Nieuws uit STAD en OMTREK Enige DUIZENDEN ZONGEN POPULAIRE LIEDJES Uitbreiding van de productie met 25 procent God schiep Salzkammergut op een feestdag Dit land heeft klankborden voor het geluid Verschillende metalen voorlopig nog schaars Hardboard-industrie in Indonesië Het vraagstuk der bevolkingstoe neming s Rijk gevarieerd muzikaal menue Vijfjarenplan voor de Marshall-landen Doelmatiger gebruik van de hulpbronnen Bladzijden uit een toeristendagboek U W WAGEN DOORSMEREN? NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Dwergen vechten met de reus Harriman naar Bonn Grady ziet geen vooruitgang Extra deviezen voor motorrijtuig PAGINA 2 AFSCHEID S. NIPIUS HULDIGING REVUE GEZELSCHAP HET VERTREK VAN PATER VAN MOORSEL D. W. H. MOORE VERIFICATEUR SLUITING CAFé'S WEDEROM SLACHTOFFERS VAN DE IEPZIEKTE LONGAH.D.V.S. SLUITING ZWEMPLAATS BURGERLIJKE STAND Meer vervangingsmiddelen en benutting vaö afvalproducten ANDERHALVE EEUW CICHOREI DE PRIJSVERHOGING VOOR SYNTHETISCHE RUBBER Roekeloze sprong van levend water Plan tot oprichting van tien fabrieken Het tweede meer Gewone, tevreden mensen Avond over Hallstatt Volmaakte dag INDUSTRIëLE PRODUCTIE IN DE VER. STATEN GEDAALD Publiek koopt minder Soepeler regeling PANIEK OP EEN KERMIS TERREIN Feesttenten gingen de lucht in POSITIES SCHEPEN MET REPATRIëRENDEN EN EMIGRANTEN De hoor S. Nipius, referendaris, chef van de afdeling Bevolking, Militaire Za ken en Burgerlijke Stand der gemeente secretarie alhier, zal, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, op 1 September a.s. zijn functie neerleggen. Ongetwijfeld zullen velen van de schei dende functionaris afscheid willen nemen. Daartoe zal gelegenheid bestaan op Maandag 3 September a.s. van 16.30 tot 17-30 ten Stadhuize. Zelfs cabaretiers in de dop hebben vacantie nodig. En hoe blij ze daarmee zijn hebben ome Schiedamse kinderen gisterenmiddag in het Passage theater kunnen hóren. Met is nlioiiyk te schatten hoeveel mensen gisteravond tijdens het BroerS- vesltival hebben gezongen en geluisterd naar de populaire muziek, welke door het Broersvestival-orkest gespeeld werd, maar enige duizenden zjjn het zeker geweest. Het was een merkwaardig programma zonder grote namen en zonder pretenties, dat niettemin zeer ingeslagen is. getrtlge het feit, dat er zovelen genoegen ne mend met 'n staanplaats hieven luiste ren. In verband met de gemeenschaps rang waren de zitplaatsen tot vlak bij het podli"n gebracht, waardoor een direc ter i >ntact met de toeschouwers en medezangers ontstond. Met leeuwendeel van het succes van de avond Werd genomen door het Broers- vestival-orkest o- 1- v. Martin Rijken, dat na de oce rngsfanfare onmiddellijk de gezelligheid erin bracht door een pot pourri van vrolijke operetteklanken. In sneltrein-vaart ging het hierna raar Italië en bij afwezigheid van de Dsvtrrfna's werden de eerste liedjes van de gemeenschapszang gezongen. Men be hoefde werkelijk niet over lust tot mee zingen te klagen, ook al bleef alles nog waf schuchter en verlegen. Met Amerikaanse plantation-songs werd de brug geslagen naar Hawaii, naar de Manna Kea Hawaiians bleken aan het stille strand niet met doorge- sla sen stoppen te kunnen spelen van- daar. dat tijdens de storing de muzikan ten maar weer eens voor de dag ge baald werden en zelfs nog een rondje irirgen lonen Het bleek nu wel, dat het Va can't ielied *1951 er even r|>ed inzit en minstens zoveel succes heeft als „De ap- pe'ties van Oranje". Het optreden van de Mauna Kea Ha waiians was verzorgd en droeg bij tot de verscheidenheid van de avond, ter- wi-'i het feit, dat zij over het algemeen Nederlandse teksten zongen zeer ge waardeerd werd. In een eireus-aèhtige entourage, waar- hü de kapel spectaculaire nummers als .Dansende vlr.gers" en „Comedian Gal- 'I p" uitvoerde, traden de accrobaten van A.R.M.A. op. hadden nogal wat last van de slappe bodem van het voor podium. waardoor Zij Onvoldoende steun vonden Niettemin sleegen de duizenden hun verrichtingen met bewondering gade en menig applaus klonk op bij het vol voeren van een moeilijke stand. Gelukkig werd het rijke Franse re pertoire niet vergeten. Het orkest, dat de acrobateh góed begeleidde, speelde de aanstekelijke Franse Musètte-mu- ziek; er werd Frans gezongen: er wérd op zijn Hollands gewalst. Want intus- gen was het dansen begonnen. Vele ouderen gingen een eindje wandelen of naaT huis, terwijl de jeugd zich tot bij twaalven bleef vermaken. Niet onvermeld mag