Barendsz" wordt goes in een zee van vervangen Nieuwe* walvisvaarder van 32000 ton wordt in Nederland gebouwd Camera „Willem Barendsz" wordt weer tanker VLAARDINGEN Nieuwe opera van I Strawinsky Haags gemeentebestuur naar Luxemburg Dr A. J. H. Vendrik voor verpakte biscuits! H&CfNA 2 ALGEMENE OVEREENKOMST INZAKE TARIEVEN EN HANDEL Benelux zal beperkingen op Amerikaanse zuivelinvoer aan de orde stellen BLOEMEN EN LICHT ONGELUK RUZIE PRIJZEN VAN HET FESTIVAL TE VENETIE Première „The rake's progress'* te Venetië K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM DE NIEUWE BRUG TE DOESBURG GEEN PLANTAGE CONCERTEN GEM. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK INDONESIë EN HET JAPANSE VREDES- VERDRAG KATHOLIEK MAANDBLAD VOOR INDONESIË (Wordt vervolgd). BURGERLIJKE STAND door PERCY KING VERGROTING VAN DE AMERIKAANSE STAAL- PRODUCTIE Op de zesde zitting van de verdrag sluitende partijen bij de Algemene Over eenkomst inzake Tarieven en Handel op 17 September a.s. te Genève zal de Bene lux de beperkende bepalingen op de in voer van zuivelproducten in de Ver. Sta ten aan de orde stellen. Op die agenda van bijna 30 punten kun nen voorts als belangrijke agendapunten worden genoemd voorstellen van de In ternationale Kamer van Koophandel voor de vrije invoer van handelsmonsters, een bespreking van de restricties op de in voer in verband met de betalingsbaians- moeilajkheden van de verschillende lan den, de toekomst van de Algemene Over eenkomst na de aankondiging van de Amerikaanse regering, dat zij het Hand vest van Havana en daarmede de Inter nationale Handels Organisatie niet voor ratificatie aan het Congres zal voordra gen. een verklaring van de delegatie van het Ver Koninkrijk inzake de discrimi natie op het gebied van de „purchase tax" als gevolg van het „utility"-systeem en het conflict tussen de Ver. Staten en Tsj echoslowakije. Verwacht wordt, dat ook ter sprake zal komen het door de delegaties van de Beneluxlanden in Torquay aan de orde gestelde probleem van de ongelijkheid in de Europese tarieven. Gisteravond heeft de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, ten stadhuize, in tegenwoordigheid van de raad en genodigden uit de handel en de midden- standl de Bloemen- en Liohtweek geopend Het gemeentebestuur heeft het initiatief genomen tot deze week, welke beoogt de handel in Goes te bevorderen door het organiseren van attracties en de aandlacht wil vestigen op deze stad f.'s woqn- en handelscentrum. De bol we ri n ronillom de stad zijn herschappen in j grote sprookjestuin, door middel a lamlpen, schijnwerpers en versierde fon teinen. Met duizenden bloemen en planUn zijn verscheidene stadsdelen versierd. Hel stadhuis en de Maria Magdalenakerk baden in een zee van ïioht. De straten daveren van muziek, harmonie- en fanfarecorpsen trekken rond en de middenstandsverenigingen hebben een wankelweek met etalagewedstrijwen ge organiseerd. Een dergelijke actie zal ieider jaar herhaald worden. Gisterenmorgen om 7.05 slipte op de Rotterdamse Dijk ter hoogte van het flatgebouw de motorrijder R. uit Vlaar- dingen. Hij kreeg ontvellingen aan zijn been; zijn duorijder J. eveneens uit Vlaardingen kreeg ontvellingen aan zijn hand. Gisterenavond om 21.15 brak er in een café op de Broersvest ruzie uit De beide partijen bleken zich door de buitenlucht niet te laten afkoel'jven zetten daar hun verschil van mening voort. De politie kwam, maar kon weinig meer doen dan de omstanders tot doorlopen te manen, aangezien geen van de