Medische faculteit in Nijmegen voorlopig onder dak Aan het gebouw wordt de laatste hand gelegd Onder parapluie van de corruptie Amerikaanse steden beheerst door de onderwereld Per dag wordt anderhalf millioen aan de luchtmacht besteed De positie van liet overheids personeel in de P.B.O. „VUILE ROGGE" van een boer Prins Hendrik" omgeslagen met zes personen aan boord GEEN GENADE MEER"! Gevraagd wordt een OFFER voor onze eigen universiteit DAGBLAD VOOR SCHIEDAM £N OMSTREKEN J Zaterdag 1 September 1951 Ned. vliegtuig boven Engeland neergestort Eva Peron buigt niet voor bet volk! Mgr Montïrrfiii de V. S. Rapport der K.A.B.-commissie Afstoting van taken Veldbosiiquetten voor jarige Prinses Arrestaties in F ranse vergiftigings affaire Minister In J Veld WEERBERICHT Toekomstplannen Piloot redde zich met valscherm Plaats voor 167 studenten is te jong BLIKSEMAFLEIDER PROEVEN MET REDDINGBOOT Tweede proef E.V.C.-BESTUURSLID GEROYEERD ;y trnmmm ..MKi HELPT DE B/SSCHOP KERKEN BOUWEN/ De weerverwachting, geldig tot Zondagavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met regen, voorname lijk in de eerste helft van de verwachtings- jenode. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk ut Oostelijke richtingen, later tussen Zuid en West. Vrij koel. Zondag 2 September: Zon op 5.51 uur, onder 19.28 uur; Maan op 6.49 uur, onder 19.37 uur. Maandag 3 September: Zon op 5.53 uur, onder 19.25 uur; Maan op 8.06 uur, onder 19.47 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De collegezaal in het voorlopige gebouw van de medische faculteit, te \tjmegen. Men is juist bezig met het timmeren van een amphitheater. anneer men aan het eind van de St. Annastraat in Nijmegen het fraaie landgoed „Heyendael", dat door het bestuur van de R. K. Universiteit voor de medische faculteit werd aangekocht, passeert, krijgt men nauwelijks een 'ndruk van de veranderingen, die hier hebben plaats gehad. In de zeer decoratieve grote villa ziet men evenwel timmerlieden en schilders bezig. Deze inwendige verbouwing is overigens niet zo ingrijpend en dient alleen om de verschillende vertrekken, waarvan de plafonds met reusachtige figu ren zijn beschilderd, geschikt te maken voor bibliotheek, terwijl een ruime kamer op de begane grond wordt ingericht als vergaderzaal voor de hoog leraren. Onderwijl gaan de heren van het bouwbureau ongestoord hun gang met passen en meten op tekeningen, doch veel van wat eerst slechts op papier stond, is reeds werkelijkheid geworden en als wij dan een groot grasveld zijn overgestoken en ons een weg gebaand hebben door een dicht met rhododendrons begroeid bos, zien wij liet voorlopige gebouw voor de medische faculteit staan. Een bouwwerk, zonder enige pretentie, maar zeer evenwichtig van lijn; de archi tect J. v. d. Laan uit Oegstgeest, heeft ernaar gestreefd de indeling zo doelmatig mogelijk te doen zijn en bij zijn ontwerp rekening gehouden met een toekomstige uitbreiding. Vandaar, dat het 60 m lange gebouw van de grond of slechts 10 m noog is en behalve een souterrain alleen een parterre bevat. Eigenlijk zijn het twee lange gebouwen, die door een on geveer 5 m brede koppelgang met elkaar ■verbonden zijn, terwijl daarop haaks een voorgebouw, dat 1 m hoger is, werd ge plaatst en waarin zich de collegezaal be vindt. Het gehele complex werd boven met een schuine kap, die met blauwe oud- Hollandse pannen is belegd, afgesloten, De breedte van het lange dubbele gebouw bedraagt 20 m. Het gebouw werd opzettelijk laag ge houden. omdat men