Ziekenfondsen Druk bezoek aan „Amstelkring" RAADSEL Aanpakken maar PAGINA 5 PATER MULDER S.J. HALVE EEUW PRIESTER Verkeers-R AADSEL Reuze bouuj-project in Ulster UNIVERSITAIR NIEUWS OPERA-FANTASIE TOT 1 SEPTEMBER TOESTAND OP ARUBA VERERGERD? Incident in de Staten der Ned. Antillen HOOFDWACHT TE GRONINGEN WORDT GERESTAUREERD WEER ZWAVEL UIT CHILI Het museum „Ons Lieve Heer op Sol der" aan de Oude Zjjds Voorburgwal te Amsterdam, dat zoals bekend enige maan den geleden ternauwernood van de onder gang werd gered, mag zich in een druk bezoek verheugen. Nauwelijks twee maan den en 22 dagen na de heropening kon gistermiddag de 5000ste bezoekster ge teld worden. Het was mej. Eugenie Wil- lemsen uit Maasniel, die haar vacantie in Amsterdam niet wilde laten voorbij gaan, zonder een bezoek te brengen aan „Ons Lieve Heer op Solder", ook wel Museum „Amstelkring" genoemd. De conservator en regenten van het museum wilde dit 5000ste bezoek evenmin zomaar laten voorbijgaan en dies werd mej. Willemsen in de regentenkamer ge nodigd, waar zij ter herinnering een boekwerk „Bemin dan Amsterdam", van Fred Thomas, ontving. De conservator van het museum, de heer J. J. la Rooy toonde zich over het grote aantal bezoekers uitermate ver heugd. „Wij moeten het speciaal van deze vacantie-maanden hebben", zo zeide hij, „en tot alle prijs dit museum, dat be schouwd kan worden als een historisch cultuurmonument, behouden". Of men hierin zal slagen? Geld speelt wat betreft dit museum zeer zeker een rol en de wolken die zich enige maanden zo dreigend hebben samengepakt boven de „Solder van Ons Lieve Heer" aan de Oude Zijds Voorburgwal, zijn ondanks de 5000ste bezoekster nog geenszins opge klaard. Op Zaterdag 25 Augustus zal ln de Sociëteit van Jezus een zeldzaam feest worden gevierd. Dan hoopt namelijk Pater A. Mulder S.J. in het Berchmanianum te Nijmegen zijn gouden priesterfeest te vie ren. Een dergelijk jubileum komt bij de Jezuiëten niet veel voor, omdat zij, in ver band met hun lange studietijd, de H. Priesterwijding meestal pas op latere leef tijd ontvangen. Pater Mulder is 79 jaar oud en afkom stig uit Amsterdam. Hij trad ln 1889 ln de Sociëteit van Jezus. en de persoon. Onmiskenbaar is een ten dentie, beter gezegd een verlangen, naar het objectieve, naar gezonde verhoudin gen in de menselijke samenleving. Als al dit geploeter en geprobeer echter, zo edel als de bedoeling ervan mag zijn, zuiver humanistisch blijft, ln een verdraagzaam heid met alleen een relativistische ver antwoording, geloven wij niet in de mo gelijkheid van een massale realisering. Iemand ziet, dat uit een vóór hem rijdenden auto links een arm wordt uitgestoken. Wat kan dit beteekenen 1 »w8 fit) jtp ipinput» tnpjeputuieiaep'tuaa p« >|oo unaqaï j»h) Jftp HflM" p2»»> ipso* sj "C -jusïaj Sou isq jo 'i|»o* u»w 7 UnSli u.z uca ipse ep jdop pueuiei 7 1 pzooMSuy Naar „Ulster Commentary" meldt, is de „Northern Ireland Housing Trust", die op ongeveer 90 plaatsen al heeft gebouwd, thans gereed gekomen met een bouwplan voor 3000 woningen gelijk. Deze woningen zullen in Cammoney verrijzen dus in de noordelijke buitenwij ken van Belfast. Het oplopen der prijzen heeft de maat schappij wel moeilijke uren bezorgd, daar zij er altijd naar streefde huizen te bou wen met zo laag mogelijke huren voor de arbeiders. Aan prof. ir L. Troost, buitengewoon hoogleraar in de scheepsbouwkunde aan de T.H. te Delft is verlof verleend om gevolg te kunnen geven aan de uitnodi ging om gedurende het studiejaar 1951— 1952 op te treden als gasthoogleraar aan de Massachusetts institute of technology te Cambridge (Boston) en van de univer sity of California te Berkeley, zulks uit hoofde Van de door de Nederlands-Ame rikaanse universitaire stichting verzorgde uitwisseling. In verband hiermee is dr ir W. P. A. van Lammeren te Wageningen gedurende het studiejaar 19511952 belast met het geven van onderwijs in de scheepsbouw kunde (weerstand- en voortstuwing van schepen) aan de Technische Hogeschool. (Van onze correspondent) Dezer dagen wordt de 50.000ste beta lende bezoeker van Carel Briel's Opera- Fantasie in Berg en Bos te Apeldoorn verwacht. Als gevolg van het grote aan tal aanvragen van gezelschappen buiten Apeldoorn, die in de laatste week de Opera-Fantasie nog willen bezoeken, heeft men besloten de voorstellingen tot en met 1 September voort te zetten. Het lag aanvankelijk in de bedoeling de laat ste uitvoering Zaterdag 25 Augustus te geven. Gisteravond zijn de Staten van de Ne derlandse Antillen in spoedvergadering bijeengekomen. Aanwezig waren o.m. de vijf leden van de regeringsraad. De voorzitter van de Staten deelde mede ,dat de vergadering bijeengeroepen was naar