r Hulp aan gerepatrieerden op basis nieuwe Pijnlijk incident op receptie TRUMAN VERMAANT PERS TOT BEHEERSING Spel met vertrouwelijke stukken „Ik geef dr Schacht geen hand!" M „Gedupeerden Oudewatersche Bank" opgericht sS PERZISCHE GEZANT ADVISEUR VAN MOSSADEQ Toestand in de bouwbedrijven weinig rooskleurig Enorme hulp is nodig. Men zie niet te veel naar eigen zekerheid v. en Geen zaak om met commissie wat subsidie af te doen J Vrijdag 5 October 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V.N.-fuiictionaris vindt hem verachtelijke schurk" .een I LAGEN Soldaten verkochten voorraden De toenemende nood dwingt lot vuriger bidden dan ooit. „Zij onthult 95 van alle geheimen' „Wat V-raad ook zegtwij zetten door9 „Split"' versplinter de autoruiten Brand in Europa's grootste gasfabriek Leiders van Argentijnse opstand veroordeeld Treinverkeer Amsterdam-Haarlem Ontevredenheid over de politiek van liet Departement van Volkshuisvesting Rheuma-onderzoek op Schiermonnikoog Schumacher weigert te getuigen Besprekingen over Rijnvaartpremies WEERBERICHT (Van onze verslaggever) Op de Markt te Almelo werden wij gisteren al direct met liet probleem geconfronteerd. Tussen de burgers en boeren van stad en omgeving doken telkens de donkere gezichten op van de nieuwe casten, welke Overijssel in zijn gebied gekregen heeft, n.l. de Indo- Europeanen. Zij vormden een vreemde noot in het vertrouwde beeld en dit is een der kenmerkendste facetten van het probleem: het vreemde. A rbeidsbemiddeling Eerste fase is voorbij Igsgggsgj BrTii Schacht verweert zich K AAR BL1JVE1S ZE TOCH? ■T-v - •- -•*. - - at ^Lv HSSfc: V' I STICHTING IN HET LEVEN GEROEPEN VOOR HULP AAN ZWAARST GEDUPEERDEN Onderzoek door douane (Vanonze correspondent) Een onderdeel van de Kon. Landmacht dat Donderdagmorgen van de oefening „Counterthrust" uit Duitsland terugkeer de werd, toen het de grens was gepas seerd op bevel van hogerhand en in ge zelschap van douane en militaire pollitie naar een van de Nijmeegse kazernes ge dirigeerd alwaar een onderzoek werd in gesteld door de douane-ambtenaren. {?'- Maki: Desnoods schieten we" Boutvvergwiningen De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: In de nacht en ochtend op vele plaatsen nevel of mist. Morgen overdag droog en over het alge meen vrij zonnig. Meest zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 6 October: Zon op 6.47 uur, onder 18.08 uur: Maan op 14.09 uur, onder 20.33 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT *r?3&safc>c Burgerzin en christen minister van Binnenlandse Zaken, die zeide, zich te verheugen, nu eens uit de materiële sfeer der dagelijkse regerings beslommeringen getrokken te zyn en zich te bevinden in een sfeer van niet alleen plichtmatige zorg, maar van volledig menselijk aanvoelen en wil tot helpen. gerepatrieerden gehouden. Dit is thans het tweede en het is de bedoeling er in elke provincie een te organiseren. Zijn betoog vormde als het ware een inleiding tot de rede, welke de heer J. Moora, voorzitter van het Centraal Comi té van Kerkelijk en Particulier initiatief voor sociale zorg ten behoeve der gere patrieerden had willen houden. Aange zien hij door ziekte verhinderd was, werd zijn betoog voorgedragen door rector W. A. E. Bokeloh, voorzitter van de Kath Commissie Geestelijke en Sociale verzor ging van Gerepatrieerden. Aanvankelijk jvaren ze ook in kampen gehuisvest. maÉ* die zijn ten behoeve van de Ambonezen ontruimd. In één jaar tijds hebben 4.000 gerepatrieerden door toedoen der gemeentebesturen een woning gekre gen. Arbeidsbemiddeling is momenteel het urgentste vraagstuk voor heel het land. Het is bijzonder moeilijk op te