blijven, hoe tij dens de Geuneensehapszang een knaapje v*n een jaar tof 10 het lied „Oh, wat een club is dat" voorbeeldig zong. zodat hij als de aanvoerder van een kampioens- plc«? van de le kasse werd rondge dragen. Een andere jeugdige gelukkige ■kwam tijdens de pauze van de revue Zie je wél, het kart" uit het Passage- theater om zijn guitaar in ontvangst te nemen. Opnieuw werd niet alleen rond het podium, maar pp verschillende plaat sen van de Broersvest gedanst. Te zelfder tijd, dat men volop aan het dansen was, huldigde de heer M. Holl, voorzitter van de Schiedamse Ge meenschap, in aanwezigheid van de burgemeester mr J. W. Peek en tal van andere autoriteiten al diegenen, die aan de revue hadden meegewerkt. Hij wees erop, dat het nooit de bedoeling van de Schiedamse Gemeenschap is geweest om als doel te stellen het instuderen en op voeren van revue's, maar ook dit is een uitstekend middel gebleken Pm de on derlinge saamhorigheid en de gemeen schapszin te versterken. Omdat het hem onmogelijk was alle steunpilaren per soonlijk te bedanken, wilde hij in de heer De Groot allen bedanken in de hoop, dat deze de dank zou doorgeven aan zijn medewerkers van hoog t»t laag. Een bijzonder cadeautje kreeg ook de jongste medewerker aan de revue, de 13-jarige Bas Verwaal, als aandenken aan deze avond. Het publiek liet zijn instemming met deze huldiging duidelijk blijken. Morgen ver,trekt pater Van Moorsel O.P. niet, zoals bedoeld en bericht was naar Alkmaar, maar naar het St. Dominicus- college in Nijmegen. Hij gaat daar de plaats innemen van de plotseling overle den pater Verschure O.P. De heer D. W. H. Moore, thans adj. verificateur bij de invoer rechten en ac cijnzen alhier, is met ingang van 1 Sep tember aanstaande tot verificateur be noemd 'De standplaats van de heer Moore blijft Schiedam. Deze promotie is een zeer bijiondere, daar op 62-jarige leeftijd niet spoedig tot dergelijke rangsverho ging wordt overgegaan. Voor Zaterdag, 1 September a.s. geldt de gewone sluitingsregeldng. De inrichtin gen moeten derhalve om 12 uur des nachts gesloten zijn. Gebleken is, dat een 9-tal iepenbamen, staande aan de Westvest nabij de Kippen- brug. floor iepziekte is aangetast. Enkele malen zijn er reeds takken afgevallen. Het is met bet oog op het verkeer niet langer verantwoord deze toestand zo te laten, zodat, hoe jammer dit ook voor de ontgeving is, ertoe moet worden over gegaan deze bomen te rooien. Hermes DVS begint Zondaig de compe titie met een uitwedstrijd tegen Longa in Tilb'j.i g. Longa behoort reeds jarenlang tot de Sterkere clubs uit het Zuiden en is vooral op eigen veld een moeilijk te ver slaan tegenstander. Willen daarom onze stadgenoten een goed resultaat bereiken, dan zal van 'begin tot eind hard gestre den moeten worden. De opstelling is als volgt: A. v. Diest (doel); J. van Buijtenen en T. Oosterholt (achter): J. Gudde, C. Pouius en A. Ruiterman (midden); Joop Heyster, C. v. d. Tuyn, A. Janse, H. Stolk en Jacq. Heyster (voor). In „Het Parool" van 20 Juli 1.1. schreef prof. dr J. J. Fahrenfort een artikel onder het opschrift „Bevolkings groei zodanig dat een ramp dreigt", waarin hjj wijst op de z.i. te verwachten gevolgen, welke te vrezen zijn van een toeneming der Nederlandse bevolking in het tempo als in de afgelopen jaren plaats vond. Volgens hem is het geens zins denkbeeldig, dat binhen afzienbare tijd de mogelijkheid zal komen te ont breken om al deze mensen van het no dige voedsel te voorzien. Wij menen dit laatste vooralsnog in ernstige twjjfel te mogen trekken en hebben weieens gehoord, dat de aarde ftog in verre toekomst ruimschoots de mogelijkheid biedt om het toenemend aantal mensen van het noodzakelijke le vensonderhoud te voorzien. Dat twee dracht onder de verschillende bevol kingsgroepen nog altijd tot gevolg heeft, dat in verschillende gebieden hongers nood heerst vindt zeker niet zijn oorzaak in het mensen-aantal. Prof. Fahrenfort acht het een dwaas heid, dat de Nederlandse staat in deze omstandigheden eCn progressieve kin derbijslag laat bestaan, die z.i. een sti mulans vormt voor een groot kinder aantal. De bewering, als zou van de kin derbijslag een stimulerende werking uit gaan met betrekking tot het aantal ge boorten is, om in de bewoordingen van de. schrijver te blijven, volgens ieder weldenkend mens een dwaasheid te noe men. Of meent de professor, dat deze bijslag een overvloedige compensatie be tekent voor de offers, welke het kind van zijn