Behartigenswaardige wenken van Staatssecretaris Eerste programma voldeed best v „Tante Pietje'* werd van haar duitjes beroofd Go +-■ Politieke voetangel en klem Inschakeling van West-Duitsland stuit op bezwaren Diplomatiek overleg over het oliegeschil TOVERSPIEGEL op Churchill Labour NG Visie op televisie .spreektvan zware verantwoordelijkheid r Ik zie... ik zie... „niets'" Woensdag 3 October, 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nu tóch een Rus J- W erelddierendag Net op tijd "N J Neef en nicht vormden een complot LAGEN Vraag Maria's hulp tegen de dreigende bloedige conflicten. Geallieerde voorstellen gaan Bonn niet ver genoeg V»N. willen bemiddelende rol spelen Merkwaardige feiten bij de rode partijen Twee gevallen van typhus in Dokkum Sigaretten met toeslag in café's WEERBERICHT "N t (Van onze speciale verslaggevers) Nederland heeft zijn plaats ingenomen in de rij van televisie-landen. Gisteravond was het dan eindelijk zo ver, dat de eerste officiële uitzending zij het nog met een experimenteel karakter, kon beginnen. Dit historische gebeuren is overal in het land met grote belangstelling gevolgd. Uit tal van plaatsen ontvingen wij enthousiaste reacties en de conclusie is dan ook wel gewettigd dat de televisie in ons land 'n mooie toekomst tegemoet gaat, als en hierop werd gisteravond door verscheidene vooraanstaande personen nadrukkelijk gewezen de leiding haar taak en plicht kent en verantwoorde programma's brengt, die de cultuur bevorderen. Over de ontvangst had men bijna nergens te klagen. Steeds weer luidden de berichten: beeld en geluid waren prima. Een Haagse radiohandelaar vatte aldus zijn indrukken samen: „Het beeld was ragfijn, het leek wel een film en het geluid klonk veel voller en minder mechanisch dan de tonnen uit een radio Elet Noorden van het land vond de ontvangst matig: geluid 100 procent beeld 60 procent. In t Zuiden daarentegen bleef ook het beeld gedurende de gehele uitzending goed. Verkeersopstoppingen kenmerkten het begin van de televisie in de hoofdstad. Elders waren het volgepropte cafe s, familiereünies en drukte voor radiozaken, die een bewijs waren van de overgrote belangstelling. Televisie moet goed worden gebruikt ,Me i H 5? 99 BURGERZIN EN W ONINGEN De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: In de nacht en ochtend hier en daar mist, overigens droog en overdag op de meeste plaat sen zonnig weer. Weinig verandering ln tempe ratuur. Matige tot zwakke Oostelijke wind. Donderdag 4 October: Zon op 6.44 uur, onder 18.13 uur; Maan op 11.26 uur, onder 19.02 uur. NIEUWE te- HIEDAMSCHE COU TELEVISIE STARTTE GOED De eerste uitzending, waarvan o.a. ge- tuige waren de viee-premier, minister F. Teuiings en voorts de ministers H. Mul- derije en F. Rutten, alsmede ir Damme, oud-directeur-generaal van de P.T.T., de directeur van de P.T.T. ir L. Neher, mr Spitzen, secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat, ir Otten en ir Philips van de Philipsindustrie te Eindhoven en tal van bekende figuren uit de radiowereld, werd ingeleid door de staatssecretaris mr -T. Cals. Het gezelschap kwam bijeen in hotel „De Rozenboom" in Bussum om de uitzendingen die in de nabijgelegen studio, in 't Irenegebouw, gegeven wer den, te horen en te zien. Heel wat proefzendingen zijn aan deze eerste uitzending voorafgegaan. En tot onze verrassing vernamen we, dat de televisie in haar primitieve vorm geen uitvinding van de laatste jaren is. Reeds in 1884 kwam een jong Russisch ingenieur in Berlijn, Paul Nikoff, op de gedachte dat het mogelijk moest zijn beelden over te