Nieuws uit STAD en OMTREK De eerste plechtige H. Mis van pater Groenendaal O.F.M.Cap. Bioscopen Werk en leven van de industriële loonarbeider Generaal Ridgway prijst Ned. vrijwilligers vlaardFngen I-^anr J^ronief Object van een sociale ondernemings- politiek Heeft U familieleden in de missie? Kunst in de Missie landen Tien mille uit café gestolen Frater M. Prudentius f Heden te Kaesong weer niets bereikt „Ambonezen-geding uitgesteld Maandag 13 augustus 1951 pagina 2 KIND DOOR CARRIER DOODGEREDEN MEISJE AANGEREDEN DIEFSTALLEN GELE R IT AS—SCHIEDAM 12—6 R. K. HANDBALVER. U. V. G. BURGERLIJKE STAND NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE S.V.V.-VERRICHTINGEN IN LONDEN Het huwelijk is geen handelszaak (Passage) BUITENLANDERS BESTUDEREN NEDERLANDSE CULTUUR Internationale kunstweek geopend VEERTIGJARIG KLOOSTER- FEEST IN CARMEL TE DRACHTEN Tentoonstelling in Maastricht INTERNATIONALE LERARENCONFERENTIE Culturele Landen in West-Europa ROTTERDAMSE VEEMARKT K. V. P. -S TUDIED AGEN IN HULST HOGESCHOOL VOOR KUNST IN INDONESIË? iho uw SOCIALE LASTEN Gevolgen van geestelijk gedrai neerde arbeid. BEWONDERING EN DANKBAARHEID In de annalen TWEE HANDEN BOVEN 'T WATER Te algemeen? Robotisering? Pater Dominicus van Sch.eaam O.F.M. Cap. heeft gisteren zijn Eerste Plechtige H. Mis opgedragen en op nieuw werd waar, wat de herder van de O.L. Vrouw van de Allerheiligste Rozenkrans aan de pas-gewijde priester op 6 Augustus liet weten: „Met Domi nicus. die zich verheugt, verheugen zich de Dominicanen", Het was een groot scheeps parochie-feest een een respec tabel familie-gebeuren, waarvan met trots en ook met diepe ontroering de 84-jarige Grootmoeder Groenendaal ge tuige was. Want daar stonden aan het altaar cm hahr kleinzoon Jan te assisteren haar beide zoons Pater Hugo Groenendaal, de Cistercienser als diaken en Pater Bruno Groenendaal, de Benedictijn als subdiaken. Pastoor L. D. Oorsprong O.P. kon als Presbyter Assistens de overmaat van geluk voor parochie en gezin begrijpen. Hier ging een van de dertien kinderen van het gezin Groenendaal uit de P.K.O.laan de belangen en verlang ms van zijn ouders, broers en zusters offe rend aanbevelen aan Hem, naar wie hij zien „een andere Christus" mocht noe men. Het zangkoor „In Honorem Dei" zong onder leiding van de dirigent Paul v .d. Putten de Triniteitsmis van Cuy- pers, waarin de grootheid van het ge beuren zanggeworden luister is. Na de Plechtige Mis vertolkte het aller ge voelens in een juichend „Jubilate Deo". Tijdens de H. Mis hield Pater Bruno de feestpredioatie,- waarin hij zijn neef op wel zeer overtuigende wijze de be tekenis van de priester in de gemeen schap kon voorhouden. Tijdens de receptie waren er ir. huize Groenendaal. velen te vinden van de vrienden en kennissen en meeleven-de parochianen, die 'hun medeleven met deze hoogtij-diag. wilden laten blijken. Toen de Schiedamse besteller F. J K met zijn carrier van de Teijlingerstraat de Stationstraat indraaide, schoot voor een daar geparkeerde auto het bijna 3 jarige meisje Margareth Rose Fabrie vandaan. Zjj kwam voor een wiel van (|e,carrier vallen en dit reed over haar buikje heen. Met inwendige buikverwon- dingen is het meisje in het Gem. Zieken huis opgenomen waar het Zaterdagavond RUO *1, Het ongeluk vontl Plaats om jarige M. M, liep Zaterdag om Ib.Oo even voorbij een Juist optrekkende R.L'.T.-bus de B.K.-laan over. Achter de bus naderde met 40 km. snelheid de per sonenauto van J. K. uit Vlaardingen, Hij zag het meisje oversteken, toen hij de oversteekplaats reeds gepasseerd was. Hij remde, maar raakte M. nog, waardoor zp viel en nog 2 meter verder rolde. Met schaafwonden aan been en kin en een hersenschudding is zij door een ambu lance van de G.G. en G.D. naar huis gebracht. .Verdacht van diefstal van koper is aangehouden M. A., 24 jaar. Hij zal voor de Officier van Justitie worden geleid. Wegens verduistering in dienstbetrek king van een waterdicht stopcontact is aangehouden G. P., electro-monteur bij Wilton FIjenoord. In stromende regen kwamen de zwart» witten op 't terrein van de Hagenaars aan en na even ingooien werden weer snel de kleedlokalen opgezocht. Toen stond reeds vast,dat geen grootse wedstrijd te wachten stond. Dat ls ook ten dele een feit geworden. Het eerste gedeelte van de wedstrijd was van behoorlijk gehalte maar na enige regenbuitjes was het veld spiegelglad en de werpers kregen moeite om de ballen behoorlijk onder contróle te houden. De Haagse werper was in deze strijd de beste en aan hem heeft Celeritas dê uiteindelijke overwinning te danken. Modderig en nat verlieten de zwart- witten het veld in de veronderstelling de volgende dag de twee punten te ver overen die zo hard nodig zijn. Laakkwar tier kwam echter tevergeefs naar Schie dam. Het veld was onbespeelbaar en het weer liet geen honkbal toe. Zodoende is de beslissing nog niet gevallen én zal 't einde van de competitie ook pas de be slissing moeten brengen. Het tweede negental van Schiedam heeft een mooie 2213 overwinning be haald op DVH in Den Haag, terwijl de wedstrijd van het derde geen doorgang kon vinden. Hedenavond is er op de Boshoek weer een voetbalwedstrijd en wel Schiedam 1 tegen DRZ 1. Gezien het resultaat van deze ver jongde Schiedam-ploeg tegen SFC (een 3—1 overwinning na een vlot gespeelde wedstrijd) mogen wU hedenavond een