ouders vraagt? Wel wordt het door gemis aan kinderbijslag vele ouders in deze tijd onmogelijk gemaakt hun kin deren en zichzelf het allernoodzakelijk ste levensonderhoud te verschaffen. Is het er dan zijn hooggeleerde mis schien om te doen om op die wijze een grote categorie der bevolking te dwin gen tot beperking van het kindertal, en zodoende iets in de door hem beoogde richting te fcereiken? Wij vragen ons af, of het ter bereiking van het na te stre ven doel dan niet veel meer voor de hand zou liggen een rechtstreeks verbod uit te vaardigen aan gehuwden om meer dan een door de overheid aangegeven getal kinderen ter wereld te brengen? Ongetwijfeld zal verreweg het overgrote deel der Nederlandse bevolking een zo danige aantasting der menselijke rechten radicaal verwerpen; ook prof. Fahren fort zal daarvan, naar wij verwachten, vooralsnog niet willen weten. En toch kan het voor menigeen in wezen daarop neerkomen, wanneer een redelijke kin derbijslag komt te vervallen. Het valt zeker niet te weerspreken, dat de sterke toeneming der Nederland se bevolking de overheid voor problemen stelt en dat deze in steeds stijgende mate om oplossing vragen. Maar laat men dan die oplossing niet zoeken In het wel zeer gemakkelijke middel der kinderbe perking, dat gelukkig nog het merendeel onzer bevolking ernstig tegen de borst stuit. De Nederlanders hebben zich sedert eeuwen her over de ganse aard bodem verspreid. Wellicht zal dit in de toekomst in versterkte mate nodig Wij ken. Dat het verwerven van een redelijk bestaan daardoor voor een groot aantal onzer landgenoten niet gemakke lijker zal worden, is wel zeker. Te moe ten strijden voor het dagelijkse brood en een sobere levenswijze kan echter voor het heil van de mens niet gemak kelijk nadelig zijn. Nog altijd is het kin derrijke land een zegen gebleken voor de volkskracht. Welk standpunt men ook inneemt te genover het grote gezin, of men daarin alleen grote nadelen ziet, dan wel daar bij ook laat wegen de niet te onderschat ten zedelijke waarden, wanneer men uitgaat, van de menselijke vrijheid t.a.v. huwelijk en gezinsvorming, dan is het niet anders dan christelijke plicht er voor zorg te dragen dat ook het grote gezin een menswaardig bestaan kan lel den. Het laten verkommeren van deze gezinnen is een christelijk-democratische regering onwaardig. Daarom is progres sieve kinderbijslag, een normale els. Al leen wanneer men de loonnormen zo hoog maakt, dat elk gezin daarmede kan volstaan, is de grond voor kinderbijslag ontnomen. Maar er Is nog meer. Wij vragen ons af, of de voorstanders van kinderbeper king zich wel voldoende realiseren welke enorm grote gevaren de gemeenschap te wachten staan, wanneer men de be volking langs allerlei wegen want er zijn nog andere middelen te bedenken dan alleen afschaffing van de kinder bijslag tracht te drijven in de richting van verlaging van het geboortecijfer. Wanneer de gehuwden vrijwel algemeen eenmaal die weg op zouden gaan, hoe zal het dan na verloop van tijd gesteld zjjn met het morele besef? Wanneer men de geestelijke en morele waarden ten aanzien van de gezinsont wikkeling ter zijde stelt en de betekenis van het kindertal enkel en alleen af weegt naar maatschappelijke factoren, dan dreigt de geestelijke weerbaarheid van ons volk daarmede tevens tén onder te gaan. Voor een aanwijsbaar voorbeeld behoeft men werkelijk niet ver te zoeken. J. J. J. M. FESTEN. In een heden door de ministers van de 18 landen van het plan-Marshall uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat West-Europa aan de behoeften tot herbewapening kan voldoen zonder een economische vertraging. Blijkens het communiqué hebben de regeringen besloten tot een uitbreiding der totale productie in West-Europa in de eerstkomende vijf jaar met 25 procent. Door uitbreiding der productie kan de toekomst tegemoet worden gezien zonder vrees, dat de economische verbetering voor onbepaalde tijd moet worden opgeschort, of dat een inzinking op de uitbreiding der defensie zal volgen. Er kan vertrouwd worden, dat de huidige noodzaak tot beperking slechts tijdelijk zal zijn. De industrie kan er ver zekerd van zijn, dat na de periode van snel stijgende defensie-uitgaven, de be hoeften waarin moet worden voorzien zo danig zullen zijn, dat geen onderdelen van de nieuw geschapen capaciteit ongebruikt zal zijn. Voor het bereiken van de economische uitbreiding, moeten de regeringen zo snel mogelijk gezamenlijk handelen teneinde