Gezicht redden in Het wordt op Korea nog een ie weg lange Kaesong Zusters werken een eeuw voor haar mede-mensen Voorraadvorming in de V.S. laswerk en kristal Amusement van het betere genre De camera op 't buitenland J&INSDAG 14 AUGUS1US 1951 PAGINA 5 Nederlanders uit Rusland terug BEDEVAART VAN PRIESTERSTUDENTEN RIJKSPOSTSPAARBANK Amerikaanse hulp aan Spanje Voor defensie tegen agressie EEN MEISJE, DAT GEEN DIENSTBODE MOCHT WORDEN In Nederland ZERKEN OP OORLOGS GRAVEN OPDRACHT VOOR FINSE REKENING POOLSE MATROZEN KRIJGEN ASYL WILD WEST-FILMS VOOR WEST-BERLIJN Jeugd in Oost-Duitsland heeft genoeg van Russische en Chinese films BREDASE „VALKENBERG" WORDT GERESTAUREERD Herziening van de R. X. C.-overeenkomst Prof. Supomo op weg naar Nederland EEN SCHAT op 'T strand VAN EGMOND WEGENNET IN HERKAVELD WALCHEREN Eerste nieuwe ANWB-wegwijzer DE EXPORT VAN DUITSE STEENKOOL Vertraging van tempo in het begrotingsjaar 1951/52 FILM FESTIVAL TE EDINBURGH DODELIJK ONGEVAL IN ALKMAAR Steuben-kristal het allerbeste wat Amerika maakt Vaat van Daum ZEVENBERGEN—ALKMAAR VIA SUSSEX BROEDERS VAN ST. LOUIS TE OUDENBOSCH BIJZONDERE POSTZEGELS IN 1952 GEDENKBOEK BEROEPS- OFFICIEREN VAN HET KNIL VtRKEERS, Verkeers-R A A D S E L DE LERAAR EN HET RAADSLIDMAATSCHAP Ministerieel overleg over meer bevredigende regeling Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Hoogcarspel (CPN) over de z l- bestaande tenachterstelling van n aan H.B.S. en bjj leraren aan gymnasia en lycea, in geval van een eventuele be noeming tot gemeenteraadslid heeft de minister van Onderwijs, K. en W. het volgende geantwoord: LUCHTVAARTTENTOON- STELLING IN EINDHOVEN Toch wetenswaardig kaasmarkt bodegraven „TELEFOON VOOR U" James Stewart terug in zijn oude rol van onnozele onschuld Men heeft in Hollywood na de oorlog geprobeerd voor James Stewart andere rollen te bedenken dan die, waarmee hij vóór 1940 succes had. Men vond hem te oud voor de verlegen, onhandige dorps jongen met het ouden hart, die zich in de moderne samenleving niet thuis voelt, maar die in zijn heilige onschuld niet a'leen zijn doel bereikt, maar ook nog tal rijke bekeringen onder de verharde mate rialisten maakt. De onderhandelingen te Kaesong tussen de wapenstilstandsdelegatie van de Ver enigde Naties en de Noord-Koreanen en Chinezen anderzijds lijken wel iets op een Estemachseprocessie. Terwijl in het laat ste geval echter altijd bij twee passen voorwaarts slechts een stap achteruit wordt gezet, zodat er tenslotte nog altijd een voortgang is, heeft men in Kaesong perioden van absolute stilstand, afgewis seld door twee passen voor-, maar ook twee passen achteruit. Eigenlijk heeft men eerst Zondag een kleine winst kunnen boeken; maar tegelijkertijd werd van Uno- kant voor optimisme gewaarschuwd. We hebben er reeds meermalen op moeten wijzen, dat de Oosterse wijze van onderhandelen sterk afwijkt van de zake lijke manier, waarop we dat in h et Wes ten gaarne zouden doen (maar helaas ook niet altijd doen). De Oosterling heeft «teeds de tijd, er ligt als het ware een <!cuwif?h6id voor hem om te denKen en te praten; daarentegen heeft de Westerling immer haast, hij wil snel en spoedig resultaten zien. De Westerling meent ook diplomatiek, wat hij diplomatiek zegt; de Oosterling omhult zijn ideeën en plannen met geheimzinnige wazen; onbegrijpelijke vriendelijkheden en neerbuigende frazen. Als hij iets wil bereiken, geeft hij er de voorkeur aan niet recht op zijn doel af te gaan, maar langs allerlei voor ons raadselachtige omwegen zijn einddoel langzaam te naderen. Op alle conferenties tussen Europeanen en Aziaten, en zelfs tussen het Westen en Rusland blijkt deze tegenstelling in de geestesgesteldheid telkens Weer tot moei lijkheden en conflicten te leiden. Zo is de gehele wereld ervan overtuigd, dat „de Noordelijken" op Korea inderdaad een wapenstilstand wensen en niets zozeer vrezen, dan dat generaal Ridgway voor goed een einde zou maken aan het gepraat door de mededeling, dat de operaties met volle kracht zouden worden hervat. Maar jj kunnen er niet toe komen spoed achter de zaak te zetten, zelfs niet door de over weging. dat elk uur langer confereren mensenlevens kost en de verwoestingen steeds groter maakt. Dat is zeker niet alleen zucht om propaganda te maken, zoals men in het Westen veelal meent, het is minstens evenzeer het streven om „het gezicht te redden", een verlangen, dat de Oosterling veel sterker voelt dan de mens uit het Westen, die gemakkelijker zijn verlies neemt. Het mo«t de Noordelijken inderdaad niet licht vallen zich als overwonnenen te moe ten gedragen. Generaal Ridgway heeft wel verklaard, dat de twee partijen als vol komen gelijkwaardigen moeten en kunnen onderhandelen. Maar vooral de Noord- koreaanse opperbevelhebber Nam II kan niet anders dan aan die gelijkwaardigheid twijfelen. Het doel toch, dat hij zich bij zijn overweldiging van Zuid-Korea had gesteld: een hereniging