KELLER HIELD AAN EN WON TENSLOTTE DE DODE tüc BRAZILIË Nederlandse Opera verbreekt „stilzwijgen' Gein achter het gordijn jm» opent W a.s.Vrijdag 11.30 uur AHOY' GEBOUW Tltwisseling met het Spi l buitenland E Gezond voor verpakte biscuits! PAGINA 4 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 „KORTE VINGER" TROK BELANGSTELLING Nieuwe landbouwwerktuigen in Brummen gedemonstreerd. Elmendorff dirigeert Lohengrin Het dirigentenprobleem Mr. HOFSTEDE DE GROOT OVERLEDEN LEERLINGEN-VLIEGER NAAR DE VER. STATEN Oud-directeur van de Amsterdamsche Bank SMOKKELCOMPLOT IN ACHTERHOEK ONTDEKT Bezoekt onze nieuwe radio- en televisie showroom Ie Middellandstraat 72 van door A. HRUSCHKA r (Van onze Amsterdamse redactie) Tot op heden hebben de vocale en instrumentale artisten met schone stem en klinkende trompet luide verkondigd, waartoe de. Nederlandse Opera in staat was, rrjaar in de berichtgeving, zowel wat de artistieke kant als de zakelijke zijde betreft, zijn steeds opmerkelijke lacunes en daaruit noodzakelijk voortvloeiende misverstanden naar buiten den volke kenbaar geworden. Het moet dan ook een verheugende verbetering in de gang van zaken genoemd worden, dat Abraham van der Vies, aan wie nu zowel de artistieke als de zakelijke leiding is toe vertrouwd, deze zingende en acterende groepering in het Nederlandse culturele leven, zal leren spreken. De fouten in het verleden op het gebied der publiciteit gemaakt, zullen niet meer voorkonden en een goed functionnerende persdienst zal het Nederlandse volk op de hoogte houden van alles wat zich in en om de Nederlandse Opera af zal spelen. Het begin werd gisteren gemaakt toen Van der Vies op een persconferentie de plannen en mogelijkheden besprak voor het komende seizoen, dat elf maanden duurt en dat op 16 November begint met de première van Wagner's „Lohengrin", welke opvoering tevens bedoeld is als viering van het eerste lustrum van de Nederlandse Opera. Toen medio Juni van dit jaar eindelijk bekend was geworden, dat het bestaan van de Nederlandse opera althans voor een jaar verzekerd was, konden deze plannen uitgewerkt worden. Doch op 4 September nam de muziek-directeur Paul Pella na een bynn 5 jaar durende dienst ontslag en men kwam wederom in een impasse. Een Italiaanse dirigent zal nu, voorlopig tijdelijk, aan de Nederland se Opera verbonden worden. Hij zal enkele werken uit het Italiaanse repertoire voor zijn rekening nemen. Het is In de opera-wereld nu eenmaal een normaal verschijnsel, dat artisten in het buitenland optreden. Deze uitwisse ling is in zich een zeer gezond verschijn sel en het feit, dat ook Nederlandse zan gers en zangeressen en wij denken hier aan Frans Vroons, de bariton Dujj- veman en Greet Koeman over onze landsgrenzen zingen, is, ook al uit een oogpunt van good-will, alleen maar toe te juichen. Wanneer men weet, dat wi) deze drie artisten ook nog op de Ne derlandse planken zullen terug blijven zien én dat de beste buitenlandse krach ten door ónze opera zullen worden aan getrokken, kan men zo'n tijdelijke afwe zigheid van de Nederlanders niet alleen billijken doch zelfs waarderen, aldus de heer Van der Vies. Hans Hoffmann, eerste tenor aan de Staatsopera in Hamburg, zal op 9, 11 en 15 October resp. in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, „Ricardo" zingen in „Un ballo in Maschera"; onderhan delingen worden verder gevoerd met Hilda Zadek, Paolo Gorin. Dragica Mar tinis, Irmgard Seefried en Solange Mi chel en men hoopt Josef Krips een Mozart-opera