Financieringsproblemen de middenstand van Hoe de krappe liquiditeitspositie te verbeteren? België remt uitvoer naar de E.B.U.-landen Twee kinderen verongelukt HEDENDAAGSE MUZIEK EN GRAMOFOONPLATEN Reclame 518!!! Fondsvorming per branche noodzakelijk Schijnwelvaart Nederlandse ministers naar Ottawa Grady gaat heen als Am. gezant in Teheran Japan en Indonesië vullen elkaar aan' SODA Gedeeltelijke betaling aan exporteurs in schatkistbons RavelBartok en Strawinsky amerik. katoenoogst Maakt voor Uw zaak DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 Ter bijwoning Noord-Atlantische raadsvergadering DEUR HIELD DE BIJL TEGEN DUUR SNOEPREISJE Mossadeq verzendt zijn ultimatum Ondanks de oppositie Josjida verklaart: MET ECHTE SODA KUNT U ROYAAL ZIJN! Met zo n handjevol soda méér, bespaart U guldens aan dure was- en reinigingsmiddelen. Wees royaal met soda. Het kost immers maar enkele centenen niets reinigt sneller en beter dan échte soda f Kost iets maar practiscH niets SODA CANADESE TARWEOOGST GEREPATRIEERDE PLANTERS NAAR ALGIERS? GEEN VERZACHTING BRITSE VALUTA BEPERKINGEN Exportconti'ole door middel van licenties Export-plafonds AMERIKAANSE GRAAN- OOGSTEN NU KORENBRAND TE UITHUIZEN DE KERK IN FREIENSTEINAU DIAMANTEN PROFESSIEFEEST ril ?eili en verbonden aan ter" t» ®?le mrichting „Coudewa- NEDERLANDS-ZWITSERSE HANDEL HET MISDRIJF VAN DE „FATSOENLIJKE*' man Belastingontduiker voor de rechtet GOUDSE KAASMARKT De groep in onze economische samenleving, welke als „de middenstand" wordt agngeduid, is van oudsher in doorsnee niet sterk gekapitaliseerd met als noodzakelijke consequentie een krappe liquiditeitspositie. Gedurende en kort na de tweede wereldoorlog hehben zich in de finan- cieringspositie van de middenstand ingrijpende veranderingen voltrokken. De eerste revolutionnaire wijziging was een gevolg van de algehele uit verkoop gedurende de oorlogsjaren tegen als regel stijgende prijzen. Bij het eind van de oorlog kan de algemene positie getypeerd worden met: bijna geen voorraden en uitstaande Vorderingen, veel kasmiddelen, vrijwel geen schulden en een op papier gestegen eigen kapitaal. "Vaar mate na de bevrijding herbevoorrading, op een sterk verhoogd prijs peil, mogelijk werd, vond omzetting van kasmiddelen in voorraden en vorderingen plaats en het leverancierscrediet, soms ook het bankcrediet, verscheen weer op de balans. Als gevolg van grote omzetten bij stijgende prijzen bleef de aanwas van het eigen kapitaal in vele gevallen voortduren. Voor hen die niet in het wezen der verschijnselen dóórdrongen, leek het een tijdlang al rozengeur en maneschijn. De feiten dwongen echter al spoedig tot de erkenning, dat de ogenschijnlijke wel vaart inderdaad slechts schijn was. Toen de in vele bedrijven abnormaal gfote omeetsnelheid terugliep, de voorraden weer op een meer normaal kwantitatief peil kwamen en de winstafroming door de fiscus, in de vorm van vele aanslagbil jetten, een harde werkelijkheid Werd, kwamen de liquiditeitsmoeiliikheden. Deze moeilijkheden zijn de uiterlijke ver schijningsvorm van het feit, dat een groot deel van dè middenstand gedurende en na de oorlog armer is geworden, ondanks de aanwas van het eigen kapitaal vol gens de balans. Immers, indien men zijn vermogen telt in guldens van vandaag, dan telt men - in koopkracht en daar gaat hét om heel andere guldens dan vóór de oorlog. Voor vele middenstan ders is de naakte en harde waarheid, dat de kapitaaisstijging-op-papier niet vol doende is om de vergrote kapitaalsbe- hoëfte als gevolg van de prijsstijging te overbruggen. Korea De financierings- en dus ook de liqui diteitsmoeilijkheden zijn nog aanzienlijk verscherpt door wat men in de wande ling als „Korea" pleegt aan te duiden. De strijd in Korea en de daaruit voort vloeiende maatregelen tot herbewape ning, veroorzaakten op de wereldmark ten een grotere vraag naar goederen met Els gevolg stijging van de prijzen, D,:ze prijsstijging was weer Oorzaak, aat in dustrie en groothandel ^un behoeften voor geruime tijd wilden dekken waar door het prijspeil uiteraard verder steeg. Al heel spoedig kwam ook het publiek tn de markt, nog angstig door de erva ringen van de tweede wereldoorlog. In tal van middenstandsbedrijven ging de omzet plotseling met sprongen omhoog, een verloop dat er toe leidde dat men zijn inkopen ging vergroten, ook al met het oog op verdere prijsstijgingen. Over de gehele linie, van producent tot con sument, ontstond In een zekere angstpsy chose een sterk vergrote vraag naar goederen; men kocht eh kocht en de prijzen liepen steeds verder op. Vanzelfsprekend was deze koop woede slechts een vervroeging van de