van geheel Korea onder de communistische heerschappij van het Noorden, heeft hij niet alleen niet be reikt, hij is zelfs volkomen verslagen. Zijn troepen werden na aan vankelijke s"cc®f" sen tot op de grens van Mandsjoerije teruggedreven; en slechts doordat de Chi nezen om louter Chinese motieven in grepen, kon de Uno-troepenmacht weer ver naar het Zuiden worden teruggedron gen. Maar ook dit succes was niet duur zaam; want zelfs met hun overmacht aan mensenmateriaal konden zij niet verhinde ren, dat de Verenigde Naties weer tot over de 38ste breedtegraad oprukten; de twee Chinese lente-offensieven werden boven dien een volkomen fiasco. Onder dergelijke omstandigheden kan men innerlijk weinig overwinnaarssenti ment opbrengen. Maar tegenover de Azia tische werereld is dat toon noodzakelijk om „het gezicht te redden". In dit ge geven ligt dan ook de diepste oorzaak van het onverkwikkelijk schouwspel van Kae song. Nam II en de voor hem vechtende Chinezen hebben een wapenstilstand, welke het definitieve einde van de mili taire vijandelijkheden moet betekenen, nodig. We horen wel van versterkingen, welke de Noordelijken aanvoeren; maar we behoeven er niet aan te twijfelen, dat ook generaal Ridgway zich voorbereidt om bij een nog steeds mogelijke hervatting van de strijd de overwinningskansen zo Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft uit Berlijn de volgende voorlopige opgave ontvangen van de namen van Nederlanders, die uit Rusland terugkeren en die te Frankfurt aan de Oder zijn overgedragen aan Nederlandse autoritei ten (achter de naam staat de geboorte plaats); J. Baltus te Vledder; J. v. d. Kallen te Den Bosch; J. Corvers te Rotterdam; C. Kok te New York; A. Knijff te Den Haag; A. Mulders te Barankusu (Belg. Congo); K. van Ossenbruggen te Brotch (Duits land); J. Oonk te Aalten; W. Pijnenburg te Tilburg; J- Pelt te Rotterdam; F. v. d. Plas te Utrecht; H. Post te Enschedé; L. Pot te Amsterdam; G. Reinard te Den Haag; J- de Ruyter te Amsterdam; P. Riethoven te Den Haag; Th. Rosendaal te Antwerpen; H. Rozen te Heerlen; L. Sweers te Haren; P. Smits te Den Bosch; j. Snieder te Amsterdam; J. Spronk te G- Stellbrink te Haarlem; W. Storms te Hoensbroek; F. Tillmann te Amsterdam; T Tillman te Amersfoort; H. Tuinman te Rotterdam; J. v. d. Tuuk te Vledder; j. Tukkers te Overijssel H. den Turk te Rotterdam; W. van Uden te Mlddelharnls; t Fahpr te Winsum W. Fels te G. V. d ven te waalwijk; N. Verbeek te Scheveningen; D. Verboom e J. Vertommen te Maastricht, w te Overijssel A Vis te Enschede tW van 't Vlie te Haarlem; M. van Vliet te Doest J. Vriesema te Sneek, P. van Vuuren te Delft; A. Hagens te Arnhem, B. de Haan te Groningen; G. Houttuin te Groningen; M. Helms te Medan; J. Heme- laar te Amsterdam; A. Henkes te Den Haag; W. Herberts te Leiden; W. Hilger- snn té Den Haag; J. Hilgerson te Rotter dam' T Hardoff te Den Haag; G. v. d. Horst té Putten; L. Tsiek te Rotter dam- G Schouten te Maartensdijk; J. Schéners' te Kellersberg; J. Slotboom te Rotterdam; Th. Smoor te Enschedé; O. Schoonewil te Rotterdam, P. Utrecht; Th. Stam te Groteb oek J. de Jong te Appelsga; S. v. d. Eist te ugi Haag; It L. Bouman te Amstei d j Rikkers te Batavia en H. van Mc Gisterenmiddag zijn zij allen in Oost Berlijn aangekomen. (Van onze correspondent). De algemene intentie voor de bedevaart van priesterstudenten naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo welke gisteren gehou den werd was de heldhaftige heiliging van priesters en priesterstudenten. Om tien uur droeg de neomist, de weleerw. heer S. Bruin uit Heiloo een plechtige Hoogmis op daarbij geassisteerd door twee theologanten van het groot-semtnarie Warmond. De Hoogmis werd bijgewoond door de bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, die een predicatie hield over de devotie tot de H. Maagd. De schola cantorum verzorgde de gezan gen. Er waren ongeveer 700 studenten aan wezig, hoofdzakelijk uit het Noorden en Westen des lands. Gistermiddag te drie uur werd "n plech tig Lof gecelebreerd waaronder de Zeer- Eerw. pater Gilbertus Lohuls O.F.M. de predicatie hield, waarna een processie werd gehouden in de tuin van het heilig dom. Blijkens de cijfers per uit. Juli is ge durende deze maand het sparen bij de Rijkspostspaarbank wederom negatief geweest. Bij een inleg van 25.443.903 (v.j. 22.386.421) werd 31.445.973 (v.j. 29.217.558) terugbetaald. Derhalve een ontsparing van 6.002.070 (vorig jaar 6.831.137), groot mogelijk te maken. We menen, dat zo lang geen wapenstilstand met des betreffende bepalingen is gesloten, beide partijen het volle recht hebben hun troe penmacht te versterken. De Amerikanen zijn zeker niet van plan onnodig risico te nemen; wie zou het hen kwalijk kunnen nemen? Toch moeten ook de Verenigde Naties een zekere teleurstelling voelen. Want al zijn zij er inderdaad in geslaagd door het systeem van collectieve veiligheid afdoen de aan te