Thorn stak zich in feestgewaad Tien eeuwen herleefden in kleurige optocht St. Pauluscollege te Sterksel in het zilver NIEUWE BOEKEN Reclame Voor de derde maal Brunssumse Kunstweken Camera TË Mysterie Er moet gespaard worden *S port-S patten Maakt voor Uw zaak PAANDAG 13 AÜGUSTUS 1951 PAGINA 4 SCANDINAVIë WENST LIBE RALISATIE LUCHTVERVOER meer faillissementen IN JULI PRIJSSTOP VOOR RIJST IN INDONESIË LIEVEVROUWE OMMEGANG IN BERGEN OP ZOOM INFLATIEDRUK tijdelijk AFWEZIG IN Y.S. Straffe maatregelen bepleit BENOEMING BISDOM HAARLEM Opgewekte reünie bij de Witte Paters Groep uit de historische optocht ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan van Thom. Historische optocht EEN BETER KLIMAAT OP INTERNATIONALE WOLBESPREKING Geheime Amerikaanse compromis-voorstellen Toch wetenswaardig LOCOMOTIEVEN VOOR INDONESIË Verscheping via Amsterdam en Rotterdam Werk van 40 Limburgse kunste naars in etalagetentoonstelling SCHAAKRUBRIEK Het door PERCY KING (Wordt vervolgd) B< ■-f\ De regeringen van Zweden, Noorwegen en Denemarken hebben zich in een ge meenschappelijk memorandum gericht tot de secretaris-generaal van de O.E.E.S. waarin zij zich uitspreken voor een liberalisatie van het internationale lucht vervoer. In het memorandum wordt onder meer voorgesteld, dat zowel het ge regelde als het ongeregelde lucht vervoer wordt opgenomen in de zg. libe- raüsatie-codex voor onzichtbare trans acties, waarover thans bij de O.E.E.S. besprekingen worden gevoerd. In het memorandum wordt er nog op gewezen, dat cr thans op het gebied van de lucht vaart een discriminatie-politiek door sommige landen wordt toegepast, welke doet denken aan de vlaggendiscriminatie wglke 100 jaar geleden op scheepvaart gebied bestond. Volgens opgave door Van der Graaf Co s Bureaux voor den Handel beliep het totale aantal uitgesproken failissementen over de maand Juli 134 (117) te verdelen als volgt: In de prorvincie N.-Holland (exclusief A'dam) 12 (20), A'dam 31 (18), Z.-Holland (exclusief Den Haag en R'dam) 17 (11) Den Hasg 14 (13), R'dam 7 (10), Utrecht 6 (9), Gelderland 13 (2), N.-Brabant 9 (20), Limórug 5 (7), Zeeland 2 (0), Fries land 0 (6), Groningen 6 (0). Drente 2 (0), Overijsel 10 (1). Het totaal aantal uitgesproken faillis sementen van 1 Januari t/m 31 Juli 1951 bedraagt 1084 (973). Tussen geplaatste cijfers zijn over i dezelfde periode van 1950 Hoewel de padi-oogst nog in volle gang is, stijgt sinds enige tijd de prijs van rijst voortdurend, wat zeer 'bevreemdend is, aldus wondt uit Djakarta gemeld. Om het volk te beschermen tegen een onge wenste situatie, heeft het Indonesisciw ministerie van economische zaken beelo- ten, maatregelen te treffen om de rijst prijs tijdelijk te beheersen. Om te voorkomen, dat deze prijsbe- heersing directe invloed zal uitoefenen op de detailverkoop en op de verkoops prijs van de door de boeren verkochte padi, is besloten, dat deze prijsbeheersing slechts geldt voor de handel en dus niet voor rijst die rechtstreeks door de consu menten wordt gekocht. Op Woensdag 15 Augustus a.s., de feestdag van O.L. Vrouw Tenhemelop neming, zal voor de zesde maal na het herstel van de Lievevrouwe Ommegang re Bergen op Zoom in 1945, deze stoet op nieuw uittrekken. De intentie van de Lievevrouwe Omme gang, die 's middags om drie uur zal be ginnen, zal voor dit jaar luiden: Maria, geef ons vrede! De Ommegang krijgt dit maal een bijzondere betekenis door de opening van een Maria-devotiekapel voor Bergen op Zoom, welke bij gelegeneheid van dit Mariafeest zal worden ingewijd. Een aantal leidende Amerikaanse eco nomisten heeft in een rapport aange drongen op straffe maatregelen, w.o. ho gere belastingen, om de inflatiedreiging, welke op lange termijn aanwezig is, in de V.S. te bestrijden. Dit rapport werd Zon dag uitgegeven door het ..Twentieth Cen tury Fund", een particulier research in stituut. De economisten verklaren in hun rap port o.a., dat de momentele afwezigheid van inflationistische druk zuiver een tij delijk verschijnsel is en dat de druk weer sterk zal toenemen, wanneer de defensie productie verder op gang komt gedurende de komende maanden. Gevraagd wordt om een Federaal budget, dat absoluut anti-inflationistisch is en dat voorziet in extra 16 milliard belastingen. Als ge volg hiervan zou men met minder di recte prijscontrole maatregelen toe kun nen .terwijl het moment, dat deze maat regelen geheel kunnen worden afgeschaft dichterbij gebracht zou worden. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot rector te Den Helder (St Liduina-ziekenhuis) de weleerw. heer P. J. Roessen. (Van onze correspondent) pa: hei (Van onze Limburgse redacteur) Zaterdagmiddag j.l. reden herauten in historische klederdracht gestoken, door de schilderachtige straten van Thom, lieten hun hoorn schallen en kondigden in een proclamatie af, dat de feestelijk heden ter gelegenheid van het duizend jarig bestaan van het Witte Stadje be gonnen waren. Toen een uur later op het raadhuis de officiële openingsplech tigheid plaats had, las pastoor Wouters het telegram voor dat hij zoeven uit Vaticaanstad had ontvangen en dat luid de: „H. Vader zendt parochiefamilie van Thom bij gelegenheid van 1000-jarig be staan als onderpand van Gods blijvende bescherming Apostolische Zegen. Voordat Z.H. Excellentie mgr dr J- H. G. hemmens, bisschop van Roermond Zondagmorgen de Pontificale Hoogmis ging celebreren, deelde hij mede, dat stoor Wouters tot erekanunnik van ■et Kathedraal Kapittel was benoemd. Het roemrijke stiftsstadje, vóór de Fran se Revolutie het middelpunt van een vorstendom, waarover een abdis het be wind voerde, is met vlaggen, groen en bloemen versierd en wordt 's avonds op feeërieke wijze geïllumineerd. In een historische optocht, die uit 16 levende groepen bestond, zagen de bewo ners en vele belangstellenden, die van heinde en verre waren gekomen om dit schouwspel gade te slaan. Zondagmiddag de voornaamste gebeurtenissen uit de in teressante geschiedenis van tien eeuwen aan zich voorbijtrekken. De historische gegevens, welke door H. Roumen zijn ver zameld, heeft de kunstschilder Frans v. d. Berg uit Wessem in boeiende taferelen doen herleven. Daar trokken allereerst Graaf Ansfried en zijn gemalin Hilsondis, de stichters van de Benedictijnerabdij, aan de lange rijen van toeschouwers voor bij. De graaf vertrouwde zijn vrouw niet, omdat zij 's nachts meermalen haar huis verliet. Toen hij eens heimelijk haar gan gen naging, trof hij haar voor een Maria kapelletje aan, neergeknield en in*gebed verzonken. In de volgende groep schreed hun dochter Benedicta voort, de eerste abdis, in gezelschap van een aantal kloos terzusters, priesters, ministrelen en die naren. Dan verscheen de statige figuur van de vorstin-abdis, gekleed in een kost baar gewaad, schrijlings te paard gezeten en begeleid door haar gevolg, dat uit adellijke stiftsdames en kanunniken be stond. Rechtbank, militie, muntwezen en land weer, waarover deze merkwaardige mi- niatuurstaat eertijds beschikte, werden in kleurige groepen uitgebeeld. Ook het godsdienstleven der bevolking: haar gods vrucht tot O.L. Vrouw, te wier ere de vorstin-abdis Clara Elisabeth, gravin van Manderscheidt-Blankenheim, een Loretto- kapel liet bouwen, welke tot op de dag van vandaag bestaat, haar parochiaal fa milieverband, waarin vroeger tevens de dorpen Ittervoort, Ell, Baexem en Stamp- roy waren opgenomen, de personen, die de stiftskerk na de Franse Revolutie van de ondergang hebben gered, passeerden de revue. De beroemde harmonieën, de koninklijke en de kerkelijke zorgden er voor dat deze zeer verzorgde stoet niet alleen een feest van kleur maar ook van klank werd. Tegen de avond werd de eerste opvoe ring gegeven van het openluchtspel „De Engel van Thom", waarvan J. v. d. Burgt de auteur is. In de lokalen van de oude jongensschool hebben beeldende kunstenaars, die te Thorn gewerkt hebben, hun aquarellen, olieverven, tekeningen enz. tentoonge steld. w® DINSDAG, 14 AUGUSTUS. HILVERSUM n (298 M.) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws.; 7.15 Octotendigynm.; 7.30 Kinder koor; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 „Licht baken"; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; lil.00 Voor de vrouw; 11.30 Kamerorkest; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws.; 13.20 Nieuws van de L. S. K.; 13.25 Amu semen tsork. en solist; 14.00 Lichte muz.; 14.53 Gram.; 15.30 Ben je zestig"; 16.00 Voor de zieken; 16 30 ZiekenJof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felici taties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitz.: Abdoel S'hamsul; „Het land der Boeginezen"; 18.00 Piano; 18.15 Gram.; 13.45 Sportpraatje 18.54 „Dit is leven" (ca<us.); 19.00 Nws.; 1S.15 Actual.- 19.23 „Hier is Europa" (Vaudeville- programma); 19.52 Buitenl. overz.; 19.46 Gram.; 20.00 Nws.; 20.05 Residentie or-k.; (20.25 —29.45 Thorn, het witte stadje", klank beeld); 21.35 Actual.; 21.42 Bariton en piano; 22.00 Kamerork.: 22.35 Voordracht; 22.45 Avondgebed: 23.09 Nws.