vraag en had zij zeker niet een ver meerdering van de koopkracht als basis. De middenstand heeft dit al spoedig aan den lijve ondervonden. In sommige branches, welke meer duur zame gebruiksgoederen verhandelen, is er de laatste tijd haast sprake van een kopersstaking, welke men spe ciaal in de textiel zelfs noodgedwon gen heeft pogen te doorbreken door de recente, geforceerde uitverkopen. Naar dê ervaring leert, spelen de Korea-verschijnselen, wat de midden stand betreft, niet of slechts in be perkte mate bij de detailhandel in snel consumptieve artikelen een rol. Velé winkels in meer duurzame gebruiksgoe deren, tal van ambadhtfebedrijVen en kleine industrieën zitten echter thans met een te grote voorraad in verhou ding tot de omzet. Deze Voorraden zijn dikwijls tegen betrekkelijk voordelige prijzen ingekocht, maar kuhnen deson danks, ais gevolg van de reactie na de De Nederlandse en Belgische delegatie* zullen ter zitting van de Noord-Atlanti sche raad, die van 15 tot en met 20 Sep tember in Ottawa wordt gehouden, niet gezamenlijk optreden. Er zal weliswaar contact zijn, doch de afgevaardigden van ■beide landen bullen geheel en al als afzonderlijke delegaties optreden. Dit verklaarde gisteravond de minister van Oorlog en van Marine, ir C. Staf, kort voor zijn vertrek naar Ottawa. Met hem vertrok tegen middernacht het grootste deel der Nederlandse delegatie o.w. zich ook minister Van den Brink bevond Mr D. Stikker, de leider van de dele gatie, die zich op het ógenbhk m Was hington bevindt, zal van daaruit naar Canada reizen, evenals prof. Lieftmck. Prof. Van den Brink deelde ons I"ede, hoewel hij de agenda voor de t>De®; komst niet kon mededelen dat nei hoofdpunt van deze, wat hij noemde pre liminaire besprekingen 2al liggen i» discussie over de financieel-economiscne vraagstukken. Hijzelf zal na de conferen tie in Ottawa nog enige tijd in New York verblijven, om nadere mogelijkheden te bestuderen voor de uitbreiding van onze export, Met hetzelfde KLM-toestel reisden de Belgische minister van landsverdediging, colonel Etienne de Greef, generaal Statie, luitenant-kolonel Harteon en kolonel Roesart, die deel uitmaken van de Bel gische delegatie. Bij de Hilversumse politie vervoegde zich een huiseigenaar, die aangifte deed van vernieling van zijn voordeur door de Büssumer A. L„ die de voordeur met een bijl had gewerkt. Het gevolg van deze aangifte was, dat de dader werd gearresteerd wegens poging tot zware mishandeling. Uit het onderzoek bleek namelijk, dat hij niet de deur had willen beschadigen, doch zijn echtgenote, van wie hij gescheiden leefde, had willen raken. Hij had de vrouw een bezoek gebracht om kleren te halen, waarna een hevige ruzie ontstond, welke de Bussumer ertoe bracht een bijl te grijpen «n zijn echtgenote aan te vallen. Tevens kwam door het onderzoek aan het licht dat hij bedrieglijke bankbreuk had gepleegd. Hij had een expeditievergunning verkocht en w Fe.\ in ei?cn zak gestoken, ondanks "et feit, dat hij failliet was verklaard. vervroegde aankopen, niet snel genoeg worden verkocht. Toch moeten de le veranciers worden betaald en er ont staan dus, soms ernstige, Iiquiditeitsmoei- Hjkheden. Gedurende oorlog en in de eerste ja ren na de bevrijding was vernieuwing en Verbetering van de bedrijfsuitrustin- gen niet mogelijk. Op dit punt moest, en moet nog, een belangrijke achterstand worden ingehaald, terwijl de2e nieuwe aanschaffingen plaatevinden op een sterk verhoogd prijspeil. Oök deze omstandig heid vergroot de financienngsmoeiiijk- heden van een aantal middenstandsbe drijven in beduidende mate. Grote behoefte aan bankcrediet Als gevolg van de ontwikkeling gedu rende de na-oorlogsjaren, én in nog stij gende mate sinds Korea, is er bij de Mid- dehstandsbank een credietvraag, welke de omvang van het verleden ver over treft .Deze vraag komt «let slechts van de talloze, in oorsprong zwak gekapita' liseerde bedrijven, maar evenzeer van financieel goed gefundeerde onderne mingen. De middenstand heeft nu een maal geen toegang tot de kapitaalmarkt en beschikt over weinig andere mogelijk heden tot Vergroting van het bedrijfska pitaal dan via het bankcrediet. Een speciale moeilijkheid voor het middenstandsbedrijfsleven is, dat de kapitaalspositie veelal niet sterk genoeg is voor het verlenen van een bianco- crediet. terwijl de activa van het be drijf dikwijls geen mogelijkheden voor bahkabele dekking bieden. Speciale credietmaatregelen Deze omstandigheden waren oorzaak, dat de Overheid in Mei 1950 de rege ling van de „Bijzondere credieten voor de middenstand" in het léven heeft geroepen. Op grond van deze regeling kan de