het ziet als rand- bebouwing van het toekomstige plein, dat op het grasveld is geprojecteerd en waar langs men later hoge gebouwen met drie of vier verdiepingen hoopt te zetten, no dig voor een academische ziekenhuiskern, klooster en collegezalen. Dan zal het voorlopige gebouw waarin zich nu een collegezaal verschillende practica en la boratoria bevinden, een onderdeel uit maken van de prae-klinische afdeling waarvoor waarschijnlijk vijf gebouwen dienst moeten doen. Om deze reden is ook de ingang tot het voorlopige gebouw, die ziph aan de zijkant bevindt, weinig monumentaal Bij ons bezoek had men juist in de hai een bakstenen trap van acht treden ge metseld, vanwaar men rechts de college. Een „Seafury" van de Nederlandse Marine is gisteren boven Engeland om laag gestort de vlieger wist zich met zijn v alscherm te redden. jjp vlieger die voor een oefenv lucht van de luchtbasis van St. Meryn, in Cornwall bij Wales was vertrokken, ge- aakte in moeilijkheden. Hij zette koers 'kaar zee en verliet, 'het toestel met zpn Valscherm Hii viel een honderdtal me- Urs van het strand in zee en wist zwem mend de vaste wal te berf^e.m 1ucht Het verlaten toestel maakte in de lucht een bocht, vloog terug naar hetHand en ojite neer, waarbij een landhwsjege heel werd vernield en een ander z beschadigd. In een der huisjes dat m bfand geraakte, kwam een hond in vlammen om. zaal ingaat. Een smallere trap leidt naar beneden voor de garderobe, terwijl men aan de andere zijde van het gebouw het souterrain ock kan benaderen via een poortje in een kleine muur, die daar op aardige wijze een hoek afsluit en welke i toegang speciaal bestemd is voor leve ranciers om de deur van de ontvang- ruimte voor goederen te bereiken. Daar voor moet men dus eerst een kleine binnenplaats oversteken, die aan de bui tenzijde een overdekte gang hoeft. In het souterrain bevinden zich ver der aan de ene zijde van de gang de laboratoria en een centraal magazijn, terwijl aan de overzijde verschillende technische afdelingen zijn: instrument makerij, glasblazerij, houtbewerking, fo tografie, teken-ruimte enz. en het ketel huis. Tussen de binnenplaats en de gar derobe komt de administratie. I Boven de hoofdingang is in de bak stenen muur een ruimte vrij gemaakt voor een hardstenen plaat met het wapen van de Universiteit. In de collegezaal, die 12 bij 13 m is, timmerde men een houten amphitheater dat aan 167 studenten plaats zal bieden. De demonstratie-tafel voor de hoogleraar stond er reeds, doch de verschillende aan sluitingen o.m. om de zaal te verduiste ren. hetgeen electrisch geschiedt, moeten nog gemaakt worden. In tegenstelling met de verschillende practica, gelegen aan weerszijden van de I lange gang en de onderscheidene voorbe- I reidingskamers. die een vloer van glacl I geschuurd cement hebben, terwijl de gang met betonnen tegels werd belegd, kreeg de collegezaal een houten vloer. De wanden zijn, gezien de aard van de vertrekken, die men als werklocaliteiten moet beschouwen, ruw gehouden en zijn bestreken met gebroken witte Keimse verf, waartegen de blauwe deuren mooi Een originele gedachte was het maken van een tapijt van bakstenen in de gang ter plaatse, waar men een wachtgelegen- heid wil scheppen en een tafel met stoe len komen zodat de gang niet afgesloten behoeft te worden, waartegen om vele redenen bezwaar bestond. Met man en macht wordt er gewerkt om het gebouw zo ver gereed te krijgen dat Maandag over een week de hoogle raren met instrumentmakers kunnen ko men om hun