De katholieken bij komende Britse verkiezingen „Onderwijsplan van minister Rutten onaanvaardbaar" In gesloten formatie achter Attlee Pais en vrêe onder Britse labours Opening van Medische Faculteit te Nijmegen Britse opzet, om uitwijzing te voorkomen, mislukt Compromis: Jebb mocht praten Perzië krijgt uitstel DE REIS van MGR HANSSEN Verbetering ruilvoet betekent nog geen hogere consumptie Werkgeversverbond niet erg gerust op economische situatie Interessant strijdaspect te Liverpool de schoolkwestie Prins Bemhard naar Amerika J eiligheidsraacl behandelde oliegeschil Europa in staat van defensie Dinsdag 2 October 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Kcith. Muloblad: „Tallozen uit sociale middenlaag gedupeerd'' Zelfs Bevan zweeg te Scarborough Dr Van Mook naar Nederland, Plechtige afkondiging door Mgr Alfrink H. Vader in Vaticaan stad terug „Noodlanding" werd noodlanding „VOLENDAM" VERTROK MET EMIGRANTEN Praag krijgt trein, maar geen vluchtelingen Peron geeft ex-ambassa deur de schuld Ook bezoek aan Nieuw-Zeeland Eisenhower's lucht macht verdrievoudigd Generaal Hasselman snauwde niet Ned. soldaten terug van „weggeweest" Beveel heden lot der wereldfamilie aan de H. MAAGD aan. "N WEERBERICHT "N Liverpool Niet op de spits gedreven Run naar A.M.S.-scholen SOEPELHEID NODIG De erepromotie V.-raad wel competent. Het betoog van de BïiUe gedelegeer Britten verlaten Woensdag Abadan PAARDEN WILDEN NIET VLIEGEN KENTERING OP DE WERELDMARKT Twee vraagstukken V De weerverwachtlng, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige wind tussen Oost en Noord- Oost. Dezelfde of Iets lagere temperaturen. Woensdag 3 October: Zon op 6.42 uur, onder 18.15 uur; Maan op 9.57 uur, onder 18.38 uur. NIEUW HIEDAMSCHE COURANT Door DOUGLAS HYDE. WIMBLEDON, Einde September. Negeu en veertig katholieken zijn tot nu toe ingeschreven op de candi- datenüjsten voor de algemene verkiezingen, welke nu door elk van de drie voornaamste politieke partijen zijn opgesteld. Hieruit blijkt, dat de katho lieke gemeenschap in. toenemende mate deelneemt aan het politieke leven van het land. Gezien de getalsverhouding van het aantal katholieken tot de grootte der gehele bevolking zouden er minstens 60 katholieken in het parlement moeten zijn. In het laatste parlement echter waren er slechts 22 (waarvan 16 labours)hetgeen er op wijst, dat er nog heel wat te doen is, voordat de katholieken hun volle gewicht in de schaal kunnen leggen. Op het gevaar af, te worden beschul digd (hetgeen reeds door de communis ten is geschied) van zich te mengen in partijpolitiek, heeft de Katholieke bis schop van Leeds, mgr John Heenan, de aanhangers der laoourpolitiek gewaar schuwd, dat, ofschoon zij vrij zijn om op labour te stemmen, „er een groep van de labourpartij is, somstijds als linkervleu gel. somtijds als rebellen beschreven, die tot geen enkele prijs de kans moet krij gen om over het wel en wee der partij te beschikken". Eén van de meest belangwekkende phasen van de verkiezingsstrijd zal zich voltrekken in een Kiesdistrict te Liver pool, waar katholieken de sterkst geor ganiseerde macht zijn, doch waar het kiezerscorps „vertegenwoordigd" is door een welbekend „linase" atheïstisch-socia- listische dame. namelijk mrs Bessie Brad- dock. Bij vroegere verkiezingen was haar tegencandidaat een katholieke conserva tief. die een groot aantal werklieden ter plaatse in zijn dienst had. Maar daar het distinct een uitgesproken anbeidersdistrict is. werd hij telkenmale verslagen. Toen namelijk de katholieke arbeiders zich voor de keus gesteld zagen, of zij hun stemmen zouden uitbrengen op een ge loofsgenoot,, dan wel op de candidaat, die tot