spannende strijd verwachten. Vanaf Vrijdag a.s. zal er geen veld- iraining meer gegeven worden. Heden is dus onze laatste trainingsavond op het terrein Spieringshoek. waarbij alle leden dus ook de dames worden uitgenodigd aanwezig te zijn. In September beginnen wij dan weer met onze zaaltraining en wedstrijden. GEHUWD: J. M. Baron 24 j. en F. G. Kleinlu'gtenbelt 19 J.; G. J. de Jong 27 j. en J. J. Hovenier 28 J. GEBOREN: Adrianus J. z. v. D. Veld hoven en P. J. van Steenbergen; Johanna A. d- v. L. G. den Houting en A. Damme. OVERLEDEN: B. M. Clausing 9 mnd.; C. van Mastrigt 92 j. wede. v. J. Rut. OAGBtAP VOOR SCHICDAM iH OMSTRCKt* 73ste Jaargang No. 21616 De neomist dankte voor alles wat voor hem de dag tot een hoogtepunt in zijn leven had gemaakt tijdens het Plechtig Maria-lof, dat 's avonds om half 7 werd opjedragen. De „buitenkerkelijke" Viering van het feest vond plaats in de Pastorie, waar weer bleek, hoe de kinderen van een groot gezin met elkaar goed kun nen feesten en in woord en zang Kro nieken en „critieken" van gezellige aard weten voort te brengen. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn ttjdelUk gevestigd in he* gebouw K.K Volksbond, Lange Haven 71 Schiedam Telefoon Administratie 861S2: Telefoon Redactie 67423 Giro-nummei DIMS ten name van de N V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs f 4.93 per kwartaal 1 1.70 per maand, 0.40 per week. Adverientie-prus op gewone Kolombreedte f U.lb oei fnJliimelei noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolnmni rente I u 3d pei mllllmetei boogie Bij contract gelden lagere tarieven welke bij de administratie ot ou de erkende adverteritie-Miieaus verknignaat ctjo Kampioenen (kleine advertentien tot <ti woorden 40 ct kik woord meel 3 ct Maximum #0 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orden worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J Kuljpers Hoof relacteur: Leo J. M. Haselzet Men schrijft ons: De SVV Athletiekploeg is Zondagavond weer in Schiedam teruggekeerd van haar 8 daags verblijf in Engeland, waar de leden het evenals vorige jaren, weer uit stekend naar de zin hebben gehad en vol lof waren over de gastvrijheid van de diverse gastheren en gastvrouwen. Zoals reeds in ons vorig verslag werd vermeld, werd de eerste wedstrijd tegen de Herne Hill Harriers verloren en viel het bezoek aan het White City Stadion voor de Intern. AthletiekwedStrijd Groot Brittan- nië en Frankrijk goed in de smaak bij de SW-athleten. Dinsdag werd met een autobus bij fraai zonnig weer een prach tige tocht gemaakt naar het Whipsnade Dierenpark ongeveer een 50 km buiten Londen in een schitterende omgeving in 'n heuvelachtig gedeelte. Het bezoek aan het festival was natuurlijk ook dik in orde, met zeer warm weer en buitenge woon druk. De kermis werd vanzelfspre- Iten niet overgeslagen, een gezellige dag met grootse indrukken en fotos van het Schiedamse gezelschap op het festival 'in dë South London Press. Donderdag naar het opleidingscentrum van brandweerof ficieren in Abbinger, een prachtige om geving. Dit opleidingsgebouw is een oud en schitterend ingericht kasteel met mooie omliggende tuinen en velden waar de SVV-ers voor de verandering eens een partijtje golf hebben gespeeld wat velen ook niet slecht af ging. 's Middags werd een prima theetafel aangeboden en des avonds in Dorking, een nabijgelegen plaatsje tussen de heuvels, een atletiek wedstrijd tegen de St. Pauls Athletic Club. Een prachtige vlakke grasbaan in een schitterende omgeving en een buiten gewoon spannende wedstrijd met goede nummers. Bij het laatste nümmer de relay stonden de SVV-ers met 2 punten voor en bij de derde wissel lag onze ploeg ruim 3 meter voor maar een fout bij het wisselen en de 4e SVV-er ver loor zijn estaffettestokje en verloren wij deze estafette en ook de wedstrijd met 2 punten, buitengewoon jammer. Van Kampen liep hier een prima 1500 m. en won op de laatste 50 meter met veel toejuichingen van het vele publiek. Vrijdag werd aan het winkelen besteed, waarvan natuurlijk gretig gebruik werd gemaakt alhoewel het niet bepaald goed koop in Londen was. Ondanks de drukte in de city kwam je toch nog wel een Schiedammer tegen, want ook de cricketers waren in Lon den. Vrijdagavond bood een der supporters van onze gastver. ons gezelschap een par tijtje aan in zijn villa op Crystal Palace in Sydenham Hill, het hoogste punt van j Londen pl.m. 150 m. hoog. Zaterdagmiddag in stromende regen een wedstrijd tegen Hercules, Eton Mannor en South London Athl Club, een vier ver enigingen ontmoeting. Ondanks 't slechte weer behoorlijke resultaten en een mooie overwinning voor de SW-ploeg. De eind uitslag was SVV 102 p.. South Londen 87 p.. Eton Manor 61 en Heroules 41 punten. De Schiedammers wonnen 5 nummers ml de 100 y, 220 y, 440 y, en de 880 y, kogelstoten. Ondanks de vermoeiende en drukke week dus een daverend succes. Zaterdagavond werd besloten met een gezellige dansavond en werden alweer plannen gesmeed met de Herne Hill Har riers voor het volgend contact in 1952. Al met al heeft de Athletiek-afd. van SVV de stedelijke kleuren en hun Clubkleu ren in Engeland goed vertegenwoordigd en hebben de SVV-ers een practige va- cantie gehad, wattrover nog lang zal wor den nagepraat met de meest gezellige herinneringen. VLAARDÏNGSE SPAARBANK Aan de Vlaardingse Spaarbank