Middenstandshank, onder staatsgarantie, credieten verlenen aan volwaardige middenstandsbedrijven, die als gevolg van de huidige bijzondere omstandigheden in liqüiditeitsmoeilijk- heden zijn geraakt en die niet in aan merking kunnen komen voor een nor maal bankcrediet. De positie van ons land in het algemeen en de positie van de Schatkist en Van de betalings balans in het bijzonder, zijn oorzaak, dat dit geen vlotte en gemakkelijke regeling kon zyn, Waardoor bijna Iedere middenstander geholnen kan worden. De. behoorlijk gefundeerde middenstandsondernemingen hebben echter een redelijke kans in deze rich ting een oplossing van haar financie- ringsmoeiljjkheden te kunnen vinden. In dit verband dient tevens melding te worden gemaakt van de Werktui- gencredieten, een andere reeds ge ruime tijd bestaande credietregeling onder staatsgarantie. Deze regeling biedt aan ambachtspatroons en klein- industriëlen, en ook aan winkeliers maar dan slechts wat betreft de uitge sproken-technische outillage, de mo gelijkheid om vernieuwing en verbete ring van hun bedrijfsuitrusting met langlopend bankcrediet te financieren. Speciaal voor de kleine midden standsbedrijven ligt er een credietmo- gelijkbeid in de credietverlenlng door bemiddeling van de borgstellingsfond sen voor de middenstand. bestaande leemte thans spoedig een op lossing wordt gevonden. Er zijn tal van middenstandsbedrijven, die in de zo nodig zijnde industrialisatie een rol kunnen spe len, maar die alleen op grond van finan- cieringsbezwaren daaraan niet kunnen toekomen, omdat de mogelijkheden van het Werktuigencrediet hiervoor te be grensd zijn. In het verband van de industrialisatie en evenzeer met het oog op de sterk toe nemende buitenlandse concurrentie mag de vraag worden gesteld of het niet ge wenst is, dat speciaal door de kleinere bedrijven de mogelijkheden van economi sche samenwerking en van coördinatie onder het oog worden gezien. In een be paalde branche is daartoe een studiecom missie ingesteld, een voorbeeld dat in an dere bedrijfstakken navolging verdient. Ook tussen „concurrenten" kunnen over leg en samenwerking noodzakelijk en mogelpk zijn, waardoor ook de financie ringsproblemen wellicht gemakkelijker tot een oplossing komen. Liquiditeit en rentabiliteit De in vele middenstandsbedrijven be staande Hquiditeitsmoeilijkheden beteke nen vanzelfsprekend een belemmering voor een normale bedrijfsvoering. Velen staan vonr de moeilijke keuze om óf hun i voorraad op een zodanig peil te brengen dat een goede sortering en dus een nor male omzet mogelijk worden, maar dan vast te lopen met de financiering, óf met een te kleine voorraad te werken en de cliënten geen voldoende sortering te kun nen bieden met alle nadelen daarvan voor de omzet. Kiest men de eerste mogelijkheid, dan moet men van de leveranciers een lange betalingstermijn pogen te krijgen. Dat be tekent gemis van de korting voor contan te of snelle betaling en dikwijls ook een hogere inkoopsprijs, dus minder bruto winst. Wordt de tweede mogelijkheid gekozen, dan haalt men slechts een lage omzet, waardoor de rentabiliteit wordt geschaad. Zo doet zich in toenemende mate het verschijnsel voor, dat de liquiditeitsmoei lijkheden een druk uitoefenen op de winstmogelijkheden. Wordt deze druk zo sterk, dat de kost niet meer wordt ver diend, dan vindt intering van het eigen kapitaal plaats, waardoor de liquiditeits- bezwaren nog weer verder toenemen. Bevestiging van de nieuive middenstandsbedrijven. De sterke stijging van het prijspeil en de daaruit voortvloeiende grotere behoef te aan bedrijfskapitaal leiden hiet alleen tot moeilijkheden voor de bestaande mid denstandsondernemingen, maar belem meren ook de vestiging van nieuwe en de overneming van bestaande zaken. De jonge middenstand kómt tegenwoordi" maar moeilijk aan de eigen zaak toe" want daarvoor is thans een veel groter bedrag nodig dan vóór de oorlog. Gedurende de oorlog en in de na-oor logsjaren zijn de mogelijkheden om te sparen eh daardoor de grondslag te iee gen voor een eigen bed^we?