Geen legering van Nederlandse troepen in Duitsland «ie 3) SOLDATEN in tropenuniform Korea-vrijwilligers weer thuis Gong w Belgische parachutisten deden aanval op „Valkenburg" PRIESTER MET ARBEIDERS IN DE MIJNEN Het leger heeft volle interesseSprake van een soldijverhoging EISENHOWER TEVREDEN OVER ONZE PRESTATIES K.A rvormt voorraden in ons laild verband uit te breiden. Onze re IN HET KORT Millioenen-smokkel van strategische goederen naar Tsjecho-Slowakije m '■N Woensdag 22 Augustus 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM Gevaar voor Duitse regeringscrisis bezworen Corruptiegeval bij de Luchtmacht Spaanse voetballer gedood bij autobotsing „Anno Santo*' spoedig in gebruik Ontsnapte gevangene gepakt Duitse firma's schuldig aan misbruik van uitvoerlicenties? Eerste groep arriveerde op Schiphol •LAGEN Verwoede gevechten te land en in de lucht ^ÉmppflI Spectaculair (T Geef mij tien jaar en ik breng hen terug tot de Kerk zegt neomist tot zijn bisschop =J Kankerbestrijding vraagt steun "X WEERBERICHT Vier nieuwe kampen Commissie voor hergroepering der Lander" ÏSog twee ernstig en een lichtgewonde In de nacht van Maandag op Dinsdag is een taxi onder Houthem in Zuid-Idoi- burg verongelukt. Van de vijf inzittenden Soldijverhoging? Bezwaren tegen Europese leger Atlantisch Pact Ten aanzien van het Atlantisch Pact staat de Nederlandse regering op het standpunt dat het de uitbreiding met Tur kije en Griekenland betreurt, daar dan de „Atlantische idee" verloren dreigt te gaan. Men leze dit bezwaar als een onvermij delijke verzwakking van de Westeuropese verdediging. Alleen als deelname van Griekenland en Turkije militair noodza kelijk zou zijn. zou de Nederlandse rege- Geen animo voor nieuw verband Kwalen verzwegen IDEALEN EN JEUGD In de sloot Dood en verderf Op en neer De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt Vanavond en vannacht veel bewolking met hier en daar wat lichte regen. Morgen overdag op klaringen en droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Donderdag 23 Augustus: Zon op 5.13 uur, onder 19,50 uur. Maan op 21.39 uur, onder 13.46 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT "Sfe -a 9 I 1 f» am uuur meaeriana wi f Van onze Haagse redactie) "Van officiële zijde zijn gisteren een aantal mededelingen gedaan betreffende legerkwesties. Van een onenigheid tussen minister Staf en de Engelse minister Shinwell is geen sprake geweest. Het is bovendien onjuist, dat Nederland niet zou zijn ingegaan op Britse voorstellen om Engelse troepen naar het continent te sturen. Hierover is geen enkel overleg tussen de Nederlandse en Britse autoriteiten gaande geweest. Wel is er een internationaal plan besproken voor dc aanleg, de bezetting en de verdediging van vliegvelden in Nederland. Dit plan is reeds in uitvoering en omvat alleen reeds bestaande vliegvelden. De bedoeling is dat de R.A.F. liier voorraden vormt en voorzieningen treft in geval van oorlog. Behalve de R.A.F. zullen ook andere landen dan hulp bieden. Overigens werd ons van dezelfde zijde medegedeeld, dat men in Eisenhowers hoofdkwartier voldaan was over de Ne derlandse defensieve inspanning. Het drie divisie plan (een parate divisie en twee mobilisabele divisies, die in twee dagen gereed kunnen zijn om ingezet te worden, doordat de manschappen geoefend zijn en het benodigde materieel is opgeslagen) is volledig aanvaard. Ook voor nieuwe moeilijkheden bij de opbouw van ons le ger: een tekort aan beroepsofficieren voor de encadrering, hebben Eisenhower en zijn staf begrip. Van die zijde is er geen bezwaar tegen gemaakt, dat bij Neder landse vechteenheden reserve-officieren worden ingedfeeld, mits de sleutelposities door beroepsmilitairen zijn bezet. Met be trekking tot de materieelpositde van het leger vernamen wij, dat men op