werd gedurende de maand Juli ingelegd voor 412.562,07 en terugbetaald 404.228,75. Meer ingelegd 8.333,32. Tegoed aan spaarders 8.708.632,84. Aantal boekjes op 31 Juli 24,458. POSTDUIVENVER. „DE ADELAAR" De uitslag van de wedvlucht Vilvoorde (België), afstand 113 km., ls als volgt: 1, 5, 21, 89 en 103 W. Boog; 2, 4, 15, 35, 77, 97 en 130 H. Janse; 3, 7, 9, 66, 78, 82, 84, 88, 92 en 93 C. Droog; 6, 11, 67 en 80 H. Priem; 8, 14, 39, 110 en 125 J. Kosten; 10, 60 en 119 G. Meijer; 12, 37, 43 en 81 A. J. van Tienen; 13 F. Bangsma; 16, 36, 46 en 104 L. Priem; 17 A. de Ruyter; 18 en 69 W. van Loon; 19 en 76 P. Papen; 20, 63 en 70 J. A. Tuinder Co; 22, 23, 29, 53, 132 en 133 H. L. Stroband; 24, 50, 74, 109, 114 en 120 L. de Ligt; 25 en 38 W. van Hulst; 26, 48 en 126 A. van Es; 27 en 68 Ruyter—Baksteen; 28. 33, 56, 111, 127 en 131 B. v. d. Berg; 30 en 31 mej. Vlielander; 32 en 86 Gebr. Smits; 34 A. Lazet; 40, 91 en 95 J. W. Mullenders; 41 W. Wüligers; 42 A. Faas; 44, 47, 90 en 102 P. J. Mullem; 45, 55 en 124 W. van Wolf eren; 49, 61. 72 en 129 A. Stam; 51, 52, 96 en 117 Th. Kuyk; 54 Gebr. van Toor; 57, 75, 118 en 123 B. Spruyt; 58, 71 en 87 A. Waardenburg; 59, 107 en 112 Scheffer—Bakker; 62, 85 en 108 W. v. d. Lugt; 64, 83 en 98 Joz: Lucieer; 65 A. Middendorp; 73 A. Hofman; 79 J. A. van Bodegom; 94 en 128 J, van Oudheusden; 99 D. Vink; 100 en 105 W. Struis; 101 A. Pronk; 106 B. Blanker; 113 L. de Ruyter; 115 A. v. d. Burg; 116 M. Verhoekx; 121 en 123 H. Freen. De duiven werden gelost im 7.20; aandik, eerste duif 9.4Ö.15; laatste 10.0.16. In con cours 530 duiven. POSTDUIVENVER. „KEER WEER" De uitslag van de wedvlucht met Jonge duiven van Helmond is als volgt: I, 11, 14, 16, 33, 34, 35, 39, 41, 59, 00 en 78 mevr. Smit; 2, 4, 23, 61, 71 en 73 R. van Gog; 3, 22, 25, 42 en 50 J. Engelaan; 5, 17, 43 en 57 J. Mosselaar; 6 en 38 J. v. d. Meyden; 7, 15, 24 en 68 Heindijk en Zn; 6, 10, 56, 76 en 79 dr Moerman; 9, 54 en 80 J. Stigter; 12, 21, 31, 46, 47, 48 en 81 A. Stigter; 13, 18, 44, 52 en 66 J. van der Lee en Zn. Voor het boek, dat ter gelegenheid van de grote Missie-tentoonstelling in October zal verschijnen zijn de gegevens gewenst van alle Schiedammers, welke in de Mis sie werken aan de uitbreiding van God's Rijk op aarde. Daarom verzoeken wij allen, die fami lieleder. uit Schiedam in de missie heb ben. hetzij dit paters, broeders of zus ters zijn, dan wel een leek in het missie werk is, de naam ervan plus gegeven over ouderdom, standplaats, aantal jaren in de missie en congregatie te willen op geven aan onze redactie, Rotterdamse Dijk 188c, Schiedam, Tel. 67423. Liefst zo spoedig mogelijk. Wij hopen, dat allen aan deze oproep gehoor zullen geven en de opwekking door zullen geven, opdat het missieboek ook werkelijk alle namen zal bevatten van Schiedammers, die in de Missie hun werkkracht en bun liefde geven. Die Majoor van het Vrouwen Hulp Korps met dat machtige organisatie talent meende het geschoten te hebben. Gebruik-makend van haar rang in het leger wist zij zich op een puur schrifte lijke sollicitatie aangesteld te krijgen tot chef de bureau van een belasting-consu lent. een job. die in Amerika al even lucratief is als in ons uitgewringerde landje. Haar bedoeling is echter niet zozeer dp clientele adviezen van winstgevende, of minstens van belastingvermiriderende aard te- geven, maar zich via de dossiers van- de clandizie gegevens te verschaffen over een goede partij voor een huwelijk. Een rustig huwelijk vooral zonder avon tuurlijke reizen die te al genoeg in haar leven gehad heeft en een behoorlijk bank saldo. Haar baas komt zonder veel omwegen achter deze opzet en neemt een vriend in de handen, om deze uitgeslapen majoor eens een naar nog niet gedroomde man* nenwereldjes te tonen. Omdat de juffrouw in Japan jfu jutsi geleerd heeft pn ook en andere manier geleerd heeft voor zichzelf te zorgen en ongewenste gas ten van het lijf te houden, komt zij prompt in een oostnoHe terecht, dat van wege de frisheid midden !n de vishande- laren-wiik plaats vindt. De complicaties nemen toe. als de vriend, die een op vaeantie ziinde archeo loog op zoek naar een ond-Egypti che stad in de Nijldelta is. verliefd wordt op de berekende dame, terwijl via ziin avances ook de baas plotseling de aan trekkelijke zijde, van dit vrouwpersoon ontdekt. Er volgen dan nog enkele zeer lachwe'-kpndp scenes, die tenslotte voor de archeoloog (Robert Youn.g) geheel naar wens eindigt. Claudette Colbert kan dit soort Amserikaanse blijsoel-rolletjes slaapwandelend spelen, hetgeen er dan ook op gaat lijken, George Brent loont het niet geheel onverdiende blauwtje en Max Bear, de oudbok-temoioen toont, dat hij meer acteertalent heeft dan menig stuk glamour. Een vrolijke avond zullen velen met deze film zeker hebben. Zaterdagmorgen opende de heer E. A. Kuipers in het Mauritshuis, namens de staatssecretaris van O., K. en W„ de in ternationale kunstweek, die thans voor de zevende maal in Nederland wordt ge houden. Aan deze kunstweek nemen 39 perso nen deel, hoofdzakelijk afkomstig uit Bel gië. Frankrijk en Zwitserland. Onder hen bevindt zich een deelnemer uit Tel Aviv, één uit Portugal en één uit Haiti. De deel nemers zullen in deze week o.a. worden rondgeleid in Delft, Utrecht, Groningen, Leeuwarden, Franeker en Staphorst. De priorin van de Carmel in Drachten, Moeder