DE ECONOMISCHE TOESTAND IN WE ST-DUITSL AND Camera Kamerleden bezoeken HOOFDPIJN! W ederlandse industrieën Veertien jaar in plaats van levenslang Verscherping van de Argentijnse invoer controle Nam II geeft niet toe STJCWÖAC 10 SEPTEMBER 1951 PAGINA S Onbetrouwbare getuigen verklaringen tegen S.D.-er Doodstraf veranderd in twintig jaar CACAQMARKT LAGER Wegens waardedaling van de peso BLIJFT ONDANKS TERUG SLAG IN PRODUCTIE ZICH GUNSTIG ONTWIKKELEN VOETBAL IN BELGIE door PERCY KING "JVT II 'I 1 Münh«rd»'« Hoofdpiinpoeders. Doos 4$cent Hedenavond vangt het bezoek aan, dat 74 leden van de Eerste en Tweede Kamer alsmede een aantal medewerkers van de griffie der beide Kamers, op uitnodiging van het Verbond van Ned. Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers-verbond het Kath. Verbond van Werkgevers-vak- verenigingen en het Verbond van Prot. Voor de bijzondere raad van cassatie diende Zaterdag het beroep van de Duitser H. J. Schaper, uit Bremen tegen het vonnis van de Groningse kamer van het bijzondere hof te Leeuwarden, waar: bij hij destijds wegens zijn optreden bij de „Sipo Aussenstelle Groningen" tot levenslange gevangenisstraf is veroor deeld. De Groningse kamer heeft bewezen verklaard, dat S. in Groningen en Drenthe verscheidene Nederlanders op eigen initiatief van het leven heeft be roofd en arrestanten heeft mishandeld. Nadien is echter een nieuw onderzoek ingesteld en op grond van de resultaten daarvan bestreed de procureur-fiscaal van de bijzondere raad van cassatie, mr baron Van Tuyll van Serooskerken thans de Groningse bewijsvoering. Ten aan zien van de daar bewezen verklaarde mishandelingen, die de drie betrokken arrestanten zouden hebben ondergaan, merkte de procureur-fiscaal op, dat de getuigenverklaringen, waarop de be wijsvoering in deze berust, hem in. bet ene geval ongeloofwaardig, in het twee de geval zinledig en in het derde geval twijfelachtig voorkwamen. Tegenover deze verklaringen staan de verzekerin gen van tal van goede Nederlanders dat S. zich nooit aan mishandelingen heeft schuldig gemaakt. Baron van Tuyll van Serooskerken achtte het ook niet aan nemelijk, dat S. op eigen initiatief ge vangenen zou hebben doodgeschoten. Op grond van deze overwegingen conclu deerde hij tot een gevangenisstraf van veertien jaar met aftrek. De raadsman van S. mej. mr Boon, bepleitte op grond van het nieuwe on derzoek een aanzienlijke strafverlaging. Uitspraak 22 September.' Debbzondere raad van cassatie ver oordeelde de 49-jarige R. Folkerts uit Groningen tot een gevangenisstraf van twintig jaar zonder aftrek, De procu reur-fiscaal had tot levenslang gecon cludeerd. F. heeft in November 1944 twee Joodse landgenoten doodgeschoten en was voorts medeplichtig aan de moord op drie andere Joden, waaronder een kind van zes jaar. Het Arnhemse bijzon dere hof had hem deswege tot de dood straf veroordeeld. De belangrijkste gebeurtenis in de cacaowereld in de periode van 1 t.m. 7 September was de reeds lang verwachte doch nu tot een feit geworden verlaging van de Bahia-eacao, door het Bahia- Comité. De reactie van deze verlaging weer spiegelde zich in lagere noteringen van andere soorten dan Bahia. De houding van de industrie en handel hier bleef evenwel gereserveerd en men toonde nog geen kooplust. Men volgt echter met be langstelling de verdere marktontwikke ling. In cacaoproducten waren de omzet ten matig. Wegens de waarde daling van de Ar gentijnse peso, die de laatste tijd op d* zwarte markt valt waar te nemen, heeft Argentinië Zaterdag jl. zijn invoercontrole verscherpt. De Centrale Bank heeft de reeds uitgegeven invoervergunningen voor een groot aantal goederen geannuleerd en besloten geen verdere invoer van deze goederen toe te staan. De betrokken goederen hadden inge voerd mogen worden, mits de Centrale Bank niet genoodzaakt zou zijn de voor betaling vereiste deviezen te verschaffen. De geannuleerde vergunningen zullen weer geldigheid kunnen verkrijgen, wan neer de houders vóór 15 September a.s. het bedrag van de koopsom in buitenlanns geld bij een buitenlandse bank deponeren. De koers van de Amerikaanse