tonen, dat agressie niet meer loont; al hebben zij daardoor de wereld vrede een onschatbare dienst bewezen, het blijft een feit, dat er nog geen methode is gevonden om Noord- en Zuid-Korea onder een democratisch regiem te herenigen. En dat moet, uitgesproken of niet, het doel van de Uno geweest zijn. Ongetwijfeld zullen straks op de militaire wapenstil- standsonderhandelingen indien deze ten minste slagen politieke vredesbespre kingen volgen, welke nog heel wat meer moeilijkheden zullen opleveren, en wel licht nooit tot een goed einde zullen komen. Dan krijgt men de eeuwige wapen stilstand zonder vrede. Hoe deze er op Korea zal uitzien, kan men zich indenken: een hevige vorm van de koude oorlog, waarin de Noordelijken slechts op het gunstigste moment zouden wachten om weer tot openlijke agressie over te gaan. De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft het plan goedgekeurd om Spanje militaire en eco nomische bijstand ter waarde van 400 millioen dollar te verlenen. De commissie verwienp de critiek van haar sub-commis sie, die een studiereis door Europa heeft gemaakt, op het Spaanse regiem. Deze sub-commissie had aangeraden de bij stand te verlenen onder voorwaarde, dat de Epaanse regering „de door het Spaan ss volk beminde vrijheden" zou bevorde ren. De voltallige commissie echter schrapte de desbetreffende passages uit het rapport. (Van onze Limburgse redacteur). Morgen zal het een eeuw geleden zijn, dat de eerste vijf Zusters van de Congre gatie der Arme Dienstmaagden van Jesus Christus door Z H. Exc. mgr. Peter Joseph Blum, Bisschop v/.n het Duitse diocees Limburg, geprofest werden. Reeds drie jaren leidden deze religieu zen een gemeenschappelijk leven in een huisje, dat zij te Dernbach hadden laten bouwen. Dernbach had destijds nog geen eisen parochiekerk en daarom had de plechtige professie in de kerk van het naburige Wirges plaats. Moeder Maria werd tot Overste be noemd en heeft dit ambt tot haar dood vervuld. Op Maria Lichtmis van het jaar 1898is deze vrouw, die uitmuntte door innemende bescheidenheid, gestorven Het proces, dat voor haar zaligverklaring wordt gevoerd, verkeert momenteel in een vergevorderd stadium. Katharina Kasper was haar naam voor dat zij de sluier aannam. Zij was 'n vroom en eenvoudig meisje, dat slechts lager onderwijs op de dorpsschool genoten heeft. Na de dood van haar vader verlangde zij niets liever dan dienstbode te worden in een of ander groot gezin, maar van dit plan is nooit iets terecht gekomen, omdat haar moeder de hulp van Kathari na beter zelf gebruiken kon. Buiten haar huishoudelijke bezigheden om deed zij 'n het dorp veel goed aan de zieken, om wier lichamelijk en geestelijk welzijn zij zich bijzonder bekommerde. Nu zij geen dienstbode mocht worden Wilde zij door beoefening der christelijke charitas in alle opzichten een Dienstmaagd van Jesus Christus zijn. Haar apostolaat trok de aandacht van de Bisschop van het diocees, die in Ka tharina Kasper de geschikte persoon zag om een nieuwe religieuze gemeenschap te gaan vormen. Zo gebeurde dan ook. De jeugdige' Congregatie verspreid de zich spoedig over de bisdommen Keulen, Paderborn, Trier Breslau, Fulda en Mür.ster. Ook trokken de Zusters de grenzen over naar het bui tenland en stichtten huizen in Enge land en Noord-Amerika. Bij de dood van de stichteres telde de Congregat e reeds 1900 leden, die over 195 kloosters waren verspreid. Zij wijden zich aan diverse vormen van naastenliefde: on derwijs, ziekenverpleging, verzorging van ouden van dagen, opvoeding van weeskinderen en verwaarloosde meis jes. Door bemiddeling van Gravin d'Ansem- bourg von Wied, die de Congregatie in Duitsland had leren kennen, kwamen de Zusters reeds in 1859 naar ons land en vestigden zich te A.mstenrade bij Heer len, waar zij zich in een pas gebouwd gesticht met de verzorging van ouden van dagen belastten. Bismarck s Kulturkampf noodzaakte nog meer Zusters haar vaderland te ver laten en naar Nederland uit te wijken, want krachtens de noodlottige Meiwetten van 1873 mochten zij geen onderricht meer geven op Duitse scholen. De stich teres kocht toen voor haar Zusters een hofstede te Lutterade aan. Naar dit dorp verplaatsten de Zusters het pensionaat van Montabaur, toen de Duitse regering de gebouwen in 1876 in beslag genomen had. Zij namen daar,tevens het lager on derwijs ter hand Toen in deze streek de enorme bedrijven van Staatsmijn Mau- rits verrezen, breidden zich daar haar werkzaamheden op het gebied van wijk verpleging en onderwijs nog aanmerke lijk uit. Zij bezitten thqns ook grote scholen te Geleen en Lindenheuvel. De jubilerende Congregatie heeft in Nederland tien kloosters. Zeven daarvan zijn in de provincie Limburg gelegen en wel te Amstenrade, Geleen, Lindenheu vel. Lutterade, Krawinkel en Vaals De drie ovérige kloosters bevinden zich te Herwen en Terboig in Gelderland en te Hamersveld in de provincie Utrecht. In het