te laten dirigeren, waar bij in de eerste plaats gedacht wordt In Brummen is gisteren een demonstra tie van land- en tuinbouwwerktuigen ge houden, die georganiseerd werd door de Nederlandse Fruittelersorganisatie en de Stichting voor de Landbouw in samen werking met de Rijks Land- en tuin- bouwvoorlichtingsdiensten. Er werden verscheidene sproeimethoden gedemonstreerd terwijl een vergelijkende proef deed zien dat het TL „daglicht uitermate voldoet bij het sorteren van fruit bij avond of nacht of_ in donkere ruimten. De motorspuit die in 1910 haar intrede deed heeft een belangrijke verbe tering ondergaan door de nevelspuit, die veel minder vloeistof vraagt. Veel belang stelling was er voor de regen-installaties. Het Instituut voor Tuinbouwtechniek demonstreerde er met de „korte vinger" een grote verbetering op het gebied der grasmachines. Maaien met vierkante schijven is eveneens een nieuwtje, dat door deskundigen geprezen wordt. Verder zagen we aardappelrooimachines, die op een rij, in de zak en op de wagen rooiden. Andere machines kopten de suikerbieten, verzamelden het blad en gooiden de bieten op hopen. In de morgenuren was er vrij veel be langstelling uit alle delen van ons land en uit Duitsland en België. In hotel ,,'t Kromhout" was een grote fruittentoon- stelling ingericht, die eveneens een be hoorlijk aantal bezoekers trok. Het nieuwste ontwerp voor een Goethe-monument achter het IJzeren Gordijn, speciaal ter gedachtenis van „Faust". Josef Krips. Mozartprogramma? aan „Don Giovanni". Deze opvoering is „geplanned" in Januari aanstaande. De muzikale leiding van „Lohengrin" welke 50 jaar gejeden door de Wagner- vereniging in ons land ten doop werd ge houden, zal in handen zijn van Karl El mendorff, die reeds sedert 1927 geregeld medewerking heeft verleend aan de Bay- reuther Festspiele en thans als General- musikdirektor verbonden is aan de Staatsopera te Wiesbaden. De regie zal in handen zijn van dr Georg Hartmann, de bekende Wagner-regisseur, thans Ge- neralintendant van de Staatsopera in Mtinchen. De rol van Elsa zal worden vertolkt door Greet Koeman, terwijl de titelrol zal worden gezongen door de Zwitserse tenor Franz Lechleitner. Kas- par Broecheler, de Nederlandse bariton, die aan het Stadttheater in Bremen ver bonden is en ook in andere bariton-par tijen o.a. in „Paljas" en „Hoffmann's vertellingen" bij de Nederlandse Opera geregeld zal optreden, vervult' in „Lohengrin" de rol van Telramund. Behalve Josef Krips. die wjj hierboven al noemdert, sullen in Februari een aantal voorstellingen onder directie staan van Nicolai Malfco, terwijl verder Vittoria Gui (einde van het seizoen) en de vaste dirt- gent Charles Bruck (in December Gou nod's „Faust", de geprojecteerde uitvoe ringen van Janacek's „Jenufa" en voorts In het voorjaar van 1952 een nog nader te bepalen première) zullen dirigeren. Met het optreden van André Riep heeft de Ne derlandse Opera een begin willen maken om ook Nederlandse dirigenten in de or kestbak te plaatsen. Temidden van de vele gegadigden moet er nog geëxperimenteerd worden; het is voor een jong bedrijf als de Nederlandse Opera, een dwingende eis om hier met de nodige omzichtigheid te handelen. Er is een verlangen bij het publiek naar meer premières. Hieraan zal tegemoet ge- Advertentie. Gisteravond vertrok van Schiphol we derom een aantal leerlingen-vlieger van de Nederlandse Luchtmacht naar verschil lende bases in de Ver. Staten om daar hun opleiding te voltooien. Vrijdag a.s. zullen tien