®^ II 'KreSt' De financiële hulp van fa- mille een vroeger gebruikelijk middel, is n'fgesloten, omdat ieder heeft aan zijn eigen financierings- zoigen. En om zonder een voldoende fi nanciële achtergrond een zaak te begin nen, is thans minder gewettigd dan ooit. niet met behulp van leveranciers, een ka pitaal op tafel, dat als waarborgfonds dient voor de verlening van langlopend credlet aan hen, die zich willen vestigen. Het vestigingscrediet is zeker geen nieuw onderwerp. Er is al veel over ge schreven en veel over gepraat, maar er is nog weinig tot stand gekomen. Er is ook meermalen gesproken over steun van de Overheid, maar het lijkt logisch dat de middenstand slechts met enige kans op succes bij de Overheid kan aankloppen, wanneer men eerst zelf de hand aan de ploeg heeft geslagen. Hier ligt stellig een brandend vraag stuk voor de stands- en vakorganisaties van de middenstand. Slotwoord Dit artikel geeft stellig geen opgewekt beeld van de huidige financieringspositie van de middenstand; het kan ook moei lijk anders want de toestand is in door snee niet rooskleurig. Vanzelfsprekend spreekt het kapitaalgebrek in de ene branche en in de ene onderneming veel minder sterk dan in de andere, maar in dit artikel dat slechts grote lijnen trekt kon bezwaarlijk voor deze uit circa 150 branches en 350.000 bedrijven bestaande groep worden gedifferentieerd. De door de oorlogs- en na-oorlogsjaren leidende weg naar een nieuw financie- ringsevenwicht is voor de middenstander geen gemakkelijke weg gebleken. Het moge worden gezegd, dat velen hun zwa re strijd met moed en volharding strijden en dat de middenstand als groep de moei lijkheden stellig te boven zal komen. TH. A. HOENDERKAMP, Dir. Ned. Middenstandshank. De Belgische mevrouw M. C. B.-T. uit Klinge (B.) deed op 7 Mei j.l. een poging om bij Hulst vier briefjes van duizend gulden over de grens te smokkelen, door de bankbiljetten in haar zakdoek te rollen. Zij werd echter betrapt. Thans is zij door de economische politierechter te Middelburg bij verstek tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De in beslag genomen ƒ4.000 werden verbeurd ver klaard. Zo ontstaat de situatie, dat de toevoe ging van nieüw, jong bloed ernstig wordt belemmerd. Dit betekent een concreet gevaar voor de middenstand; een door stroming is noodzakelijk, temeer nog om dat zü die gereedstaan om te beginnen, veelal betef zijn toegerust voor hun moei lijke taak dan vroeger het geval was. De middenstand kan in de huidige toe stand bezwaarlijk berusten. Niet alleen de jeugd heeft bij de mogelijkheid tot vestiging belang, maar évenzeer is er een belang voor de gevestigde middenstan ders, van wie velen na korter of langer tijd hun zaak zullen moeten overdoen. De enige mogelijkheid om uit deze im- >asse te geraken, lijkt vooralsnog een fondsvorming, zoals thans in de kruide niersbranche is tot stand gekomen. De branche brengt hij dit systeem, al dan Henry F. Grady, de Amerikaanse ambassadeur in Perzië, heeft zijn ont- slag gevraagd. Truman heeft ook dit ontslag ,,met de grootste tegenzinaan. vaard. Loy W. Henderson, de huidige Amerikaanse gezant in India, is tot zijn opvolger benoemd. Chester Bowles, voormalig Gouverneur van Connecticut en administrateur voor de prijzen in de tweede wereldoorlogvolgt Henderson in India op. Grady had zich in het begin van de zomer reeds uit de diplomatieke dienst willen terugtrekken, doch bij het begin van de oliecrisis verklaarde hij zich be reid tot September aan te blijven. Het Perzische ultimatum is Woens dag naar Washington gezonden ter doorzending vaar Londen door tussen- komst van Harriman, aldus verklaarde de Perzische minister-president Mos sadeq. In het ultimatum wordt geëist, dat j oliebesprekingen binnen en hervat, anders zullen de verblijfsyergunnmgen van de Engelse employe s van de olieraffinaderij te Aba. dan worden ingetrokken. Mossadeq heeft het ultimatum verzon- ^ariomenT h 0PP°sitie-fractie van het z'tting, tijdens welke een eeWtee Zljn PoMfe'k zou worden gehouden, had geboycot. De senaat heeft de minister-president echter zijn ver- trouwen geschonken voor het ultimatum. De Perzische ambassadeur te Washing, f°n ontving Woensdagavond de nota van dr Möósadeq, waarin het ultimatum ver vat is Hij overhandigde het document nog dezelfde avond op het Wife Huis aan Harriman. 7Ï Voordat de Japanse minister-president Josjida Dinsdag uit San Francisco de te rugreis naar Japan aanvaardde, heeft hij aan de correspondent van het ANP in een onderhoud zijn verwachtingen uiteengezet met betrekking tot de toekomstige ver houding tussen Indonesië en Japan. „Japan ziet de toekomst tegemoet met goede hoop en grote verwachtingen voor wat betreft de ontwikkeling van weder zijdse vriendschappelijke én wederzijds vruchtdragende betrekkingen mét de regering en het volk van de republiek Indonesië op de grondslag van geven en nemen", aldus Josjida, die vervolgde: „Aardrijkskundig én historisch behoren beide volken tot Azië, de economie van het ene land vult die van het andere aan en de economie van Japan is geen con currente voor die van Indonesië. Hierin ligt ongetwijfeld een doeltreffende en sterke grondslag voor vriendschappelijke ■betrekkingen tussen beide