Millioenen-af faire kreeg een plotseling einde Fantastische verhalen opgedist door Zwitserse ingenieur 80-jarige brandstichter Huurad'viescommissies lossen duizenden ruzies op Ver. Staten vragen Mossadeq herroeping van ultimatum Londen heeft nog steeds geen beslissing genomen Oost-Duitsers krabbelen tem We moeten maar moed houden volgens prof. Keesing. Dat doen we MGR HANSSEN naar Australië Stoomtrein ramde vrachtauto Zware straf voor nieuwsgierigheid Vrijdag 28 September 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Grootscheepse „verdedigingswerken*' bij Venlo aanbesteed .,Sie werden steinreich!" Urmond zakt Schrik van Surhuizum thans veroordeeld Samenwoning-perikelen Truman lioopvol, maar.. Oudje betaalde te weinig aan huisbaas Plagerij en uitbniterij Man door haver-lawine gedood Waterwegen-probleem met België Belediging Adenauer van Koning George bail betere nacht aidus hofkringen te Westdiiitse reactie „teleurstellend genoemd V WEERBERICHT j Vlucht staakte op *t dak Leningen sluiten Staatsmijn laat dijk aanleggen het INGRIJPEN GEBODEN Vader tan 4 kinderen gedood De Sjah en de constitutie Niet alleen narigheid 200 pet. Ie hoog ,,Ik zal het in de krant laten zetten Mr. M. P. L. Steenberghe zul verdere besprekingen voeren De weer verwachting, geldig tot Zaterdag avond, luidt: Vanavond nog enkele verspreide buien en ln de nanacht en vroege ochtend plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag flinke opklaringen en droog weer. Weinig verandering in tempe ratuur. Zaterdag 29 September: Zon op 6.35 uur, onder 18.25 uur. Maan op 5.48 uur, onder 17.45 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze correspondent) Een Zwitsers ingenieur is ruim een maand geleden in contact gelreden inet een tiental Venlose aannemers en onderaannemers voor de bouw van grootscheepse verdedigingswerken in het kader van het Atlantische Pact. tijdens de oorlog had de Zwitser in Duitsland de leiding bij de bouw van grote verdedigingswerken en na de oorlog bouwde hij enorme waterwerken in Frankrijk. Met een geheime opdracht van een Amerikaans majoor en de nodige blauwdrukken en papieren van de Generale Staf, kwam hij vijf weken geleden te Venlo om langs de gehele Limburgs-Duitse grens verdedigingswerken te laten bouwen. Allereerst stond de bouw van een fabriek van tanks te Blerick en 180 woningen voor personeel op het programma. Maar veel grootser zou de herbouw van het Venlose vliegveld worden aangepakt. Daar waren veertig hangars geprojecteerd, diverse startbanen van acht kilometer lengte en niet minder dan 1600 woningen voor het Amerikaanse vliegveldpersoneel. Kortom een roillioenen-affaire, waarbij de Venlose aannemers wol zouden spinnen. dat de plannen hoogst geheim waren en ook de burgemeester er niets van weten mocht". Dat deze oplichter er in kon slagen zo veel deskundige aannemers om de tuin te leiden, dankt hij ongetwijfeld aan het feit. dat hij inderdaad ingenieur is en in net verleden belangrijke werken heeft uitge voerd. Hij is naderhand echter aan lager wal geraakt. Hij verpletterde zijn slacht offers onder zijn kennis, zelfs over de be., rekeningen van grond druk en luchtdruk bij bombardementen. Hij maakte aan de lopende band werktekeningen en becij feringen dat een Venloos architect, die door de aannemer in de arm was geno- ment, spijt had geen aandeel te hebben m Op een gezellig avondje, dat aannemers en onder-aannemers ter ere van hun be langrijke gast hielden, zei de Zwitser: „Sie werden steinreich, maar denkt u er aan het betreft hier defensie-werken, dus alle opdrachten zijn strikt geheim". En een onder-aannemer, die te laat