Werkkrachten voor Indonesië Eisen van kennis, aanvaarding en gezondheid Stoffenhandel in zorg Generaal Marshall afgetreden Medewerker Lovett volgt op Het Colombo-plan in werking Zevenduizend soldaten naar de Duitse grens Bloedig drama tijdens Belgische rechtszitting J Turpin en Goes hadden gisteravond moeilijke uren door te maken Ketel stond onder te hoge druk Len zesiaren-nroiect met enorme lil esjaren-project met enorme technische werken Donderdag 13 September 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Doch men moet candidaten ook terdege voorlichten Bespreking over staking in Hessen lextielprijzen hebben min of meer stabilisatiepunt bereikt Amerikaanse koers blijft dezelfde Pseudo-vogelpest in Zeeuwsch-Vlaanderen V I oor nieuwe slag op de Luneburger heide Vergane duikboot per televisie opgespoord Schat in het palingnet Kinderverlammi n <i t Geheime wapens in Korea? Radar op de Schelde Beklaagde schiet getuige neer en pleegt zelfmoord WEERBERICHT "~N Bekivaamheid Bereidheid Sterke constitutie HOE WORDT DIT BELOOND? ER MANKEERT NOG VEEL AAN Te weinig salaris Levensomstandigheden VOORLICHTING! Eeij dode en een zwaar gewonde Generaal Marshall' is gisteren, om „zeer persoonlijke redenen" afgetreden als minister van defensie der Verenigde Staten. De tegenwoordige plaatsvervangende Amerikaanse minister van defensie Robert A. Lovett volgt hem alszodanig op. Generaal Marshall deelde zelf het nieuws over zijn aftreden mede op een persconferentie van het ministerie, van defensie. Hij verbood echter publicatie, voordat het Witte Huis hierover om 16 uur (Ned. tijd) een publicatie zou uitgeven. President Truman aanvaardde het ontslag, dat onmiddellijk inging, „met grote tegenzin". J) Twee grote plannen voor de hulp cum achterlijke gebieden hebben e aatste jaren de aandacht gevraagd; het ene is Truman's bekende Point I our' -programma, dat helaas door de wapeningswedloop enigszins op de achtergrond is geraakt; het andere is het Colombo- plan van de Britse Commonwealth, dat indertijd door de Austra lische minister Spender op de Commonwealth-conferentie te Colombo werd ontvouwd. Het Colombo-plan is een zesjaren-plan voor „coöperatieve economische ontwikkeling" van Z.O. Azië en voorziet in de inves tering in de Z.-Aziatische landen van een bedrag van niet minder dan L 1868 millioen. Belgiscli-Ned. samenwerking S Robert Lovett „POOTJEBADEN DE' RAADSLEDEN -J De weerverwachting, geldig tot Vrijdagavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen- of onweersbuien, gepaard gaande met flinke wind stoten uit Zuid tot Zuid-West. Later opklarin gen en krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Veel koeler. VrUdag 14 September: Zon op 6.11 uur, onder 19.00 uur; Maan op 18.37 uur, onder 4.31 uur. ">V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Naar we in „Pleiter en Vraagbaak" lezen heeft de S.I.W.O. (Samen werkende Indische erknemers-Organisaties) aan de Hoge Commissaris te Djakarta een nota gezonden over de onvolledige voorlichting, die gegeven wordt aan adspirant-Indonesië-gangers. Het valt meer en meer op, dat na de souvereiniteitsoverdracht zovele jonge uitgezonden krachten zich teleurgesteld voelen in hun ver wachtingen omtrent de arbeid in Indonesië. Er zijn er, die zonder meer naar Nederland wensen terug te gaan. Velen zoeken het in emigratie naar andere landen als Australië, Nieuw- Zeeland, Zuid-Afrika en Afrika. Wat is hiervan de oorzaak? Alvorens te trachten hierop een ant woord te geven, aldus voorts „Pleiter en Vraagbaak", willen wij vaststellen, wel ke eisen dienen te worden gesteld aan Nederlandse