het mi nisterie van Oorlog voor September 1952 het tekort aan materieel overwonnen denkt te hebben. Er zijn reeds grote orders geplaatst. De manoeuvres welke door onze troe pen gedurende drie weken in West-Duits- land zuilen worden gehouden, zullen vrU- wel zeker niet worden gevolgd door een legering in Duitsland. In verband hier mede worden de zomerkampen te Stroc ch Oirschot thans voor winterlegerlng in gereedheid gebracht. Verder worden er op vier plaatsen in ons land nieuwe gebou wencomplexen opgetrokken, die elk aan De mededelingen, welke gisteren van officiële zijde oveir legerkwes ties zijn gedaan, komen in het kort op het volgende neer: 1) Bijna zeker worden geen Ned. troepen in Duitsland gelegerd. 2) De lichting 1950 II, welke op 1 Februari afzwaait, houdt in Sep tember oefeningen in West-Duits- land, 3) De RAF zal op Ned. vlieg velden voorraden vormen en voor zieningen treffen. 4) Het drie-divisie-plan is door Eisenhower aanvaard. 5) Het materieeltekort zal vóór September 1952 opgeheven zijn. 6) Er worden vier nieuwe le gerkampen gebouwd. 7) Overwogen wordt fondsen te stichten om het soldatenleven te veraangenamen. 8) Nederland gaat niet geheel a cc oord met het Europese leger, zoals dat thans voorgesteld wordt. 9) Deelneming van Griekenland en Turkije aan het Atlantisch Pact wordt betreurd. 10) De samenwerking in Atlan tisch verband dient te worden uit gebreid. De crisis ta de Westduitse regerings coalitie die zich tijdens het verblijf van Adenauer in Zwitserland ontwikkelde, is thans verholpen, zo menen politieke waar nemers, nadat Dinsdag het Westduitse kabinet zijn eerste bijeenkomst na vier w eken had gehouden. Een woordvoerder van de regering verklaarde, dat er op de vergadering van Dinsdag Keen sprake meer was van wrijvingen talde coaluie. hetgeen hy toeschreef aan ae ^eer uit- voerige en openhartige discussie .w^lkc Adenauer Maandag met vice-kanselier Rluecher had gevoerd. De Westduitse regering bee^ ten een commissie in het leven te r - pen ter bestudering van een hergro - pering van de elf Westduitse sta„ zoals voorzien in de constitutie. Met uitzondering van Beieren, Hessen, Ham burg en Bremen, zijn er in iedere staat ontevredenen, die een andere groepe ring voorstaan. De staten Baden, WuerttembergBa den en WuerttembergHohenzollern zullen zich op 16 September uitspreken -oor of tegen een samensmelting van de drie staten. 3000 militairen onderdak zullen verschaf fen. Deze nieuwe legerruimte zal voor 1 Januari van het volgende jaar gereed zijn. ring over dit bezwaar kunnen heenstap pen. De Duitse herbewapening werd door de zelfde zegsman noodzakelijk genoemd voor de verdediging van West-Europa, in dien tenminste Duitsland daaraan een bij drage wil leveren. Voorts zal door Nederland worden voor- Atlantisch regering acht name.ijk een nauwere samenwerking op economisch en politiek gebied tussen de landen van het pact noodzakelijk. De re gering gaat er van uit, dat na 1954 de de fensie-voorbereidingen zo ver gevorderd zullen zijn, dat men meer aandacht zal kunnen besteden aan de economische ont wikkeling der pactlanden en de verhoging van de levensstandaard. De dienstplichtigen van de lichüne liep de sPaanse voetballer Alfredo Espi- iKft/TT Ul!ti: i fro viillrn oiirora vnnirnnd in o-nn nn rl.lt. llll 1950/11 blijven zestien maanden onder de wapenen en zullen dus op 1 Februari a.s. afzwaaien, nadat zij een zwaar oefenpro gramma hebben afgewerkt. Zoals bekend zullen zij, de volgende maand deelnemen aan intérgeallieerde manoeuvres in de Britse zóne van West-Duitsland en direct daarop aan manoeuvres in de Franse zóne. Men is over het algemeen tevreden over het tempo, waarin de luchtmacht wordt opgebouwd. In het voorjaar van 1952 zul len alle militaire vliegvelden volgens de plannen voor operationeel