was ge komen om nog mee te profiteren werd een zeer lucratieve vaste aanstelling als Olm an toegewezen. Hij zou als opdracht krijgen de machines te smeren en zou daar de eerste jaren de handen, wel vol aan hebben. De Venlose gemeente-polltle heeft aan dit fantastische verhaal een abrupt einde gebreid door in de nacht van Zaterdag op Zondag een inval te doen In hel pen sion van de Zwitser. De vreemdeling bracht het niet verder dan het dak van zijn pension en gaf zich toen gewonnen, waarmee de dromen van een tiental aan nemers als even zovele zeepbellen uit eenspatten. De politie -Was op dit geval attent ge waakt, door een tan de aannemers, die inlichtingen kwam vragen over de op drachtgever. Hij vertelde de politie „on der de grootste geheimhouding" iets van de fantastische defensie-plannen. Deze wist nergens van af. Zij verwees de aan nemer naar de burgemeester, maar daar voelde de aannemer niet veel voor, „om- Mgr dr J. M. Hanssen, coadjutor van dc bisschop van Roermond, zal op Woensdag :t October a.s. naar Australië vertrekken. Mgr Hanssen gaat in opdracht van het Nederlandse Episcopaat naar Australië en Nieuw-Zeeland om daar de mogelijkheden van emigratie voor katholieken te bestu deren en met de bevoegde instanties te bespreken. Mgr Hanssen vertrekt van Schiphol met het emigrantenvliegtuig van de K.L.M. de bouw, want de voorgelegde tekenin gen waren zonder twijfel knap vakwerk. Het was voor de ongetwijfeld deskundige ingenieur niet erg moeilijk zijn. mensen te overdonderen met zijn technische ken nis, wanneer hij met hen tal van bespre kingen voerde, begrotingen maakte, en langs de bouwgrond wandelde. Daarbij moesten de tekeningen en de schriftelijke opdrachten van de Nederlandse Generale Staf (met een valse handtekening) wel iedere twijfel hebben weggenomen. Vtat 's mans bedoeling was? „In afwachting van een belangrijke erfenis'', beschikte hij over weinig Ne derlands geld. De aannemers waren niet zo goed of ze leenden hem een briefje van honderd of een paar tientjes. Hij ge bruikte het om zijn pension te betalen. En volgens deskundigen waren zijn ar beid, werktekeningen en besprekingen uit zakelijk oogpunt bezien aanzienlijk meer waard geweest dan de enkele hon derden guldens, die de Venlose aanne mers door zijn toedoen lichter zijn ge worden. Door verzakkingen, van hier en daar wel 5 tot 7 meter, veroorzaakt door gelegen gedeelte van de gemeente Ur mond zeer veel last van de Maas bij enige stijging van het peil van deze rivier en van het grondwater. De Staatsmijnen hebben een tiental woningen dat van een en ander de meeste last had afgebroken en er nieuwe voor in de plaats gebouwd, verspreid in het hoger gelegen gedeelte van de gemeente. De dorpskern blijft waar zij is. Tegen het Maaswater zal het dorp beschermd wor den door een door de Staatsmijnen aan te leggen dijk, waarvan de kosten rond 70.000 zullen bedragen. Daarom zal Urmond expansie zoeken op de Oost oever van het Julian a k a n aal, waar in 1952 een gehucht zal ontstaan met eigen kerk en school. „Er ging een zucht van verlichting in het dorp op, toen deze man in arrest werd gesteld en men zal weer sidderen als hij op vrije voeten moet worden ge laten". Dat waren de woorden van de procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden, die de 80-jarige veehou der H. de H. te Surhuizum golden. De rechtbank veroordeelde hem on langs tot twee jaar gevangenisstraf. De officier, die drie jaar had gevorderd, te kende hoger beroep aan en ook ver dachte ging in appèl. Gisteren stond de man, vitaal en met grote levenslust en scherp van geest, al wilde hij zich wel wat doof voordoen, voor