Staatscommissie stelt verzachting van verhaalsrecht voor Nieuw procédé voor vervaar diging van r ameh-vezel gevonden Mariniers oefenden twee dagen in „Woestduin ADENAUER BLIJFT OP OUDE KOERS VAREN Katoenpolitiek in de Ver. Staten Opvoering arbeidsproductiviteit Europa R.K. Paedagogisclie Week te Tilburg besloten Partiële wijziging van de bestaande wetten? I VERVANGING ARMENWET Combinatie van drie mogelijkheden Grootse LLTB-expositie in Roermond m V K.L.M. zoekt stewards Evolutie in textielwereld Ernstig auto-ongeval Viermaal sterker dan linnen en vijfmaal sterker dan katoen De Gasperi naar Washington Dievenbende van jongens ontmaskerd Generaal-majoor sprak IV2 uur; mannen luisterden vol aandacht Oplossing voor de Saarkwestie? In- en uitvoer in volume gestegen Dienstmeisje verdwenen mei 10.000 juwelen Zweedse hulp met dodelijke gevolgen Geen vleesvergiftiging le Schoonhoven? Hotel „De Zwarte Boer afgebrand de Amerik. zakenwereld? Ill Inschakeling van Ook de arbeider is primair mens Controlemaatregelen voor wol Wegenwacht-scooter maakt zijn entree Jongeman door trein gegrepen DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1951 it PAGINA 1 Procesvoorschriften Een dode echter nog vastgesteld. Prijzen echter in Juni gedaald NIEUWE VATIC AANZEGELS GROOT VERLOF VAN LICHTING 195Ö-II Niet opgedrongen, geleide economie Taak van het Nijverheids onderwijs Psychotechnisch onderzoek PRIJSDALING ZAL TEGEN GEWERKT WORDEN Australië kan de noodzaak niet inzien v De staatscommissie Vervanging Armenwet, welke onder leiding van jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in Gelderland, gewijzigde regelen inzake alimentatie en verhaal van kosten van armenverzorging heeft opgesteld, heeft haar rapport gepubliceerd. De commissie meent o.a. dat een principieel debat over de onderhouds plicht niet behoort te worden gehouden bij de wijziging der Armenwet, maar bij een bespreking over de grondslagen van het Burgerlijk Wetboek, zodat deze materie builen haar competentie valt. De mogelijkheid om het •verhaalsrecht af te schaffen kan volgens de commissie niet ernstig in aanmerking komen. Zij doet echter wel een middel aan de hand om enkele verbeteringen en verzachtingen te hereiken waarvan aangenomen kan worden, dat zij weerklank zullen vinden hij liet overgrote deel van het Nederlandse yolk door een combinatie van drie mogelijkheden voor te stellen met enkele daarbij passende niet-principiële wijzigingen van het Burgerlijk Wetboek. Deze mogelijkheden zijn: het verhaalsrecht technisch te per- feetionneren; het verhaalsrecht uit te breiden tol vormen van hulp of personen, die er thans niet onder vallen; het verhaalsrecht te mitigeren. K. b. Het komt de commissie voorts voor het verantwoord is, dat de onder houdsplicht in de rechte lijn tot ouders en kinderen beperkt zal blijven, dit past ook meer in het systeem van het eerste bock van ons Burgerlijk Wetboek dat het gezinsrecht regelt. D? commissie is van oordeel, dat broers en zusters verplicht zijn hun minderjarige broers en zusters te onderhouden, indien de ouders als kostwinner en verzorger j wegvallen. Tevens ziet de commissie als gevolg van haar standpunt de noodzake lijkheid en wenselijkheid een onderhouds plicht te creëren van stiefouders ten aan zien van hu.n stiefkinderen zolang deze stiefkinderen minderjarig zijn en tot het gezin behoren. Over de alimentatieplicht ten aanzien var. onwaardigen heeft de commissie zich langdurig beraden. Na'ampele overweging stelt zij voor de verplichting tot onder houd voor matiging' door de rechter vat baar te doen zijn in .gevallen, waarin de alimentatiegerechtigde zich onwaardig ge toond heeft van de onderhoudsplichtige een bijdrage tot. levensonderhoud te vra gen. De commissie geeft haar opvatting, zoals die hier boven is uiteengezet, neer gelegd in een voorstel tot wijziging van de artikelen 463 en 470 van het Burgerlijk Wetboek. Verhaalstarieven Zeer sterk leeft algemeen het verlan gen. dat meer uniformiteit zal worden gebracht in de bedragen, die verhaald worden. Het voorschrijven van een uni form tarief bij of krachtens wet heeft echter overwegende bezwaren. Deze na delen worden zo ernstig geacht, dat hier toe geen voorstel wordt gedaan. De com missie voelt echter, dat hiermede tekort wordt gedaan aan de rechtszekerheid der betrokkenen, die thans in eerste instantie afhankelijk zijn van'de verschillende in zichten der 1000 gemeenten en dikwijls die weg naar de rechter niet weten te vinden. Het zal gewenst zijn, dat de ge meente meer aandacht aan dit onderdeel besteedt. Dit zou kunnen geschieden door in. de wet voor te schrijven dat burge meester en wethouders op voordracht van de burgerlijke instelling normen of richt lijnen vaststellen, die in het algemeen bij verhaal zullen worden gevolgd. De