Communisten drijven steeds meer Europeanen uit China Alle blanken moeten verdwijnen Prof. Beel over de positie van de gemeentesecretaris Mwscfuft# ts witter» GAP/ON wast w!nee Nieuwe vrachtauto-industrie te Hoogeveen en Eindhoven Huscha tikte zijn rapporten op „illegale" schrijfmachine Prijzen-geknoei bij noodlijdende Amsterdamse rondvaart-rederijen Nieuwsberichten van 7 uur n.m. vervallen Kraan verplettert machinist Waarachies, hoe kan dat nou Door RADION, dat trekt beter uit, wast dus WtttZf9! Defensie-orders voor kleine bedrijven Touringcar-chauffeurs verdienden f 120.- extra Gemotoriseerde actie Nieuw voorstel van generaal Ridgway Elke dag overschrijden reizigers grens met Hongkong Zwijgende samen werking Herziening der Gemeentewet Millioenenorder voor brandweermaterieel Beestachtig optreden van contra-spion „GESJACHER" MET TOERISTEN Moordaanslag in Arnhem Zware straffen voor deserteurs Noodlottige val DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 V. Zelfde lied s! oil? V" de we* vast te IeSgen «if G°f VI,SLUTEND 3*^3»ebt «1, d, OPDRACHT AAN DUITSE „MAGIRUS"-FABRIEK? Besprekingen met D.A.F. mislukt? GEN. SPOOR POSTHUUM BENOEMD TOT COM MANDEUR M.W.O. Vijf ridders 4e klasse Wie biedt 't meeste? Voor opbouw Franciscaans Missiecollege Werken met verlies Moord op Canadees BURGEMEESTER VAN NEW-YORK BIJ DE PAUS (Van onze correspondent Alfred van Sprang) HONGKONG, September 1951. Een kleine Chinees met China Travel Service op zijn witte pet stapt resoluut langs de prikkeldraadversperring op de brug van Shumchun op de grens van communistisch China en de kolonie Hongkong en geeft een stapeltje veelkleuri/e paspoorten aan een Britse inspecteur van politie. „Weer twaalf, sir. voegt hij er aan toe. „Hoeveel geestelijken zijn er hij.informeert de inspecteur. „Zeven, sirdrie Spaanse zusters en een pater, een Franse pater, een Schotse zendeling en een Duitse". „Nog mensen zonder visum „Twee. een Italiaanse vrouw met een klein kind en die man met het Sovjet-Russische paspoort, die er al vier dagen is...." „Juistdie twaalf kunnen door!" Even later komt een groepje doodvermoeide, vuile en zenuwachtige Europeanen met koffertjes en pakjes de smalle brug over. •Met strakke gezichten kijken de communistische militairen in hun ver schoten uniformen met de pet met een ster erop hen vanonder grote para plu's tegen de felle zon na. Het is een dagelijks schouwspel. De ene dag zijn het er misschien maar drie en een andere twintig. Sommigen verlaten het land vrijwillig, omdat ze er geen bestaan meer kunnen vinden. An deren zijn min of meer gedwongen em uitreisvisum aan te vragen. En weer een andere groep is onder een of andere besehuldiging uitgewezen. Er gaat ech ter practisch geen dag voorbij, of er ko men Europeanen de grens van China over. De sfeer aan de grens is rustig. ..Er is een soort van zwijgende sa menwerking".... zegt de inspecteur, die de leiding van de grenspost heeft. Al hoewel Britse politie <grotendeels be staande uit Chinezen) en Chinese com munistische militairen soms niet meer dan een meter van elkaar staan aan weerskanten van het prikkeldraad, spre ken ze nooit met elkaar. Er is ook wei nig aanleiding toe. Als alle papieren in orde zijn, kunnen de reizigers zonder meer door. Anders moeten ze terug. En als er eens iets bijzonders is, treedt de man van de China Travel Service als een on-officiële verbindingsman op. „Is er nog veel grensverkeer. „Het is lang niet meer wat het ge weest is. We hebben een tijd gehad, dat er elke dag een paar duizend men sen heen en weer gingen. Nu zijn het er een vier a vijfhonderd...." „Meest Chinezenvaan Ta en Chinezen, die tijdelijk gaan om hier'of aan de andere kant familie te bezoeken of zaken te regelen. Het zijn vooral grensbewoners, die gemak kelijker