HONDEBDEN ARRESTATIES IN OOST-SUMATRA Scherp optreden tegen orde verstoorders Kansen in Perzisch oliegeschil ONRUST OP EILAND ARUBA De kwaliteit van de margarine Amerikas Eind 1953 wordt gefabriceerd productie-gol v en er voldoende Stranding op Schevenings haven hoofd bracht vele mysteries Export quotum Duitse steenkool Productie en export pijnigen de hersens der ondernemers J Nederl. gezin in Zwitserland verdronken Typhus in n Opvarenden van jacht verdwenen in liepen meteen de duisternis Maandag 13 Augustus 1951 - .DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Medan afgesloten van de buitenwereld Reeds zware verliezen voor Iran Pleven krijgt vertrouwensvotum Aantal stakers reeils vierduizend Van aardappelmeel geen sprake &o-arten Worden aangegS Vergissingen en verwisselingen bemoeilijkten het zoeken naar huis F ranse st aatssecret ari s vermoord Jongerius blijft waarschijnlijk werken Orkaan nabij Duitse Noordzee-kust Groente naar Duitsland weer vrij WEERBERICHT Chinese volksrepubliek verstoord Slechts klein deel van olie raffinaderij nog in bedrijf Minister Plantz bemiddelaar? Civiele vraag naar en behoefte aan oorlogsmateriaal kan dan worden bevredigd ER ZOUDEN REEDS 90 ZIEKEN ZIJN Chauffeur kreeg shock Geringe inkrimping van het personeel Boek over jurisprudentie Ontknoping Offer van invoerende landen DUITS VERZET MOCHT NIET BATEN Potthoff teleurgesteld De weerverwachtmg geldig tot Dinsdagavond luidt: Wisselende bewolking met op de meeste plaat sen enkele buien. Overwegend matige wind tus sen Zuidwest en Zuid. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Dinsdag 14 Augustus: Zon op 5.20 uur, onder 20.08 uur. Maan op 19.12 uur, onder 0.54 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In geheel Oost-Sumatra hebben gezagsinstellingen Zaterdag grote razzia s uitgevoerd, waarbij honderden personen werden gearresteerd. In Medan werden hij het aanbreken van de dag alle hoeken der straten bezet door militairen en politie, die iedereen, ook hoge ambtenaren en militairen zonder speciale opdracht, terugstuurden. Een uitzondering werd gemaakt voor artsen en voor personeel van de gezondheidsdienst en de radio. Het spoorweg-, telegraaf- en telefoonverkeer werd volledig stil gelegd. Door de straten patrouilleerden tanks en pantserauto's, af en toe reden opgeëiste autobussen voorbij, waarin de arrestanten werden vervoerd. Propaganda van die zijde onder de lands- bevolking wil men blijkbaar zoveel moge lijk^ voorkomen, want zo moet men waar schijnlijk toch wel de nog steeds niet in getrokken maatregel begrijpen, dat onlangs aan zestien stafleden van de ambassade der Chinese volksrepubliek en haar consulaten in Indonesië de toegang tot net land werd geweigerd. In een bericht, dat'Zaterdag in Londen werd ontvangen, zegt een correspondent van het Chinese communistische nieuws bureau Hsm Hua er het volgende over: „De Indonesische regering gaat voort een onvriendschappelijke houding aan te nemen, ondanks het protest van de rege ring der volksrepubliek na de weigering om T„ Radio Medan riep een bekendmaking om van de plaatselijke militaire comman dant, waarin werd medegedeeld, dat ieder een m huis moest blijven in verband met een oefening. De radio zond voorts de rede uit, die president Sukarno heeft uitgespro ken tijdens het bezoek, dat hij kort ge leden aan Medan bracht. Om drie uur in de middag kondigden sirenes van de politie het einde van de oefening aan. Van officiële zijde was nog geen enkele inlichting over een en ander, aangenomen kan echter worden, dat honderden per- aonen werden gearresteerd. In doorgaans welingelichte kringen ver klaarde men aan Aneta, dat de actie ge richt was tegen georganiseerde en onge organiseerde verstoorders van orde en rust In welke vorm ook, waarbij de bevindin gen bewezen, dat de aanmoediging van bepaalde zijde