ageningenonderzoekings centrum van intern, betekenis Koninklijk Paar bij jubileum feestelijkheden Winden waaien Voorzitter Andriessen over de politiek der K.V.P. Russen laten zich niet zien in San Francisco Minister Stikker lunchte met Acheson Vooral de agrarische productie moet vergroot worden Ellendede kiem recht voor eigen Groot toneel te San Francisco. Spanning om rol van Gromyko Groter wereldaanbod van katoen JSsMK. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Dinsdag 4 September 1951 WEERBERICHT Driekwart eeuw landbouwonderwijs Gerechtvaardigde trots Zwaar noodweer in Z.-Amerika Oost-Zeeuwsch-V Icthihsc vlasnijverheid Met ondergang bedreigd Woningbouw moet allereerst aandacht blijven eisen Wilde jacht op gewa pende in(uit)breker Ratificatie plan- Scliuman uitgesteld OLIE EN ZEEP Tielse veiling staakt weer Licht in Franse schoolkwestie T( «natenexport naar Engeland stopgezet Het vijfjarenplan voor cle Marshall-louden Uitbreiding yeevoederwinning in ISederland Scheuren van grasland Mgr J. M. Groot Tot Kanunnik benoemd Productie steeg reeds belangrijk i Belofte of bedreiging? Nieuwe krater in de Kelut Asregen van 2,5 c.m. Duitsland wil meer exporteren Uitbreiding grondstoffen- industrie Jeugd experimenteerde met vuurwerk Tuee jongens teerden gewond Vluchtelingenvraagstuk bergt ernstige gevaren VERBRUIK NIET HOGER DAN VORIG SEIZOEN Centraal Economisch Plan 1951 Publicatie waarschijnlijk in September Da weerverwachtlng, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk veel bewolking, maar morgen overdag ook plaatselijk opklaringen. Overwe gend droog weer. Meest matige Zuidelijke wind. Iets warmer. Woensdag 5 September: Zon op 5.56 uur, onder 19.21 uur. Maan op 10.48 uur, onder 20.13 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze redacteur) Driekwart eeuw Rijkslamibouwonderwijs in Nederland is een aangelegen heid, die niet alleen de boeren raakt, doch de gehele Nederlandse bevolking. De resultaten hebben immers niet uitsluitend geleid tot een zo hoog mogelijke opbrengst van de bodem, maar kwamen ook tol uiting in een aanmerkelijke kwaliteitsverbetering van bet product. In het kort gezegd komt het hierop neer, dat de 3% millioen inwoners, die Nederland in September 1876 telde, toen te Wageningen het eerste Rijkslandbouw- schooltje geopend werd, niet zo goed gevoed werden als nu de biina 10 y2 millioen. Zulks zou totaal onmogelijk zijn zon der een wijdvertaktlandbouw-onderwijs en op een hoog peil staande landbouw wetenschap of zonder agrarisch onder zoek en agrarische voorlichting, geba seerd op dat onderwijs en die weten schap. Bovendien is de economische positie van ons land voor een groot deel afhankelijk van de landbouw en door een behoorlijke kennis van agrarische aangelegenheden, niet het minst ook door onderzoekingen aangaande de tropische landbouw in ons land. Boven dien staat een 'belangrijke 'bijdrage te leveren tot oplossing van het wereld- tekort aan voedsel. De voedselproblemen zijn wel het meest urgent in de wereld en vormen voor een groot deel ook de .grondslag van 't antagonisme tussen de Oosterse en de Westerse wereld1. Met gerecht vaardigde trots mogen wij vaststellen, dat in geen enkel land ter wereld een dergelijke graduatie van landlbouw-on- Maandagmorgen is het zuiden van het eiland Martinique (WeDt-dndië) en de omgeving van Fort France door een cycloon, die zich met een snelheid van ongeveer 180 kim per uur in westelijke richting bewoog, geteisterd. Tot dusver zijn nog geen berichten binnengekomen, die melding m. ken van slachtoffers, doch deze zwaarste ramp, die in de laatste twintig jaar het eiland heeft getroffen, heeft zeer veel materiële