brengen. Deze wetens waardigheid deelde prof. N. O. Hal- bertsma mede in een populair praatje over „De leek en de lelt visie'', waarin hij een tip van de sluier oplichtte, die het technische wonder, dat televisie heet, voor de man in de huiskamer bedekt. Precies om kwart over acht verscheen op het schermpje van de talrijke tele visietoestellen en de beeldschermen die voor de genodigden stonden opgesteld, de charmante verschijning van de om- roepster, Jeanne de Roos. Met een hel dere stem kondigde zij mr Cals aan die spoedig daarna, gemakkelijk gezeten ln een clubfauteuil, tot de toeschouwers het woord richtte. Z.Exc. zei met enige schroom de huis kamers binnen te komen en sprak er zijn vreugde over uit, dat de vele moeilijk heden eindelijk overwonnen waren. Spr. Dat de internationale beweging voor dierenbescherming reeds ja ren geleden 4 Octoiber. de feestdag van St. Franciscus van Assisië. tot were'd-dierendag proclameerde, heeft in 't bijzonder ons, katholie ken, iets te zeggen. Als reactie op overdreven die- renvertroeteling. die soms het ka rakter van iets ziekelijks kan aan nemen. bestaat er in onze kringen wel eens een neiging om dieren bescherming te vereenzelvigen met dierenvergoding. Dis is volkomen onjuist. In St. Franciscus was bijzonder levendig het christelijke besef, dat de dieren onze mede-chepselen zijn, evenals wij mis uit Gods hand voortgekomen. Dat God derhalve het gebruik van die schepselen door de mens aan de door Hem gestelde normen van redelijkheid en menselijkheid heeft onderwor pen. ligt voor de hand, maar wordt helaas maar al te vaak vergeten door- de velen, die dieren doelloos kwellen, dus mishandelen. Zij worden door God Zelf in de H Schrift gebrandmerkt als god- delozen met de woorden: De^recht vaardige erbarmt zjch over zijn vee: het hart van de goddeloze is vol wreedheid". Wie op juiste wijze dierenbe scherming toepast, handelt dus naar Gods wil. Nog geen tien minuten voor de eerste uitzending begon, ontstond een defect in de waterkoeling van de kwikverlichting. Met een luide knal sprong een der lampen uit elkaar en bij stromen vloeide het water naar beneden, juist in de speelhoek waar even later prof. Halbertsma zijn causerie zou houden. Met inspanning van alle krachten slaagden de technici erin het euvel in recordtijd te herstellen en vlak voor de uitzending begon konden de trapleren, waarop zij hun werk hadden gedaan, worden weggesjouwd en functionneerde de kwikverlichting weer normaal. Net op tijd. zag m de televisie grote wetenschappe lijke en economische belangen en hoopte dat er van een nieuwe over-winning op de geest sprake zou zijn. „We leven", aldus mr als, „in een mechsuiische tijd en het leven van elke dag wordt steeds meer beheerst door de techniek. Ook de vrjje-tijdsbesteding en de massa-recreatie belagen de menselijke persoonlijkheid, waardoor het gevaar be staat van grauwe vervlakking en passi viteit. We moeten deze dreiging onder kennen. De televisie mag nooit het einde van de cultuur betekenen en de techniek moet doel en niet middel zijn, waardoor men de cultuur tot ons brengt. Van de televisie kan een grote invloed uitgaan op de culturele vorming, het onderwijs en de volksontwikkeling. De regering is zich bewust van haar grote verantwoor delijkheid, dat van de televisie goed ge bruik gemaakt wordt". Mr Cals eindigde met de wens dat onder Gods onmisbare zegen door de televisie de cultuur in Nederland bevorderd mag worden. Hij verzocht hierna prof. J. B. Kors O.P.. voorzitter van de Ned. Televisie- Stichting, om naast hem plaats te nemen en de toeschouwers