het hof te Leeu- warden. Een zestal getuigen a charge, onder wie een dochter en schoonzoon van verdachte, bracht bezwarend materiaal naar voren. Verdachte werd ten laste gelegd de woning, die hij bewoonde en die eigen dom was van een tweetal familieleden, door brandstichting te hebben vernield. Andere getuigen, onder wie zoons van de verdachte, namen het voor de oude man op. Een der zoons verklaarde, dat hy een grote som gelds had kunnen krij gen als hy een verklaring tegen zq'n va der had onderstreept. De procureur-generaal zeide met het vonnis van de rechtbank te kunnen mee gaan en eiste wederom twee jaar ge vangenisstraf. Dat verdachte reeds meer dan een jaar preventief zit, heeft hij vol gens de procureur aan zichzelf te wijten. Het Koninklijk Instituut voor de Tropen aan de Mauritskade te Amsterdam, dat na de oorlog a. twee maal van naam is veranderd, bestaat op 9 October a.s. een kwart eeuw. In 1913 ontvingen de architecten J. J. en J- M' van Nieukerken opdracht een ontwerp te maken; de uitvoering er van ondervond veel vertraging, o.a. door het uitbreken van de eerste wereldoorlogEerst in 1926 vond de feestelijke opening plaats m aanwezigheid, van Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Prinses Juliana. Een A.N.P.-luchtopname „zilveren" gebouw. van DEZER dagen stond weer een vrij kort bericht in de krant, hetwelk niettemin in zijn beknoptheid een zee van ellende doet peilen. Toen in een dorp des nachts een man, vader van vijf kinderen, in beschonken toestand thuis kwam, ontstond zoals reeds meermalen was voorgevallen, een ernstige twist. Df oudste zoon van n jaar pakte plotseling een broodmes en stak zijn voider daar mee in de rug. Deze is vrijwel onmiddel lijk aan de bekomen verwondingen bi - zweken. De rijkspolitie heeft de dader naar Den Bosch overgebracht. Dit familiedrama is ontzettend op zich maar niet minder treurig om de gevol gen voor alle betrokkenen, voor de zoon niet het minst. Wij bedoelen niet d< eventuele straf; de rechtbank zal dienen uit te maken, in hoeverre er schuld w en in welke mate deze aangerekend moet worden. Het zij verre van ons om de daad niet ernstig te nemen doch dc omstandigheden waren er misschien naar om hem. zijn zelfbeheersing te doen ver liezen, daar de vader zich, misdroeg te genover de moeder en de kinderen. De rijkspolitie heeft de dader overge bracht. Het zal wettelijk natuurlijk wel in orde zijn; wij hopen echter, dat men met de toestand, waarin de knaap ver keert rekening zal houden. Maar hierover wilden wij het niet op de eerste plaats hebben. Dit familiedra ma staat niet alleen en er zullen er 'waarschijnlijk nog meer volgen, tenzij tijdig bij dergelijke situaties ingegrepen wordt. Wij weten niet in hoeverre de u-et preventief ingrijpen toestaat. Zo zulks niet mogelijk is, dient de wet gewijzigd te worden. Als men voortgaat werkeloos toe te zien bjj twisten, mishandelingen e.d., welke binnenshuis geschieden door dronkenschap van de vader iets wat meestal toch wel uitlekt sullen nog meer van dergelijke trieste familiedra ma's volgen, drama's die een heel leven verwoesten en zeer droevige gevolgen voor een heel gezin kunnen hebben. Op zeer veel punten worden de bur gers tegen zich zelf beschermd, doch blijkbaar nog niet voldoende. O.i. dient echter hier niet op de laatste plaats ingegrepen te worden in het belang van de betrokkenen, de onbeheerste vader, de zwaar beproefde moeder en de be klagenswaardige kinderen. Opdat ver dere drama's worden voorkomen. ANALYST Op de onbewaakte overweg bij Oss is gisteravond om 18.24 uur een stoom trein, die van Nijmegen op weg was aar Den Bosch