de doeleinden te bereiken wat betreft pro ductieverhogingen en doelmatiger gebruik van steenkool, staal electriciteit en land bouw. Europa moet een weg vinden om de kostbare invoer van Amerikaanse steen kool te beëindigen. Voorts wordt aange drongen op uitbreiding der voedselpro ductie. Wat de werkloosheid betreft dringt de Organisatie aan op krachtig ingrijpen waarbij er op wordt gewezen, dat West- Duitsland nog een millloen werklozen en Italië twee millioen werklozen telt. Volgens de verklaring moet een einde worden gemaakt aan inflationistische prijsstijgingen en iedere regering moet verantwoordelijk zijn voor 't tot stand- De Gemeentelijke Zwemplaats voor mannen zal ap Zaterdag 1 September a.s. na des middags 12 uur voor het publiek gesloten zijn. GEBOREN: Cornelia d. v. J. A. xan Opijm.n en J. A. J. M. Wiese; Cornells P. z v C Burgerhout en H. N. Hooimeijer; Leonardus A- J. z. v. P. J. Ham en W. F. M van Mil: Petronella M. d. v. J. Sjoerds- ma en C. P. Asmus; Christiaan z. v. A. Visser er W. Winter. OVERLEDEN: J. Rijken 59 j.; J. H. Baron 53 j. vr- v. K. v. d. Hof; F. M. Plooij 76 J. vr. v. A. Noorrlhoek. Het verjaardagsdansje was een van de aardige scènes, die Regina Zwart met het Radio-kindercabaret ten tonele bracht. Wie weet wat een ballerina's er nog uit deze meisjes groeien. Van plankenkoorts is, als u naar de gezichten kijkt, tenminste nu al geen sprake meer. Ad verten ti« NATUURLIJK bij WINKELMAN'S Automobielbedrijf Nieuw-Mathenesserstr. 11-13, TeL 67521-68269 ÖACBIAD VOOR SCHItOAM tM OmSIBtHtM 73e Jaargang No 21630 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijd tijdelijk gevestigd In be' gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71 Schiedam Telefoon Administratie 66152: Telefoon Redactie 67423. Gixo-nummei #095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs 4.99 per kwartaal f 170 per maand, t 0.40 per «reek. Advertentie-pro» op gewone kolombreedte f u i» oei millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele koloniureedte t "*l> per mllltmetei Hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de admmwtratie ot oo de erkende advertentie-bureau* verkrugtiaai tOn. Kampioenen l kleine advertenties i tot au woorden 90 ct Elk woord meer S et. Maximum 90 woorden. Plaatsing uitsluitend Mj vooruitbetaling. AUe advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig da Regelen het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers Hoof' redacteur: Leo 3. M. Hazelzet Volgens het Internationale Grondstoffen- bureau wordt alles in het werk gesteld om de productie van mangaan, nikkel, kobalt, wolfram en molybdeen zoveel mogelijk op te voeren. Een subcommissie die tot taak heeft na te gaan hoe het met de vraag naar en het aanbod van deze grondstoffen gesteld is, heeft de organisatie een rapport doen toe komen naar aanleiding waarvan door het bureau een verklaring werd uitgegeven, die o.m. het volgende inhield: Verwacht wordt, dat de nikkelproductie tegen 1954 130 pet. van het huidige volume zal bedragen: de productie van mangaan kan worden opgevoerd door ook gebruik te maken van ertsen met een laag man- gaangehalte. De commissie is echter van oordeel, dat de productie van nikkel, ko balt, wolfram en molybdeen niet voldoen de zal zijn om aan de grote vraag naar deze grondstoffen te voldoen. De commissie zal daarom naar middelen omzien om de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten bij het gebruik van deze grondstoffen, o.a. door het gebruik van vervangingsmiddelen en het benutten van afvalproducten. In de commissie hebben vertegenwoor digers van Brazilië, Canada, Frankrijk, Duitsland, India, Zweden, het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten en de Benelux zitting. Over de werkzaamheden van de ver schillende subcommissies deelde het Inter nationale Grondstoffenbureau voorts nog het volgende mede: De Zwavel-commissie heeft voor het derde kwartaal van 1951 de volgende toe wijzingen verstrekt: Egypte 950 long ton, Uruguy 1200 long ton. De Katoen-commissie is bij haar bestu dering van de internationale katoen situ atie uitgegaan van de door de Amerikaan se regering op 8 Augustus j.l. verstrekte gegevens omtrent de dit jaar in de Ver enigde Staten te verwachten katoenoogst. Binnenkort kunnen nadere gegevens om trent de bevindingen van deze commissie tegemoet gezien worden. De commissie voor Wolfram en Molyb deen heeft de volgende toewijzingen ver strekt (in metrieke tonnen): Nederland