de nodige papieren krijgpn dan anderen. En dan hebben we dage lijks een stel Europeanen „Gaan er ook Europeanen de andere kant opChina in?" „Heel zeldenEen enkele keer eens een diplomatieke ambtenaar.... een Brit of een Indonesiërmaar parti culieren.... nee, ik herinner me maar één geval van een zakenman, d;e hier gepasseerd is". „Wel eens incidenten De inspecteur lacht. „Neegelukkig niet!" Weer verder Het is een heterogeen gezelschap, dat In het kleine posthuis van de politie staat om zich te laten registreren. De geestelijken nemen het allemaal erg rus tic en gelaten op. Een priester is Uit de sffl gekomen om hen met alles te hel- p*i en hij doet dat als een man met er varing. „Zes maanden ga ik elke dag naar de grens om te kijken of er missionaiissen aangekomen zijn en in al die Lijd ben ik misschien twee of drie keer voor niets geweestvertelt pater Poletti. terwijl hij de namen van de drie Spaanse zus ters dicteert. Na hen komen een zenuw achtig Frans echtpaar, een Griek met een tropenhelm op. een Amerikaan en als laatste een Duitse met een grote boodschappentas. „Mevrouw Fischervraagt de po litieman haar. „Jawel „Beroep "Geen beroep.... huisvrouw „Waar gaat u naar toe..../ Het^kliifkt heel zeker, maar meteen komt ze er al op terug. „Dat hoop ik tenminste.... verdu.de- lijkt ze. „eerst ga ik naar Rome voor een nieuw paspoort.... dat kan ik ge makkelijk krijgen, omdat ik tijdens oe oorlog niet in Europa geweest ben.... en dan naar Duitsland". De registratie loopt vlot. Iedereen heeft een uitreisvergunning van de com munisten en een toelatingsvisum van de Britten. Het is zonder veel enthousias me, dat de Britten al^ deze buitenlanders in de kolonie laten. De communistische autoriteiten in China hebben een Franse ren gearresteerd, die als hoofd van een weeshuis in Hashing door de bevolking van de stad bescnulriigd was van het vermoorden van Chi nese kinderen. Op verzoek van het volk is het weeshuis door de auto riteiten overgenomen. Sinds de stichting van het wees- twi ?S?den' ziJn minstens tienduizend Chinese kinderen ge dood. Krantenbericht in net com munistische dagblad „Ta Kung Pao" in Hongkong. ter moeilijk weigeren, zolang ze niet op de zwarte lijst van erkende communis ten staan, of om andere redenen onge wenst zijn. Maar het is wel de bedoe ling, dat zij zo spoedig mogelijk Hong kong weer verlaten. Er is geen plaats en geen werk voor hen in de met haar twee- en-een kwart millioen inwoners toch al overvolle stad. En dat geldt ook voor de vele missionarissen en zendelingen. Die blijven het liefst in de buurt van China, maar het valt niet mee om ver blijfsvergunningen voor Macao, Malakka, Indonesië, de Philippijnen en zeker met voor Formosa te krijgen. Bij het station is een dorpscafé Daar wachten de meeste reizigers op het vertrek van het boemeltreintje naar Kowloon: het deel van Hongkong op het vasteland. Men breekt er de verze gelde enveloppen van de Bank van China met de Hongkong dollars erin open en doet er zich tegoed aan een koele dronk en een broodje. De drie Spaanse zusters en de pater zitten er ook. „Bent u uitgewezenvraag ik aan de pater. „Ja.... en de zusters ook." antwoordt hij in gebroken Engels. „En waarom....?" „Tjawij waren belast met de lei ding van een groot weeshuis in de buurt van Foochow. „En u hebt alle weeskinderen ver moordval ik de pater in de rede. Verrast kijkt hij me aan en we schieten allebei in de lach. Hoe weet u dat „Alle leiders van weeshuizen in China doen datlidht ik toe. „Ja.knikt de pater, „op een morgen zijn de communisten in ons gesticht ge komen om de lijken in de tuin op te graven. Er waren destijds twee kinde ren begraven en de resten daarvan von den ze natuurlijk. Maar verder niets. Daar waren ze echter niet tevreden mee. Ze zijn vertrokken