geschiedt, zoals ook ver moed werd naar aanleiding van de ge beurtenissen, die kort geleden op Java voorvielen. Het element van verrassing werd echter enigszins verzwakt door krantenberichten, volgens welke „arresta ties op grote schaal misschien verwacht konden worden". Hierdoor gewaarschuwd, wisten sommige van de gevaarlijkste elementen zich Zaterdag aan de genomen maatregelen te onttrekken. Ook ten aanzien van communistisch China blijft de Indonesische regering een zeer gereserveerd standpunt innemen. naar China terug te keren, ofschoon, zij van de Indonesische ambassade in China op 19 Juni visa hadden ontvangen". In het bericht werd voorts gezegd, dat „het ministerie van buitenlandse zaken van de Chinese volksrepubliek deze maat regel beschouwt als een schending van het internationaal gebruik en als uiting van een zeer onvriendschappelijke houding" Intussen heeft de minister van voor lichting, de heer Mononutu aan Aneta verklaard, dat er tussen de Repub ik Indonesia en de Chinese volksrepubliek geen gespannen verhouding of koude oor log bestaat. Hij voegde er aan toe, dat de Republik Indonesia nimmer de belangen van de Chinese volksrepubliek zal scha leu. In het niet toelaten van ambtenaren der Chinese ambassade zag de regering geen maatregel, die de belangen van een be vriende staat aantast. Na de Zaterdag gehouden vergadering zische handen wordt gelegd terwijl I van de Brits-Perzische conferentie, weike Engelsen het zakelijke beheer houden. het oliegeschii bestudeert, werd van Per- winst zou moeten worden gedeeld, zische zijde verklaard: „W(j hebben over. eenstemming bereikt over algemene kwesties. Wij zouden op de volgende ver- de De De Franse nationale vergadering heett met 390 tegen 222 stemmen haar ver trouwen uitgesproken in de regcrlng- Pleven. Dit gebeurde nadat Gaullistische J en communistische afgevaardigden om een debat over de politiek van de nieuwe regering hadden gevraagd, waar Pleven niets voor voelde. Hij stelde toen de ver trouwenskwestie. De coalitiepartijen en de socialisten stemden voor. de Gaullisten en communisten tegen. De nationale vergadering gaat tot 21 Augustus en van 1 September tot 23 Octo- I er speciaal gecharterde Constellation zijn Zaterdagmiddag 48 dienst plichtigen op basis van vrijwilligheid en twee beroepsofficieren naar Biak (i teuw-Guinea) vertrokken. De groep is bedoeld als aflossing en aanvulling van de op Nieuw-Guinea aanwezige Nederlandse militairen om deze personen in Indonesië binnen te ber op reces. Gedurende de tien dagen zal laten op 22 Juli. Zij werden gedwongen bijeenkomen. lag aan de fabrikanten de verplichting op te leggen aan margarine van lasere kwaliteit en prijsklasse een zeer gering percentage aardappelmeel toe te voegen hetgeen op de verpakking door een apart scht voor I?8' n0Ch b« het bedrijf- Is echter na^ garme' Vetten en oliën een der«iru men 0ns v"zekerde. van een dergelijk voornemen iets bekend. Van de zijde van de ondervakgroep margarinefabrikanten verklaarde men dat het met in de bedoeling der fabri kanten ligt, een dergelijke maatregel bin nenkort te gaan toepassen. gade ring tot definitieve voorstellen moe ten kunnen komen". Minister Stokcs. de Britse delegatieleider, beaamde dit en zei- de: „Ik hoop Zondag een definitief voor stel voor een algemene overeenkomst, op grond waarvan een permanente regeling kan worden getroffen, in te dienen". Gis teren werd echter medegedeeld, dat deze belangrijke vergadering op verzoek van iltokes was uitgesteld tot Maandag. De Perzische bladen uiten intussen een sterk wantrouwen in de Britse bedoclin- de olie derft. Reeds in Juli blijkt de pro gen. Zij verwerpen het denkbeeld van ductie ie zijn gedaald. In die maand heeft een compromis. Volgens het Britse blad Perzië 2.504.0(10 ton ruwe olie geprodu- Observer" zou Stokes voorstellen, dat ceerd