eveneens toe te spre ken. Prof. Kors dankte mr Cals voor zijn rede en sprak zijn vertrouwen ook voor de toekomst uit op de steun van de regering. „Nog zijn niet alle vragen tussen de Televisie-Stichting en de rege ring opgelost", zo zei hij. Vervolgens dankte spreker de twee partners: de P.T.T. en het Philipsbedrijf, die met de omroepverenigingen de eerste Televisie Stichting vormen en riep tenslotte ae clementie in van de toeschouwers, omdat dit het begin van een oefenperiode is. Een verrassing was daarna van een plaat af de stem te horen van Sir Wil liam Haiiey, directeur-generaal van de B.B.C., die zijn beste wensen voor het welslagen van de Ned. televisie uitsprak. Ook sir Hailey sprak van een historisch moment en duidde op de grote verant- Een scène uit. het eerste televisiespel, dat. gisteravond op het scherm, van de Nederlandse ontvangers verscheen. Ank van der Moer en Johati de Meester worden door de camera s op de „korrel" genomen in de televisie studio te Bussum. Bij de uiterst linkse camera staat Albert van Dalsum geïnteresseerd toe te kijken. De kleine Louis Bouwmeester, met wie hij straks „voor het voetlichtmoet, zit aan zijn voeten. woording by de ontwikkeling van de televisie. DenemuNen startte ook Denemarken is gelijk met Nederland gestart en een filmpje gaf vervolgens een indruk van de Deense studio, die de kleinste van de wereld is. Ook Denemar ken zendt drie uur per week uit -doch de zenduren zijn verdeeld over drie da gen. Daarna draaide een Nederlands filmpje over de klokkengieterij in Hei- ligerlee. Interessant was de uiteenzetting van prof. Halbertsma die begon met te wij zen op het televisie-ontvangtoestel dat het menselijk oog is. In 1925 verzorgde de Engelsman Beeren in Londen de eerste televisie-uitzending. Sarikin slaagde er eerst in door toepassing van electronenbuizen, waarbij de iconoscoop het beeld punt voor punt aftast, een uitzending behoorlijk te doen slagen. huidige televisie-uitzending wor- den miliioer. signaaltjes overge bracht. Intussen worden het beeld en het geluid via een korte golfzender naar Lopik overgebracht, vanwaar ze in een straal Van 70 km met een ge wone antenne ontvangen kunnen wor den. De uizending werd besloten met een spel „De 1 overspiegel", dat door samen werking van Peter Koen, Willy van He- mert en Lverf. Werkman tot stand kwam. De regie voerde Ad. Hooykaas. Tot de executanten behoorde o.m. Ank van der Moer, Albert van Dalsum, Johan de Meester, en de U-jarige Louis Bouw meester. Het was een amusant en gees tig spel, dat na esn beeld uit het verle den o.a. een prognose gaf van de toe komst waarin We de straaljager een ver ouderd verkeersmiddel zullen gaan noe men. De laatste ogenblikken trad er een technische storing op. die na enkele mi nuten echter was verholpen. Na afloop van de uitzending in hotel de „Rozenboom", hebben wij enige voor aanstaande personen naar hun mening gevraagd. De vice-premier, minister Teu iings, zeide ons dat het hem zeer goed bevallen wns. Hij had nu voor het eerst een televisie-uitzending gezien en was er zeer voor geïnteresseerd. Ir Ötten, voor zitter van het presidium van de raad van beheer van Philips, was tevreden doch wees er op dat men niet te veel eisend moet zijn en de technische storing was daarvoor zeker een vingerwijzing. Ir Damme, oud-directeur-generaal van de PTT, vond het programma beter dan menig buitenlands programma. Ook hij was tevreden over het resultaat, welke mening gedeeld werd door prof. Gerbran. dy, oud-minister, lid van de Radioraad en lid van het bestuur van Nozema. D« heer Vogt, directeur