installaties aan te brengen Daarmee is ook de nodige tijd gemoeid en lo October moeten de colleges voor de eerste eerste-jaarsbeginnen. Het bezoek van mgr Montini, de sub stituut-staatssecretaris van het Vaticaan, aan de V. S. „houdt geen verband met de a.s. conferentie over het Japanse vredes verdrag", verklaarde gisteren de National Catholic Welfare conference te Washing ton. Genoemde organisatie was door mgr Montini tot het doen van deze verklaring gemachtigd. „FüR SüMMTL. FAHRZEUGE GESPERRT" HnnanJr*i0„Werc' °P enkele kilometers van de Oostenrijks beelci zo ^im-ews uemaakt. Vlak bij het wit stenen Madonna- voor liet Oostenrijkse „Burgenland" - het keilen* Liszt en de beroemde Dr Semmelweis, burchten „1 ,-Welks vuszta-vlakten beheerst worden door en Lvtlsrh van de EsterhazV's leest men in het Duits aes W«h'rrt de weg v£?r Hon9<irije voor alle verkeer verbindt n'osTe Hein die .Wcnen met Zuid-Oost Oostenrijk pert»mot, passeert echter by Oedenburg (8 km op het rechtse butd) nog zesmaal per aag een Kiem stukje Hongaars grond gebied Dan gaan alle coupédeuren dicht, op elke treeplank komt een gewapende Hongaarse soldaat te zitten en wie al te veel aandacht besteedt aan het gebied der vrije Hongaarse volksrepubliek, loopt het risico als spion uit de trein te worden gehaald.... Onze redacteur J. W. Hofwijk bracht tijdens een tocht dooi Oostenrijk, ook een bezoek aan het IJzeren Gordijn. Zijn indrukken daarvan kan men te midden van een ba rokke hoeveelheid andere impressies over Oostenrijk lezen op pagina 5 van dit nummer. Onder grote belangstelling van mili taire en burgerlijke autoriteiten is van daag het militaire vliegveld Soester- berg als vliegbasis van de Nederlandse luchtmacht geopend. Bij deze gelegenheid heeft de chef van de luchtmachtstaf, luit. gen. A. I. Aler gesproken over het luchtmachtplan van Nederland. In vier jaar zal er meer dan een milliard voor worden bestemd. Waar schijnlijk zal de steun van Amerika en Canada het bedrag der Nederlandse bij drage nog aanzienlijk overtreffen. Per dag wordt van 1 Januari 1951 af ander half millioen aan de luchtmacht besteed. De opbouw van Soesteroerg alleen zal ongeveer vijf en twintig millioen gulden kosten zonder materiële en exploitatie kosten. Generaal Aler zeide aanvankelijk ern- stiige bedenkingen tegen Soeslerberg te hebben gehad, omdat het in een dicht bevolkte streek ligt, maar het is onmis baar. De basis zal zeker hinderlijk voor de omwonenden zijn, vooral als er later duizend uur per maand zal worden ge vlogen, ook des nachts. Wij zullen alles moeten doen om de grote hinder te voorkomen, maar wij moeten in het oog houden, dat het gaat om de opbouw van een effectieve luchtmacht, ue generaal uitte tenslotte de hoop. er succesvol gevlogen en gewerkt zal worden om daarna de basis over te dragen aan de kolonel j. van der Werff, f°nl,Tianflanf van (ie luchtverdediging, die AST?ehcommando opdroeg aan oveiste A P. M. van Rooü, die ingaande morg-n als garnizoenscommandant van Soeslerberg zal optreden. ^adat de vlaggen waren gehesen defi leerden vier luchtvaartcompagnieën en vlogen twee formaties meteors, van elk tien machines, een formatie van acht spitfires en een formatie van zes lichte Austerverkenners over de basis. Vrijdag heeft de senaatscommissie voor onderzoek naar de georganiseerde mis daad, haar laatste "ei-slag uitgebracht. Te middernacht houdt de commissie op te bestaan. lui dit verslag zegt de commissie, dat oplichters in kleine steden zowel als mis dadigers in grote steden