tegen 2.906.000 in Mei. Sinds het. de directie van de olie-industrie in Per- j begin van Juli is de olieproductie nog veel sterker gedaald. Twee afgezanten van Afghanistan zijn j op het ogenblik in Teheran om met de I Perzische regering over olie-leveranties i aan Afghanistan te spreken. De kans op beëindiging van het geschil schijnt zo groot, dat te Cairo reeds de verwachting wordt uitgesproken, dat Har- rimaa binnen enkele dagen naar Egypte zou gaan om ook in de huidige Brits- Egyptische controverse te bemiddelen. De tijd. dat er een oplossing van de Perzische oliekwestie komt, begint trou wens te dringen. De Perzische minister van financiën heeft gisteren openlijk in het parlement meegedeeld, dat het land in financiële moeilijkheden is. Hij zei dat de regering de huidige inkomsten niet kan schatten, omdat zij de inkomsten uit Zoals men weet, vervaardigen de manga- rinefabrieken haar product niet in één maar in meer kwaliteiten. In verband daarmede is al eens eerder gesproken over de wenselijkheid van een speciaal voor de keuringsdienst van waren gemak kelijk te constateren onderscheid daar tussen. Enkele bladen wisten nu dezer dagen te melden, dat het daarom in de bedoeling De staking, die Vrijdag j.l. wegens een loongeschil is uitgebroken onder het personeel van de „Eago Cil en Transportcompany" op Aruba omvat thans circa 4000 man. Een klein deel van de raffinaderij wordt op gang ge houden door een aantal employé's en leden van de buitenlandse staf. Inciden ten zijn tot op heden nog niet voorge komen en alles is rustig op het eiland. Alleen was er Zaterdagavond enig tu mult bij de hoofdpoort van de „Lago", waarbij de politie enkel malen in de lucht heeft geschoten. Een compagnie mariniers, die Zaterdagmorgen op het terrein was gestationneerd, is later weer teruggetrokken. De veiligheidspo litie van de maatschappij heeft uitge breide voorzorgsmaatregelen getroffen ter voorkoming van sabotage. De win kels van de „Lago" zijn gesloten. In de omgeving van de raffinaderij zijn com munistische emblemen op de muren ge kalkt. De spanning schijnt te stijgen. Tot diep in de nacht van Vrijdag op Zaterdag is een vergadering gehouden van de directie met vertegenwoordigers van de arbeiders en de arbeidsbemidde laar mr Pekelharing, rechter op Aruba. Er werd evenwel geen resultaat bereikt. De „Lago" wilde een gemiddelde verho ging toestaan van 16,1 procent en enkele andere gunstigere voorwaarden. Deze zijn echter niet geaccepteerd. Voorts werd meegedeeld, dat aan de bemiddelaar een comité van de politieke leiders Eman, Hcnriquez. Irausquin en Trom is toege voegd. Nadat Zaterdagmiddag de landsminis- ters Van Romondt en Delvalle op Aruba waren aangekomen, arriveerden later nog de voorzitter van de regeringsraad Da Costa Gomez, alsmede met een gechar terd vliegtuig, procureur-generaal Ellis met 20 man politieversterking. De landsministers Gomez, Van Romondt Delvalle, Pauw, Lampe en de Pr0 i generaal vergaderden 's avondsi metae vier fractieleidérs van Aruba, die telings ontvangen werden. Om half elf vertrokken de landsminis ters naar de directie van de „Lago om overleg te plegen op basis van zestien procent verhoging met voorwaarde, dat landsminister Plantz tot bijzondere be middelaar zou worden benoemd en dat de arbeiders het werk hervatten, opdat een commissie van overleg kan worden be noemd. Om 1 uur 's nachts had teil kantore van de gezaghebber weer een bespreking met de fractieleiders plaats, die duurde tot kwart voor drie. De fractieleiders zouden de arbeiders trachten te bewegen het werk te hervatten. Indien het werk niet hervat wordt, worden strenge maatrege len in uitzicht gesteld. Gisteren werden de landsministers Plantz en Sprockel op Aruba verwacht. Een nieuwe oproep tot de arbeiders om het werk te hervatten bleef zonder succes. De landsminister van