molybdeen 6 wolfram 12, Italië molybdeen 17 wolfram 18, Japan molybdeen 10 wolfram 0, Oostenrijk mo lybdeen 5, wolfram 0. De Wolcommissie heeft Rene Blum (België) die de Benelux-landen vertegen woordigt tot voorzitter gekozen en Richard Roberts (V.S.) tot vice-voorzitter. Deze benoemingen gelden voor een pe riode van zes maanden. Het Internationale Grondstoffenbureau maakt voorts bekend dat het Charle W. Jeffers, secretaris van het Dagelijks Be stuur als afgevaardigde voor de buitenge wone vergadering van de Inter-Ameri- kaanse Economische en Sociale Raad van de Organisatie van Amerikaanse staten heeft aangewezen. Op de houten veranda van het primitieve restaurantje aan de ommuurde oevers van de Gosausee stond een enorme Zeiss-verrekijker. Voor twintig groschen kon inen hem gebruiken, maar er was niemand om deze somma van plm. drie cent in ontvangst te nemen, en ook verder voelde men zich in dit restaurantje aan een van de mooiste meren van het Salzkammergut niet geëxploiteerd om harde dollars of slappe guldens: een paar volks vrouwen die een dagje uit wareu, haalden er een halve koffer vol gedroogde worst te voorschijn en begonnen er haar eigen brood mee te beleggen, en Uw verslaggever betaalde op deze uitgelezen plek (waar een Baedeker sterretjes tekort zou komen) de somma van één rijksdaalder voor een dubbele portie soep met brood, een stevige maaltijd van goulash en een kwart liter wijn. Na het eten hukt men zich achter de telescoop, begrijpt ineens de tientallen Oostenrijkers, die met dezelfde (vrij goedkope) bus hierheen kwamen, gebukt onder zware rugzakken, waaraan rollen dik touw en een klein berghouweel hengelen. Want ineens ziet men de Dachstein van vlakbij Zaterdag zal het 150 jaar geleden zijn, dat aan de Dokkumer Trekweg te Leeu warden de familie Bokma de Boer haar boerderij en renstal verbouwde tot een cichoreidrogerij en -branderij. Nadat deze in andere handen was overgegaan, werd in 1915 een nieuwe fabriek gebouwd en ingericht, die volgens de directie nog steeds de modernste in haar soort in Ne derland is. In 1922 werd de zaak omgezet in een N.V. en in 1949 werd het bedrijf uitgebreid met een loonkoelhuis. Het 150-jarig jubileum zal in intieme kring worden gevierd. Als gevolg van het besluit van de Re- construction Finance Corporation met ingang van 1 September de prijs van synthetische rubber met l'/a Jets tot 26 $cts per lb te verhogen, zullen de pro ductiekosten van buitenbanden voor per sonenauto's met 15-16'/a$ots per band toe nemen, daar voor de fabricage van een band 10-11 lb rubber nodig is. In Akron is men van mening, dat het Amerikaanse bureau voor prijsstabilisatie, dat aan de RFC toestemming voor de prijsverhoging gaf, de rubberindustrie ook moet toestaan haar verkoopprijzen te verhogen. Een zegsman van de United States Rubber Company heeft medege deeld, dat de prijsverhoging voor synthe tische rubber een aanzienlijke verhoging van de bedrijfskosten betekent. Als een geweldige, gespleten en ge kloofde monstertong lekt de gletscher van het 3000 meter hoge Dachsteinmassief, grauw van ijs en smoezelige oude sneeuw in de richting van het dal. Bovenaan tandt rauw en gehakkeld de bergkam, waarom heen de eerste rook van de namiddag wolken drijft. Men kijkt en houdt de adem in: overal gapen in de schijnbaar zo gladde ijs massa rauwe diepe voren en waar de zwarte gehakkelde schaduw van de top reeds over de flanken valt, moet een ijzige koude wind trekken: de rookpluim van een wolk rafelt snel open aan de scherpe pieken. Dan ineens duiken er uit de diepe schaduw, die reeds de halve breedte van de gletscher heeft bereikt, een paar donkere, met het blote oog onzichtbare, stippen op. Men telt ze: één.... nog een.... drie.... vijf bijna zwarte fi guurtjes; dwergen in een ontzaglijke ijs woestijn, die heel langzaam omhoog trekken naar de verre top. Een fascine rend taaie worsteling tussen deze kleine mensenstippen en de ongenaakbare, ijs koude bergreus. Ze hebben door een kijker de flanken van de berg bestu deerd, zijn zwakke plekken gezocht, hem beloerd en gemeten met de enige, bijna vijandelijke bedoeling hem te overwinnen, hem net zolang te belege ren tot hij zich gewonnen zou geven.. Men is jaloers op die kleine dwergen, maar de tijd laat slechts een wandeling toe naar de voet van het massief. Het was een doodstille, hete namiddag: de lucht had die vreemde helderheid, welke men alleen hoog in de bergen aan treft: alsof het hele dal