partijen aangifte wilde doen. hoog besparingsquotum op in de vorm van het in kas houden van de zeer hoog oplopende survuykosten, welke ten be hoeve van de „Willem Barendsz" moes ten worden gespendeerd. Trouwens on danks deze hoge surveykosten zou men toch binnen enkele jaren voor het feit worden gesteld tot liquidatie of tot nieuwbouw over te gaan vanwege de ver oudering van de „Willem Barendsz". Op liquidatie was echter de regering i.v.m. de voorziening der traanbehoeften waarvoor anders deviezen aan het natio nale deviezenvermogen zouden moeten worden onttrokken niet gesteld. Dit bleek ook uit het afsluiten van een nieuw traancontract met de regering, waarbij de levering voor zes jaar is gecontrac teerd. (Van onze Amsterdamse redactie) Naar wij vernemen zijn de onderhan delingen tussen de regering en de Ned. Mij voor do Walvisvaart, walke ge ruime tijd hebbén geduurd, nopens de vervanging van het huidige moeder schip. n.l. de „Willem Barendsz", door een nieuw op een Nederlandse werf te bouwen schip met een gunstig resultaat afgesloten. Binnenkort zal n.l. de op dracht worden verstrekt voor het bou wen van een geheel modem ingericht moederschip met een waterverplaatsing van 32.000 ton. De kosten hiervan zul len ca. 33 millioen vergen, in de financiering waarvan de Nederlandse Herstelbank voor een zeer belangrijk deel zal participeren. Wanneer eenmaal dit nieuwe moeder schip zal kunnen worden geëxploiteerd, zal de „Willem Barendsz" haar vroegere bestemming van tanker weer herkrijgen en als zodanig dienst gaan doen voor het ophalen van de verkregen traan, halver wege het seizoen, waarvoor thans een tankschip van buitenaf moet worden ge charterd. Behalve dat hierdoor in de toekomst de hoge charterkosten kunnen worden vermeden, levert daarnaast de vervanging van het moederschip jaarlijks straks een Een Japanse film heeft de Grote Prijs gekregen van het Filmfestival 1951 van Venetië. De film Is getiteld „Rasjomon" (Een man in het woud) en kwam tot stand onder leiding van Atsjira Cóero- sawa. Het thema van de film is „het zoe ken naar de waarheid". Een speciale prijs werd toegekend aan de Amerikaanse rolprent „Tramlijn Be geerte". Drie tweede, prijzen gingen naar:. Frankrijk voor de film; „Le Journal d'un Curé de Campagne"; .de V.S. voor de film; „The Big Carnival" (regisseur Billy Wilder) en India voor de film; „The River" onder regie van de Fransman Jean Renoir. De Franse acteur Jean Gabin ontving de prijs voor het beste spel op grond van zijn verrichtingen in de film „La Nuit' est mon Royaume". Vivian Leigh werd „de beste actrice van het jaar" bevonden wegens haar spel in de film „Tramlijn T3 nrrnnrl De 69-jarige componist Igor Strawina- ky kreeg gisteravond een stormachtig applaus, toen hij de wereldpremiere ve.n zijn opera ..The rake's progress" in^tnet achttiende eeuwse „Feniee Theater" in Venetië had gedirigeerd. Vele critïici voorspellen dat deze opera in de kómen- de jaren een groot succes zal worden. De Amerikaanse tenor Robert Rourl Se ville, de Weense sopraan Elieabieth Schwarzkopf en de Ibariton Otokar Krtaus deelden in Strawinsky's succes. Vijftienhonderd! mensen woonden de premiere bij. De belangstelling was zo groot dlat sommige plaatsen voor de fantastische prijs van 100.000 lire ver kocht werden. Duizenden en nog eens duizenden luisterden aian hun radde toe stel Strawinsky beschouwt „The rakke's pro gress", die totaal geen „revolutionmair karakter" draagt, als zijn meesterwerk. De Italiaanse pers toonde zich niet geestdriftig over Strawinsky's nieuwe opera, die zij een terugkeer naar de oude vormen noemt. Strawinsky werd er ia verschillende Romeinse bladen vbhï be schuldigd Mozart, Bellini; Pergolesi, Verdi, Bach, Donizetti en nog anderen jgeimi- teerd te hebben. Zoals bekend, zal het college van Burgemeester en Wethouders van 's-Gra- venhage binnenkort een officieel tegen bezoek aan de stad Luxemburg brengen. Nader vernemen wij thans, dat dit bezoek definitief is vastgesteld op 20. 