GEZIN terug naar de normen van het Evangelie October worde een gebedsmaand Gong S, Residentie beleefde weer hèt „Sprookje" Minister DREES BOOD HET KOFFERTJE AAN De CONFERENTIE te Ottawa yN NEDERLAND GAAT EXPLOREREN IN AFRIKA Met kracht arbeiden aan opheffing van woonruimte-tekort m Woensdag 19 September 195a DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V. J ^H. Vader smeekt Maria's hulp te vragen^ voor ontstellende noden V. 'rknemers in 't gelijk oSm u. w^DutM „w, Plechtige opening der Staten-Generaal Dr Kortenhorst eerste candidaat voor voorzitterschap i LAGEN Alléén Denemarken verzet zich nog tegen pact-uitbreiding W aardevolle gondzen- ding gesmokkeld Twee arrestalies in Rotterdam Medewerken aan open leggen van een werelddeel "N WEERBERICHT Reders te IJniuiden moeten betalen gelegd I gehouden, ook een kijkje nemen bij de Nederlpndtz soldaten. V ooTzitterscliap EERSTE KAMER Critiek van mr Jonkman WAT HET ZWAARSTE IS... De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met tijdelijk opklaringen en voornamelijk in de kustprovincies enkele buien. Matige en tijdelijk zwakke wind uit Westelijke richtingen. In het binnenland van nacht iets kouder, overigens weinig verande ring in temperatuur. Donderdag 20 September: Zon op 6.21 uur, ?S<25r 18,4,5 uur; Maan op 20.38 uur, onder 12.41 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hiermede laten wij thans de tekst volgen van de Encycliek, welke, gelijk reeds gemeld, door Z.H. Paus Pius XII ter gelegenheid van de komende Octobermaand werd uitgevaardigd en waarin de waarde van het Rozenkransgebed wordt behandeld gezien vooral de gevaren, welke de jeugd bedreigen met de aansporing onze gebeden op te dragen tot intentie van hen, die vervolging lijden. De pauselijke zendbrief vangt aan met de woorden „Ingruentiuin malorum". gel, die als het ware de bloemen vormen, waaruit deze mystieke krans is samen gesteld? En voegt men dan bij de mond- gebeden bovendien nog het overwegen van de H.H. Geheimen, dan verkrijgt men dat andere allergrootste voordeel, dat ALLEN, ook de eenvoudigsten en minst ontwikkelden, hierin een gemakkelijke en practische wijze bezitten om hun geloof te voeden en te behouden. Want waarlijk, door het veelvuldige overwegen van de geheimen begrijpt de ziel de deugden, die zy omvatten en neemt deze in zich op en wordt vervuld op buitengewone wijze van de hoop op onsterfelijke weldaden en wordt tenslotte krachtig en zoet aange spoord om de weg te volgen, die Christus zelf en zijn Moeder ons gebaand hebben. Het zeggen van steeds dezelfde formu les, vele malen herhaald, maakt dit ge bed geenszins onvruchtbaar en vervelend, doch integendeel: welk een bewonderens waardige kracht bezit het om vertrou wen te geven aan degene, die bidt en om zacht geweld uit te oefenen op het moe derhart van Maria. Doet er dus alle moeite voor, Eerbied waardige Broeders, dat de gelovigen ter gelegenheid van de komende maand Oc tober dit gebed kunnen verrichten met de grootst mogelijke ijver en dat de H. Rozenkrans door hen steeds meer als pas send wordt geacht en in brede kring wordt gebruikt. Door Uw bemoeiingen moge het Christelijk volk de uitnemend heid, de hoge waarde en de heilzame uit werking ervan begrepen. Maar Wij wensen vooral dat de ge woonte van de H. Rozenkrans te bidden in de boezem van het gezin worde, ver spreid, zorgvuldig bewaard en steeds meer ontwikkeld. Men zoekt inderdaad tevergeefs naar een remedie voor de wankelende omstandigheden van het maatschappelijke, burgerlijke ieven, zo lang de huiselijke gemeenschap begin sel en fundament van de menselijke sa menleving niet zal zijn teruggebracht tot de normen van het Evangelie. Tot. het volbrengen van deze moeizame taak, zo is Onze vaste overtuiging, is het bidden van de Rozenkrans in het huisgezin één der meest effectieve middelen. Welk een stichtend en in hoge mate God-gevallig schouwspel, als tegen