lossen voor de intellectuelen en de vroegere, kleine ambtenaren. Aan de gezondheidszorg is grote aandacht bestged. Voor het overige is één ding zeker: het Nederlandse volk weet te weinig van de nood der gerepatrieerden af en hier en daar valt helaas een jekere apathie te con stateren. Men zal Men kent hier weliswaar veel toerisme, maar toch aanschouwt men niet dagelijks vreemde typen, terwijl het autochtone karakter van de bevolking zo goed als niet aangetast is. Maar nu Overijssel dui gend Indo-Europeanen moet opnemen en assimileren (er zijn er reeds 400 aangeko men) blijken die feiten enige beletselen op te leveren voor een goed verloop van de onderbrenging dezer mensen in de maatschappij, welke er naar streeft hen aan het werk te krijgen. Men staat ietwat onwennig tegenover de nieuwe inwoners, die voorlopig nog merendeels in pensions leven van pen sioenen en uitkeringen, maar die eerlang geheel in het maatschappelijke, sociale en kerkelijke leven moeten worden inge schakeld en opgenomen. Om dit te be werkstelligen en hier en daar heersende bezwaren en vooroordelen uit de weg te ruimen, daartoe is in Almelo een grote krijgsraad belegd onder auspiciën van de Provinciale Overijsselse Stichting voor sociaal en sociaal-cultureel werk, waar van de Commissaris der Koningin, ir J. B. G. M. ridder de Van der Schueren, voorzitter is en welke stichting alle nieu we initiatieven in de provincie entameert. Voor deze krijgsraad, welke uiteraard meer het karakter droeg van een rustig beraad, waren uitgenodigd vertegenwoor digers van de gemeentebesturen, kerke lijke en sociale instellingen, personeels chefs van grote bedrijven, maatschappe lijke werksters, etc. Blijk van belang stelling gaf o.a. mr J. H. van Maarseveen De commissaris van de Koningin in de provincie Overijssel, mr de van der Schueren, had, na het welkomstwoord van Almelo's burgemeester tot de minister en andere autoriteiten, o.a. secretaris-generaal voor Uniezaken Kiveron, een scherp geformuleerde sa menvatting van het aan de orde gestelde probleem gegeven, aanstippend, dat de repatriëring thans in een tweede faze ge komen is. echter wel gedwongen /r j ,..j zjjn, het probleem onder de ogen te zien. IMiet alieetl wat medelijden - Terugkeer der gerepatrieerden ls zo goed Het probleem der gerepatrieerden kan als uitgesloten en van emigratie valt wei- niet worden opgelost met wat medelijden. verwachten. Er zijn Christenzin en burgerplicht voor ln de middaguren vond een aantal sec- nodig. Het kan ook niet door afzondcrlij- tievergaderingen plaats, waarna men be- 7 u j paus met le(Jen van het hoofdbestuur der A. R Ir,. .t-nrdno nn irnl ncf V on orn/ll e* Ir Vl r\(S fl O 7fu*r ftornnofri'oon^ftn J T ke groepen worden opgelost. Een groot deel der gerepatrieerden is hulpbehoe vend. Voor hun assimiliatie heeft de over heid tot dusver steun verleend aan de Kerkgenootschappen. Er is voorts veel ge daan door de Hulp Actie Gerepatrieerden en het Nibeg. Maar de hulp zal een mas sa-actie moeten worden, waarbij men met geduld zal moeten werken. Wat de aanpassing betreft, hier zal de gerepatrieerde in de eerste plaats zelf de wil moeten opbrengen, zich aan te pas sen. Hij zal het meeste moeten presteren. Maar de anderen moeten hem wegwijs make en hem zonder reserve aanvaarden. Dit alles kan niet meer van een centraal punt uil geregeld worden, weshalve er overal kleine comité's moeten worden op gericht, die elk een zegenrijke' werkzaam heid voor de boeg hebben. Men krijgt enigszins een inzicht m net probleem, wanneer men bedenkt, dat net Bantal gerepatrieerden reeds 200.000 be draagt. En nog steeds houdt de stroom aan, terwijl men met geen mogelijkheid kan benaderen, in welke mate deze nog toenemen zal. Dit jaar loopt de termijn af. waarin men in Indonesië zal moeten f^CWerössri ge?ege°ldr kon&worden.