Den Bosch o Streven naar sportieve geest volgens de Olympische eed zijn Stadion Enige winnaar Heerenveen nu de enige verliezer,..,! DHC met 4—1 slachtoffer van BVV's stadion-première Feijenoord's tempo-verhoging beslissend tegen Bleijerheide Toevalstreffer de enige goal Sparta-defensie zonder Terlouw toch ongenaakbaar voor Emma Visser sprong 7,48 M. ft ..De Vliert is een fier park Michels toch prof Nul voor Hermes AJAX SLOEG NA EEN UUR TOE 5> B'-6* «s» Minister Hutten hees de vlag Bossche sport betrad haar nieuwe tehuis Elinkwijk door Haarlem verslagen SVVs stopper-poging weer mis '~Y J Bosschenaren voor hün doen op schot Harris debuteerde als auto-coureur Achilles in het eerste kwartier verslagen De Boer's beroemde record eindelijk verbeterd. Lutkeveld's speer op 68,24 i m L i n. UVA. MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 MAURICE DIOT WINT PARIJS—BREST—PARIJS LIMBURGERS MOESTEN MET 4—1 CAPITULEREN D.W.S. WON MET 1-0 VAN VOLEWIJCKERS tT GO AHEAD—E.D.O. 0—0 Meer dan 21 kreeg RCH niet. Van t ene uiterste in t anderei Limburgia won met 1 goal, NA 2-1 STORTTE V.S.V. 6-1 INEEN TOT Fanny won op de kogel ROOZENBURG—KELLER Minister Ruiten, geflankeerd door burgemeester Loeff en Fanny Blankets- horn, verklaart het Sportpark „De kliertte Den Bosch officieel voor geopend. (l an onze correspondent) DEN BOSCH, Zondag. Een belangrijke aanwinst voor stad, provincie, ja liet gehele Zuiden, noemde de Minister van O. K. en prof. dr F. J. Rutten het Bossche Sportstadion, hetwelk Z. Exc. Zaterdag, door het plechtig hijsen der Stadionvlag, officieel opende. De Minister hoopte dat daar de ware geest van sportiviteit heersen mocht, volgens het ideaal van de Olympische eed, die Fanny Blanker®Koen, juist voor de rede van Z. Exc., namens de sportieve jeugd van heel de wereld had uitgesproken, onder ademloos toeluisteren van het overvolle Stadion, dat met ruim dertigduizend toe schouwers gevuld was. Deze ingebruikneming is voor Den Bosch een tweedaags festijn geworden, waarbij telkenmale een volledig bezet Stadion getuige wilde zijn van de opvoering van hel even schilderachtige als gracieus beweeglijke Stadion- spel „Sportfantasie 1951", hetwelk Aad van Leeuwen schreef naar ideeën ontwerpen van Carel Briefs, die ook de algemene en artistieke Waar vóór vier jaar het onkruid nog welig groeide op een stuk oneffen wei land, staat thans fier en machtig hot nieuwe Bossche stadion „De Vliert". Be gonnen in 1947 is het bijna 30 ha grote terrein omgewerkt tot een ideaal oord waarop de sportieve Bossche jeugd in bijna al zijn gelederen allerlei takken van sport kan beoefenen. Men heeft van het overtollige zand, dat door afgraving en nivellering vrij kwam, een bijna 8 meter hoge ringdijk om het hoofdspeelterrein gemaakt en tegen deze machtige wand werden duizenden staan- en zitplaatsen gebouwd. Het gehele terrein is aange legd als een openbaar wandelpark waar voor vrijwel alle sporten een plaats is ingeruimd. Het park is omringd door een wetering, waarvan de waterstand, door middel van een gemaal op peil is te hou den. In natte tijden wordt het water uit geslagen, in droge kan water worden in gepompt. De belangrijkste terreinen zijn gedraineerd. Geografisch is het Sportpark te verde len in een Oostelijk en Westelijk gedeelte gescheiden door het eigenlijke stadion, dat 3035.000 toeschouwers kan bevat ten waarvan 9000 op zitplaatsen. Het Oostelijk deel is het domein van BW. Hier bevinden zich, naast het. BYV-pa- viljocn met kleedkamers, vier speelter reinen en een oefenterrein. In het Wes telijk deel bevinden zicli, naast, een enorm grote gymnastiekzaal en een drieklasstge sportschool, het restaurant, waar Schuite de scepter zwaait, alsmede kleedkamers, bestuurs- en directiekamers, douches, scheidsreehterskamers enz. enz. Op dit deel bevinden zich naast een turn- en athletiekveld, twee schoolsport terreinen t wee hockey- en twee kortbalvelden, acht tennisbanen met paviljoens enz. Het park heeft twee toegangen en de hoofdingang is zodanig ontworpen, dat verschillende verkeersstrommgen gescnei- den binnenkomen en vertrekken met vrye kruisingen naar parkeerterrein en ry- wieistalling. Wanneer men weet, dat het parkeerterrein plaats biedt voor dl>U auto's en 40 autobussen