van de AVRO, gaf als zijn oord ,-i h "senaen, dat het beter was uitgevallen dan hij gehoopt had. Het was hem hard meegevallen. Al len, die hi de sfeer van voorbereiding ge leefd hebben en de premièrekoorts ken nen, dachten: „Laten wij er het beste van hopen". Het is een pak van mijn hart, dat het zo gegaan is", aldus de heer Vogt. Het aantal teïevisie-toestellen schatte de heer Vogt op 2.000, zodat we het aantal van hen die de televisie gis teravond hebben kunnen zien, veilig op meer dan 10.000 kunnen schatten. Mr A. B. Roosjes, voorzitter van de NCRV, was het eveneens meegevallen. Hij bracht naar voren, dat uit het ge- bodene de grote verantwoording kon blij ken voor de komende programma's. En nu, aldus mr Roosjes, zullen de radiohan- délaren 't wel druk krijgen met de ver koop van televisie-toestellen. Vooral de jeugd maakte gebruik van het buitenkansje, dat haar gisteravond geboden werd om gratis naar d> eerste officiële televisie-uitzending te kijken voor tal van zaken, die een toestel in de etalage hadden gezet. Rechts drukte voor een zaak. Links: een kijkje in de huiskamer van een televisie-amateur, die zijn experimenten gisteravond eindelijk beloond zag. (Van onze correspondent) „Tante Pietje zat behoorlijk in haar contanten! Dat wist niet alleen de familie W. uit Groesbeek bij wie deze dame vaak vertoefde, maar dat was vrijwel aan alle zelfkanters uit de streek ten Oosten van Nijmegen bekend. En het was dus helemaal niet te verwonderen, dat de familie W. meende te moeten ingrijpen, toen een amoureuze jongeling, die het meer te doen was om de pecunia dan om de amor, tante Pietje het hof begon te maken. Neef Gerrit schafte raad en die raad was werkelijk radicaal. In overleg met zijn nichtje besloot hij bij het eerstvolgende bezoek van de oude dame aan de familie W. handelend op te treden en wel de dame te beroven van haar tas met juwelen en bankbiljetten, die zij steeds op iedere visite met zich droeg. s Die eerstvolgende visite was op 23 Januari van dit jaar en het geschiedde bij die gelegenheid zoals nicht en neef hadden afgesproken. Omstreeks half 12 die avond verliet tantje Pietje, com pleet met tas, aan de arm van het nichtje, dat haar wel even zou wegbrengen, de woning van de familie W. Neef Gerrit had zich intussen verdekt opgesteld langs de route, die het tweetal moest volgen en toen dan ook het beslissende moment wa« aangebroken, sprong hij te voor schijn uit zijn schuilplaats, ontfutselde tante haar tas en nam de benen. Nichtje zakte in elkaar, zoals was afgesproken en tante jammerde alsmaar over haar ver dwenen duiten. De oude dame liet het daarbij echter niet. maar stelde vrij snel de politie in kennis van deze brutale straatroof, met gevolg, dat neef en nicht gepakt werden en ook de moeder van het nichtje een geduchte ondervraging onderging. Voor de Arnhemse rechtbank, waar voor deze zaak gisterenmorgen diende, erkenden neef en nicht volmondig hun schuld en ook de moeder zou dit mis schien wel gedaan hebben, wanneer zij niet juist voor haar verschijnen voor het hekje van haar stokje was gegaan. Roman-tragedie In een scherp requisitoir hekelde de Officier van Justitie, mr W. de Vries, de brutaliteit van deze straat-rovers en esite tegen neef Gerrit 12 maanden met aftrek, waarvan 5 voorwaardelijk met 'n proeftijd van 3 jaar, en tegen het nichtje. kdat de inlichtingen verschafte en mede werking verleende, 9 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Tegen de moeder die een zwijggeld accepteerde, kon de Officier om boven vermelde redenen geen vordering instel- len. Mr Sassen noemde