schade aange richt. Ten Noorden van Curasao. Aruba en Bonaire passeerde gisteren een tropische orkaan. In Mexico duurden gedurende het weekeinde de stormen en overstro mingen nog voort. In de laetste twee waken is daar het aantal de .n geste gen tot tenminüte 265. Men verwacht echter, dat dit aantal sterk zal stijgen als de reddmigspatnouilles doorgedrongen zijn in het woeste gebied tussen de Golf van Mexico en de Sierra Madire. Gisteren be gonnen de overstromingen enigermate af te nemen. Volgens de gemeenteraad van Sint Jansteen legt de waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch Vlaanderen" de vlasindustrie steeds grotere beperkingen op bij de ves tiging van nieuwe en de uitbreiding van bestaande roterijen. Daarom heeft de raad besloten het gemeentebestuur in de toe komst van advies te laten dienen door een geoloog en een juridisch deskundige. Tijdens de behandeling dezer kwestie in de raad bleek de verontwaardiging over de huidige gang van zaken bijzonder groot te zijn. Betoogd werd o.m., dat, ofschoon men volledig begrip heeft voor het grote volksbelang van een goede drinkwater voorziening. door de starre houding der waterleidingmaatschappij de Oost Zeeuwsch-Vlaam.se vlasnijverheid met on- j dergang wordt bedreigd. Hierdoor zou j hiet alleen de streek ten zeerste worden j getroffen, doch zou ook het landsbelang 'h ernstige mate worden geschaad, daar de Zeeuwsch Vlaamse vlasindustrie tot nu toe een zeer belangrijke deviezenbron Vormde. dierwijs bestaat als bij ons met het Ge volg, dat Nederland dé hoogste op brengst per ha. heeft. 1 I heorie en praktijk steunen op elkaar Een zeer gunstig verschijnsel bij het landiDOuwonderwijs, zoals dit in Neder land gegeven wordt, n.l. in direct ver band met onderzoek en voorlichting, is de nauwe aanraking met de praktijk. De praktijk 'brengt snel in toepassing, wat onderzoekingen aan het licht hebben ge bracht. Wetenschappelijke publicaties die nen hier dan ook steeds goed gefundeerd te zijn, want de praktijk is er steeds vlug bijom de juistheid' of onhoudbaar heid van een bepaalde theorie te be wijzen. De aardappel werd gered Het nut van onderzoek is voor de practische werkers wel duidelijk m het licht gekomen in 1903, toen veel aardappelziekten optraden en zich een degeneratie van de aardappel voordeed. Er werd begonnen met keuring van de gewassen te velde, cursussen omtrent plantenziekten werden gegeven, boeren en arbeiders werden geïnstrueerd aan gaande rassen en van lieverlede kwam men tot beter pootgoed, hetgeen ook aan onze export ten goede kwam. Prof. cür H. M. Quanjer en zijn staf medewer kers hebben op dit gebied baanbrekend werk verricht, waarvan nu geprofiteerd wordt. De rijksoverheid heeft ook niet direct het grote voordeel van goed georgani seerd landbouwonderwijs ingezien en heel eigenaardig is wel geweest, dat zij eerst de predikanten ais de meest aan gewezen personen zag, aan wie kennis op het gebied van de landbouw moest bijgebracht worden. Zo werd in 1815 J. A. Uilkens, predikant te Eenrum, be noemd tot hoogleraar in de landhuis houdkunde aan de Groningse universi teit. Op initiatief van dr W. C. H. Staring, die in 1863 de eerste inspecteur van het landbouwonderwijs werd', kwamen er gemeentelijke landbouwscholen, verbon den aan 3-jarige hogere burgerscholen. De eerste kwam in 1870 tot stand te Warffum en ook Wageningen kreeg in 1873 een dergelijke school, die zich spoedig in een grote bloei mocht ver heugen. Prof. Salvercïa, de opvolger van dr Staring als inspecteur, onderzocht daar de mogelijkheid de burgerschool met landbouw-onderwijs om te zetten in een Rijkslandbouwschool, waarop in en buiten het parlement