zich bescherming verwerven door plaatselijke autoriteiten om te kopen. De commissie dringt er bij het congres op aan, een door particulieren bekostigde nationale coördinatieraad tegen de misdaad in het leven te roepen om „het zoeklicht van de openbare waakzaamheid op misdaad en corruptie" gericht te hou den. In het verslag wordt de nationale hoofd stad, Washington, als een mogelijk knoop punt van onwettige gokkerij op grote schaal beschouwd. De onderwereld wordt verder verantwoordelijk gesteld voor een „ontstellend" toenemen van verslaafdheid aan verdovende middelen onder de jeugd. Het verslag samengesteld onder lei ding van de democratische senator O'Con nor, bijgestaan door de vroegere voorzit ter van de commissie, de democratische senator Kefauver zegt, dat het Ameri- Het voorlopige gebouw voor de medische faculteit te Nijmegen, dat zo goed als voltooid is. Ik wens liet Argentijnse volk per- s»oi lijk op de hoogte te stellen, dat het 'ttijii onherroepelijke en definitieve be slissing is af tc zien van het eervolle ^rzoek, dat mij door de werkers op 22 Augustus werd gedaan, aldus begon me- >uw Eva Peron met aarzelende stem, toespraak voor de Argentijnse radio, v arin zü haar besluit zich niet voor het Cc-presidentschap candidate te laten ste!len, meedeelde. o.j men zich zal herinneren, werd op Augustus tijdens een massale bijeen- p mst van, arbeiders de eandictetuur van i eron en zijn vrouw gesteld. Peron zeide oij dre gelegenheid, voor de wil van het. volit te zullen buigen. In politieke kringen te Buenos Aires "Prak men tevoren reeds de verwach- l!nS uit, dat mevrouw Peron tot deze stap zou besluiten. Men wees in dit verband op de hinderpalen, die de con stitutie 'haar candidatuur in die weg Steldé. Een daarvan dient hier vermeld: ^vice-president most dertig jaar zijn'. Dat haait Eva Peron, volgens deze zegslieden, niet. Zij is 29, In 1948 heeft de voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging een commissie geïnstalleerd, die tot taak kreeg de positie van het overheids personeel in de komende publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie nader te bezien. Voorzitter van deze commissie „Corporatief Statuut Overheids- personeel en van het later gevormde werkcomité werd dr W. L. P. M. de Kort, lid der Tweede Kamer. De commissie is nu met haar taak gereed gekomen en haar rapport is in druk verschenen. Dit rapport bevat drie conclusies De eerste daarvan luidt: „Het is ge wenst, dat de overheid taken, die momen teel door haar worden verwezenlijkt, ver tegenwoordigd en beheerd, doch die tot de doelstelling en de bevoegdheidssfeer van een lagere maatschappij dan de Staat moeten worden gerekend afstoot, ten be hoeve van een met publiekrechtelijke be voegdheden en verantwoordelijkheid toe geruste andere verwezenlijker, vertegen woordiger en beheerder. De medezeggenschap ten, opzichte van de vaststelling der wederzijdse rechtspo sities van werkgevers en werknemers en ten nnzichte van de functionele inhoud van de bedrijven of diensten, kan aan de werknemers (voorheen ambtenaren) wor- den toegekend °P dezelfde basis als het geval is in het publiekrechtelijk geor- ianiseerde bedrijfsleven en met behulp van organen, als voorzien in de wet op de Berdrij f sorganisatie In aansluiting op deze conclusie YPr? er in het rapport aan ^ermnercL0™ minister van Sociale Zaken op hem ge stelde vragen bevestigd heeft dat een goed, beleid vraagt, zich thans reeds te bezinnen op afstoting van taken, ten- einde te gelegener tijd