het vallen van de avond de christelijke woning weer klinkt van het steeds weer herhalen van de lofzang ter ere van de verheven Ko ningin des Hemels! Als de Rozenkrans gemeenschappelijk wordt gebeden voor de afbeelding van de Maagd in bewonde renswaardige eenheid van stemming en gemoed tussen ouders en kinderen, die van het dagelijks werk thuis zijn geko men. Het verenigt hen op vrome wijze met de afwezigen en met de overledenen en het bindt tenslotte allen met een strakke liefde-band nauwer aan de Aller heiligste Maagd, die als liefdevolle Moe der in de kring van Haar kinderen neer daalt en in volle overvloed op hen de wel daden van harmonie en huiselijke vrede doet neerkomen. Dan zal het christelijke woonhuis, evenals dat van Nazareth, een aards verblijf worden van heiligheid en als het ware ais een tempel, waarin de Rozenkrans niet alleen het bijzondere ge bed zal zijn, dat iedere dag opnieuw in zoete geur ten Hemel stijgt, maar boven- fep zeer vruchtbare school van chnstelyx leven. Want inderdaad zal het overwegen van de goddelijke geheimen aan de groten leren om goed te leven door zich iedere dag Opnieuw te spiege len aan de stralende voorbeelden van Jezus en van Maria en om uit deze voor beelden troost te putten temidden van de tegenslagen en heen te streven naar deze hemelse schatten, „waar geen dief kan bijkomen en die geen mot wegvreet" (Luc. 12:.j3). Bovendien zal de Rozen krans aan de kleintjes de voornaamste waarheden van het geloof bijbrengen, waarbij als het ware spontaan in hun on schuldige zielen de liefde tot de allerbe minnelijkste Verlosser zal ontbloeien, ter wijl zii bij het zien van hun ouders, die neerknielen voor Gods majesteit, van hun vroegste jaren af zullen leren hoe groot de waarde is van gemeenschappe lijk verrichte gebeden. wy aarzelen dus niet om wederom te verklaren hoe groot onze hoop is, die Wli in de H. Rozenkrans stellen, om het kwaad te herstellen, dat aan onze tijd wordt aangedaan. Niet met brute kracht, niet met de wapenen, niet met menselijk geweld, doch met de goddelijke hulp, ver kregen door middel van dit gebed sterk als David met zijn slinger zal de Kerk onbevreesd de helse vijand tege moet kunnen treden, waarbij Zij tot hem de woorden van de jonge herder kan herhalen: „Gij komt tot mij met het zwaard, met de lans en met het schild; maar ik kom tot U in de naam van de Heer der Heerscharen... en deze ganse menigte zal weten dat de Heer geen uit komst brengt met het zwaard en met de lans" (1 Kon. 17:44—49) En het is daarom, Eerbiedwaardige Broeders, dat Wij wensen, dat alle ge lovigen op Uw voorbeeld en Uw aan sporing, met toewijding en ijver zullen gehoor geven aan Onze vaderlijke oproep en dat zy hun harten en stemmen zullen verenigen met dezelfde vurigheid van liefde. Als het kwaad en de aanvallen der vijanden toenemen, dan moet de Ijver der goeden eveneens toenemen en steeds krachtiger worden. Laten zii zich inspan nen om van onze beminnelijke Moeder te verkrijgen speciaal door middel van de Rozenkrans dat er zo spoedig mo gelijk betere tijden voor de Kerk en voor de maatschappij zullen terugkeren. De zeer machtige Moeder van God, be wogen door de gebeden van zovele van haar kinderen, moge voor ons verkrygen van haar Eengeboren Zoon wy allen smeken Haar daarom dat diegenen, die ongelukkigerwijze de weg van de waarheid en van de deugd hebben verlo ren, deze mogen terugvinden ver nieuwd van ziel en gemoed. Zij verkry- ge voor ons, dat de haat en de rivaliteit op gelukkige wijze in verzoening veran deren bronnen van tweedracht en van allerhande soort van rampen. Dat de vrede, de ware, de rechtvaardige, de ech te vrede, opnieuw moge glanzen over de mensen, over de gezinen,: de volkeren en i de naties; en dat tenslotte nadat, zoals rech „vaardig is, de rechten van do Kerk ?"I1,en.zÖn veilig gesteld de weldadige van diezelfde Kerk uitgaat, ongehindero moge doordringen in