J over Duitsers mokken LIBER ALEN STELLEN EISEN AAN ADENAUER bezetting K Arnhemmer trok dagen lang met Pieter Bruin door Zuid-Frankrijk Elke ochtend drie kwartier alleen op stap Roofoverval bij Gebruiksvoorwerpen van een goed gehalte Veehandelaar, vertrouwensman van de boer Zeeburgs Zwaluwen zijn pessimistisch Herfst voor de deur r PATER VERTENTEN IN ZIJN GEBOORTEDORP GEEERD Prinses Wilhdmiiia 71 jaar Derde overvaller aangehouden KOFFIE op 507 en 515 H' r- ZAL (GURE) HERFST SPOEDIG KOMEN? i Donderdag 30 Augustus 1951 VJ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Volledige vrijheid en gelijkheid Aan de dood ontsnapt ""N v.. Als de dood zo bang voor fototoestel Ontmoeting met twee Engelse meisjes Minder boter in Engeland Burgess en Maclean gevonden? Runderen besmetten schoolkinderen met t.b.c. Interessante expositie op bomende Jaarbeurs Jubileumvergadering in Haagse Dierentuin Labour en de monopolies Trekt Eva zich terug? WEERBERICHT Plan-Schuman als pressie middel Hij behoedde Papoea-stam voor ondergang Elf jaar gewerkt zonder één bekering Verdienste voor Nederland - f 1 v? *9? WW- js i 1880 - 1951 Weer is het morgen 31 Augustus en Nederland verheugt zich, dat Zij, die vijftig jaren lang zijn Koningin is geweest, deze dag opnieuw beleven mag. Gans ons volk bidt Prinses Wilhelmina toe, dat Zij nog vele jaren de gelukkige getuige moge zijn van de rijke bloei van ons Koninklijk Gezin en van een krachtige wederopleving van het vaderland. Twee daders (18 en 20 jaar) gearresteerd DE OVERVAL TE ROTTERD AM Foto onschadelijkgemaakt Te simpel van opzet MOEDGEVEND! Nationalisatie of concurrentie van de staat Hard werken en veel studeren DE PERZISCHE GEZANT IN TURKIJE ONTSLAGEN De -weei-verwachtlng, geldig tot Vrijdagavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien, hier en daar met onweer. Overwegend matige wind tus9en Zuid en West. Iets koeler. Vrijdag 31 Augustus: Zon op 5.48 uur, onder 19.32 uur. Maan op 4.16 uur, onder 19.16 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In politieke kringen in Bonn is enige teleurstelling gewekt doordat uit de om geving van de Amerikaanse hoge commis saris moest worden vernomen, dat de aanstaande conferentie der Grote Drie over het Duitse vraagstuk geen definitieve besluiten zal brengen inzake de opheffing van het bezettingsstatuut. Daarmee zijn de verwachtingen ingetoomd, die vorige week door dr Adenauer werden gewekt toen hij voor de komende weken in deze kwestie principiële beslissingen aankondigde. De verklaring, dat ook inzake de Duitse deel neming aan de verdediging geen besluiten ♦e wachten zijn, heeft minder verrast. Dc keslissende instantie in deze is immers de Atlantische Raad, die eerst na de Wash- Ingtonse conferentie in Rome zal bijeen- koir.cn. De Duitse bondskanselier heeft hier met de vertegenwoordigers der Grote Drie de laatste besprekingen voor de conferentie gevoerd en daarbij de bezorgdheid uitge sproken over het misnoegen, dat in West- Duitsland gerezen is over de recente be êluiten van geallieerde instanties. De sterke en roerige liberale groep in de Westduitse regering had tevoren reeds van de kanselier een krachtiger optreden tegen de geallieerden geëist. De liberale partijleiders hebben Woensdag de: eisen in een onderhoud met Adenauer nog eens herhaald en daarbij te kennen gegeven, dat ■U de Duitse toestemming tot het plan Schuman ais pressiemiddel willen gebruikt slen. De liberale partij, de voornaamste bond genoot van dr