justitie. Lampe, Wel overwegen de fabrikanten. Zo als gezegd, een kwaliteitsonderscheiding van de twee prijsklassen, maar er is nog geen plan uitgewerkt In de ondervak groep houdt men zich voorlopig nog bezig met de vraag op welke wijze de marga rine op controleerbare wijze in twee prijs klassen kan worden ingedeeld. Ter be scherming van de consument zouden de officiële keurigsinstanties dan de marga rine indelen in prijsklasse 1: zuivere mar garine; prijsklasse 2 (goedkopere soort) margarine met een z.g. verklikkerstof Nadrukkelijk werd ons verklaard, dat de kwaliteit van de margarine van goed kopere soort (waarin dus een „verklikkerl stof" zou worden gemengd) geen wijzi." ging za! mogen ondergaan. Wanneer de De Amerikaanse oorlogsindustrie levert momenteel drie maal zóveel als toen de communisten in Juni 1950 de Koreaanse republiek binnenvielen, en verwacht wordt dat m de komende 12 maanden de produc tie tot het drievoudige van de huidige zal 2Ldait gemiddeld per week voor 1.000.000.000 aan oorlogsmateriaal zal worden afgeleverd. Mede dank zij deze leveranties hebben de Verenigde Staten de sterkte van de strijdkrachten aanzienlijk kunnen opvoe ren en wel van 1.450.000 tot ruim 3.000 000 man. De luchtmacht is van 48 tot 87 groe pen uitgebreid en volgens de plannen zal men deze zelfs tot 95 groepen uitbreiden. Inmiddels is het aantal oorlogsbodems dat bij de Marine in actieve dienst is van 573 tot 1100 toegenomen. Deze uitbreiding van het militaire ap paraat is het directe resultaat van de gro tere productie van oorlogsmateriaal. Dank zjj de tot nu gevolgde methode heb ben de autoriteiten weten te voorkomen dat het economische leven in de Verenig de Staten door een al te snelle, volledige mobilisatie ontwricht werd. Zij verwach ten dat tegen 1953 het punt bereikt zal worden waarop de industrie in staat zal zijn zowel aan de vraag van de zijde van de burgerbevolking te voldoen als het nor dige oorlogsmateriaal te produceren. De productie van oorlogsmateriaal heèft" zo snel de huidige omvang kunnen berei ken doordat nog fabrieken uit de tweede wereldoorlog ter beschikking stonden die onmiddellijk ir gebruik genomen konden chines die in het vet gezet waren weer m gebruik genomen. De industriële bedrijven maken goede vorderingen met de uitvoering van een uitbreidingsprogramma waarvan de kos ten ongeveer 25.000.000.000 per jaar zul len bedragen. Een groot gedeelte van dit j bedrag zal gebruikt worden voor het bou- j wen van nieuwe installaties voor het win-1 nen van staal, aluminium en koper. Voor j de bouw en outillage van nieuwe fabrie-1 ken van oorlogsmateriaal en de vervaar diging van dit materiaal zijn grote hoe veelheden van deze metalen nodig. Door het opvoeren van de productie van de staalfabrieken heeft de productie thans een omvang bereikt die overeenkomt met een jaarproductie van 97.370.000 ton per jaar. Het ligt in de bedoeling de productie uit te breiden tot zij in 1953 een omvang meisjes bereikt die overeenkomst met een jaar productie van 109.200.000 ton. De alumi- niumfabrieken willen de productie die in 1950 met 645.750.000 kilo een recordom- vang bereikt had gestadig opvoeren tot zij in 1953 de dubbele omvang van die van 1950 zal hebben bereikt. In 1950 werd 825.370 ton koper geprodu ceerd en als dc productie op het huidige peil gehandhaafd kan worden, zal er dit jaar aanzienlijk meer geproduceerd wor den. Wat betreft oorlogsmateriaal is de pro ductie van uniformen, jeeps, voedingsmid delen en textielwaren het meest gestegen. De productie Van déze artikelen voor de burgerbevolking heeft hieronder niet ge leden'. Er worden momenteel ongeveer twee maal meer vliegtuigen vervaardigddan voor de communistische inval in Korea. De productie bedraagt thans ongeveer 4000 machines per jaar en moet in Juni 1952 een omvang bereikt hebben die over eenkomt met een productie van 12.000 machines per jaar en tegen het eind van 1953 zelfs van 50.000 machines per jaar. Volgens functionarissen van de Oost- duitse gezondheidsdienst is in een Oost duits jeugdkamp, waar enkele duizenden deelnemers aan het communistisch „jeugd- festival" zijn ondergebracht, typhus uit gebroken. 