en later met vijftig doodkisten teruggekomen. Daar hebben ze aarde in geschept en in elk ook een paar beenderen om het vooral echt te laten lijken. Die vijftig kisten hebben ze opgebaard en toen moesten alle schoolkinderen er langs marcheren om de bewijzen van het wanbeheer te zien. Maar die kinderen wisten wel be ter". De drie zusters zitten stil voor zich uit te staren en hoewel ze geen Engels spreken begrijpen ze toch wel waar de pater het over heeft. En als ik hen aan kijk halen ze met een spottend lachje haar schouders op. „Maar dat was nog niet genoeg. gaat de pater verder met zijn verhaal, „er werd een grote vergadering belegd in het tehuis en iedereen moest komen. Microfoons en grote luidsprekers kwa men eraan te pas. Toen kozen ze een van de oudere meisjes uit om een toe spraak te houden over de verderfelijke missionarissen. Het kind was doodsbang, maar de leiders trachtten haar gerust te stellen door haar te vertellen, dat het een grote eer was en dat ze alles voor haar op papier zouden zetten, zodat ze het alleen maar hoefde voor te lezen. Enfintenslotte werd ze op het to neel geschoven voor de microfoon en de organisatoren fluisterden naar toe. dat ze kon beginnen, maar er kwam niets. Ineens barstte ze in snikken uit en zei: „Maar dat is niet waar....!" Dat was het enige wat er over de luidspre kers te horen was. Het publiek begon te lachen en de vergadering werd ont bonden. De volgende dag moest iedereen terugkomen en toen was er een commu nistisch meisje om het verhaal voor te lezen en iedereen moest klappen en jui chen om niet voor een reactionnair ge houden te worden. Zo gaat het overal.." „En toen werden de zusters en u uit gewezen „Jaachttien jaar heb ik m China gewerkt en ik -hoop er weer spoedig heen te kunnen. Maar niet zolang de communisten er aan de macht zijn. Het leven is er verschrikkelijk. Als er een man verdacht van spionnage of reaction- naire uitlatingen of iets dergelijks dood geschoten wordt, mag zijn familie daar niet om treuren. Ze moeten blij zijn en uit dankbaarheid, dat de communisten zo'n slechte vaderlander onschadelijk ge maakt hebben, moeten ze met een opge wekt gezicht naar de plaatselijke volks commissaris gaan en hetn bloemen aanbieden. De communisten zijn heer en meester en ze willen geen getuigen. Daarom werken ze ons allemaal weg.." De man van de China Travel Service komt waarschuwen, dat de trein er is. „Vooruit....!" commandeert de pater. Iedereen grijpt zijn bagage. Het is niet veel en alle artikelen van waarde heeft men achter moeten laten. „Het laatste trajectzucht de pa ter. Het is nu echter eerste klas inplaats van derde klas in een overvolle wagon. En men hoeft niet bang te zijn met spreken. De trein zet zich in beweging. China heeft weer zoveel buitenlanders minder. Zo gaat het dag in dag uit. En eens zal er een dag aanbreken, dat de kleine man van de China Travel Service geen paspoorten meer te overhandigen heeft. Dan hebben de communisten een oud Chinees idéaal bereikt: de blanke in vloed weg uit China. (Nadruk verboden). Ze kunnen hen ech- De nieuwsberichten van zeven uur in de avond zullen met ingang van 1 °c' tober voor de radio vervallen. Voortaan zullen beide zenders om zes uur n.m- het nieuws geven. Aan het gemis van het weeroverzicht zal worden tegemoetgeko men door dit in het programma van de KRO en NCRV te geven na het korte nieuws van acht uur. Deze reorganisatie is door NCRV en KRO in gezamenlijk overleg doorge voerd, om- de NCRV-luisteraars, die ge klaagd hadden dat het voor-avond-pro gramma overladen was met het „gespro ken woord", ter wille te zijn. In de ko mende periode zal de NCRV nu van zes tot acht uur meer plaats geven aan mu ziekprogramma's. De NCRV, die binnenkort haar 250.000ste lid hoopt te kunnen begroeten, heeft