aandrang was uit geoefend. en de gemeente Wageningen verleende daartoe gaarne haar mede werking. Het rijk was eerst krenterig De eerste directeur, de beer C. J- M. Jongkindt Coninck, is echter vaak in de belangstelling van het departement voor zaken van de landbouw en bereidheid om slechts luttele bedragen beschikbaar te stellen, teleurgesteld. De regering er kende <Je betekenis van deze inrichting van landbouw-onderwijs echter in 1917 door haar tot Landbouwhogeschool te verheffen. Wageningen is thans een centrum van landbouw-onderwijs en research met een wereldnaam. Behalve de ruim 20 laboratoria van de Landbouw hogeschool, die een staf van ruim 40 hoogleraren en meer dan 1000 werkers heeft, terwijl ongeveer 1000 studenten de colleges 'volgen, zijn er nog 25 zelf standige instellingen, die met het be drijfsleven verbonden zijn. De feestelijkheden Voor de herdenking van het 75-jarig jubileum is een uitvoerig programma samengesteld, te beginnen met de ope ning van een tentoonstelling in het Landbouwmuseum, Maandag 10 Septem ber. Voor de burgerij van Wageningen, die uiteraard zeer met de Landbouwho geschool meeleeft, zijn verschillende feestelijkheden georganiseerd. Woensda" 12 September, Donderdag 13 September komt Z. K. H. Prins Bemhard het na tionale bevrijdingsmonument onthullen, een beeld van Han Richters, dat is op gericht voor hotel „De Wereld", waar 5 Mei 1945 de capitulatie van het Duitse leger is ondertekend en welk gebouw door het Ministerie van Landbouw is aangekocht voor representatieve doelein den ten 'behoeve van <Je Landbouwho geschool. Prins Bernhard zal voorts enige insti tuten bezoeken, in Junushoff" een tea- party bijwonen, waar ook 12 Nederlandse landbouw-attachés' tegenwoordig zullen zijn en tenslotte de gast zijn vaal de stu denten-sociëteit „Ceres", waarbij Z.K.H. het beschermheerschap van de Studen ten-schietvereniging „Transvaal" zal aan vaarden. Vrijdag 14 September is de officiële her denkingsdag met een zitting om 10.15 uur in de stadsschouwburg „Junushoff", waar in o.a. minister Mansholt zal spreken. ^0mt HM- de Koningin op enlge tijd bij het monu- m_nt vertoeven, om daarna waarschijnlijk bezichtigend S 8tl enige insteUinSen te (Van onze correspondent) Dc heer W. J. Andriessen, voorzitter der KVP, heeft in Hoorn voor de af gevaardigden van de Kring Den Hel der een rede gehouden, waarin hij de na-oorlogse politiek der KVP besprak en daarbij o.m. de samenwerking met de andere partijen behandelde. In dit verband wees hij nogmaals op de bereidheid der Partij om een brede basis in de regering te handhaven. Als „Gezinspartij" heeft de KVP haar beginselen niet verloochend, o.mdoor haar activiteit ten aanzien van de kinder bijslag-regelingen. Zij voerde een krach tige sociale politiek, steunde de liberali satie-gedachte en de wens naar vrijere prijsvorming. Zij droeg het hare bij tot de afschaffing van de ondememingsbe.as- tiug, verlaging van loon- en inkomsten belasting, pleitte voor afschaffing van de omzetbelasting voor de detaillist en bevor derde de vermindering van de„heffing in eens". In de cultuurpolitiek streefde de KVP naar gelijkstelling van het kleuter- onderwijs en stimuleerde ze het katho- liek nijverheids-onderwijs. In het regeringsbeleid na 1952 moet de zorg voor de volkshuisvesting pri mair zijn. Hieraan moet zo min moge lijk getornd worden. Desnoods moet van andere onderdelen van de begroting wat worden af geknibbeld, om de woning bouw voortgang te doen vinden. Spreker kon zidh verenigen met de- strekking van een voorstel der afdeling Zaandam, waarin ter billijke verdeling van de lasten door verhoogde na-oor- logse huren, een belasting^ op het totale