commissie stelt voor niet verder te gaan dan de verplichting op te leg gen de vastgestelde richtlijnen ter ken nis te brengen van de minister van Binnehland'se Zaken. Deze zal hierdoor 'n inzicht kunnen krijgen in het beleid, dat de gemeenten terzake volgen en zo nodig met. .een gemeente in overleg kunnen treden over de algemene gedragslijn. Wet was de commissie unaniem van oordeel, dat een bijzonder voorschrift nodig is voor de tarieven, welke in ge vallen van langdurige verpleging, mogen worden berekend (chronische verple- gingsgevallen, krankzinnigen, doofstom men en dergelijke). De commissie stelt eenstemmig voor bij Algemene Maatre gel van Bestuur de mogelijkhied te ope nen richtlijnen te geven voor het verhaal van kosten, gemaakt of te maken voor langdurige verpleging. Naar de commissie bleek, bestaan bij het ministerie van Justitie bezwaren te gen overdracht van de rechtspraak in verhaalszaken, aan,anderen dan aan de gewone rechter, welke bezwaren de com missie meent te moeten eerbiedigen. Voorts meent de commissie toekenning van het middel van lijfsdwang aan de ondersteunende organen die verhaal wil len krjjgen van kosten van maatschap pelijke zorg in ieder opzicht te moeten aanbevelen. Voorgesteld wordt artikel 73a der Ar menwet in -dier voege te wijzigen, dat verhalende instellingen, de ondersteunde en de onderhoudsplichtige kosteloos kun nen procederen. De commissie wil het tenslotte mogelijk maken dat het Rijk of in het buitenland gevestigde Ned. in stellingen van liefdadigheid later, indien mogelijk, op de Nederlandse ondersteun de in het buitenland, de kosten door het Rijk of de instelling in Nederlandse guldens gemaakt, kar. verhalen. Aan het slot van haar rapport zegt de staatscommissie o.a.: Als vaststaand mag worden aange nomen, dat, indien de gewijzigde re gelen omtrent onderhoudsplicht en verhaal,' uitsluitend bestemd worddn om in de nieuwe Armenwet te wor den opgenomen, zij de eerstejaren geen effect zullen kunnen hebben. Dit zou zeer te betreuren zijn, omdat de commissie meent, dat haar voorstellen wezenlijke verbeteringen inhouden, zo wel voor de contribuabclen als voor de overheid. Financiële consequenties zul len, naar zij meent, aan haar voorstel len voor de overheidskassen noch voor het Rijk, noch voor de gemeente ver bonden zijn. Haar voorstellen beogen slechtseen meer redelijke verdeling van bestaande lasten en verplichtin gen. Zij zou het zeer betreuren, als deze voordelen nog lange tijd aan par ticulieren en overheid zouden worden onthouden zonder dat hiertoe enige noodzaak bestaat. Zij heeft daarom de vrijheid gevonden eenstemmig te ad viseren haar voorstellen als partiële wijziging van de bestaande wetten in gang te doen vinden. In Roermond zal het van 25 Augustus tot 2 September zwart zien van de boe ren en tuinders, die in verband met de grote tentoonstelling van de Limburgse Land- en Ttiinbouwbond, deze Limburg se stad zullen bezoeken. De tentoonstel ling wordt gehouden wij berichtten dit onlangs reeds ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van de L.L.J-.B. en geeft, naast een belichting van land- bouwtechnische en organisatorische «as pecten, een volledig beeld van 'iet Lim burgse plattelandsleven in de afgelopen halve eeuw. De expositie belooft voor de 16.000 ge- zinnen, die m de L.L.T.B. zijn georgani- seerd, een belangrijke gebeurtenis te worden, die echter, door opzet en uitvoe ring, ook zeer vele niet-agrariërs en niet- Limburgers zal trekken De jubileum tentoonstelling, die op het terrein ach ter de kazerne te Roermond zal worden gehouden, is georganiseerd door de L.L.T.B., de -Tonge Boeren-organisatie en de Boerinnenbond, onder artistieke leiding van de .!°n|.e i%haaS„J- ,Gof" .fin en van de architecten lh. Spoelstra en J. Kurvers. Het tentoonstellingster rein heeft een oppervlakte van 14.000 vlerkante meter, waarop m tenten de verschillende afdelingen van de ex positie zijn ondergebracht. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko (links) en de Russische gezant te Parijs, Alexis Pavlov (rechts) schudden elkaar hartelijk de hand, toen de Russische minister op het Franse vliegveld Orly aankwam op doorreis naar San Fran cisco waar hij de conferen ties over het Japanse vre desverdrag zal bijwonen. Of j Gromyko heeft gefluisterd dat hij in Amerika de ra ken weer eens in de war gaat schoppen., vermeldt de historie niet. Terwijl liet beroep van stewardess voor, menig meisje ecu der vurigste wensen is, zijn er naar verhouding slechts weinige jongemannen, die zich geroepen voelen voor dat van steward. Zo althans luidt conclusie vail de K.L.M., die bij de ko mende uitbreiding van de luchtvloot met i de negen grote super Constellations en de j zeven DC 6B's de grootste moeilijkheden ondervindt bij de aanstelling van stewards. Het