en d^wmlstal- ling 4000 rijwielen kan herbergen, dan krijgt men enige indruk van dit grootse sportpark, dat tot de best geoutilleerde van het land mag worden gerekend en een aanwinst voor het Zuiden. leiding had. Van de talrijke autoriteiten, die de ere tribune vulden, noemen wij o.a. de minis ters mr F. Teulings. prof. dr F. .1. Rutten en mr ,T. H. van Maarseveen. Voorts en kele oud-enim3|,ers, de Commissaris der Koningin prof. dr J. E. de Quay, leden van le en 2e Kamer, het College van Ged. en Prov. Staten, B. en W. van Den Bosch en voorts de geestelijkheid, militaire en politie-autoriteiten. De Nederlandse sportorganisaties waren vertegenwoordigd door functionarissen van vrijwel alle sportbonden en landelijke verenigingen. Ook de voorzitter van het Olympisch Comité, kolonel C. Pahud de Mortanges was aanwezig. Een gejuich weerklonk door het zon overgoten stadion toen de vlaggen van 34 sportbonden onder het schallen der mu ziek werden binnen gedragen. Het was een groots moment: de Sport betrad haar nieuwe tehuis, schitterend van accommo datie ,ruim en practisch van opzet. En opnieutw juichten de duizenden, toen Fanny Blanikers-Koen de Olympische vlag het stadion binnenbracht en de Olympische eed uitsprak. Burgemeester Loeff verzocht daarna minister Riutten de officiële opening van het Stadion te wil len verrichten, hetwelk Z. Exc. deed door het hijsen der vlag. als symbool der vol tooiing van het grootse project. De Sportfantasie „De Sportfantasie 1951", die de toe schouwers daarna enkele uren vermocht te hoeien. was een parade van jeugd en kracht, een schilderachtig schouwspel vol gratie en lenigheid, waarbij alle takken van sport hun symbolische expressie Itre- gen, of waarvan markante flitsen ver- j toond werden. Vooral het sportballet der meisjes, de zwierige, kleurige vendel- zwaaiers, de fanfare te paard en de jachtrit waren hoogtepunten, die aller bewondering kregen. Tot slot volgde een défilé, waarvan de bonte stoet der plm. drieduizend mede werkers deelnam en hetwelk werd afge nomen door de commissaris der Koningin, de voorzitter van het Olympisch comité, Mich eis hoeft thans officieetcencon- tract getekend mtet de Ivijs- sel), dat echter niet van kracht, zal zijn als Michels geen uitstel zou krijgen van de militaire dienst om studieredenen^Hij is thans geslaagd als leraar lichameirglce opvoeding en is voornemens in Kijssel op do academie zijn doctoraal te halen. Het betekent intussen wel een verzwakking voor Ajax, dat in één jaar tijd zijn top- spelers Van der Hart en Stoffelen en nu ook Michels aan het Franse beroepsspel verloor. kolonel C. Pahud de Mortanges en burge meester Loeff. Bi.i zijn dankwoord reikte burgemeester Loeff de zilveren Stadionpenning uit aan minister Rutten en aan Fanny Blanxers- Koen. Nadat de athleet Hans Har ting de bran dende faikkel door het stadion gedragen had, ontstak burgemeester Loeff daarmee het vreugdevuur, ais vlammend symbool van het Olympische ideaal, dat ook in dit nieuwe stadion mag worden hooggehou den, n.l. „belangrijker dan te zegevieren is het eerlijk te strijden". Zondagmiddag volgde, ten dele, een re prise van de Sportfantasie 1951, eveneens ten aanschouwen van ruim dertig duizend mensen. Na afloop daarvan heette burge meester Loeff B.V.V. welkom in het sta dion, waarna de Bossche club ..hoofdbe woonster" in eigen fraai tehuis haar eer ste wedstrijd speelde tegen D.H.C., de jongst gepromoveerde Westelijke eerste klasser. (waarvan elders in deze sport- rulbriek het verslag.) Het si>el van de nieuwe eerste-klasser Elinkwijk heeft in Haarlem geen al te sterke indruk achtergelaten. Zowel in technisch als in tactisch opzicht bleef de Utrechtse ploeg bij een toch heus niet sterk spelend Haarlem ten achter. Bovendien miste men in de voorhoede een flinke doorzetter, die de weliswaar talrijke maar niet gevaarlijke aanvallen een ander karakter had kunnen geven. In de achterhoede had vooral spil Ver hoef het zeer lastig tegen de uitmun tend op dreef zijnde Roozcn en reeds na zes minuten moest de Stichtenaar ondervinden dat het dekken van een inderdaad eerste-klas middenvoor hem heel wat hoofdbrekens kostte. Roozen wist hem n.l. handig te omspelen en doelman Van Elk kansloos het nakijken te geven (1—0). Haarlem begon hierna volledig de toon aan te geven, zonder dat het spel der Roodbroeken een. grote hoogte bereikte. Daarvoor waren enkele plaatsen in de voorhoede (Schilp. zand linksbinnen en Jacob rechts- buiten) te zwak j' bezet. Het moest dan ook hoofdza kelijk van Roozen en Groeneveld ko men. En aan deze spelers had <Je Elinkwijk - achter hoede, waarin we geen enkele uit blinker konden ontdekken, de han den vol. Een fraaie pass van Roozen wist Groeneveld op niet minder goede ROOZEN wijze te benutten *oed op dreef en. kort vóór .rust was bet Roozen zelf die de stand op 3—0 bracht. Met deze veilige voorsprong deed Haar lem bet na de pauze wat kalmer aan, maar bleef desondanks de ibeste papieren behouden. Enkele kansen werden even wel verknoeid en. in dit (laatste onderdeel toonde Elinkwijk zich eveneens van z'n slechte zijde. Haarlem scoorde trouwens ook met meer. Henk Faanhof was er niet bij. Van de 41 ingeschrevenen voor de nonstop-mon sterrace Pai'jjs-Brest-Parjjs kwamen er 31 aan de start en slechts 9 reden de koers uit. De beslissing moest in een sprint van twee vallen en wel tussen de Fransen Diot en Muller. Het was Diot die met anderhalve lengte winnaar werd en ook een nieuw record vestigde met de 1182 km in 38 uur 55 min. 45 sec. (oud record o.n.v. de Belg Hendrickx in 1948 met 41.36.42). De uitslag luidt: 1. Maurice Diot (Frankrjjk) 1182 km in 38 uur 55 mm. 45 sec., gemiddelde 30.362 kh/'h. 2. Edou- ard Muller (Frankrijk) op anderhalve lengte; 3. Marcel Hendrickx (België) 39 uur 4 min. 56 sec.; 4. Brambilla (Frank rijk) 39 uur 5 min. 17 sec.; 5. Devreese (Frankrijk) 39 uur 11 min. 27 sec.; 6. Charles Joly (Frankrijk) 39 uur 11 min. 29 sec.; 7. Morvan (Frankrijk) 39.14.39; 8. Pividori (Italië) 39.14.55; 9. Tacca (Frankrijk) 39.18.55. De uit Vlissingen afkomstige AAC-er Hans Harting werd wederom winnaar ran de in zijn geboortestad gehouden Boulevard-loop over S.600 meter en wel in zijn snelste tot nu toe genoteerde tijd van 10 min. 26,4 sec.: dr Belg Dcwachtc- rc werd tweede op ruim een halve mi nuutHerman Harting en Van Zee land liepen er nóg 5 resp. 9 sec. langer over. Lang hebben we niet o.p het herstel van de Zuidelijke kampioenen bc- ïoeven te wachten en inderdaad werd Nijmegen er het dubbele slachtoffer van. PSV klopte NEC met 31 en Willem II versloeg Quick N. met 03. Daarentegen stelde Blauw wit we derom teleur door bij Zwolse Boys slechts 11 gelijk te spelen, terwijl DWS met 10 tegen De Volewijckérs maar amper met de hakken over de sloot kwam. En zie: de kampioen die verleden de enige winnaar was, bleek nu de enige verliezer; Heerenveen zal niet alleen met het Westen maar ook met de sterkste onder de Ooste lijke clubs rekening moeten houden, wat de Enschedese Boys met een dui delijke 13 zege op Friese bodem alvast maar duidelijk naar voren brachten Van de debutanten was ditmeel Ju liana de enige die won en de kloeke 41 tegen RBC mag gezien worden. Voor Elinkwijk is een nederlaag te gen Haarlem evenmin schande als voor DHC tegen BW en voor Quick N. tegen Willem II evenmin als voor Oosterparkers tegen Be Quick, maar dat Theole op eigen grond ook van 't Gooi moest verliezen geeft voor de Tielenaren wel te denken. En verder? Memorabel zijn de gro te zege van AGOW bij Frisia. de zware nederlaag van het verleden zo fiks gestarte Leeuwarden tegen DOS de daverende triomf van Ajax over VSV, het dappere verweer van Achil les bij RCH, de hoge cijfers 3—5 :n SVVEindhoven (de Schiedammers gokten ook met hun zoveelste stop- per-experiment met van Schijndel ais r. half weer verkeerd en konden van hun 3 goals er 2 slechts uit penalties scoren). de weer productieve Feijenoord-voorhoede tegen Blejer- heide, het contrast tussen Hermes' 17 zege op Longa en zijn 10 nederlaag tegen Limburgia. het her stel van Longa dat juist iets beter op schot was dan Maurits. de draw die Emma aan Sparta moest afstaan en de vergeefse „record-reis van ADO naar MVV. Achtentwintig wedstrijden in de eerste klas. Bij de helft er van waren onze verslaggevers en corres pondenten in touw. En er is op deze tweede dag al wel een en ander dui delijk geworden in deze nieuwe com petitie. Men kan althans nu al min of meer de bokken van de schapen onderscheiden. En voor de niet in dit commentaartje of in de genoemde veertien wedstrijdverslagen vermelde resultaten verwijzen wij naar de uit slagenlijst. De at hl et ie Jew e d s t rij d tussen de TAm- burgen van België en Nederland 'tc Heus- den (h.) en waarbij de ploeg van Ned. Limburg werd gevormd door de athle- tiekafdeling RKAVM van de KSV Kim- briais door de Maastrichtenaren gewon nen met 1 Sj tegen 107 punten. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM. Zondag Feijenoord liceft met het door vijf invallers wel verzwakte Bleijerheide geen noemenswaardige, moeite gehad, kon In de eerste helft zelf ook niet op toeren komen en volstond toen met een reeds na 5 minuten door Van der Velde na een pass van Den Bleijkcr geseoord doelpunt maar sloeg in het tweede kwar tier na de rust met een plotselinge tem po-verhoging zijn slag: door Van Hoek op aangeven van Van der Velde, weer door Van Hoek na een onberispelijke swich van Den Bleijker en buy ten en tenslotte door Van der Velde uit een afgemeten voorzet van Den Bleijker. Vier doelpunten, wederom niet ontstaan door goed constant aanvalsspcl maar veeleer ook nu weer de bekroning- van individuele solo-stunts (vooral door Den Bleijker) en een paar uitschietende vuurwerk-attaques. Bleijerheide telde invallers voor dc ge hele middenlinie en de linker vleugel, ver toonde in de voorhoede te weinig samen- DWS mag met het resultaat van deze eerste Amsterdamse derby zeker niet ontevreden zijn, daar de verjongde Vo- lewijckersplocg bjjna de gehele wed strijd het tempo heeft aangegeven en de Spaarridammcrs soms de grootste moeite hadden de snelle grocn-witten van zich af te houden. Dank zij het zeer slechte afwerken van de aanvallen heeft Richter z'n heiligdom schoon gehouden, doch wanneer dc kansen, die aan weers zijden ontstonden, met elkaar moesten worden vergeleken, zou de schaal ruini naar dc Volewijckers doorslaan. Het enige doelpunt was een toevalstreffer zodat Spaarndam meer kreeg dan bet verdiende. Reeds in het begin van de strijd waren de Volewijckers volop in de aanval en na slechts enkele minuten spelen moest Rich ter reeds z'n klasse tonen toen hij eeu hoog schot maar. net onschadelijk kon ma ken. Doch na een kwartier kwam DWS wat los en het was Koevoets die Hage naars met een enorm hard schot op de. proef stelde. Stopperspil Kamstra speelde vooral in de eerste helft een sublieme partij en steeds bracht hij de goed opge zette DWS-aanvallen tot stilstand. Onverwacht kwam dan het doelpunt van de wedstrijd met nog 5 minuten spe len voor de rust. Dijkstra's schot was te zacht om gevaarlijk te zijn, doch uit de scrimmage die hieruit ontstond, knalde Klein plotseling langs de verraste Hage naars (lo). Na de rust pakten de Volewijckers weer energiek aan. doch het doelpunt dat na 8 minuten spelen ontstond werd wegens buitenspel afgekeurd. Weer kwamen Je Sro®p"Witten terug en de verdediging van de thuisclub, die de geblesseerde Wiertz wel zeer miste ondanks het zeker niet on voldoende spel van invaller Stern, had de handen vol aan de beweeglijke voorhoede van de gasten. Vooral de laatste minuten van de strijd, toen de Volewijckers alles op alles zetten om de gelijkmaker te forceren kreeg de Spaarndammer-achterhoede het wel zeer zwaar te verduren, doch de beroemd ge worden DWS-verdediging bleef ongenaak baar. Onder hoogspanning kwam het einde. Dc Belg Ley sen bleek in 2 uur 57 min. over 125 km de snelste in de Ronde van Oosterhout: 2. Storm, 3. Lakeman, 4- Brusselmans B. 5. Faanhof, 6. Van As, 7. Deivachter B, S. Smits, 9. De Vries, 10 Bakker. t Jan Hyzeiendoorn maakte te Heme Hill een tamelijk ernstige val en zal ver moedelijk voorlopig niet in wedstrijden kunnen uitkomen. hang om Kroon c.s. te kunnen verontrus ten, hield voor de rust met hard werken het spelbeeld nog lp evenwicht, ontplooi de in het eerste kwartier na de hervat ting zelfs een fel offensief, maar moest daarna voor de op hogere versnelling overschakelende Feijenoorders de vlag strijken. Barwasser r. back en Vrijhof voorkwamen een hogere score. Schaffrath en Aerts waren de enigen die tegen de dominerende Feijenoord-halves nog iets konden uitrichten, in de voorhoede schie pen Haas, Jansen en Hoenen zich elk twee goede kansen, maar de Haas was de enige cjie Van