tussen de hoge bergwanden gevuld was met een kristal heldere vloeistof, die elk geluid onvoor stelbaar ver meedroeg: het piepèn van de Er zij., plannen in overweging om in Indonesië een aantal uiteindelijk tien fabrieken op te richten ter vervaardi ging van zogenaamd „hardboard", dat uit inheemse grondstoffen vervaardigd zou worden. Blijkens een mededeling van het N.V. Gedeh Concern in Djakarta heeft deze onderneming, in samenwerking met een Nederlandse deskundige proeven genomen met in Indonesië beschikbare grondstof fen. Het resultaat van deze proefnemin gen is, blijkens deze mededeling, dat men een soort hardboard gemaakt heeft, dat watervast, vochtwerend, onbrandbaar en bestand tegen rajaps zou zijn. Men wil komen tot de oprichting van tien fabrieken, die een gezamenlijke pro ductie ran vijf millioen vierkante meter per jaar zouden kunnen leveren. Het ma teriaal zou. in verschillende uitvoeringen gebruikt kunnen worden voor dakbedek king. binnenbetimmering, voor de meu belindustrie betonbouw, carrosseriebouw en voor vloerbedekking. Van regeringszijde is, naar uit de me dedelingen van het Gedeh-concem blijkt, belangstelling voor het nieuwe product betoond er, is te kennen gegeven, dat de regering eventueel bereid zou zijn deel te nemen in de nieuwe industrie door een kapitaalsinvestering en door het opkopen van de productie van de eerste fabriek gedurende twee jaar. Deze eerste fabriek zou een productie hebben van 300.000 vier kante meter per jaar. Het fabrlcage-proees is, naar meege deeld wordt, grotendeels automatisch, en wordt door een patent beschermd. In sa- memwerking met de Nederlandse expert worden thans de mogelijkheden verder onderzocht- roeiriemen, welke een minuscuul klein roeibootje op het spiegelgladde meer voortbewogen, was mijlen ver hoorbaar in de suizende stilte. Van een hoge, steil over de weg neerhangende bergwand, schuimde de marmeren ader van een wa tervalletje: het levend water sprong jui chend van rotspunt naar rotspunt, be sproeide spuitend een lager terras, gulpte wit bruisend naar nieuwe diepten en murmelde eindelijk de weg over, het dichte struikgewas in aan de oever van het meer. Er glinsterden kleine robijnen van wil de zure aardbeien in het groen, de fel blauwe klokjes van de bescheiden gen tiaan en de kleine bosviooltjes hadden de schaduw opgezocht van groene bosbes- struiken en op de zacht glooiende oever gedeelten wiegde een wilde weelde van witte sehermbloemen. Men bereikt de plaats waar de Gosausee doodloopt in riet en gebleekt, grillig ge vormd drijfhout en de weg houdt op. Len steeds smaller wordend pad klimt de hoogte in en de groene geheimzinnige schemering van de dichter wordende hel lingvegetatie: een los geraakte steen springt dof zijn eigen echo's na, de diepte in. Iets hoger worden ineens een paar an dere mensen zichtbaar; ze klimmen Veel bedachtzamer, kijken met een verwon derd „Grüsz Gott" het onervaren tempo van de polderbewoner na. Maar het twee de meer, veel minder open, ondoorgronde lijk, zwart glanzend tussen doodstille bos sen, beloont zijn haast. Men blijft staan, kijkt terwijl men het zweet afveegt omhoog: met het hoofd in de nek ziet men aan de overzijde van dit meertje een duizelingwekkend hoge, gothische kathedraaltoren van grijze, duizendenmalen overlangs gespleten en gescheurde, hier en daar afbrokkelende, rauw gekloofde steen. De blik. onrustig onder deze majesteit, springt van trans naar trans, blijft ein delijk helemaal boven rusten, waar de top rozig gloeit in het namiddaglicht. Het kon nu ook de boeg van een grijs reuzenschip zijn, hoog in de blauwe lucht Het schip vaart; er achter hangen doodstil de jagend overdrijvende wol ken. Men wordt er duizelig van. Men klimt daarna nóg een uur. De Dachstein zelf blijft onzichtbaar, maar tenslotte. Wanneer het pad nauwer en on begaanbaarder wordt, ziet men tussen de bomen door iets blinken: het derde meer Een verrukkelijke spiegel voor de wild stijgende bergen aan de overkant, die thans vlakbij lijken. Iemand jodelt.dit land heeft klank borden voor het geluid. Van de overzijde, begrleglijk dichtbij, klinken door de klare doodstille namid dag de bronzen bellen van het roodbonte bergvee. Men kan het uren ver horen: het is zo vredig, suggereert zozeer de afgeslotenheid en het beschut zijn tegen de buitenwereld alleen deze Alpen weide telt dat men uren aan het meer zou willen zitten om dat geluid te horen, dwars door het ruisen van de stilte heen. Aan de