aantal stewards is in de na-oorlogse j jaren van enkele tientallen omhoog gegaan tot 156. Nu zoekt de K.L.M. nog naar 40 nieuwe stewards tot dusverre echter met weinig succes. Weliswaar zijn er legio sollicitanten, maar het overgrote deel van hen voldoet niet aan de eisen. De geroutineerde steward is de ware gastheer van de K.L.M. Mogen dan de tal loze andere employé's de vele administra tieve maatregelen treffen, die het de pas sagiers mogelijk' maken geriefelijk te rei zen, het is tijdens de reis zelï de steward, die de kroon op het werk moet zetten. En dat kan hij niet alleen doen door het ser veren van goed voedsel. Bij de aanstelling van de stewards pro beert de K.L.M. vast te houden aan de eis, dat zij drie moderne talen behoorlijk kunnen spreken. Gezien het feit, dat de solucitanten bij voorkeur niet ouder dan 25 a 30 jaar moeten zijn (liefst zelfs jon- Ser' en bovendien, omdat van hen ver wacht wordt, dat zij uitnemende kellners- kwaiiteiten bezitten, voldoen de meeste sollicitanten niet aan de minim, eisen. De ideale candidaat is een jongeman, 20 a 25 jaar oud, die zijn moderne talen goed spreekt en in het bezit is van een vak diploma voor kellners. Maar die zijn haast niet te vinden. (Van onze correspondent). Langdurige onderzoekingen op het laboratorium van de in 1947 gestichte N.V. Nederlandse Rameh Maatschappij te Apel doorn een instelling van textielfabri kanten uit Haaksbergen, Veenendaal en Cplemborg - z«n teStè m t" succes dan de gri«k- Vanochtend omstreeks half vijf is op do i Rijksstraatweg in de omgeving van de Zee- j haven tc Dordrecht 'n ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een open auto van het merk Hil- man botste met vrij grote snelheid tegen een tankauto, bestemd voor het vervoer ,'an teer. De open auto sloeg enige malen over de kop en bleef ongeveer 30 meter verder volkomen vernield in een heg lig— i gen. De bestuurder, de 24-jarige Paul van I Luyk. wonende Bredaseweg 286, Tilburg, die eruit geslingerd werd, werd op slag gedood. Zijn medepassagier, R. M. Noote- boom uit Tilburg, bleek, nadat men hem Grote verwachtingen uit het wrak had bevrijd, er wonder boven wonder met slechts lichte verwondingen afgekomen te zijn. Hij werd in het Katho lieke Ziekenhuis te Dordt verbonden en daarna per taxi naar huis vervoerd. De tol dusver bereikte resultaten wek ken grote verwachtingen voor de toe komst. De verkregen garens, welke heel fijn gesponnen kunnen worden, blijken IteHaanae minister-president, Alcide dc Gasperi, heeft een uitnodiging voor een bezoek aan de V. S. in Sept. a.s. aanvaard. H,j te Washington bespre kingen voeren met president Truman en de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Acheson Na,n !le?e Uitnodiging werd door mi nister Acheson, op zijn wekelijkse pers conferentie mededeling gedaan. In ant woord op vragen zei Acheson, dat het Italiaanse verzoek om herziening van het Italiaanse vredesverdrag ongetwijfeld tij dens weze besprekingen onder ogen ge- zlj® zou w°rden. Een bepaalde agenda is zal naar Washington ko men. nadat hij in zijn functie van minis ter van buitenlandse zaken de bij een - komst van de Raad van het Atlantische ffrniawJ' 'i^woond, die 15 September te Ottawa wordt geopend. bekroond nu men er in geslaagd is uit de ramehbast, afkomstig van de gelijknamige plant, welke in groten getale in de tropische en sub-tropische landen groeit, een vezel te vervaardigen, die viermaal zo sterk is als linnen en zelfs vijf a zes maal zo sterk als katoen en waarvan dc kostprijs die var. katoen nu reeds be nadert. Men vond namelijk een eigen procédé van chemisch roten, waardoor men de spinbare vezel van de rameh-plant kan ontsluiten. Dit nieuwe procédé werd in patenten over de gehele wereld vast gelegd. Op het ogenblik is in Amerika en Enge land al een rameh-industrie in opbouw en ook Nederland is thans zo ver. Het ziet er naar uit. dat de Nederlandse methode een evolutie in de textielwereld te weeg zal brengen. In 1947 stichtten enkele textielfabrikan ten de N.V. Ned. Rameh Mij, welke zich te Apeldoorn vestigde. De keuze viel op Apeldoorn, omdat de eventueel op te richten industrie veel en zacht water nodig zou hebben, hetgeen in deze stad in voldoende mate is te vinden. Toen de Ned. Rameh Mij na twee volle jaren van laboratorium-onderzoek het beste procédé van chemisch roten had gevonden, was men pas halverwegen. Want Rameh- machines zijn niet. te koop, dus moest men ook op dit gebied experimenteren. Telkens deden zich hierbij nieuwe moei lijkheden voor en de bestaande appara tuur moest tot viermaal toe worden ver anderd. En we zijn er zeker nog niet, zo meent ir Hagens, de bedrijfsleider, al kan hij ons reeds de gesponnen garens laten zien en zelfs al stoffen, in Nederland van de rameh-vezels vervaardigd. Dat gebeurt