereiken. Doch om op de vlucht van Bill Bridgeman terug te komen; het was de mensen van Douglas reeds lang dui delijk. dat de Skyrocket tot grote presta ties in staat moest zijn. Om echter de grootste snelheid met zo'n gering moge lijk brandstofverbruik mogelijk te ma ken. -i-as het noodzakeli«; zeer hoog te vliegen, waar de luehtwïerstand zo ge ring mogelijk is. Dit bracht echter weer de moeilijkheid met zich, dat op grote hoogte de in gebouwde straalmotor niet meer kon werken wegens zuurstofgebrek. De op lossing lag voor de hand; de straalmotor werd er uitgehaald en hiervoor in de plaats kon meer brandstof voor de ra ketmotoren, waarmede het toestel was Uitgerust, worden meegenomen. De ra- j ketten gebruiken echter liefst een ton brandstof per minuut en daarvoor was het nodig de Skyrocket eerst naar hoger siferen te brengen om zodoende van de j korte werkingsduur der motoren ten volle te kunnen profiteren. Zoals de foto laat zien werd de ma chine door een speciaal verbouwd Su-1 perfort eerst naar 10.000 meter gebracht en hier vond dan de eigenlijke start plaats, waarna de kleine machine de andere 10 kilometer voor eigen rekening nam. Op deze hoogte werd het apparaat hi vlakke vlucht gebracht en liep de snelheid op tot 2000 km. per uur. Het verloop van zo'n vlucht is gauw verteld. Anders staat het echter met de problemen, die aan een dergelijke snelle vlucht vastzitten. Op de eerste plaats moet de cockpit volkomen her-1 metisch gesloten zijn. Zijn betrouw- j baarheid moet ook al volmaakt zijn, want een eventueel optredende lekkage zou voor de inzittende dodelijk zijn. j Een ander optredend verschijnsel, j dat de aandacht vraagt, is dc tempe-1 ratuur. die in de cockpit komt te I heersen. Tengevolge van de enorme stuwdruk en luchtwrijving ook nog op grote hoogten bij deze enorme snelheden, zal de temperatuur in dc bestuurders ruimte stijgen tot ver boven het kook punt van water, indien hiertegen geen maatregelen worden genomen. Ja zelfs wanneer de buitenluchttemperatuur een kleine 50 graden onder nul is, zou de vlieger levend gekookt worden. Metingen bij V-2 raketten, die een snelheid van om en nabij de 3000 km allemaal dat lucht, die wordt gecompri meerd, warm wordt. We hoeven alleen maar onze hand aan het ondereinde van een fietspomp te houden, nadat onze 'ban den zijn opgepompt, om dat te constateren. Laten wij samengeperste lucht nu expan deren, dan wordt er warmte aan onttrok ken. Nu wordt sam«ngeperste lucht aan de compressor van de straalmotor onttrok ken en naar een speciale kleine turbine in de cockpit geleld, de z.g. expansie- turbine. Dit turbinetje is maar klein en draait, met het fantastische toerental van ca. honderdduizend omwentelingen per minuut. De krachten, die hierbij optreden, zijn werkelijk fenomenaal en het heeft dan ook wel enige tijd gekost om een hoogste eisen voldoet De afwerking van de vleugels geschiedt dan ook zeer zorg vuldig en hef oppervlak is spiegelglad om dc lucht er zo regelmatig mogelijk langs te laten stromen. Het kleinste vuiltje er op kan aanlei ding zijn tot beduidend snelheidsverlies en verminderde draagkracht. Wanneer nu in de lagere luchtlagen gevlogen wordt, zullen de zich daarin bevindende insecten tegen de vleugel te pletter slaan en een vieze, allesbehalve gladde laag op de vleugel achterlaten en zodoende de lucht stroom verstoren met alle gevolgen van dien. Vandaar dan ook dat men zich thans het hoofd pijnigt niet de vraag, hoe deze Moment, waarop het Super fort de Skyrocket los laat. Enige seconden later schoot het toestelletje onder een hoek van ruim 45 graden naar de grootste hoogte, ooit. door een mens bereikt. metaallegering samen te stellen, die dit uithoudt. De .gecomprimeerde lucht van de straal motor heeft een temperatuur van onge- W-V«UV>U VAU Vtu EJ1 IIUUII VIX- UVWW IUII, i per uur haalden, gaven temperaturen veer 6o graden Celsius, wanneer zij de Het nieuwste van het nieuwste. De Bell X-5, een vliegtuig voor hoge snelheden, is uitgerust met verstelbare vleugels. De foto links toont de machine voor start en landing; rechts met achterwaarts geklapte vleugels, wagrbij het vliegtuig gelijk een leeuwerikdqor, jet luchtruim, *cJueL van 800 graden Celsius aan. Het is dus al direct duidelijk, dat een speciale apparatuur moet worden ingebouwd om de temperatuur binnen redelijke gren zen te houden. Ook op de hedendaagse moderne straaljager heeft men al met dit probleem te maken, zij het. dan in iets mindere mate. Een Amerikaanse firma heeft zich dan ook speciaal toegelegd op de bouw van heel kleine koelinstallaties, die niettemin een vrij grote capaciteit bezitten. De