Adenauer in de regering, heeft aan de kanselier haar voornemen te kennén gegeven, niet te zullen medewer ken aan de ratificatie van het plan-Schu man, zolang niet alle betrokken Westelijke staten in officiële nota's hebben verklaard, dat alle beperkingen en contröles der Vier militairen uit de Harskamp, die met een auto, bestuurd door de soldaat G. Mamders, de spoorlijn I I rechtArnhem bij Ede passeer den zijn Woensdagavond op het nippertje aan de dood ontsnapt, toen de motor vlak voor de rails afsloeg. Op dat moment, het was ongeveer half tien, naderde name lijk de D-trein AmsterdamBazel. De machinist, die reeds afremde wegens de stand van een der sig nalen, bracht de trein onmiddellijk tot stilstand, toen M de auto op merkte. Hij hoorde een luid ge kraak en bij nader onderzoek bleek, dat de trein de bumper van de auto had afgerukt, terwijl de treeplank van een der wagons was vernield. Niemand liep echter let sel op. De trein kon met twintig minuten vertraging de reis voort zetten. vermoedelijk Donderdag nader worden toegelicht. Ook wat de Duitse verdedigingsbijdrage betreft, hebben de liberalen Woensdag Adenauer ie kennen gegeven, dat zij nog meer nadruk willen gaan leggen op de voorwaarden van volledige vrijheid eh volledige gelijkheid van Duitsland. De liberale woordvoerder dr Euler gebruikte voor de pers het ook door de sociaal democratische oppositie gebezigde argu ment: „Wij missen in de geallieerde hou ding de demonstratie van de nieuwe geest, cie nodig is om de psychologische voor waarden voor een Duitse bijdrage te scheppen. Wij kunnen slechts met beslist heid waarschuwen tegen rieuwe hinder nissen, die ons in de weg worden geleg* en die ertoe zouden kunnen leiden, dat we opnieuw in de verwarring geraken, v.aar- -t we bevrijd zijn". Dat ook aan de zijde van de oppositie te Bonn de verwachtingen voor Wash ington zeer laag gespannen zijn, heeft de leider der socialisten, dr Schumacher, Woensdagavond in een rede voor de Beierse radio nog eens duidelijk gemaakt. De conferentie zou volgens hem slechts aantonen, dat de geallieerden het er zelf nog niet over eens waren, wat zU op mili tair gebied van de Duitsers wilden. Schu- iorinro K- ~A~ jcu met I rnacher richtte daarbij giftige pijlen op andere bindende verklaring ge-1 dr Adenauer's „onverantwoordelijke hou- oegen zou nemen. ding", die elke regeringsnederlaag tegen- Woi over de geallieerden als een succes trachtte Het standpunt van de kanselier zai I uit te leggen. Duitse productie, voortvloeiende uit de overeenkomsten van Potsdam en van Lon den inzake verboden industrieën zouden worden opgeheven. De opheffing dezer contróles dient volgens de liberale partij leiding uiterlijk bij de inwerkingtreding van de organen van het plan-Schuman te geschieden. De geallieerden moesten voorts plechtig verklaren, dat ook de func ties van het militaire veiligheidsbureau niet zouden worden aangewend tot enige productiebeperking. Dr Euier. de fractieleider der libera len in de Bondsdag, verklaarde, dat dr Adenauer zijn instemming met deze op vatting had betuigd. Deze mededelin« werd evenwel prompt gevolgd door een verklaring van de zijde der bondskanse- Jarij, dat Adenauer niet op het ontvan gen van formele nota's zou staan en met Te Hajnnte in België zal op Zondag 9 September een van onze grootste missionarissen worden geëerd. Pater Vertenten M.S.C., uit dit dorp geboor tig en tientallen jaxen pionier hij de koppensnellers van Nieuw-Guinea, zal hier een