gebruik gereed zijn. In verband met de langere liebtingsduur wordt overwogen, zo vernemen wij voorts om de soldij van de dienstplich tigen bij de K. L. iets te verhogen. In dien deze verhoging doorgang zal vin den zal de toeslag op het soldij waar schijnlijk niet direct worden uitbetaald aan de soldaten doch gebruikt worden om allerlei fondsen te verkrijgen waar uit bijzondere aanschaffingen, die de soldaat het leven in de militaire dienst kunnen veraangenamen, betaald zullen worden. (Henk van der Maze juicht vandaag en beeft plannen voor een rondje). In ieder geval zal er op de begroting van oorlog meer worden uitgetrokken voor de militaire tehuizen. Verder zullen de soldalen een aantal vaktechnische cur sussen kunnen volgen, die bedoeld zijn om hun de teruggang naar de burgermaat schappij te vergemakkelijken. In het begin van de volgende maand zullen minister Staf en de Nederlandse chefs van staven in België besprekingen voeren met de Belgische minister van Landsverdediging en de Belgische chefs van staven. Ook Luxemburg zal vertegen woordigd zijn bij deze militaire besprekin gen, in Benelux-verband. Wat het Europese leger betreft, schijnt de Nederlandse regering ernstige bezwa ren te hebben tegen het interim-rapport dat in Parijs is uitgebracht. Dit rapport is in de ministerraad besproken en onze zegsman achtte het niet uitgesloten uit eindelijk te komen tot coördinatie van de verschillende legers, maar niet op grond van de voorstellen in dit rapport. Het hoofdbezwaar van de regering tegen de voorstellen in dit rapport is, dat het te weinig rekening houdt met de werkelijk heid. Zo wordt daarin voorgesteld dezelf de soldij voor alle soldaten. Als men echter weet dat de Belgische soldaat vijf maal het soldij krijgt van zijn Franse collega en zelfs tien maal meer dan de Italiaanse, dan is begrijpelijk dat dit voor stel niet te verwezenlijken is. Even weinig reëel is het voorstel alle officieren te doen benoemen door één Hoge commissaris voor geheel Europa. Deze militaire inte gratie zal. aldus verzekerde men ons. al leen stap voor stap. tot stand kunnen wor den gebracht. ga zulke zware verwondingen op, dat lig korte tyd later overleed. De drummer van Boyd Bachmann's orkest, de heer S. uit Groningen en mej. B. uit Rotterdam werden zwaar gewond. Een dame uit Amsterdam liep lichte verwondingen op, terwijl de taxichauffeur er geheel zonder letsel afkwam. Omstreeks twee uur botste de taxi, die op weg was van Maastricht naar Valken burg, op de provinciale weg onder Houthem met grote vaart tegen een boom, raakte daarna een andere boom en kwam eerst tegen een derde boom tot stilstand. De Spaanse voetballer, de heer S. en mej. B. werden ernstig gewond naar het St. Annadal-ziekenhuis te Maastricht over gebracht, waar de Spanjaard overleed. De Amsterdamse dame kon na verbonden te zijn het ziekenhuis verlaten. Alfredo Esplga was middenvoor in het uit de buurt van Barcelona afkomstige voetbalelftal „Sabadell". Hij kwam uit in een elftal dat in de afgelopen dagen wed strijden heeft gespeeld tegen Limhurgia, Maurits en NAC, Breda. Vandaag nog zou hy in het Amsterdams Olympisch Sta dion meespelen tegen Ajax. Een fotograaf van United Press maakte dit plaatje, toen hij in Berlijn getuige was van een afranseling, die de Oost-Duitse politie een blnu.tr- hemd" een lid van de Freie Deut sche Jugend gaf op de sectorgrens van de Russische en Amerikaanst zóne. De jongeman wilde naar West- Berlijn vluchten, doch de „politie" kreeg hem net op de grens te pakken en sleepte hem weer naar het „demo cratische" Oosten. De aanbieding van de zender Santo", welke Anno de Nederlandse katho lieken ten behoeve van het Vaticaan aan de H. Vader hebben geschonken, heeft tot gevolg gehad, dat een geheel nieuw radio-station moest worden ge bouwd. Op 20 km