daartoe het initia tief te nemen. Ondanks deze ministeriële verklaring komt het. de commissie voor, dat een dergelijke afstoting de eerste jaren niet tot de practische politieke gebeurte nissen gerekend mag worden. In afwachting der afstoting echter, zo meent de commissie, kan reeds onmid dellijk iels voor deze diensten worden nagestreefd op het stuk der corpora tieve medezeggenschap, te weten de me dezeggenschap voor dat, deel der amb telijke rechtpositie, dat betrekking heeft op het groeps- of persoonlijk welzijn van het personeel. Medezeggenschap van ambtenaren De commissie bezint zich vervolgens op de vraag, of het tot de morele en practische mogelijkheden behoort mede zeggenschap te verlenen aan ambtenaren, werkzaam aan een onvoorwaardelijke en onvervreembare overheidstaak. Zij heeft ook hier op het nog dat deel der amb telijke verhouding, dat betrekking heeft op het groeps- en persoonlijk welzijn der ambtenaren. In haar beschouwing ove- dit onder werp zegt de commissie o.m. 'dut er binnen de uitoefening van het budget-' recht door de overheid zowel juridisch als feitelijk nog zoveel ruimte is, dat er alleszins plaats is voor een ambte- narencorporatie die zelf de salarissen der ambtenaren vaststelt. Ambtelijke verhouding De tweede concluisie luidt: „Het is mo gelijk en gewenst, dat de overheid de ambtelijke verhouding met betrekking tot de ambtenaren buiten de vervulling van zijn functie (groeps. en persoonlijk welzijn der ambtenaren) op basis der me dezeggenschap organiseert. Dit geldt zo wel voor de ambtelijke verhouding van hen, die werkzaam zijn aan een onvoor waardelijke en onvervreemdbare over heidstaak als voor de ambtelijke verhou ding van hen, die werkzaam zijn aan een voor de overheid voorwaardelijke en ver- vreemdbare taak." Semi-corporatief verband Tenslotte wordt n°S besproken de mo gelijkheid van medezeggenschap ten aan zien van de ambtelijke verhouding met betrekking tot dc ambtenaar in de ver vulling zijner functie. De derde conclusie gaat hierover en luidt: „De verwezenlijking, de vertegen woordiging en hei. beheer van onvoor waardelijke en onvervreemdbare over heidstaken kan de overheid niet toe vertrouwen aan een ambtenarencorpora- tie. Zij kan de ambtelijke verhouding met betrekking tot de ambtenaar in de ver vulling van zijn functie niet op basis van het corporatieve medezeggenschapsrecht organiseren. Voor zover het betreft de vaststelling van wat ter functionnering van de dienst in de algemene rechtspo sitieregeling aan de ambtenaar dient te worden opgelegd, is het gewenst, dat de overheid de ambtelijke verhouding in een semi-corporatief verband met recht van advies organiseert. De instelling van een semi-corporatief orgaan als bedoeld in de vorige alinea verdient evenzeer aanbeveling voor de ambtelijke verhouding van de ambtenaar, werkzaam aan een Y00rwaardelijke en vervreemdbare overheidstaak, zolang deze taak in hej kader der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie 'niet is "afgestoten. Apeldoorn had zich gisteren feestelijk in rood, wit, blauw en oranje gestoken ter ere van prinses Wilhelmina, die in het. Paleis 't Loo. haar 71ste verjaardag vierde. De prinses deed dat in alle stilte en de talrijke honderden, die zich in de loop van de dag ophielden in, de omgeving van het paleis in de stille hoop een glimp van de jarige op te vangen, werden daar in teleurgesteld. Zij moesten volstaan met het tekenen van het felicitatieregister, wat dan ook velen deden. Namens het ge meentebestuur van