hun eigen arbeidersklasse behoorde, stemden zij voor de candidaat hunner eigen klasse. Men achtte zich gerechtigd, deze weg te volgen, daar de katholieke leiding had uitgemaakt, dat de katholieken in Enge land vrij zijn om te stemmen op een labour, een conservatief, of een liberaal. Alleen op de communisten mogen de ka tholieken niet stemmen. Hadden de katholieken in het hoger bedoelde district echter hun volle ge wicht in de labourpartij tot gelding kun nen brengen, dan zou de candidaat in kwestie onmogelijk voor dat district op de eerste pAaats kunnen zijn gekomen Mevrouw Braddock zal opnieuw voor laioour candidaat staan, maar zij vindt tegenover zich een katholieke arbeider van conservatieve kleur, doch niettemin een actiei lid van de vakbeweging. In j is zy met een uiterst geringe meer- dorheid in het lagerhuis teruggekeerd en wij zijn benieuwd, of de nieuwe opponent de uitslag voor haar in een nederlaag zal doen verkeren. Er is veel in de programma's van elk der drie partijen, waarmee een katholiek accoord kan gaan en het is niet waar schijnlijk, dat men zal pogen van katho lieke zijde druk uit te oefenen, zelfs niet t.a.v. het belangrijke schoolvraagstuk. Want aangezien geen enkele partij gelij kenis vertoont met de anti-clericalen uit sommige continentaai-Eupropese landen, kan men in elke groepering lieden aan treffen, die de katholieke verlangens actief ondersteunen, terwijl er anderzijds maar heel weinigen of geen, daartegen verzet zullen aantekenen. Ofschoon de scnoolkwestie in theorie even acuut blijft ais ooit tevoren, toch kan men niet ontkennen, dat zij in feite niet meer het belang heeft, dat zij in de vorige verkiezing vertegenwoordigde. Inderdaad, op papier moeten de katholie ken nog altijd de onwezenlijke som van 50 millioen pond bijeenbrengen voor de bij de Education-act voorgeschreven bouw van nieuwe scholen, maar in de praktijk is een flink stuk van deze wet achterhaald. De wet is door de coalitieregering ge durende de oorlog ontworpen, toen de Britse wetgever, met een mengsel van cynisme en naïiveteit, het besluit nam dat het moment, waarop dagelijks voor mil- lioenen werd vernietigd, het geschikte tijdstip vormde voor het opstellen van enorme kostbare plannen voor scholen- „Het onderwijsplan van minister Kut ten is onaanvaardbaar, omdat het veel meer theoretisch-psychologisch en orga nisatorisch is, dan dat het op practische wijze naar de sociale omstandigheden en op het historisch gegroeide is opge bouwd". Tot deze conclusie komt het Ka tholieke Mulo-blad, het orgaan van de vereniging voor Katholiek Mulo. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek telden de Ulo scholen op 31 December 1946 127.525 leerlingen. Minstens de helft hiervan zal volgens het nieuwe onderwijsplan terecht komen op de „scholen voor eenvoudig voortgezet onderwijs (E.V.O.) voor eeri- voudge administratieve werkkringen (E.A.W.)". Is men eenmaal op de E.V.O.- school voor eenvoudige administratieve werkkringen, dan kan men, aldus het Katholieke Mulo-blad, nog wel uitwijken naar andere E.V.O.-richtingen. Naar bo- De eerste dag van het-jaariyk.se congres van de Britse labour-party, dat gisteren tc Scarborough is geopend, beeft een weinig bewogen verloop gehad. In ver band met de aanstaande verkiezingen waren van dc oorspronkeiyke agenda vele punten geschrapt, bijv. de resoluties, welke ongerustheid over de hoge kosten van levensonderhoud uitspreken en beperking van de bewapening eiseu, alsmede andere moties, waardoor de conferentie een sterk polemisch karakter zou hebben gekregen. De hoofdschotel van het congres, dat drie dagen zal duren is 't verkiezingsmanifest van labour. Zowel de