Massaal jubileum-tornooi van 270 biljarters in Amsterdam Ontwikkeling op Nieuw-Guinea vindt goede voortgang Utrechts „vleesconflict" spoedig ten einde? AMBONEZEN ERKENNEN Dr NIKIJULUW HOE ZELDZAME VOORWERPEN VERLOREN GINGEN Camera [pp Hysterie iSport-iSpatten Krantenkoning met Yellow kid DE KINDEREN WEER NAAR SCHOOL m Officieuze titel voor moyenne 1,— Arsenal boekt tweede zege op Chelsea Veilig fietsen bij avond Nederlands rapport aan de V.N. Publiek schond Romeinse begraafplaats Frans sehooldebat verzet koningin ontving DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 PAGINA 4 PACHMAN WINNAAR VAN ZONE-SCHAAKTOURNOOI TRAINERSKWESTIE BIJ HEERENVEEN OPGELOST VAN SWOL HEEFT EXCUSES AANGEBODEN CRICKET IN ENGELAND MOTORRIJDER SLIPTE FRANSE SNELVISETERS CONSUMEERDEN SNOEK LOODDIEFSTAL OVER DE GRENS H. G. DE BOER RIDDER ST. GREGORIUS Oplichtende strips op achterspatbord Staat van onderwijs In 1950 werd de „Raad voor Volksop voeding" in het leven geroepen, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van zending en missie, van het binnenlands bestuur, van de afdelingen landbouw, ge zondheidszorg. onderwijs, van de dienst vèn economische en technische aangele genheden en een vertegenwoordiger der authochthone bevolking (papoea). Economische toestand DE BEKORING IN EEN KASTEEL-RUÏNE Militairen op manoeuvre ontdekten een wijnkelder VLUCHTELINGEN VRAAGSTUK BLIJFT URGENT Onverantwoordelijke elementen lokten incidenten uit Het door PERCY KING NED. LEDEN UNIEHOF VERTROKKEN MISSIONARISSEN VERTREKKEN NAAR DE PHILIPPIJNEN MAATSCHAPPELIJK WERKERS DE FUNCTIE VAN Dr VAN MOOK Half September a.s., om precies te zijn op 17 September, zal de Nederlandsche Biljartbond zijn 40e verjaardag vieren. Het belooft een pittige verjaardagsfeestje te worden! Eerst zullen tijdens het weekend 8 en 9 September practisch alle biljartafels in de vier bekendste biljartzalen van Am sterdam in beslag genomen worden voor een massaal jubileumtornooi, waarin 270 geselecteerde deelnemers elkaar in alle klassen (van beginneling tot grootmees ter toe) zullen bestrijden op het groene laken. Vervolgens zal het publiek van Woens dagavond 12 tot en met Zaterdagmiddag 15 September in hotel Krasnapolsky te Amsterdam op een internationaal invl- tatietornool worden vergast, waarin 's werelds sterkste 3-banden- en kader spelers zullen uitkomen, t.w. voor Frank rijk Lagache en Lacroix, voor Belgie Vingerhoedt en Dessart en voor Neder land Kok en Sweering, allen driebanden, terwijl het programma voor het 47/2 kaderspel voor Frankrijk Galmiche en Chassereau, voor Belgie Gabriels en Van Hassel en voor Nederland Van de Pol en De Ruyter vermeldt. Dit tornooi zal een z.g. drielandentomooi worden, dus geen persoonlijke strijd. Zaterdagavond 15 September zal de feestviering in Krasnapolsky worden voortgezet met een „spectaculaire bil jartavond". Menu: vriendschappelijke revanche van het Europees libre-kam- pioenschap te Luik tussen Van Hasselt en De Ruyter (De Ruyter verloor in Luik de barragepartij), een partij tussen Van de Pol en zijn Belgische rivaal Ga- briëls In het libre groot biljart, twee par tijen tussen de vier beste driebandenspe lers van het tornooi en tenslotte een de monstratie fantasie classique door de wereldkampioen René Vingerhoedt. Na een welverdiende rust wordt de feestviering dan Zondag 16 September besloten met een receptie van het bonds- bestuur in het Victoriahotel tussen 3 en 5 uur des middags en met een diner van het bondsbestuur met de buitenlandse gasten en officials in hetzelfde hotel, be ginnende des avonds om 8 uur. Voor het massale jubileumtornooi op 8 en 9 September, dat voor het publiek gratis toegankelijk zal zijn, zullen de tal loze partijen worden gespeeld in het Parkhotel, hotel Suisse, café-restaurant Dubois en café „de IJsbreker", alle te Amsterdam. Het begint in deze zalen op Zaterdag 8 September om half twee, voortzetting met laatste ronden en halve finales op Zondag 9 September, aanvang tien uur en slot om twee uur des mid dags, uitsluitend in het Parkhotel, waar de finales zullen worden gespeeld. De zelfde avond zal dit massale tornooi wor den besloten met een gemeenschappelijk De Tsjechische schaakmeester Pach- man is met 13 punten winnaar gewor den van het te Marianske Lazne (Tsje- cho Slowakije) gehouden zone-tornooi, waarvan de 5 eersten het recht hebben om uit te komen In het inter-zones- toumooi dat het volgend jaar te Stock holm zal worden gehouden en dat op zijn beurt dan weer een voorwedstrijd voor het wereldkampioenschap zal Z1J?ïet winnaar Pachman plaatsten zich de Hongaar Szabo 12 pnt, de Hongaar Barcza en de Zweed Stoltz 10% pt. en de Tsjech Foltys 10 pnt. Ook de Hongaar Benko had 10 pnt, maar volgens het Sonneborn-Berger- systeem werd Foltys als vijfde en daar door in het inter-zones-toumooi ge- Pl|?aSBenko volgden nog: Pyslakowski (Polen) en Barda (Noor) 8% Pn,t, Sajtar (Tsj Slow.), Lokvenc (Oostenrijk) en Basjumi (Eg.) 7% pt, Skoeld (Zweden) 6 pnt, Balanell (Roem.) 5% pnt, Fred (Fin) en Cvetkov (Buig.) 5 pnt., Hei- denfeld (Z.