standbeeld krijgen, In het gemeentehuis zal een tentoonstelling aan leven en werken van de „redder der Kaja-Kaja's" gewijd zijn. Pater Vertenten, die missionaris was van het H. Hart, vertrok in 1910 naar Nederlands Nieuw-Guinea, waar hij zijn werk begon bij de Kaja-Kaja's, een wil de, koppensnellende volksstam.. Deze stam leed aan een besmettelijke en zeer gevaarlijke geslachtsziekte, voortsprui tend uit, het ieven vol uitspattingen, die aan ljun godsdienstig ritueel waren ver- bondén. Pater Verten ku was een naar de geest zeer begaafd man. Niet alleen publiceer de hij later wetenschappelijke, waarde volle ethnografische gegevens over de on bekende volkeren van N.-Guinea, maar ook schilderde en boetseerde hij veel en met grote hartstocht. Hij oefende grote invloed uit op het Gouvernement te Ba tavia, dat hij tensotte heeft weten te winnen voor de volkeren van Nieuw- Guinea. Door zijn aanhoudend contact bii de Nederlands Oost-Indische regering heeft hijgde gezondheidstoestand van de Kaja-Kaja's weten te verbeteren, zodat deze stam tenslotte voor ondergang is behoed. Het is een missie-arbeid vol opoffering en zelfverloochening geworden. Na elf jaren arbeid had pater Vertenten dus in 1921, nog geen enkele Kaja-Kaja Jr 1 4 tost het. Katholicisme bekeerd. Wel ech ter scheen toen het ogenblik der omwen teling gekomen, zodat in 1926 bi) het vertrek van deze priester een vierde deel van de bevolking gedoopt of catechu meen was. Indien Nederland nu nog enig terri toir in Oost-Azië bezit, dan is het mede te danken aan de persoonlijke offers van pater Vertenten M.S.C., die een der belangrijkste volksstammen van de on- dergang heeft, gered. en werk?n boetseerwerk, ^d^envelLV0fral Pentekeningen - van pater Vertenten zullen worden ge toond aan ieder, die daarin belang stelt hf df! tentoonstelling in het gemeente huis te Hamme (België). De tentoon stelling wordt geopend op Zaterdag 1 September en blijft voor het publiek toe gankelijk tot 9 September, dagelijks van 9 tot 12 uur en van 14 tot 18 uur. t/ (Van onze correspondent Het is de Arnhemse PTT-monteur, de 21-jarige Han Roozendaal, die de Amsterdamse recherche op het spoor heeft gezet van de voortvluchtige Amsterdamse gemeente-ambtenaar Pieter Bruin, die in de jeugdherberg te La Ciotat in Zuid-Frankrijk van zijn bed is gelicht. In een onderhoud dat wij met de jeugdige Arnhemmer mochten hebben, vertelde hij ons een en ander over zijn ontmoeting met Pieter Bruin, die er met f 113.000 van door ging. Han Roozendaal was op een trektocht in Zuid-Frankrijk. Al liftend bezocht hij verschillende plaatsen. Op weg naar La Ciotat werd hij op ongeveer 3 kwartier afstand van de jeugdherberg afgezet en te voet wilde hij zijn weg vervolgen. Daar werd hij aangesproken door een jonge kerel met een kapotte race-fiets. Deze jongeman, wiens kleren waren gescheurd en die uit verschillende wonden bloedde, vroeg in gebrekkig Frans, waar de jeugdher icrg was. Van het Frans ging het gesprek over in het Engels, totdat beiden tenslotte tot de ontdekking kwamen, dat zij landgenoten waren. Getweeen hebben zij daarop de tocht naar La Ciotat voortgezet. Vier Nederlandse leden van het Uniehof vertrokken gisteravond van Schiphol naar Djakarta. V an links naar rechts de heren mr M. J. C. Rev pater prof. dr L. C. J. de Beaufort O.F.M., dr M. J. Prinsen mr dr J. DonnerVoor zij in het vliegtuig stapten, ers, De Vcnlose politie heeft twee jonge lieden uit Venlo gearresteerd, de 18-jarige B. en de 