voorzitter. Alice Bacon, als premier Attlee trachtten de aanwezigen een hart onder de riem te steken door te verklaren, dat de partij de verkiezingen „vol vertrouwen tegemoet ging". Premier Attlee leidde het debat over het verkiezingsmanifest in. Het debat zelf heeft weinig opmerkelijke rede voeringen opgeleverd. Op het ver kiezingsmanifest zijn geen werkelijke aanvallen gedaan. Ook heeft de uiterst linkse groep van ex-minister Bevan geen poging gedaan om opnieuw beperking van de bewapening te eisen. Slechts één spreker zinspeelde op de recente twist over de herbewapening tus sen de aanhangers van Bevan en de regering, nl. de minister van defensie, Shinwell, die gisteren 't slotwoord sprak. ven echter is geen enkele mogelijkheid tot. verder onderwijs. Wil men verder naar de algemene middelbare scholen (A.M.S.), dan verliest men minstens één jaar. Op een E.V.O.-school voor E.A.W. is het leerplan, althans in de eerste twee jaren, van dien aard, dat het grote over eenkomst vertoont met het leerplan van het huidige V.G.L.O., voortgezet gewoon lager onderwijs. De ouders van deze leer lingen en ook de maatschappij zullen ech ter iets anders vragen voor deze kinderen dan de school voor E.A.W. biedt. Het gevolg hiervan zal zijn, aldus het Katholieke Mulo-blad, dat er een run zal ontstaan naar de algemene middelbare scholen. Er zal „opgeleid" worden om de leerlingen te doen slagen; dat leert de practtjk. Op de nieuwe A.M.S. zal men met dezelfde problemen te kampen krij gen, waarmee men nu zit. Het artikel besluit dan: „We vragen ons echter af, wat er met de E.V.Ó.- leerlingen uit de sociale middenlaag ge beurt". „Het plan, zoals dit: Lu de onderwijsnota is neergelegd, roept de klassieke woorden in de gedachte: „videant consules ne quid res publica detriment! capiat". Die nade len zijn tastbaar, want het plan dupeert tallozen uit de sociale middenlaag, het dupeert naar onze mening bet platteland en brengt een ernstig nadeel toe aan de volksontwikkeling, daar duizenden kin deren de kansen zullen missen op een geestelijk hoger niveau te worden ge bracht. zodat een deelneming aan de al gemene cultuur mogelijk wordt, kansen, die de huidige organisatie van het on derwijs wel biedt". bouw en sociale voorzieningen. Thans echter, nu. allerwegen de grootste zuinig heid betracht wordt in verband met de enorme defensiekos'en, blijven deze sche ma's, hoewel niet officieel verworpen, rusten. En de regeling voor de katholieke scholen deelt bijgevolg ditzelfde lot. De katholieken zuilen, evenals tevoren, eisen dat deze wet I wordt teruggenomen en dat de regering ec-n groter percentage van de totale kosten op zich zal nemen. Maar voor de gemiddelde katholiek zal dit niet de beslissende factor zijn voor de bepaling van zijn kiezersvoorkeur. De bescherming van Huwelijk en gezin, de behoefte aan grotere gezinswoningen, de houding van de candidaat inzake de ge- loofsvervojging achter het ijzeren gordijn, zijn in feite allemaal problemen, waarop een goed Katholiek van zijn candidaat een antwoord verwacht. De „Catholic Herald" heeft reeds een in tamelijk algemene termen vervatte vra genlijst gericht aan de leiding van de drie partijen, welke deze punten bestrijkt. De „Vereniging van Katholieke Kiezers", die in bijna elk dioiees bestaat, zal meer gedetailleerde vragen richten tot de plaatselijke candidaten. Het getal van hen, die zich eerder door dit soort kwes ties i dan door partij-loyaliteit laten lei den, is waarschijnlijk niet groot en is normalieter niet beslissend. Maar vele partijzetels zijn verkregen met een ge ringe meerderheid, en een kleine ver schuiving in het kiezerscorps kan de op ponent in het lagerhuis helpen. Daar