buiten Rome verrij zen thans deze gebouwen. Het station zal over enkele maanden in gebruik worden genomen. Aanvankelijk zullen zy dienen voor het onderbrengen van de zend- en ontvang apparaten voor het draadloze telegrafie- verkeer. Op deze nieuwe vertrekken, op- j getrokken op het reeds bestaande radio-1 station, zal gedurende de eerstvolgende maanden een 30 meter hoge ijzeren con structie worden aangebracht, welke als antenne voor het ultrakortegolf uitzend en ontvangstation zal dienen. Nadat volgens de bestaande plannen het radio-station buiten Vaticaanstad, ten Noord-Westen van Rome, in gereedheid zal zijn gebracht, zal deze antenne de ver binding tussen dit nieuwe station en de in brengen1 bl'jvende studio's tot stand mmmi Maandagavond is één van de twee ge vangenen, die een dag of tien geleden uit het huis van bewaring aan de Amstel- veenseweg te Amsterdam ontvluchtten, door de centrale recherche te Amsterdam opnieuw gepakt. De man bleek in Amsterdam te zijn ondergedoken en wandelde rustig in de Staalstraat. Hij werd door 'n rechercheur van de centrale recherche die daar suiweilleerde herkend en gearresteerd. Het is de koopman Vierstra uit Utrecht. Zijn maat", die tegelijk met hem ont snapte, een accountant uit Utrecht, be vindt zich naar alle waarschijnlijkheid in Frankrijk. Zoals men zich zal herinneren stuurden beide mannen enkele dagen geleden hun gevangeniskleding terug naar de directeur „„„- van het Huis van Bewaring te Amster-1 vang nam. Voor de talrijke familieleden dam.I en vrienden, die naar het vliegveld waren s, Gisteravond onj 9.15 uur Is de eerste groep van de 633 Korea-vrijwlIIigers, die op 26 September 1950 naar bet front vertrokken om de strijdkrachten der Verenigde Naties te versterken, weer in ons land terüggefererd. Met de K.L.M.- Constellation „Amsterdam" landden na melijk gisteravond op Schiphol 50 vril- wiiligers, die Zaterdag jl. uit Tokio waren vertrokken. De anderen zullen per boot aan het einde van de volgende maand in Nederland aankomen. Deze 50 man waren geselecteerd uit het Nederlandse detachement, daar de „Am sterdam" die Surinamers naar Korea had gebracht, anders leeg terug naar Schip hol moest. Het vliegtuig was wat vroeger dan ver wacht was en nadat de soldaten waren uit gestapt en de eerste begroeting achter de rug was, werden zij allen aan een medi sche keuring onderworpen, die erg lang duurde. Het liep al tegen elf uur voor de artsen met hun arbeid gereed waren en de eigenlijke officiële begroeting een aan- De Amerikaanse bezettings-autoritei- ten stellen een onderzoek in naar het vermoedelijke misbruik van geallieerde uitvoerlicenties ten behoeve van het smokkelen van grote hoeveelheden strategische goederen naar Tsjecho- SlowakUe. Van Amerikaanse zijde is dienaangaande heden medegedeeld, dat uitvoerlicenties, welke enige jaren geleden werden uitge geven door het Amerikaans—Britse uit en invoerbureau,_ dat thans wordt ge liquideerd, in Mei j.l. werden gebruikt voor het leveren van machines ter waarde van millioenen dollars uit West-Duitsland naar Tsjecho-Slowakije. De Amerikanen onderzoeken thans, naar gemeld wordt, in hoeverre bepaalde Duitse firma's, voor namelijk in het Ruhrgebied, oude licenties van het bovengenoemde bureau hebben aangenomen, welke door een zekere G. Davidovic, een Tsjecho-Slowaak. werden aangeboden teneinde het mogelijk te maken, dat verboden goederen, die door de Amerikaanse militaire politie aan de Tsjechische grens waren teruggezonden, langs Hamburg, Rotterdam en Amsterdam toch Tsjecho-Slowakije konden bereiken. gekomen, was het langdurige medische on derzoek een teleurstelling. Pas na de of ficiële begroeting, tegen half twaalf dus, waren de jongens vrij om naar hun familie te gaan. De strenge keuring was evenwel nodig omdat tegen de gebruiken