^^" door Z. H. een dezer dagen in particuliere audiëntie werden ontvangen. gehouden, heeft zich een voor de Duitse heer Schacht wel heel erg pijnlijk incident voorgedaan. De ontvangst vond plaats op het kan toor van de Technical Assistance Admi- nistration van de Verenigde Naties te De eerste faze, waarin de betroKKpnei waarin men in Indonesië zal moeten Djakarta. Het incident werd veroorzaakt meestal weer terugkeerden,is jj- t,esjissenj 0f mel) Indonesisch staatsburger door de directeur-generaal van deze in- Zij, die kwamen_e_Ij,?}rs^0t^T.pkeninl, hier!'I wi! worden In Soerabaja alleen wonen stelling, dr H. L Keenleyside, die op het 30.000 Europeanen, waarvan tot dusver ogenblik in Indonesië vertoeft en ter nog slechts 400 dit staatsburgerschap heb- ere van wie de receptie gehouden werd Op een receptie, Woensdag in Djakarta worden beschouwd. Hij voegde hieraan blijven naai' menselijke berekening hier. Ze moeten daarom geheel en volledig in ons midden worden opgenomen. De wijze waarop dit nu geschiedt, is niet die van wat het tot dusver is geweest, n.l. via commissies en wat subsidie. Het gaat thans om de persoonlijke houding van de een tot de ander. De overheid doet wat ze kan. Ook wat betreft het inschakelen van heel het Nederlandse volk in het probleem. In Gelderland is het eerste provinciale beraad inzake de kwestie dei- toe: „ik persoonlijk ben van mening, dat een langer verblijf van de heer Keenley side door dit incident niet wenselijk is". Keensleyside heeft de eer aan zichzelf gehouden en is Donderdagochtend naar Manilla vertrokken. Schacht heeft zich na het incident tegen de uitlatingen van Keenleyside, die hij „een lage lasteraar" noemde ver sproken en wel met de motivering: „In dien de politiek van Schacht zou zijn gevolgd, zou Duitsland niet op 'n Europese oorlog z\jn voorbereid". Schacht beweerde voorts, dat hij als eerste in September 1938 getracht^Jhad^ R zijn er nog niet genoeg. Nog lang li niet. Alweer over woningen? Het ware te wensen, dat er wederom bordjes „te huur" hingen. Doch voor vandaag wilden we niet het huizen-pro bleev „aansnijden", ofschoon de gedacJi- 'e aan dit vraagstuk ons niet los mar. laten. Er kwamen gisteren weer belang rijke brieven binnen 1 Er is nog een andere ernstige zaak am de orde onder vele ernstige zaken. Ei. dat is de kwestie van het georganiseerd zijn. Voor ons liggen cijfers en commentaar van „Herstel" Daarin zi.in de cijfers van 25 bonden verwerkt, met de stijgingen en verliezen sinds I JanuaiSommige organisaties ledeu begrijpelijke verlie zen, de andere stegen. Tegenover een ver. lis van ruim 1000 in het tweede kwartaal staan bijna 2400 nieuwe leden. Zonder de K.A.J.-ers bedraagt het ledental ruim 322.000. Die ruim 322.000 mannen en vrouwen hebben hun plicht begrepen. Niet alleen hun plicht maar ook hun taak, zij hel in de meeste gevallen met pijn voor wat. betreft de financiële offers, die zij elke week of elke maand brengen. Het cijfer 322.008 spreekt ons aan. Doch het zou nog ongeveer te verdub belen zijn, wanneer alle employés de Pauselijke richtlijnen volgden. Men kan praten over tekorten bij het huidige loonpeil, feit is, dat de hoogte op bijna elk terrein in de afgelopen jaren, „bevochten" is moeten worden. De ge- organiseerden van de laatste kwarteeuw bezorgden de niet-georganiseerden het inikomen voor hun gezin. Maar zij slui ten de ogen, zien quasi niets. Argumen ten zijn niet afdoende. Propagandisten stuiten af op de min of meer laffe tegen - Hitler