'Een negentigtal jongens er. meisjes zou reeds naar een ziekenhuis zijn overgebracht. Twee functionarissen van het kamp hebben verklaard, met over de zaak te mogen spreken: een andere functionaris zeide, dat het beric.it niet waar was. Gisteren is in Oost-Berlijn een grote demonstratie gehouden, waaraan volgens communistische beweringen twee millu-en jongens en meisjes zouden hebben deel genomen Na deze „grootse historische vredesmars" hield premier Grotewohl een rede, waarin hij o.m. zeide. dat „binnen enkele weken" een nieuw Westduits leger zou worden gevormd. „Dit betekent een derde wereldoorlog", riep bij uit. Ter gelegenheid van het festival is een Witboek uitgegeven, dat 214 Een verschrikkelijk ongeluk heeft Zon dagmiddag het te Bazel woonachtige Ne derlandse gezin Van der Wolk getroffen. Op weg naar huis reed de heer Van der q Wolk met zyn auto in de rivier de Doubs. f Zijn echtgenote en zijn twee kinderen van fi en 214 jaar verdronken jammerlijk. De heer Van der Wolk en een andere passa- i gier wisten zich te redden, zij konden zwemmende de wal hereiken. Het droevig ongeluk gebeurde te Sou- bey, (gemeente Pruntrub), in het kanton Bern. Het lijk van de vrouw werd gst-e- ren nog geborgen, die van de kinderen zijn nog nie tgevonden. Oostduits - bladzijden telt, doch waarin mets nieuws Met de vervaardiging van atoomwapens vvor(j,t beweerd Het bevat de gebruikelijke worden snellere vorderingen gemaakt dan j communistische beschuldigingen aan hei verwacht was en de autoriteiten zijn van a,jres van het Westen en verheerlijkt de oordeel dat de Verenigde Staten op dit ge- i vredelievendheid van de Sovjet-Unie en haar satellieten. verklaarde, dat men slechts in het aller- i ondervakgroep een plan heeft vastgesteld, uiterste geval een stakingsverbod zal af- zal dit aan de officiële regeringsinstanties kondigen. worden voorgelegd. bied Rusland ver voor zijn. Het snelle tempo waarin wapens afge- worden. Reeds 287 van dergelijke fabrie- j leverd worden blijkt wel uit het feit dat ken zijn weer in bedrijf gesteld en 66 wor- de eerste nieuwe lichte tanks van het type j AM den momenteel in gereedheid gebracht. I Walker Bulldog drie maanden voor de (JOrl02SSCIlcUcIl U|J \Y Bovendien zijn in deze en andere bedrij- j vastgestelde datum aan het leger afgele- ven in totaal 38.000 metaalbewerkingsma- j verd zijn. vroeg ik. „Ja", zeiden ze. Ze door. Ik ging hen achterna eigendom van dc bekende schilder baron Op 20 Augustus vertrekt Hr Ms torpedo- bootjager „Banckert" onder bevel van Opsomer te Antwerpen, een vooraanstaand ;ujt ter zee le kl. J. G. Stegeman u.t lid van de Kon. Belg. Jachtclub. Aangezien sorong (Nieuw-Guinea) naar Nederland, de baron dit seizoen weinig gelegenheid jjet ligt in_het voornemen de thuisreis te had om te zeilen, heeft hij zijn eigendom in bruikleen afgestaan aan zijn sport vriend. de heer Burger. Dat het nog zo lang duurde, voordat de zaak opgehelderd was, had een misver stand bij de politie als oorzaak. Toen d Haagse taxi, die mr Burger naM zUb£!ldeU maken via Pulu Bukom (nabij Singapore), Colombo, Aden, Suez, Port Said, Tripoli en Gibraltar. Op 2 October wordt het schip ter rede van Den Helder verwacht, waarna het de daaropvolgende dag zal afmeren te Nieuwediep. De eerste divisie zeegaande mijnen vegers, bestaande uit Hr Ms „Jan van *De Franse staatssecretaris Chevallier pas benoemd bij de vorming van het nieu- w kabinet-Pleven heeft, alvorens zijn functie daadwerkelijk aanvaard te hebben, te Orleans reeds een tragisch einde