in aanrijding gekomen met een met eieren beladen vrachtauto. Dc wagen werd 250 meter meegesleurd en geheel vernield. De eigenaar-be stuurder M. Jansen, woonachtig in de Hoogheuveistraat te Oss, werd zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht, waar hij enige uren later overleed. Het sl achtoffer was gehuwd en vader van vier nog jeugdige kinderen. De locomotief van de trein werd zo danig beschadigd, dat een ant ere oco- nwtief moest, worden gerequireerd, waardoor 35 minuten vertraging on - stond. Ook de tegenliggende trein on dervond op dit enkel-spoor-baanva dientengevolge minuten. een vertraging van 27 De V.S. deden gisteren een dringend beroep op Perzië, om het hevel, dat de Britse technici te Abadan het land vóór a.s. Donderdag moeten hebben verlaten, te herroepen. De V.S. hebben verder wederom aan Perzië en aan Groot-Brittannië doen weten, bereid te zijn alle mogelijke hulp te verlenen, die kan bijdragen tot een oplossing in het olie-geschil, aldus werd gisteren te Washington door het State Department bekend gemaakt. De Amerikaanse ambassadeur te Teheran, Loy Henderson, staat in onaf gebroken contact met premier Mossadeq, en heeft de Amerikaanse voor stellen aan de Perzische regering overgebracht. President Truman heeft daarnaast nog een persoonlijke boodschap aan premier Attlee gezonden, in antwoord op diens enige dagen geleden gedaan beroep op de Amerikaanse president. W at in dit antwoord staat, is evenwel niet onthuld. De woord voerder beperkte zich tot de verklaring, dat o.m. op gematigdheid werd aangedrongen. De kantonrechters hebben het tegenwoordig rustig, tenminstewat betreft ruzietjes en meningsverschillen over huurprijzen tussen huurders en verhuurders. Het is namelijk zo, dat de zestig huuradviescommissies in den lande, die thans meer dan een half jaar werken, een enorme hoeveelheid adviezen verstrekken. Adviezen, waaraan men zich in ongeveer 95 procent van de gevallen houdt. De commissies, op plaatselijke voor dracht. pit een nial» burgers benoemd door Ged. Staten, spelen een bemiddelende ról. Zij doen dit met de huurwet als basis, waardoor voor komen wordt, dat er met twee maten gemeten wordt. De beoordelingen zijn niet bindend, doch het vertrouwen in deze instellingen is zó gegroeid, dat men zich in de meeste gevallen aan de gegeven beoordeling houdt. nen levert alle mogelijke soorten plage rij en ook uitbuïterji op. Er komen men sen voor de commissies, die elkaar al met politie, strafzaken en korte gedingen op het lijf hebben gezeten. Velen pogen hun grim en gram tijdens de zittingen op de wederpartij te lozen. Doch steeds weer weten de voorzitters en leden de zaken tot haar ware proporties te her leiden. Tijdens de zitting no.g worden ruzies soms bijgelegd. Er gaat, althans naar de in druk van sommige commissieleden, reeds een zekere preventieve werking van 't be staan dezer colleges uit.- Ook naar deme- ning van gezaghebbende ambtsdragers is er een tendenz om minder exorbitante huurprijzen te vragen voor gemeubileer de of gestoffeerde woonruimte. Ook al zijn de prijzen door de partijen in over leg vastgesteld, dan is nog beroep moge lijk, indien een der partijen later meent benadeeld te zijn. Men kan zich voorstellen, dat de com missies, vooral in grote steden met veel samenwoning, voor de grootst mogelijke puzzles komen te staan. Met de huur- vraag'stukken duikt men vaak in oceanen van menselijk leed. Vooral het samenwo- Truman, die gisteren zijn wekelijkse persconferentie hield en daarbq een ver moeide en bezorgde indruk maakte, wilde evenmin iets loslaten over zyn briefwis seling met Attlee. Hij was niet