de narren vair de mensen tussen de so ciale standen onderling en tot in alle ge ledingen van het openbare leven en de volkeren broederlijk moge verenigen onder elkander en hen uiteindelijk moge. voeren tot dié welvaart, die do rechten en de plichten van allen dient te regelen, te beschermen en te coördineren, zonder ook maar iemand te benadelen; en moge zij steeds meer worden bevestigd, door middel van de wederzijdse, en. gemeen schappelijke samenwerking. Maar, Eerbiedwaardige Broeders en beminde zonen, als ge de Rozenkrans door de vingers laat glijden, vergeet dan toch nimmer diegenen, die droevig weg kwijnen in de gevangenissen, de kerkers, de concentratie-kampen. Onder hen be vinden zich. Gij weet het, ook Bisschop pen, die van hun zetel werden wegge voerd, alleen omdat ze de hoogheilige rechten van God en van Zijn Kerk ver- Eerbiedwaardige Broeders, Heil en Apostolische Zegen, vanaf de dag, waarop Wij op de supreme Stoel van Petrus wer den verheven tengevolge van een be schikking van de Goddelijke Voorzienig heid, hebben Wij nimmer opgehouden om in het aangezicht van het voort schrijdende kwaad het lot van de grote familie van de mensheid aan te bevelen aan de machtige voorspraak en bescher ming van de Moeder van God en tot dit doel hebben Wij, zoals U bekend is, vele malen brieven van opwekking geschre ven. Gij weet, Eerbiedw. Broeders, met welk een ijver en met hoeveel spontaneï teit en met hoeveel eenstemmige bijval het christelijke volk allerwegen heeft ge antwoord op onze opwekkingen. Dit is op schitterende wijze bewezen bij herhaalde gelegenheden door grandioze manifesta ties van geloof en van liefde voor de verheven Koningin des Hemels en wel vooral die manifestatie van univèrsele vreugde, welke Wij met eigen ogen heb ben kunnen aanschouwen, toen Wij ver leden jaar op het Sint Pietersplein, te midden van een ontzaglijke menigte van gelovigen, op plechtige wijze de lichame lijke ten Hemel Opneming van de Maagd Maria hebben afgekondigd. Maar als de herinnering aan deze blijd schap Ons verheugt en Ons ertoe brengt om vast te vertrouwen in de goddelijke barmhartigheid dan ontbreken er van de andere kant op dit moment toch geens- zins beweegredenen voor diepe droefheid, welke ons vaderhart beangstigen en be drukken. Gij kent, Eerbiedwaardige Broeders, de droevige toestand van onze tijd. De broe derlijke eenheid der naties, sedert lange tijd verbroken, is nog steeds niet her steld, maar aan alle kanten zien wij de gemoederen in beroering gebracht door de haat en de rivaliteit en nog steeds hangen er boven de volkeren bedreigin gen van nieuwe bloedige conflicten. Hierbij komt ook nog die afschuwelijke storm van vervolgingen, die nu reeds zo lang tegen de Kerk woedt, die haar zeer wreed treft met laster en benauwenissen van iedere soort, waardoor zelfs af en toe het martelaarsbloed vloeit. Aan welke en hoevele bedreigingen zien wij de zielen van Onze kinderen blootgesteld in die streken, om hen ertoe te dwingen hun geloof van hun voorva deren af te zweren en om tot hun eigen zeer groot ongeluk de band te verbreken, die hen verbindt met deze Apostolische Stoel. En tenslotte kunnen Wij ook onmogelijk zwijgen over een nieuwe misdaad, waarvoor Wij met he vige smart niet alleen Uw aandacht wil len vragen, maar ook die van de geeste lijkheid, van de ouders afzonderlijk en van de openbare overheden zelveWij be doelen die misdadige campagne, die de goddelozen overal aan het voeren zijn ten nadele van de onbedorven zielen der kleine kinderen. Zelfs de leeftijd van de onschuld wordt niet ontzien, maar men waagt het helaas zelfs om met. driest ge baar zelfs de schoonste bloemen uit de mystieke tuin van de Kerk weg te pluk ken bloemen, die de hoop zijn van de godsdienst en van de maatschappij. Als men hieraan denkt, dan kan het wel geen verbazing wekken, dat de volkeren zuch ten onder het gewicht van de goddelijke straffen