-Afr.) en Pedersen (Deen) 4% Pbt. In totaal namen 17 spelers aan net toumooi deel; Pachman'a score; 13 uit 16, is wel zeer fraai. In de jaarvergadering van de V.V. Heerenveen oefende ere-voorzitter bur gemeester Huisman opbouwende kritiek uit op het bestuursbeleid, waarbij ook de plotselinge trainerswisseling ter sprake kwam. Door het bestuur werd toegege ven, dat een tactisch foutje is gemaakt door de oude trainer Piet v. d. Munmk niet direct in kennis te stellen van de benoeming van Robert Kelly. Verder kon de vergadering het bestuursbeleid volkomen goedkeuren en algemeen werd het in dienst nemen van een Engelse trainer toegejuicht. Het laat zich aanzien dat alle moeilijkheden thans van de baan zijn en Heerenveen Zondag a.s. in Haar lem tegen EDO in de sterkste formatie, dus ook met Abe Lenstra, die aanvanke lijk „gerebelleerd" had ten gunste van Piet v. d. Munnik, in het veld komt. feestdiner van alle deelnemers in Kras napolsky. £>e 270 deelnemers zijn voor het over grote deel geselecteerd uit de districts kampioenschappen. De bond telt onge veer 13.000 leden en heeft 39 districten. Uit 36 hiervan nemen spelers aan het tornooi deel. In totaal is er geselecteerd uit 4471 deelnemers. Er zal worden gespeeld in 6 libre-klas- sen (inclusief hoofdklasse), zodat de districtskampioenen der vijfde klasse (met een gemiddelde op klein biljart libre van maximaal 1.25 elkaar thans voor het eerst nationaal zullen bestrij den en er een officieus nationaal kam pioen zal komen met een gemiddelde van nauwelijks 1.) Verder wordt nog gespeeld derde, tweede, eerste en hoofdklasse 38/2, idem driebanden, en tenslotte hoofdklasse 47/2, waaraan De Leeuw, Eichelsheim, Kruythof en De Ruyter deelnemen. Onder de 270 deelnemers bevinden zich n.l. ook de vier best geplaatste spelers uit de 7 nationale kampioenschappen, teza men 28. Naar wij officieel van de zijde van het bestuur van de Kon. Nederl. Lawntennis Bond vernemen heeft Van Swol in een brief, gericht aan voornoemd bestuur, mede namens Rinkel zijn verontschuldi gingen aangeboden voor de wijze (nl. aan enkele Amsterdamse couranten, gepaard met vooroordelende kritiek op' het be leid van de bond inzake training, aan voerderschap, enz.) waarop hij het be sluit van beide spelers bekend had ge maakt om niet meer in landen-wedstrij- den. Davis beker, Wimbledon, enz. te spelen. Voorop heeft Van Swol in dit schrijven gesteld dat de bezwaren van hem en Rinkel niet gewijzigd waren en dug niet in deze verontschuldiging zijn betrokken. Het bestuur heeft in zijn antwoord aan Van Swol en Rinkel medegedeeld dat het deze verontschuldiging gaarne aanvaardt. Wat betreft de „bezwaren" heeft het bestuur medegedeeld dat het op de door Van Swol en Rinkel geuite punten, nl. de inschrijvingen voor buitenlandse wed strijden, waaronder die voor de Davis- beker, de organisatie van training, de aanwijzing van aanvoerders, vanzelfspre kend op het standpunt blijft staan dat deze qunten geheel tot de competentie van het bestuur of van de daarvoor aan gewezen instanties behoren. Zoals wij reeds eerder bericht hebben had het bestuur van de KNLTB de wijze waarop Van Swol en Rinkel hun kritiek geoefend hadden zeer sterk en als „on waardig" veroordeeld. De laatste serie heeft veel van haar interesse verloren door de zware regens die evenals ons land Engeland geteisterd heeft. De uitslagen lipden: Leicester 235 en 168 voor 3 wint van Kent 158 en 244' Warwickshire 345/6 en 51/7 draw met Hampshire 198 en 81/3; Zuid-Afrika 297 draw met Middlesex 136/2; Sussex 113 en 116/5 draw met Yorks 216; Lancashire 377/6 geen beslissing tegen Notts 21/2; Glamorgan 125 geen beslissing tegen Gloucester 80/1; Somerset 258 geen be slissing tegen Surrey dat niet eens aan bat kwam; Derbyshire 86 en 138/3 draw met Essex 93. Op het ogenblik wordt door de 30-jari ge Curagaose Voetbal Bond een groot Midden-Amerikaans jubileum-tournooi gehouden. Ook een Nederlands Bondself- tal was uitgenodigd, maar de K.N.V.B. kon deze invitatie niet acccepteren. Ook de Nederlandse kampioensclub P.S.V. kon wegens de competitie-verplichtingen niet deelnemen. Maar tóch is er iéts Neder lands op dit tournooi: P.S.V. stuurde elf kleine zilveren bekertjes voor de ploeg die het toumooi zal winnen. De organisatie van de Olympische Win terspelen 1952 kost de stad Oslo 5% mil- lioen guldenvan de kaartverkoop hoopt men 2% millioen terug te krijgen. Jose Florio, mldvoor van Lanus Athle tic, zal in November, na afloop van het Argentijnse seizoen, naar Italië vertrek ken om voor Torino te spelen. Met zijn transfer is een bedrag van meer dan 300.000 gulden gemoeid, wat een record betekent in de geschiedenis van het Ar gentijnse voetbal. Tijdens athletiekwedstrijden te Amster dam heeft Demmink van Hellas 'n nieuw jeugdrecord kogelstoten gevestigd met 'n stoot van 14.78 meter. Het oude record stond op zijn naam met 14.09 meter sinds 15 Juli j.l. Op de 4 maal S00 meter ves tigde de juniorcnplocg van A. V. 23 (Klont, Keesom, Schmitz en Pootjes) 'n nieuw record in de tijd van 8.18.4 een oud record was niet genoteerd op deze afstand. Bij de opening van het nieuwe en fraaie gemeentelijke sportpark te Hulst speel den R.B.C. (Roosendaal) en Beerschot (Antwerpen) met 22 gelijk. De uitslagen van de Woensdagavond gespeelde Leaguewedstrijden luiden: Eerste divisie: ArsenalChèlsea 