Maandag televisie-repetitie DE DODE BRAZILIË Ontspanning voor Ambonezen SportSpattew vermoüih Torino PAGINA 4 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1951 Rode Kruis scheukt vracht auto's vol speelmateriaal Rationalisatie bij aardappel- meelindustrie WOONSCHIP TE VEEN DAM AFGEBRAND Zes personen dakloos, kindje ternauwernood gered JUBILé PATER VAN STEEN HET GING ER SPAANS TOE IN NAARDEN Denemarken en Nederland wisselen films uit van door A. HRVSCHKA Gancia Het Ambonezenkamp „Lunetten" te Vught werd gisteren verrast met een grote geschenkzending san liet Kode Kruis. Drie grote vrachtauto's brachten een geheel nieuwe inrichting voor de cantine; een bibliotheek, sportartike len en het meubilair voor de schouw burgzaal. Binnenkort krijgen de overige 48 svoonoorden der Ambonezen dergelij ke zendingen. Bovendien zal de film dienst van liet Rode Kruis geregeld bioscoopvoorstellingen in de woonoorden gaan geven. Na een kleine plechtigheid waarbij generaabma.ioor P. Scholten, hoofdlei der der Ambonezenkampen, de voorzit ter van 't Ned. Rode Kruis, ir. F. C. ba ron van Tuyll van Zuylen en een verte genwoordiger van de kampraad het woord voerden, werd de cantine van „Lunetten" met het geschonkene inge richt: gezellige stoelen, tafeltjes met as bakken en bloemvazen, vrolijke wand platen, boekenkasten vol boeken, stapels damborden en andere spelen, drie ping- pongtafels met toebehoren, kinderspeel goed, postpapier, breiwol, tijdschriften, schoolboeken, een radiotoestel en de hartewens van vele mannen: een com pleet biljart. Ondertussen werden ook de nieuwe banken van de schouwburgzaal op hun plaats gezet. Ondanks het feit, dat de ramen nog niet klaar waren, werden de I verduisteringsgordijnen gesloten en be- i gon voor een volgestroomde zaal een voorstelling van ruim twee uur. Doch niet alleen voor ontspanning binnenshuis werd gezorgd. Uit de Ro de Kruiswagens kwam het complete materiaal voor het Inrichten van vier voetbalvelden, dus doelpalen, hoek- vlaggen, fluiten, shirts, broeken, slip overs, ballen enz. Ook werd het mate riaal voor het inrichten van twee korf- balvelden en twee volleybalterreinen overgedragen. (Van onze correspondent) Door de beperkingen, die de Wet Bestriding Aardappelmoeheid aan de verhouw van aardappelen stelt, ziet het gebied van de veen-koloniën, een gebied, dat zo groot is als drie manl de Noord-Oost-Polde- en dat sinds de vervening voor gemiddeld de helft van de als cultuurgrond benutte opper vlakte, bebouwd is met aardappelen, bestemd voor de aardappelmeelfabrie ken, zich geplaatst voor zeer grote moeilijkheden. Thans is hel. rapport van de commissie, ter bestudering van de meest wenselijke hedrtifvoering in deze streken versche nen. Als eerste advies geeft de commis si". dat voorlopig op beperkte schaal met hei houden van meer vee op de Veen koloniale bedrijven dient te worden be gonnen. Uitvoerig geven de samenstellers van dit rap pon zich rekenschap van de grote moeilijkheden, die overschakeling van landbouw naar veeteelt mei zich mee brengt. Als voornaamste bezwaren noe men zij het ontbreken van voldoende vakkennis bij boeren en arbeiders, de noodzaak om stallen te laten bouwen, de hoge prijs van goede productiekoeien en jongvee en tenslotte de mogelijkheid dat de meerdere gebondenheid i.v.m. melk tijden velen zal afschrikken. De voornaamste voordelen van de voorzichtige omschakeling zijn volgens de rapporteurs de betere arbeidsver deling op de bedrijven, de te verwach ten beperking van de seizoenwerkloos heid, de uitbreiding van de verbouw van voederproducten, speciaal van sui kerbieten en de goedkope manier waarop de voor de dalgronden zo noodzakelijk stalmest kan worden verkregen. Hen. die in de veehouderij te grote be zwaren zien, wijst de commissie op de Voor de aardappelmeelindustrie heeft de commissie zeer grote waardering, hoe wel op de aanvoer, verwerking en afzet wel wat valt aan te merken. Vrachtver spilling bij de aanvoer van aardappelen dient te worden voorkomen. Men moet verder doorgaan met de rationalisatie. Coördinatie met betrekking tot de af zet dient te worden gezien als een ge meenschappelijk agrarisch belang. In hee] het Noord-Oosten van het land wacht, men met veel belangstelling de reacties op dit rapport af. Een woonschip aan 't Beneden Dwars- diep te Veendam is in luttele ogenblik ken een prooi der vlammen geworden, waardoor een gezin van man, vrouw en vier kinderen, waarvan het oudste drie jaar is en het jongste 14 dagen, plotse ling daklooe is geworden. De vrouw was even bij buren op be zoek, toen ze plotseling gewaarschuwd werd dat er brand was. De vlammen sloegen toen reeds uit het daik. De baby van 14 dagen, die lag te slapen, kon ter nauwernood utt het brandende vertrek worden gered. De brandweer van Veendam kon wei nig meer uitrichten tegen het vuur, dat gretig voedsel vond in het hout. Ver moedelijk is de brand ontstaan door het verzakken van de cartonnen zoldering, waardoor