woningbezit, gebouwd vóór 1040, werd aanbevolen. Met klem waarschuwde de heer An- eebruik te dv.i verstandig hiervan geen driessen echter tegen de onbillijkheid dat bleek hii bnvenÜ"' na, 'erzoek ook kleine huizenbezitters tevens bewo- ?i D°vendien nog twee revolvers ners door de hmirbelasting zouden Senator Joseph O'Mahoney van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den is trots op zijn pijp, een cadeau tje van Truman, die enige van deze pijpen onlangs uit Duitsland kreeg toegestuurd. £)e pijpekop is een ge- sneden carricatuur van de Ameri- kaanse president (Van onze correspondent). achtervolging door bos- van het Wandelpark te y^,Uo is de Venlöse politie er Maandagmiddag jn geslaagd een berucht de ™rl?;Uit Tegelen te arresteren, die «Üho cek uit de strafgevangenis te Was ontsnapt. B. hield bij zijn arrestatie een revolver in de hand, maar was op zak te hebben. Na een serie grote en kleine inbraken was B. enige tijd geleden door de Ven- lose politie op heterdaad betrapt en ge arresteerd bij een inbraak op de Leutber- berg te Venlo. fn jjet politieregister staat hij als een gevaarlijk inbreker geregi streerd. Smds hij uit de gevangenis te Scheveningen ontvluchtte heeft hij zien in het wandelpark te Genooi schuil gehou den. worden getroffen. Hun gespaarde geld, in een woning belegd, moet onaangetast blij ven. Als zeer voorname doeleinden ziet de KVP ook na de verkiezingen in 1952, een verhoging van de werkgelegenheid, de opvoering van de defensieve kracht, waar nodig nieuwe sociale voorzienin gen, de zorg voor de gezinsbelangen, een actieve middenstands-politiek en het we ren van een te grote staats-inmenging in zaken waai' particulier vruchtbaar kan worden gewerkt. Bij de zorg voor onze defensie mogen we niet verder gaan dan in 's lands be lang geoorloofd is. We moeten ons instel len op een bedreiging van buitenaf, maar nimmer kunnen we een uitholling van ons economisch potentieel toestaan. Na de rede van de heer Andriessen ontspon zich een uitvoerige gedaenten- wisseling, waaruit o.m. het aanvaarden van het voorstel-Zaandam resulteerde. In dit voorstel, dat aan de Partijraad ter behandeling zal worden gegeven, wordt een rechtvaardige belasting op het woningbezit. gebouwd voor 1940, aanbevolen, waardoor een nivellering van de huren enigermate wordit verkre gen en gelden vrijkomen die aan de wo ningbouw kunnen worden besteed. Voor de ratificatie van de overeen komst inzake het plan-Schuman was aanvankelijk als streefdatum 17 October vastgesteld, d.i. zes maanden na de on dertekening van de overeenkomst te Parijs op 13 April 1951. Deze datum zal niet kunnen worden gehandhaafd, daar de parlementen van de deelnemende lan den dit verdrag tot oprichting ran de Europese gemeenschap voor kolen en staal nog moeten goedkeuren. In Neder land zal bet plan op 5 September in de afdelingen van de Tweede Kamer wor den onderzocht. /N Westerbork zijn moeilijkheden op het gebied van het financieel beheer, naar wij lazen. Van welke aard die zijn, weten wij niet, maar in elk geval heeft de burgemeester ziekte-verlof ge kregen. Pieter Bruin maakte financiële moei lijkheden door wat vrijmoedig te nemen en geheel in de trant van het nemen, nam hij buitenlands verlof. Nu willen wij niet beweren, geheel vrij te zijn van financiële moeilijkheden in tegendeel, maar overigens is het bij ons andersom: de financiële moeilijkheden zijn het grootst na en niet vóór ons ver lof. Gelijk bij de meeste mensen! Zodat U kunt bevroeden, hoe de pa pieren thans staan! Eigenlijk moesten wij dus allemaal na ons verlof, dat eo ipso financiële moei lijkheden brengt, opnieuw verlof krijgen. Zodat van een verlof een verlof