ten val te brengen stribbelingei» van: „ik kan het niet mis- dat tijdstip ^tot de con 0nI(. sen", of „ik heb het voor mijn huishou- op komen dat Hitier oorlog wenste; aan „vrijwel alle pogingen om Hitier te verwijderen", zei hij te hebben deel genomen. den nodig" of „ik ben niet van plan vakbondbestuurders te spekken". Nederland bouwt aan een nieuwe maatschappij. Ook katholiek Nederiand. Dat Keenleyside desondanks de moed De vakbonden zullen daarbij geducht heeft mij openlijk ,.een verachtelijke meespreken. Hoe sterker en hoe krachti- schurk" te noemen is een schaamteloos- ger de katholieke groeperingen, van heid die niet slechts zijn onwetendheid, welke stand dan ook. des te forser ook maar ook zijn aard kenmerkt. Dat de de richtingwijzer langs de weg, die ons Verenigde Naties zo iemand uitsturen om volk zal gaan. in de wereld goodwill te kweken, getuigt; We kankeren op bestaande situatie; niet van veel psychologisch inzicht. Daar maar laten het werk der verbetering aan b.en aangevraagd. Men vraagt zich af hoe- De heer Hjalmar Schacht, die zijn erva- Weerd. Hij herinnerde cr aan. dat het veel er repatriëren zullen, aangezien er i ringen, onder de schutse van de Fuhrer jntern. militaire gerechtshof te Neurcn- wat hun betrekking zullen verlie- opgeóahn» thans aanwendt om te pogen Sukarno's regering uit een financieel moeras te halen, was hierbij aanwezig. heel zen. Ten aanzien van de huisvesting werd medegedeeld, dat er thans 3.600 gezinnen, 16.000 personen omvattend, collectief ge huisvest zijn, in 600 hotels en pensions, hetgeen door de overheid betaald wordt. r i O,*-** 'v-'.-'A Strandfeo»t in October. Het spreekt vanzelf dat de Hagenaars nog zo lang mogelijk van het zomerzonnetje in October willen genieten en dies trokken zij naar het Scheveningse strandmet of zonder tuinstoel. Te Oudewater is Donderdagavond een vergadering gehouden, belegd door een commissie uit de crediteuren in het fail lissement van de oudewatersche Bank en bestaande uit de heren L. Vos, M. W. G. M. van Loon en G van der Lee. Dooi de heer Van Loon. gemachtigde van de rechtbank, werd medegedeeld, dat nu mei de Amsterdamsche Bank volledige over eenstemming is bereikt over het beschik baar stellen door deze bank van een be drag Van 25.000. De Vergadering ging over tot de oprich ting van een Stichting „Gedupeerden va„ «e Oudewatersche Bank", en benoemde de drie genoemde heren tot het bestuur daarvan. De vergadering verleende mach tiging de 25.000 te verdelen, niet pro rata onder alle crediteuren, doch de verdeling te doen geschieden op grond van social» overwegingen, waarbij het stichtings bestuur wordt geassisteerd door twee in Oudewater woonachtige adviseurs, die niet genoemd zullen worden. Deze advi seurs zullen worden aangewezen door het stichtingsbestuur. De doelstelling van de stichting is in feite het uitvoeren van een hulpactie voor de zwaarst gedupeerden- Het is on mogelijk gebleken voor de voorlopige uitkeringen een datum vast te stellen. Er wordt echter naar gestreefd eind 1952 de eerste uitkering te doen. Ook omtrent het percentage velt nog niets te zeggen, maar wel kan worden meegedeeld dat een aantal vorderingen, die als dubieus werden beschouwd, meer hebben opgebracht, dan aanvankelijk werd gemeend. De moeilijkheid om tot verificatie van de vorderingen te komen, zit hoofdza kelijk bij de effectencrediteuren De heer Vos zeide dat het in elk geval nu zover is dat de kosten van het appa raat van curatoren betaald kunnen wor den uit de baten, die de boedel nu ople vert, zodat dus de hoofdsom, die binnen komt, niet vermindert. Er is een belangrijke post, die wel eens drie vier ton zou kunnen