Moederhuis te Lutterade zal het feest op Maria ten Hemelopneming slechts in intieme kring worden gevierd Het Nederlandse Oorlogsgraven Comité is na met het departement van Oorlog tot overeenstemming te zijn gekomen op Rusthof te Amersfoort overgegaan tot de vervanging van de houten kruisen op de oorlogsgraven door zerken uit Franse kalksteen. De honderd en vijftig oorlogsgraven (met uitzondering van de graven op de Russische begraafplaats) die zich op „Rusthof" bevinden, krijgen nu een een voudige staande steen, waarop alleen naam en jaartallen zijn aangegeven Op de stenen der Katholieke in ons land gesneu velde geallieerde militairen wordt een kruis gebeiteld. Het ligt in de bedoeling deze vervanginjsmaatregel op alle oor logsgraven in ons land door te voeren. Door tussenkomst van de Stichting Nederlandsche Scheepsbou<wexport Cen trale is dezer dagen aan de N.V. C. van der Giesen Zonen s Scheepswerven t.e Krimpen ia. d. IJssel opdracht ver leend tot het bouwen van een motor- tenkschlp van 14.900 tons draagvermo gen, voor rekening van de Finse rederij Neste O. Y. te Helsinki. Verwacht wordt, dat het in geladen toestand een snel heid van 14% mijl zal behalen. Aan de twaalf Poolse matrozen, die de vorige weel; op de Poolse mijnenveger H G. 1 hun off eieren opgesloten en het schip naar IJstad in Zuid-Zweden ge bracht hadden, is gisteren asyl in Zwe den verleend. Zweden had reeds een verzoek van de Poolse regering om de mannen te inter neren teneinde hun ontsnapping naar het buitenland in afwachting van een of ficieel verzoek om uitlevering te belet tim van de hand geweten. De bioscopen in West-Berlijn hebben een speciaal kwantum Wild West- en Indianenfilms gekregen met het oog op de duizenden jongelui uit Oost-Duits land, die tijdens de tweede week van het (communistische) Jeugdfestival in de Westelijke sectoren worden verwacht. De eigenaars van de bioscopen in deze sectors zijn tot de ontdekking geko men, dat onder de naar schatting 400.000 jongelui uit Oost-Duitsland die tijdens de afgelopen week naar het Westen zijn geslipt, een grote vraag bestond naar Wild West-films. „De jongens vertelden ons, dat ze ge noeg hadden van de Russische en Chinese films in hun plaatselijke bioscopen en dat ze wel eens een echte avonturenfilm wilden zien", verklaarde één der bio scoopexploitanten. De ministerraad heeft in zijn verga dering vtan Maandag j.l. de plannen goedgekeurd voor de restauratie en ver betering van de aanleg van het park „Het Valkenberg" te Breda. Zoals be kend zal in deze oude slottuin der Onanjes in 1952 de nationale manifestatie „Breda Oranjestad 1952" worden ge houden. Prof. Supomo, de specaie ambassadeur vau de itepuuiilt Indonesia, is neüeu- oenteno niet mr /.am, iioóldiambienaar van net xndonc&iscne ministerie van bU'temaiwse aaaen ,ais adviseur, naar iSeuenanu veu'no&aen voor bet voeren van ubkumeie vooroereiaeude oespreiun- gen mei ue iseuerianuse regering en r»e- ueriands epouuene kringen over de wijze, wafuop ne overeenkomsten van de itodue Xaiel-Coiuerentie zouuen bunnen worden opgeheven om vervangen te woraen door een gewoon internationaal verdrag'. yxüi. oupomo op helt vliegveld ivtsmajoran werd uitgereid door ae plaatsvervanger! iveuemuidse Hoge doimnissaris. zeide oy zyn vertrek, aal auaere overeenkomsten van ae rt.l-C., oeirejtiena'e de samenwerking tussen ln- uonesie en JNeoerrand, eveneens m be schouwing zulten woraen genomen, als ook Indonesië s eis inzake Nieuw-Gut- nea. „Ons doel is zo zeide prat. Supo mo, „tussen Indonesië en Nederland 'n werkelijke samenwerking tot stand te brengen vrij van emge psychologische druk en voordelig voor beide ipartijen. Ue Unie is een vorm van samen werking ,die gebleken is niet „levend" te zijd en 4*® de werkelijke samenwer king slechts heeft belemmerd". Zondagmiddag zal het brede strand te Egmond aan Zee krioelen van een men senmenigte, welke zal zijn bevangen door iets wat men goudkoorts zou kun- nen noemen. Er ligt dan namelijk een schatkist op het strand, 30 c.m. onder het zand, boven de vloedlijn. Een zware groene kist, met goudbesiag versierd en in die kist een schat van honderd har de guldens, welke het eigendom zullen worden van degene, die de kist met blote handen uit het zand zal opgraven. Het strand van Egmond is een uitge strekte zandvlakte. Maar de schatgra vers behoeven niet wanhopig te worden. Een gedeelte van het terrein zal worden afgezet voor dit schatgraversfeest, dat georganiseerd wordt door een commis sie, welke het eeuwfeest van de St. Vin- centiusconferentie te Alkmaar, dat in 1952 gevierd gaat worden, voorbereidt. Iedereen kan tegen betaling van een kleinigheid aan dit festijn deelnemen. Maarmen eal aan enige eisen moeten voldoen. Men mag geen enkel hulpmiddel gebruiken om de met goud geornamenteerde kist in zijn bezit te krijgen. Geen schop, geen schep, geen lepel en geen vork, zelfs niet het deksel van een groentenblik! Men