21, (de return-match van deze befaamde derby; Arsenal won verleden week ook al)Charlton AthleticPreston North End 42; Derby CountyWolverhamp ton Wanderers 13; FulhamTotten ham Hotspur 12; Liverpool—Burnsley 3-1; Manchester City-Huddersfield Town 30; Newcastle UnitedBolton Wande rers 01; West Bromwich Albion Stoke City 10; MiddlesbroughMan chester United 14. Tweede devisie: BuryWest Ham United 40; Leeds UnitedBirmingham City 11; Luton TownSheffield Uni ted 21; SouthamptonNottingham forest 52. De hockey-terreinen van het nieuwe Bossche stadion ..De Vliert" worden a.s. Zondag in gebruik genomen met een tournooi, waaraan in de A-groep Be Fair, Eindhoven, H.T.C.C., M.O.P., Venlo-girls en 's Hertogenbosch en in de B-groep Hopbel, Rapidity, Spirit en 's Hertogen bosch met dames- en herenploegen zullen deelnemen. 1 Door de gladheid van het wegdek is te Alphen a.d Rijn de veehandelaar J. S. met zijn motorrijwiel geslipt en tegen de grond gesmak. Hij werd later door omwonen den in bewusteloze toestand op de weg aangetroffen. De man bekwam een ern stige schedelbasisfractuur en inwendinge verwondingen. Zijn toestand baart zorg. Een Edammer, die Dinsdag aan de Hoornse Jaagweg een grote snoek uit het water hengelde, hoorde plotseling een auto achter zich stoppen. Er stapten Fransen uit, die hem vroegen hoeveel hij voor het beestje moest hebben. Voor een sigaar liet deze hengelaar de vis aan de Fransman. Deze maakte korte metten meit het hapje. Hij begon de schubben er af te schrappen, zijn ega zette ondertussen een tentje in het gras op en plaatste toen een pan op de primus. Toen de vis schoon was, siste de boter al in de pan en even later genoten de Franse toeristen van een heerlijk Hollands vismaal. De Belgische politie heeft drie Neder landers aangehouden die bezig waren met het stelen van veertig kilo lood uit een fabriek te Prayon lez Liège bij Luik. Het betreft W. K., 24 jaar, T. L., 27 jaar, en P. B., 27 jaar, alle drie uit Maastricht. De heer H. G. de Boer, erevoorzitter en oud-voorzitter van de St. Augustinus Ver. eniging, president van de Internationale Unie van katholieke onderwijzers en re dacteur-secretaris van "Het Katholiek Schoolblad" is door Z.H. de Paus benoemd tot ridder in de orde van St. Gregorius de Grote. Deken Brinkman van Noordwijk heeft op het feest van St. Augustinus en de viering van het negende lustrum van de heer De Boer hem de mededeling gedaan van deze onderscheiding. Daarna heeft nog de heer J. H. M. Derksen namens het hoofdbestuur van de St. Augustinus ver eniging als voorzitter de grote verdien, sten van de heer De Boer, speciaal zijn interne werk, belicht. Sinds 1935 is in Nederland het witte achterspatbord, dat tot doel heeft de wielrijders bij duisternis een betere zicht baarheid te verlenen, verplicht gesteld. Velen nemen het echter met dat witte spatbord niet zo nauw: vaak is de verf geheel of gedeeltelijk verdwenen of ver vaagd en de witheid is daarmee problema- tisch geworden. Daarenboven heeft de ervaring geleerd, dat het eveneens ver plicht gestelde achterlichtje dfen uiter mate kwetsbaar onderdeel vormt. Het is dan ook duidelijk, dat de ver keersveiligheid er ten zeerste mee gebaat zal zijn, wanneer de fietser-bij-avond nog beter zichtbaar kan worden gemaakt. De plastic-industrie heeft reeds geruime tijd aan dit probleem aandacht besteed en getracht materiaal te vinden dat zich bij avond witter toont dan witte verf. In het „transferlight" heeft de Bond thans een materiaal gevonden, dat zowel overdag als bij avond helder wit is en daarbij tevens nog wit óplicht, wanneer het door autolampen wordt beschenen. Deze „transferlight" stroken 4 cm breed en 10 cm lang bestaan uit een achttal verschillende lagen óplichtend ma teriaal, zijn bestand tegen weer en wind en blijven volledig hun werking behouden. HET WAS GEEN KASTEEL, ZOALS rend, dat de lezers deze alleen door vele kranten verteld werd, maar «a Yellow Kid" lazen een klooster. De kort geleden gestor- Ook William Randolph Hearst zei dit. kraptenkoning William Hearst Maar hij gmg verder en kocht de teke- kocht eens in Spanje een middeleeuws van de serie bij zijn concurrent weg. klooster, liet het afbreken, steen voor Sln,dfdlen ve_rkreeg de betiteling burger steen inpakken en naar New-York ver- De Ned. regering heeft aan de Ver enigde Naties een verslag doen toeko men over haar werkzaamheden op so ciaal, economisch en opvoedkundig ge bied op Nieuw-Guinea in het jaar 1950, welk verslag ons land verplicht is te geven krachtens artikel 73 e van het Handvest. In de betrokken hoofdstuk ken van het rapport worden uiteenzet tingen gegeven van de ontwikkelings plannen op Nieuw-Guinea. De ontwikkelingen in het eerste jaar van het bestaan van het gouvernement van Nieuw Guinea moeten bezien worden tegen de achtergrond van de feitelijke omstandigheden op of om de datum van de souvereiniteitsoverdracht over het eigenlijke Indonesië. Nieuw-Guinea werd op bedoelde datum, 27 December 1949, losgemaakt uit de administratieve eenheid waarvan het tevoren deel uitgemaakt had als residentie. De inleiding schetst de moeilijkheden waarmee de overheid te kampen heeft. Niettemin kon hier en daar reeds vooruitgang