in, het detachement bij zijn vertrek uit Japan niet gekeurd was. Omstreeks elf uur verzamelden de man nen zich voor het laatst schouder aan schouder in de grote aankomsthal van het vliegveld. Een scherp „geeft acht" van de detachementscommandant, kapitein Hooyer, bracht de mannen in attentie en met een forse groet meldde de kapitein de vijftig aan zijn zorgen toevertrouwde mannen bij generaal-majoor Lagas. Het detachement was officieel aangekomen. Namens H. M. de Koningin las Haar adjudant, kapitein-luitenant ter zee C. ba ron van Boetzelaar een boodschap voor: „Ik heet u allen harteiyk welkom en ge denk met u in stilte en eerbied uw mak kers, die gü ginds achter hebt gelaten. Voor de wyze waarop gü uw taak daar ginds hebt vervuld dank ik u met trots en ik hoop dat u straks hetzy als militair, hetzij als burger de u toebedeelde taak met dezelfde energie moogt vervullen. Ik wens u een prettige thuiskomst". Vervolgens trad de staatssecretaris, vice-admiraal Moorman naar voren, die de „thuisvaarders namens de regering ver welkomde en de mannen dankte voor het geen zij voor het vaderland, de Verenigde Naties en de vrijheid in het algemeen ge daan hadden". Daarna kregen alle teruggekeerden een dronk aangeboden en was eindelijk voor hen het moment aangebroken, dat zij zich naar de uitgang konden spoeden om vrouw, vader of moeder of zo maar een goede vriend in de armen te sluiten. En toen stonden er de wachtende autobussen, waarvan de bestuurders de opdracht had den te zorgen, dat ieder langs de kortste weg en op de snelste wijze helemaal thuis zou komen. Achtentwintig dagen verlof en dan de mobilisatie. Uit de enkele korte gesprek ken, die wq met de terugkeren den had den, hebben wij begrepen, dat de animo om opnieuw een vrijwilligersverband aan te gaan niet groot was. De strijd in het woeste landschap van Korea is te fel geweest. Enige weken geleden kwamen er uit Tokio berichten, volgens welke de Ko rea-vrijwilligers voor hun vertrek uit Nederland zeer oppervlakkig zouden zijn gekeurd, zodat zy spoedig na aankomst niet geschikt voor de dienst bleken te zyn. Verder zouden verscheidene vrij willigers in Nederland toezeggingen hebben ontvangen mét betrekking tot hun functie in Korea, welke toezeggin gen later niet gestand zouden zyn ge daan. Een woordvoerder van het ministe rie van Oorlog verklaarde gisteren dat deze berichten „sterk overdreven" zqn. Na een onderzoek heeft de minister van Oorlog geen enkele aanleiding ge vonden om ook maar iets te onderne- nemen tegen de inspectie van de ge neeskundige dienst der K.L. Gebleken is, dat de keuring der Korea-vrïwilli- gers goed is geweest. Dat enkele vrij willigers in Korea niet geschikt voor de dienst werden bevonden is het ge volg van het feit, dat zü bij de keuring in Nederland hun kwalen hebben ver zwegen. Ook by de werving van de vrywilligers zjjn geen onregelmatig- den geconstateerd. Het is inderdaad voorgekomen dat enige vrywilligers onder de dwang der omstandigheden in Korea een andere functie hebben gekregen, dan hun in Nederland was toegezegd. De meesten hebben echter begrip voor de noodzaak hiervan ge toond. Om misverstanden te voorkomen moe ten de vrijwilligers, die thans nog wor den uitgezonden twee functies opgeven, die zp in het Korea-detachement bereid zqn te vervullen. anneer we met jongeren spreken die stoom afblazen, omdat ze gewel dig zyn gedesillusioneerd en zelfs van hun geloof dreigên af te vallen, be ginnen we altijd met dezulken volkomen gelqk te geven. Want er is een enorm verschil tussen geloofsleven en geloofspractijk, er bestaat een schandelijke tegenstelling tussen zeg gen en doen. Er is teveel zuurdesem der farizeeërs d.w.z. schijnheiligheid. En het kost inderdaad moeite om, gesterkt door idealisme voor Kerk en mensenmaatschap pij te blijven