der Bijl wist te verslaan, waar mee hij de eer van zijn club redde (de. stand was toen 20) en midvoor Jansen zou de buitenspelregels nog wel eens kun nen nalezen Dat ver in de tweede 'helft keeper Vrij hof en de zwakke linksback Rabuda zien moesten laten vervangen door resp. Olie slagers en Crocver had op 't resultaat geen invloed meer. Wel deed zich met Vrijhof een zonderling incident voor: toen hij aan de schouder geblesseerd was geraakt, wil de scheidsrechter Hessink hem ais niet meer capabel laten vervangen, maar aan voerder Schlangen (wegens een blessure non-actief aan de kant) nam daar geen vrede mee, liep pardoes het veld op, werd door scheidsrechter Hessink resoluut weg gestuurd, kreeg in zo ver zijn zin dat Vrij hof het nog mocht proberen, maar moest capituleren toen bij de eerstvolgende Feijenoord-aanval Vrijhof weer met een pijnlijk gebaar naar zijn schouder greep en scheidsrechter Hessink hem toen tóch nog (voor Vrijhof's eigen bestwil) naar de kleedkamer verwees. (Van onze sportco'rrespondent) Elf fel op de overwinning beluste Bos schenaren gaven DHC geen kans om ook maar één ogenblik gevaarlijk te worden. Een grote wedstrijd is het echter niet'ge- worden, daarvoor had DHC technisch niet de kwaliteiten die de Bosschenaren bezit ten, maar tevens konden zij na rust niet de moed opbrengen dc 3—0 achterstand van dat ogenblik te gaan nivelleren. Voor rust was het vertoonde spel het aankijken nog wel waard, maar daarna zakte het zienderogen. Nadat burgemeester Loeff de aftrap had verricht, kondigde Krijgh, die de mid- voor-plaats bezette, met een oerhard schot aan. dat het BVV menens was. DHC probeerde het -aan de andere kant ook maar voorlopig kregen zij tegen de uit stekend ingespeelde BVV-achterhoede geen kans. De BVV-Iinkervieugel Heijmans—Stori- mans stichtte herhaaldelijk grote verwar ring in de DHC-defensie. maar met scho ten van Quaadvliet, Krijgh en Storimans wist doelman Van Schaijk voorlopig wel raad. Na 20 minuten werd het offensief van de thuisclub echter heviger en ge vaarlijker en toen Heijmans na een snelle combinatie met Van Beurden en Krijgh doelman van Schaijk voor het eerst liet vissen was het met de Delftena ren ook meteen gedaan. Bij de thuisclub vlotte het nu veel beter, terwijl de DHC-verdedigers steeds meer hun dekking gingen verwaarlozen. Dit kostte hen voor rust nog twee doel punten. In de 39ste minuut schoot eerst Van Beurden onhoudbaar in 20 en een combinatie tussen Van Beurden en Krijgh besloot deze laatste met een verrassend schot dat doel trof (30). Na de rust verslapte het spel aanmerke lijk en ook het tempo werd veel minder. De gasten schoten nu meer Jan voor rust, maar noch Vollebregt noch Dijkman kon den de juiste hoogte vinden. Bovendien was doelman Saris weer in goede vorm (Van onze correspondent) De wedstrijd van de gemiste kansen. Een heel eigenaardige wedstrijd: onmach tige voorhoede's en tóch doorbraken die doelpunten hadden kunnen opleveren. Bij Go Ahead kreeg men de indruk dat de voorhoede de schrik van Schjjvenaar's faam te pakken had: de roodgele gast heren ontplooiden niet de normale aanval tegenover zijn stopperslinie. Ge Ahead had de aanval in handen. De spaarzame EDO-uitvalien toonden wel meer doorzicht, de drie middenvoorwaart- sen echter ontbrak het schot op het be slissende moment, nadat zij vaak door verrassend solo-spel een doorbraak had den weten te bereiken. Reginald Harris, dc wereldkam pioen der professional-sprinters, heeft gedebuteerd in een auto mobielrace Onlangs heeft hij een anderhalve liter Riley met com pressor gekocht van de bekende Engelse coureur Bob Gerard. Met deze wagen kwam Harris uit in een wedstrijd te Silverstonc. Aanvanke lijk lag Harris met zijn Hiley goed in de course en maakte h(I ronden van gemiddeld 100 km. per uur. Op een gegeven ogenblik stopte hij evenwel aan de pits, omdat hij moeilijkheden met dc motor had. Toen het euvel hersteld was, was Harris zo veel achter gekomen, dat hij de race niet meer voortzette. Dc races van Silverstone hadden weinig betekenis, maar het feit, dat Harris meedeed, heeft in Engelse automobielkringen sterk de aan dacht getrokken. Intussen meldde ons blad tijdens dc wereldkam pioenschappen wielrennen te Mi laan reeds, dat Harris voornemens had om naar de auto-races over te stappen. Ruim 20 minuten na de hervatting stelde Quaadvliet uit een through-pass de zege voor BVV veilig 40. Door linksbuiten y. d. Klooster gelukte het tenslotte DHC de eer te redden. 