geboekt en een aanvang worden gemaakt met verschil lende ontwikkelingsplannen in het belang van de autochthone bevolking. Het rapport zelf bevat 1. algemene ge gevens, 2. een hoofdstuk over de sociale toestanden, 3. een hoofdstuk over de staat van het onderwijs en 4. een hoofdstuk over de economische toestand. De ontwikkelingsplannen op het gebied van de sociale toestanden houden o.m. het volgende in: Bevordering der dorpseco nomie, ter voorkoming, dat de economi sche toekomst van de Papoea alleen ge zocht zal worden in de loondienst. De richtlijn, welke in dit opzicht het werk van het onderwijs en dat van de dienst van de landbouw beheerst, is die van ont wikkeling van de inheemse landbouw, waarbij de Papoea wordt opgevoed tot landbouwer met een eigen bedrijf, dat mede op de export gericht is. Vakoplei ding voor autochthonen, opleiding van inheems medisch personeel; intensivering der preventieve malariabestrijding; bouw van een centraal, modern ziekenhuis te Hollandia: van een leprozerie te Fakfak; van een krankzinnigengesticht; propage ring van een meer hygiënische levens wijze; bouw van een bestuurscentrum te Hollandia-stad, omvattende 200 woningen en kantoorgebouwen. Naast onderwerpen van sociale en eco nomische aard, komt op de agenda van deze raad voor: vernieuwing van het dorpsonderwijs en verbetering van de op leiding der dorpsonderwijzers; uitbreiding van het onderwijs in het algemeen en van de vakopleiding in het bijzonder: het op richten van een middelbare school (HBS met 5-jarige cursus) te Hollandia, waar toe de R.K, Missie het voornemen koes tert. In oprichting is een bodemkundig bu- (Van onze Brusselse correspondent). Op een tiental kilometer van Aarlen, in het dorpje Fouches, ligt, vlak naast de oude Romeinse heirbaan van Reims naar Trier, een heuvel, die zich 360 m. boven de zeespiegel verheft. Volgens een legen de is daar een gouden wieg verborgen. Deze heuvel heet Promberg en er omheen ligt een akker, die Heiden wordt genoemd. Beide namen zijn vermoedelijk afkomstig uit de periode der Frankische bezetting van dit deel der provincie Luxemburg. Doch vóór de Franken was het daar een druk centrum, dat geromaniseerd was door soldaten, ambtenaren en kooplieden, die uit Noord-Gallië langs de Moezelvallei naar de streken van de Rijn trokken. Naar thans werd geconstateerd, werden de Romeinen, die in de omgeving van Aarlen-Fouches het tijdelijke met het eeuwige verwisselden, op de Promberg begraven. Reeds sedert tientallen jaren gaan de mensen van de streek, die zand nodig heb ben voor het bouwbedrijf, dit op deze heuvel halen. Deze werd zelfs geleidelijk als zandgroeve geëxploiteerd. De ontdekking, dat de Promberg een Romeinse begraafplaats was, werd eerst enkele weken geleden gedaan. En men heeft nu ook ontdekt, dat in de afgelopen jaren, wegens onkunde, domheid en heb zucht van de particulieren, die daar zand kwamen halen, drie a vierhonderd Ro meinse graven, met de zeldzame voorwer pen, die er zich in bevonden, werden vernield. Zoals men weet, was het een heidens gebruik, de overledenen verschillende voorwerpen in hun graf mede te geven, die zij in hun ander leven nodig konden hebben: potten met levensmiddelen of met geld, wapens enz. Ontelbaar zijn de voorwerpen, die in de loop der jongste jaren door gravers wer den vernield, of zoek gemaakt. Slechts enkele ervan konden gered worden door een dorpsonderwijzer en door een Atheneumleraar uit Aarlen. Eindelijk is thans de rijksdienst voor opgravingen ter plaatse verschenen, met een deskundig personeel, om te redden wat nog te redden is. Deze dienst ontdekte nog een zeventig tal graven, die methodisch onderzocht werden en op plan gebracht. De meeste waren 75 c.m. breed en maar 40 cm. diep. Men vond er borden en vazen uit gebak ken klei, bronzen sieraden, muntstukken met de beeltenis van Romeinse keizers, bijlen, scharen, messen en soort soep lepel van ijzer, en... een Romeins scheer mes. Men kreeg ook het bewijs, dat de overledenen verbrand werden en dat het hun as was, die in het graf werd bijge zet. Volgens de ontdekte muntstukken, zou deze begraafplaats uit de eerste eeuw na Christus dateren. Terecht wordt nu geprotesteerd tegen het late ingrijpen van de rijksdienst voor opgravingen die niet eerder heeft voor komen, dat bij het afgraven van die berg zoveel zeldzame voorwerpen uit een vèr verleden, voor altijd zijn verloren gegaan. reau. dat de bodemkundige exploratie van het land zal aanvatten, teneinde de basisgegevens te verzamelen voor een juiste beoordeling van het nationale agrarische potentieel. Ten behoeve van cfe klein-landbouw door niet-inheemsen zijn te Manokwari proef cultures aange zet van koffie, cacao, tabak, aardnotan, mais, cassave en vruchtbomen. In studie is een plan voor de openlegging van 2 a 300 ha in het achterland van Me- rauke gelegen gronden, welke geschikt zijn bevonden voor de natte rijstcultuur. Verbetering van de fok van inheemse varkens en uitbreiding van de pluimvee stapel. Propaganda voor rationelere visserij-methoden onder de inheemse be volking. Het ligt in de bedoeling de exploratie naar mineralen in de komende jaren sys tematisch ter hand te nemen, zowel van