en dat zij ieven moeten onder de dreiging van nog grotere rampen. Toch mag het aanschouwen van een situatie, die zo geladen is met gevaren, Uw gemoed niet neerdrukken Eerbied waardige Broeders: integendeel, indach tig de Goddelijke les: „Vraagt en ge zuit verkrijgen, zoekt en ge zult vinden, klopt en U zal worden opengedaan" (Luc. 11:9) moogt Gij Uw hart met groter vertrou wen verheffen tot de Moeder van God, bij wie het christelijk volk altijd zijn toe vlucht heeft gezocht in het uur van ge vaar, omdat Zij immers „gesteld is als een oorzaak van redding voor het gehele menselijke geslacht". En het is om deze reden, dat Wij met vreugdevolle verwachting en hernieuwde hoop opzien naar de aanstaande maand October, tijdens welke de gelovigen veel- vuldiger ter .kerke plegen te gaan om Iv n gebeden te richten tot Maria door middel van de H. Rozenkrans. Het is Ons; vragen. Eerbiedwaardige Broeders, dat dit gebed dit jaar met grotere vurig- j Ivvd van gemoed worde gebeden, zoals j i -eist wordt door het toenemen van de nood. Inderdaad kennen Wil zeer goed de i vchtige uitwerking van d'it gebed voor hot verkrijgen van de moederlijke by- rtand van de H. Maagd. Ofschoon er voorzeker nog a ft d ere middelen zijn om d..-or gebed deze bijstand te .verkrijgen zijn Wij niettemin van méfcing, dat de H. Rozenkrans het meest passende en d"litre"fende middel is, zoals overigens eileen al blijkt uit de oorsprong zelf van dit gebed een meer menselijke dan goddelijke oorsprong, alsmede uit zijn in'ion karakter. Welke gebeden zijn 'in feite boter geschikt en schoner dan het gebed des Heren en de groet van de En- Nadat gistermorgen de permanente ar bitragecommissie zoals zij geregeld is in de C. A. O. vooi de trawlvisserij, een bin- aende uitspraak had gedaan over het con flict, dat Maandag in IJmuiden acuut werd aangaande de dagloontabellen voor Ziektewet en vacantiegeld. is het conflict als geëindigd te beschouwen. De arbitragecommissie besloot, dat de terugwerkende kraent voor de verhoogde ui'kcring van ziekengeld en vacantiegeld loopt tot 2 januari 1951, zoals de werk-1 Generaal Eisenhower kwam bij zijn bezoek aan de inter geallieerde oefening H. M. de Koningin tijdens het uitsj\reken van de Troonredegistermiddag in de Ridderzaal te 's-Gravenhage dedigden. Onder hen bevinden zich va ders, moeders en kinderen, weggesleeptl van de huiseiyke haard en gedwongen om ver weg een ongelukkig leven te leiden in onbekende landen en onder een andier klimaat. En zoals Wij hen allen met etm bijzondere liefde omringen, zo zult o<pk Gfj, die bezield jrfjt van die broederliefde, die voortvloeit uit de christelijke gods dienst, Uw gebeden met de Onze veref.ii- gen voor het altaar van de H. Maagd,de Moeder var. God en hen aanbevelen aan Haar moederlijkejiart. Zonder twijfel zal Zij met bijzondere zoetheid hun HJjien verlichten met de hoop op het eeuwige loon en Zy zal niet nalaten, zoals Wy vurig hopen, om het einde van hun Ijiien te verhaasten. Er niet aan twijfelend. Eerbiedwaar dige Broeders, dat Gij met de ijver, die U eigen is, deze ©nzc vaderlijke opw ek kingen ter kennis zult brengen van fJwe geestelijken en Uw gelovigen op de wijze, die U het meest geschikt voorkoitft alsmede in de zekerheid, dat Onze (kin deren, overal verspreid over de wereld, gaarne gehoor zullen geven aan Onze? uit nodiging, verlenep wy van ganser halte de Apostolische Zegen aj.n U allen en aan de kudde, die aan ieder- van U is toevertrouwd en voornamelijk aan hen, die met name in de October-maand op vrome wyze de H. Rozenkrans ■rullen bidden volgens deze, Onze intentiejs. Gegeven te Rome, by Sint Pietter, op dé 15de dag van September, feest 4an de Zeven Smarten van Maria, in hei jaar 1951, het dertiende van Ons Pontificaat. PIUS PT'. XII. (Van onze verslaggevers) Den Haag, weer eens Residentie voor een dag, heeft voor de zoveelste maal het sprookje van de Gouden Koets be