werknemers in Indonesië on der de sedert de smivereiniteitsoverdnacht gewijzigde omstandigheden. Specialistische bekwaamheid, die niet in Indonesië kan wonden verkregen. De uitgezondenen behoeven niet altijd aca demisch gevormd te zijn. Het bedrijfs leven en de handel hebben een nijpend tekort aan middelbare technici, abituriën ten van handelsscholen, landbouwschool te Deventer, textielscholen e. d.. alsmede in het bedrijf -gespecialiseerde krachten «ls draaiersbazen, gietersbazen, verstof- specialisten enz. Bereidheid zich geheel te geven aan de opgedragen taaik. Bereidheid ook om zich daarbij veie soorten van (genoegens in vrije tijd te ontzeggen, genoegens, die men in Holland normaal acht, doch die men in Indonesië zal moeten ontberen- Bioscoop, tennis, zwemmen, fietsen, wandelen, enkele feestavonden in de sociëteit of club en een leesportefeuille is vrijwel alles, waar op men rekenen kan. Ben uitstekende lichamelijke en gees telijke conditie, bestand tegen, het afmat tende tropische klimaat en. dé grote ver antwoording, die op jonge schouders wordt gelegd, is absoluut noozaikelijk. Tegenover deze voorwaarden dient een compensatie te staan, een beloning als men wil voor de 'geleverde prestatie. Deze zal dienen te bestaan in: een behoorlijk salaris, dot in staat stelt zonder dagelijkse geldelijke zorgen te leven. Vtati moeilijkheden en ergernissen in het werk heeft men immers slechts gedurende de arbeidstijd, gedurende acht uren. last. Geldzorgen drukken 24 uur van de diag op de mens. De salarissen zijn nog steeds veel tc laag en staan ln wanverhouding tot de werkelijke kosten van het levensonder houd. Alle ontspanning, die redelijk verschaft kan worden. Een jaarlijks binnenlands verlof van minstens veertien aaneengesloten dagen en de middelen om daarvan in redelijke mate te genieten. Verder uitzicht op een beh ooi-lijk geregeld buitenlands verlof. De mogelijkheid, ieder jaar spaargeld naar Nederland over te maken. Uitzicht op een behoorlijk pensioen op 50-jarige leeftijd na minstens vijftien dienstjaren. Huisvesting dient 'gegianandeerd un be hoorlijke woningen. Er dient gelegenheidte zijn voor de werknemer om zijn kinderen minstens tot 12 a 13-jarige leeftijd bij zich te hou den doordat voor behoorlijk latger onder win wordt gezorgd- Waarom zijn er nu zovelen en dit zijn niet alleen de .tongeren teleur gesteld en ontevreden? Nu wij niet over een dergelijke en quête beschikken, dienen wij op onze persoonlijke ervaringen af te gaan en op hetgeen ons van diverse zijden ter ore kwam. Wij sommen hier enige klachten op: Het aanvangssalaris was te gering. Niettegenstaande het feit, dat vaak de werkgevers met een bepaald bedrag aan inrichtingskosten tegemoet komen m de eerste uitgaven, aai men al gauw in fi nanciële zorgen. Naar Nederlandse maat staven leek het salaris zo hoog, maar men was niet ingelicht over de hoge kosten van levensonderhoud in Indonesië en de werkelijke waarde van de rupiah. Na een kort verblijf in Indonesië voelde men de duurte aan den lijve. Toen men de geboden, betrekking in Nederland aannam, was men er niet van op de hoogte, hoe de levensomstandig heden waren. Men miste het comfort en die afleiding waaraan men in Nederland gewend was en oip het gemis waarvan men niet was voorbereid. De oudere werknemers gaan gebukt onder de zorg voor de oude dag De nieuwkomers vragen zich af. of zij er goed aan hebben gedaan naar Indonesië te komen als zij dezelfde zorgen in het vooruitzicht hebben als hum oudere col lega s. Het contract verwees naar een pensioenregelinig, doch bij nadere bestu dering blijkt