overheidswege als met inschakeling van mijnboutu-maatschappijen, waartoe reeds besprekingen worden gevoerd. Eveneens zijn reeds besprekingen geopend met het particuliere bedrijfsleven mor de vesti ging in Nieuw-Guinea van verschillende industrieën. Plannen zijn in uitwerking voor de verbetering van de havenfacili teiten in verschillende plaatsen (Hollan dia, Biak, Manokwari, Sorong en Merau- ke). Er zijn onderhandelingen gaande over de oprichting van een kustvaart bedrijf. Plannen zijn in voorbereiding voor de verbetering van verschillende vliegvelden en voor uitbreiding van de daarbij beho rende installaties en diensten. De in aan leg zijde wegverbinding van het Sentani- meer naar het ten Zuiden daarvan ge legen Nimborangebied zal worden voort gezet. De verbinding dient ter openleg ging van de Nimboran, alwaar bruikbare complexen cultuurgronden, ter oppervlak te van 12.500 ha, zijn aangetroffen. schepen. Daar Sloeg hij een en ander in een pakhuis op en keek er nooit meer naar om. Zo ging het ook met talrijke andere kunstschatten, die hij uit een merkwaar dige koopzucht kocht. Later herinnerde hij zich opeens, het een of andere beeld of "een oude koets ergens te hebben ge zien. Dan belde hij een venduhuis op en was het kwijt. Ma-ar toen hij omstreeks de dertiger jaren, na de grote krach van 1929, waar door ook zijn krantenimperium rzp des recht, want Pulitzer liet door een andere tekenaar zijn „Yellow Kid" voorzetten, en Hearst had de originele „Yellow Kid". Uit wat de Amerikaanse bladen in hun levensbeschrijvingen nog meer mededeel den, lichten we, dat hij een vermogen van twee honderd millioen dollar heeft nagelaten, ondergebracht in drie funda ties: de eerste voor zijn weduwe, de tweede voor zijn vijf zoon® en de derde voor liefdadige doeleinden. Dit vermogen bestond o.a. uit een film maatschappij, welke hij ten behoeve van de actrice Marion Davies oprichtte, - mijnen, huizen en grond in New-York, zelfs grondvesten schudde, noodgedwon- een kasteel in Wal grootgrondbezit m gen vele kostbaarheden verkopen moest, Mexico en de San simeon ranch in Nieuw was hij door het dolle heen. Mexico, ongeveer duizend vierkante Dit en nog veel meer vonden we in de kilometers groot en voor een gedeelte uitvoerige artikelen, welke de Ameri- langs de kust van Californië liggend, kaanse kranten wijdden aan het ver- Zijn eerste grote stunt" lanceerde hit scheiden van de krantenkoning over in ,895. Toen verscheen het aan hem toe wie we reeds het een en ander hebben behórende blad „New-York Journal" met medegedeeld. een voorpagina, waarop onder een enor- We kunnen echter de verleiding niet me kop de huwelijksvoltrekking beschre- weerstaan, nog enkele interessante bij- ven werd tussen de hertog van Marl- zonderheden over te nemen. Daar is ten borough en miss Consuelo Vanderbilt eerste de oorsprong van de betiteling Het was een der eerste huwelijken tussen „yellow press", waarmede de Amerika- de oude Engelse adel en de Amerikaanse nen de sensatiebladen aanduiden. Gele geldaristocratie. Het verslag werd van pers, het k.wam in het spraakgebruik, doordat de bladen van één van William Randolph Hearsts grootste concurrenten, Joseph Pulitzer, een „comic strip", dus een getekend vervolgverhaal hadden, waarvan „Yellow Kid", het gele jochie, de höofdpefsoon was. „Yellow Kid" was buitengewoon popu lair. Afgunstige krantendirecteuren spra- de voorpagina op drie volgende voortge zet en was met een grote tekening van de plechtigheid verlucht. Ofschoon als een man van het formaat van een William Randolph Hearst ernstig ziek ligt en men het ergste vreest, reeds van te voren door de nieuwsbureaux levensbeschrijvingen worden rondgezon- den, liet de Hearst-pers dit na. De kran- ken over Pulitzers bladen op hautaine tenkoning wenste niet, dat daar zelfs ook toon als over zijn „yellow press", bewe- maar aan zijn dood gedacht werd De Franse nationale vergadering heeft het ontwerp-Depreux volgens hetwelk het debat over de schoolkwestie in feite on beperkt uitgesteld zou worden, met 276 tegen 196 stemmen verworpen. Het debat over de schoolkwestie is op verzoek van de socialisten tot Maandag uitgesteld. (Van onze Utrechtse redacteur). Naar wij vernemen werd gistermiddag In het stadhuis te Utrecht onder leiding van de wethouder van bedrijven, de heer H. Ploeg een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van de Unie van personeel in bedrijven van voedings- en genotmiddelen en van de Vereniging van groothandelaren in vlees, teneinde te eoeken naar een mogelijkheid tot op lossing van het conflict tussen loonslach- ters en de groep grossiers en slagers. Zoals men weet zijn sinds Maandag j.l. ruim dertig loonslachters aan het Utrecht se abattoir in staking gegaan, omdat de grossiers en slagers niet aan hun eis om 20 pet premie voor sociale Verzekering bi] te dragen, wensen te voldoen. Beide partijen zien met verlangen naar het einde van dit conflict uit en aanvankelijk leek het er in deze bijeenkomst op, dat zij reeds volledig tot overeenstemming waren gekomen, maar er bleef over enige kleinigheden nog verschil van mening bestaan. Er bestaat echter goede hoop,dat zij het over een paar dagen wel eens zullen worden