overigens niet in Apeldoorn, ook niet in de nabije toekomst. Het eindproduct is hier de grof gesponnen rameh-draad. Er is inmiddels al wat geëxporteerd en voor al uit Amerika zijn er reeds vele aan vragen binnengekomen. namige rameh-producten welke tot dus- i verre van Amerika en Engeland op de wereldmarkt rijn verschenen. Dit is voor namelijk te danken aan de wjjze, waarop het product spinbaar wordt gemaakt. Er zijn voldoende grondstoffen, want de i rameh-plant, die in tal van streken De politie heeft deze week te Nijmegen een jeugdige dievenbende in het ntjver- Azië en Amerika en ook zelfs in Spanje j heidscentrum in het Westelijk stadsgc- 1 deeite ontmaskerd. Uit allerlei gebouwen, woonhuizen, clubtenten, kiosken enz. werden bij her haling geld, snuisterijen, kleding en snoeperijen gestolen. Ook looddiefstallen worden gepleegd. Tenslotte wist de Nij meegse recherche een paar jongens op heterdaad te betrappen. Het waren jongelui van 16 tot en met 20 jaar uit W'est-Nijmegen. Dc hele troep is ir.mid- i ju voor de officier van Justitie te Arnhem geleid cn na verhoor naar i Nijmegen teruggebracht, waar zij in ver- zekerde bewaring blijft, Men verwacht t C. B. S. j nog meer aanhoudingen. groeit en die 1% a 2 meter hoog wordt, kan minstens viermaal per jaar worden geoogst. De Rameh Mij gaat haar bedrijf te Apeldoorn binnenkort belangrijk uit breiden om zich in te stellen op een grote verwerking van rameh-vezel. Blijkens een publicatie van is liet prijsindexcijfer voor de totale in voer in de maand Juni gedaaald lot 135, vergeleken met 136 in Mei, terwijl het prijsindexcijfer voor de uitvoer van 116 in Mei op 115 in Juni kwam. De volume- j indexcijfers gaven echter in de maand Juni een stijging te zien t.o.v. Mei. Voor de uitvoer bedroeg de vooruitgang 15 punten tot 238 en voor de invoer 3 pun ten tot 172. Onderstaand slaatje geeft van het ver loop van de verschillende indexcijfers een overzicht. (1948 100U Volume indexcijfers. Juni Apr. Mei Juni 1950 Totaal invoer 154 154 Totaal uitvoer 199 228 Prijsindexcijfers, Totaal invoer 110 130 Totaal uitvoer 97 115 Wat de volume-indexcijfers van de in voer betreft laten wij nog de volgende hoofdgroepcijfers volgen: Mrt. Apr. Grondstoffen 145 140 Invest, goed. 127 137 Cons. goed. 212 287 Brandstoffen 246 201 1951 169 172 223 238 136 116 135 115 Mei 162 142 277 208 Juni 171 131 240 208 Dc oorlogsorganisatie van het corps ma riniers omvat zes infanterie-bataljons, een groot aantal bewakingseenheden ter gTootte van compagnieën en verschei dene ondersteuningseenheden, het ge heel ter sterkte van ongeveer 13.000 man. In het marinierskamp „Woestduln" te Doom komt deze week een tiende ge deelte van alle mariniers, 1.300 man dus, voor het merendeel O. V. W.-ers, die op Java bij de mariniersbrigade hebben ge diend, in drie groepen van ruim vierhon derd man voor twee dagen onder de wa penen. Deze mobilisatie-oefening zij duurt zes dagen voor officieren is, zo ver klaarde gisteren generaal-majoor M. R. de Bruyne, commandant van het corps mariniers, een eeTste bescheiden begin om het plan voor de oorlogsorganisatie uit het papieren stadium te brengen, waarin het nog verkeert. Uit de 1.300 mariniers zullen gedurende deze mobili satie-oefening het eerste infantsrie-ba- taljon en een transport-compagnie wor den gevormd. Generaal-majoor De Bruyne liet uitkomen, dat hij dit jaar gaarne een langere mobilisatie-oefening dan die van twee dagen had gezien en dan voor alle dertienduizend mariniers. De kostenfactor en het feit, dat de O. V. W.-ers bij hun afzwaaien min of meer de toezegging hebben ontvangen, dat zij niet meer zouden worden -opgeroepen bobben er echter toe geleid, dat dit jaar slechts de 1.300 mariniers voor een twee daagse mobilisatie-oefening zijn opge roepen. Generaal-majoor De Bruyne verklaar de voorts, dat er thans voldoende zeer modem Amerikaans materiaal, aan wezig is om alle dertienduizend mari niers van. wapenen en uitrustingen te: voorzien. Over de taken, die het corps mariniers zijn toebedeeld, verklaarde hij geen inlichtingen te kunnen geven. Wel bleek uit zijn antwoord, dat het corps in geval van oorlog niet als een gesloten eenheid zou optreden. Een deel zal in West-Europa onder com mando van de Benelux-admiraal die nen. een ander deel op zee, en een derde deel overzee. Demonstraties Op de mobilisatie-oefening wordt de huidige mobilisatieregeling beproefd Verder is zij aangegrepen ais gelegenheid om de mannen met elkaar en hun offi cieren in kennis te brengen. De man schappen ontvangen kleding en uitrus tingstukken, die zij met uitzondering van hun geweer, mee naar huis mogen nemen. Zij wonen tenslotte nog enkele demonstratie-oefeningen bij om de nieuwste wapens te leren kennen. Bij deze oefeningen worden zelfs vlammen werpers