Josepha van de H. Anna in de wereld Anna Bensdorp zal op 15 Aug. de dag herdenken, waarop zij 40 jaar ge leden haar intrede deed in de Orde van de Carmel. Moeder Josepha heeft sedert Februari 1935 de vestiging in Drachten aan het hoofd van Drachtens Carmel gestaan. Onder haar beleid is het klooster uit gebreid. Toen de zes eerw. zusters Carme- litessen uit Den Bosch in Februari 1935 naar Drachten kwamen, namen zij haar intrek in een klein herenhuigje aan de Stationsweg, doch reeds het volgende jaar kon een gedeelte van het klooster, dat aan de Burg, Wuiteweg gebouwd werd, be trokken worden. Het Noorden heeft zeer veel te danken aan de Carmel in Drach ten, omdat gebed en offer bijzonder ver richt worden met de intentie om het apostolaatswerk hier in het Noorden te doen slagen. In de ommegangen van de St Servaas- kerk te Maastricht ls onderdak verleend aan een niet uitgebreide, doch selecte ten toonstelling van nieuwe christelijke cul tuur, zoals deze bloeit in de missielanden. Deze tentoonstelling, als voorloper op de dekenale missieweek, welke van 1 tot 9 September te Maastricht gehouden wordt, is Zaterdagmiddag geopend door mgr In- gendael, deken van Maastricht, die wees op de frisse geest die in het missieleven tot uitdrukking komt, en waarvan op deze tentoonstelling de vruchten te aanschou wen zijn, Drs J. Houben S.J. heeft deze tentoon stelling ingeleid. Hij wees hierbij op de schoonheid van de kunst in die landen, waar de oorspronkelijke geest van het volk uitgedrukt wordt in religieuze ver beeldingen. Dit ls het resultaat van het feit, dat de geest van het volk gekrlstend is', daardoor gaat de godsdienst in de kunst dezer volken leven. De schilderkunst, verboden door de Is lam, staat op Java nog in zijn beginstadi um, maar desondanks treft men op deze tentoonstelling uitstekend werk aan, zo wel in landschappen als in gewijde voor stellingen. Een grote kunstzin en een hoge trap van cultuur heeft het Indonesische volk altijd bewezen met zijn pronkjuwelen van houtsnijwerk, liefst uit Djatihout. Op deze tentoonstelling wordt hiervan ook weder om blijk gegeven. In Hindoe-Javaanse stijl is uit Djatihout bewerkt een H. Hart en ook een H. Drievuldigheid, met grote voornaamheid in gebaren en uitdrukking, Daarnaast zijn te bewonderen Javaanse Madonna's. Een hiervan is een poging om met de uiterst verfijnde stylering van wa jangfiguren een beeltenis van de H. Maagd te ontwerpen, terwijl in de tweede Ma donna met kind de gedachte aan Christus' Koningschap tot uitdrukking komt. Uit talrijke andere aanwezige voorwerpen en miniaturen ziet men dat de kunstenaars de elementen uit de wajangstijl pogen te ver christelijken. Verder treft men in deze ommegangen aan een Chinees-christelijk huisaltaar, verschillende maquettes o.a. van een Borobudur, alsmede een beeld van de ontwikkeling der christelijke cul tuur op de Goudkust van Afrika. Primitief, maar sprekend tot het volk. Een tentoonstelling, die een bezoek ten volle waard is en een kijk geeft op de ont wikkeling van de godsdienstige elementen In de kunst in deze missielanden» Van 30 Juli tot 10 Augustus is te Oos terbeek een internationale lerarenconfe- rentie gehouden. Hieraan namen 42 on- derwijsspecialisten uit de vijf landen, die het Pact van Brussel ondertekenden, deel, n.l, 12 Engelsen, 12 Fransen, 8 Belgen, 2 Luxemburgers en 8 Nederlanders. De conferentie was de laatste in gen reeks van drie. De beide voorgaande waren in de afgelopen jaren te Ashridge en te Sè vres gehouden. Ditmaal was Nederland de gastvrouwe, die zich, gesteund door de beide andere Beneluxlanden. tot grote te vredenheid van allen van haar taak kweet. Na da opening door een vertegen woordiger van het ministerie van O, K. en W. zetten de afgevaardigden zich aan de studie van verschillende onderwijspro blemen. Prof Brugmans hield als inlélding een zeer belangwekkende réde over Europa en de samenbindende factoren in dit we relddeel. In de volgende bijeenkomsten werd de organisatie van het onderwijs in de verschillende landen in studie geno men. Het belangrijkste werk werd echter ge daan in de afdelingen, die elk een bepaald gedeelte van het onderwijs bestudeerden: talen, schone kunsten, waarbij ook de toonkunst de aandacht had, geschiedenis, aardrijkskunde en exacte wetenschappen. In deze afdelingen trachtte men de ge meenschappelijke grondslagen van "de Wesl-Europese beschaving bloot te leggen en zocht men naar middelen om de leer lingen van middelbare scholen en gymna sia betere en diepere inzichten te geven betreffende de culturele band, die de lan den van Wést Europa, ondanks nationale verschillen, tot een eenheid bindt. De re sultaten werden neergelegd in rapporten, waarin vele suggesties in deze richting werden gedaan. Nadat al deze rapporten waren voorgelezen en besproken in een algemene zitting, werdén zij ter hand gesteld aan de algemene rapporteur, de heer Joulia, die de inhtrnd van al deze rapporten zal verwerken in een brochure. Deze zal in de talen der 5 landen worden gedrukt, en toegezonden aan alle belang hebbende scholen. Zo zullen alle betrok ken leraren profijt kunnen trekken van het hier besprokene en zal ook het werk voor de vrede door beter onderling be grip. samenwerking en uitwisseling be vorderd worden. Hiervan gaf deze con ferentie reeds een goed voorbeeld, dat de beste