en de loonslachters het werk weer zullen hervatten. Zij blijven weliswaar vasthouden aan hun 20 pet, doch er is alle reden om aan te nemen, dat zij met een verlaging van de slachttarieven genoegen zullen nemen. De vleesvoorziening van het publiek Naar eerst thans bekend wordt, heeft een aantal militairen van de 31ste regi mentsgevechtsgroep zich in de loop van de tiendaagse oefening „Mars" op onbehoor lijke wijze gedragen. Bedoelde groep, in totaal ongeveer 70 man, bevond zich op een gegeven ogen blik nabij de ruïnes van kasteel Enghuizen te Hummelo in de buurt van Doetinchem, toen er een hevige regenbul boven ben losbrak. Bij het zoeken naar een schuil plaats stootten zij in de ruïnes van het kasteel op een afgesloten kelderdeur. Enkelen van hen forceerden de deur. zij gingen naar binnen en kwamen toen tot de ontdekking, dat zij zich in een rijke lijk gevulde wijnkelder bevonden. Voor velen van deze door de regen en ver moeienis verkleumde militairen bleek de bekoring te sterk; zij deden zich te goed aan de wijnen en andere voorhanden zijnde dranken. De legerleiding is onmiddellijk tegen deze groep opgetreden. De grootste twaalf belhamels zijn in voorlopig arrest opge sloten in het depót voor discipline der Kon. landmacht, het *a|PP Nieuwersluis te Loenen aan de Vecht. Tegen de andere wijnliefhebbers is proces-verbaal opge maakt. Verscheidene militairen zullen in verband hiermede terecht moeten staan voor de krijgsraad te velde te Arnhem. loopt weliswaar geen gevaar, doch ver scheidene grossiers hebben moeite hun export-orders uit te voeren, terwijl ander zijds het gevaar voor de loonslachters niet denkbeeldig is, dat de grossiers er toe over gaan. voor het slachten eigen perso neel In dienst te nemen. De Economische en Sociale. Raad, die te Genève vergadert, heeft zich bezig gehouden met het jaarlijks rapport van de Internationale Vluchtelingenorgani satie (l.R.O.) De directeur-generaal van de I.R O., Kingsley, verklaarde in een het rapport begeleidend schrijven o.m.: „Het vluchtelingenvraagstuk blijft, tengevolge van de internationale spanning, zijn drin gend karakter behouden. In Europa pogen vluchtelingen nog steeds naar het Westtn uit te wijken. Vluchtelingen zul len blijven binnenkomen in West-Duits- land, Oostenrijk, Griekenland en in an dere Westeuropese landen, benevens in Triest". De laad nam, ondanks Russische cri- tiek, met vijftig tegen drie stemmen een. Amerikaanse resolutie aan, waarin hij zijn luf uitspreekt voor de wijze waarop de l.R.O. haar werk verricht. De strijd om de vertegenwoordiging van de Republiek Zuid-Molukken in Neder land is dezer dagen opnieuw opgelaaid, toen de Ambonezen, die in kampen in Zeeland verblijven, gezamenlijk een reso lutie hebben opgesteld en goedgekeurd, waarbij alleen dr Nikijuluw, gemeentearts te Rotterdam, als vertegenwoordiger van de Republiek Zuid-Molukken buiten het gebied van deze republiek wordt aan vaard. Deze resolutie, welke in «e" vergadering van de „leden van het volk der Republik Maluku Selatan" te Middelburg werd aan vaard gewaagt va" d® lncldenten in de woonoorden te Middelburg Schattenberg en Vught. welke uitgelokt zouden zijn door 'n groep onverantwoordelijke tegen standers van de heer Nikijuluw. Zij acht deze gebeurtenissen een smet op de eer Van deze vertegenwoordiger, die onlangs zoals bekend 't bureau Zuid-Moluk- Advertentie Hoe heerlijk de vacantie ook was, toch slaakt menige moeder even een zucht van verlichting als die kleine (en grote!) druktemakers weer naar school zijn. Nu kan moeder eens rustig op de va- cantietijd terugzien. Wat was het prettig logeren bij Mien en Henk! Een prima huisvrouw ook, die Mien. Wat schonk zij 's morgens een heerlijke kop koffie en 's avonds een geurig kopje thee! Moeder had direct het r.ierk gevraagd en de naam in haar oor geknoopt: Niemeijer's koffie en thee, die zou zij voortaan ook kopenl En dan natuurlijk ook de waardepunten sparen vo.or dat prachtige „Safira"-tafel- bestek. Mien had het haar met trots laten zien. Direct maar even een briefkaart aan Niemeijer, Groningen schrijven om de gé- illustreerde cadeaulijst! VRIJDAG, 31 AUGUSTUS. HILVERSUM H (293 M.) 7.00 KRO., 20.00— 24.00 NATIONAAL PROGRAMMA. 7.00 Nws.; 7.15 Ochitendigymn.7.38 Gram.; 7.45 Morgen gebed: 8.00 NWS.: 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.16 Symph. ork en soliste; 10.45 Pianorecital; 11.00 Voor de zieken; 10.40 Klarinetrecital12.00 Angelus; 12.02 Metropole ork. en soliste; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nws.; 13.20 Actual.; 13.25 Orgel; 1.7.45 Voor de vrouw; 14.00 Zang en orgel; 14.20 Gram.; 15.00 Gram.; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Gram.; 17.30 Omroepork. en sol.; 18.10 Kath. sign., commentaar uit de Benelux en West-Indisch commentaar; 18.30 Amusementsmuz.18.52 Actual.19.00 Nws.; 19.15 Regeringvuitz.: „Verklaring en toelichting"; 19.35 Lichte m'ij.; 19.58 Kath. signaal en buiten overz.; I'm Gram.; 20.90—24.00 Nationaal programma 27.CO Nws.; 20 05 Ned. Volksliederen; 20.40 „Voor moed beleid en trouw" (klankbeeld ever M w. O.); 21 00 „Drie kwartier vertier it t Oranjekwartier!"; 21.45 „Marijke Meu", (hoorspel); 22.25 Gram.; 22.30 Radio Philh. Ork.; 23.00 Nws.; 23.15 Bezoek aan de ten toonstelling ,,'t Oranjehuls Thuis", te Gouda; 23.2024.00 Lichte Ned. gram. HILVERSUM I (402 M.