de pensioenregeling geheel onvoldoende te zijn. Door dit alles ontstaat een gevoel van „beetgenomen te zijn" of „erin gelopen te zijn" en niet meer terug te kunnen. Men voelt zich min of meer financieel geïnterneerde. Billijkheidshalve willen wij niet ver helen, dat in veel gevallen de uitgezon den krachten niet van het beste gehalte waren. Deze mensen stelden wel veel eisen aan de werkgever, maar voldeden niet aan de door de werkgever gestelde verwachtingen. Het is hierom, dat wij er op aandrin gen in. Nederland een voorlichtingisorgaan te vormen, waarin zitting hebben verte genwoordigers vian werkgevers, werk nemers en regering. Dat aan dit orgaan volledige vrijheid 1 worde gegeven in de wijze van voorlich ting. Dat de voorlichting verplicht worde gestéld voor een ieder, die voornemens is uit Nederland naar Indonesië te ver- trékken vóór het aanvaarden van een particuliere betrekking aldaar. Dat aan het voorlichtingsorgaan tevens worde opgedragen na te gaan of en in hoeverre, verwacht kan worden 'dat de adspirant-emi,grant aan door de werk gever te stellen eisen zal voldoen. Het is ons bekend, dat aan goede werk- krachten een zo groot gebrek is ontstaan dat veelal de voortzetting van het bedriif in gevaar komt. J 1 De aanwezige Nederlandse werknemers tekort aan medewerkers overbelast. Bjj de veelal onvoldoende of »ne"n8: vraSpn zich af j wa&rvoor zij zich nog uitsloven en op deze wijze medewerken aan bestendiging IÜÜj ieer onv,>ldoende en onbevredi- wordt voorwaarden' waaronder gewerkt Woensdag hebben de werkgevers en de vertegenwoordigers van de 100.000 stakende metaalbewerkers in Hessen er In toegestemd, om afzonderlijk met de Westduitse minister van arbeid, Storch besprekingen te beginnen. Men acht de kans ,dat een oplossing voor het geschil zal. woeden gevonden, zeer gering. De staking duurt reeds drié weken en neemt nog steeds scherpere vormen aan. Belangrijke exportbedrijven als de Opel-automobielfabriek en de Henschel locomot ie ver.fabriek zijn stilge legd. Parlementsleden, die in verbinding staan met de industrie in het Roerge bied vrezen, dat de staking naar 't Roer gebied zal overslaan. Woensdagmiddag is door het wegslaan van een afsluitdeur van een onder druk staande steriliseerketel een ernstig onge luk gebeurd ln de Goudse Melkinrichting te Gouda, waardoor twee arbeiders, bei den uit Gouda, in zorgwekkende toestand in het Van Itersonziekenhuis moesten worden opgenomen. Van de 36-jarige E. van der Vliet, vader van twee kinde ren, werd een arm van het lichaam geslagen, terwijl hij bovendien een ern stige hoofdwonde opliep. Des avonds overfeed het slachtoffer. De arbeider A. de Joode werd bedolven onder het kokende water, dat met vele van de 1000 flessen, die ln de ketel stonden, naar buiten werd geperst. De man moest met ernstige brandwonden worden opgeno men. Zijn toestand ls zorgelijk. Generaal Marshall, de Amerikaanse minister van Defensie, die plotseling is afgetreden. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V.B.I. de Vries en Co Textiel te Amsterdam deelde het bestuur mede, dat de resultaten over het lopende boekjaar waarschijnlijk wel lager zullen liggen dan over '1950. Juist vanwege het conservatieve beheer !n de voorbije ja ren, gericht op innerlijke investeringen van het bedrijf zal men in de volgende jaren met minder afschrijvingen kunnen volstaan. Aan de dochtermij in Nederland werd tot matige bedragen een voorschot verleend, dat t.z.t. wei weer zal worden terugontvangen, maar dat veiligheids halve afgeschreven werd op 1. Van de Amerikaanse en Britse ondernemingen is het kapitaal voor 