verwachtingen voor de toekomst wettigt.. BOTTERDAM, 19 Augustus. Vette kcelen en 09»en (naar schatting 768), varkens 407,, totaal aanvoer lilT# dieren. Prijs per leg.: vette koelen le soort 2.60 —2.80, 2e soort 2.30—2.60, 3e soort 1.96—4.20, varkens (lev. gew.) resp. ƒ2.06, ƒ2.03, 2 per kg. vette koeien aanvoer groter, handel tame lijk, prijzen vooral niet hiogef als vorige week; varkens (lev. gew.), aanvoer kleiner, handel vlug, prijzen hoger. Aangiften van 11 Augustus BEVALLEN: L. Ebbendorf—IJsseis d.; A, vsn der La^e—Kramp i; C. J, Kroo*—v*r. (Van onze correspondent) In het klooster der paters Maristen te Hulst werden Zaterdag en Zondag studie dagen georganiseerd door de kring Mid delburg van de K.V.P. Een vijftigtal be stuursleden, afkomstig uit alle delen van Zeeland en enkele burgemeesters, woon den deze dagen bij. Zaterdagmiddag sprak de heer Th. Koersen, lid van de Tweede Kamer, over de „politiek van onze rege ring, gezien to Westeuropees bestel" en pater Witte S.J. over „de verhouding uit sen katholieken en andersdenkenden". Zondagochtend zou prof. dr Jos. Gieten een inleiding houden over „de K.V.P. en de actuele vraagstukken". Dit programma punt kon echter niet doorgaan, omdat de inleider verstek had laten gaan. In plaats daarvan vond een uitgebreide gedachten- wisseling plaats over de Inleidingen van de vorige dag. Bij besluit van de Indonesische min. van opvoeding, onderwijs en cultuur is 'n com. missie Ingesteld voor de bestudering van de mogelijkheid voor de oprichting van een hogeschool voor de kunst. Indien het onderzoek gunstige resultaten oplevert, zal de commissie worden belast met de op stelling van het volledige plan voor de oprichting van deze school. Verder ls bij besluit van de minister van opvoeding, onderwijs en cultuur een landsbibliotheek voor midden-Java opgericht, met het doel om boeken, tijdschriften en dergelijke ter beschikking te stellen van regeringsinstan. tiet en particulier* instellingen. Dezer dagen kwamen we een berekening tegen van de sociale lasten, welke op de landbouw drukken. En eerlijk gezegd, we zijn er een beetje van geschrokken, zó zelfs, dat wij deze berekening hier weer geven. Per 1000 gulden loon bedragen de sociale lasten: 50 gulden ziekte en onge vallenverzekering; 45 guld.en verevenings belasting; 60 gulden klnderbijslagverzeke- ring; 38 gulden ziekenfondsbesluit; 60 gul den pensioenverzekerlng; 15 gulden inva liditeitswet; 60 gulden vacantieregellng. Totaal 328 gulden per 1000 gulden loon d.l. ruim 30 pet. Hierbij moet rekening ge houden worden met de binnenkort ln wer king tredende wet óp de wachtgeld en werkloosheidsverzekering, waarvan dé kosten op 130 gulden per 1000 gulden loon geraamd worden, zodat ln de naaste toe komst het landarbeldersloon met 45 pet. zal worden belast om aan de landarbei der die sociale zekerheid te verschaffen, die hem in deze tijd naar algemeen aan vaarde normen toekomt. Wij willen thans buiten beschouwing laten, of deze lasten voor de Nederlandse land- en tuinbouw te dragen, zwaar of te zwaar zijn om er alleen maar op te wijzen, dat men dit alles moet zien binnen de re ële grenzen, welke in deze sector In acht genomen moeten worden* Want al moge het dan wel waar zijn, dat onze land- en tuinbouw nog sterk ar beidsintensief is, vergeten mag daarbij niet worden, dat onze landbouw speciaal waar hij het meest arbeidsintensief ls niet met betaalde arbeidskrachten werkt en waar de landbouw wel met betaalde ar beidskrachten werkt, dan ls hij niet zo arbeidsintensief en op vele plaatsen zelfs in belangrijke mate gemechaniseerd. M.a.w. onze kleine boeren in het bijzonder en onze zandboeren in het algemeen wer ken met weinig betaalde arbeidskrachten en betalen dus naar verhouding weinig loon uit worden derhalve door deze so ciale lasten niet zo zeer getroffen. Slechts de grote kleiboeren betalen het volle pond, maar voor hen geldt niet, dat zij er aan ten onder zullen gaan. Gaarne zouden wij dan ook eens gespecificeerde berekenlm gen willen zien van de druk der sociale lasten op onze zandbedrljven en op onze kleibedrijven of liever van onze grond soorten afzonderlijk. TH. F. Dr A. M. Kuylaars S.J. ia te Tilburg gepromoveerd op een proefschrift onder bovenstaande titel. Het is een boeiend en zeer belangwekkend boek geworden, dat een prikkel moge zijn zowel voor werkgevers als voor werknemers tot het opzetten van nadere onderzoekingen en proefnemingen. De geleerde schrijver ziet terecht de arbeid als een noodzakelijke vorming; zonder de sociale pressie tot arbeiden zou de mens als 't ware aan zijn luimen en gemakzucht zijn overgeleverd en zou hij practisch niet komen tot een vruchtbare levensinrichting. De arbeid moet dan ook niet slechts dienen tot uitwendige productiviteit, tot het voortbrengen van zoveel mogelijk producten; de arbeid moet tegelijkertijd dienen tot „inwendige productiviteit", tot inwendige vervolmaking, tot „zelfverwerkelijking", tot het door arbeidsnioeite verdienen van arbeidsvreugde. Wil de uit wendige productiviteit deze „inwendige productiviteit" niet verdringen, dan moet de arbeidstaak een zodanige structuur hebben, „dat afwisseling, speelruimte of ontplooiingsmogelijkheid open blijft." Eenzijdig op de uitwendige productivi teit gerichte rationalisering heeft de ar beid geestelijk gedraineerd. Dit is ge schied door vérgaande