komt. Trouwens, een pretje komt nooit al leen; naast de spijsolie gaat de huishoud zeep in prijs omlaag, zodat men in de olie om zeep kan gaan! ANALYST. De staking bij de Tielse veiling Septer, die in afwachting van de schriftelijke vastlegging van de overeengekomen pun ten, Maandagmiddag was opgeheven, is gisteravond opnieuw door de vakbonden afgekondigd. Dit besluit werd genomen, nadat gebleken was dat de directie de mondeling gemaakte afspraken niet schrif telijk wilde vastleggen. Met 370 tegen 247 stemmen heeft de Franse nationale vergadering gisteren het Voornaamste artikel aangenomen van het ■"Offerings-wetsontwerp betreffende het onderwijs. Op grond van dit artikel kun nen leerlingen van middelbare scholen, die over een beurs van de staat beschikken, oortaan met deze beurs ook katholieke scholen bezoeken. Tot nog toe was het verplicht, naar een openbare school te Kaan. Vóór stemden Gaullisten, M.R.P., gema asde conservatieven en ongeveer drie kwart van de radicalen. Tegen waren de est van de radicalen, de socialisten en de communisten. De andere artikelen van de Wet voor de schoolherziening komen van avond en morgen in behandeling. De tijdelijke hervatting van de toma- tenexport naar Engeland is van korte duur geweest. Met ingang van heden, 4 Sep tember kunnen uitvoermachtigingen voor tomaten niet meer worden afgegeven, zo vernemen wij van de zijde van het minis terie van landbouw, visserij en voedsel voorziening. Alleen dc gisteren voor ver zending gereed gemaakte partijen kunnen "og voor export naar Engeland worden bestemd. Onder grote belangstelling werd gisteren te Amsterdam het stoffelijk over- schot ten grave gedragen van dr A. L. Brenninkmeijer, in leven directeur van de N.V. Algemene Confectiehandel C. A. Brenninkmeijer. De stoet na aankomst op het R.K. kerkhof Buitenveldert. Minister Stikker heeft Onlangs als voorzitter van de raad van ministers van de O.E.E.S. een Westeuropese productie-programma aangekondigd, dat een algehele productieverhoging in West-Europa inhoudt. De O.E.E.S. ver wacht op grond van dit programma, dat, indien de productie in de deel nemende landen in 5 jaar tijds met 25 pet. toeneemt, de economische situa tie in West-Europa aanmerkelijk zal verbeteren, niet in het minst vanwege de heilzame werking, welke een overeenkomstige vermindering van de invoer op de handelsbalans zal uitoefenen. San Francisco is °P lmt ogenblik een stad van diplomaten en van nieuws gierigen. Gisteren kwamen de laatste delegaties van de 48 landen, die aan de slotconferentie over het Japanse vredesverdrag zullen deelnemen, aan. Zij maakten van deze gelegenheid gebruik om onderling van gedachten te wisselen, behalve de Russen, die regelrecht naar hun hotel gingen en zich sindsdien niet meer hebben laten zien. De Nederlandse afgevaardigde, minister Stikker, lunchte met zijn Amerikaanse collega Aclieson en maakte, van deze gelegenheid gebruik om over de kwestie der herstelbetalingen het zijne te zeggen. Ook sprak Acheson met zijn Indonesische ambtgenoot Subardjo Ahmad over hetzelfde vraagstuk. De tekst is definitief en kan gewijzigd noch 'aangevuld wonden. Gisteravond laat kwam Truman in San Francisco aan. Hij zal vanavond de ope ning van die conferentie in het Marble Opera House waar zes jaar geleden d>e organisatie d'er V. N. werd opgericht bijwonen en vermoedelijk een toe spraak houden. Truman werd bij zijn aan komst opgewacht door tonijnvissers, die hem direct „in de sfeer" brachten, door hem te vragen, bij het vredesverdrag rekening te willen houden „met de mo gelijke Japanse 'concurrentie op visserij- gebied" Intussen vraagt iedereen zich af, wat Gromyko met de zijnen