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 18.00 VARA, 19 30 VPRO.. 20.00—24.00 NATIONAAL PRO GRAMMA TER GELEGENHEID VAN DE VER rAARDAG VAN H. K. H. PRINSES WILHELMINA 7.00 Nws.; 7.13 Gram.; 8.00 Nws.; 8.10 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.: 10.00 „Thuis" (caus.); 10.05 Mor genwijding: 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw: 10.45 Gram.; 1195 Voordracht; 11.25 Gevar. progr.; 12.00 Musette-ork.; 12.33 Gram; 12.45 Sportipr. 13.00 Nws.; 13.20 Orkastconc.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Kamerodk.15.00 WereMsensaties. De Brandkast van Madame Humbert" fhoorspel); 15.30 Gram.; 18.00 Orgel en zang; ic.30 Voor de jeugd; 17.00 Vocaal Dubbel kwartet; 17.20 Gram.; 18.00 Nws.; 18 15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht 19.00 Plano; 19.15 Buiten!, overz.: 19.30 Caus.; 20.00 Nationaal programma Zie H. I. 33) Dan heb ik nieuws voor de dames en heren. Anthony Moncrieff bezat twee revolvers. Het tweede exemplaar vonden we in de overjas van de dode. Daarmee heeft de moordenaar niet geschoten, want alle kogels zitten er op. Mr Moncrieff was gewoon, elke avond voor het naar bed gaan een wandeling te maken. Deze keer deed hij het tegen zijn gewoonte gewa pend, wat er op wijst, dat hij met de mo gelijkheid van een aanslag rekening hield een aanslag door iemand, die onder zijn dak leefde. Het probleem is heus niet zo ingewikkeld als het schijnt. Sar gent zuchtte en zette de ondervraging voort. Isadora en Helen wisten evenmin van iets. Ten slotte wendde de inspecteur zich tot Henderson. U sluit de rij. Niet, omdat ik u de minste onder de broeders en zusters acht. Anthony Moncrieff was ten opzich te van mij niet mededeelzamer. Sargent leunde in zijn stoel achterover en zag de groep met vage glimlach aan. Het spijt me, dat ik het moet zeggen, dames en heren, maar één van het gezel schap liegt. De charmante manier, waar op hij het zei, ontnam er het beledigen de aan. En degene, die liegt, schoot mr Moncrieff dood. Er viel een drukkende stilte, slechts onderbroken door het klaaglijk janken van Woyko. Ogen staarden onderzoekend in ogen. Henderson liep naar de terras deuren en tuurde naar buiten. De mist hing nog dik. Melchior vloekte ten slotte. Is er niets aan te doen, dat die el lendige hond zijn bek houdt? viel hij uit. Een miserabel geluid, gaf Henderson toe. Als ik bijgelovig was, zou ik bewe ren, dat Woyko weet, wie zijn baas ver moordde, en er naar snakt, de dader aan flarden te scheuren. Zeker iemand in de bibliotheek mag dankbaar zijn, dat het dier vast ligt. Lawrence mompelde iets onverstaan baars. Soper had een gevoel, of duizenden venijnige speldepunten hem in de nek prikten. Er werd aan de deur geklopt. Sargent riep „Binnen". Het was dezelfde agent, die over degevonden kogel had gerapporteerd. Op onderdrukte toon deel de hij zijn chef iets mede, waarna hij zich verwijderde. Uw kamers zijn doorzocht, zéi de inspecteur tot het gezelschap. Ik hoop, dat u me er niet boos om aankijkt. Zoiet? hoort er eenmaal bij. Er is geen revolver gevonden. Hij trok de schouders op. Ik had het ook niet verwacht. Wilt u daarmee zeggen, dat u weet, wie oom Anthony vermoordde? vroeg Melchior. Zover is het nog niet, al ben ik een flink eind op streek. De moordenaar deed zijn werk handig, dat geef ik hem na. Toch hangt hij. Met één ding hield hij geen rekening met de mogelijkheid van een ooggetuige. Opnieuw was het doodstil. Soper's ge zicht bleef in de jilooi, maar weer voelde hij het prikken in de nek. Een ooggetuige? herhaalde hij onge lovig. Iemand dus, die de misdaad zag plegen? Waarom niet? Is dat zo gek? Volgens dokter Temple werd Mr Moncrieff om streeks middernacht vermoord. Toen scheen de maan. Het bleef helder tot twee uur, daarna heeft het zwaar gere- gend. De mist kwam tegen zonsopgang opzetten. Zeer zeker bestaat de moge lijkheid, dat de moordenaar werd gezien. Soper lachte onzeker. U fantaseert! U gelooft er zelf geen woord van! Zou u denken? Natuurlijk. U veronderstelt, dat de moord door één van de huisgenoten is gepleegd. Derhalve moet uw fameuze ooggetuige ook iemand van ons of van het dienstpersoneel zijn. Waar/m dan niet voor de dag gekomen? Wacht maar! glimlachte de inspec teur- Henderson draaide zich om. Arme Wcyko! Ook een hond heeft een hart. Hoert hem eens te keer gaan! Hij jam mert om zijn dode baas en tegelijk ver vloekt hij'de moordenaar. Als hij hem te pakken krijgt, stond ik niet graag in zijn schoenen! Om beurten keek hij Melchior, Lawrence en Soper aan. De laatste begon zich onbehaaglijk- te voelen; hij kon niet toe komen wam de gedachte, dat Hender son en de politieman met hem speelden ale de -kat met de muis. Toch beschouwde hij. naar het uiterlijk, met stoicijmse kalmte de sigaret in zijn hand. Een paar minuten verstreken. Waar blijf je met je ooggetuige, in specteur? vroeg hij tartend. Zo n haast? Nog even geduld. Sar gent gaf Henderson een wenk. De advo caat ging naar de deur, sprak zachtjes met iemand op de corridor en keerde te rug. De