landen, politiek, economisch en cultureel". „De geest van vriendschap en het beiderzijds verlangen naar samenwerking, ten voordele van beide landen", zeide Jos jida verder, „zijn bereids aan de dag ge treden tijdens de informele besprekingen tussen de delegaties van beide landen te San Francisco. Hij besloot; Japan is vol i vertrouwen, dat die geest en deze^wens de drijfveer zullen vormen bij affe toe komstige besprekingen tussen beide lan den. Japan wenst hét Indonesische volk het beste toe". Nu eens nut zuinig zijn fciÊASDO Canada verwacht, voor het seizoen 195152 een recofdtarwe-oogst van 581.700.000 bushels. Wanneer deze oogst wordt bereikt zal Canada het enige der 4 grote exportlanden zijn, dat dit jaar een groter surplus voor uitvoer zal heb ben dan vorig jaar. Het Canadese Bureau voor de Statistiek dat deze gegevens heeft gepubliceerd raamt Het aanbod van tarwe der Ver. Staten óp 1393 mil- lioen bushels tegen vorig jaar 1454 mil- lioen bushels en de Australische oogst op 150 tegen 183 mülioen bushels. Naar hef Franse presbureau A.F P. meldt, hebben de Nederlandse autoritei ten zich tot de directie van de landbouw ïn Algéfië gewend met hét verzoek aan Nederlandse planters die van Indonesië naar Nederland zijn gerepatrieerd, toe stemming te verlenen, zich te vestigen in Algerië. Onder deze planters bevinden zich landbouwkundige ingenieurs die zich hebben gespecialiseerd in de tabakscul tuur, de suikercultuur, in het kweken Van tropische planten, in de veefokkerij en in dé zuivelindustrie. Industrialisatie Een financieringsprobleem van veel wijdere strekking dan voor de midden stand alleen, maar Waarbij tal van am- bachtsbedrijven en kleinindüstrieën een rechtstreeks belang hebben, mag hier met onvermeld blijven: de financiering van de industrialisatie. In de Memorie S a2h 4e Tweede Kamer l tweede Industrialisatienota geconstateerd, dat de a„ h»„ i iefinanciering de be- driven met een credietbehoèffp van 25.000 tot 100.000 een leemte ver" toont; dit zqn in hoofdzaak de midden- standsbedrqven. Daar de spreiding van de industriali satie over grote en kleine bedrijven van 11JR. dl® iï 'andsbeiahl, is het] gaatje gaan _Peu^ren, zodaFde"rogge e gev0»gi Twee kinderen werden gisteren hét slachtoffer van tragische ongelukken. In Nieuw-Buinen wilde het vijfjarige zoontje van de familie G. toen de land bouwer S. met twee met aardappelen be laden wagens van het N. Diep reed op de disselboom van de tweede kar klim men. De jongen kwam evenwel te vallen en kreeg een der wielen over het hoofd. Hij was op slag dood. In Zevenbergschehoek vond men gis terenmiddag het vierjarig zoontje van de familie Van T. in de schuur van zijn grootvader. J. K. onder twee zakken graan liggen. Het ventje Was een uur tevoren van huis gegaan om bij zijn grootouders te gaan spelen. Hoe het on geluk zich heeft afgespeeld heeft niemand gezien, doch men neemt aan, dat de kleine, in de schuur, waar een voorraad rogge lag opgeslagen, in een van de zak ken een gaatje heeft ontdekt. Waarschijn lijk is hij toen met zijn vinger in dat gewenst dat voor de sinds geruime tijd daaruit liep. Met het noodlottig! dat de twee zakken, die er bovenop lagen gingen schuiven en op het kind vielen waardoor dit is gestikt. Tóen men oe peuter vond, waren de levensgeesten nog niet geheel geweken, doch kunst matig ademhaling mocht niet meer baten. Groot-Brittannië heeft het Internatio nale Monetaire Fonds medegedeeld, dat het niet verwacht in staat te zijn ook in de komende twee jaar zijn beperkende bepalingen op de uitwisseling van valuta te kunnen verzachten. Deze verwachting werd tijdens een door de commissie voor valutafoeperkin- gèn en fohdstransacties gehouden bij eenkomst uitgesproken door sir George Belton, raadgever van de Britse dele gatie. hn?u,.^raaK wordt dikwijls gesteld, welke moif i'„ °f telfs handleidingen, men verstaan*6" °m hedendaagse muziek te 8'®ohts één antwoord: de HM teleri£ °m -e m"riek van zijn eigen - diiovills aan is om deze muziek zo dikwijls te horen, dat men ze bij wijze van spreken kan uittekenen (op noten papier wel te verstaan). De klank, de melodie, het rhvthme de b0U? eals werkje Tomporitte moeten als werkelijkheden in de geest tot leven komen zo dat men het geheel als een microcosmos van klankwording ziét wentelen, met vormen aan de muziek van het heden eigen. DAn eerst kan men over muziek gaan lezen, praten, oordelen. Bil de middelen die de hedendaagse techniek ons als een soort, speelgoed voor grote kinderen in handen geeft is weinig zo doeltreffend als de gramo- foon-plaat of -band. Zij stelt ons in staat om niet: alleen het werk in z'n gehele samenhang te