moet het rulle zand met blote handen weggraven. Honderden, misschien wel duizenden zullen naar de geheimzinnige kist ko men graven. En voor hen, die de kist niet vinden, zijn er in een blikken busjes troostprijzen, ook onder het zand, ver borgen. Te Westkapelle is gistermiddag de eerste nieuwe wegwijzer van de ANWB onthuld voor een herkaveld Walche ren. Deze eerste paal is een onderdeel van een geheel nieuw wegwijzernet, waarover Walcheren dezer dagen de beschikking krijgt en dat geheel wordt aangepast aan de na de oorlog veran derde situatie. De directeur Wegen en Verkeer van de ANWB, de heer A. Boost, herinnerde in een kort woord vóór de onthulling aan de grote offers, welke Walcheren terwille van onze vrijheid heeft ge bracht. Vervolgens onthulde de commis saris der Koningin in de provincie Zee land, jhr mr De Casembroot, de wegwij- zer, die bedekt was door de ANWB- vlag. De gloednieuwe paal draagt een schild met de Zeeuwse wapenspreuk. De korte plechtigheid werd bijgewoond door diverse autoriteiten, o.w. verschil lende Walcherse burgemeesters, verte genwoordigers van de ANWB en hoofd ingenieurs van de Rijkswaterstaat. Het ziet er niet naar uit, dat de Weste lijke Geallieerden er in toe zullen stem men in een vermindering van de export van steenkolen uit W. Duitsland, zolang dit land niet overgaat tot de invoering van een distributie-systeem voor kolen, zoals in andere W. Europese landen het geval is, aldus werd van Geallieerde zijde te Bonn vernomen. De Geallieerden zijn van mening, dat e W. Duitse regering verlaging van de export vraagt als een gemakkelijk middel om van de onpopulaire maatregel af te komen nl. het instellen van een doelma tige controle op het binnenlandse ver bruik. De Munitions Board heeft in zijn half jaarlijkse verslag aan het congres inte ressante mededelingen gedaan over de Amerikaanse oorlogsreserve voorraden. De General Services Administration, die de Amerikaanse oorlogsreservevoorraden beheert beschikte per 30 Juni 1951 over voorraden ter waarde van 3 milUiard. Deze voorraden waren ongeveer 20 pet groter dan op 1 Januari van het lopende jaar. Zoals reeds eerder bekend werd, heeft men zioh tot doel gesteld voorra den ter totale waarde van 8,3 milliard tevormen. Oorspronkelijk had men zich een hoger doel gesteld. Bij het begin van het jaar 1951 werd een cijfer van 8,59 milliard genoemd, maar in de loop van het eerste halfjaar 1951 is dit totaal tot 8,3 milliard verlaagd. Naast de 3 milliard voorraden per 30 Juni moet nog rekening worden ge houden met 4,93 milliard orders, welke op die datum op diverse goederen waren geplaatst, doch tot dusverre nog niet waren uitgevoerd. Indien het tegenwoor dige tempo van leveranties wordt ge handhaafd, zou het doel van 8,3 milli ard voorraden, in het jaar 1956 worden bereikt. Met merendeel van de goederen, welke gekocht worden, moeten uit het buitenland worden betrokken. In de loop van het eerste halfjaar 1951 werden nieuwe orders voor een totaal van 1,65 milliard geplaatst. Dit is vier maal zoveel dan in het voorafgaande halfjaar. In feite bereikte de omvang van de geplaatste orders in het eerste half jaar 1951 een zodanig niveau, dat de re gering besloot het tempo van de nieuwe orders In het lopende fiscale jaar, dat op 1 Juli ji. is begonnen, te vertragen. Het plan bestaat de omvang van de nieuwe orders voor schaarse goederen in het lopende begrotingsjaar met circa 50 pet te reduceren. Daar het congres het vorig budgetjaar nog 922 millioen middelen voor nieu we orders heeft beschikbaar gesteld, staan in het nieuwe begrotingsjaar nog 1522 millioen voor regeringsorders ter beschikking. Dit bedrag voor het gehele nieuwe begrotingsjaar (van 1 Juli 1951 tot 30 Juni 1952) is lager dan in het eer ste halfjaar 1951 voor een bedrag van 1645 millioen geplaatste orders. Regeringstoelage voor vier jonge kunstenaars De staatssecretaris van O. K. en W. heeft aan vier Jonge Nederlandse film kunstenaars een toelage verstrekt, om hen in staat te stellen een bezoek te brengen aan het Edinburgh Film Festival. Aangewezen zijn: mevr. E!se van Epen de Groot, filmcomponiste; Ytzen Brusse, makea van documentaires; Hattum Ho ving, cameraman en John van der Meu- len. trucfilm-cameraman. Het Film Festival te Edinburgh, dat sinds 1946 jaarlijks wordt georganiseerd, heeft zich ontwikkelt tot een plaats van bijeenkomst van zeer vele filmkunste naars uit bijna alle film-producerende landen. Er vinden verschillende wereld premières van belangrijke films plaats, terwijl er daarnaast bijzondere aandacht wordt gegeven aan de z.g. documentaire. Op dit Festival worden geen prijzen toegekend, maar wel worden de aangebo den films door een jury op haar artistieke waarde gekeurd, vóórdat zij in het pro gramma worden opgenomen. Van Nederlandse zijde zijn o.a. aange boden: „De Nederlandse Beeldhouwkunst in de Middeleeuwen" (Bert Haanstra); „Kermesse fantastique" (Joop Geesink); ..Der