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM I (402 M.) 7.09 AVRO., 7.50 VPRO., 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws.; 7.15 Gram.7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.16 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram 9.35 Gram.: 10.30 Kamermuz.; 19.50 Voor de kleu ters; 11.09 Sopraan en piano; 1-1.30 Voor de zieken; 12.00 Gevar. muz.; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Piano; 13.00 Nws.; 13.20 Inter view; 13.39 Salonork.; 14.00 Gram.; 16.20 „Paul Vlaanderen en het Madison Mysterie", (hoorspel); ltj.oo Gram.; 16.35 „De sehoolmelk- voorzien-ing" (ca-us.); 16.50 Musette-ork. en solist; 17.50 Gram.; 17.30 Dansmuz.; 13 00 Nws.; 18.15 Piano; 18.30 R. V. U.: dr J. Schouten „Verlegenheid";; 19.00 Orkest- conc.; 19.35 Vocaal Dubbelikwartet; 19.50 „De evolutie van het vliegveld" (caius.); 20.00 Nws.: 20.16 Actual.: 20.ÏS Operettemuz.; 2L.15 De Antwoordman; 21.30 Gram.; 22.00 Dans muz. en zigeunermuz.; 22.45 Buitenl. overz.; 82.00 Nws.; 23.-15—24.00 Gram. Woldeskundigen zeggen, dat zich bij de internationale besprekingen, welke in de V.S. gevoerd worden over de toekomst van de wereldwolhandel een gunstiger stemming ontwikkelt. Zij geloven dat de V.S. geheime compromisvoorstellen heb ben gedaan met betrekking tot het ver zoek om een toewijzingensysteem, welke niet kunnen worden bekend gemaakt in verband met het mogelijke gevolg hier van op de wereldmarkten. De besprekin gen door de wolcommissie zijn zo geheim, dat het zelfs onmogelijk is te bevestigen of er inderdaad voorstellen zijn gedaan. Deskundigen denken echter, dat dit in derdaad het geval is en dat zij het „kli maat" voor de besprekingen hebben ver beterd. Zij wijzen op de grote prijsdaling sedert April en op het ophouden van de overdreven en met elkaar in tegenspraak zijnde berichten over de Amerikaanse be voorradingsbehoeften als bewijs voor de betere atmosfeer. De dreiging met massa productie van synthetische wol wordt meer als bluf dan als werkelijk plan be schouwd. Twintig mille verduisterd. Van een aan nemingsbedrijf uit Zuilen, dat een op dracht uitvoerde in Zaandam, is de boek houder door de Zaandamse recherche ge arresteerd in verband met gepleegde verduistering tot een bedrag van ca 20.000. Een ingesteld accountantsonder zoek heeft de fraude aan het licht ge bracht. Pseudo-vogelpest. In de gemeente Dalen in Drenthe heeft de Veeartsenij- kundige Dienst pseudo-vogelpest gecon stateerd. Honderdzeventig kippen van landbouwer Van der Veen-zullen ver nietigd worden. De omgeving is besmet verklaard. Russische atoomfabriek In Sinkiang? Volgens vluchtelingen uit de provincie Sinkiang (N-W. China) hebben de Rus sen in het district Ili, dicht bij de Russi sche grens, een atoomfabriek gebouwd waar prof. Pontecorvo, de Britse atoom geleerde, die enige tijd geleden op gieihedm- zinnige wijze verdween, werkzaah zou. zijn. Men zoekt verband tussen deze mede delingen en het bericht uit communisti sche bron over een hevige vulkaanuit barsting in een afgelegen district van de provincie Sinkiang. Staking in Liverpool. Ongeveer 600 ha venarbeiders van Liverpoal moesten Zaterdagochtend hun arbeid onderbreken omdat honderd kraanmachinisten in ver- band met looneisen in staking gegaan wa- i aanwezige pater-provinciaal, H. J. M. ren.-Hierdoor ligt het werk op elf schepen Hartman, behalve zijn gelukwensen ook Toen een maand geleden het feestpro gramma werd uitgestippeld der viering van het 25-jarig bestaan van 't St. Paulus College der Witte Paters van Lavigerie te Sterksel, was er natuurlijk rekening mee gehouden, dat het midden Augustus fei telijk nog zomer moet zijn. En als men dan de beschikking heeft over een weel derig park tegen 'n achtergrond van fraaie dennenbossen is een tuinfeest met concer ten en andere attracties als 't ware van zelf aangewezen om 'n voornaam onder deel van 'n jubileumviering te zijn. Op onze tocht naar het geheel in de dennen bossen weggedoken liggend Sterksel za gen we de kampeerders deze Zaterdag middag rillend rond hun tenten zwerven en 'n uurtje later werd het openingscon cert van fanfare „St Caecilia" in de be- vlagde feesttuin van het St Paulus College met 'n regenbuitje begeleid. Toch hebben de Witte Paters en hun gasten, w.o. een honderdtal leden der reu- nistenvereniging en geestelijke en we reldlijke autoriteiten en vrienden uit verre omgeving zich niet laten weerhouden het zilveren jubileum van het College opge wekt te vieren. In de thans door de stu denten verlaten zalen heerste direct de reuniesfeer: het weerzien van leraren en schoolmakkers met het uitwisselen van gemeenschappelijke belevenissen. En als men weet, dat tot heden op dit bloeiende College in Sterksel ongeveer 1000 jongens de humaniora studeerden, waarvan er ca 300 Witte Pater zijn geworden of daartoe nog in opleiding zijn, en de leraren er steeds op uit zijn een sterke familiegeest aan te kweken, dan begrijpt men, dat de „in de wereld" teruggekeerden gemakke lijk en gaarne een sterke reünisten-ver eniging vormden. Als voorzitter hiervan heeft mr Th. Dorrestein uit Amsterdam bij dit jubileum de huidige overste, pater