21 en 22 September a.s. Behalve de burgemeester en-mevrouw Sohokking zullen de wethouders Feber, Van den Oever, Van Zwijndregt en Van Aartsen, vergezeld van hun echtgenoten, alsmdede de gemeentesecretaris zich naar Luxemburg begeven. Tevens hebben de voorzitter van de Haagse Kamer van Koophandel en Fabrieken en enige leden van het comité Benelux een uitnodiging ontvangen de reis mee te maken. Nagekomen uitslagen; le klas A: Roc- kanje-Noorderkwartier 20, 2e klas C; ASB-Pechvogels 12. Vrjjdag en Zaterdag zullen met be hulp van vier grote drijvende bokken met een totaal hefvermogen van ca 800 ton de overspanning van 90 meter en de beide zij-overspanningen van de nieuwe brug over de IJssel te Doesburg op de pijlers en landhoofden worden gelegd. Men hoopt met dit karwei Zaterdagmid dag 12 uur gereed te komen. Zaterdagmorgen tegen 6 uur zal de overspanning met behulp van twee sleepboten uit de Doesburgse haven wor den gesleept en zal het gevaarte van 450 ton tusen 6.30 en 7-30 uur door de schip brug passeren. Het scheepvaartverkeer zal op deze belde dagen van 6 v.m. tot 6 uur n.m. voor zover nodig korter of langer gestremd zijn. In verband met het nadrukkelijke ver zoek van familie van een zwaarzieke patiënt uit de Tuinlaan werd gisteren avond het Plantage Concert door het Politie Muziek Gezelschap afgelast. Ook het concert, dat vanavond door St. Am- brosius gegeven zou worden, gaat om dezelfde reden niet door. Xn de maand Augustus 1951 werden in het Hoofdgebouw aan de Lange Haven uitgelend 10.478 boeken (vorig jaar 7716), waarvan 1385 (vorig jaar 679) kinderboe ken, 3220 (vorig jaar 2553) studiewerken en 5873 (vorig jaar 4484) romans. Tn het filiaal in de Gorzen werden uit geleend 1036 (vorig jaar 876) boeken, waar van 352 (vorig jaar 247) kinderboeken, 136 (vorig jaar 112) studiewerken, 548 (vorig jaar 517) romans. In het filiaal te Kethel 774 (vorig jaar 627) boeken, waarvan 216 (vorig jaar 132) kinderboeken, 51 (vorig jaar 64) studie werken en 507 (vorig jaar 431) romans. Aan het Weeshuis der Hervormden werden uitgeleend 157 (vorig jaar 145) boe ken en aan het Ziekenhuis 314 (vorig jaar 255) boeken. Het aantal houders van lees- kaarten bedroeg 2493 (vorig jaar 2419). In .politieke krimigen te Djakarta houdt men rekening met de mogelij,kheid, dat de PNI (Partai Nasional Indonesia) die tegen ondertekening van het vredesver drag met Japan heeft gestemd, haar standpunt zal herzien. Men verwijst daarbij naar het Dinsdagavond in. offi ciële kringen aangekondigde bezoek van de Indonesische ambassadeur in de Ver enigde Staten, dr Ali Sastroamidjojo, aan Djakarta. De ambassadeur, die lid van de PNI is, aal de partijraad vande PNI. een toelichting .geven op de ondertekening door Indonesië en een uiteenzetting ge ven van de betekenis van het verdrag voor Indonesië in de huidige internatio nale politieke toestand. Dezer dagen is verschenen het eerste nummer van een nieuw Indonesisch maandblad „Basis een cultureel tijd schrift op Katholieke grondslag, onder redactie van pater