kan de katholieke stem beslissend zijn. Maandagmiddag L dr Van Mook, pas benoemd hoofd van de afdeling algemeen bestuur van de organisatie voor het ver- lenen van technische bijstand van de Ver enigde Naties, per K.L.M. naar Nederland vertrokken. Hij zal een reis van drie we ken maken door Nederland, België, Frank rijk, Engeland en Zweden om de moge lijkheid van het verkrijgen van technische bijstand in deze landen te onderzoeken. Een echt Amsterdams tafereeltje: volksconcertvoor het Concertgebouw. De viering van dc acht en twintigste houden in het Praeclinisch Instituut der Dies Natalis der Katholieke Universiteit 1 Universiteit aan de Kapittelweg. In aan- van Nijmegen en van de oprichting en sluiting aan deze receptie is er gelegen- opening der Medische Faculteit, gaan heid het nieuwe gebouw te bezichtigen. met grote plechtigheden gepaard. Woensdag 17 October des morgens om half tien zal mgr dr B. J. Alfrink, aarts bisschop-coadjutor van Utrecht en voor zitter van het bestuur der Sint Radboud- stichting, in de St. Josepbkerk aan het Keizer Karelplein een Pontificale H. Mis van dankbaarheid opdragen, waaronder hij een toespraak zal houden. Om twaalf uur zal mgr Alfrink de inzegening van het Praeclinisch Instituut der Katholieke Universiteit op het landgoed Heyendael, ingang Kapittelweg, verrichten. Des middags om half drie precies wordt in het concertgebouw „De Vereniging", aan he4 Keizer Karelplein, een plechtige aca demische zitting gehouden, bij welke ge legenheid de rector-magnifieus een rede zal uitspreken. Onder deze zitting zal mgr Alfrink, als voorzitter van het Be stuur der Sint Radboudstichting, de op richting der Medische Faculteit plechtig afkondigen. Van vijf uur af zal door het bestuur der Sint Radboudstichting, het College van Curatoren en de rector-magnificus der Universiteit een receptie worden ge- Prins Bernard zal omstreeks half Oc tober voor particuliere zaken een on officieel bezoek aan de Verenigde Staten brengen. De Prins zal van deze gelegen- jes op beslagleggingen beid tevens gebruik maken om in zijn hoedanigheid van inspecteur-generaal van de Koninklqke Marine, een bezoek te brengen aan enkele Amerikaanse ma rine-etablissementen. JLT ET optreden van een tot wanhoop AA gebrachte koperslager te Rotter dam, die bij een verkoop in ver band met belastingschuld, een deel van zijn meubilair van zijn bovenverdieping op straat smeet, zal nog een officieel staartje hebben. Het Kamerlid de heer Cornelissen heeft n.l. aan de minister vragen gesteld over al dan niet soepel optreden door belastinginspecteurs. De bijzonderheden van het geval te Rotterdam zijn ons uiteraard niet tot in de finesses bekend; of hier de inspecteur te weinig soepel is opgetreden, kunnen wij niet beoordelen en dus wachten wij op het antwoord van de minister. Het schijnt ons echter goed. dat de kwestie van het optreden van de inspec teurs bij belastingschuld eens in open bare discussie komt. Uit het antwoord van de minister zal wellicht blijken, wel ke gedragslijn volgens de bewindsman van Financiën gevolgd dient te worden. Het is bekend, dat niet weinigen door belastingschuld, te meer daar nogal eens achterstallige vorderingen worden aangeboden, in moeilijkheden komen, Nu kan een rigoureus ingrijpen tot gevolg hebben, dat men met het badwater te vens het kind wegwerpt. Wij bedoelen, dat inning van belasting, waardoor men een bedrijf kapot maakt, een ogenblikke lijk succes kan zijn in zoverre men wat contanten in handen krijgt, maar het noodlijdend maken van burgers kost dan aan steun veel meer. Ér zullen aan de tijdsomstandigheden waarschijnlijk meer bedrijven en zaken ten onder gaan dan voor de