aanleiding van een brief van de gouverneur, waarvan de leden straks kennis zouden nemen. Vervolgens liet de voorzitter de deuren sluiten, waartegen de Democratische Fractie op grond van de landsregeling heftige bezwaren uitte. De voorzitter handhaafde zijn beslissing waarop het lid Van der Meer verklaar de „Dan is de nu volgende vergadering ongeldig". Tien minuten later arriveerde de gou verneur. Direct daarna verlieten de vier Democratische afgevaardigden en de twee Arubaanse patriotten hét gebouw. Na een kwartier verliet de gouverneur de vergadering, die daarna achter geslo ten deuren werd voortgezet. Omtrent het verhandelde is niets bekend. Het dagblad „Amigoe dl Curasao" legde gisteren verband met „de ern stiger geworden toestand op Aruba, die de toekomst van Aruba en de Neder landse Antillen Ingrijpend kan beïn vloeden", volgens een verklaring van „zeeir hoog geplaatste autoriteiten". (Van onze correspondent) Er bestaan bij de ministeries van Oor log en van O., K. en W. plannen om de Hoofdwacht op de Gróte Markt, welk ge bouw in de bevrijdingsdagen zwaar werd beschadigd, te restaureren. Deze restaura tie zal in de loop van het volgende jaar Voltooid kunnen worden, indien zich ten minste geen onverwachte hindernissen voordoen. De Hoofdwacht zal van buiten geheel in de oude stijl worden hersteld. Het interieur zal evenwel modern zijn, aangezien in dit gebouw het garnizoehs- bureau gevestigd zal worden. De regering van Chili Is weer begonnen met het uitgeven van machtigingen voor de export van zwavel. De uitvoer werd onlangs, ln afwachting van de samenstel ling van definitieve contrdle-maatregelen V°r« de zwavelexport, stopgezet. Dihsdag werd voor het eerst weer P2!F"ging gegeven voor de export van izw ton zwavel. Deze hoeveelheid zal binnenkort door grote verschepingen naar de Europese landen gevolgd worden. Lectuur gevormd, niet openbaar wordt verantwoord. Het wordt openbaar medege deeld in een anonieme conclusie. Het wordt ondertekend verantwoord op kaart jes, die alleen worden toegezonden aan intekenaren. Wat betekent dit in de practijk? Een katholieke instelling in Nederland beoordeelt alle boeken, die in Nederland verschijnen en maakt de verantwoording van dit oordeel uitsluitend kenbaar aan haar intekenaren. Zij publiceert die ver antwoording niet. Wil de heer F. Borde- wijk of de heer S. Vestdijk of de heer An- toon Gooien of de heer D. Ouwendijk of de heer F. van der Meer of de heer J. Wa terink weten, hoe zijn boek door Idil be oordeeld Is en welke de gronden tót dit oordeel waren, dan kan hij niet anders dan een moeilijke speurtocht ondernemen naar een katholieke boekhandel, intekenaar op Idil, want niemand anders maakt hem de motivering van het oordeel van Idil be kend. Dit oordeel wordt niet publiek ver antwoord. Het wordt semi-publiek verant woord. Dit is een groot bezwaar. Mijn tweede, veel grotere bezwaar, richt zich tegen het preventieve karakter der uitspraken van Idil. Wat bedoel ik daar mee? Ik bedoel daar niet mee, dat Idil hand schriften of drukproeven of afgedrukte vellen zou beoordelen, al betreurt Idil in zijn jongste jaarverslag, dat helaas (dit woord staat letterlijk in het jaarverslag) te weinig uitgevers Idil in de gelegenheid stellen, te oordelen op de revisieproeven. Een preventief oordeel is een oordeel, dat geveld wordt, voordat het boek in de handel ls. Welnu: Idil beoordeelt boeken met het gevolg, dat katholieke boekhande laren binnen de veertien dagen, nadat zij het Idil-kaartje ontvingen, hun bestelling bij de uitgever ongedaan kunnen maken of de reeds ontvangen exemplaren van een boek, dat Idil afkeurde, kunnen terugzen den aan de uitgever, als ware er geen be stelling geweest. Het oordeel van Idil voor komt dus de verkoop van boeken. Het ls een preventief oordeel, niet alleen, omdat het zo vaak mogelijk reeds aan de boek handelaren en leeszaalhouders bekend wordt gemaakt, voordat het boek werkelijk verschenen is, maar het is ook een preven tie. oordeel, omdat het de verkoop van boeken voorkomt. Tegen zulk een preventief oordeel, uit gesproken door een andere dan de kerke lijke instantie over boeken, die niet vol gens de kerkelijke wet aan een preven tief oordeel onderworpen dienen te wor den maak ik als schrijver bezwaar. Ik doe dit niet uit onbeheerste vrijheids zucht. Ik doe dit uit de stellige overtui ging, door de ervaring bevestigd, dat deze vorm van semi-openbaar en preventief oordelen over boeken van kathplieken en van andersdenkenden de kans op de aller grofste onrechtvaardigheden ln beginsel openstelt. Ik doe dit, omdat deze vorm van semi-openbaar en preventief oordelen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5