vliegers, die hun opleiding in de Ver. Staten hebben vol tooid, per vliegtuig in Nederland terug keren. Op 81-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden mr P. Hofstede de Groot, oud directeur van de Amsterdamsche Bank N.V. De heer Hofstede de Groot werd in 1906 tot directeur der Amsterdamsche Bank benoemd, welke functie hij tot 1941 heeft uitgeoefend. Hierna bleef hij als commissaris aan de bank verbonden. De overledene was ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. Directeur postcheque- en girodienst. De directeur van de postcheque- en giro- verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Er zal Zaterdag 29 September voor belangstellenden in het gebouw Spaarneplein 2, te 's-Gra- vénhage gelegenheid bestaan de schei dende functionnaris de hand te drukken. Het laatste woord over de veertiende partij is natuurlijk nog lang niet gezegd. Het meest interessante fragment volgt hier; De rijkspolitie te Hengelo (G.) heeft Zaterdagmiddag een auto aangehouden, welke niet van de vereiste papieren voor zien was. Bij het onderzoek kreeg men het vermoeden, dat de wagen gebruikt was voor het smokkelen. Uitgebreide maatre gelen werden genomen met het resultaat, dat Maandagmorgen en auto met drie per sonen werd aangehouden waarin smok kelwaar voor een waarde van ongeveer duizend gulden aanwezig was. Tweed dei- inzittenden werden door de rijkspolitie aangehouden. Een van hen wordt voor de leider van de smokkelbende aang' zien. Hij is een sinds jaren ondergedoken en tijdens de bezetting berucht SS-er. Een derde inzittende wist, hoewel hem ver scheidene waarschuwingsschoten werden achterna gezonden, te ontvluchten. Ver wacht wordt, dat nog verscheidene arres taties kunnen worden tegemoet gezien Vakkundige voorlichting door bekwame technici. Telefoon 30340 37434 Rotterdam de jongelui elkaar toevallig enige keren ontmoet en bü e gelegenheden heel vriendschappelijk over dingen van weinig betekenis gesproken. Maar dit viel nu eenmaal niet t.e loochenen, er was iets veranderd tussen hen. Het was niet meer zoals vroeger.... Was bet onder zulke omstandigheden niet onaangenaam mr Waldlew een dienst te vragen. Zij wist dat hij in geen geval geld van haar zou aannemen, dus: een heel delicate zaak. Nelly's tweede bezwaar gold oom Tho mas. De goede man had geen flauw vermoe- <4fn van hetgeen er tussen haar en Horst Waldlew was omgegaan; hij dacht enkel aan groeiende belangstelling van de jon gelui in elkaar, en dat gevoel bevorderde hij zoveel mogelijk, in de hoop, Nelly daardoor in Europa te kunnen houden. Want steeds werd hij gefolterd door angst, dat zijn broer hem Nelly zou ontnemen, of dat zij-zelf het verlangen zou uiten, naar Nieuwland terug te keren. In de laatste tijd hadden zekere grapjes aan gaande Horst de arme Nelly zeer nerveus gemaakt. Wat zou oom Thomas nu wel denken, als hij te weten kwam, dat zij mr Waldlew een bezoek had gebracht? Maar eindelijk kon zij de ongerustheid niet meer uithouden; met de twee moei lijkheden werd geen rekening gehouden. Nelly liep naar de telefoon en belde het kantoor van Horst Waldlew op. Veel werft? 