beluisteren ook i.h.b, die passages werkle voor onze mu zikaal begripsvermogen moeilijkheden opleveren. Hoeveel liefhebbers, maar ook hoeveel vakmensen, dirigenten en solisten en ook de muziekscheppers zelf, zijn aldus niet reeds tot een verhelde rend begrip van het hedendaags klank idioom gekomen! In dit kader hebben in de laatste tijd ipnamen plaats gevonden welke belang- Ï1ke phasen in de XXe eeuwse toonkunst vertegenwoordigen. Het zijn de Tombeau de Couperin, een bundel pianostukken voor gevallen kameraden in de vorige wereldoorlog, thans voor orkest gezet van M. Ravel, (Decca, 2 platen); het Concerto voor orkest van B. Bartok, (Decca, 5 platen); het Vioolconcert van Bartok (Deutsche Gramof. Ges., 2 pla ten) de Serenade voor piano van Stra winsky (D.G.G., 1 piaat) en de Petite symphonic concertante van Frank Mar tin (D.G.G,, 3 platen). RavePs Classicisme Le Tombeau de Couperin ontstond in een periode (1914'17) van wending, waarin Ravel naar een classicistische schrijfwijze overging, Hij keert het im pressionisme definitief de rug toe en roept thans de geest der oude Franse clavecinisten (Couperin o.a.) op, om met de vormen hèm en zijn tijd eigen een ele gant spel te bedrijven dat in de gladge streken plooien van deze vormgeving het sentiment tot een zeer enge basis terug dringt, Geen noot is hier te veel, geen maat overbodig; alles verloopt met een bjjna geometrische correctheid, maar ook met een superieure gratie en glimlach Bartok's Concerto Bartok's Concerto voor orkest waarvan de „pocket-scóre", de kleine partituur, nu ook bij Boosey en Haw- kes te Londen is verschenen staat tegenover Ravel's werk als een kreet: een kreet soms van wanhoop en ver twijfeling. Hoort hoe de motieven tegen elkander opbotsen, zich dooreenslinge- ren; hoe climaxen telkens abrupt afbre ken; hoe de prachtigste melodieën tot ondergang worden gedoemd. Een gran dioos spel zijn de vijf delen van dit Concertoeen spel van aan de rand van de afgrond dansende óf levende mens heid. Het Slotdeel, de eigenlijke climax van heel het werk, heet een reidans van Bal- kanese volksgroepen te zijn („Kola's"). Maar wekken deze opzwiepende zestien de notentressen der vioien (later in het hout overgaand) niet eerder een paniek dan een dans-stemming Echter is panische bezetenheid beter dan de burgerlijke dufheid van een flauw dansje, en het »-s en b'Ujft een grandioos spel dat „a titre humain et documen tair" representatief is. Niet op hetzelfde niveau, maar toch belangrijk genoeg om op de ebonieten schijf te worden vereeuwigd is het Viool concert van dezelfde componist. De Serenade van Strawinsky voor piano dateert uit de eerste tijd van zijn classicistische periode, de tijd na Le« Noces waarna het stellig een teruggang betekent Als opname is zij voortreffelijk. Frank Martin Minder duidelijk als opname is de Petite sijmplionie concertante van de (thans in ons land levende) Zwitserse componist Frank Martin. Maar ook de muziek zelf die vele boeiende passa ges bevat is een complex van Ger maanse en Romaanse invloeden. Het is alsof deze Zwitser tussen deze twee polen nu en dan beklemd raakt. Hij heeft soms de lyrische complexen van Strauss en Brahms dan weer de speelse trant der Fransen. Hij kleurt in dit werk z'n or kest vooral met de tinten van harpen, piano enclavecymbel, wat een zil verige, aan een carillon herinnerende klank oproept. Tegenover grootheden als Bartok en Ravel verduistert echter Martin's ster- rebeeld lichtelijk. Ook in de hedendaagse componistenwereld bestaat zo iets als hiërarchie MARIUS MONNIKENDAM. Zoals bekend, is mem op de onlangs te Ulvenhout gehouden Beneluxconferentie tot de conclusie gekomen, dat de Belgische uitvoer naar de E.B.U.-landen een ver mindering zal moeten ondergaan wil het evenwicht in E.B.U. niet te ernstig ver stoord worden. België zal nu Om de uit voer naar deze landen minder aantrekke lijk te maken de exporteurs niet de ge hele opbrengst van hun jitvoer in contan ten geven, doch vijf proeent afzonderen voor inschrijving op schatkistbons. welke een rente geven van 2 pet. eti een looptijd hebben van 6 maanden. De afkondiging van een hiertoe strekkend Koninklijk Be sluit kan aan het eind van de week wor den tegemoet gezien. De banken waarover de exportbetalin- geh geleid worden, worden verplicht 3 pet. van de ontvangsten achter te houder: voor de aankoop van de schatkistböns. Uitgezonderd van de bovengenoemde be palingen zijn de export-ontvangsten uit landen buiten de E.B.U., Luxemburg, de Belgische Congo en Ruanda-Urundi. Aan het Belgische Wissel-Instituut wordt de uitwerking van de te nemen maatregelen overgelaten. Zij zal bijv. zeer