20-jarige J., die dezer dagen een buitenman, de heer K. uit Helden, tijdens een wandeling op een eenzame, afgelegen weg, hebben neer geslagen en beroofd. De heer K. werd bij deze overval ernstig gewond en in 'iet ziekenhuis opgenomen. De buit, die de jeugdige rovers in handen hadden gekregen, bedroeg slechts dertig gulden. De heer K. was naar Venlo gekomen om zich te amuseren. Hij ontmoette de beide Jongelui en hij ging met hen op stap. Het onelal deed verscheidene café's aan en er werd menig borreltje gedronken. In de late avonduren wisten J. en B. de buiten man te verleiden tot een nachtwandeling buiten Venlo en op een landweg veran derde de „vriendschap" plotseling in geld zucht. K. kreeg enige flinke meppen, viel 'egen de grond en werd door de onverla ten dusdanig bewerkt dat hij bijna het oewustzijn verloor. Daarop stortten de «napen zich op hem en ontroofden hem Portefeuille, waarop zij het hazenpad ri»Uu^ee! eni§e tijd hulpeloos liggen, tot- mj zich capabel voelde om naar de terug te strompelen. Op een politie bureau deed hij het relaas van zijn on prettige ervarmgen. De politie, die wel zaS> dat K-et erg aan tog onmiddellijk naar een ziekenhuis over brengen. Uit het signalement ,!at rechercheurs van de beroofde hadden opgekregen trokken zij bepaalde conclusies en al gauw vermoedden zy wie deze roofovcr- val op hun geweten hadden. Er werd een inval bij B. en J. thuis gedaan, dcch de politie trof de jongelieden niet. Dit mocht hun echter niet baten, want even later hadden de rechercheurs meer ge luk en arresteerden zij de knapen, toen zij de kust veilig achtten en toch naar huis terugkeerden. Beiden legden een volledige bekentenis af. J. en B. zün voor de Venlose politie geen onbekenden. In een woning iii het Noorden van Rot terdam is gistermiddag de 26-jarige schil der F. de J. gearresteerd. Dit is de derde man, die meegedaan heeft aan de overval op café „Tarantella" te Rotter dam, in de nacht van Maandag op Dinsdag. Ook werd gistermiddag aangehouden de "O-Jarige opkoper G. W. K. Deze heeft bet pistool aan de overvallers verkocht. Bij de jeugdherberg vertelde Roozen- aal dat hü Êeen kampkaart had, waarop ruin (want hij was het inderdaad!) die „ezwaren wegwuifde door te zeggen, dat hij er twee had. Hij overhandigde Roo sendaal één exemplaar en toen bleek daar een foto op te zitten, welke een sterke gelijkenis vertoonde met die welke op de aanhouding-bulletins van de politie overal waren verspreid. Roozendaal voel de er niet veel voor die kaart te accep teren maar hij liet van zijn argwaan niet 'blijken, want Pieter Bruin obser veerde hem zeer scherp. En dan vertelt Roozendaal. dat Bruin bij al zijn kameraadschappelijkheid toch nu en dan eigenaardig deed. Zo trok hij er elke morgen ofschoon zij dagen achtereen altijd samen waren, op zijn eentje er zeker drie kwartier op uit. Hij wilde nimmer zeggen, waar hy geweest was De argwaan tegen Bruin nam steeds toe vooral toen hij aan Han vertelde, dat hij reeds één maand vacantie had en dat hij nog een jaar nam om naar Zuid- Amerika te trekken, waar hij zaken wou gaan doen. Op de vraag, waarvan hij dat allemaal betaalde, deelde Pïeter mede, dat hij nu en dan bij de boeren werkte en zo zijn kostje opscharrelde. Verder was Bruin als de dood zo bang voor het foto-toestel van Roozendaal. Op het moment, dat Roozendaal zijn reismakker wilde fotograferen, draaide hij zich plotseling op zij, zodat hü maar zeer onduidelijk op de foto Is komen te staan. Het tweetal