wer- IkiM hiervan is ,vrü simpel. Wij weten turbine in de cockpit verlaat, heeft zij dank zij de vrij grote expansie nog maar een temperatuur van ongeveer 10 graden onder nul. Koud genoeg om bij snelheden omstreeks de 1000 k.m. de vlie ger geen last van de warmte te doen on dervinden. Een ander probleem, waarmede snel vliegende vliegtuigen te maken krijgen, is het insectenprobleem. Ook hieraan dient thans de volle aandacht te worden besteed. Het supersnelle vliegtuig heeft een vleugel met een profiel, dat aan de viezigheid tijdens de vlucht kwijt te ra ken. Zo zien we dus dat de luchtvaart met haar snelle ontwikkeling, ook weer met steeds nieuwe problemen te maken krijgt. Dat de ontwikkeling steeds verder voortgang vindt, bewijzen wel de hierbij afgebeelde foto's van de nieuwe Bell X-5. Dit toestel is ook weer een experimenteel geval voor hoge snelheden. Het bijzondere is, dat het is uitgerust met in de lucht verstelbare vleugels. Bij start en landing staan de vleugels in voorwaartse positie; terwijl in de lucht de vleugels achterwaarts gesteld worden om de snelheid op te kunnen voeren. De Bell X-5 is weer gebouwd in opdracht .vaaxte echter niet, want de wereldberoemde Cours Mirabeau de zo typisch zui delijke Corso van deze stad plus alle pleintjes waar bomen en planten staan, zijn dag en nacht gevuld met het doordringende geluid van het ge- sjirp der krekels. Bij alle concerten hier is het of men opnamen hoort op gramofoon met typisch bijgeruis, zo gaan die kleine beestjes hier te keer. Er is nog een categorie, die mee wil doen op concerten en dan speciaal tij dens de concerten op de terrassen van een van de talloze kastelen hier in de buurt; dat zijn de kikkers in de vijvers, die zich verbeelden, dat ook hun door dringend geluid in de partituur een plaats heeft gekregen. Nu en dan stuurt de artistieke leiding van het festival boeren met stokken de vijvers in om de hoogadelijke slotkikkers te ver ja - Oen en het laatste is dan erger dan het eerste. Dit is het festival der rijke lieden. Vel# concerten worden gegeven op de heerlij ke terrassen van de kastelen hier in de buurt d.wlz. veertig km. de bergen in is dan nog In de nabijheid en men kan deze lustoorden alleen per auto bereiken Dat het snobistische badplaatsengedoe dan wei eens de overhand krijgt, is een gevaar dat niet weg te denken is. Men krijgt, zó uit Perpignan komend, sterk de indruk, dat in het Zuiden bh de Spaanse grens muziek de hoofdzaak is van een festival en hier alle bijkomende omstandigheden. Vertoeft men echter enige dagen in Aix. dan groeit de overtuiging dat de Muze ook hier mets te kort komt, want in t algemeen is alles wat muzikaal hier geboden wordt, van zeer hoge klasse' Natuurlijk zijn ook hier fouten te constateren, speciaal bij het samenstel len van het programma. Een vijfde Symphonie van Schubert is nu eenmaal geen festival-nummer. Het is een aar dig muziekje, maar de grootte van Schubert komt er niet door tot Uiting. Zelfs het argument dat het weinig ge speelde muziek is, gaat niet op, want sedert de popularisering van de radio is deze symphonie wel heel erg afge speeld. Een tweed» fout was o.i. de noviteit «ip dit festival*, het piano-concert van Samson Francois. Frangois is waarschijn lijk een pianist van formaat, maar. naar dit heterogene, verwarde werk .te horen, zeker nog geen componist. De jonge toonkunstenaar heeft misschien een hele- Muzikale hart, dat zich wil V *1 het meesterschap in de en in de ordening, heeft hu waarschijnlijk nog niet door. die hti a^Ce>S dankte hi-i aan de show. de piano weggaf men ver- 5 Zlch gestadig hoe het instru- dit ratelvuur van elkaar snel op- y°_®ende meppen uithield en aan zijn lange haren, die herinneringen opriepen aan zijn naamgenoot uit d« Bijbel, vóór mens trieste avontuur met Dalila. Hij liet in de hevigste passages en dié waren er legio zijn manen ten minste lustig wapperen. Zoals het vorig jaar lag de grote kracht van dit festival in de muziekdramatische kunst. Het noviteitje „De Telefoon" van de Italo-Amerikaan Menotti. is eigenlijk een geheel aparte bespreking waard, want hier herleeft, na zoveel jaren de Italiaanse opera-buffa in alle glorie, 't Is sterk gezegd, maar wij geloven dat na de Barbier van Rossini en na Don Pasquale van Donizetti niet meer zo iets geestigs op de planken is gebracht. Lang niet alles is oorspronkelijk in dit nog geen half uurtje durende werkje en Menotti grijpt links en rechts» in de operalitera tuur van Pergolese tot Puccini, maar het is altijd geestig en grappig, altijd mooi om te horen «a wat wil men inport

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 6