zee ontrukt" (Herman van der Horst); „Gas' (Cefima-film). De Nederlandse regering zal zich op het Festival doen vertegenwoordigen door J. Gerhard Toonder* secretaris van de Beroepsvereniging van Nederlandse Cineasten. (Van onze correspondent). Gisteravond te fcwiart voor elf is te Alkmaar de 68-jarige schoenmaker E. door een tot nu toe nbekende oorzaak gegrepen door een vrachtauto met aan hangwagen. zonder dat de chauffeur er iets van gemerkt heeft. Een van de wie len van de aanhangwagen ging over het hoofd van de man, waardoor zware verwondingen werden toege bracht. Het slachtoffer leefde nog toen het naar het Centrale Ziekenhuis werd overgebracht- ïiort nia aankomst is de IJVcrgcUI dull* ikUU illd ddlii^UïiJoi» man echter aan de bekomen verwondin gen overleden. De chauffeur is des nachts in Sassenheim aangehouden waar hij door de politie is ondervraagd. y1*1" trent de schuldvraag staat nog mets vlast. Het onderzoek duurt voort. In Parijs heeft een tentoonstelling van glas en kristal plaats gehad, die bijzonder veel succes had, vooral bij de bezoeksters. Geen vrouw toch is ongevoelig voor mooi glaswerk. En wat we hier te zien kregen, behoorde wel tot het allermooiste wat van de Gallisch-Romeinse tijd af tot heden door glasblazers is gemaakt. Beperken we ons tot het kristal, dat op het ogenblik gemaakt wordt. Frankrijk zelf kwam te voorschijn met Lalique, Ingrand, de cristallerie van Boccarat en Daum, om slechts enkelen van de voornaamsten te noemen. Lalique toonde glazen en borden van kristal, dik opgewerkt met dof kristallen bladen, meer eigenaardig dan mooi. Dit trok toch zeer de aandacht van het publiek, evenals de lichtkroon, een ver- vaar lijk. groot gevaarte, dat tijdens de tentoonstelling reeds een koper vond. Daum kwam met magnifieke vazen, van uiterst sobere en voorname lijn. De familie Daum is reeds glasblazer van 1875 af, toen Jean Daum, die in 1870 de Elzas ontvluchtte, de glasblazerij van Nancy kocht. In 1890 ontwierp een Daum de be kende gekleurde vazen, met bloemranken versierd. Deze bleven tot 1914 in de mode, maar na de eerste wereldoorlog deden ze plotseling hopeloos ouderwets aan. Toch als men nu nog over de vazen van Daum spreekt, komen die met grillige ranken en bladeren versierde dikbuikige en ^lang gerekte vazen het eerst in de gedachte. In 1920 veranderde Daum zijn techniek. Van die tijd af maakte hij alleen kristal en dit zeer eenvoudig en fors van lijn. Kolonel van de spionnagedienst, werd Exemplaar van Steuben kristal de Steuben totaal geen succes. De Steuben is een afdeling van een grote glasblazerij, de Corning, die een honderd jaar geleden werd opgericht. Arthur Honghton, kleinzoon van de op richter van deze glasblazerij, beweerde bij hoog en laag, dat de Steuben wel degelijk levensvatbaarheid had, terwijl de andere directeuren die afdeling wilden opheffen. Honghton was overtuigd, dat de Steuben een magnifieke kwaliteit glas bezat en over uiterst bekwame arbeiders beschikte, die hun vak uitnemend verstonden, maar Zolang het leger niet zijn eigen oor- logsreservevoorraden volgens de be staande plannen zal hebben gevormd, zullen door de Munitions Board geen reservevoorraden aan wol worden aan gelegd. Het leger beschikt op het ogen blik nog niet over alle reserves aan wol- textielen, die het nodig heeft. Vermoedelijk zal het leger zijn pro gram niet binnen een jaar hebben uit gevoerd, mogelijk heeft het zelfs een langere termijn nodig. Daarom kan niet verwacht worden, dat de Munitions Board voordien tot het vormen van oor logsreserves aan ruwe wol overgaat. Een nieuwe organisatie, de Defense Materials Procurement Agency, zal wor den gevormd, die de voorziening met schaarse materialen, welke van strate gische betekenis zijn, zal centraliseren. Deze organisatie zal bepaalde takken overnemen, welke tot dusverre door de General Services Administration, het departement van binnenlandse zaken, de Economie Cooperation Administration en de Defense Production Administration werden uitgevoerd. Een van de duiven van de heer W. van Well te Alkmaar heeft wel een grote om weg uitgezocht om naar huls te komen. Op een trainingsvlucht op de Zuid-route was de duif, die vijf maanden oud was de 15e Juli (een rampdag voor de Nederland se duivenliefhebbers) in Zevenbergen ge lost, maar in plaats van naar Alkmaar is het dier naar Engeland gevlogen, waar hee doodgemoedereerd op het hok neer streek van de heer J. Jeffs in de Down- land Avenue in Southwioh (Sussex) Blijkbaar weet deze heer de weg in het duivenland, want hij zond naar de Neder landse ringencentrale te Vlaardingen be richt van het geval en juist had de heer Van Well op zijn beurt kennis gekregen, waar zijn wegblijver was terecht gekomen, toen de duif uit de lucht kwam vallen. Toen de wind gunstig was, had de heer Jeffs haar Vrijdag j.l. los gelaten en dit maal faalde 't oriënteringsvermogen niet: om drie uur 's middags was ze thuis. Benoemd