in zijn pleidooi deze affaire een roman, die eigenlijk een tra gedie is. Wij hebben hier te maken, aldus pleiter, met mensen, die stammen uit dat tvuisch Groe'toeekse milieu van psychisch minder validen. In verband met de moge lijkheid om G. W. nog voor de winter aan de slag te krijgen verzocht spr. de rechtbank de detentie van de verdachten zo kort mogelijk te willen maken. Voor de moeder vroeg mr Sassen een voor waardelijke straf. Uitspraak oVer 14 dagen. De Amerikaanse delegatie bij de Ver. Naties heeft gisteren andere delegaties geraadpleegd over een compromis-oplos sing voor het Perzische oliegeschil, welke zou voorzien in bemiddeling, waarschijn lijk door een door de Veiligheidsraad te benoemen bemiddelaar De Amerikanen «en in een debat over het conflict blijk- De kleine Louis Bouwmeester sprak gis teravond de overbekende woorden „Ik zieik zie.... niets" op een historisch en zeer uitgelezen moment. Historisch: omdat de televisie ons gezichtsveld enorm zal vergroten; uitgelezen: omdat tijdens deze zinsnede de toeschouwers in de Von delzaal van het I.C.C. te Amsterdam toen ook werkelijk niets zagen en zich aan gis singen omtrent herkomst en betekenis van een mengelmoes van verwarrende licht strepen overgaven. Voor de uitzending in haar geheel kan men echter niets dan lof hebben, de experimentele situatie waarin men nog verkeert voor ogen houdend. „De Toverspiegel" zelf mag als verma nend en moraliserend beeldverhaal ge slaagd heten, uit alles, spel, dictie en vlot heid van bewegen, blijkt nog duidelijk dat de regie van Erik de Vries voor een volmaakt open en onbetreden terrein staat. Het lage tempo dat door een starre camera nog meer gedrukt wordt dient gecompenseerd te worden door genuan ceerde beeldovergang zodat vooral de mi miek van de spelers en de vorm van'de requisieten d_e aandacht kunnen opeisen enerzijds en de charme van het gesproken woord anderzijds. Het is immers de radio die de televisie verzorgt en het woord en de stem blijven de middelen waarmee men onze huiskamer wil binnentreden, nu vergezeld van een beeld, dat aan dit woord onderdanig zij. Hieruit zal zich een nieuwe kunst dienen te ontwikkelen die met de „film-puur" en de „radio-puur" niets uitstaande zal hebben. De televisie kan slechts gebruik maken van de onme telijke ervaring van deze twee. Men staat echter aan het begin, waaruit de weg zich vanzelf zal wijzen; een begin, dat hoopvol „klinkt" en er weldadig „uit ziet". baar weinig heil, omdat Maandag in de I Veiligheidsraad is gebleken, dat geen minimum van zeven raadsleden de Britse i resolutie zou willen steunen. Men gelooft, dat Perzië en Engeland gemakkelijker via bemiddeling door de V. N. tot over eenstemming zuilen komen, daar het aan vaarden van een compromis-oplossing voor hen dan geen verlies van gezag zou inhouden. In kringen der V. N. wordt niet-officieel gesproken over een plan om de raffina derij der „Anglo-Iranian" te Abadan on der Perzische controle te plaatsen, doch haar in bedrijf te doen houden door Britse technici, die onder leiding van een neu trale directeur zouden komen te staan. Men verwacht in de komende dagen nog geen concrete bemiddelingsvoorstellen, daar de Amerikaanse delegatie eerst nieuwe besprekingen met Perzische ver tegenwoordigers wil voeren, alvorens zich te binden aan éen of ander plan. Wellicht wacht men ap de komst van Mossadeq, de Perzische eerste minister, die waarschijn lijk a.s. Zaterdag of Zondag per vliegtuig uit Teharan naar New-York zal vertrek ken. Voor zjjn vertrek zal Mossadeq een rede in het parlement houden. Zoals ge meld