arbeidssplitsing en door vérgaande mechanisering van de arbeid, waarbij de arbeider nog slechts is een aanvulling of een toezichthouder op de machine. Onder arbeidssplitsing verstaat de auteur een splitsing van een arbeidstaak van zekere ingewikkeldheid in de meest simpele delen, waarna dan deze afzonderlijke handelingen door af zonderlijke arbeiders zonder inspanning of nadenken worden verricht. De schrijver is van oordeel dat deze gees telijk gedraineerde arbeid, in verschillen de vormen met verschillende overgangs vormen naar volwaardiger arbeid, samen valt met de arbeid van de ongeschoolde en de geoefend, industrie-arbeiders. Een kwart, der Nederlandse industrie-arbei ders (incl. arbeidsters: totaal bijna 500.000 is ongeschoold: 45 pet, is geoefend (d.l. met slechts eenvoudige vakkennnis of vakbekwaamheid): 30 pet. is geschoold, tn het middelgrote en grootbedrijf ls de verhouding veel ongunstiger dan in het kleinbedrijf: in het laatste is 65 pet. der arbeiders geschoold De auteur voert vervolgens zekere aan wijzingen aan. dat bijna de helft (onge veer 45 pet.) der ongeschoolden of ge- oefenden een begaafdheidsstructuur heeft, welke hen geschikt maakt voor geschool de arbeid. Enigerlei selectie bij het aannemen van ongeschoold of geoefend personeel pleegt niet plaats te vinden; promotie van deze soorten van arbeid naar geschoolde ar beid komt „uiterst zelden" voor; promo tie van ongeschoolden of geoefenden naar toezichthoudende fuheties komt vaker voor, maar deze promotiekans is indivi dueel bekeken „slechts gering" (klein per centage toezichthoudend personeel; spe ciale eisen)- Dan tracht de schrijver na te gaan welke gevolgen de geestelijk gedraineer de arbeid heeft. Hij verzamelt aanwijzin gen. dat men deze arbeid niet onschade lijk kan noemen, dat deze arbeid m.a.w, niet is „indifferent of neutraal". Er zijn vele tekenen, welke erop wijzen, dat de arbeidsvreugde bij dit soort arbeid nog slechts bestaat in de „loonvreugde"; dat dit soort arbeid leidt tot een gespleten heid van de persoon, tot een z.g. fabrieks- of industrie-neurose, tot moeilijkheden bij de opvoeding tot uithuizigheid, tot geldverspilling. Opvallend is het oordeel van enkele zielzorgers, dat de ongeschool den slechts maatschappelijke belangstel ling hebben als er materiële belangen op het spel staan; slechts bij de E. V. C., „welke juist onder de ongeschoolden veel aanhang heeft" zou men enig idealisme onder deze groep aantreffen. Eveneens moge gewézen worden Op dé merkwaar dige uitspraken over de onredelijke wij ze waarop het loon zou worden besteed, oOk door vele geschoolden (p, 159/160). De schrijver wijst er dan op, dat de lo nen van geschoolden, geoefenden en on geschoolden slechts weinig van elkander verschillen, dat er tussen deze groepen voorzover de gegevens reiken geen ver- schil is tussen milieu van afkomst, en dat er z.i. geen aanzienlijk verschil van be gaafdheid bestaat. Ook economisch heeft het stelsel van de geestelijke drainering van de arbeid op zo massale schaal grote nadelen: Ge wezen wordt op onnodig verlies van ma teriaal en voortijdige slijtage van ma chines, laag arbeidstempo, qualitatieve prestatie-vermindering, waardoor weer ingewikkelde en dure controle-methoden nodig worden. Miskenning van de eigenlijke oorzaak van de grote ontevredenheid in de fabrie ken gelegen in de geestelijke drainage van de arbeidleidt tot overgevoeligheid voor allerlei bijkomstige sociale verhou dingen, waaruit weer sociale afdelingen voortkomen en allerlei andere kostbare lapmiddelen. Het stelsel leidt verder tot het verloren gaan van een aanzienlijk aantal arbeids dagen, hetzij door ontduiking, hetzij door „industrie-neurose", hetzij door „verloop" (wisselen van werkgever), en tot interes seloosheid bij de volgende generatie. De auteur vraagt zich af, of juist het stelsel van extreme rationalisering ten De opperbevelhebber der Verenigde Naties in Korea, generaal Ridgway, heeft 'n boodschap gepubliceerd, waar in hli „de buitengewone heldhaftigheid" prijst van de leden van het Nederlandse detachement in Korea, die deze maand naar huis vertrekken. „Met een diep gevoel van dankbaarheid én bewondering maak ik van deze ge legenheid gebruik om de dappere officie ren en manschappen van het Nederlandse detachement die weldra naar hun vader land zullen terugkeren, het allerbeste te wensen. Uw opmerkelijk gedrag in de hevige Koreaanse gevechten ondanks de ontberingen van het slechte klimaat, het moeilijke terrein en het overweldigende getal der vijanden strekt uzelf en het com mando der V.N. tot grote eer. De buiten gewone heldhaftigheid door ieder lid van dit prachtige gevechtsonderdeel getoond, heeft voor het Nederlandse detachement de bewondering en dankbaarheid geoogst van de vrijheidslievende volken over de gehele wereld. De schitterende moed van de strijders dezer eenheid, onder wie zich uw ge waardeerde en beminde kolonel Den Ouden heeft bevonden, die het hoogste offer bracht, is met recht een aan sporing voor millioenen, die besloten hebben zich tegen een aanval te ver zetten en de met moeite gewonnen vrij heden, die zij genieten, te behouden. Hoewel mensen sterven en misschien vergeten worden, zullen de roemrijke daden, die zij hebben verricht, lang in de herinnering blijven. Het moedig standhouden van het Nederlandse de tachement te Hoensong