de Maandagavond weer gereser veerd voor hoorspelen: er zal een groot aantal romantische, historische en ontspannende luisterspelen gegeven worden, o.a. een spel, waarin op roman tische wijze de grote brand van Amster dam in 1429 wordt geschetst, een drie delig hoorspel over Rembrandt, bewer kingen van enkele Nederlandse romans als „Sil, de strandjutter" van Cor Britijn en het door een blinde auteur geschre ven spel over het leven van Louis Braille. In de wekelijkse steravond zal Johan Bodegraven met een nieuwe wedstrijd, getiteld: „Zeg, weet jij het?", een beroep doen op het concentratievermogen van de bezoekers. (Van onze Utrechtse redacteur) Voor het landelijk Contactorgaan voor gemeentesecretarissen, dat gistermorgen in Utrecht in vergadering bijeenkwam, heeft prof. dr L. J. M. Beel, hoogleraar te Nijmegen, de vraag: „Welke wettelijke of andere voorzieningen zijn gewenst voor een betere bepaling van de positie van de gemeentesecretaris?" beantwoord. Dé juridische status van de gemeente secretaris is slechts op juiste wijze te be oordelen in het licht van de evolutie die de gemeenten hebben doorgemaakt en welke ontwikkeling zich nog 'steeds vol trekt. Bij de uitbreiding van het aantal dien sten en takken vooral bij de grotere ge meenten is de positie van de gemeentese cretaris steeds meer teruggedrongen. Een juiste positiebepaling van de ge meentesecretaris zou slechts kunnen wor den verkregen bij een herziening van de gemeentewet in grotere stijl. Een herzie ning, welke beoogt een aanpassing aan de structurele veranderingen, welke in de loop van de tijd zich hebben voltrokken t.a.v. het gemeentelijk bestel. Door deze. herziening zal niet enkel de positie van' de secretaris en zijn verhouding tot de bestuurs-organen moeten worden onder zocht, doch zal mede ernstig onder het oog moeten worden gezien, hoe o.m. in de grotere gemeenten de coördinatie van de arbeid der talrijke diensten en bedrij ven kan worden verzekerd.. De positie van de hoofden van diensten en bedrijven zal daarom mede onder de loupe moeten worden genomen. Een ad viserende functie met betrekking tot de technische vraagstukken, welke in het bijzonder regarderen, zal in de Gemeente wet verankerd dienen te worden. Tegen Wrf™,! adviserende taak bij de hun ?odnn sPecifieke deelgebieden algemeen adviserende taak van de ge- n^efn,t1efCro^t1rnlsi<ieskundiSe op adtni- nistratief-rechtehjk terrein m.n. het dage lijks bestuur en m de commissies. Bezien Woensdag, tegen liet middaguur, is op N. V. Scheepsbouw werf en Machinefabriek De Merwede" te Hardinxveld een dode- ïijk ongeluk gebeurd, doordat de 48- jarige kraanmachinist J S. te Hardinx veld door een kraan verpletterd werd. Een rijdende kraan, die een gewicht van drie ton kan torsen, was in gebruik voor het vervoer van matei iaal naar de in aanbouw zijnde Tamar". Door tot nu toe onbekende oorsaak is de kraan voor- overgestort. De machinist is blijkbaar uit zijn cabine gesprongen, want hij werd onder het 18 ton zware gevaarte aange troffen. Wonder boven wonder werden geen andere arbeiders getroffen. Het slachtoffer was ongehuwd en werkte reeds lange tijd als kraanmachinist bij „De Merwede". zal moeten worden, of hem een verdere delegatie van bevoegdheden verleend zal moeten worden. De nieuwe wet geve slechts algemene richtlijnen en in elke gemeente za! de positie van de gemeente secretaris blijven afhangen van de feite lijk steeds wisselende omstandigheden en persoonlijke kwaliteiten. De voorzitter, dr J. de Lange, ge meentesecretaris van Utrecht, wees er in zijn openingsrede op, dat gezien de uit eenlopende structuur van de gemeenten in de toekomst naast plenaire zittingen wellicht ook sessie-bijeenkomsten gehou den moeten worden. Bij hst Landelijk Contact zijn thans 244 