heeft de oppositie zich thans achter hem geschaard. Zelfs zijn grootste tegen stander, Ali S.joestari heeft gisteren als laatste verklaard, dat hij het beleid van de regering zal steunen. Bij een onderhoud tussen Mossadeq en de Russische ambassadeur te Teheran over de cicaringovereenkomst tussen Per zië en de Sovjet-Unie, zou de premier de Russische ambassadeur hebben bedankt voor de houding van Rusland in de Vei ligheidsraad. ïn geallieerde kringen te Bonn wordt verk'aard, dat het overleg tussen de Hoge Commissie en bondskanselier dr Aden- auer over het herstel der Westduitse sonvereiniteit en over de militaire in- j schakeling van West-Duitsland in de At lantische gemeenschap langduriger en moeilijker zal zijn dan aanvankelijk was voorzien. Maandag had het tweede onderhoud plaats. Het zal niet, zeals in de bedoeling heeft gelegen, direct gevolgd worden door besprekingen der deskundigen. Heden zal opnieuw een bespreking van de algemene grondslagen der nieuwe ver houding plaats vinden Dit zal de derde bespreking zijn sedert de hoge commis sarissen uit Washington zijn terugge keerd. Het heeft aan Duitse zijde teleurstel ling gewekt, dat de gealliëerden besloten hebben op bepaalde punten het heft in handen te houden. Zo willen zij het algemene voorbehoud gemaakt zien. dat. indien binnen- of buitenlandse factoren het nodig zouden maken, de uitoefening van de souvereiniteitsrechten weer aan hen komt. Voorts willen de geallieerden voort zetting van het werk van het bestaande militaire veiligheidsbureau door recht streeks onder de raad van ambassadeurs staande controlecommissies. Deze zou den er op hebben toe te zien, dat de Duitsers geen zware wapens, geen atoomenergie, geen militaire vliegtuigen en geen oorlogsschepen produceren. Dit betekent, naar de mening der Duitse regering, een te vergaande beperking van de aan Duitsland beloofde souverei- niteit. De Duitse regering zou, zo meent zij, zich bij verdrag kunnen verplichten zelf de contróle uit te oefenen. De Duitsers hebben zich voorts teleur gesteld getoond over de weigering der geallieerden Duitsland een verdedigings verdrag aan te bieden in ruil voor de geldende algemene garantie-verklaring. Tenslotte schijnt dr Adenauer zich ge keerd te hebben tegen een verhoging van de verdedigingskosten boven het peil der huidige bezettingskosten. Deze verhoging zou naar geallieerde opvatting een logisch gevolg zijn van de opstelling van Duitse eenheden en niet onbillijk in verhouding tot hetgeen andere landen aan lasten dragen. De Duitse regering schijnt daar tegenover het standpunt in te nemen dat de huidige bezettingskosten reeds dé financiële draagkracht overschrijden, hetgeen door geallieerde deskundigen steeds bestreden is. Politieke waarnemers te Bonn menen, dat de Duitse opvatting mede beïnvloed is door de onzekerheid als gevolg van de actie der Sovjet-Unie voor een herstel der Duitse eenheid. Velen zjjn van oordeel, dat zo lang deze onzekerheid voortduurt, een vertraging in de onderhandelingen tussen dr Ade nauer en de Hoge Commissie in het bij zonder de Britse en Franse partners niet onwelkom zou z\jn. ln Dokkum is bij twee vrouwen, van wie de een dc andere heeft verpleegd, typhus geconstateerd. De patiënten zjjii naar de barak voor besmettelijke ziekten te Leeuwarden overgebracht. Winston Churchill, de leider van de Britse conservatieven, heeft Dinsdag te Liverpool zjjn eerste verkiezingsrede ge houden. Hfl deed een felle aanval op de houding van de regering t.a.v. de Perzi sche ollekwestie en sprak de beschuldi ging uit. dat de regering door haar be sluit