van plan Hamman in de nabije toekomst naar Te heran te zenden. Hij voegde er aan toe, 'mmm Dit is een foto van het kunstmatig long- en hartsysteem de opzien barende uitvinding van de Utrechtse hoogleraar prof. dr Jongbloed waarmee het mogelijk is het hart bloedledig te maken en de patiënt met deze apparatuur tijdens de operatie verder te laten leven. nog steeds hoopvol gestemd te zyn t*a- een vredelievende oplossing, maar, zo zeide hy, „mijn hoopvolle verwachtingen dragen niet altyd vruchten". Te Londen kwam, zoals wij gisteren reeds in een deel onzer vorige oplage meldden, het Britse kabinet bijeen. Er werden „geen definitieve beslissingen" genomen. Een kabinetszitting, vastge steld voor gisteravond, werd afgelast, daar de laatste inlichtingen van sir Shephard, de Britse ambassadeur in Te- Of STRATEGISCHE LIGGING VAN ABADAN HOS MUS P ft Z I E N BEBEHAN KURRAM BASRA BANDAR OIL AM BUB'TAN r A/LAK A v». KOEWEIT lOOkm Kaspische Zwart9 V ifèl TU RK'JE rent man -M/Ode//. ABA DA eri/sche~ ZA/Oo EGYPTE 1000 km 51315 V. PELT-PA Attlee, dat het resterende aantal Britten in ieder geval in Perzië zal blijven. Tydens zyn onderhoud met sir Shephard, zou de Sjah, in antwoord op een Brits verzoek, een kalmerende invloed op Mos sadeq uit te oefenen, gewezen hebben op Toch is het. niet zo, dat de commissies niets dan narigheid voorgeschoteld krij gen. Diverse huurders en verhuurders van huizen, kamers of etages vragen te zamen en in vereniging advies om ze ker te zijn, dat ze elkaar dan althans daarover niet in de haren behoeven te zitten. Er was dezer dagen in een van de grote steden zelfs een geval van een huisbaas die beslist geen hogere prijs wilde hebben. Het betrof hier een oud moedertje, dat steun geniet en al vele jaren in een pension een gemeubi leerd kamertje heeft. Het pension werd verkocht en de nieuwe eigenaar, die sympathie voor haar opvatte, liet haar rustig voor de oude, zeer geringe prijs verder wonen. Maar omdat het oudje steun ontvangt, wilde een der gemeente lijke diensten, dat over de huur advies gevraagd zou worden. En zo kwam het ontdane moedertje, aan de arm van haar gastheer, voor de commissie. En laat de commissie nu tot de conclusie moeten komen, dat de huur veel en veel te laag is,Ik wil niet meer geld van haar" zei de gast heer. Nu ja, onder de prijzen kan men altijd gaan. Duizenden gevallen komen voor de commissies. Deze kunnen de aanvragen thans eindelijk bijhouden en de in de eerste maanden ontstane achterstand ge leidelijk ietwat inlopen. Neem Den Haag, dat tot 1 September met een staf van 12 personen van 5616 aanvragen er 3507 af deed, meer dan 6000 telefoontjes om in lichtingen afwerkte en bijna 7000 be zoekers te woord moest staan. Opgevallen is, dat het aantal aanvra gen om advies voor deel- of onderhu ren bijn twee maal zo groot is als voor hoofdhuren. Op het punt van de lioofd huren bleek de huurwet in de helft der gevallen juist te zijn toegepast. Het hoogste percentage van onwettige hoofdhuur was ongeveer 40 procent. Anders ligt het bij de onderburen, waarvan op grond der aanvragen 30 procent goed bleek, 36 procent tot 20 percent te hoog, 29 percent van 20 tot 100 percent te hoog en vijf percent van 100 tot tot meer dan 200 percent te hoog. Ten plattelande. komen doorgaans de golven van de ruzies minder hoog, dan in de stad, Er zijn vrij veel zaken, die draaien om het al of niet bij de huur inbegrepen zijn van waterleiding. Dat is overigens ook iets, wat in de stad hoge strijdvragen opwerpt, vooral bij samen woning. Gesteld, dat de waterprijs bij de huur is inbegrepen tot een bepaald ver bruik. Door samenwonen wordt dit