van plan is te gaan doen. Washington heeft reeds en kele malen onomwonden verklaard, dat het geen obstructie zal dulden en dat de ondertekening van h,e"t verdrag uiterst Zaterdag a.s. zal plaats moeten vinden. op het terrein van de veevoederwin- ning liggen. Dank zij het hoge tech nische peil van de landbouw in ons tand is in de laatste jaren reeds een aanmerkelijke verhoging van de vee- voederproductie doorgevoerd. Uitgedrukt in zetmeel waarde bedroeg bet veevoederverbruik voor de oorlog 6.2 millioen ton, terwijl die raming voor 1951-1952 6.7 millioen ton is, waarvoor een impotrtpieroentage van slechts 15 pet geldt tegenover 21 pot voor die oorlog. De betekenis hiervan springt temeer naar voren, wanneer men bedenkt, dat een belangrijk deel van deze importen tegen dollars moet worden betrokken. Bij verdere uitbreiding van de veesta pel kan het importperoentage van vee voeder niet worden verhoogd. Er is in tegendeel allies aan gelegen, dit te ver minderen. Deze vermindering zal kun nen worden bewerkstelligd door een rationele graslaindverplaginig en het scheuren van grasland ten behoeve van de uitbreiding van de verbouw van hak- vruchten. Wil de Nederlandse landbouw ten volle kunnen profiteren van een stabiele vee voedervoorziening. dan zal het grasland areaal in verschillende streken moeten worden ingekrompen, naar schatting zou den zelfs 200-000 ha moeten worden ge scheurd en dienstbaar moeten worden gemaakt aan de meer productieve ver bouw van veevoedergewassen. rijik, 271 in Duitsland' en 210 in Groot- Brittannië, alles per ha. I z- H- Exc. de bisschop van Haarlem I heeft de hoogeerw. heer mgr J. M. v,, aa'n ,e Vm "e Nederlandse Groot, vicaris-generaal, benoemd tot Ka- t landbouw in het nieuwe productiep-ro- nunnfk van bet Haarlemse kathedrale ka- Na de oorlog is reeds een belangrijke gramma van de QEES -zai grotendeels pittel. De uitvoering vam dit programma zal voor een belangryk deel voor rekening van d'e Europese agrarische (productie •komen, aangezien West-Europa nog steeds in 25 pet van zijn voediselbehoeften door import moet voorzien. De hernieuwde eis tot uitbreiding van die agrarische pro ductie zal hoge eisen aan de landbouw stellen, voonail in die landen, zoals Ne derland, waar de voortbrenging van landbouwproducten in vergelijking met voor de oorlog reeds is toegenomen. Het guntligfe effect van deze toeneming, die voor West-Europa op 10 pet kan worden geraamd. is echter geheel teniet gedaan door de uitbreiding van de bevolking m West-Europa met een overeenkomstig percentage. productieverhoging in de Nederlandse landbouw doorgevoerd, zoals blijkt uit de index van de productie voor menselijke consumptie. Deze index wordt voor 1951- 1952 geraamd op 130 tegen 100 voor 1948-1949, op basis van het door de OEES gevolgde systeem voor de bereke ning van de productie-niveaux in West- Europa. Daarbij komt dan nog, dat het produc tieniveau im Nederland reedl: hoger was dan elders. Volgens OEES-cijfers lag dit niveau in Nederland, wanneer men de waarde van 1 ton tarwe op 100 stelt, voor de oorlog reeds op 392 en thans op 495 tegen 337 in Denemarken, 183 in Frank- Dit laatste sluit dus uit, dat Gromyko, zoals de „Prawda" gisteren suggereerde, naar San Francisco is gekomen om „on- derhandelingen over het Japanse vredesverdag te gaan voeren". Weliswaar is Gromyko een geboren debater, maar het lis* i" de bedoeling, dat elke afge vaardigde slechts één uur aan het woord zal zijn en de Rus zou de zaken dus wel heel scherp moeten stellen, wil hij in dat tijdsbestek enig doeltreffend effect berei ken. Dat hij naar San Francisco is geko men met een vrij grote mate van zeker heid, dat hU kans van