leefd, toen H.M. Koningin Juliana zich voor de vierde maal sinds Zij de troon besteeg, de zitting van de Staten-Gene raal opende met het uitspreken van de Troonrede. Vergezeld door Z.K.H. Prins Bernhard begaf zij zich langs de gebrui kelijke weg van het Paleis Noordeinde naar de Ridderzaal. Terwijl in de stad, ondanks het feit dat het Oranjezonnetje veelal verstek liet gaan, toch de echte sfeer van Prinsjesdag heerste reed het Koninklijke Paar in een spectaculaire stoet door de straten die met jubelende mensenmassa's volgepakt stonden. Impulsief steeg er een gejuich uit de menigte op, toen de vorstelijke personen om 1 uur iji de gouden koets stapten bij bet paleis. En dit gejuich, overgenomen door degenen die langs de route stonden, duurde voort tot de stoet aan het Bin nenhof was gekomen. In de stoet liepen o.a. een detachement van de Kon. Marechaussee, een compagnie van het (Van onze parlementaire Redacteur) 's Gravenhage, 18 September 1951. Nauwelijks waren de Staten Generaal geopend en het nieuwe zittingsjaar be gonnen of de Tweede Kamer kwam des middags al bijeen voor de gebruikelijke aanbieding van de millioenennota en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap voor de komende parle mentaire periode. De voorzitter, „voorlopige voorzitter" zolang hij nog niet door H.M. de Ko ningin is benoemd en dat zal natuurlijk lieden gebeuren, deelde allereerst mede, dat er een schrijven was binnengekomen van de heren Hermans (C.P.N.) en Schermerhorn (P.v.d.A.), waarin deze mededeelden te bedanken als lid van de Tweede Kamer. In plaats van de heer Hermans werd mevr. Lips-Odinot be noemd verklaard. Minister Lieftinck, die in Ottawa de besprekingen van de Atlantische Raad bijwoont, kon deswege niet aanwezig zyn voor de gebruikelyke aanbieding van de millioenennota. In zyn plaats was nu minister Drees met het bekende koffer tje met het opschrift „Millioenennota" present. Een vijftal persfotografen stond al voor de ministerstafel, waarachter hy -n V gezeten was, In de houding, toen hy het woord kreeg van de voorlopige voorzit ter. Hy zeide in het kort, dat, hij inge volge de bepalingen van de Grdndwet en m opdracht van H.M. de Kctfningin de taak van minister Lieftinck, het aanbie den van de begrotingen en de- nota be treffende de toestand van 's Rijks finan cien, had moeten overnemen en voegde eraan toe, dat het beeld van inkomsten en uitgaven niet ongunstig was, maar dat de: regering besefte, dat «lit was be reikt door de zware belastingdruk, welke niet immer kon blijven voortduren. Het streven moest daarom gericht zyn op be perking der uitgaven. Daarna knipten de sloffen van het koffertje en kwamen de ;met oranje linten omwonden begrotingen te voor- schpn. Minister-president Drees gaf deze aan de kamerbewaarder van de voorzitter, die ze aan de voorzitter ter hand stelde. Daarna werd de nominatie voor het voorzitterschap opgemaakt. De eerste candidaat werd de afgetreden voorzitter dr Kortenhorst, die 73 stemmen op zich verenigde. Eén stem verkreeg mej. Klompé, klaarbiykeiyk de stem van de voorlopige voorzitter zelf. Er waren drie blanco stemmen. Voor de tweede plaats werden 56 stemmen uitgebracht op mr Burger (P.v.d..A), 5 op de heer Berpstra (A.R.), 6 op de 'heer Schilthuis ('P.v.d.A.), 1 op de heer Donker (P.v.d.A.), 1 op mevr. Fortanier-de Wit (V.V.EO, 1 op de heer Hofstra (P.v.d.A.) en 11 Wanco. De heer Burger zal dus als tweede j voorzitter straks waarschynlyk de plaats innemen van de heer Domker, die wegens zijn nieuwe functie van fractievoorzitter van de P.v.d.A., voor deze functie niet meer beschikbaar is. Voor de derde plaats kreeg de heer Terpstra (A.R.) 74 stemmen, er werden nu zes stemmen blanco uitgebracht. De voordracht welke aan H.M. de Ko ningin zal worden aangeboden zal dus als volgt luiden: 1. dr Kortenhorst, 2 mr Burger, 3 mr Terpstra. De voorlopige voorzitter deelde nog mede, dat deze voordracht