overkant, buiten op een bank van de „Almwirtechaft" bestelt men melk. Men heeft meer dan twee uur gelopen en geklauterd om hier, warm en moe, een ijskoude kroes kruidige bergweide-melk te drinken, maar de „Wandervögel", die vroeger op de dag de klim begonnen zijn, hebben geen druppel overgelaten, en het wordt „Himbeersaft". Êr zitten nog een paar mensen uit te rusten; zij gaan de gletscher op, het is nog uren klimmen. Tevreden, doodge wone mensen. Een kruidenier misschien met zijn vrouw, of een ambtenaar, die zo vacantie houden: gespierd, bruin, taai. Ze zijn niet zeer groot, zoals deze Salzkammergutters geen van allen groot van stuk zijn. Op het waarschuwend „Aufbruch" C,,daar gaan we weer") van hun leider vertrekken ze, gebogen onder de rug zakken. de dekens, het extra paar zware bergschoenen, tevreden, gezonde men sen. Later op de dag loopt men langs de Hallstattersee op Hallstatt aan. Eeuwen voor Christus vervoerde men langs deze weg reeds het kostbare zout, dat daar gewonnen werd. Men heeft bovenop het bergplateau, in welks loodrecht dalende wand de honderden jaren °u£je. huisjes zich hebben ingegraven, elk huis staart peinzend uit zijn eigen nis naar de rim pelloze spiegel van het meer, boven dien nog de resten gevonden van een prae-historische beschaving, welke men thans als het Hallstattertijdperk defi nieert. Wanneer men met moede voeten het laatste stuk van de weg afdaalt (tevo ren heeft men in de eenzaamheid langs dat meer een familie met „Grüsz Gott" begroet to) de moeder zei: „Jan, als je nou nog één keer met stene gooit, ga je terug! zwemmen er twee sneeuwwitte zwanen naar het avondnest: de spits toelopende, breed uitwaaierende golf- strepen, welke zij over het water trek ken, zijn de enige rimpels op dit ontzag lijke, glad geslepen watervlak tussen de bergen, waar de snel vallende avond nu voor het laatst het geel en oker en goud van de zonsondergang doet vlie- 2en. Reeds rilt de eerste nachtschaduw van de bergen over de meerspiegel en aan de overkant hangt ineens het am bergele snoer van de straatverlichting. Halstatt.het wingerdgroen tegen een van de huizen wordt doorschijnend onder een verlicht venster; het water uit een fontein op het kleine, iets oplopende drie hoekige marktje, met de huizengevels bijna als decors er rondom, krijgt een helderder val en met gedempte geluiden glijdt een soort gondel over het meer terwijl de boeg het licht van de lampion op de voorsteven reeds aan scherven breekt. Later, wanneer men met de laatste pont naar de overkant gaat, bemerkt men pas hoe volmaakt deze dag geweest is: men is doordrenkt van een vreemde suizende stilte, een eindeloze zuiverende rust, weilke slechts de edehveissplukkers hoog uit de eenzaamheid van een bijna onbereikbare Alpenweide meebrengen, of waarvan zij kunnen vertellen, die een dag lang langs de oevers van de meren in het Salzkammergut hebben gelopen. J. W. HOFWIJK brengen van evenwicht tussen goederen en diensten. Het is van vitaal belang, dat door internationaal overleg met succes pogingen in het werk worden ge steld ter verkrijging van een grotere mate van stabiliteit wat de prijzen voor grondstoffen betreft. De uitvoercam- pagne moet worden voortgezet Wat de voorgestelde uitbreiding der in dustrie met 25 pet betreft, wordt ver klaard. dat een uitbreiding van dergelijke omvang binnen het vermogen van het ge hele Europese bedrijfsleven ligt door een doelmatig verbruik van de hulpbronnen. De ledenlanden zijn er alleen in de laatste drie jaar reeds in geslaagd de productie met 25 pet te verhogen. - Aanvankelijk zal In vele landen de stijging van de productie grotendeels be stemd zijn voor uitbreiding van de defensie, alsmede ter uitbreiding van de uitvoer, doch geleidelijk zal een groeiend overschot beschikbaar komen ter ver groting vaat het aanbod van Verbruiks- goederen, voor het bonwen van meer huizen en ter vergroting van de bijdrage van de Europese industriële landen tot de uitrusting van economisch nóg niet ont wikkelde landen en gebieden. De voorzitter van de O.E.E.S., de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr Stikker verklaarde tegenover verslag gevers, dat in de drie jaar vam Europese economische samenwerking meer was be reikt dan men had kunmen verwachten. De industriële productie was sinds 1947 met 45 pet vermeerderd en de agrarische productie met 25 pet. Hierdoor was de uitvoer met 91 pet gestegen. Het dollar- tekort was van acht milliard in 1947 tot een