van de 763 gemeentesecretarissen aange sloten. Word toch niet kwaad op Uzelf, als het goed van een ander witter is dan het Uwe. Word kwaad op het wasmiddel, dat U nam. En besluit meteen voortaan Radion te gebrui ken. Dat wast schoner, helderder, witterWant Radion trekt beter uit - het vuil smélt als het ware weg. U zult trots zjjn op Uw zonnig-frisse was! Bedenk datUzo'n smetteloos resultaat alléén met Radion bereikt. Want Radion bevat de modernste ingrediënten. En de allerlaatste vindingen zijn erin toegepast! Wees verstandig, vertrouw il Uw wasgoed toe aan het mollige Radion- sop. En - wat óók verstandig is vraag om Radion in Reuzenpak. Dat is juist in prijs verlaagd, dus nóg 'voordeliger! Profiteer ervan! REUZENPAK daard«wol, Jdë d Van. m°oi in blijven i n "^°n e' Er zal in ons land naast de bestaande industrie van D.A.F. te Eindhoven een tweede vrachtauto-industrie opgericht worden, welke in twee plaatsen gevestigd zal worden. In Hoogeveen komt n.l. een carrosserie-fabriek, terwijl de N.V. „Motorkracht" in Eindhoven reeds over het benodigde terrein en de materialen voor de opbouw van een vrachtwagenfabriek in deze plaats beschikt. Doch vooralsnog blijft de aandacht allereerst gecon centreerd op Hoogeveen. Dit vertelde ons de heer H. J. P. Boon, directeur van de N.V. Motorkracht", welke N.V. de alleenvertegenwoordiging voor Nederland bezit van de brandweer- auto-fabriek „Magirus". Er is onder de Ned. industrie enige ongerustheid ont staan over de plaatsing van een grote re geringsopdracht van brandweermateriaal De Ned. regering Is van plan ook de kleinere bedrijVen in te schakelen voor haar defensie-opdrachten. Het was ech ter moeilijk de juiste bedrijven te vin den en de werkzaamheden te coördi neren. Een bespreking tussen de Ned. vereniging van ondernemers in het in strument- en gereedschapmakersbedrijf en de staatssecretaris van Oorlog heeft echter de mogelijkheid aangetoond, dat ook de kleine bedrijven hun aandeel in de defensie-orders kunnen krijgen. Van zeer vele artikelen, welke nu nog moeten worden ingevoerd, kunnen de on derdelen in kleinere bedrijven worden vervaardigd en later worden samenge voegd. Ook de productie van reservedelen kan in deze bedrijven, die veelal over een zeer goed machinepark beschikken, of althans één of meer waardevolle machi nes in hun bezit hebben, ter hand worden genomen. De bovengenoemde vereniging, welke gevestigd is Jacob Catsstraat 45 te Voor burg, heeft op zich genomen om de krachtsinspanning van deze kleinere be drijven, ook voor zover zij geen lid zijn van de vereniging, te coördineren. ten behoeve van de Burgerlijke Verdedi ging. Deze millioenenorder zou bestaan uit de levering van in totaal 440 chassis, 667 mo toren voor aggregaten en 925 pompen. Deze opdracht zou, aldus verluidde, aan de Duitse Magirusfabriek verleend wor den. De heer Boon deelde ons nu mede, dat „Magirus" reeds verscheidene maanden geleden een brandweerwagen heeft gecon strueerd volgens de voorschriften, welke het Bureau Brandweer te Den Haag in het bestek heeft vastgelegd. Met deze wagen is voor de betrokken officiële in stanties te Wassenaar een demonstratie gegeven. „Magirus" is bereid de order geheel in Nederland te laten uitvoeren met inscha keling van Nederlandse fabrieken, voor zover deze daartoe in staat en bereid zijn, aldus de heer Boon. In verband hiermee zijn verscheidene besprekingen gevoerd met de D.A.F. te Eindhoven, zulks op in stigatie van het ministerie van Economi sche Zaken. Deze besprekingen hebben evenwel tot geen resultaat geleid, aldus de heer Boon. H. M. de Koningin zal op Vrijdag 28 Septembe te 11.00 uur in het Paleis op de Dam te Amsterdam aan de na bestaanden van een posthuum benoem de commandeur en vijf posthuum be noemde ridders M. VV. O. de