welvaart van ons land goed is. Dit. aantal vermeerderen door te weinig soepele belastinginning zou geen ver standig beleid zijn. Nog eenswij willen niet beweren, dat er te weinig soepel opgetreden wordt en nog minder met voorbeelden komen. Maar het verheugt ons. dat aan de mi nister vragen gesteld zijn. Omdat op die manier eventueel onjuist optreden ver hinderd kan worden en voor de toekomst juiste gedragslijnen worden uitgestip peld. Jammer alleen, dat voor het stellen van deze vragen zulk een triest geval moest gebeuren, ANALYST Natuurlijk geven We onze goedhartige Analyst ruimte voor zijn pleidooi. Het koperslagersgeval lag overigens nog een tikje anders en niet zo simplistisch als sommige krantenberichten deden gelo ven. Tenslotte is het „geval" reeds dor.r de Rotterdamse inspectie soepel" opge lost. Desalniettemin is er voor richtlijnen wel reden. We kunnen het niet bij hor- laten aankomen. Alg. Redactie. Zondagmiddag om vijf uur is de H. Vader van Zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo in Vaticaanstad teruggekeerd. Hij maakte de tocht per auto, die ge ëscorteerd werd door bereden Italiaanse politie. Op het St Pietersplein werd Z. H. begroet door tienduizenden Romeinen en pelgrims. In de basiliek verleende Hij een i algemenè audiëntie aan duizenden Ita- liaanse katholieke mannen en meisjes. Namens de mannen werd Hem ter ge legenheid van het vijftiende eeuwfeest van het Concilie van Chalcedon een kerk aangeboden, die in een der drukste arbeiderswijken van Rome zal worden ge bouwd en zal worden toegewijd aan Paus Leo I. Bij de symbolische aanbieding wijdde de H. Vader de eerste steen. De katholieke meisjes sprak de H. Vader apart toe. Hij wees haar op de grootste deugden, die een meisje kunnen sieren: liefde en kuisheid. I De rector-magnificus der Technische Hogeschool te Delft, prof. dr O. Bottama, deelde gistermiddag in een buitengewone senaatsvergadering mee, dat de ere-pro- motie van Prins Bernhard op 16 Novem ber zal geschieden in de Nieuwe Kerk te Delft. Prof. Bottema zei, dat de senaat verheugd was prof. dr ii A. J. Kluyver bereid te hebben gevonden de functie van promotor te aanvaarden. Een militair lestoestel, afkomstig van de luchtbasis Gilze-Rijen. heeft gister middag omstreeks half zes in bet polder land onder de gemeente Geffen b\j Oss een noodlanding gemaakt. Het toes el werd slechts licht beschadigd- He inz lenden, een sergeant-instructeur en een leerling-vlieger, kwamen met dc schrik vry. De noodlanding werd gemaakt na een noodlandingsoefening. Tijdens een .der gelijke oefening moet de leerling-vlieger het toestel tot vlak boven de grond bren gen en dan weer optrekken. Ditmaal „mislukte" de oefening en liep een en ander op een echte noodlanding uit. Vandaag vertrok het ss. „Volendam" van de Holland Amerika Lijn uit Rotter dam naar Quebec met aan boord onge veer 1560 emigranten, onder wie een 40- tal buitenlanders, die echter ook Neder lands ingezetene zijn. Onder deze opva renden bevinden zich 578 kinderen bene den twaalf jaar. Bij deze emigranten zijn slechts enkele landbouwers. Vele andere beroepen zijn vertegenwoordigd. Op 11 October hoopt het schip in Quebec te zijn. Om aan de vraag naar passage voor emigranten tegemoet te komen, heeft de regering de „Volendam" voor nog een reis gecharterd, die op 24 October te Rotterdam aanvangt. Men hoopt dan 1450 emigranten met dit schip te laten reizen. Bij deze 1450 is ook een aantal buitenlanders. Washington heeft de Tsjechoslo waakse eis om uitlevering van de Tsjechen, die kortgeleden met een trein naar Beieren zijn uitgeweken, verworpen. Wel wordt teruggave van de trein toegezegd. De Tsjechoslo waakse eis had