ontmoette twee Engelse meisjes, die Pieter Bruin sche nen te kennen. Toen Han Roozendaal bij een der uitstapjes een kiekje had gemaakt, kwam Pieter naar Han toe en vroeg even het toestel te mogen zien. Hij opende toen opzettelijk de lens, waardoor de gemaakte foto „onscha delijk" werd gemaakt. Dit waren alle maal dingen, die Roozendaal de zeker heid gaven, dat rijn makker de gezochte Pieter Bruin was. En toch bleef bij hem de vrees bestaan, dat hij zich vergiste. In de jeugdherberg logeerde nog een Nederlands echtpaar. Aan hen deelde Roozendaal zijn argwaan mede. Zij zagen er echter in het geheel geen reden voor. De Arnhemmer schreef daarop een brief kaart naar zijn ouders, dat er bij hem toch zo'n merkwaardige landgenoot in de jeugdherberg logeerde. Kort daarop ver trok Han Roozendaal en in het Zwitserse Bern stelde hü de Amsterdamse recher che op de hoogte van zijn ontmoeting met het bekende gevolg. Was Han Roozendaal gelukkig met zijn hint aan de politie? In geen geval! Al zes weken lang ondervindt hij er al narigheid van. Telkens weer processen- verbaal, waarvoor hij uit zijn werk wordt gehaald. En wat de beloning van de duizend gulden betreft, hü voelt dit als een soort smartengeld. Het heeft gjjn ouders heel wat moeite gekost hem ervan te overtuigen, dat hjj met zijn ontdekking de Nederlandse gemeen schap een grote dienst heeft bewezen. Als een meer vrolijke noot in deze enigszins treurige zaak moge wel het volgende dienen. Men herinnert zich wellicht, dat een weekblad een enquête had ingesteld, hoe Pieter Bruin zün geld besteden zou. Ook Han Roozendaal had erop gereageerd met het juiste ver haal. dat hij aan de politie had gedaan. Hij kreeg echter geen prijs, want dit enige juiste verhaal was te simpel van opzet, volgens de jury. Het boterrantsoen in Engeland zal tij delijk worden verlaagd van 4 tot 3 ounce per week in September, aangezien de aanvioer over zee en de binnenlandse productie dit seizoen bij de verwachtin gen zijn ten achter gebleven, aldus werd door het Britse ministerie van voedsel voorziening bekend gemaakt. Het bedrüfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's Gravenhage heeft bon 5 07 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 515 Algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie Deze bonnen kunnen met ingang van Vrüdag. 31 Augustas a.s. worden gebruikt en blüven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 15 Sep tember a.s. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwüzing zal op 11 October 1951 geschieden. Volgens de „Daily Herald" ls de Engelse inlichtingendienst op de hoogte van de verblijfplaats der vermiste diplomaten Burgess en Maclean. Leden van de mili taire Inlichtingendienst hebben het Engelse ministerie van buitenlandse zaken Woensdag gemeld: „Wij weten, waar zij zün en wat geschied is na hun aankomst te St. Malo", aldus dit blad. Mevrouw Maclean zou berichten ontvangen hebben van haar echtgenoot. Bü een onlangs ingesteld onderzoek op de school van Helde, een der dorpjes, die tot de gemeente Venray behoren, bleken twintig van de negentig leerlingen lüdend aan tuberculose te zün. Dc vermoedelüke haard van de besmetting wordt gevormd door enige veestallen, waar zich zoge naamde „open lüders" onder de koeien bevonden. Ook enige oudere personen ble ken besmet te zijn. Naar aanleiding hier van ontstond ongerustheid, die door het optreden van een geneesheer inmiddels bezworen kon worden. Op 3 Sept. a.s. zal het zogenaamde „foto-kanon" van de T.B.C.