versierse len, behorende bij deze hoge onder scheiding, uitreiken. Het betreft hied wijlen generaal S. H. Spoor en wijlen generaal-majoor R. T. Overakker, beiden wegens hun optreden in Indonesië; wijlen luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden en wijlen soldaat J. F. Ketting Olivier, beiden wegens hun optreden op Korea; wijlen res. Ie luit. J. A. van Bijnen en wijlen de heer T. Dobbe, beiden wegens verzetswerk. Wijlen generaal Spoor werd benoemd tot Commandeur M. W. O., waarbij te vens tot uitdrukking kwam de erkenning van de uitstekende daden van de onder zijn bevel staande troepen. De overigen werden benoemd tot Ridder M. W. O. 4e klasse. Meer dan frappant was de wtfze waarop in de laatste oorlogsjaren de Duitse contra-spion Huschka, wiens activiteiten te Enschede en omgeving gisteren op de derde zittingsdag van het proces te Zutphen werden bespro ken, het vertrouwen wist te winnen van de Twentse illegaliteit. Het is zelfs waarschijnlijk, dat hij zijn rapporten voor zijn Duitse chef dr Mayer van de „Abwehr" tikte op de schrijfmachine van de Enschedese verzetsorganisatie! Deze clief heeft overigens wel goed het beestachtige optreden van Huschka beoordeeld, toen hij indertijd voor spelde dat Huschka, wanneer de En gelsen kwamen, zeker als een der eer sten zou worden doodgeschoten. Toen Enschede basis was voor zijn onguur \Verk, kwam Huschka in contact Van onze Amsterdamse redactie) In de kringen van de chauffeurs van touringcars, belast met het uitvoeren van dagtrips naar de hoofdstad, is een lelijk kwaad binnengeslopen, dat de gehele zomer al stil aan heeft voortgewoekerd, maar door een toevallige omstandigheid openhaar is geworden. Het betreft hier het knoeien met de provisie welke chauffeurs van touringcars wordt verleend door rondvaart- ondernemingen in de hoofdstad, als deze chauffeurs een bepaalde rond- vaartreder een heel gezelschap toeristen bezorgen voor een trip door de grachten. Oorspronkelijk was deze provisie voor z.g. „depothouders", waaronder ook de hotelportiers en touringcar-chauffeurs worden gerekend, vastgesteld op 20 cent per persoon. Wie dus met een touringcar met 40 per sonen bij een bepaalde rondvaart-onder- nemer terecht kwam werd hiervoor be loond met een provisie van 8. Op zich is hier niets op tegen. Hieruit is echter het euvel ontstaan, dat één of meer rond- vaartondernemingen een hogere provisie zijn gaan uitkeren om meer chauffeurs naar haar steiger te lokken. De chauffeurs lieten zich op hun beurt ook niet onbe tuigd en het gekwansel met de toeristen begon. Wie het meeste provisie gaf, lokte de meeste chauffeurs en kreeg de meeste mensen in zijn boot. Andere róndvaartondernemingen kon den hierbij natuurlijk niet achter blijven, wilden ook zij een graantje meepikken van het seizoen, dat op zich toch al niet zo denderend was. Ook zij waren gedwon gen haar provisie te verhogen. Deze provi sie heeft tenslotte de wanstaltige omvang aangenomen van ongeveer de helft van de rondvaartprijs nl. rond de vijftig cent er werden ons zelfs al bedragen genoemd van vijf en vijftig en zestig cent! ter wijl de prijs van een rondvaart 1.10 be draagt! Het is hierbjj gebeurd, zo vertelde ons een der rondveartreders, dat een gezel schap, dat bij een bepaalde rondvaarton- dernemer plaats besproken had door de chauffeur van hun touringcar naar een andere rondvaartrederij werd gebracht, omdat hij daar een hogere provisie kreeg. Eveneens is het voorgekomen, dat een chauffeur met een touringcar voi mensen de verschillende rederijen afreed en dat degene die hem de hoogste provisie gaf zijn mensen in de boot mocht nemen. Deze toeristen werden ook figuurlijk „in de Volgend jaar Pasen hopen de paters Franciscanen hun missie-college te Kat wijk a.d. Rijn te hebben gerestaureerd