slagen heeft, staat vast. Daarom vraagt men zich af, welke troef hij achter de hand heeft. Een be lofte? Of een bedreiging? Tijdens een der eerste zittingen zal mi nister Acheson ails voorzitter de proce- dure-regells, die de Russen de wind uit de zeilen moeten nemen, ter goedkeuring aan de vergadering voorleggen. Zolang deze niet zijn aangenomen, zou hij Gro myko niet kunnen verbieden ..marathon- redevoerinigen" te houden. De „Prawda" heeft Gromyko en de zij nen een morele steun meegegeven in de vorm van een artikel, waarin beweerd wordt, diat Rusland „een beslissende rol in de overwinning op Japan heeft ge speeld". Uit Surabaja wordt gemeld, dat het aantal doden tengevolge van de uitbarsting van de vulkaan Kelut op Oost Java vijf schijnt te bedragen, onder wie drie amb tenaren van de vulkanologische dienst, die anderhalve kilometer van de krater een observatiepost bezet hielden. Volgens de eerste verkenningen is de bergtop niet dichter dan 6 kilometer te benaderen wegens de hitte en asregens. De aanvankelijk gesignaleerde modder stroom was vermoedelijk lava. Deze stroom kwam 12 km van de krater tot stilstand en richtte zeer grote schade aan. Tot Vrijdagmiddag was het op de Weste lijke helling van de Kelut totaal donker. Uit Kediri en Biitar wordt nog melding gemaakt van asregens. De aslaag bereikte 2,5 centimeter dikte. Men meent, dat naast het oude kratermeer een nieuwe krater is ontstaan, omdat er een rookwolk naast de oude krater opstijgt. De aanplant en de gebouwen zijn tot op 8 kilometer van de top totaal verschroeid. Dc Westduitse minister voor de Mar shallhulp, Biuecher. heeft Zondag bjj de opening van de Internationale jaarbeurs te Frankfort een dringend beroep gedaan op de Duitse exportindustrie tot vergro ting van haar prestaties. Er is geen enkele aanleiding voor, om de bereikte toeneming van de Westduitse export met bijna 70 procent ten opzichte van dc stand van 1938 ais echte expansie te beschouwen, want andere landen, die aan de wereld handel deelnemen, hebben in die tijd hun uitvoer nog meer vergroot. Biuecher deed een beroep op het buiten land, in te zien, dat Duitsland alleen dan voor de buitenlandse producten een waar devol afzetgebied kan zijn wanneer ook de afzet van Duitse uitvoer op de wereld markt zeker is. De minister bestreed de gerechtvaardigdheid der verwijten over 't uitblijven van voldoende investeringen in de grondstoffenindustrieën. Eerst nu kan en moet men met alle kracht beginnen aan de vergroting van de grondstoffen- productie, in de eerste plaats van de ko- lenproductie. De Oostduitse vice-premier heeft Zon dag bij de opening van de najaarsbeurs van Leipzig verklaard, dat een nieuwe interzonale handelsovereenkomst met West-Duitsland voor Oost-Duitsland van „vitaal belang" is. Oost-Duitsland kan zich echter niet veroorloven nog veel lan ger te wachten op de ondertekening van een dergelijke overeenkomst (ter waarde van ongeveer 840 milHoen). (Van onze cm-respondent) Van het vuurwerk, dat op de verjaardag van Prinses Wilhelmina op de Hilversunue heide was afgestoken, waren verschillende stukken, door de vuurwerkontstekers in het nachtelijk duister vergeten, blijven lig gen. De jeugd had spoedig ontdekt dat de achtergelaten stukken explosieve kracht hadden en ging aan het experimenteren. Het gevolg was, dat een jongetje aan zijn beide benen verwond werd en een andere jongen verwondingen aan zijn gezicht op liep. Politiewagens, waarin agenten via versterkers de bevolking opriepen de vuurwerkattributen in te leveren, patrouil leerden door de wijken, waar verschillen de ontploffingen waren gehoord. Onze landgenoot dr Van Heuven Goedhart, de hoge-commissaris