zijn tot overste van: St Maria te Oudenbosch Br. Venantius, St Louis te Oudenbosch Br. Sylverius, tot directeur R.K. Nijverheidsschool St Jozef te Ou denbosch Br. Giovanni, tot leider Inter naat R.K Nijverheidsschool St Jozef te Oudenbosch Br. Franciscus, tot overste van St Louis te Rotterdam Br. Heribertus, overste van St Jozef te Lisse Br. Urbanus, overste van St Louis te Laren Br Ignatius overste van St Louis te Amsterdam Br. Fulgentlus, overste van St Louis te Alk maar Br Amandus, overste van St Marie te Roosendaal Br. Amantius. Herbenoemd werden tot overste Stella Maris te Den Helder Br. Camillus, overste St. Maria te St. Willibrord Br. Hygmus; overste Sedes Sapientiae te Nijmegen Br. Marcus en tot novicenmeester te Ouden bosch Br. Theophanus. Naar wij vernemen zullen er in 1952 weer verschillende bijzondere postzegels worden uitgegeven. Naast de bekende zo- merzegels voor culturele en sociale doel einden (uitgifte Mei-Juni 1952) en de kin derpostzegels (uitgifte November-Decem ber 1952) zullen vermoedelijk nog de vol gende zegels uitkomen: een zegel met toe slag ter gelegenheid van de Jan van Rie- beek-herdenking (uitgifte half Maart- half April 1952); een „mijnen'-postzegel zonder toeslag in verband met het 50-jarig bestaan van de Staatsmijnen (uitgifte omstreeks Mei 1952) en een serie post- zeeels ter gelegenheid van het eeuwfeest van de eerste Nederlandse postzegel en van het eeuwfeest van de Rijkstelegraaf. De ITEP-postzegels (internationale ten toonstelling eeuwfeest postzegel) worden omstreeks Juni 1952 in vier waarden zon der toeslag uitgegeven. De Ns«d.-Indische Officiersvereniging heeft een gedenkboek uitgegeven van het korps beroepsofficieren van het KNIL over de periode 19401950, Behalve een kort overzicht over de bewogen tien laat ste jaren van het KNIL vóór zijn ophef fing op 26 Juli 1950 bevat dit gedenk boek de verlieslost en de erelijst van on derscheidingen, welke aan beroepsoffi cieren van het KNIL in de periode 1940— .1950 in verband met krijgsverrichtingen zijn verleend. Voorts komt er de naam- tevens ranglijst in voor van de beroeps officieren van het KNIL. Prins Bern- hard en luit.-gen. D. C. Buurman van Vreeden, de laatste commandant van het KNIL hebben het boek van een inleiding voorzien. Iemand ziet, dat uit een vóór hem rijdenden auto links een arm wordt uitgestoken. Wat kan dit beteekenen t jeia jasjjui) ftif itp ipinputt snpjtpuaujs)sap-suaa |sm jjoo unsqaj J??P iflX" pïaz»8 ipjoM j3 c "suagaj Sou jaq jo 'i|aoA eapj i MztS)t u.z uiA ipsa ap jdo|)i pueuia| q njuv Cm richtingaanwijzer Is gttn toove* Mafhij vertelt alleen, wat 0 graag wilt doen op den weg hij geeft u geen bijzonderen voorrangOok als u „het pijltje hebt uitgestoken, moet u blijven opletten, oI gij uw richtingverandering wel veilig kunt volvoeren(Enlaat het ding daarna niet noodeloos uitstaan L, dat it ••uitstaanbaar en geviiriijk I) De minister heeft kennis genomen van het besluit, op 5 Juli j.l. genomen door de raad der gemeente Groningen, om een benoemd verklaard raadslid niet tot de raad toe te laten op grond van art. 25 der Gemeentewet, aangezien haar echt genoot leraar is aan de R.H.B.S. te Gro ningen. De minister acht de regeling van artikel 25 der Gemeentewet ten aan zien van het onderwijzend personeel niet bevredigend. Het bepaalde in dat artikel leidt o.m. tot een verschil in behandeling van de leraren bij het middelbaar onderwijs en van die bij het voorbereidend hoger onderwijs. Ook heeft de toepassing van dat artikel moeilijkheden gegeven in de gevallen, dat een leraar aan een school voor middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs (lyceum) tot lid van de raad ener gemeente werd benoemd. Met zijn ambtgenoot van binnenlandse za ken pleegt de minister overleg over de wijze om in dezen tot een oplossing te geraken. Daar een wijziging van dit art. 25 van de Gemeentewet een onderdeel vormt van het in studie genomen vraagstuk van een herziening der bestaande regeling in zake de incompatibilite:>»n, is het de mi nister nog niet mogelijk mededelingen omtrent dit overleg met zijn ambtgenoot te doen. (Van onze correspondent). Er is de laatste jaren een sterker streven om de belangstelling van de Nederlander voor de luchtvaart te sti muleren en er is wel geen beter mid del onr dit doel te bereiken <Jan een tentoonstelling .Men kan dit zien op de luchtvaarttntoonstelling, georganiseerd door de K.L.M., door de Nederlandse Luchtmacht, de Rijksluchtvaartdienst en de Eindhovense Aero Club op een der étages van de firma Vroom en Drees- ir.ann In Eindhoven. Er is zo van alles te zien, wat een luchtvaart-enthousiast kan bezig hou den. Een compleet zweefvliegtuig van de Aeroclub, vele .grafieken en moquet- tes, 'n „echte" cabine van 'n DC 6 en zelfs een echte (gehalveerde) straal motor. Tenslotte lean men er gesprek ken tussen piloten in de lucht volgen en demonstraties van <Je opleiding van