gedemonstreerd.. Iedere groep mariniers wordt tijdens de mobilisatie oefening toegesproken door de corps- commandant zelf. Generaal-majoor De Bruyne maakte iets van dit speechje. HU deed er ruim 116 uur over. In eenvoudige bewoordin gen vertelde hU de mariniers, waarom zU naar Doom waren geroepen. HU gaf hun een overzicht van de wereldsitua tie en deed een beroep op hen om onder alle omstandigheden te tonen, dat zU waardig zUn in het keurcorps der mari niers tc dienen. De mariniers luisterden vol aandacht naar hun commandant. Jiun houding bewees, dat de marineleiditig in geval van nood op hen zal kunnen reke nen. Dr Adenauer heeft Woensdagavond in een radiorede alic prognose.il over een breuk van de YVestduitse regeringscoalitie bestempeld als „wensdromen van ge- interesseerde kringen". IHj liet zicli in gematigd optimistische zin uit over de hangende geschillen met dc geallieerden inzake kolenexport cn bezettingskosten en gaf uitdrukking aan dc hoop, dat deze kwesties in verdere onderhandelingen Cot een voor Duitsland ru de geallieerden dragelijke oplossing zouden kunnen leiden. Dr Adenauer had tevoren een onder houd gehad met de Franse hoge com missaris, Francois Poncct, die hem als voorzitter van de Hoge Commissie in lichtte over de jongste ontwikkeling. Naar verluidt is daarbij ook de Saarkwestie ter sprake gekomen en wel in zodanige geest, dat de Duitse kanselier nieuwe hoop heeft gekregen op een regeling, die zowel Duits land als FrankrUk zal kunnen bevredigen. Dr Adenauer heeft in zijn radiorede aangekondigd, dat er geen fundamentele wijzigingen in zijn regeringsbeleid zul len komen. Opheffing van het bezetting statuut en ratificering van het plan- Schuman zouden de voornaamste doel einden daarvan blijven. De gisteren door McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris, afgelegde verklaring, dat de geallieerden zich tot de afschaffing van het Ruhrorgaan zouden verbinden, indien de organen van 't plan-Scnuman in werking kwamen en de nieuwe uit zichten op een regeling van de Saar kwestie worden te Bonn beschouwd ais factoren, die de kansen van Adenauer orq het plan door de Bondsdag te doen aanvaarden zeer kunnen versterken. Met Adenauer's terugkeer zijn de din gen in Bonn in een wat rustiger vaar water gekomen, hetgeen niet insluit, dat de moeilijkheden tussen de bondsrepu bliek en de geallieerden aan ernst hebben ingeboet. Vrijwel de gehele pers en vele politici gaan onverdroten voort met de indruk te wekken, dat het voortbestaan der bondsrepubliek nu weer afhankelijk zou zijn geworden van de mate, waarin de geallieerden aan de Duitse verlangens wensen toe te geven. De leider van de „oppositie in de rege ring", Bluecher,, heeft nog altijd geen woord terug genomen van de eisen voor een krachtiger houding tégen de geallieer den, die hij aan Adenauer heeft gesteld. De liberale persdienst waarschuwde er vandaag opnieuw tegen, de moeilijkheden in de coalitie als een tijdelijke ontsporing te beschouwen. Ook de sociaal-democra tische leider. Schumacher, gaat onver droten voort met te trachten politieke munt te slaan uit de anti-geallieerde ge voelens. Hij heeft voo'r deze week opnieuw een persconferentie aangekondigd. De perspublicaties wekken bij geallieerde waarnemers hier de vrees, dat het Duitse volk de overtuiging wordt ingepompt, dat de geallieerden tot een nieuwe be- zettingspolitiek zouden zijn gekomen in- stede van bezig te zijn met de laatste voorbereidingen voor de opheffing van de bezettingstatus. (Van onze Amsterdamse redactie). Gistermiddag kwam een familie in de Van Eeghenstraat tot de schrikbarende ontdekking, dat hun 25-jarig dienstmeisje, C. J. M., geboren in 's-Gravenzande ver dwenen was met meenemen van een aan tal kledingstukken en juwelen ter waarde van meer dan f 10.000. Vermist worden o.m. een zwaar gouden halsketting, een paarlen halssnoer, een gouden ring met robijnen, drie gouden broches met ro bijnen en twee bezet met paarlen en een gouden horloge met briljantjes. De dame, waar dit meisje in dienst was, een Hongaarse, was met haar moe der en zoontje die dag naar Zandvoort. Bij haar thuiskomst bemerkte zij, dat het dienstmeisje verdwenen was maar wat er lijdens haar afwezigheid was geschied, ontdekte zij pas, toon ze naar haar slaap kamer ging. waar op een toilettafel een lerer. etui, waarin zich haar horloge en andere sieraden bevonden, was .verdwe nen. Uit haar kleerkast miste zij een mantelpakje, enige blouses en japonnen en haar avondjapon. Het meisje dat in Amsterdam bij kennissen woont had zich ook daar gisteren niet meer laten zien. Naar Reuter uit Wenen seint, zijn in het Oostenrijkse district Misteibach drie kin deren overleden en 14 andere gevaarlijk ziek geworden, na toediening van te grote doses van een middel, „fortedol" genaamd dat uit levertraan