't Gaat nof al.... Waarom? Verlang jij iets? Als je een half uurtje tijd voor mij had. zou mij dat heel aangenaam zijn. Ik zou je gaarne raad vragen in een per soonlijke aangelegenheid. Hoe laat mag ik komen? Mooie vraag! Om jou te ontvangen, heb ik ieder ogenblik van de dag tijd in overvloed. Dat klonk zo vurig! Nelly glimlachte even, en een gevoel van warmte door stroomde haartoch een aardige jon gen, mijn Horst! dacht zij. Goed. dan neem ik een auto en kom onmiddellijk. Tot ziensl Hij had namelijk Nelly op een gemeen schappelijke avondwandeling in 't Schön- brunnpark zijn liefde bekend en haar hand gevraagd. Maar Nelly had met een zeer voorwaar delijk ,,ja" geantwoord. Zij had Horst ronduit' bekehd, dat zij hem wederkerig beminde en zeker nooit een andere man zou trouwen, „maar" had zij erop laten volgen, eerst na met mijn vader te heb ben gesproken, kan 'ik een definitieve beslissing nemen". Had haar vader niet gaarne dat zij in Europa trouwde, ver langde hij, dat zij naar „Nieuwland" zou terugkeren, om de troost en vreugde van zijn laatste levensjaren te zijn, dan moest dat gebeuren, want zij hield verschrikke lijk veel van haar haar vader. En in dat geval moest Horst weten, of hij ertoe kon besluiten om harentwege zijn positie in Wenen op te geven en met haar naar Brazilië te gaan Horst Waldlew had toen verklaard dat hij zulks nimmer zou doen. al was het alleen hierom, dat nu bleek hoe weinig Nelly van hem hield. Anders zou ze der gelijke voorwaarden niet stellen. Een meisje dat, voor de keuze tussen haar vader en het voorwerp van haar liefde gesteld, zich zonder de minste moeilijk heden voor de vader verklaarde, wist een voudig niet, wat liefde is. Daarmee had het gesprek over liefde voorlopig een eind genomen; beiden waren teleurgesteld en misnoegd geweest Enkel nog Nelly's voorstel „in ieder ge val goede vrienden te blijven" had een volslagen breuk voorkomen. Later hadden brieven was te doen geweest, leed voor haar geen twijfel. En plotseling werd zij aangegrepen door een gevoel van angst, zoals dat ge beurt wanneer er voor een pijnlijke ont dekking geen verklaring te vinden is. Wat moest zij doen? De dief moest een bepaald doel hebben gehad. Gevaar voor het leven van haar familie of voor haar zelf? Door snel te handelen zou men het misschien nog kunnen afwenden. Maar hoe? Nelly was slim, zelfstandig en dapper. Zij nam het vastberaden op tegen ieder een die haar verveelde of. bang wilde maken. Maar ditmaal liet de gewone vastbera denheid haar in de steek. Voor de eerste keer in haar leven gevoelde zij zich radeloos. Zij had behoefte aan een man, wie zij alles wat haar zo geweldig van streek bracht, kon toevertrouwen, een verstandig mens met ondervinding, die haar raad kon geven. En Nelly kende maar één man van die soort. Mr Horst Waldlew rechtsgeleerd raadsman van haar oom, wiens vermogen hij beheerde. Dat zij een ogenblik aarzelde om hem onmiddellijk op te bellen, was aan twee overwegingen te wijten. Ten eerste hadden er tussen haar en Horst Weldlew sinds een jaar zekere bij zonder vriendschappelijke betrekkingen bestaan, die betrekkingen hadden onlangs tot een verklaring geleid, over het resul taat waarvan mr Waldlew heel zeker mis noegd moest zjjn. Nelly had alles verteld. Mr Waldlew, die met gespannen aandacht had geluis terd, nam op zijn beurt het woord; Inderdaad, een geheimzinnige histor.e en op de eerste plaats moet ik je danken voor het in mij gestelde vertrouwen. Met jou geloof ik, dat er méér ochtersteekt. Maar wat? Daar kan ik me op het ogen blik nog geen idee van vormen. Dat begrijp ikMaar wat moet ik doen? Heb je de politie reeds in kennis gesteld van de verdwijning val1 de brieven? Neen, daar heb ik zelfs niet aan gedacht. Doch waarom zou ik het^ doen? Hij zal toch weer zeggen lat ik mij alles heb ingebeeld. Merci! OWordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4