schrifteiyk aan H.M. de Ko ningin zal worden aangeboden, daar de Koningin niet in staat was een commis sie tot aanbieding te ontvangen. De volgende vergadering, waarin de afdelingen zullen worden getrokken en een rooster van werkzaamheden zal wor den opgemaakt, werd aangekondigd tegen Donderdag a.s. om 1 uur. Hierna werd de eerste vergadering van het nieuwe zittingsjaar gesloten. F. S. In de vergadering van morgen zal de voorzitter o.m. voorstellen onmiddellijk een aanvang te maken met de beraad slaging over het wetsontwerp regeling van de winkelsluiting en het ontwerp- pensioen- en spaarfondswet. Onmiddellyk na afloop van de verenig- Garde-regiment Prinses Irene en de Kon. Militaire Kapel, waarby de drumband van de Grenadiers. Achter de gouden koets en de adjudanten, sloot een com mando officieren te paard de stoet. Voor het paleis had een ere-compag- nie cadetten van de .Koninklijke Militaire Academie, onder commando van kapi tein G. C. Byl de Vroe, de erewacht be trokken. Daarbij was ingedeeld het vaan del van de KMA met vaandelwacht, zo mede het muziekcorps van het regiment infanterie „Johan Willem Friso". De erewacht, aan de Ridderzaal werd gevórmd door 70 man va-.n het korps Mariniers, waarbij de Marinierskapel was ingedeeld. WE hebben gisteravond even adem gehaald - even maar hoor - toen we lazen dat de nationale schuld met ruim 1700 millioen was verminderd. Er bluft echter nog 'n „postje" over van bijna 25 milliard, dus 25.000 millioen. We heb ben voorts nogal zitten staren op de in gewikkelde en duizelingwekkende becij feringen ten aanzien van wat er alleen al in 1952 nog nodig zal zijn. Dat ook de woningbouw een geduchte veer zal moe ten laten, maakte een pijnlijke indruk. De stukken van de regering hebben deze aangelegenheid voorzichtig met doeken omwonden, de toon der mededelingen is gefluisterd, maar de feiten blijven. Huizen zullen er tóch moeten komen, willen we een enigszins draaglijk be schaafd en moreel peil in ons land hand haven. Niet dat alle gehuwden voor een eigen woning gereed zouden zün. Misschien dat nog niet de helft van de jong-gehuwden een eigen home zou kunnen financieren. De lijst der 18 en 19-jarigen zegt genoeg. Dergeluke lieden kunnen noch qua vak en maatschappelijke positie tot normaal gehuwden gerekend worden. Echter zelfs met aftrek van deze op onverantwoorde lijke wijze gehuwde jongelui, blijven er nog voldoende candidaten over voor een eigen woning. Juist het tekort aan wo ningen en de inwoningsgeschiedenis, heb ben reeds leiyke stukken gemaakt. Met duizenden zijn ernstige jonge mensen ge desillusioneerd in de maatschappij in het algemeen en in de individuele mensen in het bijzonder. Men komt tenslotte tot ab normale daden. Zelfs de gemeentebesturen komen zij het in ander opzicht tot vreemde ma nipulaties. „Trouw" heeft er dezer dagen nog op gewezen. Het blad meldde o.a. „Er zijn gemeenten, waar een woning bouwproject klaar is, waar aanbeste ding heeft plaat? gevonden, maar waar het gemeentebestuur in moeilijkheden geraakt met de financiering. Een gemeentebestuur mag nl. niet le nen tegen een rente hoger dan 4 pro cent. Dat zou in strijd zijn met het renteprpgramma van de minister. Maar tegen die rente is meestal geen geld beschikbaar. Soms zou het wel lukken tegen 4Va procent, maar die halve pro cent mag de gemeente niet betalen. Wat gaat men dan doen? Men wendt zich tot het bedrijfsleven in zulk een gemeente met de vraag of dat genegen is de halve procent er bij te leggen Als het bedrijfsleven dat doet en zulks komt voor, dan leent de gemeente tegen 4 procent, maar dan wordt onder de tafel door ftog een half procent aan de geldschieters toegeschoven, dat door het bedrijfsleven is betaald en dat in de boeken der gemeente niet voorkomt. Zwarte rente dus. Ontduiking van de voorschriften van de minister door ge- mnnnfisVnsgf 1 lffln meentebest uren". Ef zyn natuurlijk wensen