gevon den. Zijn vrouw, die onstemd was over het feit, dat hij zijn nieuwe ambt had aange nomen en haar huwelijksgeluk hierdoor bedreigd achtte, heeft namelijk in een vlaag van verstandsverbijstering haar man door middel van revolverschoten om het leven gebracht. Zij gaf zich zondr verzet aan de plaatse lijke politie over, die haar arfresteerde en onder blijvende bewaking stelde, in af wachting van een onderzoek naar een eventuele storing van haar geestvermo gens. m Hr Ms „Abraham Crijnssen" Hr vroeg waar ze heen gingen. Daar woonDlaats^Dordrecht bracht en waarvan I Ms „Abraham van der Hulst", Hr Ms gaven ze echter geen antwoord op. Ze nummer bekend was, huistoe keerde. „Pieter Florisz", vertrekt op 15 Augustus stapten in een auto en reden met grote wera deze in Rotterdam aangehouden. Hie.-1 uit Surabaja naar Nederland. Het ligt in snelheid weg". u""1 In de duisternis zochten de politieman nen zich een weg naar het uiteengeslagen Zoals wij hebben gemeld, heeft de di rectie van de N.V. Jongerius Constructie werkplaats te Utrecht bij het gewestelijke arbeidsbureau een ontslagaanvrage inge diend voor circa 700 arbeiders, vrijwel de gehele personeelsbezetting. Dit hield ver band met gebrek aan liquide middelen. Daar de constructiewerkplaats echter nog voor jaren orders heeft lopen en eveneens werkt voor de Nederlandse regering, zijn over deze ontslagaanvrage departementa le besprekingen gevoerd. Naar wij thans vernemen, is de kans groot, dat deze be sprekingen tot een oplossing van de be staande moeilijkheden leiden. Het door werken van het bedrijf zou hiermede ver zekerd zijn. zij het dat een geringe in krimping van de personeelsbezetting wel in de bedoeling ligt. Binnen enkele da gen valt hierover de beslissing. Intussen is in de leiding van het bedrijf een regeringscommissaris opgenomen, het geen de waarschijnlijkheid, dat het bedrijf De schipbreuk van een jacht voor de Scheveningse kust, een verdwijning '1 de duisternis, een aanrijding van een tweetal wagens en verwisselingen hij het opsporingswerk van de schipbreukelingen door de politie, het zijn even zovele schakels geweest in een geheimzinnige geschiedenis, welke voor Scheveningen de "hele Zondag door stof tot praten leverde en van welke Zondagavond eerst de ontknoping kwam. Onder het boze woeden van het weer, toen een koude regen in vlagen over liet verlaten Scheveningse strand sloeg, geraakte in de late Zaterdag avond een jacht zonder lichten bij het binnenvaren in het eerste gedeelte van de Scheveningse haven in moeilijkheden: het was het begin van de mysterieuze geschiedenis. Toen het scheepje daarop terug zee in stak, sloeg het te pletter tegen het Noorderhavenhoofd. De twee mannen, die i Tu ,Td Avonden, wisten door het lage water de pier te bereiken, ze krabbelden er tegen op en verdwenen weinig later met een auto in de duisternis, de havenmeester met wie ze in het voorbijgaan enkele woorden gewisseld hadden en de Haagse politie in verbazing achter latend en alle pogingen om het tweetal op te sporen bleven lange tijd zonder resultaat. EEN JACHT SLOEG TE PLETTER taxichauffeur, wie hij had ver- i de bedoeling, de thuisreis te maken via voerd en waarheen Tezelfdertijd reed een Tandjong Priok, Sabang, Colombo, Bom- nntn die te Voorburg onder Don Haag j bay. Djibouti, Suez, Port Said, Malta en van het jacht. Met grote koperen lette-s Aelbrechtskade te Rotterdam. Deze "gr f Nieuwediep. stond er „Caro" op. Verder spoelden nog daarbij te water en ir.7it,„' aan een mast, een oranjekleurige zitbaax, kreeg een shock. Een van de - een Nederlands boek over jurisprudentie den van de gestolen auto vloog bij de D h uit verschillende landen, zeildoek, een sing door de vöovruxt en met zijn houten trapje, een damestasje van slangen- ligt hij thans in een leer, een gekleurde kaart. waarop enige ziekenhuizen. heengezon. De