-bestrüdingsactie de bevolldng van het gehele dorp komen doorlichten. ET is nu zo gebeurd; de vacantie - maand is op 'n oor na gevild. Gelukkig maar van die kant, dal het morgen al de laatste is en vooral na een vacantie een versterking van de huis houdelijke schatkist en het zakgeldpen ningske zeer welkom pleegt te zijn. Een heerlijke tijd begint thans voor hen, die niet zo'n haast hadden en er tus senuit trekken, nu de meesten weer aan een jaar hard werken beginnen. Maarniet meer daarover; wij willen niet plagen. De schooldeuren zijn en gaan alzo weer open. De nieuwelingen werpen zich met jeugdig enthousiasme op de leeskunst en leren „aap" lezen. Ja, dat is al weer een hele tijd geleden, dat wij als kleine aap het woord „aap" spelden. Zo nu en dan zou men wensen, dat men nog voor het eerst naar school moest en dan wist, wat ]e nu weet. Uiteraard is zulks onbestaan baar. maar verondersteld, dat dit wel mo gelijk ware, zouden wij het in dat geval beter doen of zouden wij vinden, het be ter gedaan te hebben? Wij betwijfelen het! Ook dan zal men het waarschijnlijk nogeens over willen doen, want voldaan is de mens niet gauw. Het is wel een beetje tragisch op rijpere en gevorderde leeftijd te menen, dat men diverse kansen heeft, verprutst. Misschien is dit het geval, misschien ook niet! Onder geen enkele omstandigheid ech ter mag een teleurstelling ons e<r toe brengen om de moed op te geven. Het is altijd nog tijd om. de tijd, welke ons rest, zo goed mogelijk te besteden. Misschien kunnen wij zelfs nog op enkele kansen teruggrijpen. Enfin, na de vacantie beginnen wij weer met nieuwe moed aan ons dagelijks werk; het is altijd wel geen lolletje, doch er zit niets anders op. Welnu, laten wij ook anderzijds niet bij de pakken neerzitten. Wat geweest is is geweest. Hopelijk lukt het ons straks 'be ter! In de natuur wordt het is het herfst.; straks komt de winter, doch ook de lente en de zomermet de vacantie- bijslag! Is dat niet moedgevend om aan de slag te gaan ANALYST (Van onze Utrechtse redacteur) Elk streven om de dingen, die we da gelijks om ons been hebben, een prettig en aesthetisch aanzien te geven, waar door wij er meer vreugde van beleven, verdient belangstelling. Aan een eenvoudig gebruiksvoorwerp kunnen wij ons hechten, omdat de vorm of kleur ons streelt. Een met smaak inge richt interieur vertelt ons iets over de persoonlijkheid van de bemojier. Het massa-product is niet altijd m staat hem een gevoel van welbehagen te Beven en vaak is alleen de kunstenaar in staat aan een bepaald idee, dat iemand, voor een gebruïks- of siervoorwerp heeft, uitaruk- king te geven. In deze tyd van nivellering stemt het tot voldoening, dat wens nog tegemoet gekomen ^n toorden en kunstenaars op velerlei oebted huu best doen in een gelukkig nog bestaande behoefte te voorzien. Vroeger waren deze kunstenaars ver- enied in de V.A.N.K. (Vereniging van Ambachts- en Nijverheidskunstenaars) die voor de oorlog op de jaarbeurs steeds met een interessante expositie uitkwa- men.Uit de V.A.N.K. is voortgekomen de G K.F (Federatie van beoefenaars der gebonden kunsten), die zofAs_ W1J, in het kort gemeld hebben, tijdens de ko mende jaarbeurs een stand heeft met een zeer gevarieerde collectie artikelen, die door haar leden zijn vervaardigd. Handwerk en industrieel product De voorzitter, Dick Elffers, van wie wij nog onlangs op de FF-tentoonstel- ling in Enschede een zeer artistiek uit gevoerde stand