41. Van een spec, verslaggever) HEEMSTEDE, Zondag De beslissing viel goed beschouwd al in het eerste kwartier, toen R.C.H.. dat in een hoog tempo van wal stak, de be duusde volgelingen van Achilles met twee doelpunten overrompelde. Enkele ogenblikken, nadat het start sein geklonken had, kreeg de nieuwe RCH-midvoor Gallis de bal van linksbui ten Koster, raakte hem nog kwijt aan een tegenstander, kreeg hem direct terug en opende toen de score met een laag onhoudbaar schot. Linksbinnen Ooster- baan, die vooral in de eerste helft, zeer productief speelde, brscht zes minuten la ter de bal op vanaf het middenveld en besloot zijn ren met een keihard schot waarop de Asser doelman De Jonge geen kans had: 20. Tien minuten voor de rust, kwam de eerste gevaarlijke tegenaanval van Achil les. De gasten wisten tot de rust dit overwicht te bewaren, hoewel het niets opleverde.. RCH hervatte de strijd na de rust met een paar stevige aanvallen, wel ke echter dood liepen op De Jonge, die zo mogelijk na de rust nog beter in vorm was dan daarvoor. Plotseling keerden de kansen, want In de Achilles gelederen werd het tempo opgevoerd. Het was midvoor Schuth, die met een lieftallig boogballetje, dat over de onthutste keeper Wille heen stuitte, de stand op 21 bracht. De Assenaren kregen nu de smaak te pakken. Zij zetten alles op alles, om de gelijkmaker op het. bord te brengen, maai' hun verwoede pogingen werden niet met resultaat beloond. (Van onze correspondent) Een erg grootse indruk hebben de t k 8000 bezoekers van de wedstrijd lép- burgiaHDVS niet meegenomen. He«t. is een harde, zeer middelmatige partij voetbal geworden, die al heel onge lukkig voor de Schiedamse doelman van Die_st inzette. In de eerste minuut reeds, bij de eerste de beste aanval van ^"Rbuiyla sprongen van Diest en Frits Cox gelijk naar een hoge bal van it "t ruist. De Schiedamse keeper Mep hierbij een beenbreuk op en werd het veld afgedragen. Zijn plaats ondar de lat werd toen door Tap ingenomen, die ui de eerste helft niet veel te doen a HDYS,moeilijk tegenover het teS op de bal zittende Limburgia in zijn spel komen, maar pakte desniettemin niet minder stevig de zaken aan en lanceerds evenals de thuisclub de lange passes dwars over het veld en in de lengte. Do aanvallen van de thuisclub, bij wie Fritz de Graaf weer van de partij was, maar die zich met durfde te geven, misten veelal samenhang. Bjj de Schiedammers moge dit. meer aanwezig zijn geweest, maar Huizen vooral was het grote strui kelblok voor hen. In de Schiedamse ach terhoede strandden vele aanvallen van Limburgia op Poulus, die een rustige en beheerste partij stond te spelen en in het heetst van de strijd zijn aanvallers geen kans gaf. limburgia zag zich in d» eerste helft een doelpunt van Fjjen we gens buitenspel afgekeurd. In de tweede helft moohthet spel dan iets minder hard zijn, veel fraais heef: men niet geziem Er waren periodes, dat Limburgia en HDVS om beurten de toon aangaven maar aan beide kanten liepen de aanvallen te pletter op de uitstekende spelende verdedigingen. Doelman Jacobs verrichtte enkele fraaie safes, die hem later een vriendschappelijk klopje van stopper Poulus zouden bezorgen. Na een half uur in de tweede helft loste Pid Bruist van 30 m. een hoog en hard schot dat invaller doelman Tap te machtig was 1—0. Tegen het emde zette HDVS alles op alles om de kleine achterstand in fe Ie pen, zelfs Poulus trok mee naar voren, maar de zich fanatiek verdedigende Limburgianen hielden stand, ten spijt van het feit. dat. Jacques Heyster enkele malen langs Huizen glipte en zijn me despelers toch wel eens kans gaf (Van een spec, verslaggever) AMSTERDAM, Zondag Bijna een uur lang leverden Ajax en VSV een spannende strijd, die de ca 20.000 toeschouwers in onzekerheid Het. Daarna was het of de zware Velser verdedigers het snellere tempo niet meer konden bijbenen en tenslotte wer den zy totaal overspeeld. Tevoren had in de eerste helft al na 3 minuten Ditmeyer, die als rechtsbuiten niet onverdienstelijk