doorsjouwen. Maar wat zou dat? Zich ergeren zal men zich in elk* vorm van maatschappij, zelfs tot in d* kleine samenleving het gezin toe, omdat het zwak-menselijke nooit uit te schake len is. Jongeren, die werkelijk idealen bezit ten en zich aan tegenvallers bezeren, geven we altijd de raad zich te hoeden voor dezelfde fouten. Volgden zy dit ad vies, dan zou de wereld automatisch ai een stuk beter worden. Overigens wordt o.i. èn door ouderen èn door jongeren veel te veel gepraat en te weinig gedaan. We bedoelen dat eenvoudige handelen zonder vee] bombarie, zonder ogendienerij, zonder bij elke daad op Gods weldaden te wachten. Zo'n levensgang van doen, doen, <Joen eist training. En juist dat trainen geschiedt te weinig of via een uiterlijk geweldig bouwsel met te geringe resultaten. Er zijn vele jeugd organisaties met flinke getallen. Maar de positieve effecten zyn o.i. te mager. Bij de „leerlingen" is de geestdrift niet groot, de leiding is zeer vaak niet tegen de taak opgewassen en eenzijdig ingesteld. We maakten reeds meer de opmerking: Ern stige lieden, die naar algemene ontwikke ling streven, dienen zich het lidmaatschap van zes organisaties aan te meten. Jeugdwerk is vormingsanbeid. Men vol- ge daarbij het exempel der lagere school. Voor alle vakken één school en niet voor elke wetenschap een apart onderwijsinsti tuut. Jeugdorganisaties moeten voorts aan vullend werk verrichten, steun zijn voor het gezin en geen vervangen daar van. Met alle respect, doch er is dikwijls teveel idee van alleen zalig makend. De grote deugden, de eigeniyke vorming met als factoren zelftucht en werklust moeten thuis verkregen worden. En daar om allereerst zorgen voor prima ouders. Zoveel mogelijk goede gezinnen als ker nen. Want met de deels nog gebrekkige jeugdwerken bereiken we maar een ge ring gedeelte der jongeren. En dat zijn toch de vaders en moeders van morgen. Maar men maakt die niet 'klaar met voornamelijkontspanningsvoeden en tijdpasseringsmogelijkheden. De hoofd gedachte is nog te veelvan de straat houden. Zou een kwart der parochies uit gedisci plineerde en geschoolde gezinnen bestaan, dan werd veel eigenlijk gewoon werk overbodig. Er zyn behoeften, doch men schept behoeften deels met slechte imita tie van anderen. Met uiterlijkheden en voorzieningen in het materiële behalen we voornamelijk schyn-victories. Heeft de jeugd idealen, dan moeten we die op de juiste wijze pogen te voeden en te bezie len. De ouders zelf dienen echter op de allereerste plaats voor bruikbaar mate riaal te zorgen. Anders komen we tot reddingsjeugdwer ken in het oneindige. Want wat dunkt U van materiaal als dit? t Gistermorgen een meisje op de tram zii vertelt: Om half negen begin ik. Maar na haarkammen en een sigaretje roken is het negen uur. Om tien uur koffie en om elf uur weer koffie. Om half drie thee, om half vier thee en om half vijf naar huis. Zondag wezen „solexen"' maar pietenweer. Ik ga ook wel naar Schevemngen solexen. Er is daar altiid wel een scharreltje. Maandagavond om acht uur naar het lunapark om te kijken Ben binnen gegaan en kwam er om twaalf uur uit. Kijk, zulke meisjes moeten speciaal ge holpen worden. Wenst men zijn kinderen met onder wat we asfaltjeugd noemen, ie een sterk tehuis maken. erbii: Eerste taak voortreffelijke ouders. De rest is aanvul ling en geen hoofdzaak. HENK VAN DER MAZE Het onderzoek naar onregelmatigheden bij dc luchtmachtaanschaffingsdienst, dat geleid heeft tot de arrestatie van het hoofd van deze dienst, luit.