ver bruik verhoogd. Wie moet nu dat meer- verbruik betalen? De huisbaas? Neen, want zijn bedrag ligt vast. De onder huurder alleen? Neen, want door zijn bij drage in de huur heeft hij het recht op een deel van het „gratis water. En dan moet de commissie de knoop maar door hakken. Op één punt staan de commissies mach teloos. Dat is de kwestie van gevorderde woonruimte. Een huis is dan door een gemeente toegewezen en de bewoner be taalt geen huur, doch „schadevergoeding", die door die gemeente is vastgesteld. De zittingen van de huuradviescom- missies zijn niet openbaar, zodat alle partijen vrijuit kunnen spreken zonder bang behoeven te zijn voor publici teit. Daarom was het wel vermake lijk, toen enige journalisten, die onder het beding niet over de zaken te zul len schrijven, enige zittingen meemaak ten, een boze heer hoorden zeggen: „ik vind dat zo'n schandaal, dat ik het in de krant zal laten zetten". Zo krijgen duizenden burgers goede raad van hun medeburgers, hun vertrou wensmensen, die voor" luttele beloning hun tijd beschikbaar stellen om althans iets van de moeilijkheden dezer jaren uit de weg te ruimen'. Langs democratische weg wordt hier orde op zaken gesteld zonder dwang, rechtbank en advocaten. Kosten: een rijksdaalder per aanvrage., en de rust in vele huizen is, althans op het punt van de huren, reeds terugge keerd. (Van onze correspondent). Te Harlingen heeft gistermorgen een tragisch ongeluk plaats gevonden, dat het leven kostte aam de 32-jarige chauffeur J. Wolters. Iiy bevond zich in een loods van de graanhandel Algra cp Ypey, waar een grote voorraad haver was opgeslagen. De havervoorraad was afgeslolen door zakken. Plotseling bezweek het zaakje, waardoor W. onder een law ine van haver bedolven raakte. Pas na twintig minuten had men hem uit zyn hachelijke positie bevrqd. doch de levensgeesten waren toen reeds geweken Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. Vaar wij vernemen valt le verwach ten, dat binnenkort oud-minister mr M. P. L. Steenberghe zal worden aangewe zen om met de Belgische instanties ver dere besprekingen over het waterwe genprobleem te voeren. De heer Steenberghe was voorzitter van de Ned. delegatie in de Waterwegeneom- missie. De openbare aanklager te Lueneburg heeft een aanklacht ingediend tegen Ot Ernst Remer. leider van de neo-nazisli- sche „socialistische rijkspartij". Remer wordt ei" van beschuldigd, bondskanselier Adenauer in liet. open baar beledigd te hebben door in een vergadering een brief van een gewezen officier voor te lezen, waarin Aude- nauer's politiek ten aanzien van een bijdrage tot de defensie van het Westen en Hitler's bewapeningspolitiek op voor de kanselier kwetsende wijze vergeleken worden. In Mei werd Remer door een West- duits hof tot vier maanden gevangenis- traf veroordeeld, omdat hij de presi dent er van beschuldigd had, orders van de Westelijke geallieerden in ontvangst te ?,emen. In het jongste bulletin (van hedenmor gen) over 's konings toestand wor-l; gezegd, dat de vorst een betere nacht heeft gehad. Zijn eetlust neemt toe en er ls nog steeds vooruitgang. heran, die gisteren een bezoek aan de beperkte constitutionele bevoegd- 0. i i «mctida i «eden. Hij hoopte, rat dit contact tussen Sjah oracht om nogmaals do ernstige hem en sir gkephard evenwel verder zoui -• 1 *.11 AW J bezorgdheid van Londen uiteen te zet ten, nog niet binnen waren. Na de kabinetszitting ontvingen Attlee, Morrison en Gaitskell de leiders der op positie, Churchill en Eden. Churchill werd bij zijn aankomst op 10 Downingstreet door het publiek luide toegejuicht. Een communiqué, na afloop van dit