zagen voor een textiel fabriek, vertelde ons, dat de G.K.F. met opzet te midden van industrie en han- De Britse Labourpartij heeft een dis cussiepamflet uitgegeven, waarin meer - - - nationalisatie van particuliere monopolies aldus spr ..waarbij wij De Nederlandse Bond van Veehande laren vierde gisteren zün vijf en dertigste verjaardag met een jubileumvergadering in de Haagse Dierentuin. De secretaris generaal van het ministerie van Land bouw, mr J. Th. Bonnerman, vertegen woordigde minister Mansholt bij deze ge legenheid. Het woord werd gevoerd door de voor zitter van de Zuidhollanse afdeling van de bond, de heer C. P. Alkemade, door de bondspresident J. P. van der Stoel, die een jubileumrede uitsprak, door de heer Th. Cuiper, hoofdredacteur van „De Vee- en Vleeshandel", die verleden en heden op dit gebied aan een beschouwing onder wierp, en door de secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw. Niet slechts voor de veehandelaren, maar ook voor de overheid heeft de bond groot belang, aldus de heer Van der Stoel in zijp jubileumrede. Bij de machtorde ning en de vaststelling van het loon- en prijsbeleid bewees de bond zijn waarde, „Wij zijn gaarne bereid tot samenwerking en concurrentie van de staat om de over blijvende monopolies te bestrijden, wordt gepropageerd. Er worden drie beschuldigingen geuit tegen grote handelsmonopolies: 1. zü be zitten een macht, die slechts kan worden toegelaten indien die macht democratisch wordt uitgeoefend; 2 zij veroorzaken hoge prijzen en 3. zij vernietigen de drang naar grotere doelmatigheid. In het pamflet wordt voorgesteld prij3- vaststelling voor wederverkopers, collec tieve boycot en beperkingen, die verhinde ren in een bedrijfstak een nieuwe zaak te beginnen, te verbieden. Als dit niet vol doende zou zün, stelt de brochure concur rentie door de staat voor. Indien mono polies onvermijdelijk zijn, dienen zü over te gaan in gemeenschapseigendom, aldus de brochure. tevens voor de belangen van de vrije han del opkomen". Tenslotte zeidc de heer Van der Stoel, dat niets sterker is, dan de goede, vaktechnische veehandelaar, die, mits georganiseerd, zijn functie als ver trouwensman van de boer zal kunnen blij ven vervullen. Hier ligt een taak voor de bond, die zich mede ten doel moet stel len om de vrije handel naast de coöpera tieve vee-afzet volledig te handhaven. Hiertoe zijn hard werken en veel stadie nodig, aldus besloot de bondsvoorzitter. Na de vergadering hield het bondsbe- stuur een receptie; nadien werden de ruim duizend congressisten aan een feestmaal tijd genood. Het huishoudelijke gedeelte van dit jubileumcongres werd vandaag ge del op de Jaarbeurs wil neerstrijken, opdat men eens 't verschil kan zien tus sen 't handwerk en het industriële pro duct. Niet' om de industrie concurrentie aan te doen, maar om te wyzen op het bestaan van werkplaatsen waar b.v. architecten en binnenhuiskunstenaars hetgeen zü voor een bepaald gebouw nodig hebben en dat niet en masse ge maakt wordt, kunnen laten uitvoeren. Naast het brengen van handwerk wil de G.K.F. ook de industriële vormge ving beïnvloeden door te wijzen op de grote rol, die vorm en kleuren spelen, om een bepaald product een aesthetisch aanzien te geven. Pottenbakkers willen de huisvrouw tegemoet komen bij haar scheppende ar- bied, die zij verricht met het dekken van de tafel, waarbij het zeker verschil uitmaakt wat voor soort koppen of scha len zij op de tafel plaatst. Verder zullen handgeweven