F. Dirks, met zijn leraren en ook aan de positie gaf in foto en maquette, tekening en statistiek, een duidelijk beeld van het werk van de Witte Pater, Witte Broeder en Witte Zuster in al hun activiteit, zowel aan de thuisfronten in diverse landen als in 't missieland Noord- en Midden-Afrika. De in 1868 gestichte Sociëteit telt thans 2146 Witte Paters, 1671 Zusters en 475 Broeders. Dat de Witte Paters ook buiten hun col- legemuren in Sterksel en verre omgeving veel sympathie hebben verworven, bleek Zaterdag en Zondag bij de jubileumvie ring. Met pastoor Jac. Verhoeven en bur gemeester R. H. v. Schaik van Maarheeze, woonden enkele honderden belangstellen den het tuinfeest met de Vlaamse kermis bij, terwijl de voetbalteams uit Sterksel, Heeze, Maarheeze, Leende en Geldrop om een „St Paulusbeker" de strijd aanbonden. Concerten werden gegeven door muziek corpsen en zangverenigingen uit Sterksel, Heeze, Leende, Lierop, Geldrop en Val- kenswaard. IJ JEUGD MOET SPAREN, zo heeft houden, de liefhebber van geschiedenis minister Lieftinck onze jongeren een keizer Vespasianus of een Lodewijk vermaand, de vele jongeren, die XIV, mitsgaders n aantal andere Frans» vorsten, als Hendrik IV, een even groo4 legeraanvoerder als spaarder. De kunstlievenoen zou men kunnen paaien met een Rembrandt indien ze zich speciaal voor de beeldende kunst in teresseren en Rossini en Meyerbeer kun nen dienst doen voor muziekliefhebber». Zakelijk aangelegde jongelui, die nog niet overtuigd zijn door de zakelijke re- ci a. deneringen der spaarpropagandisten. zou veel' gedaam om de jeugd bij te'brengen. men een Rockefeller voor ogen dienen i i i 1 f.1 to Vveiiirlrtrs rl to -r r-\ -6 t no ri O al flink verdienen, maar vaak, zoals onze strenge grootouders het zo beeldend omschreven „alles aan het lijf hangen". De spaarbanken zijn minister Lieftinck bijgevallen. Er werd geconfereerd over een grootse spaarcampagne, waartegen slechts een enkeling bezwaar had. omdat ze te duur leek tegenover de resultaten, welke bereikt konden worden. En inmiddels werd en wordt er al dat sparen iets zeer lofwaardigs is en zelfs een nationaal belang. Men doelt hierbij natuurlijk niet op het potten voor vacantiereisjes en zo. Maar al wordt er in de naaste toe komst nog veel meer gedaan, om onze meisjes en jongens te doen sparen, we kunnen toch met aan de indruk ontko men dat men de taak al te zakelijk en. te weinig romantisch bekijkt. Dit is nu eenmaal het nadeel van fi nanciers, ze zijn te nuchter. te houden, die zelf tot zijn dood toe de jeugd spaarzaamheid heeft voorgehou den door zijn befaamde dubbeltje, waar van hij nooit een kwartje gemaakt heeft, ofschoon hij met zijn dubbeltje begon, toen de kosten van het levensonderhoud nog niet de helft bedroegen van die, waarmede men rekening moest houden, toen hij zich aan het bijeenzamelen van zijn eerste millioenen zette. We weten het uit ervaring, dat ver haaltje over de mülionnair, die de De jeugd komt niet onder de indruk grondslag voor zijn fortuin legde door van economische betogen. Ze wordt veel het oprapen en bewaren van een speld, meer beïnvloed door sprekende voor- doet het bij onze jeugd niet meer. beelden van personages, die tot hun ver- Maar het is nauwelijks denkbaar, dat beelding spreken ze niet zou ontvlammen in een ware Laten de geleerde propagandisten voor spaarwoede, wanneer al die bijzondere het sparen toch eens in de geschiedenis figuren aan haar voorbij paraderen voor- snuffelen en naar zelfs voor hen illustr» 0p Vespasianus en de rij besloten met voorbeelden zoeken, van lieden, die on- John D., toegelicht door bijzonder on der hun vele goede eigenschappen ook voedende uitspraken van al deze groten de deugd van spaarzaamheid telden. in de kunst van het sparen. Er zijn voor onze jeugd voorbeelden En als die het niet doen, dan zijn er te kust en te keur aan te wijzen. Voor nog filmsterren als Greta Garbo Sonia alle typen, waaruit onze jeugd bestaat. Henie en Maurice Chevalier. Die' worden Men kan de boekenwurm vangen met in Hollywood vaak om hun spaarzaam- een Schopenhauer en een Tolstoi en dec- heid gecritiseerd. Men noemt hen daar noods een Voltaire, de jongeman met zelfs gierig. Maar dat is natuurlijk de krijgsmansidealen een Napoleon voor- afgunst van spilzieke collega's. In de leeftijd van ruim 74 jaar overleed te Haarlem dhr. Th. Van Swieten, pen ningmeester van het Nederl. instituut van automobiel- en motorexperts. De overle- dfne. die jarenlang hoofdredacteur van „De Auto was, genoot grote bekendheid als automobielexpert. Te Hoogerheide verreed men een wie- Iercriterium voor profs over 120 km. De wedstrijd werd in de eindsprint gewon nen door de Soestenaar Grift. Hij liet resp. Steenbakkers, Bakker, Van