met tiental len. Een oud-vaderlands spreekwoord In de Ridderzaal zegt: Wat het zwaarste is. moet het zwaarste wegen. En tot de zwaarste ma- Om 1.17 uur had Koningin Juliana op terie behoord ongetwijfeld de verminde- haar troon in de Ridderzaal plaats ge-ring van de woningnood. nomen en sprak zij met zachte stem. doch goed verstaanbaar de Troonrede uit. Zij was gekleed in een lange grijze robe. een kleine grijze hoed en zilveren schoentjes. Prins Bernhard was gekleed in het gala van het gcneraals-uniform. De Ridderzaal Is het middelpunt van Prinsjesdag. Daar staan de tronen opge-1 steld. waaromheen de kamerheren staan in de' fonkelende pracht van hun unifor- men. Honderden lampen nog vermeer- derd met de felle schijnwerpers "tan"! den er in deze grote zaal en werpen haar licht op de Turkse wandtapyten, op de warme lopers op de gele en rode najaars- bloemen, op de modieuze toiletten i der dames, op veelkleurige sjerpen, donkere toga's, op het mozaïek der onder- scheidingen, die de uniformen sieren. Togen één uur kwamen de leden van de Raad van State binnen, de meesten in gala. Zij werden gevolgd door een tiental ministers die allen in het zwart waren gekleed. In een lange sombere rij schreden de Excellenties naai de karle der van de voorzitter, mr Jongman, om hem de hand te schudden. Reeds eerder was de Verenigde Vergadering door de voorzitter geopend. De griffier der Eerste Kamer had voorlozing gedaan van het Ditmaal Kon. Besluit tot benoeming van m 1 HENK VAN DER MAZE. droeg mi nister-president de openingsvergadering der Staten Gene- ipijlman tot voorzitter van de Kamer ''r ^T°es het bekende koffertje raai kwam nnk Hg» TT.É»rc:tin Tfnmor» cricfn**_ - 1 -.'li:w raai kwam ook de Eerste Kamer gister middag in afzonderlijke openbare zitting byeen. Na benoeming van commissies voor de geloofsbrieven der nieuwbenoemde leden en onderzoek van de geloofsbrieven dezer leden en van de voorzitter werden de nieuwbenoemde leden beëdigd. De voor ziter, mr Jonkman hield een toespraak, waarin hjj wees op de komende grond- wetwyziging. Het zal Uw aandacht heb ben getrokken, zo zeide hy, dat opnieuw een voorstel is gekomen tot instelling van een Kamer voor grondwetsherzie ning. Zodanig voorstel vond in 1946 in beide Kamers ernstige bestryding en ver mocht in tweede lezing al in de Tweede Kamer de vereiste meerderheid niet te halen. „Zulk een derde Kamer, een Kamer ad hoe, zou immers geacht kunnen worden de grondslagen van ons staatsbestel te door breken en de positie van de Staten Ge neraal in 't algemeen en van de Eerste Kamer in het bijzonder aan te tasten. De Troonrede sprak slechts van een her ziening van de grondwet van beperkte strekking. Wij hebben dus nog af te wachten hoever de regeringsvoorstellen zullen gaan en welke toelichting de re gering daarop zal geven", aldus besloot mr Jonkman. De voorzitter is voornemens de Kamer opnieuw bijeen te roepen op Dinsdag 25 Sept. Dan zal het wetsontwerp Grens correcties aan <je orde komen. met De oppositie in de Noordatlantische raad. te Ottawa byeen, tegen toelating van Griekenland en Turkije tot het At lantisch Pact, is Dinsdag verkleind tot 'slechts één land: Denemarken. Noorwe gen, dat aanvankelijk eveneens tegen toe lating gekant was, heeft meegedeeld, zich hij de meerderheid te zullen neerleggen. De stemming over de kwestie is op ver zoek van de Deense delegatie voor korte tijd uitgesteld. In Amerikaanse kringen verwacht men, dat nog op deze zitting van de raad, die vermoedelijk Donderdag eindigt, de toelating een feit zal worden. De afgevaardigden bespraken gisteren informeel de mogelykheid van oprichting van ffn economische commissie om de individuele bewapeningsinspanningen sa- te bundelen en te leiden, opdat geen industriële capaciteit verloren gaat. Deze commissie .zou zich ook kunnen belasten met het dirigeren van orders voor -oor logsmateriaal van het ene land naar het