Duitse Noordzee-kust is sinds Zater dagochtend door een orkaan geteisterd, die een snelheid had van 100 km. per uur. Ei is grote schade toegebracht, vooral op de Friese eilanden. De kustvaart lag vol komen stil. De vissersboot „Anne Lene", die niet tijdig een haven kon binnenlopen, is ge zonken. Een Deens schip heeft de twee opvarenden gered. De kapitein dorst hen echter gedurende de orkaan niet aan land te zetten. Hij zette de reis voort en gaf oe drenkelingen over aan de loodsboot van Hoek van Holland. De twee mannen, die geen cent meer bezaten, genoten het af gelopen weekeinde gastvrijheid van de Rotterdamse Vreemdelingenpolitie en zijn vandaag naar huis teruggekeerd. Met ingang van vandaag is de uitroer van groente naar Duitsland weer geheel vrij. De van Nederlandse zijde opgelegde beperkingen in de uit te voeren soorten zijn opgeheven. De stranding van het bootje, een zee waardige „hoogaars" met twee masten en uitgerust met een motor, geschiedde om streeks elf uur. Dc golven, opgezweept door een krachtige Z.-Westenwind, sleur den 't jacht, dat toen nog een zeil op had, vlak bij het rode seinlicht over de basalt blokken aan de buitenzijde van het Noor derhavenhoofd m de richting van het strand. Halverwege sh?eg het jacht uit elkaar Twee automobilisten, die het jaóht in de haven hadden zien manoeuvreren, zagen het in het licht van hun schijn werpers vergaan. Even later zagen zij de beide schipbreukelingen, een- man van ongeveer 55 jaar, vrij fors met grijzend haar en gekleed in een blauwe wollen schipperstrui en een donkere gebruinde persoon van circa 35, gekleed in een olie- jas, het havenhoofd af komen lopen. Naderbij gekomen vroeg de jongste der drenkelingen een der automobilisten of deze hen naar een taxi-standplaats wilde rijden. De automobilist, :de heer A. uit Dsn zal blijven doorwerken, nog groter maakt, Haag, bood aan hen naar huis te.brengen. doch zij gaven de voorkeur aan een taxi, omdat zij „voorbij Rotterdam" woonden! De -heer A. bracht zijn natte vraentje toen naar de taxi-standplaats bij het cir cus. Tijdens de rit sprak de oudste drenke ling geen woord. De jongste sprak amper. Met, een korte groet en zonder „dank-je wel" stapten beiden haastig in een taxi. Dit vonden de heer A. en zijn passagiere wel wat gek. Zij noteerden het nummer van de taxi en reden daarop terug naar het havenhoofd. In enkele jeeps was de politie daar inmiddels ook gearriveerd en had zodoende spoedig het taxi-nummer beet. Op grond daarvan meende men ar drenkelingen wel spoedig te pakken te kunnen krijgen. Het noodlot besliste anders. Havenmeester Bruinink vertelde ons het volgende: „Ik stond juist op het punt om naar bed te gaan, toen er twee dames bij me aanklopten met de boodschap, dat er een schip op het Noorderhavenhoofd was gelopen. Toen ik me er heen begaf, kwamen op dc havenmuur twee mannen van een jaar of dertig op me toegelopen. Ze waren doornat. „Waren jullie maar met oorlogsschepen getekend waren en een gymnastiekschoen. Volgens een inspecteur van politie bevatte het tasje een op schrijfboekje met adressen in Nederland. Verdere mededelingen deed hij er niet over. Met het tasje en de schoen ging nij tenslotte weg. „Nu is het zoeken naar het verdwenen tweetal", zei hij nog. Dat ging echter minder vlug dan men aanvankelijk vermoedde. Door enkele ver gissingen en verwisselingen bij de politie heeft het nog twintig uur geduurd voordat deze affaire voor het publiek uit de doeken gedaan kon worden. Zondag in de vroege avond kwam de ontknoping van dit verhaal uit.Dor drecht. Het jacht „Caro" was Zaterdag van Cadzand naar Scheveningen vertrok ken met aan boord mr J. A. V/. Burger, oud-minister en Tweede-Kamerlid uit Dordrecht, en een Groningse schipper. Het was zwaar weer, desondanks wist men, na Hoek van Holland gemist te hebben, Scheveningen te