bereid is. Van 't middel mochten maar drie druppels per dag wor den gegeven, docli verpleegsters, onkundig van de voorschriften, dienden het prepa raat. lepelsgewijs toe, als ware het lever traan. Het middel was met een zending genees middelen uit Zweden meegekomen in het kader van een Zweedse hulpactie. „Misverstand en achteloosheid" worden in een officiële mededeling voor het onge luk aansprakelijk gesteld. De directie van de Vaticaanse Poste rijen zal .de volgende nieuwe postzegels uitgeven: een herdenkingsserie van het XVde eeuwfeest van het Concilie van Calcedonië (uitgifte binnen erikele we ken); een herdenkingsserie van het 800- jarig bestaan van de Decretalia van Kei zer Gratianus (uitgifte op het einde van dit'jaar) en een herdenkingsserie van de eerste uitgave van postzegels in de Ker kelijke Staten in 1852 (uitgifte in de eer ste helft van 1952). Vorige week meldden wp. dat te Schoonhoven plotseling was overleden de 75-jarige E. P. en dat verondersteld, werd. dat dit, het gevolg was van on deugdelijke leverpastei. De politie heeft toen beslag gelegd op bet stoffelijk overschot en er werd een tweeledig onderzoek ingesteld. In de eerste plaats werd te Utrecht geiyksoor- tig vlees onderzocht en verder werd het stoffelijk overschot aan een onderzoek onderworpen. Hoewel het. laatste onderzoek nog niet geheel is afgesloten, wijzen de tot dus verre bij het. onderzoek verkregen resul taten niet in de richting van voedsel vergiftiging. Hedenmorgen omstreeks kwart over vjjf is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in het hotel „De Zwarte Boer", gelegen aan de weg Elspeet—- Harderwijk. Het hotel brandde af; het achtergedeelte van deze oude Veluwse boerderij kon worden behouden. „De Zwarte Bdfer" is eigendom van de familie Sandberg. Het hotel was een be kend recreatiecentrum op de Veluwe. D» brand werd omstreeks 5.15 uur ont dekt. Onmiddellijk werd de brandweer uit Ermelo gewaarschuwd, welke spoedig ter plaatse was. Later kwam ook de tank wagen van de Ermelose brandweer. Om dat in de buurtschap Leuvenum, waarin „De Zwarte Boer" is gelegen, slechts wei nig brandputten zijn, leverde het blus- singswerk nogal moeilijkheden op. De tankwagen, die ongeveer 4000 liter water bevatte, stelde de brandweerlieden in staat 't achtergedeelte van de oude boer derij „nat" te houden. De brand bleef daardoor beperkt tot het hotel, dat geheel uitbrandde. Het gedeelte van de boerderij, dat behouden bleef, liep veel waterschade op. Wij meldden gisteren dat de lichting 1950 II nadat zij 16 maanden !n dienst is geweest, op 1 Februari 1952 met groot verlof zou gaan. Naar wij nader vernemen is deze datum niet precies vastgesteld op de eerste Februari. De jongens zullen in Februari naar huis terugkeren. De E. C. A. is met de uitvoering van eer. programma begonnen waarbU zal worden nagegaan op welke wijze «le Amerikaanse zakenwereld ingeschakeld kan worden bU het streven van de E. C. A. om in Europa de arbeidsproductiviteit op te voeren. William C. Fosterde administrateur var. de E. C. A., heeft in dit verband mee gedeeld dat nagegaan zal worden, op wel ke wijze de vestiging van nieuwe bedrij ven in de minder ontwikkelde gebieden bevorderd kan worden, op welke wijze de in de Amerikaanse industrie toege paste werkwijzen aangepast kunnen wor den aan buitenlandse toestanden en meer in het algemeen, hoe de Amerikaanse za kenwereld op doeltreffender wijze inge schakeld kan worden ibij het uitvoeren van de Amerikaanse buitenlandse econo mische politiek. De administrateur van de E. C. A. vestigde er de aandacht op dat voorts o® het. programma staan;; het beygqfc- reu van het verstrekken van credieten uit particuliere bronnen overal waï zulks ten goede komt aan andere pha- sen van het programma,, het scheppen van nieuwe mogelijkheden voor het in vesteren van particulier kapitaal voor productieve doeleinden en het hemen van de nodige stappen, opdat adn de bestaande waarborgen nieuwe toege voegd worden. In verband met de uitvoering van dit programma en hot leggen van grondsla gen" voor die uitvoering van nieuwe plan nen heeft Foster Wayne Chatfield Taylor als zijn speciale adviseur aangesteld. T'ivlor beschikt over een grote erva ring'op 't gebied van financiën en pro ductie en vervoer door de lucht. Toen hij nog in regeringsdienst was, is hij achter eenvolgens medewerker voor belasting aangelegenheden van de minister van Fi nanciën, Staatssecretaris van Handel, en President va:n de' Ex- en Importbank te Wsshiflfton g«w«mk (Van onze correspondent) Woensdag werd te Tilburg de. Pneda- gogiscitè Week besloten met een vier tal lezingen, welke alle in zoverre overeenstemden dat de sprekers steeds het menseiyke element in de arbei der op de voorgrond plaatsten. Prof. dr Heere rector magnificus van de