tafelkleden en meubelstof fen te zien zyn, veel levendiger van tint en patroon dan een fabrieksproduct We kregen nu reeds een paar voorbeelden onder ogen van de aardige resultaten die bereikt worden met zakdoekjes, sjaals en hoofddoeken, als zij met de hand ge drukt zijn. Verlichtingsornamenten Als er één artikel is, waarmede de G.K.F. de industrie in haar zwak treft, dan geldt dit wel het verlichtingsoma- ment, op welk gebied de jaarbeurs maar zelden iets moois brengt. Hoe toch met eenvoudige middelen iets goeds en moois geconstrueerd kan worden, zal de G.K.F. met verschillende modellen tonen. Een goede gedachte was het ontwerpen van modellen voor brei- en kunstnaald werk, die gemakkelijk door iedere vrouw gemaakt kunnen worden, zodat niet al leen de bezitsters van een goed gevulde beurs iets moois op het gebied van tex tiel kan aanschaffen. Wij twyfelen er niet aan of vele jaar- beursbezoekers zullen de expositie van G.K.F., waarnaar wij zelf met nieuwsgie righeid uitzien, met een bezoek vereren. Volgens Braziliaanse journalisten, die een bezoek brengen aan Argentinië, heeft president Peron hun Dinsdag in een vraaggesprek medegedeeld, dat zijn echt genote zich beslist niet candidate zou stel len voor het vice-presidentschap bij de op 11 November te houden verkiezingen. Zoals men zich herinneren zai heeft de partij'van Peron hakt .verleden week offi cieel candidaat gesteld. De zaakgelastigde van de Perzische le gatie in Turkye heeft medegedeeld, dat da gezant, Mohammed Sayed, wiens terugroe ping kort geleden is gemeld, ontslagen is De juiste redenen voor zün ontslag waren hem niet bekend. De gezant, die indertijd heeft medege werkt aan de totstandkoming van het BritsIraanse olieverdrag van 1949, zal zich, naar verluidt, niet rechtstreeks naar Perzië begeven doch eerst een bezoek aan Zwitserland brengen. onze verslaggever) (Van Krijgen we dit jaar een koude winter? Niemand weet dat nog ze ker en ook is niet bekend of we nog van een mooie lange nazomer zul len kunnen genieten. In de natuur is alles mogelijk. Het Meteorologisch Instituut te De Bilt kan ons er mis schien over inlichten, maar sinds jaar en dag hebben de lezers en le zeressen van deze krant een eigen informatiebron voor sommige sei zoenvoorspellingen en dat zijn de zwaluwen van Zeeburg in Amster dam-Oost. Weet U nog, dat we het vorige jaar zo'n prachtige lange nazomer had den. Wij kondigden dat toentertijd aan, want onze zwaluwen hadden dit voorzien. Eind Augustus gingen ze toen nog eens rustig aan een nieuwe broed beginnen. Én onze vogeltjes doen dat niet, wanneer ze de jongen niet voor het vertrek naar het warme Zuiden tot volle wasdom kunnen brengen. Maar ditmaal is het heus mis, hoor! De zwaluwen denken nu niet meer aan broeden en zeker niet aan groot brengen. Integendeel, de nesten wel ke de kwieke vogels op Huize „Zee burg" gebouwd hebben, hangen nu al verlaten tegen plafonds en balken en geen moeder- of vaderzwaluw kijkt er nog naar om. De zaak is voor dit jaar gesloten: er is reeds afscheid genomen, de „huisjes" zijn verlaten en men is op weg naar warmere oorden. We durven nu wel te zeggendat de najaarsdas heel spoedig uit de kast zal moeten worden gehaald. Of er op de gure herfst een strenge winter zal volgen? Dat is wat anders, daar bemoeien onze zwaluwen zich niet mee. Maar dat de herfst vlug komt en guur zal zijn, dat is voor ons een uitgemaakte zaak. Weest dus ov uw hoer'r!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1