en Wondjoe zal eeuwig blijven voortleven in de annalen van grote gevechten, die opgetekend (Van onze correspondent). Een wel zeldzaam brutaal staaltje heeft gisteren een Inbreker uitgehaald in een Bussums café. Terwijl het erg druk was in café „Badhuis" aan de Huizenweg, heeft de man omstreeks kwart voor elf kans gezien de achterdeur te forceren en de achterkamer binnen te komen. Iller brak hfl een bureau open en stal 10.000. De politie stelt een onderzoek in en ver moedt met iemand te doen ta hebben. d'e goed met de gang van zaken in het bedrijf op de hoogte is. (Van onze correspondent). Zaterdagmiddag vond men in de gracht langs de 's-Gravelandseweg te Hilversum het lijk van de 62-jarige Gooise wever E. T., die in de nacht van Vrijdag op Zater dag te water was geraakt. Een voorbij ganger zag Zaterdagmiddag twee handen boven het grachtwater uitsteken en alar meerde onmiddellijk de politie. De ver dronken wever had geen kinderen. zijn als een eeuwigdurende hulde aan dappere en koene soldaten, die strijden aan de zijde van de vrijheid, het recht en de menselijkheid. De mannen en vrouwen van uw land, waarheen gij thans terugkeert, kunnen vol trots zijn over de wijze, waarop gij de beste militaire tradities hebt gehand haafd", aldus generaal Ridgway in zqn boodschap. Alg. Overste Fraters van Tilburg Gisteren is vrij onverwachts overleden frater M. Prudentius (in de wereld Gerar- dus Joseph van Grootel), algemeen over ste van de Congregatie der Fraters van O. L. Vrouw, Moeder van Barmhartigheid (Fraters van Tilburg). De teraardebe stelling zal Donderdag a.s. plaats hebben op het kerkhof van het moederhuis der fraters te Tilburg. Nadat de wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong Zondag een bemoedigend ver loop schenen gehad te hebben, doordat de communisten waren afgeweken van hun standpunt, dat slechts de 38ste breedte graad als demarcatielijn in aanmerking kon komen, is de 23ste bijeenkomst van heden Maandag, die 80 minuten duurde, weer vruchteloos verlopen. De communisten verwierpen wederom het voorstel der V. N.-delegatie om de mo gelijkheid te onderzoeken van overeen stemming over een ander punt def agen da dan de zóne voor het staken van het vuren. Generaal Nam II ging niet in op vice-admiraal Joy's verzoek, de zienswijze der communisten kenbaar te maken over een gedemilitariseerde zóne, op grond van de huidige gevechtslinie, zoals de V. N. hebben voorgesteld. De zitting werd geopend met een gede tailleerd antwoord van de delegatie der V. N. op de Zondag door genefaal Nam II ingediende vijf vragen. De generaal, een tevoren opgestelde en Vertaalde ver klaring voorlezende, noemde het antwoord van het commando der V. N. niet bevredi gend. De 24ste bijeenkomst te Kaesong zal morgen om 11 uur (plaatselijke tijd) ge- hou worden. Volgens de woordvoerder der V. N., bri gade-generaal Nuckols, heeft generaal Nam II in de bijeenkomst van heden Maandag opnieuw verklaard, dat de 38ste breedtegraad de eniga aanvaardbare de- marcatielinie is. T> Naar wij vernemen, Is het kort geding tegen de regeringsmaatregelen betreffende de beperking van het bezoek aan de woonoorden van de Ambonezen en het verbod tot het ontvangen van sociale hulp door de stichting „Door de Eeuwen trouw" welk geding op 15 Augustus voor de Haag se rechtbank zou worden behandeld, uit gesteld. Deze behandeling zal begin Sep tember geschieden op een nader te bepa len dag. bate van quantitatief grotere productie (het stelsel dus, waarbij de arbeid gees telijk wordt gedraineerd) ook geen veel dieper gaande economische nadelen heeftt het verloren gaan van het evenwicht tu«- sen productie en consumptie en tussen, beschikbare bevredigin.gsmiddelen en be hoeften. Wordt de mens als producent ver-mechaniseerd dan wordt hij na ver loop van tijd ook in zijn qualiteit van consument vermechaniseerd. De drang naar compensatie in de vrije tijd wordt opgeschroefd en bevrediging wordt ge zocht in „het passief ondergaan van zin tuiglijke genoegens". „Aldns blijft het economische systeem met het werpen van bevredigingsmid'- len in de bodemloze put der ongelimiteer de behoeften, welke put het zelf gegra ven heeft", (p. 178). Hij bepleit dan een herwaardering -n de ontaarde arbeid. Het zijn de industrië le technieken zelf, welke herziening vra gen doch ook mogelijk maken. Hiertoe roept de schrijver de arbeiders op. Hij wijst dan op verschillende methoden. wel- ke bereids toepassing gevonden hebben, in het bijzonder op een experiment van de International Business Machines Cor poration (U. S. A.), inhoudende ,,taak- verruimi.ng" „job enlargment") in stede van arbeidssplitsing (p. 200 e.v.). In bepaalde opzichten doet het pleidooi van de schrijver sterk herinneren aan het voortreffelijke boek van Simone Weil, L Enraicinement. Ook zij doet een beroep op de arbeidersorganisaties, om zich hier op toe te leggen. Conclusies, welke wij kunnen aanvoelen door een' deductieve redenering, vinden wij dooi de schrijver in bepaalde opzichten experimenteel be- ves.tigd. Of inmiddels deze experimente le methode tot voldoende precisering heeft gevoerd wagen wij te betwijfelen. Wij vragen ons af, of de auteur niet het probleem te omvangrijk, te „totaal" maakt door alle ongeschoolde en geoefen de fabrieks-arbeid met geestelijk gedrai neerde arbeid gelijk te stellen (er zijn graden van