belopen van niet erkende effecten, die aan het Rijk vallen. Daarnaast houdt het Rijk nog een fiscale vordering op de crediteuren van ongeveer hetzelfde bedrag. De vergadering was hierover bitter gestemd. Het stichtingsbestuur zal bij het Rijk trachten hierin compensatie te ver krijgen op sociale gronden. Ook de cura toren streven hiernaar. Het is nl gebleken, dat men tijdens liet verblijf' in Duitsland nogal loyaal met de voorraden is omgesprongen en met het geld dat men dimrvoor kreeg ar tikelen van uiteenlopende aard heeft ge kocht, welke mee over de grens waren genomen. Er konden tot dusverre nog geen mededelingen worden gedaan om trent de omvang van de op deze wijze in Tons land binnengebrachte goederenhoe- I veelheid. President Truman heeft gisteren de Amerikaanse pers verweten, dat zij de veiligheid van het land schaadt door het publiceren van alles wat ze maar te weten kan komen. Volgens zijn bereke ning, is 95 procent van alle Amerikaanse geheime inlichtingen door dagbladen en tijdschriften onthuld. De aanleiding van Truman's verwijt, was de publicatie van het niet-officiële bericht, dat de Sovjet-Unie had getracht twee atoombommen tot ontploffing te en dat slechts e n proef Het ogenblik kwam, waarop de gast- - gens heer, Sir Mizra Ismail, het echtpaar Schacht wiele voorstellen aan de De heer Keenleyside drukte mevrouw Schacht beleefd de hand, maar trok deze onmiddellijk terug, toen dr Schacht hem de hand wilde schudden. „Het spijt me zeer, Sir Mizra", moet de heer Keenley side daarbü gezegd h en, „maar ik ben niet van plan deze man een hand te geven. Ik ben dezelfde mening toegedaan als alle fatsoenlijke lieden, die met des heren Schachts geschiedenis bekend zijn en ik kan de hapd van een man met een dergelijke staat van dienst niet drukken De heer Schacht en zijn echtgenote verlieten daarop de receptie. Toen de heer Keenleyside, die Schacht nooit te voren had ontmoet, over het ge beurde een en ander werd gevraagd, ant woordde hij, dat, hoewel hij Schacht niet persoonlijk kende, hij een studie had ge maakt van diens gedragingen gedurende de oorlog en daarvoor. Hij beschouwde de heer Schacht als iemand, die met alle winden meewaait, een man zonder prin cipes en als een verachtelijke schurk („an unprincipled turncoat and a despicable scoundrel"). En verder heette het: „dat Schacht uit eindelijk met Hitier brak, was geen ver ontschuldiging voor zijn actieve mede- werking ten tijde, dat concentratiekam- pen, pijnigingsmethodes en gaskamers ge bruikt werden tegen Duitse en andere volkeren". De heer Keenleyside was van gevoe len dat geen functionaris van de V.N. mogelijkerwijs sociale omgang zou kun nen hebben met de man, die zo volledig een vertegenwoordiger is van datgene ter bestrijding waarvan de V. N. in het leven zijn geroepen, hierbij de oorlog ïn- berg hem niet had aangeklaagd wegens enige vorm van misdaad tegen de mens heid, terwijl hij van een aanklacht we- oorlogsvoorbereiding werd vrij ge- ik helaas niet in staat ben de nodige dollars op te brengen om hem een proces aan te doen blijft mij niets anders over dan hem hierbij een lage lasteraar te noemen en de wens uit te spreken, dat uwaue, hij thans een klacht tegen mij in Duns- vertelde zo pas de Engelse radio, land indient", aldus Schacht. 