R. Soekarto S.J. te Djokjakarta. Het blad beoogt voorlichting te geven in sociale en economische vraag stukken, in onderwijs en opvoeding, lite ratuur en kunst, geschiedenis, gezond heidszorg en andere onderwerpen, behal ve politiek. Al zullen al deze vraagstukken behan deld worden van katholiek standpunt uit, neemt de redactie zich voor het tijdschrift zo te redigeren, dat ook niet-katholieke lezers er belangstelling voor zullen ge voelen. het meeste vertrouwen sltelde. Een be wijs, dat het bloed kruipt waar het nie gaan kan. Waarschijnlijk deed ik ver keerd, Dave Collins te zeggen, dat jouw bezoeken geheim moesten blijven; de tijd zal het leren. Ik had mei voorgenomen, je niet meer te ontvangen;, nadat je aan bood, me naar de vijven te sleuren en mijn hoofd zólang onderr te houden tot ik gestikt zou zijn. Kan fik geloven, wat je nu hebt geschreven.dat je er spijt over voelt en bereid bent, je aan An thony's voorwaarden te omdtrwerpen? Ik weet het niet, Daniel. Een inwendige stem waarschuwt me, dat je komt om me te vermoorden. Maar, Daniel, je doel bereik je niet. Er viel stilte. De rol is hiermee uifj, kondigde Hen derson aan. Eén vraag, Ross, voor ik het vervolg opzet. Berust Settle's beschuldi ging op waarheid? Daniel schokschouderde. Baat de rest horen, misschien krijg je het ant woord op je vraag. Allright De advocaat plaatste een nieuwe rol en bracht de machine weesr op gang. Henderson is vertrokken, vervolgde Settle's stem. Ik verlang' naar bed. Ik ben moe. En voldaan. Ik haid Derreck graag alles meegedeeld Maar Anthony wilde niet, dat de slag viel voor het alleruiter ste was beproefd. Die paar dagen maken geen verschil, ofschoon ik niet geloof... GEBOREN: Berendina F. d v H Jansen en F F Kooijman; Emmerentiana P J, d v R van Til en C M P Noordijk. OAGBIAO VOOR SCHIEDAM fN OMSTREKEN 73e Jaargang No. 21641 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd In be' gebouw R.K Volksbond, Lange Haven 71 Schiedam Telefoon Administratie 66152: Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer BU95 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs f 4.95 per Kwartaal f i.7U per maand, t 0.40 per week. Adverientie-prus op gewone Kolombreedte f u 15 pel millimeter noogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom oreedte t O HO pei millimeter Hoogte By contract gelden lagere tarieven, welke by de administratie of oy de erkende advertentie-bureau* verkrijgbaar tyn. Kampioenen (Kleine advertentlëm tot 20 woorden 80 ct. Elk woord meer S ct. Maximum 80 woorden. Plaatsing uitsluitend by vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstlfi de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J Kuijpers Hoofi redacteur: Leo J. M, Hazelzet Het hoofd van het Amerikaanse bureau voor defensie-mobilisatie, Charles E. Wil son, heeft de productieraming der Ameri kaanse staalindustrie voor de komende winter van de hand gewezen en verlang de, dat er in het eerste kwartaal van 1933 minstens een millioen ton staal meer ge produceerd zou worden. Hij verlangde verder in het tweede kwartaal van het volgende jaar twee mil lioen ton staal extra en tevens, dat er meer schroot zou worden ingezameld om dat mogelijk te maken. Op een bijeen komst van schrootdeskundigen van re gering en Industrie zeide Wilson, dat het mobilisatieprogramma niet kon wachten tot. de staalindustrie,, in een of ander kwartaal in d° toekomst over een jaar of twee" haar gestelde doel zou bereiken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2