Apeldoorn werd een veldbouquet bezorgd. Ook het personeel, dat de voorliefde van de prinses voor deze eenvoudige Flora's kinderen kent, had een ruiker veldbloemen gezonden. Voorts gaven nog enkele meisjes uit de omgeving van het paleis bloemen uit eigen tuin bij de portier af. In de namiddag was er voor het voltal lige personeel van paleis en houtvesterij, alles bijeen ruim 400 personen, een fees telijke bijeenkomst in de bioscoopzaal van het paleis. Een gedeelte van de midda£ werd door de gehele Koninklijke f amine bijgewoond. Na afloop maakten Koningin Juliana, Prins Bernhard en de .yier prinsesjes in de regen per auto een rijtoer door de bos sen in de omgeving. 1 kaanse volk „opstond om te eisen politie en openbare aanklagers grotere waakzaamheid aan de dag leggen bij het opsporen en veroordelen van misdadigers, die tieren onder de beschermende para pluie van officiële corruptie". De autoriteiten maken niet voldoende gebruik van de aangiften der gangsters voor de inkomstenbelasting om bewijzen voor hun-arrestatie te krijgen aldus het verslag. De commissie concludeert tot het bestaan van wat zij noemt „gevangen ge meenschappen", d.w.z. steden waarin de misdadigers en corrupte ambtenaren het bestaan naar hun wensen kunnen richten. „In deze „gevangen gemeenschappen' verdwijnt de democratie, omdat de gewone burger voor practische doeleinden niets over zijn bestuur heeft te zeggen", schrijft het rapport. Men kan niet verwachten, „dat de eerlijke burger in staat is mede te dingen waar voormalige dranksmokke laars, gangsters en straatschenders het po litieke beheer hebben overgenomen", al dus de commissie. i\/1 OEGEN begint de voetbal weer of- lr_L ficieel te rollen. Men heeft over het komende seizoen zo reeds het een en ander onder de uitvoerige Sporl- rubriek kunne lezen; wij betreden hei grastapijt uiteraard niet, bang voor de addertjes onder het aras. Maar er ligt buiten het meer voetbal- technisch terrein een ktcestie van tot ze kere hoogte psychologisch en morele aard. Wij willen het hier niet hebben over wat absoluut sport-verdwazing is. Doch de grote moeilijkheid bestaat ten deze o.i. hierin, dat men het lang niet eens is over de vraag, wanneer het sport-entlwu- siasme de perken te buiten gaat. Over deze kwestie nu pleegt men het in genen dele eens te zijn. Een bepaalde categorie van de lezerskring vindt een krant op Maandag vrijwel onleesbaar vanwege de pagina's sport, terwijl een andere groep van oordeel is, dat er nog altijd te wei nig sport in de dagbladen staat. De uiter sten van minder en nog meer mogen be denken, dat elke categorie van de abon nees aan haar trek dient te komen en dat dus voor een gezonde verhouding ge zorgd moet worden. Onze sportredactie meent en streeft er uiteraard naar te handelen bij de sportberichtgeving naar de juiste normen en wij mochten heel vaak, vele woorden van lof horen over ons sportnieuws. Dan is er nog iets. En hier doelen wij niet zo zeer op 'de sportbeoefenaars als wel op de supporters. Men hoort vaak critiek op de sport in die zin, dat zij te veel en uitsluitend de belangstelling van de jeugd en ook van talloze volwassenen heeftNu geven wij terstond toe, dat er veel sportmaniakken zijn en ook onder schrijven wij het zonder reserve, dat er andere dingen zijn, welke ook en meer de interesse van jong en oud verdienen. Doch laten wij de zaken nemen, zoals zij zijn. Het grootste deel van het publiek zoekt nu eenmaal ontspanning zonder in- spanning van de geest en sport heeft de aantrekkelijkheid