1 - De Perzische gezant iu Nederland, de heer Hoessein Navah, is gisteren per vliegtuig naar New-York vertrokken om op te treden als adviseur van premier Mossadeq, die, zoals gemeld, persoonlijk het debat over de oliekwestie in de Veiligheidsraad wil bijwonen. Voor zijn vertrek verklaarde de gezant: „Ik kan verzekeren, dat Perzië de wet op de nationalisatie van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij zal uitvoeren, zelfs al zou de Veilig heidsraad tegen stemmen. Wij menen volkomen in ons recht te staan. Er is geen sprake van, dat Perzië zijn houding zal wijzigen". begrepen. De Indonesische minister van financien, Wibisono, heeft medegedeeld, zich zeer o-egriefd te gevoelen door de uitlatingen van Keenleyside, welke hij beschouwt „als een belediging aan het adres van de Indonesische regering", daar Schacht als een officiële gast van Djakarta moet Een groot aantal auto's, dat ge bruik maakt van de weg Sittard- Maastricht heeft een versplinterde voorruit opgelopen. Deze weg heeft n.l. pas een oppervlaktebehandeling ondergaan, waarbij kleine steentjes z.g. „split", zijn gebruikt. Door hard te rijden werpen de banden der auto's deze steentjes met kracht achteruit en zoals gebleken is, dikwijls tegen de voorruit van andere auto's. De A.N.W.B. waar schuwt de automobilisten dan ook voor dit „splitgevaar" dat aanwe zig is op alle wegen die op deze wjjze zijn behandeld en adviseert op deze wegvlakken zijn snelheid te matigen. Deze verklaring van de gezant stemt volkomen overeen met uitlatingen van de Perzische regering. Terwijl Mossa deq, die via Zweden naar New York zal 'vliegen en daar Zondag wordt ver wacht, gisteren in het Perzische parle ment verzocht om „gebed voor het wel slagen van mijn missie", verklaarde eer, woordvoerder van de regering: „Indien de Veiligheidsraad zich bevoegd ver klaart de Britse resolutie in behandeling te nemen, zal de Perzische delegatie de debatten negeren". Maki, een der felste voorstanders van de nationalisatie, heeft gisteren ver klaard te geloven, dat spoedig zal wor den gepoogd de raffinaderij te Abadan weer op gang te brengen. Hij gaf echter toe, dat er sommige olieproducten zijn die de nieuwe Perzische staf niet zal kunnen vervaardigen. „Waarschijnlijk kunnen wij wei v-liegtuigbenzine en kerosine maken. Wij beschikken thans over een zeer grote voorraad oliepro ducten en wij zullen waarschijnlijk proberen er wat van te verkopen". Zoals bekend, heeft de Perzische re gering de eventuele afnemers van olie producten, die deze zelf in tankschepen mo.eten komen halen, „veilige afleve ring" toegezegd. Maki zeide: „De tank- boten zullen door Perzische oorlogs schepen worden begeleid die, zo nodig, zullen schieten". In de Beckton Gasworks, de grootste gas fabriek van Europa, welke is gelegen in het Engelse graafschap Essex, is gisteren brand uitgebroken tengevolge van de ontploffing van een ondergrondse gas buis. Eén arbeider kwam om het leven, terwijl zes personen naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. De brand kon worden beperkt en binnen drie kwar tier was de brandweer het vuur meester. anderen over, die èn werken én betalen. Het is eigenlijk onbegrijpelijk, dat men zich niet geneert, om alleen maar aan merkingen te maken. Onlangs waren er soldaten op mars, „hoge ome" maande een soldaat,, die moeilijk voort kon, tot hoger tempo, on der de mededeling: „Je hebt het al zo lang volgehouden. Moed. Doch tenslotte viel het de sftldaat te zwaar. „Nu, goed dan", antwoordde de meerdere, „laat me dan maar van je rug glijden*'. Dat is het beeld van de ongeö*e*"3i.- seerde. Zich op tje rug van een „ude". die het zelf al moeilijk genoeg heal' te laten meevoeren. En dan zit te jam meren over onvoldoend tempo' HENK VAN DER MAZE. Donderdag heeft het hoge Argentijnse gerechtshof te Buenos Aires generaal Benjamin Menedez, die verleden week Vrijdag de leiding had van de opstand tegen president Peron, tot 15 jaar ge vangenisstraf veroordeeld en hem oneer vol uit de militaire dienst ontslagen. Twee kolonels werden veroordeeld tot respectievelijk zes en vier jaar gevaa^e- nisstraf en eveneens uit de dienst ontsla gen. Het definitieve herstel van de spoor verbinding AmsterdamHaarlem v.