BLAUWEN LIEPEN STORM TEGEN GRAVE Goede kansen voor Hanze verbond voor have Geen discussie te San Francisco van schoolgelden Washington laat Moskou weten; Geluk bij een ongeluk PAGINA 3 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1951 RIJNVAARTVRAAGSTUKKEN I NAAR DE OPLOSSING zaak van het communisme een goede dienst heeft bewezen, aan die van zijn kerk echter een zeer Slechte. Misschien kan men enig inzicht in de vreemde mentaliteit van de deken krij gen, wanneer men een kijkje neemt in zijn eigen kathedraal. Toen de oorlog ten einde was, werd er een kerkdienst gehou den om God te danken voor het feit, dat, ondanks de bomaanvallen op de stad Can terbury, haar roemrijke kathedraal zo goed als ongeschonden was blijven staan. De koning en de koningin woonden de godsdienstplechtigheid bij. De deken gaf opdracht, dat er een schilderij vervaar digd zou worden ter herinnering aan deze gebeurtenis. Hij wist een kunstenaar van naam voor dit werk te vinden en gaf zelf de details van de compositie aan. En zo kan men thans in de kathedraal een schil derij zien, waarop de deken een even bril jante plaats inneemt als de koninklijke hoofdpersonen zelf. Als deken van Canterbury zou bijna niemand buiten Canterbury hem kennen Maar nu hij zichzelf de bijnaam van „rode deken" bezorgd neeft, nu kent haast de hele wereld hem. Toeval? De verklaring, welke minister Rutten de vorige week in de Eerste Kamer heeft afgelegd over de verlaging der schoolgel- j den. is door verschillende parlementaire redacteuren in hun overzicht onjuist weergegeven. Ook in ons blad is zulks het geval geweest. Er is dus alle aanlei ding hier nog eens op terug te komen.' Minister Rutten verklaarde blijkens de Handelingen o.a.: ..De voornaamste punten van de school geldregeling zijn de volgende: Bij het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs zal een geheel nieuw tarief ko men: daarvoor komt een verlaging van het schoolgeldtarief met ongeveer 30 pet. D:e verlaging zal ingaan in het schooljaar 1950/'31. Vervolgens zal met ingang van het schooljaar 1949/'50 eeti reductie van het schoolgeld bij meer dan één school gaand kind uit hetzelfde gezin met terug werkende kracht worden uitgevoerd. De ze reductie bedraagt V*. indien 2 of 3. en lé. indien vier of meer kinderen uit het zelfde gezin tezelfder' tijd leerling zijn van een school voor lager-, nijverheids-, middelbaar-, voorbereidend hoger of ho ger onderwijs en voor zoveel het onder wijs buiten de avonduren wordt verstrekt. In de derde plaats komt er een verhoging van het maximumbedrag, dat aan school geld verschuldigd is. tot 600, Wat het nijverheidsonderwijs betreft, zal, ingaande het schooljaar 1951/'ö2, een verlaging van de tarieven met 20 pet wor de:. ingevoerd en een gezinsreductie, zoals ik zo even heb aangegeven bij het mid delbaar en voorbereidend hoger onder wijs. Wat het uitgebreid lager onderwijs be treft, zal dezelfde gezinsreductie worden ingevoerd, maar zal geen tariefsverlaging worden toegepast. Wel wordt overwogen een compensatie voor de eventuele ver laging van de vermenigvuldigingsfactor. Voor alle andere vormen van lager on derwijs zal eveneens de genoemde gezins reductie gelden. De gemeenten blijven vrij ten aanzien van de vermenigvuldi gingsfactor. De vermenigvuldigingsfactor is in verreweg de meeste gevallen 2 voor het gewoon lager onderwijs en 1 voor het uitgebreid lager onderwijs. Ten aanzien van de factor 2 voor het gewoon lager onderwijs is te bedenken, dat het tarief vooi het lager onderwijs in 1943 is gehal veerd. Deze halvering blijft. Nogmaals wijs ik er op. dat de gemeen ten volkomen vrij zijn een lagere ver menigvuldigingsfactor te nemen. Voors hands meent de regering niet te moeten overg lan tot het voorschrijven van een zelfde vermenigvuldigingsfactor of tot af schaffing daarvan. Dit stuit op enkele be zwaren: er kan in worden gezien een aantasting van de autonomie der gemeen ten, die zelf in hoofdzaak de kosten dra ger voor dit soort onderwijs: in de tweede plaats verwacht de regering, aangezien de gemeenten het tn de hand hebben de deelneming aan het Duitse binnenlandse I ivaterverkeer, naderen volgens dr See- bohm hun oplossing. De Duit.se regering zou gaarne zien, dat de Nederlandse Rijnvaart haar krachten zou bundelen in één representatief lichaam, waar mede gesproken en onderhandeld zou kunnen worden. Voor tankers en stuk goed is thans een regeling getroffen en spr. hoopte, dat het vervoer van bulk goed op de Rijn ook op een voor beide partijen bevredigende manier zal kun nen worden geregeld. Gevraagd naar de mogelijkheid van een Maas-Rijn- verbinding, het zogenaamde Aken-Rijnkanaal, dat bij het verdrag van Versailles werd voorgeschreven, verklaar de dr Seebohm, dat deze waterweg al thans voorshands niet tot stand zal ko men. Dit kanaal zou in 1950 reeds moeten zijn opgeleverd, maar er is nog geen spade in de grond gestoken. Nu voor zo veel andere en belangrijker zaken geld en veel geld nodig is, kan men er niet over piekeren dit kostbare project uit te voeren. Bovendien zou men vanwege de. afgraving van