betrekking cd 34 van de negentig Tsjechoslowaakse on derdanen, die zich in de trein bevonden- zij zijn echter politieke vluchtelingen en hebben als zodanig verzocht in de Ame rikaanse zóne van West-Duitsland te mo gen blijven, hetgeen is toegestaan. De overigen, die terug wensten te keren be vinden zich reeds in Tsjecho-Slowakjje. President Peron van Argentinië heeft °7 een persconferentie te Buenos Aires, cue uitsluitend door Argentijnse journa- worden bijgewoond, be- j de voormalige Amerikaanse d? bij zijn rcgerinS. Braden, „de eigenlijke aanstichter van de op stand is Braden jou volgens hem ook de revolutie van 1945 hebben voorbereid. De Veiligheidsraad heeft gisteravond een hegin gemaakt met de behandeling van het Brits-Perzische oliegeschil. De Perzische afgevaardigde bij dc V. N. diende vóór de vergadering het verzoek in, het debat tien dagen uit te stellen om „een lioge Perzische functionaris'" gelegenheid te geven naar New-York te komen teneinde de debatten bij te wonen. Zoals gemeld, is premier Mossadeq voornemens zelf de Perzische delegatie te leiden. De Britten wilden echter de zitting beslist laten doorgaan, in de hoop, dat de uitwijzing van de 320 Britse employe's uit Abadan voorkomen of in elk geval uitgesteld zou worden. Deze hoop is ij del gebleken. De eerste zitting van de raad eindigde in een compromis: beide partijen kregen gedeeltelijk haar zin. De Britse afge vaardigde Sir Gladwyn Jebb, kon na- diat de raad met negen tegen twee Zoals wij reeds berichtten, zal Z. H. Exc. mgr dr J. M. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, morgen naar Australië ver trekken hi opdracht van het Nederlands Episcopaat. Mgr Hanssen zal de reis per K.L.M.-toestel maken# en van Zaterdag tot Dinsdag verblijven in Djakarta, om ver volgens door te reizen naar Sydney. Het doel van de tocht is het voeren van be sprekingen met de Australische bisschop oen over de geestelijke verzorging van de -migranten en verder indrukken 0p te Toen omtrent de mogelijkheid van emigra tie en wel speciaal voor katholieken. Ge durende zijn verblijf in Australië, dat on geveer 4 weken zal duren, zal mgr Hans- sen verschillende gebieden bezoeken, o.a. Melbourne in de staat Victoria, t Adelaide in Zuid-Australië en Perth in West- Australië. Daarna zal mgr Hanssen door reizen naar Nieuw-Zeeland, waar hij onge veer 3 week zal vertoeven. Op het ogenblik werken in Australië 5 Nederlandse priesters onder de emigran ten, waaronder de Roermondse Redempto rist pater Pieters. De oorzaak dat er zo weinig Nederlandse priesters in Australië werken is gelegen in het feit, dat de Australische geestelijkheid de gehele gees telijke verzorging in handen heeft. De Nederlandse priesters hebben alleen de na zorg, aangezien de emigranten zich zo snel mogelijk dienen aan te passen. Nu het aantal emigranten zo groot wordt, heeft het Australisch episcopaat verzocht nog twee Nederlandse priesters voor de ziel zorg te willen afstaan. De reis naar Australië zal mgr Hanssen geheel alleen maken en de geleiding en voorlichting in Australië zal geschieden door de aldaar verblijvende Nederlandse priesters. Half November hoopt Z. H. Exc. ia Nederland terug te jijn. stemmen (Sovjet-Unie en Joegoslavië) besloten had de Britse klacht in behan deling te nemen, zijn standpunt uiteen zetten; daarentegen zag Perzië aan het einde van de zitting zijn wens om tien dagen uitstel ingewilligd. Er bestond grote belangstelling voor de zitting. De zaal was overvol en on telbare filmoperateurs waren zo druk bezig, dat sommige afgevaardigden zei den „zich in Hollywood te wanen". De Sovjietrussische afgevaardigde opende het debat met te verklaren, dat de