van de V. N. voor de vluchtelingen, heeft de economische en sociale raad van de V. N. te Genève gewaarschuwd, dat onrust onder de bijna tien millioen vluchtelin gen in West-Duitsland en Oostenrijk zou kunnen uitgroeien tot een badreiging van de vrede, als men er niet voldoen de acht op slaat. Hij wees er op, dat de sociale om standigheden van de vluchtelingen steeds slechter zijn geworden, zodat het vluch telingenvraagstuk tevens een probleem van sociale en economische stabiliteit in Midden-Europa inhoudt. „De polltiek-extremistische bewegin gen, die in Duitsland verantwoordelijk waren voor het uitbreken van de twee de wereldoorlog, tierden op algemene ontevredenheid en wanhoop. Dezelfde toestand begint zich in Duitsland en Oostenrijk te herhalen", aldus de hoge- commissaris. „Millioenen vluchtelingen beginnen alle hoop op de V. N. te verliezen en zich te verlaten op hun eigen politieke organi saties, die zich in Duitsland reeds doen voelen en mogelijk snel een overheersen de nol kunnen gaan spelen. De jonge generatie onder de vluchtelingen heeft weinig vertrouwen in de toekomst, waar het de fefectiviteit van de democratie en haar mogelijkheden tot het oplossen van de vraagstukken betreft". De Internationale Adviescommissie voor Katoen voorspelt in haar Augnstus- overzicht, dat het wereldaanbod van ka toen dit jaar het naoorlogse record zal bereiken van iets minder dan 47 millioen balen, met inbegrip van de carry-over- voorraden. Het wereldaanbod van katoen zal volgens de commissie veel beter zjjn door de grote toeneming der productie, die in de eerste officiële Amerikaanse oogstraming van 17.2£ 3.000 balen tot uit drukking komt. De wereldproductie wordt geraamd op tussen de 35 en 36 millioen balen ver geleken met 27% millioen balen in 1950- 51. Met inbegrip van de car.ry-overvoor- een naoorlogs maximum zym. en globaal 3 millioen telen groter zijn dan de hoe veelheid, welke het vorige seizoen be schikbaar was. Er bestaat nog steeds zeer grote onze kerheid omtrent de vooruitzichten voor het katoenverbruik in de wereld in het lopende seizoen, maar het verbruik zal waarschijnlijk slechts weinig minder zijn dim het de recordJs slaande totaal van 33 millioetn telen voor het verbruik van 1950-51. Dit zal afhangen van de omvang van het Amerikaanse verbruik. Door op heffing van de beperkingen otp de Ame rikaanse katoenudtvoer en de grotere we reldproductie zal de concurrentie op de wereldmarkt bijna gelijk zijn aan de vooroorlogse. Volgens het overzicht zul- an de Amerikaanse prijzen een sterkere De publicatie van het centraal econo misch plan 1951 kan waarschijnlijk in de loop van September tegemoet worden gezien, aldus heeft de minister van eco nomische zaken a.L, prof dr A. H. M. Al- bregts, op vragen van 't Tweed-Kamer lid van Ne derhorst (Arb.) geantwoord. De publicatie heeft de laatste jaren tel kenmale moeten wachten totdat defini tief bekend was op welke bijdrage Ne derland in het kader van het Europese Herstelprogramma kon rekenen. Daar- naast noopte ditmaal de uit de interna tionale situatie voortvloeiende ernstige onzekerheid tot voorzichtigheid m.b.t. het openlbaarmaken van de cijfermatige ach tergrond der prognoses. Ten aanzien van de wens, het plan 1952 voor 1 Januari van dat jaar ter kennis van de Kamer te brengen, kan de minis ter tot zijn leedwezen niet meer toezeg gen dan dat hij zoveel mogelijk zal be raden zal hel. tot' .'e aanbod van -1951-52 invloed op dc wereldmarkten hebben dan I voi deren, dat dc aanbi.dirg ,:o s van iets minder dan 41 millioen balen. ;n bet voriae seizoen verantwoord woidt geacht piaa.s v, ui

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1