% kwam vanmorgen eindelijk in zicht. Om half tien reed de eerste trein over enkel spoor. Schiermonnikoog zal de eerste ge meente in ons land zijn, waar de bevol king in haar geheel op rheuma zal worden onderzocht. Dit onderzoek, dat geschiedt op initia tief van „Het Groene Kruis" en met medewerking van de gemeente, zal wor den gehouden op 30 October a-s. en zal mede dienen om vast te stellen, of een massaal bevolkingsonderzoek mogelijk is. brengen ge slaagd was. Hij achtte dit een inlich ting die niet openbaar gemaakt had moeten worden daar zij „het gevaar op levert dat de wijze waarop de Ver Staten atoom-ontploffingen in de Sovjet- Unie kunnen waarnemen, kan worden ^Truman' deed een beroep op hoofd redacteuren en uitgevers van Ameri kaanse bladen om hun gezond verstand te gebruiken met betrekking tot het publiceren van nieuws, dat voor vijanden van de Ver. Staten van belang kan zijn. Onder geheime inlichtingen vallen feiten, 'cijfers,- kaarten so dgfiJHBiftivB en voorbeeld haalde de president door het tijdschrift „Fortune" gepubliceerde kaar ten aan, waarop de ligging van alle Amerikaanse fabrieken voor atoomenergie was aangegeven. Dc Moskousc bladen hebbent Donderdag geen melding gemaakt van de door het Witte Huis afgelegde verklaring, dat de Sovjet-Unie weer een atoomboni tot ont ploffing had gebracht. Volgens de wetenschappelijke medewer ker van de ,New York Times" kan geen atoomexplosie, waar ook ter wereld ge heim gehouden worden. Een dergelijke explosie kan met wetenschappelijke mid- delen op duizenden mijlen afstand ge- dat hij met wenst te getuigen in registreerd worden. Ook Canada beschikt aanstaande proces tegen de drie perso over deze middelen, maar zij zijn nog niet nen twee ambtenaren en een zaken- De leider der Westdnitse socialisten, Schumacher, heeft de openbare aankla ger te Bonn schriftelijk medegedeeld, niet wenst te getuigen in het zo geperfectionneerd als die van de V.S. De Canadese minister van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de regering op het ogenblik geen tegenmaatregelen overweegt, daar zij inlichtingen heeft ont vangen, die er op wijzen, dat er te Washington, spoedig stappen zullen wor den gedaan, die dergelijke maatregelen overbodig zullen maken. man die zijn gearresteerd op de be schuldiging, dat zü vertrouwelijke rege ringsstukken in handen van onbevoeg den zouden hebben gespeeld. Hij beroept zich op zijn parlementaire onschendbaar heid. Volgens Sohutnacher: behoeft ook zijn secretaresse niet te getuigen, daar zij verplicht is geheimhouding te betrach ten met betrekking tot alles, hetgeen zij in haar betrekking verneemt. De open bare aanklager te Bonn meent echter, dat Schumacher's secretaresse wel zal moeten getuigen, doch niets behoeft te zeggen waarmede zij zich zelf zo-u be lasten. De Westduitse regering heeft beweerd, dat afschriften van vertrouwelijke do cumenten, behalve aan de socialistische leiders, ook zijn aangeboden aan het bu reau van de Franse geheime dienst te Mainz en aan Amerikaanse bezettings autoriteiten. Woordvoerders van de Franse en Amerikaanse hoge commissies verklaarden evenwel ,dat bij de func tionarissen van deze bezettingsorganen niets omtrent deze aangelegenheid be kend is. (Van een Utrechtse correspondent). „Weinig rooskleurig", noemde de heer R. Terlingen, voorzitter van de Ned. R. K. Bond van aannemers en patroons in de bouwbedrijven in zijn openingsrede op de gisteren te Utrecht gehouden algemene ledenvergadering, de huidige situatie in het bouwbedrijf. Uit vele afdelingen kwa men klachten over de verminderde werk gelegenheid. De bijeenkomst was in hoofdzaak gewijd aan de herziening van de B.S.B.