kleine ontvangsten uit exporten van de verplichting tot inschrijving op de schat- kistbons uit mogen sluiten en andere uit zonderingen kunnen vaststellen. Daar het administratief niet mogelijk is alleen de nieuwe exporten onder de bepa lingen te doen vallen, zullen alle betalin gen aan de inschrijving onderworpen wor den. Van belang is het feit, dat door de ver plichte inschrijving op de schatkistbons België zijn credieten aan de E.B.U. me! 10 pot. kan verminderen. België ont vangt namelijk van zijn vorderingen op de E.B.U. 50 pet. in goud en geeft zelf voor 50 pet. crediet. De 5 pet. van h*i gehele exportbedrag, die voor inschrij ving op de schatkistbons aangewend worden, maken dus 10 pet. van het be drag uit waarvoor crediet aan de E.B U. verleend moet worden. De Belgische minister van financiën zal de modaliteiten Van de schatkistbons be palen. Ongetwijfeld zal hij de mogelijk heid tot het in onderpand geven der bons voor het verkrijgen van bankcrediet openen. De Banque National zal echter vrij blijven de bons dl dan niet te aat**- vaarden. D.e. aa"Sekondigde maatregelen zijn de laatste tijd oorzaak geweest van een grote stroom van betalingen. Men is er echter zeker van, dat, zodra de maatregelen be treffende de Schatkistböns van kracht worden, hieraan een einde zal komen. Een ander feit, waarover men het op de Beneluxconferentie eens was, is dat het deel van het deficit tussen Nederland en België, dat door de grotere liberalisatie welke Nederland aan de invoer uit België —Luxemburg heeft verleend, vergeleken met de liberalisatie in O.E.E.S.-verband, zal moeten worden weggewerkt. In de periode van 1 September tot 31 December 1951 moet daarom in vergelijking met het eerste kwartaal 1951 het deficit van Ne derland t.o.v. België—Luxemburg, veroor zaakt door dit goederenverkeer met 52.9 millioen gereduceerd worden. Voor de invoer in Nederland van de on derhavige goederen uit België—Luxem burg zijn daarom geheime plafonds vast gesteld. Nederland zal echter geen contin genten vaststellen doch België zal d.m.v. exportlicenties de uitvoer controleren. Het ligt in de bedoeling van België voor 1 November 1951 de afgifte van export licenties niet te beperken. Het is echter waarschijnlijk, dat indien de huidige ten- denz van de Nederlandse invoer zich ver der voortzet de plafonds in het geheel niet bereikt zullen worden. De voornaamste goederen in de sector welke Nederland niet voor alle O.E.E.S.-landen heeft geliberaliseerd, zijn o.a.: vee. zuivelproducten, groen ten. aardappelen, fruit, chocolade, rook waren, leder, huiden, diverse gatens, vezels en rayon, schoenen, pantoffels! vilthoeden, gietijzer en gietijzeren voor werpen. ijzer en -staaldraad, plaatstaal en ijzer, verscheiden machinerieën, teie-- graaf- en telefoontoestellen, auto's en motorfietsen. Uit de jongste officiële oogstrapporten in de Ver. Staten blijkt, dat met uitzon dering voor voorjaarstarwe de voornaam ste oogsten dit jaar Vermoedelijk kleiner zullen zijn dan die van 1950. Itet officiële oogslrapport bevestigt tevens de reeds eerder geuite veronderstelling, dat voor het eerst sinds 1943 de 'totale tarwepeo- ductle beneden de 1 milliard bushels zal blijven. De productie van alle tarwe wordt thans geraamd op 999,1 millioen bushels tegen vorig jaar 1.026,8 millioen bushels. De maisoogst wordt geraamd op 3.130,8 millioen bushels of ongeveer 165 millioen bushels minder dan bij de eerste raming voor dit seizoen. De havetoogst wordt ge raamd op 1.378 millioen bushels tegen 1.393 millioen een maand geleden en oen Oogst van 1.465,1 millioen bushels in 1850. (millioenen bushels) 1951 1951 1950 1939''48 Productie i sept 1 Aug Slot Gem. Alle tarwe 999.1 998.3 1026.8 1031.3 wintertarwe 650.7 650.7 750.7 758.8 Alle voorj.tarwe 348.4 347.5 276.1 272.5 Dürurn 36.5 36.9 36.1 36.8 And. V.j.tèrwe 311.8 310.7 240.0 235.7 Mais 3130.8 3207.0 3131.0 2900.9 Haver 1378.0 1393.3 1465.1 1274.5 Gerst 257.6 255.1 301.0 310.7 Rogge 25.1 25.1 23.0 32.2 Lijnzaad 35.0 35.5 39.3 34.8 Sojabonen voor bonen 273.4 270.0 287.0 164.5 Het Oogstrapportbureau van het Ame rikaanse departement van landbouw maakt in zijn 3e oogstrapport van het sei zoen 1951 de volgende ramingen bekend. I (in Seizoen lOOOen) 1951 (Sept.) 17.291 1951 (Aug.) 17.266 1950 (Slot) 10.012 1949 (Slot) 16.128 1948 (Slot) 14.877 1947 (Slot) 11.857 1946 (Slot) 8.640 1945 (Slot) 9.016 Gem. 1938/48 11.599 II III IV (in (in (in pet.) lOOOen) pounds i 74 28.544 2*90 8 76 286.7 64 17.828 269.2 74 27,230 284.0 82 22.821 312.6 72 21.268 267.3 63 17.615 235.3 70 17.059 253.6 72 21.282 261.3 balen van 500 lb.; II: Wij maakten Dinsdag melding van dc inwijding van het katholieke kerkje te Freiensteinau in de Duitse Diaspora. Te.