onderhavige kwestie een zaak van binnenlands belang was en dus niet behandeld mocht worden, wilde men het handvest niet schenden. Hij kreeg de steun van de Joegoslaaf Beblier. De gedelegeerden van de V. S., Neder land en Frankrijk achtten de raad ech ter wèl competent, daar het oliegeschil de wereldvrede in gevaar kon brengen. India, Ecuador en Turkije verklaarden zich voorstanders van behandeling van de Britse klacht, maar behielden zich liet recht voor, hun standpunten tax de aard der kwestie naderhand uiteen te zetten, de was er vooral op gericht, te bewijzen, dat 't oliegeschil wel degelijk een zaak van algemeen belang was. Hij drong er op aan, dat de Britse resolutie vóór het verstrijken van de datum waarop de 320 Britse employé's Abadan moeten ver laten (Donderdag) zou worden aan vaard. Dit is echter uitgesloten, want na een langdurige bespreking kwam men overeen, het debat tot een nader door de voorzitter vast te stellen datum te verdagen. Deze zou .niet later dan elf October magen vallen. Dit besluit be tekent, dat de Britse stap bij de Vei ligheidsraad de uitwijzing van de Brit se technici uit Abadan niet heeft kun nen voorkomen. Intussen hebben de betrokkenen de mededeling ontvangen, dat zy zich woensdag aan boord moeten begeven van Engelse oorlogsschepen, die in de buurt van de raffinaderij liggen. De „Mauritius" en de „Armada" zullen hen ruim zestig kilometer de rivier op naar Basrah (Irak) brengen, vanwaar zij naar Engeland zullen vertrekken. Tege lijkertijd zullen 350 arbeiders uit India en Pakistan uit Khorromsjalir een be langrijke Perzische haven, elf kilometer ten noorden van Abadan worden af gehaald. De Perzische autoriteiten hebben de bevelvoerende Britfse marine-officier medegedeeld, dat zdj niet toestaan, dat de „Mauritius" en de begeleidende tor- pedobootjager aan de kaden van Aba dan aanleggen. De Britse employé's zul len zich derhalve in havenboten naai de kruiser moeten begeven. Naar het Franse persbureau A.F.P. van welingelichte zijde verneemt, zal de sterkte van de Atlantische iuchtstryd- krachten, welke ter beschikking van generaal Eisenhower staan, in de komen de tien maanden worden verdriedubbeld. Er zullen minstens vier groepen Ame rikaanse jagers, elk ter sterkte van 75 vliegtuigen, naar Europa worden gezon den, zo mogeiyk nog meer Ook komen er vijftig lichte bommenwerpers. In de allernaaste toekomst zal hij zes honderd en korte 'ijd daarna ruim dui zend Amerikaanse militaire vliegtuigen tot zijn beschikking nebben. Hier moeten d„ luchtmachten der Europese bondgeno ten nog aan worden toegevoegd. Van dezelfde zijde wordt vernomen, dat de Ver. Staten nagaan of zij nog een divisie infanterie naar Europa kunnen sturen. Er zijn er nu- reeds zes. Indien er een zevende komt, zouden zich in totaal 400.000 man Amerikaanse troepen in Europa bevinden, de luchtstrijdkrachten inbegrepen. Op wagen vdh de heer Vorrink in verband met een persverslag over het bezoek van generaal Hasselman aan en kele Nederlandse commandoposten tij dens de geallieerde manoeuvres „Coun- terthrust", tijdens welk bezoek generaal Hasselman, officieren afgesnauwd zou hebben, antwoordt minister Staf, dat van het uitdelen van snauwen aan dode lijk vermoeide^ officieren geen sprake is geweest. Wèl is een luitenant, die tegen zijn ondergeschikten een onbehoorlijke uitdrukking bezigde, op duidelijke wijze door de generaal terechtgewezen. Het bezoek van de chef van dc gene rale staf had uiteraard niet ten doel een „show" te geven, doch een onderzoek in te stellen naar de gevechtsvaardigneid van de gevechtsgroep en in het bijzonder naar de wijze, waarop de commandanten voor hun taak waren berekend. Nodige