As, De stil. De Palestijnse verzoeningscommissie der V. N. heeft vertegenwoordigers van Israël en de Arabische staten uitgenodigd, op 10 September in Parijs bijeen te komen, teneinde opnieuw te pogen tot een op- sing van het Palestijnse conflict te komen. Proces in Jordanië. In Jordanië zijn acht personen gearresteerd, onder be schuldiging van medeplichtigheid aan de moord op koning Abdoellah. Twee voor malige hoge ambtenaren die eveneens bij de misdaad betrokken zouden zijn ge weest, bevinden zich in het buitenland. Volgens de Jordaanse premier is het onderzoek thans gesloten en zal een mili taire rechtbank de zaak binnenkort be handelen. De pers zau, wat dit proces be treft, aan censuur zijn onderworpen. daadwerkelijke bewijzen van medeleven der oud-leerlingen aangeboden. Bij dit jubileum is ook de pioniersarbeid van de eerste overste van het St Paulus College, wijlen pater A. Smoor herdacht. Zijn portret prijkte op 'n ereplaats op de ln enkele zalen Ingerichte, wel zeer in structieve missietentoonstelling. Deze ex- De eerste 2 van de door de Indonesische regering bij Krupp bestelde serie van 100 locomotieven zullen Woensdag 15 Augus tus uit Amsterdam worden verscheept. De locomotieven, die elk een gewicht hebben van 04.000 kg., zullen als deklast op het m. s. ..Celebes" van de maatschap pij „Nederland" worden vervoerd. Met de tenders en de reserve onderde len zullen zij Dinsdagmorgen aan boord van het schip worden gehesen. De Celebes wordt eind September in Tandjong Priok wordt verwacht. Voor de verscheping van de 100 locomotieven zullen de Rott. Lloyd, de Mij Nederland en de Oceaan ingescha keld worden. Burgemeester J. W. Quint van Bruns- sum heeft Zaterdagavond in het gemeen tehuis de „Kunstweken 1951" geopend. Deze kunstweken worden thans voor de derde maal gehouden. Het voornaamste onderdeel er van is de expositie van, 134 schilderstukken en beeldhouwwerken In de etalages van winkels aan de Kerkstraat het Lindeplein en de Rumpenerstraat. Aan deze expositie werken een veertigtal Lim burgse kunstenaars mee. Ter gelegenheid van de opening werd gisteravond in het openluchttheater van Brunssum een concert gegeven door „L'Harmonie de la fosse 10 de Sains-en- Gohelle", het Franse mijnwerkerscorps, dat deelneemt aan het internationale mu ziekconcours te Kerkrade. In de pauze van het concert hield Bernard Verhoeven een beschouwing over kunst. Woensdag 15 Augustus voert in het open luchttheater „Het zingende Zuiden" uit Vaals de operette „Het lied van de woes tijn" op. Voor 16 en 17 Aug. staan resp. de film „Faust en de duivel" en een spreek beurt door pater Jac. Schreurs M.S.C. over „Het karakter van de Limburger" op -het programma. Op Zaterdag 18 Aug. worden weer con certen gegeven in het openluchttheater en wel door het Eindhovense koor „La bonne esperance" en door de fanfare „St Caeci lia" uit Jabeek. De tweede week wordt geopend met een opvoering van „Hamlet" door de speel- groep Limburg" op Zondag 19 Aug. Ver der staan voor deze week o.a. op het pro gramma: een concert door de harmonie St Caecilia van Schinveld (21 Aug.), een zanguitvoering door de zangvereniging „Oranje" uit Schinveld en het Rumpens Mannenkoor (23 Aug.), een spreekbeurt door drs W. Jorissen uit Brussel over „De kunst in Belgisch-Limburg en de samen werking der beide Limburgen" (24 Aug.) en een concert door de Kon. harmonie van Thorn (25 Aug.). Tijdens de sluitingsavond op Zondag 26 Aug. voert de Limburgse Opera in het openluchttheater „Carmen" op. „Opvoeding tot liefde", door dr R. Biot. Uitg. Helmond, Helmond. Een mooi boek, met een edele strek king! De schrijver is uitgegaan van het gezegde: „Als het huwelijk eens vooraf gegaan werd door een noviciaat, hoeveel mensen zouden er dan overgaan tot het afleggen van de gelofte?" Daar zit veel in, daar steekt, kunnen we de auteur nazeg gen, een bedroevende werkelijkheid ach ter! Ook het liefdesgevoel van de mens heeft een opvoeding nodig. Deze dient, volgens schr., zich uit te strekken over alle levens stadia. Dit is de opzet van het boek en in de verwezenlijking ervan is het op voor treffelijke wijze geslaagd. Theoretische gezichtspunten worden aangevuld met practische raad over het huwelijksleven der echtgenoten alsmede de sexuele op voeding der kinderen. In deze tijd, waarin echtscheidingen maar al te vaak uiteindelijk voortkomend uit de lichtvaardige wijze, waarop „het verbond voor het leven" gesloten wordt aan de orde van de dag zijn, is een boek als dit. dat een serieuze voorberei ding op de beleving van het huwelijk wil bevorderen, bijzonder welkom. „De vrouw, haar natuur, verschij ning en bestaan" door F. J. J. Buy- tendijk Uitg. .,Het Spectrum", Utrecht. Het zwaartepunt van