bereiken. De „Caro" lag reeds met gedeeltelijk gestreken zeilen binnen de pieren, toen de motor afsloeg. Door uitstromend getij werd de boot weer naar zee gezogen, en sloeg te pletter. Met veel moeite zijn mr Burger en de schipper toen tegen het havenhoofd opgeklauterd en hebben zo snel mogelijk 'n taxi ge pakt om naar Dordt te rijden. Dit mede in verband met de gezondheidstoestand van de 80-jarige moeder van mr Burger en om zijn wouw niet ongerust te maken. Gisteren heeft mr Burger de schipper, dij tamelijk overstuur was, met een auto naar huis gereden. Bij zijn terugkomst in Dordt hoorde hij van de raadselen om zijn scnip- breuk gerezen. Aan boord van het jacht bevonden zicu kleren van zijn echtgenote en die hebben er waarschijnlijk toe bijgedragen tot het verhaal, dat er misschien nog wel een derde persoon aan boord van de „Caro" was geweest. De „Caro", een zeewaardige hoogaars, gebouwd naar Zee-uws-VIaams type, was den nadat contact met de politie in de Residentie was opgenomen. Tijdens de Zondag zijn beide gebeurtenissen verwis seld en bij informatie bij de politie werd verteld, dat de Haagse taxi door de ge stolen auto was aangereden en dat de chauffeur zijn geheugen gedeeltelijk had verloren. De man, die werkelijk zijn ge heugen had verloren, was echter de chauffeur van de Rotterdamse taxi, die dus niets met de rit van mr Burger naar Dordrecht te maken had. Door de ver wardheid van dit geval en het zoeken naar Het Internationale Ruhrorgaan heeft Zaterdag het quotum voor de West-Duitse steenkoolexport voor het vierde kwartaal van 1951 vastgesteld op 6,2 miliioen ton. ondanks verzet van Duitse zijde. De Duitse delegatie had 5 miliioen ton voorgesteld. Het vraagstuk van de prijzen voor de Duitse exportkolen zal in de loop van de volgende zitting van de Raad van het Ruhrorgaan, die waarschijnlijk begin - September gehouden zal worden, behan- mr Burger, is deze verkeerde mededeling deid worden, niet tijdig opgehelderd. Wrakstukken van het motor-zeifjacht „Caro", dat Zaterdagavond op de Noorderpier van de Scheveningse haven te pletter sloeg. Het Internationale Ruhrorgaan heeft een communiqué uitgegeven, waarin de rede nen voor de vaststelling van 't contingent Duitse steenkolen, bestemd voor de uit voer gedurende het vierde kwartaal van 1951, op 6,2 miliioen ton worden uiteen gezet. Het gezagsorgaan herinnert aan zijn be sluit van 19 Mei j.l. krachtens hetwelk de hoeveelheid in 1951 uit te voeren steenko len niet minder mag zijn dan die, welke in 1950 werd geleverd. Er werd echter een concessie gedaan aan het Duitse standpunt, daar in het vierde kwartaal 6,56 miliioen ton had moeten worden geleverd. De invoerende landen hebben dus een offer ten gunste van de Bondsrepubliek gebracht. Bovendien maakt de toeneming van de productie het de Bondsrepubliek dit jaar mogelijk voor haar binnenlandse markt over grotere hoeveelheden te be schikken dan verleden jaar, terwijl in 1950 21,9 miliioen ton was uitgevoerd, tegen 88.2 miliioen ton, die ter beschikking van de Duitse industrie was gelaten, zullen deze cijfers, volgens de door het Bonds- ministerie van economische zaken gedane ramingen, op het einde van het jaar res pectievelijk 21,3 miliioen ton en 96,5 mil iioen ton bedragen. Ten slotte kan de Duitse nijverheid rekenen op 6 miliioen ton ingevoerde Amerikaanse steenkolen. Van zijn kant heeft dr Potthoff, toege voegd Duits vertegenwoordiger bij het ge zagsorgaan, op een persconferentie ver klaard, dat het thans genomen besluit „te leurstellend" is. Hij zeide dat het gezags orgaan zijn berekeningen heeft gebaseerd op ramingen, die te optimistisch zijn. Vol gens hem moet men rekenen op een leve ring van 22.871 miliioen ton per kwartaal op de binnenlandse markt, terwijl de be hoeften 27.1 miliioen ton bedragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1