dit in aanraking kwam met de kachelpijp. Het gezin van de heer H. Engels is door ddt alles zwaar getroffen, want alles ging verloren en inboedel noch schip was verzekerd. Maandag 8 October viert Pater M. van Steen S.J. zijn 40-jarig priesterfeest. De jubilaris, die nog steeds als leraar aard rijkskunde aan ..Katwijk" verbonden is, wenst dit feest in alle verborgenheid te vieren. Hij werd geboren 6 December 1677 te Breda, deed zijn studies te Turnhout en Megen en" trad 26 Sept. 1896 In de So ciëteit van Jezus. te de Naardense vesting, waar men mm de Spanjaarden onprettige herinne ringen heeft in verband met de plunde ring en uitmoording der stad in 1572, i» het gisteren weer Spaans toegegaan. Het was thans echter vreedzamer, aan 300 jaar geleden. De Argentijnse inge nieurs, die op het ogenblik verscheidene bedrijven en industrieën in ons land be zoeken, bezichtigden de Chemische Fa briek In Naarden, na een lunch in hotel „Gooiland" te Hilversum. Hierna werden zij ontvangen op het Naardense raad huis, waar de burgemeester het gezel schap toespraik. Vervolgens werd een uit zending verzorgd in het Spaans, die be stemd is om te worden uitgezonden over vier Argentijnse radiostations en waar van de platen per vliegtuig naar Ar gentinië zullen worden gezonden. In deze uitzending gaf ieder der bezoekers zijn visie op de Nederlandse industrieën en bedrijven, die zij hebben bezocht en over de handelsmogelijkheden tussen Neder land en Argentinië. St. Petrus Liefdewerk. Pater W. Swit- zai" M.S.C. te Djacarta is benoemd tot nationaal directeur van het pauselijk liefdewerk Voortplanting des Geloofs en St. Petrus-Liefdewerk voor Indonesië. houden van alle medewerkers aan de eerste uitzending, die door de Televisie Stichting wordt verzorgd. (Van onze correspondent) Naarmate de datum van de eerste tele visie-uitzending nadert, werkt men in de Bussumse televisie-studio onder meer hoogspanning. Gisteren is in de studio een film opgenomen van de voorberei dingen en van het interieur, welke film wordt aangeboden aan de Deense tele visie, die, naar bekend, op 1 October met haar uitzendingen zal beginnen. Omge keerd zal de Deense Televisie Stichting een film naar Nederland sturen. Beide films zullen in de televisie-programma's worden verwerkt. Gistermiddag is de VARA begonnen met haar eerste repetitie voor zijn uit zending (op 9 October). Het programma wordt voor de luisteraars geheim gehou den. Maandag zal in hotel „De Bozenboom" de grote generale repetitie worden ge- Na (le overxeinning van hel Duitse voetbal-elftal- Zondag j.l. in Wenen, wordt, de Duitse voetbalbond overstelpt met aanvragen voor interlands. Italic, Zwitserland, Zweden, Spanje en Portu gal roeren op het. ogenblik onderhande lingen met dg Duitse voetbalbond. Aan het intern, golftonrnooi Ir Monza. (It.) waaraan ook, de Nederlandse prof De Wit deelneemt, heeft de Engelsman Adams de leiding met at slagen. De tweede plaats wordt gedeeld 'door De Wit, de Brit. Brown en de Italiaan An- gelini met 70. De Duitse zwaargewicht-bokser Hein Ten Hoff, die Zondag j.l te, Berlijn de Europese titel veroverde, heeft een uit daging gericht tot de cx-wereldkam- pioen Joe Louis. Het Engelse amateur-voet bal-elftal dat volgend jaar naar hot. Olympische tournodi te Helsinki gaat. sol opnieuw onder leiding staan van de (beroeps-) manager Mat Busby, verbonden aan Manchester United. De zoon van Zamora. de eens zo ha- roemde Spaanse doelverdcdigcr dm kt 4» alle opzichten de voetsporen van vader. De jonge Ricardo (18 jaar) is ita» al een bekwaam doelverdediger en werd verleden week als zodanig door de prof* club Salapnanca geëngageerd. De in het Ibrox park gespeelde Intefs league-wedstrijd SchotlandIerland met 8—0 door de Schotten gewonnen. Tweede divisie Engelse league: Huil City —North County 1—3. ken. «Laten we eerst zien of ik iets voor u doen kan. Wat ben ik blij dat je mij met die man In aanraking hebt gebracht!, zei Nel. ly toen zij weer in de auto zaten, tot Horst Waldlew. Hij is zo kalm en vast beraden. Ik stel veel vertrouwen in hem, en nu er althans iets is gedaan, voel ik me verlicht. Zij gingen samen aan Cornelis Lindweg telegraferen. Op de Sehottenring nam mr Waldlew afscheid van Nelly na haar te hebben beloofd dat hij persoonlijk d« politie zou verwittigen van d« diefstal van de brieven. Langer dan nodig hield hij bij het ai- scheid Nelly's hand in de zijne geklemd. Ik mag mij toch bij de autoriteiten voorstellen al» je gevolmachtigde?, vroeg hij. Nelly kleurde Natuurlijk, antwoordde zij- Dat ben je trouwens ook. Ik zou veel meer voor je willen zijn en je ontlasten van al de zorgen die op je drukken, maar daar wil je niets van weten. Laat me tijd, Horst..- bet is nu geen ogenblik om over zaken van die aard te spreken. Doch wanneer alles om ons heen weer klaar en duidelijk is. dan dan zul misschien toegeven dat ik weet, watliefde is Nelly (Wordt vtrvolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4