voor de supporters datmede. dat zij geestdrift wekt en tot ze kere hoogte bevredigt. Het is dan ook vechten tegen de bierkaai om, het sport- enthousiasme van de man langs de lijn te willen doden. Dit nu gegeven, vinden wij het eigen lijk wel z'n goede zijde hebben, dat zo vele mensen tegen het weekend, des Zon dags en volgende dagen sterk in beslag worden genomen door de sport. Men zegt weieens: „als zij dat doen, doen zij geen ander kwaad". En daar wij de sport op zich helemaal geen kwaad vinden, kun nen wij de hoewel wellicht overdre ven sportbelang stelling niet zo zwaar betreuren. Natuurlijk, men diende daarnaast aan objecten van hogere waarde meer belang stelling te geven. En er moet naar ge streefd worden om dit te bereiken. Maar en 'nier laten wij geheel buiten beschouwing de zeer grote waarden van sport voor de serieuze beoefenaars al les bijeen kunnen wij nog altijd in de sport een bliksemafleider zien. aangezien de ledigheid, het oorkussen van de duivel, daarmede voor een goed deel gevuld wordt ANALYST Na een onderzoek naar de herkomst van het brood, dat oorzaak was van de dood van vier personen in het dorpje Pont Saint-Esprit, heeft de politie Vrijdag de 40-jarige molenaar Maillet uit Saint- Martin-la-Rivièrr gearresteerd. Tot de arrestatie werd overgegaan, na dat Maiilet's knecht had toegegeven op bevel van zijn baas „vuile rogge" te hebben gekocht van een boer. Deze knecht is voorlopig op vrije voeten gesteld. Voorts heeft de politie een bakker en drie boeren voor verder verhoor vastgehouden. Allen hebben bekend Maillet van graan te heb- De reddingboot „Prins Hendrik" van de K.N.Z.H.-Reddiiigmaatscliappij is Vrijdag op het H bi) Amsterdam een volle 180 graden omgeslagen. Er be vonden zich op dat ogenblik 6 personen aan boord. Vijf en twintig seconden later lag de motorreddingboot weer in haar normale stand op het water en stapten de opvarenden op de wal zon der ook maar een spatje te hebben opgelopen. Het was geenszins een on geval dit omslaan van de nieuwe aan winst van de K.N.Z.H.R.M. Integendeel het wa« de zwaarste proef, waaraan men een Schip kan blootstellen en de „Prins Hendrik" heeft deze proef glansrijk doorstaan. Een zware drijvende bok van de N.D.S.M. trok de reddingboot gisteroch tend gewoonweg ondersteboven om het zelfrichtend vermogen van de boot te beproeven. Er is namelijk aan stuur boordzijde een tank aangebracht, die vol loopt, wanneer de boot in omgekeerde toestand ligt. Eerst werd de „Prins Hen drik" over bakboord omgetrokken tot zij met de kiel naar boven lag. De tank aan stuurboordzijde vulde zich en na 47 se conden lag de boot weer recht. Een on derzoek wees uit, dat de luiken uitste kend hadden gewerkt, want er was na genoeg geen water in de boot gekomen. Toen begaven zicih enige leden van het technisch personeel van de red- dingmaatschappij, schipper Piet Bot, i iemand van de N.V. Schouten, waar de i „Prins Hendrik" gebouwd is, en de dochter van schipper Mees Toxopeus aan boord. In totaal zes personen. Zij namen plaats in de benedendekse ca bine, van waaruit de reddingboot ook te besturen is. Weer werd de „Prins Hendrik" omgetrokken. Ditmaal over stuurboord. Daar aan deze zijde de tank is aangebracht, die 3 ton water was de proef, die men met deze nieuw ste aanwinst van de reddingmaatsehap. pij had genomen, ten einde en waren de hoge verwachtingen, die men aan het. schip had gesteld, volledig beves tigd. Het zelfrichtend vermogen van de boot was getest en het resultaat van deze proefneming zal