vliegeniers op de Rijksluchtvaartschool. De tentoonstelling ls geopend tot Zater dag a.s. Zeven en dertig doden bij auto-onge- '»k. In het Venostadal, in Noord- Italië, is een autobus in een klein meer te water geraakt -Zeven en dertig per sonen zijn verdronken. Hongarije protesteert. Hongarije heeft bij Joego-Slavië geprotesteerd we gens „een aantal schendingen van het Hongaarse grondgebied en luchtruim". Het eist onmiddellijk maatregelen, aan gezien „het gecfuld van het Hongaarse ,v°lken zijn regering niet onuitputte lijk is". Britse schepen niet naar Alexandria. Een voorgenomen bezoek van Britse oorlogsschepen aan Alexandirië ls afge last, omdat Egypte niet geantwoord heeft op een Brits verzoek om toestemming. Het betrof een beleefdheidsbezoek, zo als gewoonlijk In de zomer dooreen heden van de Midcfellandse-zeevloot werd gebracht. Waarnemers beschou wen het incident als een teken van de huidige spanning tussen de twee lan den. Splonnage-processen In Oost-Europa. Zowel ip Polen als Roemenië zijn glSi5reï1J hooSgePlaatste officieren ver oordeeld wegens „spionnage voor Wes telijke mogendheden". In Warschau zijn vier Poolse generaals (levenslang), drie koionels (15 jaar), een majoor (12 jaar) en een kapitein-luitenant ter zee (10 jaar) gevonnist. Vier Roemenen hoorden cie doodstraf tegen zioh uitspreken- Op de kaasmarkt te Bodegraven wer- den heden 282 partijen kaas aangevoerd. Prijzen: eerr« e kwaliteit met riiksmerk 2.16—2.23; tweede kwaliteit 2.09—2.15; extra kwaliteit tot 2.40 per kg. Handel matig. v,,- inai> Vfn/dP GestajM gevangen ge- de medewerking van grote kunstenaars nomen en stierf een jaar Taler fn e*en ontbrak. Hij wist deze op te zoeken en kamo Zhn nazaten gaan voort uitsluitend !0?rQ?IJ" te interesseren. Zo werd kamp. zijn nazaten g het steubenkrlstal tot het allerbeste wat kristal te maken, zo mogelijk nog een- Amerika maakt. Zo zelfs, dat president voudiger van Hjn; allei ornamentatie die Truman alj huwelijksgeschenk aan prinses vermeden' kan worden is uit. aen ooze. uit syjsabeth een coupe van het Steuber.kristal kristal is op weg even bekend te worden stuurde. Ook prinses Wilhelmina bood hij als het Oaumglas van vroeger. En stellig 20.n gegraveerde eoupe aan. behoort het tot het beste kristal, dat op het ogenblik in Frankrijk wordt gemaakt. Tegenwoordig wordt kristal hier niet gegraveerd, terwijl deze manier van wer ken in Amerika juist een enorm en welverdiend succes heeft. Dit zagen we in de afdeling van de Steuben Glassfabriek. Oud is dit kristal nog niet, want een achttien jaar geleden had het kristal ven Bijna al het Steubenkristal ls gegra veerd. Dit alleen al maakt dit werk totaal verschillend van dat, wat we in Europa zien, waar men voor gegraveerd kristal niet veel meer voelt. Maar dit neemt niet weg, dat de Amerikaanse inzending op de kristaltentoonstelling slle belangstelling verdient DCNYIL—W. Tenslotte is men. na enige miriukkin- t?en met een dramatische Stewart, terug gekeerd tot het oude beoroefde schema en in „The Jackoot" (Telefoon voor U) kan men de acteiv terugzien In een rol die hem nn het lijf is geschreven. Als Bill Laurence uit Glenville (Indiana) is hij de wot slome huisvader met een vaste baan bii het. ,-laat.spldke warenhuis, d'e met een rado nrijsvraag opeens S 24 000 rijker ls geworden. Maar de prijs blijkt in natura te worden uitbe taald, zodat een week lang de meeet uit eenlopende cadeaux zijn huis binnenstro men en tenslotte in het voortuintje moe ten worden opgestapeld. In de prijs_ zijn nog inbegrepen een binnenhuis-architect, «Ue het gehele interieur sren de gemoede lijke woning komt vernieuwen en een schilderes, die Bill's portret moet maken en dit brengt natuurlijk de nodige compli caties met zioh mee- En als Bill hoort, dat hy op al die geschenken nog belasting moet ibetalen wordt zijn eerste zong zich zo snel en voordelig mogelijk van de on nutte prijzen te ontdoen, wat nieuwe verwikkelingen veroorzaakt. Dit dolle verhaal dat nochtans genoeg reële ondergrond bezit om hier en daar een geslaagde srtyre op bestaande toe standen te worden, is met veel plezier door Walter Lang verfilm, die in flink tempo door de avonturen jaagt, waarvan een ogenschijnlijk onschuldige radio-uit zending de oorzaak is. Met dit soort huiselijke comedies weet Hollwood doorgaans wel raad. Er blijken genoeg invent'eve scenarioschrijvers voor h-nden om zo'n magere intrige met aller lei dwsze comolicaties en kluchtige details op te vullen om vervolgens het "eheel met wat sentiment en mense'iike warmte in de sfeer van a'.gehele verte.le- r n.g te trekken, die doet verzeten dat we naar was bedachte grapjes en soms wat geforceerde humor zyn blijven ky- ken. Maar zolang dit alles gebeurt op de meeslepende en charmante manier van ..The Jackpot" dan kan men gaarne vrede hebben met dit soort hiscoopamu ement van het betara soort C. B

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5