aanmerkingen zijn op gepaste toon ge maakt. De K.L.M. heeft Zondag enkele giers tegen hun wil ln een vliegtuig ge laden tegen een zeer hoog passagetarief Deze luchtreizigers waren zeven uit Frankrijk afkomstige renpaarden, waar voor een speciale Skymaster gecharterd was van Amsterdam naar New York. Her was het grootste paarden transport dat de K.L.M. ooit heeft verricht. Voor elk paard was in de Skymaster „Zeeland" een afzonderlijke box gebouwd. De afkeer van enige der paarden van he „vliegtuig heeft het vliegschema danig m de war gestuurd. Om de zeven raspaar den namelijk over de loopplank ln hel toestel te loodsen, bleek men niet min der dan zeven uur nodig te hebben. Met eén der paarden was men vijf uur bezig' In New York zouden de dieren worden overgeladen in een toestel van de Pan American World Airlines, dat hen verdei naar Sao Paulo In Brazilië zou vervoe ren. De 31e Regiments-Gevechtsgroep, die eerst aan de oefening „Counterthrust" m de Britse zóne, en daarna aan de oefe ning „Jupiter" in de Franse zóne van Duitsland heeft deelgenomen, is vanoch tend in Nederland teruggekeerd. Het jaarverslag 1950—1951 van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers bevat een beschouwing over de economi sche situatie in ons land, waaraan o.a. opgemerkt wordt, dat de laatste maanden opide wereldmarkt niet alleen een sta bilisatie van de prijzen maar zelfs een daling is opgetreden en dat in het bin nenland zich, evenals in verschillende aiiaere landen, afzet storingen voordeden, uaar het in de economie moeilik, zo niet onmogelijk is voorspellingen te doeit, wil men slechts^ constateren, dat er nationaal en internationaal aanduidingen van een kentering zijn. zonder daaraan de conclu sie te willen verliinden, dat de periode van na-oorlogse opleving achter de rug De verbetering in de ruilvoet als ge volg van de prijsdaling der grondstoffen mag zich echter pas uiten in een hogere consumptie, wanneer men zich bevindt in een economie, die in wezen in even wicht is. Dat dit laatste niet het geval is, is jammer genoeg de bevolking als ge heel niet voldoende bekend, om de een voudige reden dat men met de ernst van de situatie nimmer geconfronteerd is. Omdat telkens op het critieke moment dollars of andere valuta ter beschikking kwamen, die ons in staat stelden rustig op dezelfde weg voort te gaan en het in 1945 gekozen reële loonpeil te handha ven en zelfs op te voeren". „Maken, wjj bjj het afsluiten van dit overzicht de balans op, aldus -het ver slag, dan kunnen wjj slechts opnieuw con- i j stateren. dat in het algemeen gesproken ter teveel optimisme heeft geheerst t.a.v. de noodzakelijk tot stand te brengen aan passing aan de gewijzigde structurele po sitie van ons land, waardoor wjj ondanks de stijging van productie en uitvoer, die plaatsgevonden heeft, er niet in geslaagd zjjn het economisch evenwicht te her stellen. „Wij gaan het nieuwe verslagjaar in met naar het. ons wil voorkomen twee vraagstukken van liet allergrootste be lang. Wat het bedrijfsleven op zichzelf betreft, is daar in de eerste plaats bel tekort op de geld- en kapitaalmarkt, dat ten dele kunstmatig is ontstaan ten ge volge van de maatregelen tot veiligstel ling van het, staatscrediet, ten dele nor maal voortvloeit uit de economische om wikkeling. Voorts is het voor hel bedrijfs leven van direct belang, of er inderdaad sprake is van een kentering in de con junctuur. Van algemeen belang is tenslotte bet betalingsbalansprobleem. Het ziet er naar uit, dat op korte termijn Nederland ge- confronteert! zal worden zoals tot nu toe niet is geschied met de ernst van dit vraagstuk".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1