100 pet in handen van de Ned. Mij. Desgevraagd deelde de directie nog Grote probleem blijft de liquiditeit De storing in de textielbranche van de laatste maanden en de liquidatie van verschillende bedrijven heeft aangetoond, welke ondernemingen als gezond en welke als conjunctuurbedrijven moeten worden gezien. Als een uitzondering, die de regel bevestigt noemde een der bestuursleden de confectieindustrie van Goyarts. Het standpnnt van de Newoco („koop is koop") tegenover de verzoeken uit de kringen van de textielhandel werd als te eng gekwalificeerd. De industrie zal de textielhandelaren moeten helpen, daar toch ook de verzoeken van de han del allerminst als onredelijk kunnen wor den beschouwd. Binnenkort zullen ver mede dat de prijsdaling van textielgoe-defe onderhandelingen tussen de textiel- deren op het ogenblik een min of meer industrie en handel worden gevoerd, stabilisatiepunt heeft bereikt. Er werd noch een daling noch een stijging der grondstoffenprijzen verwacht. Slechts de moeilijke liquiditeitspositie van de groot- en kleinhandel in Nederland zou nog een kleine prijsdaling ten gevolgen kunnen hebben. Ter gelegenheid van foet 25-jarig bestaan van de Zwitserse volksdrachten- vereniging werd in Luzern een groot volksdrachtenfeest gevierd, waaraan meer dan tienduizend personen uit alle delen van het land, hebben deelgenomen. De wiegendraagsters uit Isérables (kanton Waallis) trokken u'el zeer de aandacht van de talloze toeschouwers. De inkopen voor het najaar en de win ter zijn reeds door de fabrikanten ge schied tegen niet verhoogde prijzen. On getwijfeld is de textielbehoette van de consumentenmarkt aanzienlijk, zo met geheel, reeds aangevuld, behalve voor wat huishoudtextiel betreft, zoals lakens, slopen e.d. Verschillende fabrikanten zullen nu om hun bedrijf aan de gang te houden, misschien ook nog wel met een mindere winstmarge genoegen moeten nemen. Minister Marshall die thans 70 jaar js, Hij was thans van plan rustig te gaan verklaarde verder: „Toen ik deze func tie op mjj nam, was het mijn bedoeling deze slechts tot 30 Juli te bekleden". Hem was echter met het oog op de be langrijke militaire wetgevende actie van nadenken en de kranten te lezen, en zich af te vragen, wat. de anderen (zijn op volgers) thans zouden doen. De groep die hij op het ministerie achterliet, was de meest loyale en competente, die hij AAii. 1l_ 7 I rtldiie l\/~ Harvard-universiteiten begon Robert Abercrombie Lovett zijn loopbaan "Is klerk bij de Nationale Handelsbank te New York. Later werd hü deelgenoot van Brown BrothersHarriman and Co, tot 1940. Tot 1941 was hij speciaal assistent van de minister van oorlog en daarna tot 1945 assistent-staatssecretaris voor de luchtmacht. Van 1947 tot 1949 vervulde hij de functie van onderminister van bui tenlandse zaken. In bevoegde kringen verklaart men, dat noch het aftreden van Marshall, noch dat van Foster als administrateur van de E.C.A. enige verandering in de politiek met zich zal brengen. Marshall, zo ver klaart men. wordt vervangen door een oude vriend, die zijn opvattingen volle dig deelt. „De brillante econoom Bissell", zo zegt men, „deelt volkomen het standpunt van de vroegere administrateurs van de E.C.A.. Hoffman en Foster". Hij was adviseur van, beiden. het congres verzocht aan te blijven tot ooit in vredestijd had gezien, aldus Mars- dit tijdstip. Hjj had er in toegestemd op i hall. zijn post te blijven tot het einde van deze Dé brief, waarin de generaal ontslag zomer en tot het gereedkomen van een i vraagt, was gedateerd op 1 September. rapport van een speciale commissie voor