andere, in het byzonder naar landen met werkloosheid en ongebruikte industriële mogelijkheden, zoals Italië. Minister Acheson heeft gisteren in een radiorede, welkè hy te Ottawa uitsprak, nogmaals de betekenis en bedoeling van het Noordatlantisch pact uiteengezet. Hy zeide o.m.: „De Noordatlantische ge meenschap zou de grootste dwaasheid in de geschiedenis begaan, als zy tevreden was met een krachtsinspanning op het gebied van de defensie, welke niet over eenkomstig Is met de geweldige dreiging, die thans boven ons hangt". voor het komende zittingsjaar. De leden van de commissie van in- en uitgeleide werden benoemd. Van de ministers waren afwezig Lieftinck, Stikker, Van de Brink Staf en Joekes, deels wegens ziekte! deels wegens verbiyf in het buitenland Om 1.16 uur nep de ceremonie-mees ter, die met de kamerheren waren bin nengekomen: De Koningin! Achter hem ging de commissie van in- en uitgeleide. De Koningin was ver gezeld door de heer Wendelaar, Prins Bernhard door de heer Terpstra. To®i? las de Koningin de Troonrede KnninH^n J1 in beslag nam. Toen dè Koningin in dezelfde stoet weer heen was gegaan, nep mr Jonkman: „Leve de wo"'u waar9P een driewerf „Hoe door de statige Ridderzaal schalde. de Millioenennota. Douaneambtenaren hebben bij een van de passagiers van het m.s. „Westerdam". dat Maandag uit de V. S. in Rotterdam arriveerde, 28 kg. goud van 'U gevonden in de dubbele bodem van een koffer. Het heeft een waarde van ca 130.000. Dfe douanerecherchedleust heeft behalve deze passagier neg een bod- der in verband hiermede gearresteerd. Het onderzoek is nog niet gesloten.. Uit de overweging, dat de wenselijk-i turele en politieke veranderingen in O heid bestaat om Afrika in grotere mate' Azië een heroriëntering noodzr.ke'ë'c te betrekken in de economische belan- maken, waardoor in de eerste plaat? de gensfeer van Nederland en voor het welsI4gen hiervan voorafgaande uitge breide en deskundige exploratie nood zakelijk moet worden geacht is opge richt de stichting „Nederlands Explora tie Syndicaat voor Afrika" (Nedesva). Tot de oprichters behoren mr K. P. van der Mandele, voorzitter van het Afrika- Instituut te Rotterdam, prof. dr V. J. Koningsbergen voorzitter van het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam, F J. Houwert, waarnemend-voorzitter van het Afrika-Instituut te Rotterdam, dr ir Pta. Levert, directeur van cultuuronderne mingen te Rotterdam en C. J. B. baron Collot d'Escury, president-directeur van de Nederlandsche Handel Mij N.V. te Amsterdam. Het doel van de stichting is de bevor dering van de Nederlandse deelneming in de ontwikkeling van de economische hulp bronnen van Afrika. In een vergadering van een represen tatieve groep van Nederlandse-tropische ondernemingen, welke op initiatief van het Afrika-Instituut in Den Haag werd gehouden werd vastgelegd, dat de struc- j Afrikaanse gebieden in aanmerkirg komen. Eind 195P^heeft het Afrika Instituut het initiatief genomen tot de vorming van een zelfstandig exploratie-syndicaat voor Afrika, omdat het van oordeel is, dat de concrete en directe belangen van de Nederlandse ondernemingen, die hun werkterrein in de tropen hebben, beter gediend zullen worden door dit zelfstandig werkend syndicaat, dat steeds terug kan vallen op de ervaringen van het Afrika- instituut en op die van het Instituut voor de Tropen en van eventuele andere instel lingen. Uit de doelstelling blijkt, dat de stich ting een stimulerende functie heeft, die uitsluitend op het gebied der exploratie en niet op het terrein van de exploitatie ligt. Zodra de resultaten van de explo ratie in de vorm van zoveel mogelijk gedocumenteerde rapporten ter kennis van alle deelnemers zullen zyn gebracht, treedt de stichting terug en staat het de deelnemers vrij naar eigen goeddunken en inzicht met ie vr kregen exploratie- resultaten ie handelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1