politieman vervolgde: „De oog getuige kan ook achterwege -blijven op voorwaarde, dat de dader terstond be kent Hij besnaart zich enige hoogst on aangename minuten. Niemand opende de mond. Soper sloeg ee" denkbeeldig pluisje van zijn mouw, grijnsde en zei tenslotte: Inspecteur je bent je carrière mis gelopen! Je had filmregisseur moeten worden! Soper stond op, liep de bibliotheek door en ging daarna op een punt van het tehrijfbureau zitten. Weer trad een pauze in. Melchior ijsbeerde. Met een ruk bleef Mi staan, toen de deur werd geopend. Woykfc stormde het vertrek in. Harris, de butler, moest alle kracht bijzetten, om het dier in bedwang te houden. De ooggetuige, zei Henderson vlak. Woest deed Woyko een sprong vooruit, maar Harris was op zijn hoede. Hij had de bond stevig aan de lijn en trok hem terug. Kwaadaardig grommend ging het dier liggen, de bloeddoorlopen ogen fel op Soper gericht. —Wat moet de hond hier? bulderde Melchior. Weg er mee! Lawrence legde hem een hand op de schouder. Houd je kalm! Je kent Hender son langer dan vandaag. Hij is nu een maal dol op till-erlei theathaal gedoe. Isadora fluisterde met gefronst voor hoofd haar schoonzuster iets toe; Helen knikte afwezig. Eleanor keek van Soper naar de hond én van de hond weer naar Soper. Wioyiko was opgestaan en rukte verwoed aan de lijn. Houd hem stevig vast, Harris! zei Henderson. Woyko is in staat, de beul het werk uit handen te nemen. Hij weet wie zijn baas vermoordde en ik ook. Zo weet jij het? blafte Melchior. Ja, 't Heeft niets met theatraal ge doe te maken. Op mijn woord niet. Het lijkt een wedstrijd tussen jou en de inspecteur, wie het in hocuspocus wint, zei La-wrence misnoegd. Als jullie zoveel weten, waarom ons er dan buiten gehouden? Wij behoren er ook bij! Ik laat aan Woyko over het jullie te vertellen. Idioterie vond Soper. Toch stelde de geachte hem niet gerust. Hij herinnerde zich. hoe hij direct na de misdaad een ge voel kreeg, alsof Woyko hem had gade. geslagen. De hond was een vijand evenals de maan diie avond'. Zij had op geen ongelegener moment door de wol ken kunnen brengen. Toen Woyko's jam merend huiten. Die twee, de hond en het maanlicht, hadden het er op gezet, hem aan te brengen. Ineens werd hij zichzelf weer. Hij was bezig, zich gek te maken! (Wordt vervolgd). ken te Den Haag, dat onder leiding van de heer Lokollo in contact zou hebben gestaan met Westerling en de Stichting „Door de eeuwen trouw", ophief. In de resolutie wordt het besluit van de Ambonezen in Zeeland bekend ge maakt, waarbij ten eerste alleen het Rot terdamse bureau o.l.v. dr Nikijuluw als vertegenwoordiging van ore Ambonezen wordt aanvaard; ten tweede de heer Lokollo niet wordt erkend als vertegen woordiger van de Republiek en ten derde de C.R.A.M.S. (Commissie Rechtspositie Ambonese Militairen en Schepelingen) niet wordt erkend als officieel orgaan ter behartiging van de belangen der Ambo nezen. Men hoopt een compromis tussen beide partijen te kunnen bewerkstelligen en te komen tot een „algemeen welzijn van de strijd der Republik Maluku Selatan". Gisteravond zijn van Schiphol ver trokken de heren pater prof. dr L. C. J. Beaufort, O.F.M., mr dr J. Donner en dr M. J. Prinsen, leden voor Nederland van het Uniehóf van Arbitrage. Zij waren vergezeld van mr M. J. C. Reyers, die als griffier voor Ne derland zal optreden. De zitting van het Uniehof de eer ste tot nu toe gehouden vindt plaats te Djakarta. Prof. G. de Grooth zal Vrij dagavond naar Djakarta vertrekken. Op 11 September vertrekt pater Triene kens uit Gennep voor de derde maal naar de Philippijnen, pater H. van Rooijen uit Montfoort en pater W. Geraets voor de tweede maal en broeder Boggia uit Den Haag eveneens voor de tweede maal naar betzelfde werkgebied. Allen zijn missiona rissen van het H. Hart en vertrekken van het Missiehuis Tilburg. H. M. de Koningin ontving gisteren ten paleize Soestdijk de deelnemers aan de internationale studieconferentie over so cial case work, de nieuwe psychologisch georiënteerde richting in het maatschap pelijk werk. Hare Majesteit onderhield zich geruime tijd met de ruim 60 deelne mers uit 14 verschillende landen. De Ko- "lngin toonde warme belangstelling voor de onderwerpen, waarmede het congres zich bezig houdt, in het bijzonder met de moderne opleiding van maatschappelijke werkers in theorie en praktijk. Het ls niet onwaarschijnlijk, dat dr H. J. van Mook binnenkort een vaste functie zal aanvaarden bij de Verenigde Naties. Thans is dr Van Mook, zoals bekend is, voorzitter van de „special committee on public administration". Deze commissie werkt al enige tijd aan de samenstelling van een rapport, waarin onder meer uit eengezet zal worden op welke wijze men hulp kan bieden aan de gouvernements- adiministraties van de „landen in versnel de ontwikkeling". Op 4 September verlaat dr Van Mook ons lgnd om op 5 September opnieuiw de vergadering van de commissie te leiden. Het rapport zal zeer waarschijnlijk bin nen enkele weken gereed komen. Dr Van Mook, die door de Verenigde Naties ge vraagd is een blijvende functie in genoenjd werk te aanvaarden, zal in New York een beslissing nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4