het doen van aanbevelingen omtrent een Door de gemeentepolitie van Terneu- zen zijn in samenwerking met de rijks politie in verband'met die in Zeeuwsch- VTsanderen opgetreden vogelpest gearres teerd de vier gebroeders K., afkomstig ui. Rucphen. Zij bleken de leveranciers van bi 1954 gereed zijn. Het Bhakra Nangal- t~! Project, dat 56,8 millioen zal kosten be- Aziatische landen zelf bijeengebracht "zou Kort voor hei middaguur zün giste ren de eerste mannen van de 31e regi men tsgevechtsgroep vertrokken in de richtingen OTdenzaal en Nijmegen, de twee verzamelplaatsen vanwaar zij van daag de grens zouden oversteken. De 31e regimentsgévechtsgroep bestaat uit 7,000 man, die Nederland zullen ver tegenwoordigen tijdens de grote inter nationale militaire oefeningen, die op 18 September op de Luneburger heide in de omgeving van Hannover zullen begin nen. Het bevel over deze Nederlandse eenheid voert kolonel B. M. P. van Griethuysen, kolonel van de grenadiers, de mannen behoren allen tot de lichting 1950 II en zijn thans ongeveer een jaar onder de wapenen. De regimentsgevechtsgroep bestaat uit drie bataljons infanterie grenadiers en jagers, het bataljon Johan Willem FHso en de stoottroepen uit. Den Bosch - luchtdoelartillerie, veldartillerie, ca valerie tanks en gevechtswagens pioniers, geneeskundige troepen en ver bindingsdiensten. Het vervoer van deze troepeneenheid is geen eenvoudig probleem. Niet min der dan 850 voertuigen van diverse types zijn hiervoor nodig gebleken. Gisteravond concentreerden de onderdelen, die in de loop van de middag hun vredesgarnizoe- nen hadden verlaten, zich. in Oldenzaal en Nijmegen. Vandaar ging vanochtend In alle vroegte de reis verder naar Neustadt en Nienburg, de twee stadjes in de om geving van Hannover, waartussen de sector ligt, dip door de Nederlandse mi litairen als onderdeel van de troepen van „Blauwland" zal worden verdedigd tegen de aanvallen uit „Roodland Tot de roden, de aanvallende troepen, behoren Franse, Deense en Amerikaanse eenheden. De legermacht van „Blauw land" bestaat uit Nederlandse, Britse, Bel. gische en Noorse eenheden. Opperbevel hebber van het legen van „Blauwland" is de Engelse luitenant-generaal M. Ward Hedenavond zullen de Nederlandse troepen op de plaats van bestemming aankomen en in de loop van de nacht en van Vri,jdag zullen zij worden ingepast in het leger van „Blauwland". worden., maar sinds de stijging van m_ ternationale grondstofprijzen, waarvan in het bijzonder de Aziatische landen hebben geprofiteerd, rekent men, dat de Aziati sche bijdrage hoger zal kunnen zijn. Men hoopt, dat de Amerikanen uit hoofde van hun buitenlandse hulpprogramma voor 375 millioen mee zullen doen. Engeland Canada en Australië leveren verder grote bijdragen. Het Colombo-plan is nu officieel in werking getreden. Het bijzondere van het plan is, dat het, hoewel ingesteld op de geleidelijke industriële ontwikkeling van de, Aziatische landen, geheel is aangepast aan de speciale behoeften van Azië. Het begin bestaat daarom, gelijk de „Econo mist" onlangs uiteenzette, uit grote ge combineerde projecten voor irrigatie, re gulering van rivieren en de opwekking van electrische kracht. Millioenen hec tare's vruchtbare land zullen hiermee worden gewonnen, waarna men overgaat tot het verbeteren van landbouwmetho den transportmogelijkheden, de levering van' electrische kracht en in aansluiting daarop tot ontwikkeling van industrieën Men verwacht niet, dat de financiering van de enorme projecten de grootste moeilijkheden op zal leveren; de „bottle necks" zullen ontstaan ten aanzien van het beschikbaar