drainage!) en door de nadelen van de geestelijk gedraineerde arbeid te weinig te differentiëren. Als wij ons herinneren, welke Indruk ken wij kregen van een bezoek bijv. aan de Ford-fabrieken bij Amsterdam, dan betwijfelen wij toch, of het sombere beeld, dat pater Kuylaars geeft, in die mate op gaat als hij he; voorstelt Wij erkennen dat dit slechts een algemene indruk is en dat het door de auteur geschetste beeld ook in dit geval voor bepaalde sec toren zal kloppen. Maar zo algemeen als het ons wordt voorgesteld, geloven wij toch niet, dat het is. Blijkt dit ook niet uit de uitspraken, welke de schrijver ver meldt vanuit zijn enquêtes, welke uit spraken immers in bepaalde gevallen lijn recht het tegenovergestelde schijnen te zeggen van wat hij in zijn eindconclusies stelt. Ook de vraag, of de nadelen van de „geestelijk gedraineerde arbeid" in alle gevallen gelijk zijn. laat pater Kuylaars toch wel tezeer in het midden. Als het waar is, dat ca. 30 pit. van de mannelijke bevolking beneden-middelmatig of slecht is van aanleg, en als het waar is dat iets meer dan de helft van de ongeschoolde en geoefende arbeiders niet in staat is, om geschoolde arbeid te verrichten, dan staat het wel vast. dat bijna een derde van de fabrieksarbeiders ongeschoold (of ge oefend) zal moeten blijven, welke her waarderingsmethoden men ook op de ar beid moge gaan toepassen: deze herwaar dering komt slechts dat deel dier arbei ders ten goede, dat de begaafdheid heeft, om geschoolde arbeid te verrichten. Wat pater Kuylaars voor dit begaafder deel van de Ongeschoolde arbeiders be pleit, achten wij van het grootste be- wicht. Zoals ook hU laat Verstaan (p. 21): hiermee zal gepaard moeten gaan een scherper verschil in loonniveau tussen on geschoolden (en geoefenden) enerzijds en geschoolden anderzijds. Maar het is voor ons dan verder de vraag, of het voor diegenen, die begaafd heid tot geschoolde arbeid missen, inder daad zo ernstige consequenties heeft, dat zij ev. geestelijk gedraineerde arbeid ver richten. Het is voor deze groep, dat socia le zorg erop zal moeten ziin gericht, dat voorkomen wordt, dat de gevaarlijke tendenzen naar a-sociallteit in de volgeh- de generatie zoveel mogelijk worden te gengegaan. Het huidige systeem van col lectieve zekerheid en van vérgaande loonnivellering biedt het tweevoudige nadeel: a) het biedt te weinig prikkels om een vak te leren en stompt de wil hiertoe bij de volgende generatie in lx langrijke mate af; b) het ontneemt slechts tot de ongeschoolde arbeid begaafden de sociale pressie, om hun zaken zo goed mogelijk te ordenen. Het opvoeren van het getal ran de ee- schoolen is o.i. op overtuigende w"»e door pater Kuylaars geschetst als eis van sociaal en van economisch belang. De methoden, welke hjj aangeeft en welke in de practljk van geval tot geval zullen moeten worden gevonden, verdienen in het centrum der sociale belangstelling te komen. Prof. Fred. L. Polak herhaalt ln zijp Voorwoord zijn opvatting, dat de moderne techniek voert tot „vol-automatisering" of „robotisering": d.w.z. eerst tot vrijwel volledige „geestelijke drainage" van de arbeid en op de duur tot het automatise ren ook van déze geestelijk gedraineerde arbeid. Het probleem lost zich zo be- schouwd vanzelf op:, in zeer belangljke mate zullen de arbeiders zelf z.i. uit het productie-proces verdwijnen. Pater Kuylaars zal prof. Polak waar schijnlijk indelen bij de „fatalisten" (p. 190), „die Wel degelijk de ongunstige gevolgen zien van de feitelijke ontwik keling van de techniek, in het bijzonder van de arbeider", doch die deze ontwik keling beschouwen als onafwendbaar Prof. Polak is dan ook van oordeel, dat de suggesties van pater Kuylaars op dit ogenblik niets meer kunnen uitrichten. Toekomstprofetieen hebben wij langza merhand te over; het is verontrustend, dat zij alle even somber ztfn. Vroeger had de utopie het karakter van een satire op het verled-enthans heeft zij het karak ter van een satire op de toekomst. Utopia is bij meest naar voren tredende schrijvers tot een Inferno geworden, doch helaas dromen brede massa's nog allerlei droombeelden Uit een grijs verleden na' Het menseujk ordenen van het heden biedt de énige oplossing. De vruchten van een menselijk geordende samenle ving zullen gezond zijn en kunnen met vertrouwen afgewacht worden. Vandaar, dat wij pater Kuylaars wat de hoofdstrek king van zijn betoog betreft van harte kunnen bijvallen. Zal de „robotisering" totaal zijn? Of zal, boven de massa-productie uit, een meer gediffirentiëerde productie, op oudere arbeidsmethoden berustend, op- riizen? Zal ten slotte de massa-productie slechts zekere collectieve achtergrond vormen, tegenover welke de on persoon- l'lke arbeid berustende oimllteitsproduc- tie de voorgrond vormen? Al deze vragen onttrekken zich aan onze beoordeling. Maar men moet aannemen, dat uit de to tale ontmenseliiking van de huidige ar beid een totaal ontmen eliikte w-ncul- tuur zal worden geboren, en dat uit een menselijk geordende beschaving van he den een op menselijke qualiteiten ge bouwde beschaving van morgen zal groeien. Inderdaad hebben wij de toe komst in onze hand: niet door er als ma niakale utopisten vorm aan te willen ge ven, doch door het heden met behoud van het verleden menselijk te ordenen. F. D.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2