deze verhande ling vormt een diepgaande studie van de vrouwelijke natuur uit biologisch, psy chologisch en anthropologisc'h opzicht waarbij de hoogleraar de gelegenheid te b3at neemt om zijn zienswijze te stel len naast en tegenover de opinies die o.a, in existentialistische en psycho analytische kringen gangbaar zijn. Zij bevat een aantal zeer fijnzinnige ontledingen van de kenmerkende trek ken der vrouwelijke verschijning en een poging de zin dezer verschijningsvormen en het wezenlijke van het vrouwelijke bestaan te doorgronden. De boute tegen stelling ,,manvrouw: actiefpassief" wordt hier vervangen door een aanzien lijk genuanceerder verstaan van de vrou welijke aard, die er vóór alles op ge richt schijnt 't bestaande in al zijn vor men liefdevol en in belangeloze sympa thie te verzorgen en tot volledige ont plooiing te brengen. Voor de velen op maatschappelijk ge bied, wier werk hen in aanraking brengt met de situatie van de vrouw in deze wereld, biedt dit boek uitermate verrij kend studie-materiaal. „Het antwoord op het probleem van het leven", door F. Lelotte S.J. Uitg. Casterman, Na in het Frans en andere vreemde talen verschenen te zijn ,zag dit werk in drie delen ,resp. onderbetiteld,.God en de schepping"; „Genade en verlos sing"; „Tegenover het moderne leven", in het Nederlands Jhet licht, Het is ons onmogelijk, in het korte bestek .waaraan wij ons gebonden ach ten ,een overzicht te geven van de ver scheidenheid der door Pater Lelotte be handelde onderwerpen. Bevattelijk, boeiend en suggestief als hij schrijft, weet hij ons God als het ware te doen tasten in de wondere scheppingswerken van Zijn hand; weet hij ons de Persoon van Christus als historische werkelijk heid .als Levend Ideaal, duidelijk voor ogen te stellen; weet hij ons inzicht te geven in de leer der Katholieke Kerk ten opzichte van talloze levensaspecten, Sommige opmerkingen yan de schrij ver (die overigens die leer niet raken) nopen ons wel eens tot het plaatsen van een vraagteken. Zo b.v. deze (men lette op de tweede zin) „De opgroeien de jongeling zal vaak hardnekkig moe ten strijden voor -zijn zuiverheid. God bereidt hem blijkbaar voor tot het mees terschap over de wereld door 't mees terschap over zichzelf", Die „blijkbaar heid" wil ons niet bijster sterk aan spreken. Een ernstige bedenking menen wij te moeten maken ten opzichte van een op pag. 115 van deel III ontwikkelde formulering .rakende de katholieke hu welijksmoraal .die licht voet zou kun nen geven aan de onjuiste opvatting, als zou de huwelijksdaad alleen maar ze- delijk-geoorlopfd zijn met het oog op het overdragen van het leven en die geen recht doet wedervaren aan het algemeen aanvaarde moraalbeginsel, dat het van nature ontbreken van bevruohtingsmo- gelijiklheid de zedelijke geoorloofdheid van de huwelijksdaad niet opheft. A. M, „Vlucht in het avontuur", door Fitzray Maclean (vertaling H. C. E. de Wit-Boonacker). Uitg. Hol- landia, Baarn. Een avonturenboek? Een zeldzaam boei- end avonturenboek? Men kan het slechts ten volle beamen. Maar al die avonturen zijn werkelijk beleefd. En het verrassen de van dit werk is zeker, dat het een brok „historie" geeft, welke een verhelde rend licht op heden werpt. Het conservatieve lagerhuislid Maclean heeft de oorlog meegemaakt als parachu tist. Eerst boven Noord-Afrika, daarna boven Joego-Slavië bij het ondergrondse verzet vanmaarschalk Tito, de huidige dictator van dit land. Wat hij in Afrika beleefde, was zuiver avontuur, in Joego slavië maakte hij „historie" mede. Wie het na-oorlogse gebeuren rond Tito wil doorgronden, doet goed dit boek te lezen. Want reeds tijdens de oorlog was Tito eigenlijk ten volle een nationaal-commu- nist; hij vocht voor zijn land, alleen voor zijn land en niet voor Moskou. Die lijn heeft zich tot de huidige dag voortgezet: maar het begin er van zien wij in dit werk. Maclean moge zich toen enigszins vergist hebben, hij loochent het niet; maar hij was in het verleden even eerlijk als nu. Dat is mede een der vele verdiensten van dit werk. Hoog, Schoenmakers, Evers, Jansen, Geers en Frans Vos achter zich Aan het tournooi om het Europese kampioenschap volley-ball, dat van 15—23 Sept. a.s. te Parijs in het Stade Pierre de Coubertin gehouden zal worden, neemt van Nederlandse zijde zowel een dames als een herenploeg deel Het tournooi kreeg trouwens zélfs van achter het ijze ren gordijn inschrijvingen: Rusland, Roe menië en Tsjecho Slowakije zijn eveneens van de partij. Een wielercriterium over 99 km te Bern wfJ(i gewonnen door de Zwitser Schaer, vóór Gotfried Weilenmann en Lafranchi. unze landgenoot Harm Smits werd acht ste voor Rossi en Koblet De jaarlijkse 2 km-zwemwedstrijd in de Delfshavense Schie te