krijgen van de vereiste materialen. Van de totale 1868 millioen gaat. niet minder dan 1379 naar India; men heeft daar elf omvangrijke rivierdal-projecten. Het Damodar-project, een van de drie waarvan de uitvoering reeds begonnen ls kost 37,5 millioen. Het voorziet in de bouw van acht grote stuwdammen met hydro-eiectrische stations, die in totaal 440.000 kW kunnen opwekken. Hlerdoot zal het rijkste minerale gebied van heel India worden opengelegd; het project kap In zjjn aanvaarding van het ontslag bracht president Truman de generaal, v basis-politiek voor de militaire opleiding, die hij reeds eerder „een van de grootste j de besmette kippen te zijn. Toen zy ge- generaals aller tijden en een van de arresteerd werden, waren zij in West meest vooraanstaande patriotten van het Zeeuwsch Vlaanderen bezig kippen te land" heeft genoemd, wederom hulde, j verkopen. Zij beweren niet te hebben Marshall had in zijn ontslagbrief aan j geweten, dat de -kruimen1 de president geschreven: „Zoals gij' zeer j hun voorraden zijn in besï g J> zgj wel weet zal ik steeds beschikbaar zijn bun bedrijven in Noord voor iedere tijdelijke dienst, die gü van I een onderzoek warden ingesteld, my zoudt verlangen". De president zeide in 1954 gereed zijn. Het Bhakra Nangal- Project, dat 56,8 millioen zal kosten, be vat o.m. twee dammen in de Sutiej-rivier. een waarvan even groot zal zijn als dé bekende Boulder-dam in de Ver. Staten. Hierdoor kan electrische kracht worden opgewekt voor de grote steden in het Noorden, waaronder Nieuw Delhi. Het derde project, waarvan de uitvoering reeds begonnen is, is dat van de Hirakud- dam. die de Mahanadi-rivier zal controle ren. in totaal verwacht men, dat door deze drie projecten tegen 1957 6 millioen acres nieuw land geïrrigeerd kunnen wor den. Op industrieel gebied zijn thans reeds twee belangrijke projecten onder handen, de bouw van een fabriek voor meststef- fen in Sindri en een fabriek voor penicil line en sulphonamiden te Poona; andere plannen voorzien in een gereedschappen- fabriek, een vliegtuigfabriek en de uit breiding van bestaande ijzer- en staal fabrieken. India is voornemens op het gebied van industrie- en mijnondernemingen een be drag van 135 uit te geven. V-oor Ceylon heeft men het grote Gai Oya-plan dat 25 millioen zal kosten en voorziet in de bouw van een dam in irri gatie van 130.000 acres land. Voorts ls er een ontwikkelingsplan voor de haven van Colombo, waaraan een Nederlandse maat schappij meewerkt en een groot hydro- electrisch plan, dat voorziet in opwekking van 50.000 Kw. In Pakistan is het belangrijkste plan de Lower Sind Barrage en een plan voor ont watering, waarvan in het bijzonder de Pundjab zal profiteren. De kosten worden geraamd op 25 millioen en de opbrengst moet in eerste instantie 6 millioen acres vruchtbaar land worden. Ook hier worden grote electrische krachtwerken gebouwd en er komen fabrieken voor de jute-, ka toen- en papierindustrie. In Colombo is een bureau voor „tech nical assistance" in verband met deze plannen ingericht, dat een tweeledig doel heeft het verschaffen van faciliteiten aan Aziaten, teneinde in industrie-landen vak kennis op te doen en het aanwerven van deskundigen uit meer ontwikkelde landen, die bij de uitvoering der plannen kunnen heljyen. Het behoeft geen twijfel, dat ook voor de Nederlandse industrie, <iie steeds is ingesteld geweest op Aziatische markten, in de uitvoering van het Colombo-plan mogelijkheden zitten. De Britse admiraliteit heeft Woensdag bekend gemaakt, dat gebruik gemaakt is van televisie bü de opsporing van de Britse duikboot „Affray", die in het begin van het jaar met 75 man aan boord in het Kanaal is gezonken. Dit is, naar men aanneemi. de eerste keer, dat met televisie onder water is gewerkt. De „Affray" zonk op 16 April door een defect van het snuiverapparaat. Op 14 Juni werd het schip op 80 meter diepte aangetroffen. Naar de admiraliteit thans heeft be kend gemaakt, heeft men gebruik ge maakt van een draagbare televisie-uit rusting. Drie weken lang hebben tech nici van de Britse marine gewerkt om de uitrusting voor gebruik onder water geschikt te maken. In Juni werden op het televisiescherm aan boord van het bergingsvaartuig voor het eerst wrak stukken van de „Affray" gezien Het hoogtepunt was het moment, waarop de naam van het schip werd waargenomen Twee uur later waren duikers in staat' de gezonken onderzeeboot te identifi ceren. Een goede vangst deed schipper Kam per van de UK uit Urk. toen hij tege lijk met een hoop wriemelende palingen een trommeltje binnen boord haalde Aanvankelijk werd geen aandacht aan de bus geschonken, maar toen het net op nieuw over boord was gezet en er dus een ogenblik tijd was, opende de schipper de bus, waarvan het deksel tamelijk vast geroest zat. Tot grote verbazing der op varenden van de UK 40 rolde er een vrij groot bedrag aan gangbaar geld uit De inhoud werd geteld en na aankomst in de haven deed schipper Kamper aan gifte bti de politie. Op verzoek van deze is het bedrag voorlopig geheim gehou- houden. Schipper Kamper zal, in over leg met de politie, het geld voorlopig onder zijn berusting houden in afwach ting of er na het bekend worden van deze vondst zich iemand zal aanmelden die meent hierop recht te kunnen laten' gelden. O Binnen ëén week hebben zich te Urk drie gevallen van kinderverlamming voorgedaan. De getroffen kinderen zün naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. in zijn antwoord: „In feite heeft geen man ooit zijn land met een meer bijzon dere staat van dienst en meer vader landsliefde gediend dan gij". „Ik heb vele malen, in het openbaar en in be sloten kring, melding gemaakt van de vele diensten, die gü in uw lange en bui tengewone loopbaan ais regeringsdienanr, het land gegeven hebt". „Thans wil ik in het byzonder melding maken van de geweldige vooruitgang, welke onder uw rechtstreekse leiding gemaakt is ten aanzien van het leggen van een gezonde grondslag voor ons militaire program, voor de omvang der strijdkrachten zowel als voor de productie. Dit heeft onze de fensieve kracht reeds in hoge mate ver sterkt". „Namens ons land wens ik u te dan ken voor alles wat gü gedaan hebt. Per soonlijk wens ik tegenover u mijn diepe waardering te betuigen voor de wijze raad en de onwankelbare steun, die gü mij in deze dagen der beproeving hebt gegeven". William C. Koster, administrateur van de E.C.A., is door de president aangewezen als opvolger van Robert Lovett, als onderminister. De admini strateur van de E.C.A. zal op zün beurt vervangen worden door de adjunct administrateur, Richard M. Bissell, Lovett is thans 56 jaar oud. Hü is een intiem vriend van Marshall en was ook reeds zün plaatsvervanger toen Mars hall minister van buitenlandse zaken was. Na zijn opleiding aan de Yale- en Gisteren is het aantal -gevaillen van 1 pseudo-vogelpest in Terneuzen met drie vermeerderd, zodat er in totaal acht ge- 1 vallen zijn geconstateerd. In Axel zijn gisteren drie gevallen ontdekt, waarmee het aantal aldaar steeg tot zeven. In Hoek zijn er twee gevallen. In alle Zeeuws- Vlaamse plaatsen, waar de gebroeders K. kippen hebben verkocht, zou vandaag een onderzoek worden ingesteld. Dinsdagavond heeft