-overeen- komst (Behartiging Samenwerking Bouw bedrijf). Na uitvoerige beraadslagingen ging de vergadering met 377-31 stemmen acooord met het prae-advies van het hoofdbestuur op de concept-overeen komst. Een nogal omstreden punt was de al dan niet toelating van de timmerfabri- kant tot het nieuwe statuut. Vooral uit de zuidelijke afdelingen, met name uit de kring Roosendaal kwam daartegen nogal oppositie naar voren. Men wilde volgens de verklaringen van de heer Weyts uit Bergen op Zoom de timmerfabrikantcn niet als gelijkwaardige partij toelaten, maar wenste deze te beschouwen als on der-aannemers. De voorzitter merkte hiertegenover op, dat de timmerfabrikanten sinds de Mei circulaire 1950 al in het verband zijn op genomen en dat de andere organisaties uit de bouwnijverheid, die bij het over leg betrokken zijn, de opneming van de timmerfabrikanten wel wensen. Naar zijn mening mocht een kostbaar goed als de B.S.B., dienende om betere toestanden in het bouwbedrijf te scheppen en de beun hazerij te bestrijden, niet wegens me ningsverschillen op ondergesch'kte pun ten in de waagschaal worden gesteld. De vergadering bleek het ten slotte met deze zienswijze eens. De oude rege ling blijft van kracht totdat het nieuwe statuut de goedkeuring van alle betrok ken organisaties heeft ontvangen. Het statuut moet niet worden beschouwd als een zaak van de gezamenlijke organisa ties, maar ais een bedrijfsregeling, waai- aan alle aannemers en bouwpatroons, ook de niet-georgsMiiseerde, onderworpen zijn. De afgevaardigde van de afd. Tilburg bepleitte bet voeren van een actie tot het vlotter en sneller verlenen van de bouw vergunningen, hetgeen van groot belang zou zijn voor de bevordering van de werkgelegenheid onder de bouwvakarbei ders. Te Tilburg bedraagt het aantel werklozen in deze categorie rond 200. De afgevaardigde van Amsterdam uitte zijn ontevredenheid over de wijze, waarop het Departement van Defensie met bouwop drachten omspringt; hij wenste voor deze werken openbare aanbesteding, opdat alle vakgenoten een kans maken; een afge vaardigde van Rotterdam wees o.m. on de inconsequenties bij de bezuiniging op het Bouwplan 1952, terwijl men ener zijds door beperking geld uitspaart moet men dit aan de andere kant weer uitge ven aan steun voor de werkloos gewor den arbeiders. De afd. Laren ondersteunde het ver zoek van de afd. Tilburg en drong mede aan op verruiming van het bouwvolume van 500 M3 in de z.g. vrije sector. Dez - spreker kon zich niet ontveinzen, dat de leider van het Departement van Weder opbouw en Volkshuisvesting gebonden is aan bepaalde richtlijnen van zijn politie ke partij. In zUn antwoord op deze vragen ver klaarde de voorzitter o.m. het eens te zijn met de voorstelling van zaken, ge geven door de afgevaardigde van Laren, dat nl. de politiek van het Departement van Volkshuisvesting verbonden is me» party-politieke opvattingen. De heer Terlingen zegde toe te be- voegder plaatse op verruiming van de bouwgelegenheid te zullen aandringen. Dinsdag a.s. zullen Belgische en Ne derlandse ministers in Den Haag bijeen komen teneinde overleg te plegen over de Rijnvaartpremies. Deze bespreking wordt gehouden ter uitvoering van het overeengekomene op de Benelux-confc- rentie te Goes. De samenstelling van beide delegaties is nog niet bekend doch wel staat vast dat van Nederlandse zijde o.a. de minis ters Stikker en Wemmers aan de confe rentie zullen deelnenrrn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1