bruinkool rond Keulen ge dwongen zijn een andere en nog duur dere waterweg te graven. De Duitse minister van verkeer, dr Hans Seebohmbracht gisteren een be zoek aan zijn Nederlandse ambtgenoot minister H. 11. Wemmers. In gezelschap van de Duitse gezant, dr Karl Dumont en enige naaste medewerkers werden diverse algemene verkeersvraagstukken speciaal met het oog op het Europese verkeersbeleid, besproken. Bespreking van specifieke Nederlands-Duitse pro blemen vond niet plaats. Dr Seebohm bezocht Nederland op uitnodiging van minister Wemmers Deze laatste zal binnen afzienbare tyd een tegenbezoek aan Bonn brengen. Na een gemeenschappelijke lunch heeft minister Wemmers zijn gast naar Rotter dam begeleid om daar een boottocht door de havens te maken. Tijdens een korte persconferentie ver klaarde minister Seebohm, dat de bespre kingen met zijn ambtgenoot Wemmers op zeer hartelijke toon werd gevoerd. Hij vertelde, dat men geregeld contact zal gaan houden als bekroning van de regel matige besprekingen, die door ambtena ren van de Nederlandse en Duitse minis teries worden gehouden. Ten aanzien van de hoofdpunten van het Europese ver keersbeleid, aldus dr Seebohm, bestaat, tussen de heer Wemmers en hemzelf een grote mate van overeenstemming. Ten aanzien van het streven om een Hanze-verbond van Europese havens te vormen zeide dr Seebohm, dat hij de op richting hiervan gaarne zal zien. Hij is van mening, dat zulk een verbond zonder overheidsinmenging uit samenwerking van de Kamers van Koophandel in de havensteden zal moeten groeien, gelijk zulks ook het geval is met de kamers van langs de Rijn gelegen gebieden. Regerin gen kunnen eventueel door overeenkom sten aan dergelijke samenwerkingen steun geven. Dr Seebohm was optimistisch gestemd over het verloop van de komende Han ze besprekingen in September. Dit in tegenstelling tot schier afwijzende uit latingen in Hamburg en Bremen. Met nadruk zeide hij, dat men dergelijke uitlatingen niet moet beschouwen als de meningen der stadsbesturen of Kamers van Koophandel en evenmin van de re gering te Bonn. Dr Seebohm ontkende, dat in Duitsland uitzonderingstarieven bij de spoorwegen ter bevoordeling van de Duitse havens bestaan. Wel kennen de spoorwegen, in concurrentie met het weg- en waterver keer, diverse tarieven, doch deze zijn uit sluitend bedoeld om vracht naar het be drijf te trekken. Hier bestaat dus wel de verkeersrelatie, doch niet de economische relatie ten behoeve van havens of indus trieën. De vraagstukken van het Rijnverkeer speciaal ten aanzien van Nederlandse drie buizen naar de plaat gesleept. Een maal daar aangekomen zullen zij bij laag water aan elkaar worden gelast. Op le bank zelve zal men de buizen in een sleuf van zestig tot tachtig centimeter diep begraven, omdat daar bij laag water kans op beschadiging, door ijsgang be staat. In de vaargeulen zullen de gas buizen echter op voldoende diepte de grootste diepte is ongeveer 20 meter liggen. De drie verbindingen worden op onge veer honderd meter van elkaar gelegd. Mocht er een worden beschadigd, dan houden de, twee andere voldoende capa citeit over om de gasvoorziening nor- maal te doen verlopen. Om de leidingen zo diep mogelijk in de bodem te doen zinken, zullen zij in de eerste tijd met water gevuld blijven. Om het staal aan de binnenkant tegen roest te vrijwaren zal men ze langs electrische (kathodische) weg beschermen. Rijkswaterstaat is op het ogenblik be zig de bodem, waarin en waarop de bui zen zullen rusten, te onderzoeken. Twee sleepboten met kabels, waartussen een zware ketting over de grond sleept, zoeken de grond af naar ankers, wrakken en an dere obstakels. Deze schoonmaak heeft reeds vrij wat aan oud ijzen opgeleverd. Op sommige punten wordt gedoken om een nader onderzoek in te stellen. Zo wordt op het ogenblik in „team work" alles in gereedheid gebracht om de „technische slag van de Westerschel- de" met succes te doen verlopen. De in genieurswereld wacht in spanning af. Het aannemingsbedrijf Smit draait reeds op volle toeren. Men is daar zo zeker van zijn zaait, dat men de voorwaarde „no cure, no pav" (als het niet lukt, wordt niets betaald) als sportieve geste beeft aanvaard. In dat opzicht is de schatkist, waaruit het leggen van deze gasleiding wordt gef' ncierd, dan -ok veilig. vu even veilig acht men de toezeggingen, dat de Zeeuwse steden op 1 Januari 1953 co- kesovengas uit Sluiskil zullen kunnen be trekken. (Van onze correspondent). Gisteravond te half acht kroop het twee en een half jarig zoontje van de familie Z. te Bergen (N.H.) onder het spoorhek door juist op het ogenblik, dat de tram, welke de dienst Bergen aan Zee-Alkmaar v.v. onderhoudt, in aantocht was. De kleine liep door tot het midden van de spoorbaan en werd door de locomotief omver gereden. De tram reed in haar gehele lengte over het kind heen, doch wonder boven wonder was het ventje tussen de rails terecht gekomen, zodat het niet door de rijdende tram geraakt werd. Het jongetje liep door de val slechts een verwonding op aan het hoofd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3