bezoek uitgegeven wijst er op, dat er geen dis cussie heeft plaats gehad. Churchill ,,werd op de hoogte gebracht", een normale pro cedure in de Britse politiek. De stemming te Londen was zeer ge drukt. De Britse regering aarzelt nog steeds tussen de twee uitersten, loslating of verdediging van Abadan. Men dringt er steeds krachtiger op aan, dat, zo kort voor de verkiezingen, een nationale poli tiek moet worden gevoerd, door Labour en Conservatieven tezamen, opdat Chur chill eventueel niet met de buiten zijn verantwoordelijkheid gemaakte brokstuk ken van zijn voorganger zal worden op- geknsrt. Men wijst pt op dat de Atnerj- k~:.v~se es :o' m -j .v, verdraagt met de Krachtige woorden van worden voortgezet, Teharan. Te Abadan nam eendetachement sol daten definitief bezit van de raffinaderij, en belette de Britten het terrein te betre den. Alléén tien hoge Britse functiona rissen kregen, zij het na aandringen, een toegangsbewijs van de „Nationale olie- raad" Ondanks de herhaalde waarschuwin gen tegen en de vele ongelukken met het demonteren van explosiva kon de heer Van L. te Afferden zijn nieuwsgierigheid niet bedwingen. Bq' het demonteren van een granaatkpi» kwam dit projectiel tot en'ffng irbij Van L. zodanig werd een oog en een hand zal moeten De Westduitse Bonsdag-commissie voor zaken geheel Duitsland betreffende gaat thans een wetsontwerp opstellen, waarin het gisteren door Adenauer gedane, uit veertien punten bestaande, regeringsvoorstel voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland zal worden verwerkt. Dit besluit is mede ingegeven door de wens niet de indruk te vestigen, dat de Westduitse politici voorlopig passief zouden blijven en het verdere initiatief in deze aan Oost-Duitsland zouden overlaten. niet bereid is met communisten te be raadslagen". zo heet het thans ln Oost- duitse mond. De snelle reactie van West-Duitsland op Grotewohl's eenheldsvoorstellen heeft onmiddellijk aan sovjet-zyde een terug- Kra»..e„d, h.ud,„t l De Oostduitse perschef Norden ver- zaak in de gealliëerde sfeer te brengen, klaarde Donderdagavond op een persoon- in plaats van haar te beperken tot een ferentie in Oost-Berlün, dat de eerste onderwerp van bespreking tussen Duit- Oostduitse indruk van het Westduitse sers, zoals wij hebben voorgesteld. Moge- voorstel „teleurstellend" is. „Wij hebben lijk heeft de Westduitse bondskanselier te vaak het woord „neen" in Adenauer's 1 -Gh' in zijn besprekingen met de gesl- fO-s"'i'ka'v gehoord en vil bb' n - -- --.mm*-er. over d? b teleurstelling moeten opmerken, dat hij sluiten van de conferentie van Wash in ton teveel vastgelegd om deze voorstel len te kunnen aanvaarden". Toen hem gevraagd werd commentaar te geven otp het Westduitse voorstel tot het doen houden van de verkiezingen onder internationale neutrale controle, antwoordde Norden: „Dit zou tijdens be sprekingen tussen vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland 'kunnen wor den behandeld". Dr Ehlers, voorzitter van de West duitse bondsdag, heeft Donderdagavond te Bonn verklaard: „Norden heeft blijkbaar geen hoogte gekregen van de verklaring van de bondsdag over het voorstel om verkiezingen in geheel Duitsland te doen houden. Norden zegt, dat wij het Oostduitse voorstel voor besprekingen over eenwording van Duitsland hebben verworpen. Doch de bondsdag heeft het beroep van de Oostduitse volkskamer op de meest nadrukkelijke wijze aanvaard. Norden's antwoord schijnt erop te wijzen dat de 0"stduJtsers langdurige besprekingen .v;£. is F»li '.juist iet?, wat v.*ij tot el'ke F w ;*svn le v vm yen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1