debuteerde, met een harde schuiver doelman Maters verrast, waarna uit een goede combinatie van de gasten (bij wie de kant-halves Stijger en Hazeveld meer en meer het middenveld beheersten), linksbinnen De Graaf kans loos doelman Visser had gepasseerd, Zo bleef het tot dc pauze 11. Nadat Van der Wel weer een der uitblinkers bij Ajax en een waardig plaatsvervanger van Michels uit een jtrafsckoi bleef het nog een minuut of tien span- nen. Totdat v an Dijk doorliep op een through pass en onder daverend gejuich zowel Van Gelder als doelman Hamers omspeelde 31. Toen de Velser keeper even later een diagonaal schot van Wessels glippen liet, leek het verder wel kat en muis. Van Dijk en Ditmeyer maakten, met na han dig short passing verkregen treffers, het halve dozijn vol. Het zou verkeerd zijn nu te verwach ten dat Ajax weer als van ouds van leer gaat trekken, want de ploeg heeft nog vele tekortkomingen, vooral m de ver dediging waarin overigens aanvoerder Potharst, omgeven door uitsluitend jeugd weer speelt als in zijn beste dagen. Dc aanval speelt in techmscn opzicht aan trekkelijk en als geheel zit er meer vaart in dan in het vorige seizoen. Jammer voor Ajax dat m de tweede helft de beste middenspeler Bi ïenen zo danig geblesseerd werd, dat hij wel lange tijd niet zal kunnen spelen. Zyn plaats vervanger Wolterijik was in alle details Tijdens de nationale atletiekwedstrijden van het „Clubhuis Te erve" te Rijswijk zijn twee Nederlandse records van zeer oude datum verbeterd. Op de eerste plaats zag de pas 19 jarige Henk Visser van A.A.C. Amster dam kans in zijn tweede sprong een afstand van 7.48 meter te hereiken. Het oude record dateerde van 6 Juli 1928 en stond op naam van Hannes de Boer, die op de Engelse kampioenschappen te Londen 7.37 meter sprong. Aangezien aan alle bepalingen is voldaan en Visser hij zijn sprong ook geen wind in de rug heeft gehad, zal de prachtige prestatie, welke van internationaal formaat is, ongetwijfeld als record kunnen worden erkend. Nico Lulkeveld. Nederlands recordhouder in het speerwerpen sedert 27 Augustus 1939 met 67.12 meter, zorgde voor een bijzonder aardige ver rassing en tevens voor een geschenk voor hemzelf. Hij vierde namelijk zijn 35e verjaardag en in feeststemming wierp hij de speer 68.24 meter ver. Ook hij deze verrichting zijn aan alle voorwaarden voldaan, zodat ook zij wel door de recordcommissie zal worden erkend. Deze jaarlijkse grote tweedaagse wed strijden van Te Werve worden wel eens record-wedstrijden genoemd. En wat dit jaar betreft zeker weer met reden. Een derde record-verbetering was die van het Nederlands jongens-record speerwerpen, dat met 59,40 meter op naam stond van de SISU-athleet Fik- kert uit Almelo sinds Juli 1949 maar dat nu door F. van der Heyden van A.A.C. op 59,95 meter werd gebracht. Voorts werden er op legio nummers uitmuntende prestaties geleverd en menig persoonlijk record verbeterd; en zo ver richtte Fanny Blankers goed werk in het. kogelstoten, dat, in de vijfkamp haar «wakste,.Jitter, is n««u- jjgagrop, zy nu. door gestadige training steeds meer voor uitgang boekt zodat zij zelfs ditmaal met 11,86 meter bijna 20 cm verder kwam dan onze nationale top-athlete op dit nummer Jo van Schouwen (bewijs dat Fanny zich serieus op de vijfkamp toe legt). Twee dagen lang werden er in alle klassen (ook door jongens en meisjes) schier eindeloze wedstrijden gehouden, doch wij volstaan met de uitslagen van de belangrijkste: Dames: 100 meter: 1. Puck Brouwer (Celebes) 12 sec.; 2. Willy Lust (Zaan land) 12,1 sec.; 3. Gre de Jongh (Sagitta) 12,2 sec.; 4. Nettie de Vries (Sagitta) 12,4 sec. 80 meter horden: 1. Fanny Blankers-Koen (Sagitta) 11,2 sec.; 2. Willy Lust (Zaanland) 11,6 sec.; 3. Gerda .van der Kade-Koud ijs...(Victoria). 12,2 sec. Hoogspringen: 1. Fanny Blankers-Koen (Sagitta) 1.59 meter; 2. Truus van Dijk (Zaanland) 1.43 meter. Discuswerpen: 1. AnsPanhorst-Niessink (Sagitta) 39.60L meter; 2. Nel Zwiers (Sagitta) 37.56 me ter. Speerwerpen: Faby Muller (Siomo) 30.48 meter. Kogelstoten: 1. Fanny Blan kers-Koen (Sagitta) 11.86 meter; 2. Jo van Schouwen-Cranter (Celebes» 11.68 meter; 3. Ans Panhorst-Niessink (Sagit ta) 11.30 meter. 