om de Britse technici uit Abadan terug te trekken de plechtige beloften, die zij het parlement begin Augustus gedaan had, gebroken had. Churchill zeide, zich geen enkel geval te kunnen herinneren, waarin staatslieden hun woord „op een dergelijke lompe manier" hadden gebroken, zonder ook maar een poging te doen om hun handel wijze te rechtvaardigen. „Wij zijn van het slagveld gevlucht, nog voor de onder handelingen afgesloten waren. Mossadeq heeft een grote overwinning behaald ook al zal deze nadelige gevolgeq voor hel Perzische volk hebben. De conservatieven wijzen elke verantwoordelijkheid voor het gebeurde af". Ook sprak Churchill over de afschaffing door de socialisten van de katoenmarkt te Livtrpool. ,Wij zullen er naar streven haar opnieuw te openen, doch ook hier blijkt, dat het moeilijker is iets te ver wezenlijken dan iets af te breken. De katoenmarkt te Liverpool was een wereld markt en na haar afschaffing zijn wij door andere landen overvleugeld. Wij zullen alles doen om dit te herstellen". Applaus van de Liverpoolse zakenlieden. Tenslotte verklaarde Churchill, dat Aroqt-Hetttannlë „een periode van grote stabiliteit door een regering met brede basis nodig heeft". Om alle misverstand te voorkomen, heeft het bestuur van de con servatieve partij ijlings laten weten dat de spreker niet heeft willen zeggen, dat hij eventueel voornemens is een coalitie regering te vormen. Evenmin denkt Churchill aan een bestand tussen de par tijen. Mogelijk zou hij wel een neutraal persoon eventueel zelfs een liberaal verzoeken deel te nemen aan 'n regering waarvan hij de leiding zou hebben. Bevan favoriet Het labourcongres te Scarborough heeft gisteren de leden benoemd van een af deling van de verkiezingscommissie van het hoofdbestuur. Vier van de zeven be stuurszetels werden door aanhangers van de links-socialistische groep van Bevan gewonnen. Bevan behaalde met 850.000 het grootste aantal stemmen, hetgeen in deze afdeling geen verrassing was. Wel was het opvallend, dat de drie regerings gezinde labourieden dit jaar allen minder stemmen kregen dan verleden jaar. De j betrokken afdeling vertegenwoordigt nog geen zesde van de ongeveer zes millioen 'eden. De Engelse communistische partij, die voor de komende verkiezingen aanvanke lijk 25 candidaten zou stellen, heeft dit aantal tot 10 beperkt. Bij de vorige ver kiezingen in Februari 1950 hadden de communisten honderd candidaten. Zij ver loren toen de beide zetels, die zij in 1945 verwierven en waren honderden ponden aan waarborgsommen kwijt. Naar aanleiding van ons artikel over woningbouw en de oproep om een mening j bekend te maken, zond een abonné on.-» een uitvoerig schrijven, waarvan we de inhoud hieronder in grote trekken zullen publiceren. De man, vader van een zeer groot gezin, bewoont een na-oorlogshuis natuurlijk door gezinsvermeerdering uit zijn oude woning uitgegroeid dat een huur doet van 14,60 per week ofwel 63,25 per maand. Een dergelijk bedrag is inder daad geen huur meer, die door 'n arbeider met niet-verdienende kinderen is op te brengen. De man is dan ook in aansluiting op ons artikel van mening, dat de burgeré gelijke rechten en gelijke lasten moeten dragen, daar nu de een hoge huur moet betalen voor een nieuw huis en de ander een goedkope woning heeft'van voor 1940. De briefschrijver merkt dan verder op: Ondergetekende heeft van 1943 tol 1951 met een huurmachtiging gelopen en kon geen grote woning voor zijn gezin krijgen ondanks het feit, dat hij mensen wist die een woning met 7 kamers bewoonden met zegge twee personen. Ondanks dat de woning