-kolonel b. en de tweede luitenant B., duurt nog steeds voort, zo vernemen wij. Het gerucht gaat, dat er nog veel meer personen dan de ï*eI^scne. IU™^t^nVa?re^vsuT"d«" «TphIÜJ twee gearresteerde officieren bij de mal- in kleine versaties in de luchtmachtaanschaffings dienst betrokken zouden zijn. Indien dit Vliegtuigen raasden Dinsdagmorgen over het vliegveld V alkenburg en bestookten een handjevol mariniers en matrozen, die deze marine-lucht- asis tegen een allerwegen oprukkende „vijand" moesten verdedigen. Bel gische parachutisten sprongen uit de grote zilveren Dakota's en voegden zie i bij de aanvallers. Achttien stukken luchtafweergeschut blaften en hoestten moordend vuur tegen de aanvallers en het geratel en geknetter van mitrailleurs en van lichte handwapens was allerwegen van achter rook gordijnen hoorbaar. W' Zo begon gisteren (if. oefening van enige bataljons infanterie der territo riale troepen, die een paraat vliegveld- bataljon van mariniers en matrozen- vliegtuigmakers tegenover zich vonden. Ondanks de steun van parachutisten en vliegtuigen slaagden de infanteristen er niet in het vliegveld bp verrassing te nemen, ook al waren zy een heel eind gevorderd, voordat hulp en steun voor de ingesloten verdedigers opdaagde. Het springen van de 1„0 man sterke Belgische luchtlandingstroepen was wel 19 i.„«nlaipii va» <1 1- waar zou blijken te zijn, zal ook tegen anderen worden opgetreden, ook indien zij een morele verantwoordelijkheid dragen. Reeds is een geval van corruptie ontdekt. De firma's, die hierbij betrokken waren, ziin op de zwarte lijst van het ministerie van Oorlog en van andere ministeries ge plaatst. Zij zullen voortaan niet meer voor leveranties in aanmerking kunnen komen.1 poldersloot pionste, De laatste man bleef oefening! Zij kwamen in kleine ploegen volgens de scheidsrechters te weinig beschermd naar beneden, precies op het voor hen bestemde welland. Dat wil zeggen behalve de comman dant van dit Belgische regiment, majoor Cassart, die voorop sprong en in de vroege morgen in een koude Hollandse aan het vliegtuig hangen en kon geluk kig naar binnen worden gepalmd. Een zijner kameraden kreeg in de lucht een tik van een bengelende mortier en kwam bewusteloos in het gras terecht. Later, na medisch onderzoek in Den Haag, bleek, dat de man slechts „licht bescha digd" was. Nadat men hem had opge kalefaterd, kon hij tydens de koffie al weer met de oefening meedoen. De parachutisten bleken felle vech ters, slechts enkelen konden worden krijgsgevangen gemaakt. De rest deed later in de morgen na hergroepering zwemmend over een brede tankgracht een aanval op het vliegveld. Zulks onder zwaar kruisvuur van de marinetroepen. En ondertussen joegen „Seafuries", „Fireflies", „Mitchell's" en „Oxfords" meedogeloos over het veld, dood en ver derf zaaiend met (symbolische) lichte Projectielen en mitrailleurvuur. En of dat niet genoeg was, kwamen later ook nog enige Meteor-straalvliegtuigen een handje helpen. ..Nou niet verder", redeneerde de com- Belgische parachutisten landden op het vliegveld Valkenburg tijdens een legeroefening. In de iveilanden nemen mariniers de „vijand" onder vuur. mandant van de verdediging. Hy stuur de zpn heimeiyk verscholen reserve luchtmachtje van „Sea-furies" de lucht in. De gierende straaljagers kwamen na een hevig spiegelgevecht boven Katwyk niet meer terug Op het vliegveld ging de stryd op en neer. De aanvallers gebruikten al lerlei listen en lagen om het begeerde doel te bezetten. Saboteurs werden ge grepen, verkenningspatrouilles onder schept en als „vriend" verklede vyan- den werden onschadeiyk gemaakt. Rondzwervende pantser-verkennings wagens verschaften waardevolle in lichtingen. maar desondanks moesten de verdedigers terrein prys geven. Enkele stukken luchtdoelartillerie werden verloren, waardoor de vyande- lijke vliegtuigen vry spel kregen. De luchtafweer kon slch echter in zijn sterke stellingen wel handhaven Het afweervuur werd geleid uit geïsoleer de posten, die drie tot vyf kilometer buiten het vliegveld in een ring ver stopt waren en via radio met alle ka nonnen in