de Amerikaanse senator Ellender, in een radio-toespraak verzekerd ,dat „binnenkort in Korea nieuwe geheime wapenen zullen worden gebruikt". (Ellender is lid van de begrotingscom missie van de senaat en heeft onlangs niet verscheidene Amerikaanse militaire bevelhebbers geheime besprekingen ge voerd). Belgische en Nederlandse radarspecia listen hebben besloten alle wetenschappe- lüke en technische hulpmiddelen, kennis en ervaring op radargebied samen te voegen ln oen BelgischNederlands syn dicaat ter bestudering van de toepassing van radar voor de navigatie op de Schelde. Het syndicaat staat onder een gecombi neerde Belgisch-Nederlandse leiding, Gisteravond ontlastte zich boven Goes een hevige wolkbreuk. Ver schillende stadsdelen kwamen on der water te staan. Zeer erg was het op de Grote Markt, waar voor het stadhuis tenslotte minstens 20 cm water stond. Het was zodoende voor de raadsleden onmogelijk op tfld te komen voor de raadszitting Vele vermanden zich echter en trokken op het droge gedeelte van de Markt schoenen en sokken uit en waadden door het water naar het stadhuis. De schade in Goes aangericht is ^Aermg' n sommige huizen stond het water 30 c.m. hoog. Het ®rgst waren de ouden van dagen in het tehuis aan de Oude Vis markt er aan toe. Het water stroomde de kamers binnen. De feestelijkheden van de Goese licht en bloemenweek vielen letterlijk in het water. CTetef. van onze Brusselse correspondent) gebracht, riep hij: „Ik geef u vijf secon- Met de snelheid vat, #1» v,i:u den om uw beschuldigingen in te trek zirii tVoensdicmiddav^iirtot, he*ft ken."' Hoewel de constertimc de zaa! zitting van SP'h"? ST00t was- k™ memand on mensenlevens heeft gekost en «aarbij I ,7 twee andere personen levenseevaarliik De Ieraar, zün voor hem op de tafel y sijo „nmoiidr 0rinoF fi:in vnnrt' Ik werden gewond. De Provincieraad, liield een zitting met gesiOten deuren om tegen een leraar van een provinciaal onderwijsinstituut feiten te onderzoeken, die eventueel tot het treffen van disciplinaire maatregelen hadden kunnen leiden De leraar in kwestie, een tot Belg' ge naturaliseerde Rus. had met zichtbare ontroering en zeer opgewonden getuige nissen te zijnen laste van de directeur en leraren der school aanhoord. Hij was enigszins kalmer geworden tijdens de pleidooien van zijn twee advocaten, die links en rechts van hem hadden plaats genomen. Alvorens het debat te sluiten, stelde de voorzitter van de Provincieraad aan de beklaagde de vraag of hij nog iets te zijner verdediging had aan te voeren. De leraar stond recht en zich tot het hoofd der school wendend, die bezwe rende getuigenissen tegen hem .had uit- I liggende tas nemende, ging dan voort: „Ik zal u een document laten zien, waaruit blükt dat ik onschuldig ben". Doch in de plaats van een document, trok hy een revolver uit de tas. Hü begon onmiddel lijk te schieten: op de directeur en twee der leraren, die eveneens tegen hem had den getuigd. Eén hunner stortte dood neder, de twee anderen werden levens- ge vaarlyk gewond. In zün dolheid ging de man voort met schieten, ditmaal in de richting der leden van de Provincieraad, waarvan er één lichte verwondingen opliep. Het werd een algemene vlucht naar de uitgang. Omdat het een vergadering met gesloten deuren betrof, waren geen supjioosten in de zaai aanwezig. Toen dezen 11a enkele ogenblik ken op het geluid der schoten binnen snelden, nam de leraar een tweede revol ver uit zün tas en joeg zich een kogel door het hoofd. Zijn dood was ogenblik kelijk. Het parket was onmiddellijk ter plaatse.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1