- aanvulling van dat bericht mag nog wel dienen, dat de pastoor van deze kerk is Pfarrer Schneider, van wiens werken in dit gebied wij enkele maanden geleden uitvoerig hebben verhaald. Het kerkje, waarbij ook nog een jeugd huis en pastorie behoren, is er, zoals wij indertijd meldden, gekomen door de nim mer aflatende energie van Oostpriester- hulp. Pater Werenfried van Straaten toch, de leider van de actie Oostpriester- hulp. was het die de Ned. studenten de ogen opende voor de geestelijke en ma teriële ellende van de„Heimatvertrie- benen" en hen wist te bezielen. De kath. studenten van Nederland, die inmiddels een comité hadden gevormd, vatten toen het plan op om in het kader van de Oost- priesterhulpactie als hun aandeel daarin een kerkje te bouwen. Na de brandstidhtingsaffaire te Stads kanaal is thans brand uitgebroken in een korenmijt achter de boederij van de heer W. B. te Uithuizermeeden. De oogst van 3 H.A. tarwe ging hierbij verloren. Door dat <le brandweer onmiddellijk kracht dadig optrad, konden de andere hoeveel heden koren in de omgeving behouden worden. De politie stelt evenwel een nauwkeurig onderzoek in, omdat men vermoedt, dat ook hier van kwaadwillig heid sprake is. 6 I6 September a.s. hoopt de reM m^6r Maria Astasia ...iji-, j" Cornelia van Baard- vafibrt van dè Zusters ten nmf w (N.-Br.) haar diaman ten professiefeest te vieren. In de afgelopen dagen hebben tussen een Nederlandse en een Zwitserse dele gatie besprekingen plaats gevonden, welke hebben geleid tot parafering van een handelsovereenkomst voor de periode van 1 October 1951—1 October 1952. De lijsten der goederen, welke wederzijds werden overeengekomen zullen na goed keuring door de beide regeringen, nader worden bekend gemaakt I: Productie Stand van de oogst; III: Oppervlakte waarvan geoogst (voorlopig); IV: Op brengst per acre. Het geraamde oogstareaal wijst een ver lies aan van 3.8 pet., tegen 3.2 pet. in de overeenkomstige periode van het vorig jair en een werkelijk verlies van 4.2 pet. voor 1950. Het 3e ontkorrelingsrapport uitgegeven door het Bureau voor de Sta tistiek van het Amerikaanse departement van handel luidt ais volgt: Ginnings tot 1 September (in lOOOen running bales) 1051 2014 1947 686 1950 864 1946 533 Ï949 1247 1945 43i 1948 1444 Een 61-jarige veehouder té Bozum (Fr nam het met de invulling van de aangifte biljetten voor de inkomsten- en vermo gensbelasting niet zo heel nauw. Achteraf bleek, dat hij 12.000 te weinig inkomsten eft 34.000 te weinig vermogen had opge geven. Zijn effectenbezit bij de Coöp Zui- velbank verzweeg hij geheel, de ongaaf van de Amstehdamsche Bank verminderde hij met 1000 en in de veeverkopen knoei- de hij ook zodanig, dat zijn inkomsten be langrijk daalden. Gisteren stond hij te recht voor de rechtbank te Leeuwarden De officier van Justitie, mr J. v. IJsen- do.0^n:., merkte °P. dat dit misdrijf het nusddjï is van de „fatsoenlijke" man, die geen behoefte heeft aan andere vermo gensdelicten Het is niet bij de man met het vaste inkomen en ook niet bij de groot-industrieel, maar bij de eenmans- »ii'jwaat l1.1 feit Ploegt te geschieden, wat de een hier naar zich toetrekt, moei de ander bijpassen. Voor dit ergerlijke reit zou een gevangenisstraf zeker op haar piaats zijn aldus de officier maar hij wil- I"ewoning houden met de leeftijd van verdachte diens berouw en medewerking dij het onderzoek. De eis luidde daarom een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk en bovendien 10.000 boete of drie maanden hechtenis. De verdediger meende, dat verdachte grootste fout is geweest hiet de hulp van een accountant te hebben ingeroepen en rich niet te hebben gerealiseerd wat hij deed. Uitspraak over H dagen. Gp de Goudse veemarkt kwamen heden de volgende noteringen tot stand: 20 slachtvarkens 2.40—2,50 per kg. geslacht gewicht; 164 magere varkens 1,75—1,85 per kg.; 631 biggen 3550; 1 rund geen not.; 10 nuchtere kalveren 4560; 5 bok ken en geiten geen not. Handel traag. Op de kaasmarkt werden 272 partijen aangevoerd. Prijzen le kwaliteit met rijksmerk 2,22—2.32; 2e kwaliteit 2,14— 2 21; extra kwaliteit tot 2,50 p. kg. Handel flauw. Abdij I« Ulster. Vóór de eerste ïnaal sinds de Hervorming bezit Noórd-Ierland een Katholieke abdij. Het betreft hiér de Cisterciënzerabdij van L. Vrouw van. Bethlehem te Portglenone, in het graaf schap Antrim. De nieuwe abt, Dom Oli vier O'Farrell, werd op 9 September jl, plechtig geïnstalleerd door Mgr D'Alton, Primaat van Ierland en aartbisschop van Armagh.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5