Kath. Econ. Hogeschool leidde als eerste zijn hoorders naar „De mens in de fabriek". Geeft de historie ons in de industrie slechts het „verschijnsel" ar beider te zien, thans ziet men gelukkig weer de mens-arbeider. Industrie-arbeid, zo geheel anders als arbeid in landbouw of ambacht, is enorm in betekenis toege nomen, vooral door de sterke absolute en relatieve toeneming van het aantal industrie-arbeiders. Is de instelling t.o.v. de industrie-arbeider verbeterd, ideaal is zy bij lange nog niet. De arbeider möge dan al juridisch vrij zijn, sociaal en economise]! is hü het nog niet. Spe ciaal het sociale aspect do arbeider als mens werd door plof. Heere be licht. Spreker leidde zijn toehoorders ver volgens in gedachten door een modelbedrUf en liet daar zien hoe het moet en hoe niet. „Wat er zo citeer de spreker tot slot vandaag in de in dustrie geschiedt, zal erover beslissen of onze kinderen later in een vrjje wereld zullen kunnen leven". tekenis voor de gemeenschap. De mens immers is een sociaal we zen en heeft de geemeenschap no dig zoals de gemeenschap hem nodig Vervolgens sprak dr Chrysoloog Lan- noy, O.FM. Cap. (België) over „Arbeid en gemeenschap". Arbeid is een speci fiek menseiyke activiteit; we kunnen het wel noemen de opbuwende en opvoeden de kracht van de mens als mens. Naast deze betekenis van de arbeid voor bet individu is de arbeid evenzeer van be-i heeft. De afhankeiykheid van de mensen wordt groter naarmate specialisatie en differentiatie voortschrijdt, m.a.w. naar mate civilisatie toèneemt. Tot slot besprak spreker enkele bestaan de plichten, n.l. de plicht van het indi vidu tot arbeiden om zichzelfswille en om gcmeenschapswille, de plicht van de gemeenschap arbeid mógelijk te maken (bij voorkeur arbeidsverschaffing en werkverruiming hp.y. de zogenaamde betaalde nietsdoencrij). in verband met de vele problemen, verbonden aan de regeling van de productie in de gemeen schap noemde spreker nog ais oplossing een vrijwillig aanvaarde, niet opgedron gen, geleide economie. Ais derde sprak pater J. Cleijmans S.J. (België). Na een uiteenzetting over per soon en persoonlijkheid kwam spreker tot het eigenlijke onderwerp t.w. „De persoonlijkheidsvorming door bet nijver heidsonderwijs". Het nijverheidsonderwijs heeft een strict eigen doel n.l. het bij brengen van de nodige bekwaamheid tot het zo volmaakt mogelijk vervullen van een bepaalde taak in het productieproces. Nijverheidsonderwijs dient dan ook allereerst technisch te zijn; daarnaast echter züllfen juist door deze technische scholing, het verstand en <le w.il_ gevormd worden. Spr. stelde positief dat onder wijs in de techniek wel degelijk vormen de waarde kan hebben. Spreker onderscheidde naast wat nU noemde persoonlijk.hpidsvorming door het nüvcrheudsonderwijs tevens csnLGaos&crc gesloten. 1 persoonlijkheidsvorming in het -nijver- heidsonderwijs, voorzover er hierin i naar gestreefd zou moeten worden dat verstandig-denkende en breedontwik- kelde leerlingen aan de menselijke ge meenschap zouden worden afgeleverd. De nijverheidsschool dient af te leve ren personen, verstandig denkende technisch bekwaam en bereid tot in spanningen voor steeds verdere ver- I volmaking, en op deze taak zal haar programma gericht moeten worden. De laatste inleiding handelde tenslotte over .„Het ethisch aspect van psycho technisch onderzoek". Prof. dr A. van Kol S.J. uit Maastricht nam als uitgangs punt het fundamenteel recht van de mens op arbeid waaruit weer voortvloeit het recht op vrije keuze van beroep. Dat deze vrije keuze in werkelijkheid beperkt wordt tot reëel bestaande mogelijkheden doet daarbij niet af aan het principe. Aan niemand is dan ook het recht deze vrijheid kunstmatig en ongemotiveerd op te heffen. Dat echter bij keuze Van be roep adviezen worden ingewonnen is een eis van gezond verstand, zeker in deze tijd van zo talloze mogelijkheden, Spe ciaal hét psycho-technisch onderzoek neemt bij dit adviseren een belangrijke plaats in. Dit onderzoek bewéegt zich voornamelijk op tweeërlei gebied n.l. be roepskeuze en personeels-werving en se lectie. T.a.v. het psycho-technisch be roepskeuze-onderzoek zeide spreker dat ieder recht had op zulk een onderzoek en dat de plight daartoe afhangt van leef tijd (meerderjarig of niet). Verdere eisen t.a.v. dit onderzoek betreffen doel matigheid en uitgebreidheid van onder zoek. deskundigheid en betrouwbaarheid van 'onderzoek, beroepsgeheim en wij ze van rapporteren. T.a.v. psycho-tech nisch onderzoek voor selectie en werving geldt daarentegen het recht van werk- IJ ver om onderzoek te eisen en informa ties te nemen. Overigens gelden ook hier ethische voorwaarden t.a.v. doelmatig heid, uitgebreidheid, beroepsgeheim en omvang van het rapport, een slechts sum miere opsomming van wat spreker uit gebreid en