dollar op de vrije markt te Buenos Aires bedroeg deze week meer dan 33 pesos, vergeleken met officiële „vrije" koers van 14.50 pesos Nam II, de Noordkoreaanse opperbevel hebber, heeft Zondag nog twee bood schappen aan generaal Ridgway gezon den, waarin de jongste antwoorden der geallieerden op communistische protesten tegen „schendingen van de neutrale zóne van Kaesong" „geheel onbevredigend" worden genoemd. Het voorstel van Ridg way om over een andere plaats dan Kaesong voor het voeren der wapenstil standsbesprekingen te onderhandelen, werd opnieuw door radio-Peking gecriti- seerd. Bovendien beschuldigde de Chi nese radio geallieerde vliegtuigen van nieuwe schendingen van de neutrale zóne. De snelle stijging, die de Weatduitse uitvoer in de eerste helft van dit jaar heeft ondergaan, heeft de wenselijkheid van een spoedige terugkeer naar de vroegere liberalisering van de invoer aangetoond, zo wordt in vrijwel alle officiële en niet officiële economische beschouwingen in Westduitsland vast gesteld. Zoals bekend, boekte de uitvoerindus- trie in de beide afgelopen maanden re cords. Een handhaving van dit peil zal echteT, vooral na de vermindering van de Amerikaanse economische hulp, af hankelijk zijn van een sterke invoer van grondstoffen. In een rapport van de we tenschappelijke adviesraad van het mi nisterie van Economische Zaaken wordt opgemerkt, dat een verdere beperking van de invoer de noodzakelijke stijging van volksinikomen en van export zou verhinderen. De structuur va,n de Duitse economie maakt volgens deze raad een versterkt deelnemen aan het internationale ver keer nodig. Vooral dienen meer Ameri kaanse kolen te worden ingevoerd en voor het opvangen van de verschillen in kolenprijzen heeft de raad een alge mene verhoging dezer prijzen aanbevo len. Bovendien heeft de raad de over tuiging uitgesproken d>at de sedert lang besproken maatregelen tot verhoging der productie van grondstoffen van de export eindelijk zouden dienen te worden door- voerd. Volgens de adviesraad biedt een verhooge spaarzin nieuwe perspectieven voor de financiering van d'e nodige in vesteringen. De Westduitse vice-kanselier en ver tegenwoordiger in de OEEC dr Bluecher, heeft de verwachting uitgesproken dat zijn land in staat zal zijn het besluit van dit orgaan om te streven naar een productieverhoging van 25% in de eerst volgende vijf jaren uit te voeren. Zijn optimisme overstemde die wat mistroos tige tonen, die in Duitsland klonken naar aanleiding van de niet onaanzienlijke daling der industriële productie in de laatste maanden. In het maandbericht van de Bank Deutscher Laender wordt uit deze jongste ontwikkeling geconcludeerd, dat er een duidelijke conjunctuur-teruggang te be- De uitslagen van de gespeelde voetbal wedstrijden voor de Belgische ere-divisie luiden: Antwerpen F. C.La Gantoiise 11; Berehem SportDaring C. B. 20; Ra cing C. B.Beerschot A. C. 21; Tilleur F. C.Charleroi S. C. 30; O. C. Char leroiUnion St. Gilloise 11; S. C. An- derlechtR. C. Mechelen 31; U. S. DoornikF. C. Luik 01; F. C, Mechelen Standard C. L. 32. Hij is een vreemde voor u, anders noemde u de verklaring in 't geheel niet plausibel. Wanneer Daniel zijn broer kon vermoorden, gebeurde 't in drift, nadat hij er toe was getart. Zo is Settle's oor deel en hij kan 't weten. Hij hield van Daniel en beschouwde hem feitelijk als een pleegzoon. Wel, miss Brent, dit wordt opgehel derd, zodra we Damel hebben. Hij blijft niet onvindbaar. Iets anders u bent waarschijnlijk familie van Settle, niet? Een nichtje. Dacht 'k wel, omdat u zo goed met Anthony's leven op de hoogte blijkt. Sloeg u geen gat in de lucht, toen u vernam, dat hij u vrijwel tot universeel erfgenaam had benoemd? Mary keek op baar handen. Natuurlijk, gaf zij na een pauze toe Even natuurlijk is 't, dat maar niet de eerste de beste zo'n buitenkansje te beurt valt. Welke reden had Anthony, juist u te bevoorrechten? Indien Settle meent, dat u 't behoort te weten, zal hij 't u zeggen. Settle! Altijd en eeuwig Settle! Bates lachte kort, grimmig. Wat i» dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5