en uitgebreid tot een modern instituut. Met deze opbouw is een groot bedrag gemoeid en daarom wordt op allerlei manieren propaganda gemaakt. Zo zal vermoedelijk in November een rijdende bioscoop door het Bureau Opbouw Franciscaans Missie college worden in gebruik genomen, een opleggersbus, waarin een klein filmzaaltje is geprojecteerd. Onder de naam Frami- film zal het vehikel het land gaan door kruisen en overal, bijvoorbeeld op de scholen, voorstellingen geven. Er zal zelfs een wereldpremière in deze rijdende bioscoop plaats hebben, de eerste ver toning nl. van de kleurenfilm „Waar woestijnen bloeien gaan" van mr E. Hustinx. een rolprent over Pakistan, een der zeven Franciscaanse Missie-gebieden. boot genomen" want er werd niet meer gekeken naar de kwaliteit van de rond vaart. Bedragen van 20 per touringcar van 40 personen, zo werd ons meegedeeld, vormden geen uitzondering, zodat een chauffeur, die dat een keer of zes in de week wist te herhalen, een extra verdien ste van 120 per week in zijn zak kon steken! Deze extra-winst van de touringcar chauffeurs ging ook ten koste van de rondvaart-ondernemingen zelf. Lonen en onderhoudskosten zijn gestegen en de olie voor de motoren kost ook handenvol met geld. Varen tegen een zo sterk verlaagde prijs betekende dan ook werken met ver lies. Dat men tot het provisie-stelsel is overgegaan duidt op een teveel aan rond- vaartrederijen. Door haar „omzet" on bo venvermelde niet bepaald economische maar ongetwijfeld wel zeer drastische wijze te vergroten, hebben de rondvaart- rederijen ten koste van elkaar getracht van haar eigen bedrijf te redden wat er te redden viel. Er zijn reeds slachtoffers ge vallen. Nu het seizoen zo ongeveer achter de rug is tracht men weer op andere wijze zijn „omzet" te vergroten. In samenwer king met een buurtbladehcombinatie is één der rederijen ertoe overgegaan gedu rende veertien dagen tegen inlevering van een uit die bladen geknipte „bon" per sonen tegen de sterk gereduceerde prijs van 60 cent van een rondvaart te laten genieten. En wat er daarna staat te ge beuren? Aan de rondvaart van 1% uur voor een kwartje zijn we echter nog niet toe. met verscheidene illegale werkers. Huschka bewerkstelligde dat drie „on- dergrondsen", Ter Borg, Rutgers en Zandbergen, op 31 Maart 1945 's avonds om zeven uur in het huis van eerstge noemde in de Sumatrastraat te Enschede zouden bijeenkomen. Die avond deed de Sipo" een inval. De drie werden neer geschoten, evenals de andere mensen, die toen in het huis waren, n.l. mevr. Ter- borg, G. Terborg Sr., A. v. Essen, J. Frangois en W. Mink. Een zekere Bosch, die hoewel ook gevraagd niet was gekomen omdat hij het zaakje wantrouw de, werd diezelfde avond nog in eigen woning gearresteerd en kort daarna ge dood. De familieleden van de slachtof fers hoorden op straat wat er gebeurd was! Ook de moord op de Canadese piloot Captain D. E. Jenvey in de Hengelose straat te Enschede werd gisteren be sproken. Indertijd had Huschka onder sluwe voorwendsels van de schoonva der van een van de door zijn toedoen om het leven gebrachte Nederlanders een fles jenever weten los te krpgen. Hij dronk er vermoedelijk funk _yan, toen hjj naar Zwolle vertrok. Daar was hij tenminste erg loslippig en ver telde aan zijn kornuiten van z«n moord op de Canadese piloot. Huschka zou met deze in een wagen naar be vrijd gebied „ontsnappen', toen hij werd „aangehouden door de Duit sers Hij zou, aldus verklaarde hij gis teren tijdens een worsteling van de Canadees en zijn Duitse bewaker scho ten hebben gehoord en de vlieger dood hebben zien neervallen. Eerder had hij verklaard, dat hij zelf gescho ten zou hebben met de bedoeling de Duitser te treffen. Bij ongeluk zou hij toen de vlieger hebben geraakt. Dit laatste ontkende hij nu