4x100 meter estafette: 1. Sagitta 49,8 sec.; 2. Celebes 50,8 sec.; 3. Victoria 51,6 sec.; 4. Siomo 54,2 sec. Heren: 100 meter: 1. Saat (Vlug en Lenig 10,6 sec.; 2. Kleyn (Vlug en Lenig) 10,7 sec.; 3. Griek (AAC) 10.7 sec.; 4. Leenders (DWS) 10,7 sec.; 400 meter: 1. De Kroon (AAC) 49,2 sec.; 2. Verwey (Trekvogels) 50 sec.; 800 meter: 1. Ha venaar (AV 1923) 2 min. 0.6 sec.; 2. Smit (Siomo) 2 min. 1,4 sec.; 3. Meyborg' (Siomo) 2 min. 1,4 sec.; 1500 meter: 1. Jansen (Holland) 4 min. 7,6 sec.; 2. Van Kreuningen (Trekvogels) 4 min. 8,2 sec. 3. Fekkes (DOS) 4 min. 8,6 sec.; 5000 meter: 1. Stada (DOS) 15 min. 47,4 sec.; 2. Den Tonkelaar (Holland) 16 min. 6 sec.; 110 meter horden: 1. Broeken (K en K) 15.3 sec.; 2. Van der Hoeven (Lycur- gus) 15,4 sec.: 4x100 meter estafette: 1. Vlug en Lenig 42,8 sec.; 2. Celebes 44,o sec.; 4x400 meter estafette: 1. Trekvo gels 3.26.8; 2. DOS 3.31.8. Verspringen: 1. Visser (AAC) 7.48 meter nieuw Ne derlands record; 2. Leeuwenhoek (Vlug en Lenig) 7.02 meter. Speerwerpen: 1. Lutkeveld (APGS) 68,24 meter nieuw Nederlands record; 2. Ossewaarde AAC) 56.57 meter.' Polsstokhoogsprmgen: 1. Lamoree (Haarlem) 3.70 meter; 2. But- selaar (Minerva) 3.70 meter. Kogelstoten 1. De Bruyn (Vlug en Lenig) 13.50 meter 2. Houtzager (EAV> 13.2914 meter. De vierde partij van de 18 partijen om het wereldkampioenschap tussen Roozen- burg en Keiler eindigde te Den Haag na 52 zetten in remise. En ook de vijfde party te Amsterdam eindigde na 65 zetten in remise. De stand luidt thans: Roozenburg 6 punten. Keiler 4 pjinten. Fier Emma-verdedigers en Sparta's midvoor Brandse vol spanning voor dc capriolen van de bal die door Smith wordt onderschept. BORRANI BEANTWOORDDE DORDTSE PENALTY: 1—1 (Van een speciale verslaggever). Op Spangen is het tussen Sparta en Emma een interessante strijd geweest, waarbij Sparta het iets grotere over wicht van de gasten tegen het einde van de tweede helft teniet deed door het uitstekende werk van de roodwitte de fensie, waarin Landman ook ditmaal weer een belangrijk aandeel had. Dat de verdediging dit presteerde zonder het meespelen van Terlouw. die vorige week in de finale om de Zilveren Bal tegen Eindhoven aan de knie geblesseerd is en die door Van der Water werd vervan gen, is een extra compliment waard. De aanval van Sparta, waarin Van Male zijn plaats had moeten afstaan aan Ben- ningshof, opende met een aantal pittige en goed opgezette aanvallen, waarvan echter de afwerking onvoldoende was. Toch schoot Benningshof eenmaal uit een hoekschop hard in, doch Emma's invaller doelman Scholtens stopte. De gebroeders Van der Gijp begonnen toen aan een serie goede en snelïte aanvallen, die werden af geslagen en overigens door onzuiver schot geen resultaat hadden. Toch kregen de gasten na 35 minuten onverwacht een doelpunt, toen de scheids rechter Emma een strafschop gaf omdat Tiebout de bal met de hand zou hebben gespeeld, eeq - beslissing die grot§ berqe' ring veroorzaakte. F. v. d. GÜP §af hieruit Emma de leiding (01). Wel verre van gedeprimeerd te zijn bleef Sparta fel aan vallen en in de laatste minuut van de eer ste helft bracht Borrani, in samenwerkir.g met Benningshof, de partijen op gelijke voet (1—1). De tweede helft was een felle en span nende strijd om de leiding tussen twee vrijwel gelijkwaardige ploegen. legen het eind begon 'het gevaar voor het Sparta- doel dat steeds van links kwam, groter en groter te worden, doch de roodwit defensie vooral de weer schitterende Landman, bleef de situatie meester; d doorbraken van Sparta vergden aan de andere kant alle oplettendheid van de Dordtse verdediging. Hoe spannend vaak de doel worstelingen ook waren eenmaal kroop Sparta doD: het oog van de naald toen C. v. d. Gijp voor open doel naast schoot het bleet bij deze gelijke stand, die een wel zuivere verhouding van de krachten geeft. A. Kaiser van de Robben ivon de J1-, km zwemwedstrijd Haven-Marsdiep te Den Helder bij de heren in min. 36 sec.; 2 C. de Wit, terwijl Geertje Wiéle- ma van de Robben won bij de dames in j6 min. 17 sec., 2 Willy Willemsen. Een nieuwe zege van de jonge profes sional Thijs Roks uit Sprundel, ditmaal in de sprint van dc Ronde van Sas van Gent. de 11.5 km in 2 uur 53 min.. 2. Raymond B. 3. Ryckaert. B. Ij. De Vrtes

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3