veel te grou' was gingen zij er niet uit. want een kleine nieuwe woning was duurder. Woningnood speelt geen rol voor deze mensen. Burgerzin kennen ze niet; al leen het egoïsme en de overheid kweek: dit- aan door de eer. 100 pet te laten betalen en ds ander 15 pet. Als de huren van de oude woningen met hetzelfde percentage werden ver hoogd als de nieuwe en de hogere op brengst van de oude in een verevenings- fonds werd gestort om de huren van nieuwbouw te subsidiëren, dan zouden er heel wat grote oude woningen vrij komen van mensen, die een veel te grote woning bewonen en dan voor hetzelfde geld liever in een kleine nieuwe woning zouden trekken. Dat de mensen die gepensionneerd zijn en zii die van sociale bijstand leven, uit dit vereveningsfonds een toelage krijgen, kan geen bezwaar zijn. Zij zullen aller eerst naar kleinere woningen uitzien, omdat een grote woning veel meer in onderhoud kost. Als dan de overheid ook eens meer medewerking verleende aan het particu lier initiatief dan zouden er duizenden woningen gebouwd worden, waarvoor het geld reeds lang beschikbaar is; hier worden de Bouwspaarkassen bedoeld. Er is on er wordt nog steeds geadvi seerd, dat de mensen moeten sparen Persoonlijk spaarde ondergetekende 10 jaar voor een eigen woning, het bouw kapitaal was toegezegd en hij vocht 3 jaar lang om een stukje grond, om er zijn huis op te laten zetten. De financieringsregeling voor particu liere woningbouw was tot stand ge komen, waardoor de bezwaren van hogere stichtingskosten werden wegge nomen, maar elke medewerking van de gemeente ontbreekt om de liefhebbers aan grond te helpen, totdat wij niet langer meer konden sparen. Het resul taat van 10 jaar sparen was 200 kwijt aan diverse kosten de illusie van een eigen huis om zelf het woningprobleem op te lossen in rook vervlogen en nu een woning van de Gem. Woningstich ting voor 14 60 per week en over 15 jaar (de tijd waarin het eigen huis zou zijn afgelost) is er nog niet één steen van ons. Duizenden bouwkasspaarders delen ons lot en nog meer komen er aan de beurt om lotgenoten te worden, allen mensen met spaarzin en een vaste wil om iets te bereiken. De bouwkasseu stellen alle pogingen in het werk om aan grond te komen, maar ondanks dat zij uit naam van enige duizenden spaarders komen, is het resultaat nihil. Als de grote gemeenten, waar de woningnood toch wel het hoogst is, hieraan geen medewerking verlenen, kan er toch niet gezegd worden dat al het mogelijke wordt gedaan om dit probleem op te lossen. Ik heb gevochten en heb verloren. Moge dit schrijven er toe bijdragen om voor velen uitkomst te brengen. Ook uit dit schrijven blijkt, dat op andere leest en bij een betere alsmede eerlijker lastenverdeling nog veel zou zijn te bereiken. Met ,,wel wel" en ,,'t is toch eigenlijk wat" achter een eigen, goedkope deur worden geen mensen in nood gered. 't Is meer gebeurd, dat eerst eer, revo lutie mensen tot daden kon brengen. Doch of in dit geval van nog net op tijd ge sproken zou kunnen worden, betwijfelen we ten sterkste. HENK VAN DER MAZE. Van de zijde van Bedrijfshoreca wordt ons medegedeeld dat besprekingen worden gevoerd over de gedachte of sigaretten in café's een kwartje duurder kunnen worden verkocht De bedoeling is om de grotere opbrengst ten goede te doen komen aan bet Nederlandse Rode Kruis. Be besprekingen hieromtrent bevinden zich in een zeer voorlopig stadinm. Boven dien is het, zo deelt men ons verder van de zijde van Bedrijfshoreca mede, de vraag of deze gedachte technisch uitvoerbaar is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1