weer, maar er waren vier getuigen, die vertelden, dat Huschka zijn eigen revolver uit zjjn zak had gehaald en zonder aarzelen de piloot had vermoord. Gedurende de eerste drie dagen van de zitting zijn ruim veertig getuigen ge hoord, die alles kwamen bevestigen, wat Huschka categorisch bleef ontkennen. De zaak is nu verdaagd tot 3 October, dan zullen 't requisitoir en het pleidooi worden gehouden. Gisteren heeft de 36-jarige Arnhemmer W. voor zijn woning in de Wielakker- straat een moordaanslag gepleegd op zijn echtgenote. Hij bracht haar zeven steken met een mes toe in de rug en de borst. Onmiddellijk daarna ging hjj naar het politiebureau om zich zelf aan te geven De vrouw werd naar het gemeentezie kenhuis overgebracht, haar toestand is niet levensgevaarlijk. Er was de laatste tijd al herhaaldelijk ruzie tussen man en vrouw, zodat de vrouw haar intrek elders nam. Gisteren wilde W. alles in 't reine brengen, maar na een woordenwisseling trok hij zijn mes en stak zijn vrouw. Generaal Ridgway heeft een nieuwe conferentie-plaats voorgesteld, ongeveer halverwege tussen de frontlinies van de Noordelijken en de verbondenen in de nabijheid van Songhjongni ongeveer twaalf kilometer ten Zuiden van Kaesong. Het voorstel werd gedaan aan de Noorde lijke generaals Kim 11 Soeng en Peng Teh Hoeai. Ook zou zo stelt Ridgway voor, gespro ken moeten worden over het tweede agendapunt van de wapenstilstandsonder handelingen, te weten het vaststellen van een bufferzóne. De krijgsraad te velde-West te 's-fera- venhage heeft gisteren een viertal geval len van Indonesië-desertie behandeld. De 21-jarige dpi. soldaat K. M. uit Oostzaan, die in September 1949 op aandringen van zijn moeder en meisje niet van insche- pingsverlof is teruggekeerd, kreeg een jaar gevangenisstraf met aftrek. De dpi. soldaat H. M. uit Amsterdam, 26 jaar. die deserteerde in October 1946 omdat hy naar Indonesië moest, ofschoon hy nooit een opleiding als soldaat had ontvangen, kreeg zes maanden met aftrek. Hy was eerst op 19 Juni 1951 door de marechaus see gearresteerd. De 26-jarige dpi. soldaat J- R. uit Am sterdam deserteerde tweemaal. Hij acht te zich physiek niet geschikt om dienst te doen in de tropen. Een herkeuring heeft hem daarin later gelijk gegeven. Hij werd tot tien maanden, eveneens met aftrek, veroordeeld. De uitspraak in de zaak tegen A. R. uit Alkmaar werd aan gehouden voor het uitbrengen van een psychiatrisch onderzoek. In de korte tijd dat hij werkelijk in dienst is geweest, heeft bij kans gezien een lange straflijst aan te leggen. (Van onze correspondent) Tijdens het spelen op de cour van het gymnasium der abdy Berne te Heeswijk kwam een 14-jarige student zó ongeluk kig te vallen, dat hü na korte tijd aan de gevolgen overleed. De H. Vader heeft de burgemeester van New York, Vincent R. Impellitteri, op Zjjn buitenverblijf te Castel Gandolfo in speciale audiëntie ontvangen. De burgemeester was vergezeld van zijn echtgenote en gevolg en werd aan de H. Vader voorgesteld door bisschop Martin J. O'Connor, rector van het Noord-Amerikaanse College in Rome. Daar de Verenigde Staten geen diplo matieke vertegenwoordiger bij de H. Stoel hebben, die onder normale om standigheden voorname Amerikaanse be zoekers aan Zijne Heiligheid zou moe ten voorstellen, wordt deze taak nu meestal waargenomen door de rector van het Noord-Amerikaanse College. De audiëntie vond plaats in een sfeer van „zeer bijzondere hartelijkheid". De burgemeester, geboortig uit Italië, verklaarde na afloop, dat dit de belang rijkste dag uit zijn leven was, aldus meldt de New-York Times en dat hij naar dit ogenblik van zijn kinderjaren af ver langd had. Z. H. de Paus verleende hem en de stad New-York zijn Apostolische zegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3