het gevoel van zekerheid van de bemanning zeker aanzienlijk verhogen. Zoals bekend, heeft de maatschappij „Nederland" de „Prins Hendrik" aange boden aan prinses Wilhelmina, die de reddingboot heeft overgedragen aan de K.N.Z.H.R.M. De volgende week zal het schip naar IJmuiden worden gebracht, om tegen November naar Den Helder te gaan waar de boot officieel aan het reddingstation zal worden overgedragen ben voorzien. Volgens de politie kunnen nog meer arrestaties verwacht worden. In totaal zijn ruim twintig personen door het brood bijna waanzinnig gewor den. Velen van hen moesten in zieken huizen in dwangbuizen gestoken worden of worden vastgebonden. Donderdag zijn de twee laatste gevallen van waanzin gemeld, doch Vrijdag waren er geen nieuwe gevallen en volgens berichten zijn verscheidene der in het ziekenhuis opgenomenen aan de beterende hand. Bij het onderzoek werd de politie ge leid door het publiek geheim, dat sommige Franse boeren, om de belasting op tarwe te ontduiken, graan direct aan molenaars verkopen. Bij dergelijke onwettige handel is het graan niet aan een onderzoek naar zuiverheid en kwaliteit onderworpen. Deskundigen van het regeringslaboralo- rium te Marseille hebben monsters van brood en m^pl uit Pont Saint-Esprit on derzocht en nierin sporen gevonden van moederkoren, een tarwe-woekerpla.it Geloofd wordt, dat deze plant de ziekte, die in de middeleeuwen „de brandende duivel" werd genoemd, heeft veroorzaakt. In de Nationale Vergadering heeft Abel Barrot (M.R.P.) een motie ingediend, die voorstelt de voedselkeuring in Frankrijk te verscherpen. Tevens wordt voorgesteld de dienst ter bestrijding van fraude van het ministerie van landbouw onder te brengen bij de minister van gezondheid. De Bondsraad van de Algemene Bond van Werkers in Chemische-. Voeding- en Fabriekmatige Bedrijven (E.V.C.) heeft P. S„ secretaris-penningmeester van bovengenoemde bond uit al zijn functies ontheven wegens door hem gepleegde financiële onregelmatigheden ten nadele van de organisatie. „Ik heb de reputatie gehad niet „neen" te kunnen zeggen, maar alles wat niet strikt nood zakelijk is vindt geen genade meer en moet maar een paar jaar wachten", zei minister In 't Veld gistermiddag in het Leerdamse raadhuis. De minister sprak aan het slot van zijn Leer damse bezoek over de banarde positie van de woningbouw. De regering kampt met drie zor gen en wel onze sterk gestegen militaire uit gaven, de prijsstijgingen der grondstoffen en de onzekerheid over de Amerikaanse steun. Als enige uitweg blijft de minister een bezuiniging zien van 15 procent op de 1500 millioen, die Nederland jaarlijks uitgeeft aan tabak, alcoho lica en snoeperijen. Bij zijn bezoek aan Leerdam, heeft de minis ter, die door zijn echtgenote vergezeld werd, enkele van de 36 woningen bezichtigd, welke in opdracht van de woningbouwstichting „Unicum" zijn gebouwd en binnenkort zullen worden op snoepen en geleverd. Daarna was een complex nieuwe wo ningen van de Patrimonium-stichting aan de beurt vooi een ministeriële inspectie. De dag werd verder gevuld met een bezoek aan de glasfabrieken, waar in het bijzonder de fabricage van het Leerdam-kristal 'f- aandacUt van dc'minister had. terwijl ook nog de emballage-fabriek Varsseveld had minister In 't Veld een informatieve ..minder roken, drinken kan opnemen, lag de boot ditmaal bin- j j„ r^enschoi^v"'werd genomen nen seconaen weer lecht. Hiermede j b-mpeeking op het gemeentehuis b gewoond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1