milliard in 1951 teruggelopen. De minister sprak persberichten tegen, als zouden de ministers gesproken hebben over de gevolgen van een mogelijke ver mindering van de Marshall-hulp. Op het program van de bijzondere ge zant van president Truman, Harriman, van heden staat: aankomst op het vliegveld van Keulen. Naar verwacht werd, zou Harriman daarna te Bonn een onderhoud hebben met de Amerikaanse hoge commis saris McCloy, evenals met de geallieerde hoge commissie. Hedenmiddag zóu Harri man Bonn Weer verlaten1.: De Federal Reserve Board heeft Maan dag bekend gemaakt, dat de Amerikaanse industriële productie in Juli het laagste punt sedert 10 maanden heeft bereikt en dat naar het schijnt er deze maand slechts een kleine verbetering Intreedt. Volgens de Board is de vermindering der aankopen door de consumenten van grote invloed bij deze productieverminde ring. Daar de kleinhandel minder goede ren verkocht en de voorraden zich op hoopten, hebben de fabrieken de produc tie verminderd om zich aan de vermin derde verkopen aan te passen. Volgens het overeenkomstig het seizoen aangepaste indexcijfer voor de industriële productie van de Board bedroeg de pro ductie in Juli 213 pet van het gemiddelde voor 1935/39. Het indexcijfer voor Juni Was 222. Volgens voorlopige aanwijzingen zal de productie ln Augustus iets groter zijn dan ln Juli, maar iets kleiner dan In da eerst# tea maanden van 1950. De Amerikaanse ambassadeur in Perzië, dr Henry Grady, heeft heden Donderdag een bezoek gebracht aan premier Mo hammed Mossadeq, teneinde te trachten een nieuwe basis voor voortzetting van de oliebesprekingen met Engeland te vin- den. Na het onderhoud, dat veertig minuten duurde, verklaarde Grady: „Er zijn geen nieuwe ontwikkelingen. Het schijnt, dat het oliegeschil nog in precies hetzelfde stadium verkeert als tevoren". Te Teheran wordt vernomen, dat de Brise ambassadeur, Sir Francis Shepherd, Woensdag een geheim bezoek aan Mos sadeq heeft gebracht. Ter verkrijging van extra-toeristen deviezen bjj gebruik van een auto of motor, gold tot dusverre de voorwaarde, dat de aanvrager eigenaar vam het motor rijtuig moest zjjn. Daar deze bepaling in de practjjk tot moeilijkheden en teleur stelling aanleiding gaf. is thans op aan dringen van de A.N.W.B. tot wijziging be sloten. Extra-deviezen zullen voortaan verstrekt worden aan de reiziger op wiens naam het grensdocument is gesteld. Een soepeler regeling is daarmede verkregen. Indieh het grensdocument niet ten name van een persoon is gesteld, hetgeen o.a. het geval is met het nationaliteitsbewijs dat voor een reis naar België Immers voldoende is zal men een wegenbelas- tlngkaart dienen te overleggen, die wel op naam is gesteld. Extra-deviezen voor gebruik van een motorrijtuig worden verstrekt ten be hoeve van reizen naar alle landen, waar voor ook toeristendeviezen verkrijgbaar zijn, aldus de A.N.W.B. Voor een auto kan maximaal 200 per Jaar extra worden opgenomen, voor een motorrijwiel 50. Voor bromfietsen wor den geen extra-deviezen verstrekt. Het hevig onweer dat tegen de middag over ons land trok, heeft een ware ravage aangericht in Wijdewormer. Hier worden morgen driedaagse feesten geopend ter viering van het 325-jarig bestaan van het waterschap „De Wijde Wormer". Voor deze gelegenheid zal een kermis gehouden worden, waarvoor op het feestterrein, be halve de tenten voor de kermis, ook een grote feesttent van 13 bij 35 meter opge steld wa3. Vanmorgen brak boven Wijde wormer een noodweer los met hevig on weer, slagregens en hevige windstoten, die de feesttent, een vijfmaster, geheel op namen en ondersteboven sloegen. In da tent waren volwassenen en kinderen bezig de laatste hand aan de installatie te leggen. Gelukkig konden allen ongedeerd onder de tent uitkruipen. Kermistenten werden in sloten geblazen en een tent, die vastgemaakt stond aan een ijzeren en stenen hekwerk, werd met hekwerk en al de lucht in geslingerd. Voorts werden veie bomen ontworteld. Op het kermisterrein heerste even 'n paniek stemming. Men is met man en macht bezig de schade, die aanzienlijk is, te her stellen en hoopt de feestelijkheden mor gen toch doorgang te kunnen doen vinden. Groote Beer. Amsterdam naai- Australië, passeerde 29 Augustus Curacao. Willem Buys, Djakarta naar Rotterdam, passeerde 30 Augustus (4 uur) Guardafui. Zuiderkruis, Amsterdam naar Nieuw Zee land, 98 Augustus, op 300 mijl NO. van Taytg (Azoren.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2