Rotterdam werd bij de dames gewonnen door Irma Schu macher. Bij de heren won Jan Hessink. Te Oostende won de Belgische zwaar gewicht Karei Sijs (ex-Europees kam pioen en ex-S.S.'er!) in een partij over tien ronden van de Franse Pool Stephane Olek. (Schaakredacteur P. A. Koetsheid, Huize St. Bernardus, Sassenheim.) Maandag 13 Augustus 1951. No. 6778. P. TEN CATE, Rotterdam. Ie prijs Int. Gross-mem. tournooi 1950. Mat in twee zetten. No. 6779. M. WROBEL, Warschau. Ie prijs „El Ajedrez Argentino" 1950. Mat in twee zetten. Je weet, waarom ik het niet doe. Je oom Is er tegen. Hij wil geen officieel in grijpen, vóór alles is gedaan ,om Archie's moordenaar uit eigen beweging tot beken tenis te brengen. Dit moet ik jullie zeggen Anthony twijfelt er evenmin aan, of de dader is één van de onzen. Daarom: zijn .lullig bereid je aan een proef te onder werpen? Melchior trok zijn wenkbrauwen op. Een proef zeg je? Wat voor een proef? Ik garandeer niet, dat ze succes heeft. De bedoeling is, jullie enige vragen te stellen en het antwoord door de camera te laten vastleggen. Door de camera?, herhaalde Soper ge rekt. Hij tikte met een vinger tegen het voorhoofd. Lawrence lachte zachtjes. Ik snap, waar Henderson heen wil. Hij denkt, dat de dader zich door een blik in de ogen zal verraden. Ook Anthony bezit een buitengewoon gevoelige camera. Alle mensen I Hij grinnikte. Stel je voor, Melchior, dat zo'n stukje celluloid uitmaakte, dat jij de zondaar bent geweest! Hou je aardigheden voor je, of loos ze aan 't adres van een ander!" repliceerde Melchior woest. Jerome was even goed mijn broer als de jouwe, niet? Henderson bezwoer de opstekende storm. Ik kwam op 't idee door iets, dat ik onlangs las. De schrijver beweerde, dat een uiterst gevoelige camera de geringste trekking van de gelaatsspieren vast legt van ogen, oren, mond en neus. Volgens dat artikel kan een verstokt misdadiger onder alle ondervragingen zijn cynisme bewaren, maar verliest hij zijn zekerheid en daarmee de zelfcontrole, als hij voor een camera wordt geplaatst. Je voorstel heeft allemachtig veel van een ultimatum, zei Melchior nors. Als we er niet op ingaan, dan 'k Zal doodvallen, wanneer ik 't doe! barstte Soper uit. Voor zo'n misselijke vertoning ben 'k niet te vinden! Maak je niet dik! Waarom Hender son's formidabel idee te verwerpen? La wrence vouwde de handen in de nek. Ik mag wel een afwisselingetje op een taaie Zondagmorgen. Allright. Henderson ging naar de huiskamer en droeg Anthony's toestel buiten. De oude heer volgde; na een kort onderzoek wees hij de plek, waar hij het wilde opgesteld hebben. Een gespannen stilte hing onder het treffen van de laat ste voorbereidingen. In orde, Derreck, zei Anthony ten slotte. Breng de motor op gang. Hoe moet 't staand, zittend? vroeg Melchior met wrange scherts. U kunt het krijgen zoals u het hebben wilt. Ik als oudste zal me 't eerst aan de moderne fol tering onderwerpen tenzij een ander hogere rechten kan doen gelden. Zittend, besliste Henderson, na An thony met de ogen te hebben geraadpleegd. Wel zo makkelijk. Melchior nam plaats op de stoel, die Henderson gereed had gezet. Camera! schreeuwde Soper. Hij lachte blaffend. Wel ja! Waarom zouden we niet doen, of we in Hollywood zijn? Henderson stond naast Anthony. Mel chior Moncrieff, zei hij eensklaps, je ging gisteravond laat nog uit. Waarheen? De aangesprokene staarde strak in de lens. Even verstarden zijn trekken. Toen fronste hij de wenkbrauwen en antwoord de op verongelijkte toon: 'k Wandelde eerst achter 't huis op en neer, nam daarna het pad tussen de dennen en liep het eiland rond langs de baai. Hoe laat keerde je terug? 'k Ben ongeveer een uur weggeweest. Niemand tegengekomen? Niemand. Wat dacht je wel, toen je Jerome smoordronken in zijn kooi aantrof? 'k Heb geen Jerome gezien. Merci. Jij, Lawrence. Lawrence zette zich voor het toestel, 'k Wilde nog wat frisse lucht happen, eer ik ging slapen, 'k Ben het terras overgesto ken en recht naar de baai gelopen, waar ik in het zand ben gaan zitten. Hoelang bleef je weg? Zowat een uur. Wie begon de ruzie, Jerome of jij? Mij neem je niet, Henderson! 'k Weet van geen Jerome, geen jacht en geen kooi Bedankt. Soper kwam aan de beurt. Hij ging met een stuurs, rood gezicht voor de camera zitten. Voordat een vraag tot hem was ge richt, viel hij snauwend uit: 'k Heb op een bank bij de Chinese koepel gezeten en onderwijl drie of vier sigaretten gerookt. Maar 't was er niet te houden van de mug gen. 