verbinding stonden. Rond Valkenburg is Dinsdag door de reservisten van oudere lichtingen van de territorale verdediging met animo en vasthoudendheid geoefend, aldus d e- ning der bevelhebbers, die door is tevreden waren over de geleverde rs- taties. Het thans beschreven gedeelte de algemene drie-daagse oefening in ord en Zuid-Holland en Utrecht stond nder leiding van kolonel F. H. Beer' kker, garnizoenscommandant van D"' laag; kapitein-luitenant ter zee-vlie. jhr.P. M, Elias leidde de operaties ir lv De oefening, werd bygewoon ,001 ie Belgische militaire attaché nen al- majoor J, Woussen „Geef me tien jaar en ik zal de helft van de parochie tot de Kerk terugbren gen". Met deze belofte bood pater Renauld na zijn priesterwijding zijn bisschop aan om de zorg voor een „parochie" op zich te nemen in de communistisch georiën teerde Waalse mijnstreek van Doornik. Vijf jaar geleden is de belofte gedaan aari wijlen mgr Carton de Wiart en door hem aangenomen. Thans is de jonge priester al een eind op weg zijn belofte in te lossen Zelf zoon van een mijnwerker toonde hij begrip voor de moeilijkheden van deze Christenen. Toen hij arriveerde werd de jonge pater Renauld geconfronteerd met de oude beschuldigingen die iedereen in zijn .parochie", bestaande uit communis tensocialisten en anarchisten, tegen de Katholieke Kerk inbracht. Zijn eerste actie was een hartelijk be zoek te brengen aan alle zieken. Hij werd bij de stervenden geroepen en waakte dikwijls een gehele nacht by hun sterfbed. Het was omstreeks deze beginperiode, dat de jonge priester opmerkte: „De sterven den willen tenminste als katholiek de eeuwigheid ingaan. Misschien zal dat ver langen wel door de levenden worden over genomen". Eater Renauld kende echter vele des illusies; hij werd lang niet in elk huis vriendelijk welkom geheten. Maar hoe dan ook, zijn onbezorgde manier van optreden ontwapende zyn tegenstanders. Op zekere dag vernam pater Renauld, dat er in de buurt een oude vrouw op sterven lag. Hij stapte naar het opgegeven adres en belde aan. „Neemt u mij niet kwalijk maar moeder wil geen katholieke begrafenis", snauwde een der dochters hem toe. „Maar ik kom ook niet om haar te begraven antwoordde pater Renauld met een glim lach. „ik kom om de deur van de hemel voor haar te openen" en hij werd binnen gelaten. De oude dame ontving de laatste H H. Sacramenten en stierf als een Chris- Eens per week werkt pater Renauld een V hele dag in de mijn naast lijn „parochia- >- nenHij is tevens lid van de mijnred- dingsploeg. Het resultaat van zijn enthou siaste missie-arbeid is. dat hij in de har ten van deze verbitterde cynische mannen gevoelens opwekt van bewondering en liefde voor hemzelf en voor de H. Kerk. Zijn collega's uit de mijn noemen hem een „chic type", een „fijne vent". „Wij zou den een man als u als burgemeester moe ten hebben", voegde een van hen aan deze lofspraak toe. Er is thans enige verandering gebracht in de samenstelling der bevolking van het Ambonezen-woonoord Middelburg. In het kamp arriveerde dertig Ambonese scholie ren en vijf gezinnen, terwijl 32 vrijgezel len werden overgeplaatst naar de gezins kampen te Serooskerke en Grijpskerke op Walcheren. De vereniging „Koningin Wil- helminafonds", voortzetting der fondsen 1918 en 1948 ter bestriding van de kanker, heeft een „collecte periode" geopend, welke loopt van 20 Augustus tot en met 2 Septem ber a.s. Ofschoon de wetenschap, on danks haar onvermoeide pogingen daartoe, nog geen middelen ter ef fectieve bestriding op grote schaal zoals b.v. by t.b.c. het geval is onder haar machtsbereik heeft, moge dat, wat bereikt is (we den ken met name aan de genezing van huidkanker) onze lezers aansporen de collecte van het Wilhclminafonds mild te steunen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1