gemotiveerd voordroeg. Na deze vergadering werd deze 13e Paedagogisclie Week waaraan circa 350 personen deelnamen, door mgr prof. dr In de Ver. Staten zullen twee belang rijke maatregelen genomen worden om te voorkomen, dat de dalende katoen- prijzen nog verder zullen teruglopen. De Amerikaanse minister van landbouw heeft namelijk aan een delegatie van congresleden uit het Zuiden medegedeeld, dat dit jaar vijf a zes millioen balen ge- den. De katoen-commissie is na ampele bestudering van dc beschikbare gegevens tot deze conclusie gekomen. De voornaamste factor in de overwegin gen van de commissie was het officiële katoenrapport van de V.S. van 8 Aug.. waarin een oogstraming van 17.266.000 balen (van 500 pound bruto) voor het seizoen 1951/52 gegeven wordt, vergeleken met een vorige oogst van 10.012.000 baler,. Hoewel de vooruitzichten voorlopig dus vrij gunstig zijn, blijft de organisatie van exporteerd zullen worden, zodat de oogst de katoencommissie toch intact, om op 1951/52 geen groot overschot zal over laten Verder zal dc minister de moge- j lUkheden tot een vergroting van de stra tegische voorraden van katoen onder zoeken. Ten aanzien van het geven van een machtiging aan de Export Import Bank tot het verstrekken van leningen aan het buitenland om de katoenuitvoer te stimu leren, worden nog besprekingen gevoerd, zo deelde de minister mede. De Bank heeft nu ongeveer 40 millioen voor uit voer van katoen beschikbaar gesteld; dit bedrag zou misschien tot meer dan 100 millioen kunnen stijgen. Het instellen van steunprijzen voor ka toen werd door de delegatie onmogelijk geacht Dc Internationale Grondstolfenconfe- rentie heeft bekend gemaakt, dat geen internationale actie noodzakelijk JS 10 verdeling van katoen onder de vryc tan- kunnen treden, zodra dit noodzakelijk ge acht mocht worden. De minister president van Australië Robert Menzies, heeft medegedeeld, dat Australië niet zal deelnemen aan een toc- vijzingensehema of maximumprijzen zal vaststellen voor wol. Menzies verklaarde, dat de regering niet zal afwijken van de traditionele politiek, dat men zich niet moet inlaten met de wolveilingen of deze niet moet stopzetten dan in geval van oorlog. Hij verklaarde voorts, dat de regering het niet goed kon vinden, dat het wolver koopseizoen op 24 Augustus wordt ge opend in een atmosfeer van besluiteloos heid. De Australische regering is van mening, dat het statistisch overzicht van de wolcommissie der Internationale Grondstoffencoriferentie in Washington en andere factoren, geen voldoende redenen zijn om speciale maatregelen te treffen voor de distributie van wol of voor een regeling van de wolprijzen. De regering is tevens tot de conclusie gekomen, dat maximumprijzen niet ver enigbaar zijn met een doeltreffende gang van zaken op de wolveilingen. Mr Moolman, president van de Natio nale Organisatie van Zuid-Afrikaanse Wolproduccnlen heeft medegedeeld, dat de Zuid-Afrikaanse wolproducenten de Binnen enkele dagen zal men op de Nederlandse wegen een geheel nieuwe verschijning haar entree zien maken, ni. de Wegenwachtscooter. Dit in Nederland gebouwde motor- voer,tuigje, is speciaal voor de A.N.W.B- \V egenwacht vervaardigd. Het bezit een zwaardere motor dan ibij scooters gebrui kelijk is, nl. een van 200 cc, en is voor zien van. een eveneens speciaal ontwor pen en geconstrueerde zijspantek, waar in de bekende gereedschappen, een E.H.B.O.-kist. brandblusser enz. worden meegevoerd. Het spreekt vanzelf dat de ze combinatie ook de vertrouwde gele kleur heeft. De scooter er komt er voorlopig slechts één zal van Dinsdag a.s. af de routes Den Haag-Rotterdam en Rotter- dam-Gouda berijden. Men wil namelijk een keuze uit deze zeer drukke routes maken, voordat wordt vastgesteld welk traject de Wegenwacht-scooter definitief zal gaan rijden. Wanneer de ervaringen met dit nieuwe vervoermiddel gunstig Mijken, zal wellidht tot aanschaffing van meer exemplaren worden overgegaan. BU de halte Hoogovens aan de Noord- zUde van het Noordzeekanaal te Yelsen is gisterochtend om half twaalf dc 25- jarige IJmuidenaar J. van N. door een uit Beverwijk komende trein gegrepen en gedood. De jongeman, die in losse dienst was bij de Nederlandse Spoorwegen, was bezig met het verversen van een olielamp aan een seinpaal. Door een misstap er geen ooggetuigen moet hU tegen ds trein, uit Beverwijk gevallen zijn, die hem een eindweegs meesleepte. Per locomo- tleftractie werd de jongeman, die zwaar aan het hoofd was gewond, naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk overge- bracht, waar hij ir» de loop van de dag i» wolpolitiek van dc Australische minister-; overleden. Het "ifef,Ti"ndervoati president» Menzies, zouden ondersteunen. 1 ongeveer een kwartiei vertraging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3