'k Slenterde nog een tijdje rond, keerde naar huis terug en schoot onder de wol. Van je fantastische jacht weet ik precies zoveel, hij knipte met de vingers, en de hele Jerome ken ik niet, al viel ik over hem. Soper stond op en nijdaste: Voldaan? Krankzinnig gedoe! Neem nu zelf op 't zondaarsbankje plaats! Mr Anthony is volledig van mijn han delingen op de hoogte, antwoordde Hen derson rustig. Hij nam 't toestel en droeg het de huiskamer weer binnen. Toen hij op het terras terugkeerde, zag Melchior hem peinzend aan. Wat volgt op deze poppenkasterij? 'k Breng de opnamen naar een studio in Glasgow en laat er een film van maken. Jij hè? Soper kwam uitdagend voor Henderson staan. Jij treedt op, alsof je hier de baas bent, kerel! Dat bevalt me helemaal niet! Op de keper beschouwd is niemand zo verdacht als jij. Settle kwam jou halen en we zouden donders graag horen, wat jij gisteravond hebt uitge spookt. Als één van ons vieren gelegen heid had, de misdaad te plegen, dan weet ik wel, wie die ene is. Lawrence streek zich over de kin. We hebben zowaar da hele Settle vergeten. Waarom kom je met hem niet op de prop pen, Henderson? 't Geeft te denken, dat je zo'n belangrijke getuige verdonkeren maant. De advocaat haalde de schouders op Afspraak met Anthony was, over Settle voorlopig het stilzwijgen te bewaren. Juist, knikte Melchior. Henderson volgt de bekende taktiek: verdenking op anderen gooien, om van zich zelf de aan dacht af te leiden. Casueel, dat hij tot in de finesses weet te vertellen, hoe Jerome aan zijn eind kwam je zou haast zeg gen, dat hij er bij is geweest. Kunnen we ons storen aan oom Anthony's gril, om er de politie buiten te houden? Ik adviseer haar onverwijld te waarschuwen. Je doet verstandig, de beslissing aan de oude heer te laten, Moncrieff. Overi gens kan 'k je geruststellen hij heeft een bekend Londens detective getelefo neerd. Morgen Is die hier. Je hoeft er niet aan te twijfelen, of hij zal de raad geven de politie er in te halen. Tot zolang kun nen we wel geduld hebben. Ei, ei! zei Soper sarcastisch. Nu snap 'k, waarom jij zoveel haast achter een uit. stapje naar Glasgow zet! Een prachtgele- genheid, om de plaat te poetsen, hè? Ik heb geen bezwaar tegen het maken van een film, al verwacht ik niemendal van die flauwe kul, maar jij gaat niet alleen! Als we gaan, zal 't met ons vieren zijn. Alleen op die conditie komen de foto's van het eiland af, onderstreepte Melchior. Henderson's ogen vernauwden zich tot spleten. Ik deel jullie bezorgdheid niet, ze! hij gemoedelijk. Niemand van ons zal het in zijn hoofd krijgen, de plaat te poet sen. Dan was het eenvoudiger, de misdaad ineen» te bekennen. Maar jullie wens kan worden vervuld we gaan met ons vieren. No. 6780. M. WROBEL. Ie prijs, afd. driezetten, tournooi als voren. Wit: Kg2, Ddl, Re4g5, Pd4—n7; c2, f2, f3. Zwart: Kh5, Tc3, Rh2, Fb7—gl: b4, c5, d7, f4. Oplossingen over drie weken. DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. Ditmaal weer eens drie eerste prijzen. Daarbij heeft andermaal een van onze landgenoten ziirih onderscheiden, die wij met dit succes feliciteren. We hebben hiervoor nog reden te meer, omdat we hem tot onze medewerkers mogen reke nen. Wrobel op wiens naam twee van deze onderscheidingen staan, is wel 'n geducht tournooirkMer. In heel wat wedstrijden heeft hij zich al aan de spits weten te plaatsen. T PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6769. J. l. v. Grieken. 1. Tal—dl enz. L ,'^a4 is 'n nutteloze zet, die geen stap dichter tot het doel' brengt. No. 6770. J. Szöglhy. 1. Re5h2 dreiging 2. Pc4b6tt. Hier was het zaak goed uit te kijken waar men R van e5 moest plaatsen. De meeste inzenders hebben zidh vergist. 1. Rd4 faalt door 1Pa4 en 1. Rf6 door 1Re3:. No. 6771. J. L. v. Grieken. Oplossing A. 1. Rc2, h3 2. Re4, f3 3. Rc6t, Pe4 4. Pa4, f2 tt. Oplossing B: 1. Fc2, h3 2. Fd4, f3 3. PcSt, Pe4 4. Dd6, f2tt. De oplossing van deze opgave is schijnbaar wel meegevallen. De drie problemen werden goed opge lost door: Ir A. Bergstein, Gel een; F. Pyls, Maasbracht; N. G. Sdhaaps, Rijswijk. No. 6769 en no. 6771 door: L. Verhaagh, Venlo; C. v. d. Weide, Rotterdam. No. 6769 door: H. Th. v. Goor, Voorburg; J. de Jong, Venlo. oir lar wil kaï He SI De u'.t moe ook kwa ople mijl Eng nog baai SI met o vei stek Ned T< van ook ook prei spur finis twe< dedi zien van met ging stan men wint land yard vijfc were Chee Bij c uitei 9,7 s van haal< won Thor zich. vol# win r vard 1.51,7 zorgi beho mete het won het kaan won me te De Luxi die li pract meei toesc het Zuid enig» land, bleel bij d terw! van 15» Roet De hove Snoe male derla kwaï dens ligge voori uitm Nede club, schr; vraaj Limt ,Roe men degr; monc voet in Li het ong: naar Snoe al i woor hoop hem mijn zal v hij r< menc zijn zou 1 men. No, nert reeds Eindt wilde buitei wedst doch naar Voor komsl uiters De Zond; den i luider Eer; Schoti Ove Ove 4J-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4